Industrialisering aan Haringvliet 750 miljoen duurder dan aan Schelde Deskundigen stellen diepgaand onderzoek in Zeeland biedt veel voordelen STUW IN SCHELDE (BIJ HANSWEERT) TE DUUR hoogl eraar Amsterdamse beoogt invoering „Euroklok" in landbouw voorkomen zijn met te UIT ZEELANDS STEDEN Veel adhesie-betuigingen voor CBTB school te St. Annaland Sloe-pla n maakt goede kans Belgische ministers niet optimistisch Elke dag zou zonnedag worden Inenting tegen polio gewenst Bijna 2 miljoen voor het kind Prachtig resultaat van gehandicapte actie VOORZITTER K.N.L.C. MEENTt Gronawerker doof trein gegrepen MIDDELBURG GOES VLISSINGEN Meningen verdeeld oner rapport vestigingsbesluit DE HEER S. BAAR VERKLAART TE OUD-VOSSÉMEER Alle kerken, Chr. scholen en Chr. organisaties steunen streven Om de grondslag Vrijdag 21 maart 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 NAAR WIJ VERNEMEN wordt momenteel door economen waar onder deskundigen, verbonden aan het Economisch Technologisch In stituut voor Zeeland een diepgaand onderzoek ingesteld naar de mogelijkheden van industrialisatie, zowel in het gebied rond het Ha ringvliet als in het Westerscheldebekken. Men is reeds thans tot de conclusie gekomen dat, vooral financiëel gezien, industrialisering het gunstigst ligt in Zeeland. Het voor de industrie gereed maken van het gebied rond de Westerschelde zou zelfs, volgens globale berekeningen, f 750 miljoen minder kosten dan industrie-klaar maken van de omgeving van het Haringvliet. geschikt zijn. Men meent, dat het voor de indus trie in eerste instantie wel aantrekke lijk moet zijn dat in de buurt van Vlissingen rond 800 ha industrieterrein geschikt kan worden gemaakt. H.E.I. In kringen van de Economisch Tech nologische Instituten helt men de laat ste tijd steeds meer over tot de ge dachte dat stichting van een zgn. Ha- ven-Economisch-Instituut in Neder land noodzakelijk is, gezien de ont wikkeling van o.a. de Rotterdamse ha ven. Sloe-plan Men verwacht voorts dat in de loop van dit jaar diverse ministeriële nota's over het Sloe-plan zullen verschijnen, en men kan zich gezien de reacties, die momenteel in Den Haag reeds worden gehoord moeilijk aan de in druk onttrekken, dat de noodzakelijke medewerking zal worden verleend voor realisering van het Sloe-plan bin nen enkele jaren. BOVENDIEN zou, zo zal in het rap port, dat binnenkort zal worden ge publiceerd, worden opgemerkt, het graven van een kanaal door het eiland Voorne en Putten, zoals men weet bestaan er plannen om hier een kanaal te graven, geschikt voor zeeschepen tot gevolg hebben dat gevreesd moet worden dat grote hoeveelheden zout water in het Haringvliet en in het Hol lands Diep zullen komen. Dit zou dan weer tot gevolg hebben dat de land bouw schade zou ondervinden. Aan dit kanaal zitten, aldus de des kundigen, toch wel vrij grote bezwa ren. Voordelen Men zal in het rapport het gebied rond het Haringvliet, waarbij Rotter dam wel zeer sterk belang heeft, stel len tegenover het Westerscheldebek ken en dan springen, aldus de deskun digen, die deze materie momenteel be studeren, diverse voordelen van het Westerscheldebekken wel heel sterk naar voren. Vooral het feit dat de Schelde voor grote zeeschepen bevaarbaar Is en dus geen kanaal behoeft te worden gegra ven, wordt als een der grote voorde len gezien. Daarnaast zal in het rap port ook gewag worden gemaakt van het Sloe-plan. Men zal hierop o.a. deze visie geven dat door de realisering van dit plan geen thans door de landbouw gebruik te gronden aan de akkerbouw behoe ven te worden onttrokken, hetgeen bij industrialisering rond het Haringvliet wel het geval zal zijn. Men is het er voorts over eens, dat niet alleen bij het Sloe, doch ook op andere plaatsen langs de Westerschel de buitendijks gebieden schorren en slikken zijn te vinden, die voor landaanwinning en industrievestiging Zesde partij Botwinnik- Smyslow afgebroken Donderdag is te Moskou de zesde partij uit de tweekamp tussen Botwin- nik en Smyslow om het wereldkampi oenschap schaken bij de veertigste zet afgebroken. De stand is momenteel 3%m in het voordeel van de uit dager Botwinnik. De Belgische senaatscommissie van openbare werken heeft de gedachten- wisseling voortgezet over het regime der zeeschelde in verband met de ver wezenlijking van het Deltaplan. Sena tor Van Buggenhont had tijdens een voorgaande bijeenkomst gesproken over het bonwen van een gemengde en beweegbare stuk ter hoogte van Hansweert en hij had ook het graven van een kanaal, van deze stuw naar de Antwerpse haven langs de bedding van de Schelde, bepleit. Volgens hem zou dit de bescherming van de nabu rige streken tegen stormvloed moge lijk maken. Ook zou men bescher- mingsdijken moeten aanleggen. De kabinetschef van de Belgische minister van openbare werken en di recteur-generaal van bruggen en we- De idee van de Amsterdamse hoog leraar prof. mr. dr. G. van den Bergh om, voorshands voor geheel Europa, tot een. „klokhervorming" te komen wint steeds meer aanhangers. Prof. v. d. Bergh beoogt de invoering van „De Euroklok". Hij stelt voor: alle klokken gedurende de zes maanden voor de langste dag per etmaal 50 seconden sneller en gedurende de zes maanden daarna evenveel langzamer te doen lopen. Elke dag wordt daardoor wat men zou kunnen noemen een zonne dag. De scheiding tussen dag en nacht wordt zodoende bepaald door de tijd stippen van zonsop- en ondergang. In zijn boekje over deze „Euroklok" wijst prof. v. d. Bergh o.a. op de grote economische en andere voordelen die deze klokhervorming zal opleveren Dat boekje is thans vertaald in het Frans, Duits, Engelse en Italiaans. Aan alle leden van de raad van Euro pa zal een exemplaar worden toege stuurd. Van bevoegde zijde wordt gewezen op de grote wenselijkheid, dat ouders, die dit nog niet hebben gedaan, hun jonge kinderen laten vaccineren tegen de zo gevreesde kinderverlamming. Verleden jaar is er geen epidemie ge weest, maar is men de verschrikking van 1956 vergeten? Er waren toen 2206 gevallen, waaronder niet minder dan 1784 gevallen van verlamming voor kwamen. Voornamelijk jonge kinderen worden door deze ziekte getroffen. Alleen zieke kinderen mogen niet worden ingeënt. Is er eenmaal een epidemie, dan is het te laat om nog met inenting te be ginnen omdat er drie injecties achter eenvolgens nodig zijn. INITIATIEVEN Vertrouwd wordt dat daardoor in de onderscheiden Europese landen initia tieven worden genomen tot stichting van verenigingen die de invoering van de Euroklok nastreven. In ons land is de formele oprichting van zulk een vereniging eind mei a.s. te verwachten. De verkoop van kinderzegels en prentbriefkaarten ten bate van het misdeelde kind heeft in het afgelopen najaar een bedrag van f 1.950.000 op geleverd. De Stichting „Voor het Kind" heeft dit prachtige resultaat donderdag op een te Amsterdam gehouden pers conferentie met veel vreugde bekend gemaakt, want men vreesde een in zinking in de opbrengst. Nu bleek, dat deze grootscheepse actie toch weef f150.000 meer had opgeleverd dan in 1956. Voor die vrees bestond alle reden, want vele dingen zaten de organisato ren tegen. Tijdens de verkoopperiode door schoolkinderen lag 25 pet van de scholieren met A-griep in bed. De ver hoging van de posttarieven maakte de zegels wel erg duur: f 0,21 voor het frankeren van een brief. Bovendien begon de bestedingsbeperking juist flinke invloed uit te oefenen. Dank zij het grote enthousiasme van de plaatselijke comité's en de ijver van de schooljeugd, die de verkoop over enkele weken meer uitstrekte dan normaal kunnen alle instellingen, die zich bezig houden met de zorg voor het zieke, zwakke, gebrekkige of op een andere wijze getroffen kind tuch weer een flink bedrag uit de grote actie-pot tegemoet zien. Te Doengoen in Noord-Malakka zijn donderdag 23 personen om het leven gekomen, doordat de autobus waarin zij zaten van een pont de rivier inreed. gen, Willems, gaf over de kwestie een volledige wetenschappelijke uiteen zetting. Hij wees op de gevaren, welke een stuw ter hoogte van Hansweert oplevert voor de Schelde zelf en voor haar uitwegen naar zee. Hy zei ook dat de regering de mogelijkheid van het aanleggen van een sluis bestu deert. Deze stuw zou de bescherming van de polders stroomopwaarts van Antwerpen mogelijk maken. Wat de stroomafwaarts gelegen gedeelten be treft, belet niets het aanleggen yan onoverstroombare dijken. Een. min of meer gelijkaardig plan werd in de Nederlandse Tweede Ka mer besproken, zo zij hij verder. De minister van waterstaat heeft be toogd, dat een vaste stuw een mil liard gulden, dertien milliard frank, zou kosten en dat hij voorts niet met zekerheid kon zeggen dat de bevaar baarheid van de Schelde tussen deze stuw en de zee verzekerd zou zijn. Ten opzichte van de bepleite gemeng de en beweegbare stuw, hebben sum miere berekeningen aangetoond, dat die ongeveer 19 milliard frank zou kosten. Vervolgens herinnerde hij aan het programma van grote werken, waar van de uitvoering gedurende 15 jaren, jaarlijks 8 milliard zal kosten. Onder deze omstandigheden kan hieraan moeilijk een plan van 19 milliard toe gevoegd worden. Het departement zet echter de bestudering van het Schel- devraagstuk voort, zo zei hij. Op da rede van Soroög liggen op het ogenblik de drie uit Indonesië ontsnapte K.P.M.-schepen Swar- tenhond, Kalabahi en Banjoewangi Op de foto ziet men hoe Neder landse militairen aan boord van een van de K.P.M.-schepen gaan. „Na de tweede wereldoorlog hebben de boeren van de gehele vrije wereld aan de oproep van hun regeringen gevolg gegeven en in een verbazingwekkend snel tempo de tekorten doen verdwij nen en zij zitten nu weer midden in het probleem van de overschot ten en de lage prijzen", aldus ir. C. S. Knottnerus, voorzitter van 't Koninklijk Nederlands Landbouw- Comité, in de radiorede, die hij gistermiddag uitsprak in de ru briek „Uit het bedrijfsleven". De heer Knottnerus zeide dat er, naar zijn mening, een verschil bestaat tussen de moeilijkheden in de land bouw en het overige bedrijfsleven. De agrarische produkten hebben een zeer onelastische vraag. Zodra het verzadi gingspunt is bereikt, wil de bevolking niets meer opnemen. Dit betekent, dat een klein tekort een zeer hoge prijs tot gevolg heeft, terwijl een klein overschot de prys volledig kan doen instorten. De vraag wordt echter door deze lage prijs praktisch niet groter. Vooral dit laatste noemde spreker een kardinaal verschil met de industriële produktie. Spreker zei, dat wij weer in zo'n periode van overschot in voedselpro- duktie leven. De politiek van praktisch alle lan den zal er wel op gericht zijn de eigen markt te beschermen, aldus ir. Knott nerus. Voor Nederland houdt dit het gevaar in, dat traditionele afzetmark- De 55-jarige grondwerker J. P. Koe- lemeijer is gistermiddag op de ver hoogde spoorbaan te Heemstede ge grepen door een treinstel, dat de baan aan het inrijden was. De man was op slag dood. Aangenomen wordt dat de grondwerker is gestruikeld. Hij was de laatste arbeider van een groep die zich na de schafttijd weer naar het werk begaf. (KORFBAL)SPORT STEUNT ZONNEVELD Ten bate van de Stichting Sport steunt Zonneveld wordt a.s. zaterdag 22 maart op het marktplein te Mid delburg een wedstrijd gespeeld tussen de 2e klasser KNKB Swift 1 en een vertegenwoordigend bondstwaalftal van de ZKB. Voor dit laatste twaalf tal zijn door de T.C. de volgende speel sters en spelers uitgenodigd, t.w. de dames Luitwieler-Merison, N. Gorsse, C. Koster, allen Togo, Dekker Quelle- rij van Luctor, J. v. d. Zande van Vios en S. D'hont van Swift 2. De heren J. van Dalen, J. Karman en D. Pietersz, allen Togo, T. M. Schuit van Vitesse en L. Geldhof en Sj. Baljeu van Swift 2. Deze wedstrijd, tijdens welke zal worden gecollecteerd voor de Stichting „Sport steunt Zonneveld" begint om half vier. „Meesters in het vak" Een viertal leerlingen van de chr.- uloschool (hoofd H. C. van Donk) heeft opnieuw een beste beurt gemaakt in de NCRV-rubriek „Jeugdland", die elke woensdagmiddag wordt uitgezon den. Vol goede moed was het kwartet naar Hilversum getogen om daar de strijd aan te binden met leerlingen van de chr.-uloschool uit Hoofddorp. De Goese leerlingen behaalden maar liefst 39 punten (max. 44); Hoofdorp sleepte 24 punten in de wacht. Het was vooral Janus Geleedst uit de eerste klas, die met zijn goede ant woorden de overwinning uit het vuur haalde. Omdat Janus een leerling is uit de eerste klas, behaalde hij ook de meeste punten. Hij toonde zich een ware „meester in het vak". Uitvoering „Con Amore" De Chr. mandoline vereniging „Con Amore" gaf woensdagavond haar jaar lijkse uitvoering in het Concertgebouw te Vlissingen. Na een openingswoord door de voor zitster mej. De Ridder, voerde „Con Amore" o.l.v. mej. J. P. Kuypers een zevental muzieknummers uit. Er werd over het algemeen goed gemusiceerd, waarbij vooral Veneta Glocken en Dornröschens Brautfahrt bij de lief hebbers van dit muziek genre in de smaak vielen. Na de pauze werd er een afwisse lend programma afgewerkt. Het P.V. Cabaret bracht op vlotte wijze enkele aardige schetsjes, terwijl Zuidameri- kaanse muziek ten gehore werd ge bracht door Pedro Ekardo y sun kwin- tetto „Los Burachos". ten verloren gaan, dat onze export van landbouwprodukten gaat inkrimpen en daarmee een belangrijke bron van deviezen. Spreker zeide, dat alle buitenlandse regeringen hun landbouwproducenten wel steun verlenen en hij verwachtte, dat de Nederlandse regering haar on derdanen zal beschermen tegen maat regelen van buitenlandse regeringen, voor zover dit in haar vermogen ligt, en dat zij niet de producenten de mo gelijkheid op winst zal ontnemen, zoals z.i. verleden jaar o.a. bij de suiker en dit jaar bij de aardappelen is voorge komen. Ir. Knottnerus was van mening, dat produktieregelen hier en daar nodig zullen zijn. Maar tevens blijft nodig, dat boeren en landarbeiders een zoda nige beloning voor hun arbeid ont vangen, dat ze met hun werk door gaan, daar beslist niet de gehele land- bouwproduktie moet worden gestaakt. Chr. Groentehandelaren vergaderden De Chr. Bond van Kleinhandelaren ln Aardappelen, Groenten en Fruit telt on geveer 1100 leden. Een groot deel hier van bezocht bet bondscongres dat werd gehouden in Heemstede. De agenda ver meldde naast twee redevoeringen van de voorzitter, de heer J. H. van Erven, o.a. ook een causerie van het Tweede Kamer lid mr. H. van Eysden over het concept Rapport Vestigingsbesluit van de Staats secretaris van Economische Zaken. Op het moment zijn er in Nederland 70 80 besluiten die de vestiging van be drijven in verschillende branches regelen. Verschillende ondernemers zouden echter bij de samenstelling van hun assortiment meer vrijheid wensen, dan bij het huidi ge systeem van vestigingsbesluiten moge lijk is. De kruideniers b.v., willen hun branche uitbreiden tot een compleet le- vensmiddelenbedrijf, waarin naast krui deniersartikelen ook talloze waren uit andere branches verkocht zouden moeten kunnen worden. De Staatssecretaris wil de status quo van de bestaande branches in het be drijfsleven handhaven. In het nieuwe concept Vestigingsbesluit Levensmidda- lenbedrijf, dat hij doorgezonden heeft aan de S.E.R., die de regering hierover een advies zal geven, introduceert hij echter het „algemeen levensmiddelenbe- drijf". In middenstandskringen zijn de menin gen over het concept-rapport zeer ver deeld. Spr, verklaarde, dat hij zich nu nog niet op een bepaald standpunt kan stellen. De secretaris, de heer G. de Vries, me moreerde in zijn jaarverslag de moeilijk heden die zich in 1957 in de verhouding met de Chr. Middenstandsbond hebben voorgedaan. Er zijn besprekingen ge voerd, de beschuldigingen zijn over en weer ingetrokken en „de toekomst zal moeten leren of een oplossing kan wor den gevonden". De heer W. H. Neefjes, die de C.M.B. op het congres vertegen woordigde, liet nog optimistische geluiden horen. De kwestie is volgens hem op een prettige manier besproken en hij sprak de hoop uit, dat de nieuwe band die er tus sen de bond en de centrale is gelegd, in de toekomst nog verstevigd kan worden. Beatrix en Irene ook naar Rotterdam Aan het bezoek van H.M. Koningin Elizabeth II en Z.K.H. Prins Philip, hertog van Edinburgh met H.M. Ko ningin Juliana en Z.K.H. de Prins de» Nederlanden aan Rotterdam op don derdag 27 maart zullen ook deelne men H.K.H. Prinses Beatrix en H.K.H, Prinses Irene. In een te Oud-Vossemeer gehouden vergadering, waarin is besloten tot oprichting van een afdeling van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond, heeft de provinciale secretaris, de heer S. Baar, er in een causerie op gewezen, dat niet de Zeeuwse C.B.T.B. naar het eiland Tholen is gekomen met het doei daar een Christelijke land- bouwhuishoudschool op te richten, doch dat de C.B.T.B. een verzoek daartoe heeft ontvangen van de Thoolse bevolking, die Christelijk landbouwonderwijs wenste. Na rijp beraad, aldus de heer Baar, hebben wij toen besloten aan het verzoek tegemoet te komen en daarna zijn wij aan het werk gegaan. De heer Baar dankte dé bevol king van het eiland voor de medewerking, die zij aan de C.B.T.B. heeft verleend. school. De heer Baar zei zich moeilijk aan de Indruk te kunnen onttrekken dat de acti viteit, die de maatschappijen van land bouw ontwikkelen op het gebied van het stichten van Christelijke scholen, tegen de C.B.T.B. is gericht. In het verleden heeft de Z.L.M. negen landbouwhuishoudscholen opgericht, waarvan er slechts twee Christelijk zijn en van de zes landbouwscholen, die de Z.L.M. heeft gesticht, is er maar één Christelijk. De heer Baar merkte op dat een alge mene of neutrale organisatie zowel prot. Christelijke als r. k. scholen kan stichten. De mogelijkheid bestaat dat de Z.L.M. ook een Rooms-Katholieke school gaat stichten. Kunnen, aldus de heer Baar, de niet r.k. leden van de Z.L.M. dit accep teren, kunnen zij hieraan hun medewer king geven? Christelijke organisatie De C.B.T.B.-secretaris merkte daarna Vervolgens ging spreker in het kort de ontwikkeling, zoais zich die heeft voor gedaan na het bekend' worden van de plannen van de C.B.T.B. na. Ook de Z.L.M. wilde in Sint-Annaland een Chris telijke landbouwhuishoudschool stichten. Toen men hiervoor niet de noodzakelijke verklaring kon verkrijgen van de ge meenteraad, heeft de Z.L.M. zich gewend tot de gemeenteraad van Sint-Maartens dijk, die de gevraagde medewerking ver leende. De heer Baar merkte op, dat het hem bevreemdde, dat de Zeeuwse Landbouw Maatschappij zich vroeger nooit heeft be ijverd voor het stichten van een Christe lijke school op het eiland Tholen. Toen moest, aldus spr. de bevolking van dit ei land, die in overwegende mate de Chris telijke levensbeschouwing is toegedaan, genoegen nemen met een z.g.n. neutrale op dat de organisatie die een Christelijke school sticht, een Christelijke organisatie zal moeten zijn. Alleen dan is gewaar borgd dat de school ook werkelijk Chris telijk zal zijn. De heer Baar wilde niet ontkennen hfj wilde het zelfs toegeven dat ook in de algemene of neutrale organisaties Christenen zitten, doch daardoor wordt deze organisatie nog niet Christelijk, al dus spr. Het gaat om de grondslag en die grondslag moet zijn, aldus spr., het on feilbare Woord van God. De Z.L.M. zegt de algemene beginselen van het Christendom te aanvaarden, doch dit zegt mij, betoogde de heer Baar, heel weinig. Ook een humanist zegt tegen woordig de algemeen Christelijke begin selen te aanvaarden, maar hij verstaat daaronder heel wat anders dan de rege len, die God in Zijn Woord heeft gegeven. In onze tijd, waarin wij op vele terrei nen'geestelijke verslapping en afval moe ten constateren is het nodig, dat wij po sitief stelling kiezen. Aanvraag ingediend De heer Baar deelde vervolgens mede dat een aanvraag voor subsidie voor de te stichten Christelijke landbouwhuis houdschool te Sint-Annaland is ingediend bij de Kroon. Een groot aantal adhesie- betuigen is bijgevoegd. De heer Baar zei dankbaar te zijn voor de talrijke blijken van sympathie. De C.B.T.B. heeft inder tijd besloten zich met betrekking tot de school te Sint-Annaland niet te wenden tot de gemeenteraden op het eiland. Dan zouden wij de zaak in het politieke vlak hebben getrokken en dat willen wij niet, aldus spreker. Er zijn mensen op Tholen, die geen Christelijke school willen. Van zelfsprekend gaat de C.B.T.B. deze men sen, van wier standpunt zij reeds op de hoogte is, niet polsen. S. BAAR positief kiezen, nu! De C.B.T.B. heeft zich voor adhesiebe tuigingen gewend tot de Christelijke or ganisaties van werkgevers en werkne mers en het verheugde de heer Baar te kunnen mededelen dat deze organisatie! allen hun medewerking hebben ver leend evenals alle predikanten en ker keraden van de diverse kerken op het eiland Tholen en alle besturen van Christelijke scholen. Voorts deelde de heer Baar mede dat het aantal leden van de C.B.T.B. op Tho len in de loop van de laatste jaren ver tienvoudigd is. De C.B.T.B.-secretaris betoogde voorts nog dat Christelijke organisatie ook nodig is in verband met de vele sociale en eco nomische vraagstukken. De voorzitter van de Zeeuwse C.B.T.B. de heer C. de Putter hield een causerie over het praktische werk van de C.B.T.B. waarbij hij o.a. opmerkte dat provinciaal en landelijk met deze organisatie terdege rekening wordt gehouden. i

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3