Chefarine 4 ZLM concludeert over Melkprijsbeleid Burgem. Schuit zet door Verzameling oude munten op studeerkamer van dominee Flinke aanvoer en goede prijzen op Goese Paasveetentoonstelling PIJN OF GRIEP! Plan voor bejaardentehuis te Kortgene Te hoog loon niet geoorloofd Koerswijziging ook voor akkerbouw? Raad vraagt: Is dit niet te groot? Kasporgo organiseert internationaal festival Hobby van ds A» de Haan te Hansweert MIDDELBURG „Smokkelzaak aangehouden THOLEN Woensdag 19 maart 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Het Dagelijks Bestuur is van mening, dat de Regering in het verleden veel te lang gewacht heeft met verhoging van het vetpercentage van de melk. Nu sou helaas een verhoging van dit percentage tot 3 of 3>/2 procent ernstige politieke moeilijkheden veroorzaken. Desondanks had een stap tot dit laatste moeten gebeuren. Het boteroverschot had dan kunnen verdwijnen en de door de Minister aangekondigde beperking van de produktie had in een ander licht gezien kunnen worden. Dit is de eerste van een zestal con clusies, die het dagelijks bestuur van de Z.L.M. in zijn deze week gehouden vergadering genomen heeft over de wijziging, die min. Vondeling zo plot seling in de melkpolitiek heeft ge bracht, en waarover de Tweede Kamer reeds uitvoerig discussieerde. De andere conclusies zijn: 2) Met de aankondiging van een eventuele produktiebeperking wordt door de Minister de nodige onrust ver wekt Jarenlang heeft de Regering, mede door middel van de Voorlich tingsdiensten, aangedrongen op een zo hoog mogelijke produktie. De fokrichting van het vee is hierop gebaseerd. De bedrijven hebben hier voor investeringen gedaan. In dit ver band wordt eveneens gedacht aan de akkerbouwsector, waar enige jaren geleden nog door de Regering werd aangedrongen op een areaal van 80.000 ha suikerbieten, waarvoor maisrennen en voedersilo's werden gebouwd. Een zo plotselinge ommekeer van de be drijfsvoering op een termijn van twee weken en terwijl het melk jaar al sinds 1 november loopt, wordt dan ook bijzonder betreurenswaardig ge acht. 3) Op het punt van de doorbereke ning van de verhoogde eigenaarslasten die vorig jaar door de Regering is toe gezegd, schaart het Dagelijks Bestuur zich volledig achter het standpunt van het Landbouwschap. Deze hogere ei genaarslasten gelden immers zeker ook voor de vele eigenaars-gebruikers en tevens voor die pachters, waarvoor de verhoogde pacht reeds is ingegaan. Ge hoopt moet worden, dat de in de Tweede Kamer aangenomen motie Van Koeverden door de Minister zal worden uitgevoerd. 4) Het terugbrengen van het rente percentage voor in het bedrijf gesto ken kapitaal van 5 op 4% procent be schouwt het Bestuur als een eenzijdige afwijking door deze Minister van fhet door zijn voorganger gevoerde beleid, over welk beleid overeenstemming be stond met de georganiseerde land bouw. De tegemoetkoming via het Borgstellingsfonds wordt onvoldoende geacht. (Overigens merkt het Bestuur op, dat er in de provincie Zeeland nog altijd zeer weinig gebruik wordt gemaakt van dit fonds.) 5) Het Bestuur betwijfelt, of 10 van het melkverbruik door volle melk zal worden gedekt. Dit is nL nodig, wil de Minister de financiële gevolgen van een verhoogde melkprijssubsidie kunnen opvangen. Het zal Voor de landbouw en voor de zuivelindustrie in elk geval zaak zijn, nu de beslissing eenmaal gevallen is, het verbruik van volle melk zoveel mogelijk aan te moe digen. 6) Bjj eventuele produktie-beper- kende maatregelen zal in elk geval rekening moeten worden gehouden met de in de herverkavelingsgebieden heersende omstandigheden. TARWE EN SUIKER Eenzelfde ontwikkeling als bjj de melk dreigt ook bij tarwe en suiker. De heer J. B. Becu deelde mede, dat de minister van landbouw, nog geen beslissing heeft genomen inzake de prijzen daarvoor. Er zal nog een bespreking met het bestuur van het Landbouwschap ge houden worden. Verwacht mag wor den, dat hier enkele van dezelfde pun ten aan de orde zullen komen. Speciaal wordt gedacht aan de kwestie van de doorberekening van de verhoogde eigenaarslasten en aan het rentepercentage van 4>/2 °ver het ln het bedrijf gestoken kapitaal, ter wijl dit door het L.E.I., volgens af spraak met de vorige minister, was ge steld op 5. Ook heeft de minister aan het Land bouwschap de vraag gesteld, hoe de mening is over een eventuele garantie voor een beperkte hoeveelheid suiker, dit voor het geval, dat de suikerpro- duktie zich zou gaan uitbreiden. De vergadering was van mening, dat deze vraag voor de komende oogst 1958 geen nut heeft, daar van een overpro- duktie van suiker t.o.v. de eigen con sumptie geen sprake is. Slechts wan neer in de toekomst de produktie van Nederlandse suiker de consumptie van het eigen land zou gaan overtreffen, moeten wellicht produktiebeperkende maatregelen overwogen worden, waar bij in ieder geval de voorkeur gegeven zou moeten worden aan een beperking tot een beperkt areaal. Ten aanzien van de monopoliehef fing deelde de heer Becu mede, dat het Produktschap van Granen voor stelt, deze voor dit jaar te handhaven. Het systeem van gelijke heffingen, zo als dit door ir. Huisman is ontwikkeld, zal nader door een commissie uit het bedrijfsleven worden bestudeerd. BROUWGERST EN LIJNZAAD Het feit, dat de Nederlandse brou wers een zeker kwantum buitenlandse brouwgerst hebben kunnen invoeren, zonder dat dit onder de monopoliehef fingen viel, werd door de vergadering betreurd. Besprekingen zullen met de brouwers plaatsvinden, waarbij de belangen van de brouwgersttelers voor oogst 1958 naar voren zullen worden gebracht Op het ogenblik komt Argentijnse lijnzaadolie tegen dumpingprijzen bin nen, waardoor de prijs van het Neder landse slagzaad met f 5.50 per 100 kg. is gedaald. Dit heeft ook zijn terug slag gehad op de prijzen voor het zaal- lijnzaad. De vergadering zou gaarne zien, dat er maatregelen getroffen werden, om een dergelijke prijsval in de toekomst te vermijden. ANDERE PUNTEN Het bestuur uitte ernstige bezwaren tegen het voornemen, om de afdeling Grond- en Pachtzaken van het minis terie op te heffen en onder te brengen bij de afd. prijzen en bij de cultuur technische dienst. De grond moet als één geheel beschouwd worden. Zij is de basis, waarop het landbouwbedrijf rust. Juist nu de strijd om de grond ernstige vraagstukken opwerpt, en het pachtprigsbeleid en het grondprijzen- beleid voor de landbouw van vitaal belang zijn, kan deze afdeling niet ge mist worden. Op 15 april zal het Twee de Kamerlid Dr. Droesen de Minister nog over deze kwestie interpelleren. De vergadering besloot in principe, medewerking te verlenen aan de po gingen, om tot oprichting te komen van een Stichting Bouw Landarbeiders woningen. De Algemeen Secretaris werd aan gewezen als afgevaardigde naar een bespreking, die de Rentmeester van Domeinen, ir. Kluyternaar, met het Landbouwschap zal houden over de verdroging rond de Braakman. De aandacht wordt nogmaals geves tigd op de grote financiële moeilijkhe den, warmee de boeren in het Water schap Schonwen te kampen hebben. Hun oogsten liggen nn al enige jaren beneden 60 terwijl hon onkosten tot het normale gestegen zijn. De Her- stelbewerkingskostenregeUng biedt voor hen dan ook weinig uitkomst. Besloten wordt, hierover een nota op te stellen, die met de daarvoor in aan merking komende antoriteiten zal worden besproken. In de maandagmiddag gehouden raadsvergadering van Kortgene is besloten tot het aangaan van een vaste geldlening van 2000,met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten, rentende 6 procent uit de opbrengst van de tweede Nationale Wonirigbouwlening 1957. Aan de Stichting Dorpsgemeenschap Colijnsplaat werd voor het seizoen 19571958 een subsidie van 250,toegekend. Aan de heer J. M. de Kater (Kortgene) werd per 1 maart 1958 eervol ont slag verleend als opperbrandmeester bij de vrijwillige brandweren. Bij de rondvraag werd nog geïnformeerd naar de bomen in de Voorstraat te Colijnsplaat. De voorzitter, burgemeester A. A. Schuit, deelde mee, dat deze op advies van een houtvester van Staatsbosbeheer gerooid zallen worden. Staatsbosbeheer zal rapport uitbrengen, op welke wijze eventueel tot nieuwe aanplant kan worden overgegaan. Na afloop van deze korte vergade ring hebben de heren M. D. A. Glerum, hoofdingenieur-directeur van de Volkshuisvesting en architect ir. P. J. 't Hooft een uiteenzetting gegeven met betrekking tot de bouw van een be jaardentehuis. De mededelingen waren slechts van informatieve aard en de bespreking had dan ook slechts ten Deze zomer in Goes Van 19 augustus zal in Goes een in ternationaal volksdans-gymnastiek- en balletfeest worden gegeven, georganiseerd door de gymnastiekvereniging „Kaspor go". Aan dit feest wordt medewerking verleend door een Zweedse volksdans groep, Hongaarse en Zevenburgse gym- nastiekgroepen, een pijpersband uit Fol kestone, een Luxemburgse balletgroep, een Balinese en een Oekrainische dans groep. Verder doen de plaatselijke ver enigingen aan de festiviteiten mee. Het bestuur van Kasporgo hoopt, dat door de Goesse bevolking medewerking verleend wordt in de vorm van het ver lenen van gastvrijheid aan de buiten landse gasten. Wanneer de huisvesting vlot verloopt is het ook nog mogelijk Ita liaanse, Zwitserse en Spaanse groepen op te laten treden. Door medewerking van de bevolking kan voor de toekomst dit feest tot een jaarlijks terugkerend festival uitgroeien. Zelfs luciferdoosjes (voor de sortering van de vele soorten) worden bij hem thuis bezorgd. Ds. de Haan is ander half jaar bezig met zijn Ieder mens houdt er zo dominee, om oude mun- zijn eigen hobby's op na. ten te verzamelen?" was De een knutselt; de an- onze vraag, der doet veel aan sport Nou, kijk 's, zei domi- en een derde verzamelt nee, in onze familie wor- postzegels. Er zijn ook den veel postzegels ver hobby's, die men nu niet zameld. Ik wilde ook wat dagelijks tegenkomt, doen. En daarom ben ik hobby en zijn collectie is Mensen, die bijv. oude begonnen met oude mun- inmiddels uitgegroeid tot munten sparen, loopt ten. En eerlijk gezegd, ik ongeveer 1500 muntstuk- men niet elke dag tegen heb er nog geen spjjt van. ken van allerlei soort het lijf. Toch heeft een Ik vind, dat het vrij ge- Met verbazing ontdekten onzer verslaggevers een makkelijk gaat om oude we munten uit de tijd verwoede oude munten- munten binnen te krij- van Filips de Goede, Na- verzamelaar ontmoet Het gen. Nu moet U heus niet poleon, Slag bij Nieuw- was een dominee; ds. A. denken, dat ik al mijn poort. Zelfs munten van vrije uren opoffer aan achter het IJzeren Gor- deze hobby. Nee, mijn herderlijk werk staat op de eerste plaats, want de gemeente is mü zeer lief". Over medewerking van tenverzameling. Ds. de mijn gemeenteleden heeft Haan haalde onmiddellijk dominee niet te klagen, een grote stapel dozen Ieder, die een oude munt Haan, die zo langzamer- voor de dag, waarin net- te pakken krijgt brengt hand een ruime kennis jes de munten gesorteerd bij zijn dominee, waar- heeft vergaard op dit ge- waren. „Hoe bent U er miee hü natuurlijk erg bied, zeer trots is op zijn eigenlijk toe gekomen, blij is. collectie. de Haan, de jonge en energieke Ned. Herv. predikant in Hansweert. Wij waren goed en wel geïnstalleerd op zijn stu deerkamer, toen hij ver telde over zijn oude mun- dijn zijn vertegenwoor digd. Keurig gerang schikt vonden we ook munten uit Azië, het vroegere Ned. Indiö en China. Begrijpelijk, dat ds. de doel, dat de raad zich over dit onder werp zou kunnen oriënteren. De eerste besprekingen over dit on derwerp werden reeds in 1950 gehou den. De heer Glerum gaf in zijn in leiding een beeld van de vooroorlogse, behuizing van ouden van dagen. Déze was in vele gevallen ontoelaatbaar. Tegenwoordig streeft de overheid er naar, dat de ligging der bejaardente huizen zodanig is, dat de bewoners het contact met de gemeenschap niet ver liezen. De heer 't Hooft gaf vervolgens een technische uiteenzetting over het eventueel te bouwen tehuis. Bij het ontwerp van het gebouw heeft men 't karakter van een gesticht vermeden en het zo veel mogelijk het aanzien van een modern landhuis gegeven. De omvang van het tehuis zal bij het huidige ontwerp 80 bedden bedragen. De cijfers, die de heer 't Hooft noem de, zijn in dit stadium natuurlijk nog slechts provisorisch, doch volgens deze cijfers zou het tehuis de beschikking krij gen over 18 tweepersoons kamers, 39 éénpersoonskamers en enkele twee persoonssuites. Het gebouw, dat twee verdiepingen zal krijgen, bestaat uit twee vleugels en een hoofdgebouw. Op de eerste verdieping is een recreatie zaal geprojecteerd. Keukens, toiletten, badgelegenheid en personeelsvertrek- ken zullen aan alle eisen van onze tijd voldoen. Voor de bouw zal men kunnen be schikken over een bedrag van 250.000,uit de rampenfondsgelden, terwijl bij de huidige opzet een bouw- premie van ongeveer f 100.000,zal kunnen worden verkregen. Wat de to tale kosten zullen bedragen, is in dit stadium nog niet bekend. Bij de discussie, merkte de heer V. d. Weele (C.H.) op, dat hij één en an der nogal groots opgezet vond. Hij zag liever, dat men bijv. een vleugel liet vervallen. Wanneer dan later mocht blijken, dat er veel belangstelling is, kan men tot uitbreiding overgaan. Wethouder Bom (P.v.d.A.) merkte op dat de aantrekking van buiten N.- Beveland niet groot zal zijn; het zal voornamelijk uit de eigen omgeving bezet moeten worden. Sommige raadsleden wafen van me ning, dat het tehuis in deze vorm al leen voor beter gesitueerden te beta len zou zijn. De heer 't Hooft merkte naar aan leiding van deze opmerkingen op, dat elders in Nederland met een dergelijke uitvoering onder alle bevolkingslagen groot succes is geboekt. Bij een tehuis in kleinere uitvoering zullen de kosten van het gebouw niet evenredig dalen. De heer Glernm zei in zijn slotwoord dat men het plan niet op de lange baan moet schuiven. Momenteel is het ogenblik gunstig, om van de overheid een spoedige toestemming te krijgen. Men dient het spoedig eens te worden over de vorm en de omvang van het tehuis. Het zou hem persoonlijk een bijzon der groot genoegen doen, als nog dit jaar met de bouw zou kunnen worden begonnen. Burgemeester Schuit deelde nog mee, zeer binnenkort een exploitatie begroting te kunnen aanbieden. Troepen in Makassar geconsigneerd Volgens dinsdag in Djakarta uit Ma- kassor ontvangen berichten, zijn de troe pen van het garnizoen van Makassar in hun kazernes geconsigneerd. 'T WORDT LENTE! De N.V. Menko stoffenfabriek uit Enschedé, gaf dinsdagmiddag in het Schuttershof te Middelburg een zeer geslaagde voorjaarsshow onder de ti tel: ,,'t Wordt lente, beste cliënte". Op deze show werd een collectie zo merkleding getoond, gemaakt van de mooiste stoffen, die momentcel in Ne derland worden vervaardigd. Er was veel gewerkt met een nieuwe stof, die raffia werd genoemd. Deze stof is voor 100 procent katoen, maar zo kunstig verwerkt, dat er een shan tung-effect is ontstaan. Het is on kreukbaar, licht, soepel en daardoor 'n ideale dracht voor de zomer. Een ja ponnetje, uitgevoerd in zachtbleu raf fia en een wijde rok met schuin in- gestikte banen was hier een goed voor beeld van, evenals een lindegroen strandpakje, met pofbroekje en een doorknooprok, die ook als cape kan worden gedragen, wat eerder exclusief dan mooi is. Merita, een stof, die al lang bij de Nederlandse vrouwen bekend was, had men ook ditmaal weer gebruikt, speci aal voor de japonnen in grotere maten. Heel leuk was hiervan een jurkje in marineblauw, gegarneerd met wit en een heel fijne plissé rok. Ook een nieuwe stof was pinpoint, een katoen, die zozeer is gekamd, dat alle slechte vezels er uit zijn, zodat 'n heel mooie stof overblijft. Deze is spe ciaal voor een japon en een japon met jasje geschikt, zoals een pakje in ko- renblauw, de japon met wijde boothals en afgezet met wit, evenals het Jasje. Ook onze kleintjes had men in deze show niet vergeten en speciaal voor hen had men twee Middelburgse meis- kes verzocht, een aantal jurkjes te ko men tonen. Ze deden dit werkelijk al lerliefst en zo kregen de aanwezige moeders een duidelijk overzicht wat er alzo voor de dochters te krijgen is. De allerliefste jurkjes waren vervaar digd van de zgn. Mussette stof, met dessins, speciaal ontworpen voor de jongeren. Deze stof werd onder meer gebruikt voor de eerste Nederlandse model-garderobe Poem, die kleding maakt voor meisjes van 4 tot 10 en subteens van 11 tot 15 jaar. Het was erg jammer, dat deze show maar weinig dames naar het Schut tershof had gevoerd, want het was een interessante en leerzame show, die heeft bewezen, dat Nederland op het gebied van stoffen zeer zeker met lan den als Frankrijk en Italië kan wed ijveren. Verdiende onderscheiding De bronzen ere-medalje in de Orde van Oranje-Nassau was de beloning, die de heer C. W. Mesu dinsdagmor gen ontving voor zijn veertig jaren trouwe dienst bij de melkfabriek aan de Poelendaelesingel te Middelburg. ..Veertig jaar dienst, waarin de heer Mesu getoond heeft een werknemer te zijn van de allerbeste soort", zei de burgemeester, mr. J. de Widt, voor hij de jubilaris de koninklijke onderschei ding op de borst speldde. Mr. de Widt schetste de heer Mesu op Walcheren beter hekend als Kees Mesu als een man met een bijzon der prettig karakter, die door zijn werklust en ijver alom groot waarde ring verwierf. Al die jaren heeft hij als chauffeur de melkslijters in Mid delburg, Vlissingen en Souburg be diend en in die lange tijd heeft Kees Mesu nimmer een aanrijding gehad. Niet alleen de fabriek profiteerde van zijn werklust, ook voor de buurt vereniging van het Klein Vlaanderen, waar hij lange tijd woonde, heeft hij veel gedaan. En de bewoners van het bejaardentehuis kregen door zijn toe doen menige tractatie. De voorzitter van het bestuur der melkfabriek, de heer S. Simonse, sprak eveneens gelukwensen uit. Hij memo reerde, dat dé heer Mesu destijds chauffeur werd op de eerste vracht auto, die de fabriek in gebruik nam en overhandigde de jubilaris een geschenk onder couvert. Ook de directeur, de heer M. A. van Varik, sprak zijn vreugde uit over de onderscheiding, die de heer Mesu was verleend. Hij wenste hem geluk met zijn jubileum en bood een elektrisch scheerapparaat aan. Namens het per soneel voerde de assistent-directeur, directeur, de heer A. Kamphuis het woord en overhandigde de jubilaris, uit naam van het personeel, een rook tafel. Voor de economische politierechter te Middelburg stond dinsdagmorgen da winkelier J. Pi van der H., uit Hulst, terecht, verdacht van botersmokkel. Hij was 21 januari jl. in de omgeving van Biervliet aangehouden, waarbij zijn personenauto 800 kilo koelhuisboter bleek te bevatten. Van der H. ver telde de president, mr. P. van Empel, de auto en de boter in Terneuzen over genomen te hebben van zekere Th. P. De lading wilde hij overbrengen naar zijn filiaal in Sluis. De president wilde graag weten, wat er met de boter moest gebeuren, waar op Van der H. antwoordde, dat deze gebruikt zou worden voor een recla- mestunt.Het lag in de bedoeling, de bo ter van de hand te doen voor een prijs, die lager lag dan de inkoopwaarde. „Waarvoor heeft U een nieuwe wa gen gekocht," vroeg mr. Van Empel. „Omdat het met die andere niet meer ging", was het wederwoord. „Wat ging niet? Smokkelen?" „Daar doe ik niet aan," gaf de verdachte te kennen. Omdat de officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, en de president dit laatste betwijfelden, werd besloten, de zaak aan te houden om nog een getuige te kunnen horen. Verder „paradeerden" dinsdagmor gen een aantal mensen langs de eco nomische politierechter, die ervan ver dacht werden, te hoge lonen te hebben berekend. Bjj controle van hun boek houding was gebleken, dat zij meer dan tien procent boven het gebruike lijke niveau lagen. Een waarschuwing hadden zij in de wind geslagen en daarom waren zij nu gedagvaard. De motorenreviseur C. F. W. (Krab- bendijke) was volgens de officier op vallend ver gegaan in het betalen van te hoge lonen. In zijn boekhouding wa ren in het aantal manuren per week ook de overuren gecalculeerd. „Ik moest wel hoge lonen betalen, omdat mijn mensen in de boomgaarden meer Diploma trekkerbestuurder lste klasse Bij het te Domburg gehouden exa men „trekkerbestuurder in de land bouw lste klasse", afgenomen van 18 leerlingen van de aldaar gehouden cursus, konden aan alle cursisten di ploma's worden uitgereikt Dit is de eerste maal dat in Zeeland een dergelijk examen in groepsverband werd afgenomen. Het examen omvatte: motorkennis, werktuigen, EHBO, ver- keersvoorschriften en veiligheidsvoor schriften. De namen van de geslaagden zijn: J. de Buck, A. Jobse, J. Minderhoud, J. de Visser, W. de Visser, A. Wisse allen te Domburg; J. Jobse en A. Verhage te Westkapelle; F. Jongepier en J. P. de Visser te Aagtekerke; A. Kodde, A. Lampert, L. Lampert, P. Lampert te Biggekerke; J. J. Kodde te Koudeker- ke; J. C. de Voogd en A. M. van Liere te Oostkapelle. De cursus stond onder auspiciën van de Coördinatie-Commissie voor Agra risch Vakonderwijs in Zeeland. Als do cent trad op de heer J. G. van Liere te Goes. Het examen werd afgenomen door de examencommissie uit de Stich ting examens van de georganiseerde landbouw. Hierin hadden zitting de heren ir. P. W. Bakker-Arkema en J. J. Burema te Wageningen en P. de Barbier van Sevilla Van de zijde van de Z.V.U. verzoekt men ons, er op te wijzen, dat de data, waarop het operagezelschap „Forum" in Zeeland uitvoeringen zou geven van Rossini's „Barbier van Sevilla", enigs zins gewijzigd zijn. Het gezelschap komt nu op 26 maart a.s. in Vlissingen en op 27 maart in Oostburg. Vertegenwoordigers van de niet-blanke bevolking van Johannesburg hebben be sloten m.i.v. 14 april drte dagen vóór de algemene verkiezingen in Znid-Afrika een campagne van Iijdelük verzet te gen de wetten inzake de rassenscheiding te beginnen. Al was er nu letterlijk niets, dat op Pasen leek (een koude vrieswind maakte het weer verre van aangenaam), toch is gisteren op de Beestenmarkt te Goes de jaarlijkse paasveetentoonstelling gehouden; waarvoor vrij veel be langstelling bestond. Ook het aangevoerde materiaal was groter dan vorig jaar. Bovendien was de kwaliteit van de runderen, varkens en schapen uit stekend en kon de handel goede zaken doen, waarmee de paasveetentoonstel ling weer geslaagd kan worden genoemd. In de middaguren verscheen burge meester mr. W. C. ten Kate op het marktterrein om, zoals jaar, de prijzen uit te reiken. Met een toepasselijk speechje overhandigde de burgemees- tor de kampioensprjjzen aan de heren J. L. M. Geluk uit St. Maartensdijk (voor een os); J. Blokpoel te Goes (voor een vaars) en aan. de firma Moerman en Van Vooren te Hoek (voor de dikbillen). PRIJZEN De jury kwam na de keuring tot de volgende prijzen: Ossen: ereprijzen: P. Remeynse, Kamperland; J. van Langeraad, Kam perland; J. Klompe, Wolfaartsdijk; J. Blom. Haamstede; J. Geluk, St. Maar tensdijk; eerste prijzen: J. Pouwer, Se- rooskerke (W.); A. de Lange, Koude- kerke; J. Klompe, Wolfaartsdijk; J. Hage, Scherpenisse; J. Sinke, Goes (2 maal); J. Huige, Goes; C. Hart, Elle- meet (3 maal); eervolle vermeldingen; J. Leendertse, Kamperland; D. van Nieuwenhuijze, Nieuw- en St. Joos- Iand; J. Huige, Goes; J. Geluk, St Maartensdijk! J. Nooteboom, 's-Heer Arendskerke; schotten: eerste prijs: J. Geluk, St Maartensdijk (2 maal). Vaarzen: ereprijzen: P. Schout Big gekerke; J. Sinke, Goes; J. Blokpoel, Goes (2 maal); eerste prijzen: C. de Vrieze, Schore; P; Schout, Biggekerke; W. Verhulst, Kamperland; J. Sinke, Goes; A. de Lange, Koudekerke; J. Pouwer, Serooskerke (W.); fa. Wil- lems, Roosendaal; eervolle vermeldin gen: J. Sinke, Goes; fa. Willems, Roo sendaal; J. Geluk, St. Maartensdijk. Stieren: eervolle vermelding: P. Wondergem, 's-H. H. Kinderen. Vette rammen: D. Rouw, Goes (kam pioen); ere-prijs: A. M. Zuidweg-Bur- ger, Krabbendijke. Fokschapen: eerste prijs en twee eer volle vermeldingen: J. Krijger, Goes; twee ere-prijzen: J. Geluk, St Maar tensdijk. Slachtvarkens: ereprijzen: fa. Krij ger, Goes; eerste prijs: gebr. Karelse, Schore (2 maal); eervolle vermelding: fa. Krijger (2 maal). Zeugen: eerste prijs: gebr. Karelse. Biggen: ereprijs: gebr. Karelse; eer ste prijs en eervolle vermelding; fa. Krijger, Goes. C.H.-kandidatenlijst Door de C.H.-kiesvereniging werd een ledenvergadering gehouden in verband met de a.s. gemeenteraadsver kiezingen. De volgende kandidatenlijst werd opgesteld: 1. J. v. d. Velde, 2. J. Quist, 3. C. J. Zachariasse, 4. L. J. Stoutjesdijk, 5. M. Overbeeke, 6. C. Geuze, 7. J. de Laater, 8 P. Perestam. konden verdienen en ik hen dus niet vast kon houden," sprak W. en zijn verdediger, mr. Lavens, onderstreepte zijn woorden. De raadsman was boven dien van oordeel, dat de aanspraken redelijk waren. Desondanks werd W., conform de eis, tot f200 boete veroor deeld. De Middelburgse touringcar- en taxi-ondernemer fa. gebr. B. had geen loonbriefjes ingevuld, hetgeen hem op f 100 kwam te staan. Een boete van f 150, na een vorde ring van f200 kregen de Goese aan nemers J. H. N. en P. N., die eveneen» te hoge lonen hadden betaald. De administrateur J. K. ('s-Graven- polder) tenslotte werd conform ver oordeeld tot f iOOO boete. Hij had zijn medewerking verleend bjj de verkoop van land, waarbij veel te hoge prijzen werden berekend. Naar gesaneerde brood bezorging Het ligt in de bedoeling van de bak kers, binnen afzienbare tijd te komen tot een verbetering van de broodbezor ging in de Zeeuwse hoofdstad. Het plan is, een wij kindeling tot stand te bren gen, zoals dit destijds ook door da melkslijters is gedaan. Een dergelijk# maatregel is noodzakelijk geworden, omdat de rentabiliteit van het bakkers bedrijf na de oorlog relatief sterk ach teruit gegaan is. Voor de uitwerking van dit plan, dat ongeveer een jaar geleden werd gebo ren, werd een commissie in het leven geroepen, waarin, behalve vertegen woordigers van de verschillende bak kersorganisaties, ook de rijksmidden- standsconsulent, de heer A. Korstanja zitting heeft. De commissie kwam tot de conclusie, dat een wijkindeling en een daarmee gepaard gaande vèrdoor- gevoerde klantenruil sterk aanbeveling verdiende. Want de klanten liggen vaak ver uiteen. En omdat de lonen hoog zijn en het moeilijk is, oan per soneel te komen, zou een wijkindeling de exploitatie zeker ten goede komen. De rijksmiddenstandsconsulent is echter van oordeel, dat deze plannen eerste dan verwezenlijkt kunnen wor den, als er volledige overeenstemming is bereikt met de consument. Hiervoor zullen in de eerste plaats de verschil lende vrouwenverenigingen gepolst worden, terwijl het voorts in de be doeling ligt, een contactorgaan te vor men, samen met de vrouwenverenigin gen en de vakbeweging. Op deze wij ze kan dus ook de consument zijn stem laten horen. Eén van de grote voordelen voor da consument bij een wijkindeling is, dat het brood voor twaalf uur ln de mid dag bezorgd is. Verder zullen de bak kers zich moeten aansluiten bij da stichting „Maalderij en Bakkerij", dia eens per maand het brood controleert. De bakkers zijn voorts van mening, dat de kwaliteit van het brood nog verbe teren zal, omdat zij er meer tijd aan kunnen besteden. De klant krijgt bo vendien een „uitwijk"-mogelijkheid naar ten hoogste één bakker, die door de commissie wordt aangewezen ,dit wanneer de klant niet tevreden is over zijn bakker. Hotels en inrichtingen, zo als ziekenhuizen, vallen buiten deze regeling. Wanneer blijkt, dat bij de consument tegen deze nieuwe regeling geen over wegend bezwaar bestaat, zal de Bak kerij-Stichting de plannen verder uit werken. PJT,LAND-BATH Ontvanger-griffier. In de gisteren ga- houden vergadering van ingelanden van de Reijgersbergse Polder is tot ont vanger-griffier benoemd de heer A. Hack, gemeentesecretaris alhier. Er waren 11 sollicitanten. Ingezonden Mededeling (adv.) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en....doen wonderent 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één labiel verenigd, ondersteunen zij bovendien eb kaan werking, waardoor deze nég krach tiger is dan kon worden verwacht. Da combinatie Chelarine „4" doet werkelijh wonderen en brengt baat waar ander» middelen falen! n T«gen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want di» wordt beschermd door het hastanddeel Chtfarot. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Puttershoek S. Kooistra te Welsrijp. Bedankt voor Makkum A. van der Beek te Urk. Geref. Kerken. Beroepen te Groningen-zuïd R. J. da Jong te Winschoten; te Bussum (vao. E. J. Wassink) H. Schut, miss. predi kant van Middelburg met verlof ta Hilversum; te Niezijl N. J. Goris, kand. te Apeldoorn; te Axel A. van Leeu wen te Ottoland. Beroepbaar. De classis Rotterdam heeft prep. geëxamineerd en beroep baar verklaard de heer S. de Langs, theol. kand. De heer De Lange, Secre tarielaan 24, Rotterdam-noord zal gaarne een eventueel beroep in over weging nemen. Ds. J. M. Snoep te Woldendorp, dia door de Schotse kerk benoemd werd als predikant voor het Schotse zieken huis in Tiberias (Israël) heeft zijn vi sum gekregen en hoopt binnenkort ta vertrekken. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Wo.rden D. Biesma ta Utrecht-centrum en J. Kampman ta Rijnsburg.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2