[UIT DE PROVINCIE Panies Amerikaanse atoom-onderzeeboot in Rotterdam Ik hoest niet mee ABDIJSIROOP Dinsdag 18 maart 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 handen hamea-geleiEEMü BERGEN OP ZOOM Leerlingen via geluidsband op ouderavond Auto met 980 kg boter aangehouden bij IJzendijke met al die "gr iep - Serooskerke leent niet van St. Laurens TERNEUZEN Minister Klompé over de repatriëring Ingezonden Mededeling (adv.) „Morgen zie ik Je weer". Dit was de titel van de cinemascope-kleurenfilm die vrijdagavond in Ons Dorpshuis werd ver toond. Door het vertonen van deze film wilde de christelijke filmaktie de inwo ners met haar werk bekend maken. Velen hadden gehoor gegeven aan de oproep van het Cefa-comité. Onder het motto: „Praten met de handen" opende ds. Smit deze avond. BIGGEKERKE Boerenleenbank. De Coöperatieve Boe renleenbank te Biggekerke hield haar al gemene vergadering onder voorzitter- ichap van de heer J. Caljé. Het verslag van de kassier over 1957 kon niet anders dan tot tevredenheid «temmen. De ontwikkeling van de Bank neemt nog gestadig toe, wat bleek uit de omzet, die voor het eerst in het 38-jarig bestaan steeg boven twee miljoen gulden. De winst over het afgelopen jaar bedroeg f 1.837,43. Besloten werd van de winst een bedrag van f200,te storten in een onderhoudsfonds en het restant toe te voegen aan het reservefonds, waarna dit een saldo aangeeft van f40.754,93. De heren P. Lampert Jz en J. Poppe werden gekozen, respectievelijk als lid van het bestuur en als lid van de raad van toezicht. In de vacature P. Polderman werd in het bestuur gekozen de heer J. Simonse. De voorzitter deelde nog mede, dat de spaarrente voor 1958 is vastgesteld, althans voorlopig, op 3H pet tot een on beperkt bedrag. Gemeente-avond. De Herv. gemeente te Biggekerke hield haar gemeente-avond De predikant, ds. A. D. H. Roscam Abbing hield een causerie over de op Tweede Pinksterdag te houden Kerkedag en be lichtte de oorsprong en het doel van die dagen. Hij gaf verder een korte uiteenzetting van het onderwerp, dat op de Kerkedag voor Walcheren, behandeld zal worden. Na de pauze werden verschillende ge meentezaken besproken; deze betroffen voornamelijk het werk van de kerkvoog dij en het jeugdwerk. Schoorsteenbrand. Een schoorsteen brand in de woning van de heer Swen- nen in het arbeiderskamp kon door enke le leden van de brandweer spoedig wor den geblust, zodat erger voorkomen kon worden, vooral als men bedenkt, dat het woonhuis uit hout is opgetrokken. A.R.-kiesverenlglng. Onder leiding van haar voorzitter, de heer Joh. Kodde, hield de Anti-Revolutionaire kiesvereniging haar jaarvergadering. Uit de verslagen van de sekretaris en penningmeester bleek, dat de inkomsten waren f249,50 waar tegenover stond een post aan uitga ven van f231,25 derhalve een batig saldo van f 18,25, waardoor bezit steeg tot f 114,18. Het aftredende bestuurslid, de heer Joh. Kodde, werd herkozen, terwijl ln de plaats van de heer P. Polderman, die zich wegens vertrek niet meer her kiesbaar stelde, werd gekozen de heer J. Matthijsse. Voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing werd de volgende candidatenlijst opge steld. 1. Joh. Kodde; 2. C. Clarisse; 3. P. Lampert Iz; 4. W. Geschiere; 5. Jac. Si monse; 6 Abr. de Buck Pz; 7. P. Verhage Lz. ingezonden mededeling (Adv.) tlAMCA.r ruw of schraal BORSSELE. „Klimop". De jeugdclub „Klimop" hield in het verenigingsgebouw haar jaarver gadering ol.v. mevr. Bogerd. Na afwer king der huishoudelijke zaken werd het toneelspel „De Geldmolen" opgevoerd. De talrijke aanwezigen hebben zeer van deze avond genoten. COLIJNSPLAAT Export. Sinds een paar weken is er meer leven gekomen in de aardappel- handel en wel voor de export. Dit brengt mede, dat er meer vertier gekomen is in de haven. In de afgelopen week liepen er zes coasters de haven binnen, om een lading in te nemen. DOMBURG Raad. De gemeenteraad komt donder dag 20 maart, 's avonds om acht uur, bij een. Op de agenda staat een voorstel van b. en w. ter vaststelling van het uitbrei dingsplan „Duinenburg". Bijeenkomst N.F.O. ln hotel Bom te Haamstede hield de N.F.O. een algemene vergadering, waarin als spreker optrad de heer L. Ozinga. Als onderwerp had de heer Ozinga gekozen „Schadeloosstelling bij onteigening". De wet schrijft voor, zo zei spreker, dat bij onteigening door een gemeente, deze gemeente een uitbrei dingsplan moet hebben. Men zegt vaak, dat reclameren onbegonnen werk is, maar de heer Ozinga vond dit een bout idee. Wanneer men in beroep is bij de gemeente, kan men verder ageren bij Ge- dep. Staten en in laatste instantie bij de Kroon. Gedurende zes weken kan men tegen een uitbreidingsplan ageren. Men dient vooral niet te vergeten, aldus spreker, alle pachtovereenkomsten te ver lengen, niet te vernieuwen, want dan heeft de pachter geen recht op schadeloos stelling. Men kan ook bezwaren indie nen tegen een onteigeningsvonnis. De ge meente kan dan tot voorlopige inbezit neming overgaan. De rechter beoordeelt wat een billijke schadeloosstelling is. De waarde van de grond krijgt men volledig vergoed. Gebouwen worden getaxeerd naar koopwaarde. Vergeet vooral niet om uw bedrijf tot in de puntjes te onderhouden, zo zei de heer Ozinga, ook al weet men, dat men onteigend wordt. Vergeefs ge maakte kosten worden toch vergoed. Op een uit de vergadering gestelde vraag antwoordde de heer Ozinga, dat het misschien nut kan hebben een bezwaar schrift in te dienen bij de gemeente we gens het scheppen van rekreatie-gebieden op gronden, die voor de fruitteelt uitste kend geschikt zijn. KAPELLE Filmavond. Er was een goede belang stelling voor de zaterdagavond in het CJMV-gebouw gehouden filmavond van de instuifcommissie van Kapelle en Bie- zelinge. De leiding berustte bij de Herv. jeugdouderling, de heer P. Oele, die een openings- en slotwoord sprak. Vertoond werd de film „De kapitein van de Köpe- nick". Rode Kruis. De afdeling Kapelle-Bieze- linge en Schore van het Rode Kruis hield in het wijkgebouw haar algemene verga dering. De voorzitter, de heer C. Traas sprak in het bijzonder een welkomst woord tot burgemeester H. G. van Suyle- kom. Blijkens het jaarverslag van de se cretaris, daalde het ledental door verhui zing met 5 tot 250. De jaarlijkse inzame ling, waaraan het afgelopen jaar een oliebollenverkoopactie werd gekoppeld, kon niet die hoogte bereiken als over 1956, doch gaf toch nog het fraaie bedrag van f 1729,73. Op de Zeeuwse ranglijst be zet deze afdeling het afgelopen jaar weer de tweede plaats. Het lectuurhuisje voor zag ook in 1957 weer in een behoefte. Er werd ook weer met een nieuwe E.H.B.O.- cursus begonnen, terwijl een cursus bin nenkort examen al zal leggen. Het jaar verslag van de penningmeester, de heer G. Ruissen sloot met een nadelig saldo van f 194,90. Een groot bedrag moest uit getrokken worden voor aanschaffing van materialen en kleding van de colonne. Bij de bestuursverkiezing werden mevr. Van Dijke-van Dalsen en de heren D. Mallekote en G. Ruissen herkozen, ter wijl in de vacature van de heer J. C. Keim werd gekozen de heer L. de Jager. Tijdens deze vergadering werd voorts be sloten, koninklijke goedkeuring aan te vragen op de statuten. De mogelijkheid zal onderzocht worden van het geven van een jeugd-E.H.B.O.-cursus. KATTENDIJKE Familieavond N.C.L.B. De afdeling Kat- tendijke van de Ned. Christelijke Landar- beidersbond hield haar jaarvergadering, die tevens ook als familieavond was be doeld. Groot was de belangstelling voor deze avond en de voorzitter, de heer Chr. Sonke, gewaagde met dankbaarheid van de echte familieband, die er in de afde ling is. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester, resp. de heren Mat thijsse en J. de Boe getuigden van een goed verenigingsjaar. Bij de bestuursver kiezing werden de heren Chr. Sonke en J. de Boe met grote meerderheid herko zen, terwijl verder het bestuur gecomple teerd werd door verkiezing van de heer J. Ruissen. Namens het hoofdbestuur sprak de heer P. Minnaard (Kapelle) een felicitatie. Voorts sprak hij over het on derwerp „Het vaandel getrouw". Het ver dere van de avond werd gevuld met voordracht en schets, gebracht door eigen leden. Raadsvergadering. De raad zal vanmid dag kwart voor twee in openbare verga dering bijeen komen. Op de agenda staan om. voorstellen: om aan de stichting Dorpsgemeenschap Coliinsplaat voor het seizoen 19571958 een subsidie toe te ken nen van 250,tot het aangaan van een vaste geldlening van 2.000,met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage tegen de koers van 100 procent, looptijd ca. 13 jaar, rente 6 procent per jaar (de lening wordt ver strekt uit de opbrengst van de Tweede Nationale Woningbouwlening 1957 en dient te worden bestemd voor de finan ciering van woningbouw in de ruimste zin van het woord); idem een overeen komst met dezelfde bank voor een geld lening tot ten hoogste het bedrag waar voor door kopers van rentespaarbrieven van de Tweede Nationale Woningbouw lening 1957 ten behoeve van de gemeente Kortgene voorkeur is uitgesproken. Na afloop van de vergadering zullen de he ren Glerum en 't Hoofd een uiteenzet ting geven met betrekking tot de bouw van een bejaardentehuis te Kortgene. KOUDEKERKE Zeelandia. Zatedagavond hield de Chr. gymnastiekvereniging „Zeelandia" in het gemeentelijk verenigingsgebouw haar jaarlijkse uitvoering. Op vlotte wijze wer. den de verschillende oefeningen afge werkt. Vooral het nummer hoog brug werd door de heren op goede wijze naar voren gebracht, alsmede het nummer evenwichtsbalk door de dames. Het was echter jammer dat op dit toestel een ge ring aantal dames werkte. Het slot van de uitvoering, de rytmische oefening, welke door de dames werd uitgevoerd, was zeer goed en viel dan ook bij het publiek in zeer goede smaak. De belang stelling voor deze uitvoering was goed te nemen. KRU1NINGEN Kandidatenlijst CHU. De Christelijk- Historische Kiesvereniging Kruiningen- Hansweert heeft voor de op 28 mei a.s. te houden verkiezingen voor de gemeente raad de volgende kandidatenlijst opge: maakt: 1. W. J. Pouwer (Hansweert); 2. B J. de Jonge (Oostdijk); 3. M. J. Ie Cierq (Hansweert); 4. L. J. Heijnsdijk (Hansweert); 5. W. Otte (Hansweert). ST ANNALAND „Zang en Vriendschap". In de School met den Bijbel heeft het Hervormd Man nenkoor „Zang en Vriendschap" de jaar vergadering gehouden. De jaarverslagen getuigden van een bloeiend verenigings leven. Enkele leden droegen gedichten voor. Voorts werd een declamatorium ten gehore gebracht door de heren H. van Popering en C. Weijler. De titel was: „De tyrannie verdreven". Een aardig punt in het programma was het spel „Kent gij uw dorp", waaraan werd deelgenomen door de aanwezigen in de zaal. Het pro gramma werd afgewisseld met zang door het mannenkoor. 40 Jaar getrouwd. Vrijdag herdacht het echtpaar M. Hage-Quist in de Nieuw- straat de dag, waarop het voor 40 jaar in de echt verbonden werd. Beide oudjes genieten nog een zeer goede gezondheid. Het heeft het jubilerend echtpaar op deze, voor hen zo feestelijke dag, dan ook niet aan belangstelling ontbroken. Toezicht. Nu er in de verschillende wij ken van Sint Annaland boompjes geplant zijn, of nog boompjes geplant zullen wor den, zal er nauwkeurig op worden toege zien, dat deze fraaie boompjes in goede staat zullen blijven. Hieraan zal streng de hand worden gehouden. Van gemeente wege zijn reeds diverse instructies gege ven. ST. LAURENS Feestavond Oranjevereniging. De Oran jevereniging te Sint Laurens gaf donder dagavond in het verenigingsgebouw een feestavond. „De Minstreels" openden met het Wilhelmus, waarna de voorzitter de heer W. S. Pouwer het college van b. en w. en andere zeer talrijke aanwezigen welkom heette. Daarna werd opgevoerd het spel „Hoe het weeuwtje uit het Hof van Holland gevrijd werd" dat buitengewoon in de smaak viel. De burgemeester, de heer W. Baas, sprak een kort woord en reikte enkele prijzen uit. Tot slot sprak de vice-voor- ziter, de heer J. Koole Dzn. een dank woord, vergezeld van bloemen en ge schenken tot spelers en regisseur de heer C. van Slooten, waarna tot slot het Zeeuwse volkslied werd gezongen. Dit is het geheim waarom èl wat jong is en zich jong voelt, onweerstaanbaar aangetrokken wordt door dit fleurige blad met zijn hartverwarmende gezelligheid. Let de komende weken eens extra goed op MARGRIET met haar verrassende inhoudl Alléén MARGRIET kan zóveel bieden, want— MARGRIET ia verreweg het grootste blad van Nederland. JOSTKAPELLE Uitvoering. Zaterdagavond voerde de toneelclub „Onder Ons" ln het vereni gingsgebouw het blijspel in drie bedrijven op „Zwarte Kunst op Dageraad" van H. Frieling. Onder regie van de heer A. J. de Broekert werd goed spel gegeven en een geheel gevulde zaal genoot van dit aardige toneelstuk ST. PHILIPSLAND „Concordia". In de goedgevulde verga derzaal van „Ons Dorpshuis" gaf de mu ziekvereniging „Concordia" een uitvoe ring. Nadat het korps op verdienstelijke wijze enige nummers had gespeeld, werd het blijspel „Als men aan de touwtjes trekt" opgevoerd. VROUWENPOLDER Oranjevereniging. De Christelijke Oranje vereniging hield haar jaarvergadering o.Lv. de heer M. v. d. Broeke, die in zijn openingswoord burgemeester A. de Kam bijzonder welkom heette. Tevens herdacht hij de overleden penningmeester de heer H. Maljaars, die tal van jaren veel voor de vereniging gedaan heeft. De secretaris bracht verslag uit en deelde mede, dat er 241 leden zijn en een goed slot ge boekt kon worden. De aftredende voor zitter werd met algemene stemmen her kozen. Als bestuurslid werd herkozen de heer W. Jobse en gekozen de heren C. P. Lous en Chr. Frangois. Na afdoening der huishoudelijke zaken vertoonde de heer Comelisse (Middelburg) enige films: de koninklijke reis naar de West, Nieuw- Guinea, Walcheren verwoest en opge bouwd en Prinsessen groeien op. 's Mid dags waren er films gedraaid voor de schoolkinderen. WAARDE Ongeval. De heer A. W., die met zijn Solex zaterdagmiddag richting Kruinin- gen reed werd bij het oversteken van de Rijksweg aangereden door een personen auto. De Solex werd zwaar beschadigd. W. liep geen letsel op. WOLPHAARTSDIJK Aanbesteding „Dorpshuis". Zaterdag morgen vond op het gemeentehuis na mens de „Stichting Ons Dorpshuis" de aanbesteding plaats voor de bouw van een dorpshuis. De uitslag was: C. Sinke te Wolfaartsdijk 75.689,Fa. A. den Herder en Zn. te Wolfaartsdijk 76.580, Fa. M. Verburg en Zn. te Wolfaartsdijk 80.200,W. Bosschaart te Wolfaartsdijk 83.173,A. de Blaey te Wolfaartsdijk 85.300; de raming bedroeg 75.000, De gunning werd aangehouden. Zanguitvoering. Vrijdag- en zaterdag avond gaf de Christelijk Gemengde Zang vereniging haar jaarlijkse uitvoering in T.A.V.E.N.U. Na opening door de voorz., de heer D. Katsman, werd eerst een vier tal zangnummers ten gehore gebracht. Hierna voerde een aantal leden het toneel stuk „De schipper van de Maartje Jacoba" op naar het gelijknamige hoorspel van Klaas Smellk. Zang zowel als toneelstuk vielen zeer in de smaak van het publiek. Johannes Passion. Op donderdag 27 maart zal de Christelijke Oratorium Vereniging onder leiding van Jaap Hillen in de grote kerk de Johannes Passion van Joh. Seb. Bach uitvoeren. Het Rotterdams Kamer orkest zal de uitvoering begeleiden, ter wijl als solisten medewerken: Dora Lin deman, sopraan; Diet Kloos, alt; Gerard Honig, evangelist; Arie de Rijk, Christus partij; Reinhardt van Randwijk, tenor; Henk Driessen, bas; Marijke Smit Siebin- ga, clavecimbel. Zaterdag is de atoom-onderzeeboot Skate" van de Amerikaanse marine voor een niet-officieel bezoek aange komen in de Parkhaven te Rotterdam. ■Je foto geeft hiervan een beeld. ZOUTELANDE Uitgesteld. Wegens ziekte van de leider, de heer Florusse, is de gymnastiekuitvoe- ring welke a.s. zaterdag 22 mart gehou den zou worden voor onbepaalde tijd uit gesteld. Op de ouderavond van de Chr. nat. school te Zoutelande hebben de ouders het onderwijs, dat hun kinderen op school ontvangen, kunnen horen door middel van een geluidsband. Mej. Sa- muelse, onderwijzeres aan de schooi, had tijdens lessen in rekenen, lezen, voordragen en zingen op school opna men gemaakt met de bandrecorder en deze werden op de ouderavond ten ge hore. gebracht. De ouders stelden dit buitengewoon op prijs. Het hoofd der school, de heer H. J. Schoenmaker, hield een causerie, waarin hij er op wees dat niet de politici de wereld be sturen, maar dat God Zijn heerschappij blflft voeren over deze wereld. In de pauze werden de handwerken van de meisjes bezichtigd evenals het andere werk van de leerlingen en vooral voor de resultaten van de handenarbeid be stond buitengewoon veel belangstelling. Ds. Wagener, die deze ouderavond had geopend, sloot de bijeenkomst met dankgebed. Drie douanebeambten van de post IJzendijke hebben zaterdagochtend op de weg IJzendijke-Watervliet een personen auto kunnen aanhouden, waarmee, naar later bleek, 980 kg boter werd vervoerd. De chauffeur van de wagen gaf geen ge volg aan het stopteken van een der dou anebeambten, waarna de twee verderop staande douaniers de zogenaamde „mes sen" over de weg legden. Deze maatregel had tot gevolg, dat een voorband en twee achterbanden van de personenauto aan flarden gingen. De chauffeur reed desondanks nog circa 200 meter verder, waarna hij zijn wagen in de steek liet en het veld in vluchtte. De douaniers slaagden er niet in, de chauf feur te achterhalen. De auto, waarmee de boter werd ver voerd, was eigendom van Th. P. te IJzen dijke. Ingezonden Mededeling (adv.) 't Is er weer, dat ge hoest In de bus en op kantoor. Niets voor mij! "Jij hoest nooit", zegt iedereen. "Hoeft ook niet", zeg ik dan, "ik neem direct Abdij siroop - bij het eerste kuch|e! krijgen de ziektekiemen geen kans! De 23 genezende bestanddelen lossen hel slijm op en verjagen de ziektekiemen. (AKKER SIROOP) De gemeenteraad van Serooskerke (W.) heeft besloten tot intrekking van een raadsbesluit, waarin het aangaan van een geldlening met de gemeente Sint Lauren» was vastgelegd. Deze lening zal nu aan gegaan worden met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten, omdat dit voor deliger is. Het gemeentebestuur van Sint Laurens heeft hiertegen geen bezwaar. Het gaat hier om een bedrag van f 120.000 dat gebruikt zal worden voor de aanleg van een riolering en de bouw van een zuiveringsinstallatie. De raad besloot verder, met ingang van 1 mei a.s. eervol ontslag te verlenen aan de waarnemend gemeentesecretaris, de heer J. J. Verhage, die kortgeleden werd benoemd tot commis A ter gemeente secretarie van Ridderkerk. In zijn plaats werd met algemene stemmen benoemd de heer W. Brouwer, uit Stavnisse. In een schrijven van de plaatselijke winkeliersvereniging werd verzocht, het venten op dinsdagmiddagen, wanneer da winkels gesloten zijn, te verbieden. De raad was echter in zijn geheel de mening toegedaan, dat een dergelijke verordening in strijd zou zijn met de wettelijke rege ling van de winkelsluiting. Op die gron den werd het verzoek dan ook afgewezen. Geboren: Johannes C., z.v. C. J. Lensen en A. J. den Hamer; Hendrik G., tv. H. G. van Leussen en A. E. Kuijpers; Peter, z.v. I. J. de Back en A. Gort; Robert A. I., z.v. R. A. Ch. Ysebaert en J. C. W. Schippers; Sara S., d.v. P. H Hamelink en J. J. Florussen; Vera K. M., d.v. E. A. de Koeyer en H. C. A. Heirman. Ondertrouwd: R. L. de Neve, 27 j. en S. J. Leunis, 25 j. Gehuwd: R. A. van Helsland, 25 j. t# Vlissingen en W. J. Leijs, 23 j. Overleden: J. Vereecken, 67 j. te Axel, e.v. G. van Akker; C. Tramper, 81 j„ ta Westdorpe, geh. gew. met C. de Regt| F. P. de Werk, 22 j. te Axel; M. A. N. Verwiel, 81 J.; M. Zegers, 66 j. te Zaam- slag, e.v. L. J. Vverdulve. De minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, heeft gister avond in een radio-toespraak een beroep gedaan op het bedrijfsleven om een nieu we kans op een bestaan te geven aan ge repatrieerde vakmensen, ook als zij niet zo jong meer zijn. „Ligt hier geen taak voor het bedrijfsleven om zijn uiterste best te doen deze mannen ln de arbeid en de arbeidsgemeenschap op te nemen?", zo zeide mej. Klompé. In haar rede, „een nationale zaak", zeide de minister, dat met de 20.000 re patrianten, die in de komende vier maanden in ons land worden verwacht, meer dan 200.000 landgenoten sinds 1945 uit Indonseië naar Nederland zul len zijn gekomen. Minister Klompé stelde de vraag wat naast de zorg van de overheid door de mensen individueel voor de repatriëren- den wordt gedaan en betoogde, dat naast de zorg van overheid en CCKP er een taak ligt voor de vrouwenorganisaties bij de hulp aan gerepatrieerde gezinnen en bij de jeugdorganisaties bij het opnemen van de gerepatrieerde jongeren. Tenslotte deed minister Klompé een be roep op de luisteraars zich het lot van de bejaarden in de tehuizen en de zieken aan te trekken. De lidmaten der kerken riep zij op actief te zijn en er aan mee ta werken, dat de gerepatrieerde zo volledig en zo snel mogelijk in hun kerkelijke ge meenschappen wordt ingeleid. ANNA JACOBAPOLDER HAAMSTEDE KORTGENE

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4