Honderd jaar geleden eerste steen gelegd voor Herv. kerk te Arnemuiden Besturenbond te Goes hield jaarvergadering UIT ZEELANDS STEDEN Reeks vergaderingen over melkbeleid op Schouwen 2 Gebouw uit de tijd van de reformatie was niet te restaureren Bouwkosten ruim 10.000 gulden Eindles lagere landbouwschool in Oudelande Bijbels in Zeeuwse hotels Resultaat actie van het C ruim f 65.000 Schouwen-Duivelandse Korfbalbond 30-jarig bestaan werpt schaduwen vooruit GOES VLISSINGEN MIDDELBURG Benoeming directeur Bedrijven THOLEN ZIERIKZEE Rijdende viskeuken in West Z.-Vlaanderen Dinsdag l8 maart 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Wel eens in Arnemuiden geweest? Als u dan op het pleintje voor Öe Ned. Hervormde kerk staat, ziet u boven de deur een steen, waarop u kunt lezen, dat op 31 maart 1858 de eerste steen gelegd werd voor deze kerk door burgemeester C. J. Baars. Ruim een half jaar later KI9 dec.) werd de nieuwe kerk ingewijd door de predikant J. v. d. Meulen met een predikatie over 1 Kon. 8 29a. Een kerk dus van precies een eeuw oud. Een mooie gelegenheid, öm iets over het kerkelijk leven van Arnemuiden te vertellen. het gebouw gedokterd. Toen reeds wilde het stadsbestuur de kerk afbreken en een kleinere nieuwe bouwen, maar de kerkeraad was er tegen. U bemerkt wel, dat we toen de tijd hadden, dat kerk en staat nauw met elkaar verbonden waren. Dat blijkt ook uit de volgende gebeurte nis. Ds. Molentiel Van 1776 tot zijn dood in 1793 was Jo hannes Molentiel predikant te Arnemui den. Een voorvechter van een strenge sab- bathsviering, die zijn mening ook op de preekstoel in scherpe woorden liet blij ken en niemand ontzag. Zoals ook Ds. Smytegelt in Middelburg dat vroeger deed. Het was een gruwel in zijn ogen, dat de gemeenteleden 'a zondags na de kerk dienst samenschoolden bij de vis- en klapbank. Over de preek zal daar wel niet veel gesproken zijn, denk ik. De ge beurtenissen van de dag, het doen en la ten van de stadgenoten werden daar be sproken. De bnren werden over de hekel gehaald en zo sal de klapbank zijn bij naam '~»n leugenaarsbank wel verdiend hebben. Vóór de Hervorming De eerste kerk of kapel van Arnemui den dateert van het jaar 1505. Uit de tijd dus, dat de bekende Karei V nog maar een jongetje van 5 jaar was. Toen Luther rijn werk als kerkhervormer nog niet begonnen was en alle mensen Rooms wa ren. U begrijpt dus, dat het een Roomse kerk was, gewijd aan Sint Maarten. Niet eens een belangrijke kerk, want de hoofd kerk van deze omgeving was de kerk te Nieuwerkerk, een ambachtsheerlijkheid vlak bij. Het plaatsje Nieuwerkerk raakte achter in verval. De kerk eveneens en in 1545 werd de kapel van Arnemuiden ver heven tot hoofdkerk. Nadat Middelburg zich in 1574 aan de Geuzen had overgegeven, werd ook Ar nemuiden bevrijd van het Spaans ge weld. Heel Walcheren stond nu aan de kant van Prins Willem en overal werden de voormalige Roomse kerken gezuiverd en in gebruik genomen door de Gerefor meerden. Zo ook in Arnemuiden. De kerk had echter tijdens de laatste oorlogshandelin gen erg geleden en zag er vervallen uit. „Zo zeer ontramponneerd en in het dak en anderszins geschonden, dat het onmo gelijk was, daarin voor wind en regen beschermd te zijn", lees ik in het boek van Kesteloo over Arnemuiden. De kerk in verval Drie eeuwen lang horen we niet an ders dan klachten over de vervallen staat Van het kerkgebouw. Natuurlijk heeft inen er nu en dan wel wat aan opge knapt, maar het bleef lapwerk. Tot men Juist 100 jaar geleden de knoop heeft doorgehakt, het oude gebouw heeft afge broken en voor iets meer dan 10.000 gul den de tegenwoordige kerk met toren heeft gebouwd. Arnemuiden kon de herstelkosten niet allemaal zelf betalen en riep soms de hulp in van de Staten van Zeeland, die ook verscheidene keren steun gegeven hebben (in 1635 2.000,—, in 1672 400,—). Ook heeft het stadsbestuur het een ge probeerd met een verloting, maar dat is oen mislukking geworden. Er waren prachtige prijzen: zilveren kannen, een fruitschaal, kandelaars, borden, kroezen, lepels, messen zoutvaten, enz. In het stad huis werden de prijzen ter bezichtiging geplaatst, zeker om het kopen van een lot aan te moedigen. Een lot kostte 10 ■tuivers, maar het ging met de verkoop •rvan slecht. De trekkking van 1676 werd een jaar uitgesteld vanwege de geringe deelname aan de verloting. Nog waren er niet genoeg loten verkocht en men zou nog een jaar wachten met de trekkking. Toen vordert»™ echter de leveranciers hun zilver terug en zo werd tenslotte deze verloting een strop voor de stad. inplaats van een voordeel voor kerkrestauratie. Een kwart eeuw later wi! men het nog eens met een loterij proberen, maar door de tegenstand van enkele burgers die aan de Staten van Zeeland schreven, geen toestemming te verlenen, ging deze ver loting niet door. Toen heeft men uit eigen middelen en met hulp van de Staten zelf maar aan In Oudelande is de eindles van de lagere landbouwschool gehouden. Nadat de waarnemend voorzitter, de heer Minnaard de aanwezigen een wel kom had toegeroepen droeg hij de lei ding over aan het hoofd der school, de heer W. Fase. Deze stelde de leerlingen een aantal vragen over grondonderzoek en bemesting; ook de leraar in land bouwwerktuigen, de heer J. Slabbe- koorn uit Kloetinge testte de jongelui op hun kennis. Ir. J. Versteeg uit Goes reikte de di ploma's uit aan de heren N. Boone, Hoedekenskerke, M. Hoogesteger, M. de Koster, W. A. de Kraker, J. Steke- tee te 's-Gravenpolder, J. de Jong te 's-Heer Abtskerke, J. Lindhout te 's-H. Arendskerke, D. Mosselman, J. van Sabben, J. J. van Sabben te Borssele en N. de Witte te Nisse. De heer Fase overhandigde namens de afdeling Oudelande der ZLM de twee beste leerlingen N. Boone en N. de Witte een boek. Burgemeester van Liere voerde het woord namens het gemeentebestuur en bood M. de Koster een boek aan. Na mens de leerlingen sprak J. de Jonge. Hij liet op rijm de vier schooljaren de revue passeren en bood de heren Fase en Slabbekoorn een geschenk aan. De vereniging „De Nederlandse Gi deons", die zich ten doel stelt in iedere hotelkamer een Bijbel te deponeren, heeft in 207 hotels in Zeeland in to taal 2283 Bijbels geplaatst, waarvan 4l in de Engelse taak Dat moest veranderen. Ds. Molentiel ging naar de Magistraat met het ver zoek, om het verblijf op de klapbank des zondags te verbieden. Maar het stadsbe stuur liet de predikant praten en deed niets. Dan zouden ze ervan lusten] Op een zondag, kort daarna, toen Ds. Molentiel bij de behandeling van de Hei- delbergse Catechismus juist gekomen was aan het vierde gebod, besloot hij zijn pre dikatie met deze woorden: „Gemeente van Arnemuiden, gij weet allen zeer veel, hoe in onze stad de sab bath ontheiligd wordt. Gods misnoegen hierover zal niet uitblijven. Ook de vroed schap is hieraan schuldig, omdat ze niet wil meewerken, om deze zonde te be strijden. Daarom verklaar ik hier open lijk van de kansel, dat de vroedschap van Arnemuiden geen knip voor de neus waard is!" Dat liet het stadsbestuur er niet bij zit ten. Ds. Molentiel moest op het matje komen. De volgende zondag kreeg hij ge legenheid, om zijn woorden te herroepen, anders zou schorsing, of zelfs verbanning niet uitblijven. Ds. Molentiel heeft zijn beschuldiging ingetrokken, maar op een vreemde, dub belzinnige manier. Voor een stampvolle kerk zei hjj na zijn preek: „Gemeente van Arnemuiden, verleden zondag heb ik ge zegd, dat de vroedschap van onze stad geen knip voor de neus waard is, omdat ze weigert, mee te werken aan de heili ging van de sabbath. Ik heb spijt van deze uitdrukking en neem haar terug en verklaar nn openlijk van de kansel, dat de vroedschap van onze stad wel een knip voor de nens waard Is!" Nog altijd preken er In de Hervormde kerk van Arnemuiden orthodoxe domi nees van de richting (modaliteit zegt men tegenwoordig) van de Gereformeerde Bond. L. v. W. Interieur van de Hervormde Kerk te Amomi'idea De Christelijke besturenbond Goes en omstreken heeft gisteravond zijn 39ste jaarvergadering gehouden In de Prins van Oranje, waarvoor de belang stelling, zoals elk jaar, weer bijzonder groot was. Als één grote C.N.V.- famiiie kregen de aanwezigen weer een prima en afwisselend programma op gediend. Voorzitter A. de Lange getuigde in zijn openingswoord van de grote dank jegens God voor het vele werk, dat in het belang van de C.N.V.-ers gedaan mocht worden. Hij deelde mede, dat de bond volgend jaar het 40-jarig be staan hoopt te vieren en dat hij op deze jubileumviering afscheid hoopt te nemen. De heer De Lange heeft 35 jaar de voorzittershamer gehanteerd. Hij wekte de aanwezigen op, trouw de vergaderingen te bezoeken. „Dat kan beslist beter. We moeten geen slapers of meelopers zijn", aldus de heer De Lange. Ook roerde hij de werkloosheid aan, die ernstige vormen dreigt aan te ne men. Trouwens, ook de secretaris, de heer J. C. Binders en de C.B.C.-hoofdbe- stuurder C. Braspenning stipten dit probleem aan. De secretaris vertelde, dat de activiteiten weer vele zijn ge weest en dat het ledental met 56 is ge stegen en thans 1244 bedraagt. Hij sprak de wens uit, dat er bij het 49- jarig bestaan 1400 leden mogen zijn, waartoe hij de aanwezigen aanspoor de. In een bezielend en gloedvol betoog schetste de heer Braspenning in zijn propaganda-toespraak de technische ontwikkeling. „Wij krijgen er ook mee te maken. Steeds meer wil de mens als God zijn. Wanneer zal God een halt toeroepen? Als Christenen moe ten we onze tijd verstaan. Het gaat vandaag om de verantwoordelijkheid als werknemer en als C.N.V.-er. Gaat er op uit, gij C.N.V.-er. God roept ons. Dan pas kunnen we een goede strijd strijden. Het gaat om het recht. Daar om: sluit u aan. Christenmensen zijn ST. LAURENS Jubileum. Zaterdag waren de heren M. Korstanje uit Sint Laurens en P. Steyn uit Domburg 25 jaar werkzaam bij het schildersbedrijf W. S. Pouwer te Sint Laurens. De beide jubilarissen werden ten huize van hun patroon hartelijk toegesproken en hun werden enige geschenken overhandigd. Na mens het personeel sprak de heer I. Walraven. Voorts werd nog het woord gevoerd door de burgemeester, de heer W. Baas, die met beide wethouders te- tegenwoordig was. mensen van de daad", aldus de heer Braspenning. Voor een aangename en prettige af wisseling zorgde de oude bekende op de C.N.V.-familie-avonden, het accor deongezelschap „Animato" nit Goes. Lest best gaf de C.N.V. toneelgroep, die zo langzamerhand een faam heeft verworven, een prima vertolking van het stuk „Als de poorten opengaan". De Christelijke besturenbond kan op een zeer geslaagde avond terugzien. Woensdag krijgen de inwoners van de dorpen dit programma voorgezet. Dan zal de heer R. van Wensen het woord voeren. Vertegenwoordigers van de provin ciale commissies en van de drie grote steden in het Christelijk Jonge Mannen Verbond hebben op het buitenhuis van deze organisatie, de Ernst Sillemhoe- ve te Lage Vuurse, ongeveer f65.000 aan het bondsbestuur van het CJMV aangeboden. Dit was het voorlopig eindbedrag van een actie van vier maanden, die tot doel had het verlies aan regeringssubsidie voor 1958 f25.000 te compenseren. Onder het moto: ,de jongeren steken zelf de han den uit de mouwen o mhet ver- bondswerk gaande te houden' brachten de jongensclubs van het CJMV ruim f34.000 bijeen. De senioresclubs zorg den voor een bedrag van ruim f 30.000 Verwacht mag worden, dat de jongens clubs, waar de actie nog niet is afge sloten, tot een eindbedrag zullen ko men, dat ligt tussen de f40.000 en f 50.000. Tijdens een feestelijke bijeenkomst op de Sillemhoeve heeft de tweede voorzitter van het CJMV, de heer D. Broer uit Rotterdam, de gelden, die provinciaalsgewijs en dikwijls op ori ginele manier werden aangeboden, in ontvangst genomen. Zaterdagmiddag hield de Schouwen-Duivelandse Korfbalbond haar jaarver gadering in de koffiekamer van het „Huis van Nassau", te Zierikzee. Alle aangesloten verenigingen waren vertegenwoordigd en diverse commissieleden, scheidsrechters en belangstellenden woonden de vergadering bij. De bondsvoorzitter, de heer Joh. Th. Brouwer, opende de vergadering met een korte toespraak, waarin hij er aan herinnerde, dat het jaar 1958 groten deels zal staan „in het teken" van het 30-jarig bestaan van de bond. Hij legde ook bijzonder de nadruk op de cursussen, die gevolgd kunnen worden en constateerde met voldoe ning, dat de scheidsrechterscursus een zeer bevredigend verloop heeft gehad. Zaterdag 22 maart a.s. zal gelegenheid bestaan, het scheidsreehtersexamen af te leggen. Spr. hoopte, dat ook voor de spelleiderscursus goede belangstel ling zal bestaan en legde verder de nadruk op de noodzaak van het con tact hebben met het korfbal uit de rest van Nederland, ter verbetering van het spelpeil en het kennis nemen van de spelopvatting elders. Getracht zal worden, het aantal wedstrijden, dat het S.D.K. B 12-tal tegen 12-tallen van buiten het eiland zal spelen, uit te breiden. Overkoepelend orgaan personeelsverenigingen Op initiatief van de personeelsver eniging voor het agrarisch bedrijf heb ben een zestal plaatselijke personeels verenigingen besloten de onderlinge band tussen haar leden te verstevigen en deze belangrijke zaak gezamelijk aan te pakken. Gestreefd zal worden gecombineerd voor verantwoorde ontspanning te zor gen, echter met uitdrukkelijk behoud van ieders zelfstandigheid, waar het de eigen initiatieven betreft. Tot deelname aan dit overkoepelend orgaan hebben besloten de personeels verenigingen der B.V.A.B., N.V. Wa terleiding Mij, Inter Scaldis (belas ting), Ned. Spoorwegen, P.T.T. en Wasserij „De Zon". Het secretariaat van de combinatie berust bij mevr. Bos, sociaal werkster bij wasserij „De Zon". Als gevolg van de uitstekende sa menwerking stelt iedere deelnemende vereniging ook de andere aangesloten leden in staat om, indien de avond er zich voor leent, de personeelmeeting bij te wonen. Zeer binnenkort zal de eerste gezamenlijk voorbereide avond plaats hebben. Ds. H. Johannes In het kort hebben wij gisteren ge meld, dat ds. H. Johannes zondagmid dag door ds. P. C. Roosenburg is be vestigd als predikant van de Evang. Lutherse Kerk te Breda, Den Bosch en Heusden. Na afloop van de dienst heeft de vice- president van de kerkeraad, mr. E. H. Toxopeus, de nieuwe predikant toege sproken. Hij memoreerde dat Breda het langer dan een jaar zonder predikant heeft moeten stellen. U krijgt hier de taak van een bisschop, zei ds. Roosenburg tot zijn opvolger, kennelijk doelend op de uitgestrektheid van het gebied. Ds, Boendermaker (Eindhoven) de tweede consulent sprak er zijn vreugde over uit, dat de vacature vervuld is. Namens de Ned. Herv. kerkeraad heeft gesproken ds. A. H. Knottnerus, namens het Vrijz. Prot. Verbond, de Remonstrant se Kring en de Ver. van Vrz. Hervormden door ds. H. N. Bierman, namens de Ge- ref. kerk door ds. K. Talsma, namens de Doopsgezinde Gemeente door ds. H. D. Woelinga. Ds. F. S. Kloosterman, Ned. Herv. pre dikant te Vlissingen heeft gesproken na mens de collega's in Vlissingen en de Zeeuwse predikanten. Tenslotet sprak een achterneef ds. A. Johannes (Delft), die samen met hem in Amsterdam heeft gestudeerd. Raadsvergadering De raad der gemeente Middelburg zal op maandag 24 maart des middags om twee uur in openbare vergadering bijeenkomen. Vorige week vond te Seharendijke de laatste afdelingsvergadering plaats van de C.M.M.C. Voorafgegaan waren vergaderingen te Burgh, Kenesse, Zon- nemaire, Noordgouwe, Brouwershaven, Dreischor, Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Bruinisse, Oosterland, Zierikzee en Kerkwerve, terwijl voor de slijters een speciale bijeenkomst was belegd te Zierikzee. De vergaderingen stonden alle onder leiding van de voorzitter der C.M.M.C. de heer D. Eveleens, die een openings rede hield, waarin hij de vele werk zaamheden der vereniging uit het afge lopen jaar belichtte en zijn blik liet gaan over de toekomst. Hij wees o.m. op devoorlichtmgsbijeenkomsten voor huisvrouwen, die totaal door 1200 huis vrouwen bezocht werden. De tentoon stelling heeft de C.M.M.C. heel wat hoofdbrekens gekost. Door enkele te genvallers was men op 't laatste mo ment genoodzaakt, een duur reclame bureau in te schakelen. De propagan distische waarde heeft echter aan haar doel beantwoord. Verder werd de rentabiliteit van het gemengde bedrijf onder de loep geno men. Deze is de laatste jaren minder hard achteruit gegaan dan van het zui vere akkerbouwbedrijf, dat voorheen gunstiger uit de bus kwam. De samen werking met de V.Z. is zeer goed te noemen. 1 juli a.s. zal de C.M.M.C. 10 jaar bestaan. De heer C. Zee, secretaris der Zeeuw se Melkfederatie en adviseur der C.M. M.C. hield een causerie over het melk- prijsbeleid. Hij had zijn rede aange past aan de nieuwste gegevens. Uitvoe rig werd het standaardisatiebeleid en het garantiebeleid behandeld. Het melkstandaardisatiebeleid is, gezien bet koelhnisboterdrama, wel een kri tieke zaak. Nu voor de eerste maal de garantieprijs niet gehaald is, kost het helaas al veel moeite, deze uitbetaald te krijgen, terwijl ook nog geblokkeerd wordt. Eén en ander heeft het vertrou wen onder de boeren In het regerings beleid geschokt. Op bijna alle vergaderingen werden enkele schitterende kleurenfilms ver toond.. Tevens was een assistent van de rijks- landbouwvoorlichtingsdienst aanwezig, die een kort praatje hield over de vee voeding. Geref. lagere school in Stromenwijk Zoals we gisteren reeds in het kort meldden, heeft het bestuur van de Ver. voor Gereformeerd Onderwijs te Mid delburg de raad verzocht haar gelden te verstrekken voor de stichting van een van haar uitgaande school voor gewoon lager onderwijs in de Stro menwijk. Het bestuur grondt deze aan vraag op de uitbreiding van de ge meente Middelburg in 't Zand en om geving, alsmede op de plannen tot uit breiding, die aldaar nog bestaan. Voorts op de verschuiving van de bevolking van de binnenstad naar 't Zand en de Stromenwijk en ten slotte op de uitgesproken behoefte aan een Gereformeerde school aldaar, getuige het feit, dat voor 103 kinderen afkom stig van 't Zand en omgeving, dat onderwijs wordt gewenst. B. en w. delen aan de raad mee, dat de wijk 't Zand in 1940 2200 inwoners telde; dit aantal is thans gestegen tot 4500. Gedurende de laatste tien jaren is de uitbreiding van deze wijk sneller toegenomen dan voorheen. Daarbij komt, dat in de toekomst dit deel der gemeente weer in sneller tempo zal uitbreiden dan thans het geval is, ten gevolge van de voltooiing van de Stro menwijk. Reeds dit jaar zal de be volking in dit deel, indien alleen de thans reeds in aanbouw zijnde wonin gen zijn afgebouwd, met ongeveer 300 zielen toenemen, afgezien van nog te bouwen woningen. Voorts moet uiteraard gerekend worden met verdere „afbouw" van de Stromenwijk. Aangenomen moet wor den, dat dit deel der gemeente uit eindelijk een aantal inwoners zal heb ben van ongeveer 7500. B. en w. van Middelburg zijn van oordeel, dat inderdaad gesproken kan worden van een belangrijke verschui ving van de bevolking. De raad wordt voorgestelde de gevraagde medewer king te verlenen. In verband met het feit, dat de di recteur der Bedrijven te Middelburg (Gas-, Water- en Elektriciteitsbedrijf), ir. B. C. Roeters van Lennep, met in gang van 1 mei a.s. ontslag heeft ver zocht wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, hebben b. en w. sollicitanten opgeroepen ter vervul ling van de ontstane vacature. Na her haalde oproep noodzakelijk gewor den door de aanvankelijke moeilijkhe den met de kwestie van de topsalaris sen meldden zich een aantal sollici tanten. B. en w. stellen thans de raad voor tot benoeming over te gaan, waartoe zij de volgende aanbeveling overleg gen: 1. Ing. O. S. Hoogewerff, laatste lijk directeur van het Elektriciteits- en Gasbedrijf te Medan; 2. ir. W. Hylke- ma, raadgevend ingenieur. De datum van ingang der benoeming zouden b. w. willen stellen op 1 mei a.s. Huis verkocht. Notaris E. D. v. d. Velde heeft in hotel Van Boven pu bliek verkocht het woonhuis Hoogstr. 46 met erf. Koper werd de heer C. A. Burgers voor de som van f 46000. Eén prot. chr. lijst bij raadsverkiezingen De C.H., A.R. en de S.G.P. zullen bij de komende gemeenteraadsverkie zingen met één lijst uitkomen onder de naam van prot. chr. groep. De lijst ziet er als volgt uit; 1. J. W. van den Doel; 2. C. bij de Vaate Jacz.; 3. D. Goudriaan; 4. H. Koevoets; 5. G. van Duin; 6. J. Rozendaal; 7. D. C. Quist; 8. F. Hansma; 9. A. Jonker; 10. A. Bin; 11. J. van de Ende; 12. J. P. Overbeeke; 13. J. Pannekoek; 14. K. T. de Jonge; 15. A. J. Davidse; 16. P. J. van den Doel; 17. C. Schot (s.g.p.); 18. P. J. de Vlieger. De heren H. Uyl, A. de Boer en S. J. bij de Vaate, die thans zitting heb ben in de raad, keren niet meer terug. Nadat het jaarverslag 1957 van de secretaris was gelezen en goedgekeurd, vonden verschillende verkiezingen plaats. In de Technische Commissie werd i.p.v. de heer A. Clarisse (Nieu werkerk) gekozen de heer J. Drijgers (Nieuwerkerk). De plaatsvervangende leden van deze commissie werden alle herkozen, evenals de leden van de Strafcommissie en het plw. lid dezer commissie. Een door de s.v. „MEVO" te Zierik zee ingezonden concept-reglement voor de juniorencompetitie werd in handen gesteld van de Reglementscommissie, waarna het in de algemene vergade ring zal worden behandeld. De scheidsrechtersvergoeding werd opnieuw vastgesteld op 10 cent per kilometer. Wat de herdenking van het 30-jarig bestaan van de bond aangaat, zullen op 2e Paasdag bondsseriewedstrijden te Renesse en de Schoolkorfbaldag op zaterdag 17 mei te Zierikzee worden georganiseerd. De eigenlijke feestdag 8 december, zal o.a. herdacht worden met een receptie en een feestavond in de Concertzaal. Een suggestie, om 2 sterke westelijke 12-tallen uit te no digen voor een wedstrijd, zal door het bestuur worden bestudeerd. De rekening 1957 werd z.h.st. goed gekeurd, doch de begroting 1958 gaf aanleiding tot discussie, vooral van de post bondscontributie. Het bestuur stelde nl. voor de contributie vast te stellen op f 2.25 per lid per jaar voor senioren en op f 1,voor junioren. De afgevaardigde der s. v. „Burgh" stelde hiertegenover voor, de bonds contributie vast te stellen op f 1,75 voor senioren en op f 0,80 voor juni oren en te bezuinigen op de posten „Competitiekosten, Bondsorgaan en Wedstrijden S.D.K. 12-tal". Dit voor stel, ontraden door het bestuur, werd tenslotte verworpen met 24 tegen 13 stemmen waarna de begroting met de zelfde stemmenverhouding werd goed gekeurd, Bij de bestuursverkiezing werden de heren J. A. Rotte (Noordgouwe), M. G. Wentel (Haamstede) en G. J. V. Labrand (Zierikzee) m.a.s. herkozen. In de plaats van de heer A. Paauwe werd m.a.s. gekozen de heer M. C. Knuist (Zierikzee). Voor de vacature S. v. d. Berge (Ouwerkerk) beval het bestuur aan de heer W. Bolijn (Ou werkerk) en de vereniging „S.V.O.W. K." te Ouwerkerk: de heer M. C. Kuij- per. Na gehouden stemming, bleek da heer Bolijn met 20 stemmen gekozen te zijn tegen 17 stemmen op de heer Kuijper. Voor de competitie 1958 werden voorlopig 29 senioren en 16 junioren twaalftallen opgegeven. De bedoeling is, de seniorencompetitie 12 april te beginnen en de juniorencompetitie half mei. Bij de rondvraag werd o.m. geïnfor meerd naar het organiseren van serie- wedstrijden voor junioren. Het bestuur zal bekijken, óf het dit seizoen moge lijk zal zijn. Voorts werd aandacht gevraagd vooi de op 24 april a.s. te houden vergade ring, waar de heren S. J. Klompe, con sulent voor de Lichamelijke Opvoeding en A. W. Levering het woord zullen voeren. Tenslotte werd nog afscheid geno men van de heer A. Paauwe, die 25 jaar competitieleider van de bond is geweest, maar om gezondheidsredenen moest bedanken. Op voorstel van de s.v. „Brouwershaven" werd de heer Paauwe tot lid van Verdienste be noemd. Voorzitter Brouwer bood hem namens de bond een zilveren postze geldoos aan. De heer J. Ringeling (Eindhoven), voorzitter van district Zuid van de K.N.K.B. sprak namens het hoofdbe stuur de heer Paauwe toe en speldde hem het ereteken van de bond op de borst. De heer Paauwe verklaarde met weemoed afscheid te nemen van zijn taak. Tenslotte richtte hij zich tot zijn opvolger, de heer J. de Wit (Renesse), wien hij veel succes toewenste, om met de beste wensen voor bond en vereniging te besluiten. NISSE Ons Genoegen. Zaterdag gaf de mu ziekvereniging „Ons Genoegen" haar tweede uitvoering in dit winterseizoen, waarvoor veel belangstelling bestond. Een vijftal nummers werden op ver dienstelijke wijze ten gehore gebracht. Daarna werd opgevoerd het toneelstuk „De Firma Bommel en Hobbel", van Toon van Vuuren. Het werd op vlotte wijze gespeeld en vond grote waarde ring. ST. PHILIPSLAND Nieuw café. Zaterdagmiddag werd het verbouwde café van de heer D. Verwijs geopend. De heer Verwijs heeft het onlangs gekocht van H. Plantsoen. Toen was het echter café en kruidenierswinkel. Thans is de winkel vervallen, zodat het interieur als café veel ruimer en aangenamer is gewor den. BIGGEKERKE De Rijdende Viskeuken, de demon stratiewagen van het Produktschap voor Vis en Visprodukten te Den Haag, die deze maand een toernee door Zee land maakt om de Zeeuwse huisvrou wen d.m.v. bak- en stoofdemonstraties en (gratis) proeven bekend te maken met de vele mogelijkheden met vis, brengt deze week een bezoek aan wes telijk Zeeuwsch Vlaanderen. Het programma ziet er als volgt uit: Vandaag 18 maart Cadzand van 23 en van 3.454.45 en vanavond te Nieuwvliet van 18.3019.30 en van 20.15—21.15. Woensdag 19 maart te Sluis van 2 3 en van 3.454.45, en te St. Anna ter Muiden van *8.3019.30 en van 20.15 21.15. Donderdag 20 maart te Retranche- ment (voor de o.l.s.) van 23 en van 3.454.45, en te Zuidzande (parkeer plaats) van 18.3019.30 en van 20.15 —21.15. Vrijdag 21 maart te Oostburg (Markt) van 910, van 10.4511.45, van 23 en van 3.454.45. Tot dusver is de belangstelling zeer groot. De eerste week waren er 324, de tweede 304 bezoekers. Men ver wacht, in Zeeland de 1500 te halen, wat in het hele jaar in andere streken nog niet is gelukt. Verschillende vis handelaren zijn als gevolg van dit be zoek reeds genoodzaakt geweest, extra vis te doen aanvoeren.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2