Zeeuws landbouwonderwijs in in I960 drastisch uitgebreid Polderconcentratie ontmoet weinig bezwaar Gericht op praktijk, i.v.m. verwachte vestigingseisen BAAYENS Serooskerke's raad wil een tijdelijk burgemeester Vijf steden krijgen grootste deel der 500 woningen Weer gaat Dreischor OPA KIP (107) in de blommen zetten OUDELANDE BEGINT R PER 1 SEPT. A.S. Katseveer-Zierikzee Voortaan vijf lesdagen per week De Veertarieven Vlissingen-Breskens De speciaalzaak voor u» Bril GOES Tot samenvoeging een feit wordt Bode,- concierge,» gemeentewerkman benoemd te St. Laurens MIDDELBURG ZIERIKZEE Groots concert van Residentieorkest o.Lv* W.v, Otterloo Te klein aantal voor betere verdeling Groot feest op 18 maart Zeeuwse Babbelaars Filmpremière in Brittannia MIDDELBURG f£at«rdag 15 maart 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 HET LANDBOUWONDERWIJS op de Zeeuwse eüanden zal een drastische en zeer belangrijke wijziging ondergaan, die voor alle lagere landbouwscholen omstreeks 1960 zal zijn gerealiseerd. De land bouwschool te Oudelande zal reeds per 1 september a.s. op de nieuwe onderwijs-leest worden geschoeid en binnen drie jaar zullen alle la gere landbouwscholen eenzelfde ingrijpende verandering hebben ondergaan. Deze, door de minister opgelegde vernieuwing die een eind maakt aan de 30 jaar oude onderwijsmethode houdt in, dat voor het lagere landbouwonderwijs het aantal lesdagen belangrijk wordt Uitgebreid (tot voor de verschillende klassen resp. 5, 5, 4, en 3 per week) en het aantal lesuren ruim drie maal zo groot wordt. la de school te Oudelande bijv. gaat men van 31 lesuren per week over op een aantal van 113, waarbij het lesrooster wordt uitgebreid met nieuwe vakken zoals Engels, biologie, boekhouden, eenvoudige wiskunde, terwijl veel tijd zal worden besteed aan handvaardigheid. Nederlands en vakkennis. Tijdens 'n onderhoud met ir. J. Ver steeg te Goes, rijksconsulent belast met onderwijsaangelegenheden voor de Zeeuwse eilanden, vernamen wij, dat het nieuwe onderwijssysteem er vooral op gericht is de jonge landbou wer paraat te doen zijn voor de zeer nabije toekomst, wanneer de wettelij ke vestigingseisen voor de landbouw van kracht zullen zijn. Gereedschappen Door de nieuwe methode wordt het lagere landbouwonderwijs op een veel bredere basis gezet, waarbij de lessen vooral gericht zijn op de praktik in en om de boerderij. Zo krijgen de leer lingen voor de eerste twee cursusjaren een set gereedschappen (de leerling betaalt slechts de helft van de prijs 142,die zij op de school leren ge bruiken en onderhouden, zodat ze met deze gereedschappen later in hun prak tijk goed overweg kunnen. Voor de laatste twee cursusjaren krijgen zij daarbij een set gereed schappen (eveneens vóór f42,voor het onderhoud van landbouwmachines en motoren. Voorts zullen de cursisten vertrouwd worden gemaakt met tim meren, metselen, schilderen, beton Korten enz. Het is geenszins de bedoeling, al dus ir. Versteeg, dat de jonge boe ren de timmerman en de schilder gaan beconcurreren. Het gaat er al leen om, dat de boer leert zelf die karweitjes op te knappen (bijv. een stuk in een deur zetten, een gat dichtmestelen, etc.), waarvoor een eohte vakman liever niet lastig ge vallen wordt. In die delen van ons land, waar het nieuwe systeem reeds enige tijd is in gevoerd, zijn zowel leerlingen als le raren In meerderheid enthousiast over de vernieuwing, aldus ir. Versteeg. Het beroep van de landbouwer, dat ten onrechte dikwijls veel te laag ge klasseerd wordt, wordt door de brede re opleiding op een hoger plan ge plaatst, waardoor ook het zelfrespect Stijgt De jonge boer weet dan beter an ooit tevoren, dat hij berekend is voor de veelzijdige taak in de land bouw. Eisen De eisen voor deze „plattelands- mulo's", zoals ze wel genoemd worden, Zijn evenwel aanmerkelijk zwaarder dan tot dusver. Daarom zal een zeker percentage leerlingen afvallen, maar Anderzijds zullen velen tot dit onder wijs worden aangetrokken, die anders misschien naar een mulo waren ge gaan. Voor de jonge boer, die in de landbouw wil blijven zal de vernieuw de landbouwschool immers in de mees te gevallen doeltreffender zijn dan een andere tak van voortgezet onderwijs. Bovendien kan de leerling ook ge durende de vierjarige cursus nog ver schillende andere kanten uit, zo ver namen wij van ir. Versteeg. De opzet ie, dat de leerlingen worden gerecru- ïeerd uit de 6e klassen van de lagere Naar wij van de Commissaris der Ko ningin vernamen, is thans bi) G.S. be ticht Ingekomen van de minister van Verkeer en Waterstaat over de nieuwe veertarieven. Het ligt in de bedoeling het bedrijfs leven over deze tarieven te horen. Naar verwacht moet worden, zal begin mei een bijzondere zitting van de Staten over dit punt moeten spreken, om een beslissing te nemen. De haven De Val bij Zierikzee zal spoedig in gebruik worden genomen. Tegelijkertijd wordt dan de dienst ver beterd, doordat er één vaart per dag meer komt. Da vaartijd wordt ingekrompen tot drie kwartier. Een busje zal de passa giers naar en van Zierikzee brengen. De nieuwe veerpont voor de dienst zal, na een technische proefvaart in mei, waarschijnlijk in juni hunnen worden overgedragen. Als het mogelijk Is, zal deze boot tege lijk met de ingebruikname van de nieuwe Veerhaven in Breskens in dienst worden gesteld, te ze eerder afgeleverd, dan zal te tot die tjjd moeten worden „opgelegd". scholen, wanneer straks wettelijk is bepaald, dat de lagere school slechts zes klassen mag tellen, zodat de leer plichtige scholier nog drie jaar elders onderwijs zal moeten genieten. Daar de onderbouw van de nieuwe landbouwschool gelijk is aan die van de lagere technische school (ambachts school), kunnen de leerlingen na twee jaar alsnog kiezen, of zij de landbouw school trouwen zullen blijven dan wel zullen overgaan naar de T.S. Na het aflopen van de landbouw school hebben de leerlingen voortaan toegang tot de middelbare landbouw school. Onderwijskrachten De lagere landbouwscholen, die nu veelal alleen een hoofd hebben ais vaste kracht, met daarbij een of meer losse leerkrachten voor AVO, krijgen in het nieuwe systeem als vast perso neel: een hoofd en twee leerkrachten met daarenboven tenminste drie losse leerkrachten. De voorziening van leerkrachten zal vooral in de overbruggingsjaren wel een groot probleem blijven, zo meen de ir. Versteeg, daar ons land momen teel 6 a 700 leerkrachten nodig heeft. Het is de bedoeling, dat de praktijk krachten hun opleiding zullen ontvan gen aan de hogere landbouwschool. Ingezonden mededeling (adv.) Naar wij van de Commissaris van de Koningin vernamen, is van de minister van Verkeer en Waterstaat bericht ont vangen over de besluiten van de provin ciale staten Inzake de concentratie van polders op Schouwen, Tholen en Noord- Beveland. In deze brief worden een aantal op merkingen van redactionele en formele aard gemaakt, doch ook enkele belang rijke punten aan de orde gesteld. Dit de brief blijkt, dat de minister er ver heugd over was, dat men er in Zeeland in geslaagd is, de gehele waterstaatkun dige verzorging in één hand tè houden en niet te splitsen in waterstaat, weg schappen, dijkkringen e.d. Een principieel bezwaar is, dat het toezicht op de rekening en begroting aan de polders is gegeven en niet voor G.S. is voorbehouden. Al bestaat de mogelijkheid, dat door DE DAM IN HET VEERSE GAT Op 27 maart zullen in de Statenzaal de hearings over de aanleg van de dam in het Veersegat gehouden worden. Belanghebbenden kunnen daarbij hun bezwaren indienen of opmerkin gen van andere aard in verband met dit onderwerp maken. bespreking een aantal opmerkingen kunnen worden achterhaald, het laat zich naar de Commissaris ons meedeelde, aanzien, dat het punt in een statenzltting aan de orde zal moeten komen. DE GEMEENTERAAD van Serooskerke (W.) is van oordeel, dat het noodzakelijk is, dat op zo kort mogelijke termijn een burgemees ter voor deze gemeente benoemd wordt. Sinds het overlijden van de heer P. Dregmans in december 1956 zit Serooskerke reeds zonder bur gemeester en vanaf die tijd wordt dit ambt waargenomen door de heer A. Goedbloed. Nu echter de gemeentesecretaris, de heer J. J. Verhage, naar elders vertrekt en er een nieuwe secretaris ingewerkt moet worden, is de raad van mening, dat de benoeming van een tijde lijk burgemeester hoogst noodzakelijk is geworden. De raad maakte dit standpunt vrij dagmiddag kenbaar aan het slot van de gemeenteraadszitting, nadat de heer Louwerse (CH) deze kwestie ter spra ke had gebracht. Er volgde een dis cussie, die aanvankelijk een bewogen karakter droeg, omdat de voorzitter, de heer A. Goedbloed, dit aanvankelijk als een aanval op zijn beleid voelde. „Zou het niet wenselijk zijn", zo vroeg de heer Louwerse, „dat Seroos kerke, nu de samenvoeging van ge meenten op Walcheren nog enige tijd op zich laat wachten, een tijdelijk bur gemeester krijgt?" Na een besloten zitting heeft bur gemeester W. Baas tn de gistermid dag gehouden gemeenteraadsvergade ring van St. Laurens meegedeeld, dat er voor de betrekking van bode-cön- cierge-gemeentewerkman 19 sollicitan ten waren, waaronder vier uit eigen gemeente. In alfabetische volgorde luidde de aanbeveling: C. dg Boeft en P. Willemse, beiden uit St. Laurens. De heer Willemse verwierf vijf stem men en de heer De Boeft twee, zodat de heer Willemse in deze functie be noemd werd. De vergoeding van het gebruik van het sportterrein door de korfbalver eniging „Ondo" werd, evenals vorige jaren, vastgesteld op f 125,per jaar. Een verzoek om een premie voor woningverbetering werd ingewilligd. In de rondvraag informeerde de heer Simonse naar de bouw van de volgende 25 woningen aan de Van Citterstraat; de voorzitter moest ech ter meedelen, dat hiervan nog niets bekend is. Jaarvergadering Chr. Besturenbond De Chr. Besturenbond Goes e.o. zal aanstaande week zijn jaarvergade ring, tevens familieavond, in de Prins van Oranje te Goes houden en wel op maandagavond a.s. voor de leden van de Goese afdelingen en op woensdag avond a.s. voor de leden van de afde lingen buiten Goes. Op beide vergaderingen zal de to neelclub van deze Besturenbond het toneelstuk „AU de poorten open gaan" opvoeren, terwijl de eerste avond de heer A. Borstlap en de tweede avond de heer R. van Wensen een korte toe spraak zal houden. KRVININGEN Baad. Op dinsdag, 18 maart a.s. zal de gemeenteraad in openbare vergadering zürik^rbenoêmd mëj. lT dëlakkar bijeenkomen. uit Hoedekenskerke. „Amphitryon 38" Onder auspiciën van de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit zal op dins dag 18 maart des avonds om acht uur in de Schouwburg te Middelburg de Kon. Ned. Schouwburg te Antwerpen „Amphitryon 38" ten tonele brengen, een comedie van Jean Giraudoux. De Z.V.U. heeft gemeend deze voorstel ling uitsluitend voor volwassenen te moeten aanbevelen. Benoeming Met ingang van 1 sept. a.s. is als on derwijzeres aan de Chr. Nat. school te „We zullen de verkiezingen moeten afwachten. Maar maakt u zich niet on gerust, want ik stel mij niet langer kandidaat", sprak de voorzitter. „Ver wacht u misschien, dat u hier met een „echte" burgemeester meer zult berei ken?" De heer Louwerse probeerde op zijn beurt de voorzitter gerust te stellen. „U begrijpt mij verkeerd", zei hij. De heer De Visser (SGP) viel de CH-afgevaardigde bij. Ook hij opperde dat het hier geen persoonlijke kwestie gold, maar een gemeentelijk belang. Hij stelde zich eveneens op het stand punt, dat de raad stappen moet onder nemen om in de overbruggingstijd tot de herindeling een tijdelijk burgemees ter te krijgen, vooral nu het nog wel zes jaar kan duren, voor de samen voeging een feit is. Wethouder Janse (CH) viel de vo rige sprekers bij. „Het gaat te lang duren", vond hij. De heer Lhuwerse bracht naar voren dat er binnenkort een nieuwe secretaris ingewerkt moet worden en de beide wethouders zei den zich hiervoor niet capabel te ach ten. De heer Goedbloed zwichtte tenslot te, toen uit alles bleek, dat het hier niet zijn persoon gold. Het voorstel van de heer Louwerse werd tenslotte door de gehele raad gesteund, waarop besloten werd, dat b. en w. deze ma terie met de commissaris der koningin zullen gaan bespreken. In St. Jacobskerk te Vlissingen Het Residentieorkest, dat gister avond in de Vlissingse St. Jacobskerk concerteerde heeft op het talrijke pu bliek een grote indruk gemaakt. Meda door de eminente leiding van Willem van Otterloo en door het sublieme spel van de cellist Erling Blrfndal Bengtsson werd dit concert een mu zikale gebeurtenis, zoals men maar zelden in onze provincie kan beleven. Dit concert werd geopend met de ouverture „Coriolan" van Ludwig von Beethoven. Deze korte composi tie, gekenmerkt door felle contrasten, vormde een prachtig begin van deze uitvoering. De begaafde 26-jarige Deense cellist Bengtsson speelde het celloconcert in B kl. t. van A. Dwors- jak op uitnemende wijze. Mede door de prima orkestbegeleiding kreeg dit populaire werk dat een der besten in zijn soort is, een prachtige vertolking. Bengtsson toonde zich een kunstenaar, die zo volkomen doorvoeld en door leefd zijn instrument bespeeld, dat kunstenaar en instrument een eenheid vormen. Geen wonder dus, dat dit boeiende meesterwerk een grote in druk maakte. Na de pauze werd de Symphonie Phantastique van Hector Berlioz uit gevoerd. De componist drukt in dit werk zijn gevoelens uit voor zijn la tere echtgenote Harriet Smithson; een steeds weerkerend motief beeldt da innerlijke strijd uit van de componist. Dit werk, dat rijk is aan klankcombi naties kreeg een sublieme uitvoering en vormde een prachtig slot van een waarlijk groots concert. De B. Gedeputeerde Staten hebben voor de moeilijke vraag gestaan, hoe zij het veel te kleine kwantum van 500 woningwetwoningen, dat door de minister van Volkshuisvesting voor dit jaar aan Zeeland is toegewezen, over de ge meenten zonden verdelen. Zij konden niet eenvoudig een deelsommetje ma ken: 101 gemeenten, dns elk iets minder dan 5. Zij konden ook geen sleutel vinden, waardoor zij de behoefte van elke gemeente beoordeelden en op grond daarvan een verdeling troffen. De enige vaste factor hadden zij In het feit, dat de gemeenten Middelburg, Vlissingen, Goes, Terneuzen en Souburg een zogenaamd continucontract heb ben met een bouwer, waardoor zij de kosten van de houw altijd enigszins kunnen drukken, omdat niet elke keer het materiaal aan- en afgevoerd be hoeft te worden. Weliswaar zijn deze continucontracten aanvankelijk bedoeld voor de systeem bouw en is er dus geen wettige binding aan en zijn ze ook opzegbaar, maar ze zijn wel stilzwijgend toegelaten en er is een morele binding aan, mede omdat zij door de directeur van de volkshuisvesting in onze provincie zijn gestimuleerd. Ged. Staten hebben daarom gemeend, de genoemde vijf ge meenten in de gelegenheid te moeten stellen, aan deze overeenkomst te vol doen. Daarom zijn aan Vlissingen 152, Terneuzen 103, Middelburg 74, Goes 60 en Souburg 32 woningwetwoningen toegewezen, in totaal 421 van de 500. nog mogelijk te, zullen we er een groot feest van maken", verklapte burgemeester VER- king feestverlichting in het tied is et gekgrapte dorp, om 8 uur filmvoorstellin- de oude en zakte glimlachend in gen en daarna treedt de mando- zjjn leunstoel terug. Dezelfde lineclub „Hier's ek weer" uit gtoeI( die hem twee jaar gele- I op' den werd aangeboden door de Tot diep in de nacht zullen dorpelingen. „Die xa'k wei nle d. ingezetenen van Dreischor meer verslöten", zei de oudste het feest van Opa vieren. Dr Nederiander. sal niet een ontbreken, want aldus verzekerde mij een t t 11 1 1_ J krasse baas van 74, die zich bil ilHllClUJcl'tlOCQCll de ouwe Jan Kip maar een snotneus voelt „zo dikkels 0 HEBT U ze al gezien, de kriege we hier de kans niet om Halleluja-hoeden? Ze sijn al 'es lakker te feeste...." weer op pad, die onversaagde I vr Heilssoldaten, om van 10-23 V ee te vroeg, èeè maart de traditionele Nationale Tenslotte ben Ik nog even het Leger des bij het bejaarde feestvarkentje Heils *c houden. wJfSï, «ens öe burgemeester - zo-n zélf aangewipt Hij zit in de Het Heilsleger zal evenals riep zijn zeker sympathiek z(jn. Toon dat dan ook, wanneer u deze of de volgende week een vriendelijke Heilssoldaat aan de deur krijgt, met een collectebus en een intekenlijst. Er is zoveel nodig. Dagelijks worden hon derden invalide bejaarden, on gehuwde moeders, dakloze heeft zijn hoge hoed al weer 925 Dretechorianen. Velen heb- stoel bij 't raam,' afgestoft en opgepast en de ben een snipperdag genomen ambtsketen nog eens extra op- voor het feest gepoetst. Maar hu is met de enige, die zich voorbereidt op Mocht u ook eens de feest- de feestelijkheden van dinsdag, neus willen opdoen en in Drei- Dat doet vrijwel de gehele be- schor de bloempjes goed buiten a.S« aalfe eW&'ïïM volking, en dat zijn er vol- zetten, dan kan ik u alvast het programma verklappen, dat de Geeft u me maar die hele Oranjevereniging hoewel ik stapel feestdassen. Ik moet nlet begrijp, wat een kip met kleindoehter (ook aj ln de 50) zwervers, reclassanten, wees-, INDERDAAD, uns cnique naar de Kipfeesten in Drei 1vene-dii. en andere ..zore -kin- meneer met zijn „klak" op echor. is burgemeester J. A. VERMEULEN van DREI SCHOR. „Wat gaet 'er om?" Nu dacht u misschien, dat de heer Vermeulen alvast in feeststemming is voor de komende statenverkiezin gen, omdat zijn naam weer op de kandidatenlijst van de socialisten prijkt. Toe- vallig hebben we daar met geen woord over gerept, oranje te maken kan hebben w voogdij- en andere „zorg -kin- heeft opgesteld' 24.30 film- "lo°P ™aar naar bl.n" deren geholpen. Met een gulden voorstellingen voorde school- nen." De oude Km zag me niet of een* een bed, een I jeugd, met tractatie. Tezelfder- "wat^dutten mét maaltijd' verzorging, verpleging, tijd te er een ontspanningsmid- "n^ "«en seals oude menTen of wat dan ook Het Heilsleger dag voor de bejaarden, waarbij d"a® mensen gaf vorig jaar alleen voor maat- Opa Kip ook een uurtje pre- urenlang kunnen doen schappelijk werk al meer dan sent zal zijn om te babbelen Veel nieuws had h(j met te vier miljoen gulden uit. Geef met de broekjes van 80 en 90 vertellen. „Kom Je voor mien daarom mild! over de jaren onder Willem Hl. jaerdag?" riep Opa over een 6 uur: Fakkeloptocht naar het "lauwe bloempot neen, „dan huis van de jarige, gevolgd door b(n Je vee vr"e|' ,eee pa een serenade, met een speciaal Kip vermoedt wel dat er weer Opa Kip-lied, gecomponeerd festiviteiten op komst zijn. Hfl heeft er wei zin in, al gaat het meeste langs hem heen. „Elcn feestsigaertje en een slokje op rtemió door bovenmeester M. VAN TIMMERZEEL. 7.30 uur: ontste. IN VLISSINGEN gaat de volgende week de Neder- loen ik in Dreischor op be- jaTUjse première van de nieuwe Amerikaanse film zoek was. Neen, ons ge- ^met Nederlandse tekst) „Seventeen", waarmee Youth sprek lag op landelijk m- yor Christ door Nederland een toernee begint. De veau. Heus, want Opa Kip voorzmer van comité Vlissingen, de heer P. DE is een nationale figuur ge- yjggpp vertelde mij, dat de première zaterdag 22 worden sinds hij Neerlands maart> >g aVonds om 8 uur in de grote zaal van „Brit- oudste inwoner is gewor- tann^a» zaj worden gedraaid. De landelijke voorzitter den. Ja, voor Opa Kip was q PASMAN, de beeldhouwer uit Haarlem, zal ik naar Dreischor getogen, daarbij een korte speech houden. Op de inhoud van ^^Uer'j^^p^UnRGe'ver- deze nieuwe kom ik later in ons blad uitvoerig jaardag te beleven. „Zolang het terug. Vandaag ook in bad? Mijn tekenaar doet u daarbij een suggestie aan de hand. In dit verband zal Tholen nog apart bekeken worden. In S.int Annaland Poortvliet en Oud-Vossemeer zijn in 't raam van een continucontract met een aannemer buiten Tholen woningen ge bouwd. De stad Tholen heeft zijn aan deel echter nog niet kunnen verwezen lijken. Maar ook afgezien daarvan blijven er voor de andere gemeenten in onze provincie maar heel weinig woningen over. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, zei ons in een onderhoud hierover, dat Ged. Staten deze oplossing gezien heb ben als een noodsprong. Zij vinden het zeer onbevredigend tegenover de an dere gemeenten. Nog altijd zijn ze aan het dokteren, of het mogelijk is, meer huizen te krijgen. Nog onlangs is dit punt besproken, toen de heer Buskens op bezoek was, die de situatie heeft bekeken. Al te lang kunnen G.S. uiteraard niet met de verdere verdeling wachten. Als er niets veranderd, betekent dit echter, dat er voor heel wat gemeen ten niets uit de bus komt. En ook, dat er bijv. van woningbouw voor „De Schelde" in de zak van Zuid-Beveland niets kan komen. PREMIEBOUW De Commissaris der Koningin kon ons meedelen, dat het momenteel met de aanvraag voor premiebouw zeer goed gaat. In dit jaar zijn reeds 236 aanvragen met gunstig advies doorge zonden. De goedkeuring komt door gaans in sneltreinvaart af. Op Schouwen-Duiveland zijn er zo goed als geen aanvragen. Voor het ove rige zijn de gemiddelde 23 aanvragen per week over de gehele provincie ver deeld. En hoge aanvraag is één voor Arnemuiden met 27 woningen voor verkoop en verhuur. De meeste aange vraagde woningen liggen in de bouw prijs van 24 a 25.000 gulden, waar dan f4000 premie af gaat, een bedrag dat stijgt naar de grootte van het gezin. Het aantal aanvragen voor woning verbetering is enorm, dat voor wo ningsplitsing daarentegen gering. Ontslag directeur van Gemeentebedrijven De directeur van de Gemeentebedrij ven, ir. B. C. Roeters van Lennep, heeft aan b. en w. verzocht hem met Ingang van 1 mei 1958 ontslag te willen ver lenen, daar hij op 27 april a.s. de 65- jarige leeftijd en daarmee de pensioen gerechtigde leeftijd hoopt te bereiken. B. en w. stellen de raad voor dit ont slag op eervolle wijze te verlenen met dankbetuiging voor de aan dè gemeen te bewezen dienst.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2