UIT DE PROVINCIE Uit de provincie Een enkele keer wordt er wel eens geschoten, maar dat is ook alles.... Uit Zeehnds steden U ZULT DAAR TOCH WONEN I (II) DE VUILPAN 1 N.N.T.G. bracht te Kortgene Soledad' RUIMTEGEBREK BEMOEILIJKT UITBREIDING LEERPLAN Verrassende zege van Tolhoek IN DE VUILPAN BIJ AARDENBURG HET PAROOLNIJVEREN EN SLAPEN Schone pannen.... Sluimerend.... GAPINGE agent/bezorger Jaarverslag van Goesse ambachtsschool MIDDELBURG Woensdag 12 maart 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 „DE VUILPANGe pakt oewen velo, ge rijdt den teerweg af en daar, waar de kinderkopkes be ginnen, daar is hetTot volgende week De douane-ambtenaar, die eerst wat argwanend had gekeken, maar die ten slotte een en al vrien delijkheid was, had net zo goed kunnen zeggen: „Ge rijdt maar door en daar waar Nederland op houdt, daar begint De VuïlpanMijn schoon moeder op Walcheren zou gezegd hebben: „Dat gat ligt aan het eind van de wereldEn daar leek het ook wel op, want wie naar De Vuilpan wil, moet niet opzien tegen een paar slikbenen, een lekke band wanneer hij gemotoriseerd of per velo is en tegeneen schorre keel, want je bent er nog niet als je in Eede naar De Vuil pan hebt gevraagd. Gelukkig dan maar, dat er in het gebied van Aardenburg zoveel behulpzame mensen wonen. En die zullen er dan wel voor zor gen, dat de woorden van die schertsende douane ambtenaar niet zullen uitkomen. Alleen hoop ik, dat het u wat makkelijker afgaat op uw reis naar De Vuilpan dan mij. Want behalve de reeds geme moreerde moeilijkheden kreeg ik ook nog een sneeuwbui op mijn dak. Een sneeuwbui, die niet mis was en die De Vuilpan een zij het hier en daar wat smoezelig, maar over het algemeen prachtig wit dekkleedje gaf. Op dat moment zou De Schone Pan een betere naam voor het vlek zijn geweest. Een luchtige, speelse dooltocht langs onbekende Zeeuwse vlekken met| vreemdsoortige namen. Tweede, pleis-1 terplaats: DE VUILPAN. Ja, u zult toch in De Vuilpan wonenI Hebben we u de vorige keer laten kennismaken met de bevolking vanl Laatste Stuiver, het gehucht tussen l Sas van Gent en Zelzate, dit keer ne- men we u mee naar West-Zeeuwsch- Vlaanderen, waar men evenmin lang behoeft te zoeken om een vlek te be-l speuren dat een merkwaardige naam 1 draagt. Op onze dooltocht door Zee-J land pleisterden we voor de tweede? keer in De Vuilpan, ook al een neder- zetting aan de Belgische grens. Stellig I zult u nooit hebben geweten, dat er i Ineenn A /\vt tussen Aardenburg en het Belgische St. Laureins nog een verzameling hui-7 zen was, die de naam De Vuilpan 1 kreeg toebedeeld. Maar we zeiden I het reeds, dat is nu juist de achter-1 grondbedoeling van deze serie luchti-. ge artikelen onder de naam: U ZULT? DAAR TOCH WONEN! We willen uw aardrijkskundige kennis omtrent uwl eigen provincie een beetje opfrissen. i Gaat u mee naar DE VUILPAN? J DANK ZIJ VELE aanduidingen ben ik toch in De Vuilpan gekomen, maar het heeft moeite gekost, want er was nergens een bordje te bekennen. Toen ik daar in de dreven van Aardenburg naarstig mijn bestemming zocht, heb ik toch wel even getwijfeld aan de grote waarde van de ANWB, die elders in Nederland zo voor treffelijk iedereen ter wille is, maar hier op de scheiding van Zeeuwsch- en West- Vlaanderen haar bestaansrecht eigenlijk wel een beetje verloochent. Maar goed, ik ben er gekomen, was eerst wel iets te ver gereden en daardoor bijna opnieuw door een douane ondervraagd, doch en kele uren na mijn vertrek uit de stad Aardenburg passeerde ik de eerste boer derijen van De Vuilpan. Je bent uit De Vuilpan voor je het weet. Het vlek telt slechts een stuk of tien boerehoeven, waar je om het wat overdreven te zeggen, geen mens ziet. Wel dieren en dan voornamelijk kippen, hanen, var kens, biggen, en daar houdt het eigenlijk zo'n beetje mee op. Grensverkeer is hier praktisch niet en dan is het ook wel begrij pelijk, dat de vreemdeling hier naar een mens moet zoeken. In af wijking tot de meeste andere plaatsen en plaatsjes van Zeeuws- Vlaanderen telt De Vuilpan geen café. Als de boeren en hun huis genoten een andere categorie mensen woont er nagenoeg niet in De Vuilpan, of u zoudt weer over die smokkelaar moeten beginnen.., iets anders willen drinken dan een tas koffie of thee, dan moeten ze naar Eede, St. Kruis of over de grens naar St. Laureins, waar men wat de cefeetjes betreft, te kust en te keur heeft. Maar De Vuilpan heeft ze niet. En als die er niet zijn, dan komt men er ook niet zo gauw toe om een borrel te pakken. MAAR DIE GRENSPAAL is dan ook het enige attribuut, dat in De Vuilpan te vinden is en dat een beetje uit de toon valt. Verder is er alles pais en vree. En leeft de bevolking van de ene dag in de andere, nijverende en slapende, nijverende en slapende, enz. Een enkele keer komt er eens iemand uit Aardenburg, waartoe De Vuil pan gemeentelijk hoort, maar ver der is het veilig en afgelegen op geborgen tegen een flinke dijk, op de grens van twee landen. Rus- Voor het Nutsdepartement Noord-Beve land heeft maandagavond het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap in hotel „De Stadswijnkelder" te Kortgene een opvoe ring gegeven van „Soledad", een toneel spel van de Franse schrijfster Colette Au- dry. Deze voorstelling was tot stand ge komen in samenwerking met de Z.V.U. „Soledad" is het verhaal van jonge mensen, die in een denkbeeldig, dictato riaal geregeerd land een verzetsgroep vormen. Anita Menist, als Soledad, Fien Berg- hegge, als Tita, haar zuster, Ad Noyons en Piet Kamerman als Paco en Sebastian, leden van de verzetsgroep en Robert So- bels als Alfonso de politieman, hebben van dit stuk, waarin de menselijke ge voelens meer naar voren komen dan de verzetsactiviteiten, een goede vertolking .gegeven. De opvoering is bij de in grote getale opgekomen Nutsleden ongetwijfeld in de smaak gevallen. Burgemeester A. A. Schuit van Kortgene, als voorzitter van het Nutsdepartement, sprak een openings- en slotwoord. WESTKAPELLE Uitvoering „Noordzeegalm". Het dames koor „De Noordzeegalm" hield in het verenigingsgebouw onder leiding van de heer Piet de Rooy haar jaarlijkse uitvoe ring. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer Dieleman, zijn be zorgdheid uit over het feit, dat weinig jeugdige dames lid worden van de ver eniging. Wanneer hierin niet spoedig ver andering komt, aldus de voorzitter, dan Is het dameskoor gedoemd te verdwijnen. Voor de pauze werden een tiental num mers ten gehore gebracht. Hierna werd de klucht in twee bedrijven „De boksen de kangoeroe" opgevoerd. Vooral het spel van mevrouw De Haan-De Later en de heer J. Dekker viel op. Er was voor deze avond veel belangstelling. tend in de armen van Vader Tijd, slechts eens in de zoveel weken opgeschrikt door gierende banden en knallende schoten. Maar dat is dan ook alles EEN SNEEUWBUI dwong mij ergens te gaan schuilen. Een toevallig passerende boer vroeg me mee naar binnen in zijn huis te gaan. In een klein keukentje, zo van drie bij vier, was het behaaglijk warm. De boerin was bezig de gaten in een sok te likwideren en een jongedoch- ter speelde met een pop. „Geef die menier eens een tas koffie, vrouwbegon de boer. En hij was nog niet uitgesproken of de boerenvrouw had al aanstalten ge maakt om zo vlot mogelijk aan de ver langens van haar man tegemoet te ko men. Ik keek de keuken eens rond, blikte ook eens in de pannen ja, hoe gaat dat, ik was ten slotte in De Vuilpan, en moest tot mijn overigens verwachte verbazing constateren, dat de naam De Vuilpan niets uitstaande had met de keu- kenuitzet van mijn gastvrije boerengezin. Alles blonk tot in de puntjes. De Vuilpan zou dan wel ergens anders op slaan. 9 „Wat kom ie hier eigenlijk doen..?" vroeg de boer, toen ik net mijn eerste slok koffie wilde nemen. Geen overbodige vraag in deze nietige nederzetting, waar elke vreemdeling als een nieuwe uitvin ding wordt beschouwd. Ik vertelde het doel van mijn reis. De boer lachte, zoog aan zijn kromme pijp en zei toen; „Dan ben je de eerste verslaggever sinds de oorlog is afgelopenIk wist niet of ik daar blij mee mocht zijn. Per slot van rekening, was er voor een journalist in dit barre oord en zeker in de winter niet veel te halen. Hernam de boer: „Je bent zeker een verhaal over de smokkel aan 't maken, hé. Nou dan ben je net te laat, want een paar dagen geleden heeft de Belgische gen erie twee gewapende auto's met 1000 kg boter te pakken gekregen. Te laat man, of ben je weer wat nieuws op het spoor.Ik zei de boer, dat het mij niet in de eerste plaats om de smokke laars ging, maar om De Vuilpan zelf. On danks het feit, dat de boer gretig de si gaar aanpakte, die ik hem offreerde, ver dween een zeker wantrouwen toch niet geheel. „Hier in De Vuilpan is niets te bele ven," vertelde hij. „Maar wij hebben niks anders nodig, we hebben ons bedrijf en ons natje en droogje thuis en voor de rest hebben we toch geen tijd." Ik be greep het, hier in De Vuilpan was niets bijzonders aan de hand, waren geen merkwaardige dingen om over te schrij ven, was alleen een grenspaal met het jaar 1843 erop, die op het vlek een stem pel zette. Die grenspaal staat midden in De Vuilpan. Een deel van het gehucht is dan ook nog Belgisch grondgebied. tien douane-ambtenaar en een smok kelauto. De eerste ziet men vaak in De Vuilpan, vooral overdag, maar de laatste is niet zo veelvuldig te beken nen. Af en toe echter worden de be woners van het nietige vlek opge schrikt door gierende banden en knal lende schoten. En dan weten de Vuil- panners dat er weer getracht wordt honderden kilo's over de grens te brengen. Ingezonden Mededeling (adv.) Het „ZEEUWSCH DAGBLAD" vraagt per 1 april a.s. een nieuwe te GAPINGE. Schriftelijke of persoonlijke aanmel dingen „Zeeuwsch Dagblad", Korte Noordstraat 35, Middelburg of Lange Vorststraat 90, Goes ANNA JACOBAPOLDER Jaarvergadering Rode Kruis. In zijn openingswoord tijdens de jaarvergadering van de afd. van het Ned. Rode Kruis te Anna Jacobapolder, legde de voorzitter dr. H. Menger, nogmaals de nadruk op het werk van het Jeugd Rode Kruis. Hier is men nog niet aktief genoeg. Hij hoopte op een grotere bloei. Betreffende de bloedtransfusieavonden deelde hij mede dat deze over veertien dagen zal gehou den worden. Voor deez avonden is nog geen maximum bereikt. Het bestuur streeft naar 300 donors per avond. Een bloedtransfusieavond in de polder zal in overweging genomen worden. Uit de jaarverslagen bleek dat er een batig saldo was van f 1.567,02, en dat de resultaten van de laatste kampagne waren f2,402,50. Een dergelijk resultaat is in de Rode Kruis-geschiedenis nog niet voorgekomen. Op de laatste bloedtransfusie-avond konden 282 flessen worden verzonden. In totaal zijn door deze afdeling nu 1301 flessen verzonden. Aan 100 donors is de Landsteinerpenning uitgereikt. De afde ling heeft 522 leden, 28 personen zijn nog geen lid. Tijdens de bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heren ds. Kr. Smit en A. W. Beurkens bij akklamatie herkozen. Aan zes personen werd de Landsteiner-penning uitgereikt. Uitvoering „Ombona". In de overvolle vergaderzaal van Ons Dorpshuis gaf de muziekclub „Ombona" haar eerste uit voering. Deze avond werd geopend door de voorzitter der vereniging de heer M. A. v. d. Velde. „Het is onze eerste uit voering als muziekvereniging", aldus spreker, „en voor het zover gekomen is, is het bepaald niet over rozen gegaan. We hebben als vereniging een moeilijke tijd achter ons. Bij dezen herdenken wij dan ook het overlijden van onze oud-di- rekteur, de heer De Bruin. We hebben in hem een groot verlies geleden. Hij stond altijd klaar om te helpen." Het bestuur heeft de heer van 't Riet bereid gevonden de leiding van de ver eniging op zich te nemen. Voor en na de pauze werden toneel stukjes opgevoerd, resp. „Een knap stel" en „Een aardschok". Nadat het program ma was afgewerkt werd de heer R. Kra mer, die in het direkteur-loze tijdperk geheel belangeloos de leden met raad en daad terzijde stond, een oorkonde over handigd en werd hij tevens benoemd tot erelid der vereniging. ARNEMUIDEN N.C.V.B. De afdeling Arnemuiden van de N.C.V.B. hield haar maandelijkse ver gadering in de consistorie der Geref. kerk onder leiding van zuster Van Donk. Spreker voor deze avond was ds. Poel man van Arnemuiden met het onderwerp Het huisbezoek". Deze leerzame en erns tige inleiding werd met grote aandacht gevolgd. In de volgende vergadering zal op 28 maart spreken ds. Homburg te Vlis- singen over „Paschen en wij". AXEL Jaarfeest. De Geref. jeugdclubs sa men met de M.V. en J.V. vierden het jaarfeest in een volle zaal van de Frö belschool aan de Ds. Jan Scharpstraat. Voor de pauze had de heer D. Boon de leiding en daarna de heer J. C. de Feijter. De meisjesclub verzorgde oan. een prach tig tableau, getiteld: „Gods Woord houdt stand", waarna de jongensclub o.m. „Hugo de Groot" vertolkte. Op zeer verdienstelijke wijze werd door leden van de M.V. en J.V. het toneelstuk „Achter de wolken schijnt toch de zon" opgevoerd. Ds. D. Middelkoop van Zaamslag sprak het slotwoord. 's-HEER ARENDSKERKE „Excelsior". De muziekvereniging „Ex celsior" hield een feestelijke avond ter viering van het 65-jarig bestaan van het gezelschap. Op deze bijeenkomst waren afgevaardigden van andere verenigingen aanwezig, die hun gelukwensen aanboden. Burgemeester D. M. Vermet deed dit na mens de burgerlijke gemeente en wees op de onmisbaarheid van het korps voor de dorpssamenleving. De felicitaties gin gen in vele gevallen gepaard met de overhandiging van enveloppes met in houd. De voorzitter van het gezelschap de heer G. I. Almekinders beantwoordde de sprekers. Tevoren had hij in zijn ope ningswoord een kort resumé van „Excel siors" geschiedenis gegeven. Het muziekkorps zelf voerde daarna een programma uit bestaande uit een ze vental nummers, onder leiding van de dirigent D. Burger. Het toneelgezelschap „Onze Vrije UUr- tjes" gaf daarna een opvoering van het toneelstuk „Hilde", een bewerking van de gelijknamige roman van Arme de Vries. 's-HEER HENDRIKSKINDEREN Ongeluk. De heer G. v. d. K„ blokhoofd van de bescherming bevolking, overkwam toen hij op weg was nieuwe leden voor de B.B. te werven, een ernstig ongeluk. Door de duisternis misleid struikelde hij over een afscheiding, waardoor hij zoda nig kwam te vallen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Over brenging naar het ziekenhuis bleek nood zakelijk. HEINKENSZAND N.C.V.B. Dezer dagen hield de N.C.V.B. haar maandelijkse vergadering. Deze stond onder leiding van mevr. Nieuwen- huize. Mej. De Vries uit Goes hield een cau serie over de „Morgenlandzending", wel ke met grote belangstelling werd ge volgd. Deze mooie en leerzame avond werd door mej. De Vries gesloten met dankgebed. KAMPERLAND Oefening BB. De BB afd. Kamperland hield een oefening, waarbij de opdracht luidde: Ergens is een brandbom gevallen, landbouwschpur staat in brand, twee slachtoffers. De leden van de BB hadden spoedig de plaats van de brand ontdekt en wel bij de landbouwschuur van de heer Jac. Reijnhoudt in de Nieuwe Achterweg. Daar stond een teerton langs de schuur in lichter laaie. Reeds waren omwonen- 'den komen aanlopen om de brand te blussen, maar hun hulp bleek niet nodig te zijn. Met de BB-brandspuit, die op de waterleiding werd aangesloten werd de brand spoedig geblust. Intussen verzorg de de reddingsdienst de twee gewonden. Burgemeester J. van Halst woonde deze oefening bij. De leiding ljerustte bij het plv. blokhoofd de heer J. Huiszoon Jzn. XAFELLE Uitvoering CJMV. Onder leiding van de heer H. Eversdijk heeft de CJMV „Obadja" te Kapelle vrijdag- en zaterdag avond in haar gebouw de jaarlijkse uit voering gegeven. Hiervoor was een zeer grote belangstelling. In zijn openings woord sprak de voorzitter over de waar de van het CJMV-werk en met dank baarheid kon hij zeggen dat het werk in Kapelle best verloopt. Er is steeds een grote opkomst op de wekelijkse vergade ring. De vereniging heeft niet minder dan 43 leden. Vele leden konden het afgelopen jaar worden ingeschreven. In de schets „een lot uit de loterij" kwamen vele jonge leden voor het voet licht en ze deden het op een goede ma nier. Deze schets was geschreven door een der leden. Het hoogtepunt van de avond was de opvoering van het toneelstuk „Het straat je" wat op zeer verdienstelijke wijze ge beurde. Jeugdouderling P. Oele sloot de avond met de dagsluitoing. KLOETINGE Contributieverhoging Groene Kruis. Op de ledenvergadering van de vereniging „Het Groene Kruis" te Kloetinge onder voorzitterschap van de heer R. Buitenhuis werd o.a. medegedeeld dat het vrijwel zeker is dat binnenkort de contributie verhoogd zal moeten worden. De begro ting van 1958 kon door het batig saldo van 1957 nog sluitend worden aangebo den. In de vacature van lid van de fi nanciële commissie ontstaan door het vertrek van de heer P. G. v. d. Bosse werd gekozen de heer H. van Dalen. NIEUW- EN ST. JOOSLAND Ouderavond. Het bestuur van de Open bare lagere school hield haar ouderavond in de school onder leiding van haar voor zitter de heer J. G. Fritz. Het hoofd der school de heer Kramer gaf een kort verslag van de verrichtingen in het afgelopen jaar en wierp een blik op het nieuwe schooljaar. De kinderen van de hoogste klassen voerden het sprookje „De Ganzenhoedster" op. Het jaarverslag van de vereniging „De Ambachtsschool" te Goes meldt, dat wegens gebrek aan ruimte de goedgekeurde uitbreidingen van het leerplan van de dagschool met godsdienstonderwijs en oplei ding Gawalo-monteur niet gerealiseerd kon worden. In vaste of tijdelijke dienst waren aan het einde van 1957 totaal 30 leraren werkzaam. Het onderwijs aan de avondnijverbeidsschool wordt verzorgd door 33 leraren. Het totaal aantal leerlingen van de Ambachtschool bedroeg per 1 januari 554, waarvan 84 aan het parttime-onderwijs deelnemen. Aan de cursus timmerlieden nemen deel 132 leerlingen, elektriciens 46, smeden-bankwerkers 152, schilders 29, brood-banketbakkers 42, kopkl. autotech niek 24, kopkl. lanbouwwerktuigenher- stellers 22, kopkl. metselen 23. Voor wat betreft het parttime onderwijs nemen aan de cursus gezel brood-banketbakkers deel 24 leerlingen, patroon broodbakken 13, patroon banketbakken 15, timmeren B 1 22, schilderen B 1 en B 2 10. De plaatsing van leerlingen was als volgt: timmeren 59, elektrotechniek 19 (1 herplaatst), smeden-bankwerken 78, schilderen 11 (3 herplaatst), brood-ban ketbakken 23, kopklasse autotechniek 24, kopklasse landbouwwerktuigenherstellen 22, kopklasse metselen 23. Voor het part time-onderwijs was de plaatsing van leer lingen als volgt: gezel brood-banketbak ken 24, patroon broodbakken 13, patroon banketbakken 15, timmeren 22 en schil deren 10. De leerlingen, die op 31 decem ber de school bezochten, waren o.a. af komstig uit de volgende plaatsen: Goes 101, Yerseke 21, Kapelle-Biezelinge 32, Kats 22, Kloosterzande 2, Middelburg 3, Ossenisse 1, Oud-Vossemeer 1, Oostburg 1, Serooskerke 1, Souburg 2, Veere 1, Vlissingen 7 en Zaamslag 3. 's-HEER ABTSKERKE Vierling. Een schaap van de landbou wer J. Tolhoek heeft dezer dagen vier lammeren geworpen, n.l. 2 witte en 2 zwarte. OOSTKAPELLE N.C.L.B. De plaatselijke afdeling van de Nederlandse Christelijke Landarbei ders Bond hield onder leiding van de heer W. Geldof haar jaarvergadering. Door de districtsbestuurder, de heer P. Minnaard, werd het gouden insigne we gens 25 jaar lidmaatschap uitgereikt aan de heren W. Schoe en K. Jobse. De heer Minnaard hield een causerie over het onderwerp „Koers houden". Hierna volgde een gezellig programma van zang, voordracht en de opvoering van enige schetsjes. Filmavond Blindenbond. Op vrijdag 14 maart wacht de ingezetenen van Oost- kapelle een zeer mooie en afwisselende avond. De Nederlandse Blindenbond pre senteert dan de film „De stoute schoe nen", een film opgenomen door de be kwame cineast Piet van der Ham, naar een scenario van ds. Jan de Wit. De heer J. van der Berg zal een propagandistisch woord spreken en enige gedichten decla meren. Verder wordt medewerking ver leend door de muziekvereniging Crescen do en het dameskoor „Eendracht Maakt Maehf', Deze avond zal worden gehouden in het verenigingsgebouw. RTTTHEM Feestavond ATLAS. Dezer dagen gaf de korfbalvereniging ATLAS weer haar Jaarlijkse feestavond in het verenigings gebouw „Ons Dorpsleven". De avond werd geopend door secr.- penn, G. A. F. Bot. Deze heette alle aan wezigen hartelijk welkom, in het bijzon der de burgemeester en zijn echtgenote. Hij bracht dank aan het gemeentebestuur voor de verleende medewerking bij het verkrijgen van een sportterrein en kleed lokaal, hetwelk deze zomer gereed ge komen is. Na dit openingswoord was het woord aan de korfbalvereniging Animo uit Souburg met het cabaretprogramma „Lachpillen". Deze groep bracht een ge varieerd programma van schetsen, zang, muziek en ballet. Aan het eind van de avond bracht de heer Bot hen dank voor het belangeloos verzorgen van deze feestavond en bood het gezelschap namens ATLAS een taart ST. PHILIPSLAND Jaarvergadering K.N.M.B. O.l.v. voor zitter C. M. Schouten, hebben de plaat selijke middenstanders in jaarvergadering de vakantieregeling besproken. Bij de be stuursverkiezing werden de aftredende heren J. M. Neele en J. de Visser her kozen. De animo voor een dagreis was van dien aard dat het bestuur de nodige voorbereidingen kon treffen. Tevens zal getracht worden een nieuwe regeling in te voeren betreffende de winkelsluiting. Men wil een sluiting om zes uur. Alleen in de maanden juni, juli en augustus om 7 uur. Omdat men op principiële bezwa ren stuitte zal met geen middenstandslijst op de gemeenteraadsverkiezingen worden uitgekomen. Enkele leden konden reeds een vaste vakantiedatum opgeven. YERSEKE Raadsvergadering. De raad van Yerseke o.l.v. burgemeester A. C. Willemse be sloot tot aankoop van een woonhuis Dam straat 177 voor f 4000,Na een lang durige discussie werd besloten Gebrs. H. en F. Waverijn bouwgrond voor acht huizen (achter de Ille Schotte) te ver kopen voor f 11,70 per vierk. meter. Voor 16 huizen idem, maar dan moet die grond binnen, een jaar bebouwd zijn. Toeristen- kaarten zullen fl,gaan kosten. De heer De Herder vroeg om een rijwiel- rek of tegels bij ingang kerkhof. De heer De Leeuw klaagde over het slechte weg dek aan de Grintweg; de heer C. Pekaar wees op de slechte wegtoestand aan de „Hoek van Liefde" en de trottoirs aan de Kaaiweg en Lange Ville. De voorzitter zeide zijn best te zullen doen om daarin verbetering te brengen en hoopte dat de burgerij daartoe zal meewerken. Collecte. De zendingscollecte in de N.H. Kerk te Ovezande heeft opgebracht f 62. AVONDSCHOOL Het jaarverslag van de avondnijver heidsschool meldt, dat aan 39 leerlingen het eind-getuigschrift werd uitgereikt, n.l. timmerlieden 19, metaalbewerkers 15 en schilders 5. Bij de aanvang van de nieuwe curBui stonden 333 leerlingen ingeschreven, all volgt verdeeld: timmerlieden 76, metaal bewerkers 33, schilders 34, automonteur» 35, tractormonteurs 18, remec 4, elektri ciens 42, brood-banketbakkers 52 en Ga- walo 39. Tijdrit te Heinkcnszand Zaterdag .organiseerde de Zeeuwse ren- en toerclub „Theo Middelkamp" in Heinkenszand een tijdrit voor nieu welingen en adspiranten, welke mee telde voor het clubkampioenschap. Bij de nieuwelingen behaalde de terwijl ook Verbart bij de adspiran- terwiji ook Verbart bij de adsipran- ten steeds meer op de voorgrond treedt en nu de beste tijd in deze rit tegen het horloge maakte. Bijna de gehele rit door viel er sneeuw, wat vanzelfsprekend niet ten goede kwam aan de geleverde presta ties hoewel de gemaakte tijden nog vrij behoorlijk genoemd kunnen worden. Uitslagen Nieuwelingen: 1. P. Tolhoek (We- meldinge 21 km. over 2 ronden in 33 min. 9 sec.; 2 en 3 ex-aquo C. Raas, 's-Heerenhoek en S. v. Hoeve (Goes), beiden in 33 min. 28 sec.; 4. P. v. d. Vijver (Axel) 33 m.n. 55 sec.; 5. A. C. van Overbeke (Souburg) 33 min. 58 sec.; 6 en 7 ex-aquo C. de Schipper (Kapelle) en F. Boonman (Kapelle) en F. Boonman ('s-Heerenhoek), bei den in 34.03; 8. B. Wieles (Terneu- zen) 34,45; 9. C. Deegens (Middel burg) 34.35; 10. F. Felius (Katten- dijke) 35.15. Adspiranten: 1. F. Verbart (Goes) 10% km in 16 min. 44 sec.; 2. J. de Jonge (Wissenkerke) 17.35; 13. D. Kosten (Kapelle) 17.38; 4. M. Hoger- land (Kapelle) 17.44; 5. C. Verhagen (Ossendrecht) 17.54; C. J. van Poucke (Koewacht) 18.14; 7. F. de Jager (Woensdrecht) 18.17; 8. F. van Wy- chen (Goes) 18.43; 9. P. Snoep (Ier- seke) 22.25. k Natuurkundig Gezelschap Ir. J. H. Janssen te Delft sprak voor het Natuurkundig Gezelschap te Mid delburg over „Akoestiek". Na een in leidend woord over de naamafleiding te hebben gesproken behandelde de heer Jansen de goede verstaanbaar- baarheid van de ruimten en de bestrij ding van lawaai. Wanneer een zaal een bepaalde grootte overschrijdt ontstaat bij het produce ren van een geluid een nagalm. Deze nagalm kan soms gewenst zijn, bijv. bij muziek. Hinderlijk is ze voor het beluisteren van het gesproken woord. Reflecterende vlakken in de onmid dellijke nabijheid van de spreker kan men gebruiken om het gesprokene op de toehoorders te richten. Het door de wandkaatser omlaag en naar voren ge richte geluid onttrekt men bovendien aan de nagalm. Aan de hand van lichtbeelden van klankkaatser boven de preekstoelen in verschillende ker ken in ons land wordt het een en an der toegelicht. In overigens goede,doch grote ruim ten, waar het gesproken woord of te zwak is of waar de luisteraar gehin derd wordt door nagalm kunnen luid sprekerzuilen hierin verbetering bren gen. Bij de bestrijding van luchtlawaai kan men de geluidsbron isoleren met een kast bekleed met absorbtiemate- riaal. Voortplanting van het geluid via de vaste stof (fundatie) kan men bestrijden door de bron „verend" op te hangen. Aan het eind van zijn interessants lezing beantwoordde de spreker ver scheidene vragen. Ds. S. H. J. James 55 jaar predikant (o.a. te Biggekerke) Zaterdag 8 maart 1958 was het 55 jaar geleden, dat ds. H. S. J. James te Am stelveen als predikant bevestigd werd in de Ned. Herv. kerk. De jubilaris werd 1 oktober 1877 geboren. Na zijn voltooiing van de theologische studie werd hij in 1902 door het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland toegelaten tot de Evangelie bediening in de Ned. Herv. kerk. Op 8 maart 1903 werd kandidaat James in zijn eerste gemeente BIGGEKERKE op Wal cheren in het ambt bevestigd. In 1905 vertrok hij naar Lage Zwaluwe. In 1914 deed hij intrede in Rotterdam-Delfsha- ven. Deze gemeente diende hij tot 1 au gustus 1943, toen hem op 66-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zijn emri- taat vestigde ds. James zich te Amstel veen, waar hij tot 1951 nog ongeveer acht jaar als hulpprediker is werkzaam ge weest. EEN ,M 5TEOR"-straaIjag'-r van de Argentijnse luchtmacht is maandag in een voorstad van Buenos Aires neergestort, waardoor acht burgers en de enige inzit tende van het vliegtuig zijn omgekomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4