In MAGGI Landbouwhogeschool viert haar veertigjarig bestaan Nederlandse schroef naar EXPO Territoriale herindeling van Nederland volgens legerplan ledereen Chefarine4 HUWELIJK IN COMMUNISTISCHE STIJL 4-voudige bestrijding van pijnen en griep i Omdat ONDERWIJS BEGON MET VERPLICHTE CURSUSSEN VOOR DOMINEES Anderhalf miljard dollar meer voor Amer. defensie? Enquête van L.C.C. naar coöperatieve gezindheid heeft wel eens een ogenblik 7' h'i 2kh "''er helemaal ut voelt. Dc °Pwekkende en ver- Iwikkende eigenschappen Vreemde sterfgevallen in Kopenhagen Verbinding tussen Amer. en Europese televisienetten Voor elke provincie territoriale commandant Kruideniers krijgen meer bewegingsvrijheid bij prijsbeleid Royale gast betaalde met ongeldig biljet van f 1000 Woensdag 12 maart 1958 1 *1" 1 I II I llll'll II 1 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Ingezonden mededeling (Adv.) MAGGI kippensoep proeft U de kip! alleen het beste van de kip gebruikt. (Van één onzer verslaggevers) IN EEN FEESTELIJK vlaggend Wageningen heeft de Landbouw hogeschool maandag haar 40-jarig bestaan herdacht tijdens een bij zondere dies-viering. Bij deze gelegenheid werd het ere-doctoraat in de landbouwwetenschappen verleend aan prof. ir. A. G. Dumon van de Leuvense universiteit. Deze hoogleraar verkreeg die onderscheiding voor zijn waardevolle bijdragen op het terrein der genetica en voor zijn succesvolle pogingen om akker- en tuinbouwgewassen en kippen te veredelen. Het ook in ons land zeer gewaardeerde tarweras Alba, het jongere kweekprodukt Leda en het slaras Hilde hebben hieraan hun ontstaan te danken. De diesviering werd geopend met een acade mische dankdienst in de Ned. Hervormde Kerk van Wageningen. Prof. dr. ir. J. C. Dorst trad op alsde bosbouwkundige richtingen" nog 'n promotor bij de ere-promotie van prof. Dumon. Laatstgenoemde herinnerde er in zijn dankwoord aan, hoe hij zijn promotor in 1924 voor het eerst op een proefveld in Engelum ontmoette als jonge doch veelbelovende consulent voor plantenveredeling. „Weinig ver moedde ik toen, dat deze jonge man die met zijn aardappelrassen Alpha, Furore, Saskia en Sirtema maar vooral met zijn vlasvariëteiten Concurrent zo'n bekendheid heeft verworven, eens mijn promotor zou zijn", zo zei hij SCHOOLHISTORIE De rector-magnificus, prof. ir. W. de Jong, gaf ons een overzicht van de veelbewogen historie der Landbouw hogeschool. In het begin van de vorige eeuw was er geen landbouwonderwijs en een eerste schuchtere poging om in deze leemte te voorzien was het ver plichte onderwijs in landhuishoudkun de voor theologen. De dominees hiel den zich echter liever bij hun eigen leest de theologie en de oudste scholen konden zich evenmin handha ven. In 1873 werd te Wageningen van ge meentewege een landbouwschool ver bonden aan de 3-jarige H.B.S. en deze school werd in 1876 tot Rijkslandbouw school verheven. Er was een afdeling A met 3-jarige cursus, aansluitend aan de lagere school als vooropleiding. Deze afdeling werd in 1912 gesplitst en als Middelbare Landbouwschool in Groningen, als Middelbare Koloniale Landbouwschool te Deventer voortge zet. De afdeling B. met 2-jarige cursus aansluitend bij de 3-jarige H.B.S. maakte diverse ontwikkelingen door en werd in 1904 de Rijks hogere land-, tuin- en bosbouwschool met 3-jarige cursus. In 1916 werd de studie vijfja rig en in 1918 werd deze school tot Landbouwhogeschool verheven. De school, die in het begin met een enorm ruimtegebrek kampte, heeft zich langzamerhand over heel Wage ningen verspreid. Er zijn nu 16 labo ratoria en dan nog een 34-tal zgn. „autonome instituten", die nochtans êauw met de school verbonden zijn. ij de verheffing der school in 1918 waren er 8 studie-richtingen. Het nieu we statuut van 1958 vermeldt niet minder dan 22 richtingen, waarbij dan In diverse -gevallen en met name bij GISTEREN gaven wij reeds een no title bij een „eigen bericht" van het „Vrije Volk", waarin wij vaststelden, dat van de 55 miljoen, die voor extra werken in verband met de bestrijding van de werkloosheid als dit bericht juist zou zijn aan Zeeland niets zou worden besteed. In de loop van de dag kregen wij 'n officieel bericht van het ministerie van sociale zaken, dat in overleg met het Coördinatie-College Openbare Werken tot nog toe voor een bedrag van f34 miljoen aan werken is goedgekeurd. Deze goedkeuring geschiedde op de basis van de volgende verdeling: Gro ningen 85, voor Friesland 8.7, voor Drente 11.3, voor gewest Almelo 3.9. voor gewest Kampen 1, voor gewest Heerde 2.2, voor het rivierengebied 3.25, voor West-Brabant 7.9 miljoen. Het blijkt ook hieruit, dat voor Zee land, de vierde provincie, als het aan komt op de rangorde der werkloos heidscijfers, niets is uitgetrokken. Er is nog een reserve van 314 mil joen. En dan is nog een mogelijkheid van uitloop met 5 miljoen. Er zitten dus nog kansen in. En ook in Zeeland zijn nog wegverbeteringen, rioleringen, zuiveringsinstallaties, scho len en wat al niet meer, die zouden kunnen worden aangelegd of gebouwd, als er geld was. En er zijn vorige week hebben wij daar de cijfers over gegeven werklozen, voor wie de uit zichten in verband met structuur en conjunctuur niet gunstig zijn. Toen de heer Van Mastrigt in de ka mer bij het werkloosheidsdebat de aan dacht vestigde op onze provincie, werd daar ontwijkend op geantwoord. Wij hebben de indruk, dat men in Den Haag de werkloosheid in Zeeland alleen ziet als een winterwerkloosheid. Wij menen, dat dit een onjuiste visie is. Wij moeten hopen Gedeputeerde Staten hebben gisteren over dit punt gesproken dat de provinciale orga nen al het mogelijke doen, om de on juiste opvatting in Den Haag weg te vagen. differentiatie mogelijk is voor de ge matigde zone, de tropen en sub-tropi sche gebieden. Het aantal studenten, dat in 1918 toch reeds 235 bedroeg, varieert sterk met de economische omstandigheden in de landbouw. In 1945 werd een top van 1145 bereikt en thans zijn er 865 studenten ingeschreven. Men verwacht echter, dat er in 1970 niet minder dan 1500 zullen zijn. Dit roept natuurlijk grote huisvestings- en andere proble men op in het vrij kleine Wageningen. Ook na het wegvallen van Indonesië als „afzetgebied" voor afgestudeerden, vinden toch nog tal van oud-Wagenin- gers een goede baan in het buitenland. Van de 1253 na de bevrijding afgestu deerden, zijn er thans 283 of ruim 22 pet. in het buitenland werkzaam. De „Wageningers" kunnen overal te recht, dank zij de goede naam van hun thans jubilerende alma mater, die in de gehele wereld zeer gunstig bekend staat. Terloops liet de rector-magnificus zich nog ontvallen, dat ook hij een te genstander is van een overgang van het landbouwonderwijs naar het minis terie van Onderwijs. Prof. de Jong deelt de mening van de landbouwor ganisaties, dat de nauwe band tussen het landbouwonderwijs, het weten schappelijk onderzoek en de landbouw voorlichting niet verbroken moet wor den. Alle takken van landbouwonder wijs moeten daarom z.i. onder het de partement van Landbouw blijven res sorteren. Slagveld van Waterloo wordt „hersteld" 0 HET SLAGVELD van Waterloo, waar de Britten en Pruisen Napoleon in 1815 versloegen en waar 49.000 man sneuvel den, zal worden opgeknapt en zoveel mo gelijk in zijn oorspronkelijke staat ten tijde van de veldslag worden hersteld. De Brabantse boerderijen die tot hoofd kwartier van Napoleon en Wellington dienden, krijgen hun oorspronkelijke ge daante terug. Men hoopt met de werk zaamheden gereed te zijn voor de ope ning van de Wereldtentoonstelling te Brussel. De Amerikaanse minister van lands verdediging, Neil McElroy, die buitens lands heeft vertoefd, heeft maandagavond bij terugkeer in Washington verklaard dat hij het congres zal verzoeken buiten de door het begrotingsjaar 1958-1959 toe gestane 39.100.000.000 dollar nog eens an derhalf miljard dollar voor militaire doeleinden uit te trekken. McElroy voegde hieraan toe te ver wachten, dat de Amerikaanse commissie van stafchefs in een rapport aan hem om deze verhoging zal vragen. Het algemeen bestuur van het Land bouw Coöperatief Centrum voor Zuid westelijk Nederland nam in haar verga dering van februari 1957 het principe besluit een onderzoek in te stellen naar de coöperatieve gezindheid in zijn werk gebied. Het Dagelijks Bestuur heeft dit punt enkele malen besproken en zich in het bijzonder bezig gehouden met de op zet en de omvang van dit onderzoek. Het ligt in de bedoeling te beginnen met een prpef-enquête onder alle bestuursleden van de aan- en verkoopcoöperaties in Zeeland, West-Brabant en op Goeree- Overflakkee. Men heeft dit besluit genomen naar aanleiding van het indertijd verschenen enquêteverslag over de coöperatieve ge zindheid van de Nederlandse boer. Men kwam toen tot de conclusie, $at het met de gezindheid van de bestuursleden niet beter gesteld was dan bij de leden in het algemeen. rocr^on^en rr,c,rl«deling (Adv.) - V:'" dc "«urn-zuivere King Pepermunt helpen Cf overheen f'.'l Een 23 ton zware vijfbladige scheeps schroef met een doorsnee van ongeveer zeven meter, welke is gegoten in een fabriek te Drunen, is vervoerd naar het terrein van de wereldtentoonstel ling te Brussel en daar geplaatst op een betonnen voetstuk bij het dekhuis dat deel uitmaakt van de afdeling .vervoer" in het Nederlandse pavil joen. De schroef, bestaande uit een le gering van koper, nikkel en alumi nium, is bestemd voor een in aanbouw zijnde super tanker. De foto toont het plaatsen van het enorme werkstuk op de betonnen voet. Op de achtergrond rechts bet nu reeds alom bekende Atomlum. Prins Bernhard terug uit Tanganyika Prins Bernhard is maandag in ge zeischap van professor dr. J. F. Nuboer en zijn adjudant It.-kol. C. C. Geertse- ma, teruggekeerd van zijn verblijf in Tanganyika, waar hij sedert het ein de van zijn officiële bezoek aan Libe ria vertoefd heeft. In drie ziekenhuizen van Kopenhagen hebben zich de vorige week zes geheim zinnige sterfgevallen voorgedaan, waar- I van de oorzaak schynt te liggen by een onverklaarbare bacteriologische besmet- 1 ting van bloed voor transfusies. I In een persconferentie in de Deense hoofdstad hebben medici, die een onder zoek naar de vreemde sterfgevallen in stelden, verklaard dat men zowel in het I bloed van twee slachtoffers als in ver scheidene flessen uit de bloedbank de aanwezigheid van een microbe had kun nen vaststellen, die normaal niet in het menselijk lichaam wordt aangetroffen. Deze kon dus niet van de mens afkomstig zijn. Het organisme had in de flessen een gif gevormd, dat verantwoordelijk voor de dood in shocktoestand der slachtoffers was geweest, d.w.z. door stilstand van de bloedsomloop. Oe artsen en politie verklaarden, dat men nog geruime tijd het onderzoek naar de vraag hoe de microbe in het bloed terecht kon zijn gekomen zou voortzetten. Volgens het te Montreal, in Canada, verschijnende weekblad „Vedettes" zijn Amerikaanse militaire autoriteiten voor nemens een verbinding tot stand te bren gen tussen de televisienetten van de Ver enigde Staten en Canada ener- en die van Europa anderzijds. Dit zou geschieden door het aanbrengen van een keten van hertz-stations tussen de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, die via Groenland en IJsland zou lopen. De „Komsomol" (organisatie der Sow- jetrussische communistische jeugd) van de plaats Bejetsk had besloten een huwe lijk te doen plaats vinden, dat geheel in communistische stijl zou worden voltrok ken", aldus meldt de „Komsomolskuap- prawda", het officiële orgaan dezer jeugdorganisatie. Als eerste stap werden twee jongelui uitgekozen, die de party onvoorwaarde lijk waren toegedaan en opvielen ln het jeugdwerk. De uitverkorenen waren Ev- guzny Ivanof en Zoja Gavrilovaf. Vervolgens werden de huweUjksplech- tigheden georganiseerd. Er werden met speciale, fraaie letters bedrukte uitnodi gingskaarten rondgezonden. Daarop werd een geriefelyke woning voor het „ideale communistische echtpaar" ingericht en door middel van een speciale inzameling werden gelden bijeen gebracht voor de huweüjksgeschenken. Tenslotte was de grote dag daar, in op tocht ging het naar het stadhuis, waarby borden werden meegevoerd. Op het huweiyksfeest ging het indruk wekkend, maar toch vrolijk toe. Er wer den foto's genomen en de champagne vloeide rykelijk op het grote banket, dat was aangericht en waarop de sprekers zich uitputten om in welsprekende be woordingen dit „ideale communistische huwelijk" te loven. Het was acht dagen later en de party bleef zich van haar „herderlijke" taak bewust. Een afvaardiging van het „Kom somol"-bestuur begaf zich naar de wo ning der jonggehuwden, om zich persoon lijk van het welzijn van het paar op de hoogte te stellen. Ook wilde men graag zien hoe de echtgenoten hadden geprofi teerd van het hun door de party gebo- dene. Wel, aan het laatste ontbrak het niet. Evguzny en Zoja hadden de huwelijks geschenken eerïyk gedeeld. Vervolgens hadden zij hun woning verhuurd en wa ren ieder huns weegs gegaan. Het wordt niet zo uitdrukkeiyk ver meld, doch men vermoedt dat het echt paar het verdere contact had willen be perken tot het even eerhjk delen der huurpenningen, als met de huwelijksge schenken was geschied.,.. Het legerplan-1960 omvat, zoals bekend is, behalve de reorganisatie van het eerste legerkorps en van de eenheden, die bestemd zijn voor de territoriale verdediging ook wijziging van de territoriale indeling. Deze herindeling is noodzakelijk o.a. wegens gewijzigde gezagsverhou dingen, voortvloeiende uit de reorganisatie. Zij is tevens zeer gewenst, omdat nu de mogelijkheid wordt geboden om zowel in vredes- als in oorlogstijd in de algemene voorbereiding van de verdediging militaire en burgerlijke organisaties op elkaar te doen aansluiten. De oude indeling in vyf gewesten, on derverdeeld in zestien districten, be grensd naar geografische betekenis, zal worden vervangen door een indeling vol gens provinciegrenzen. 3 territoriale be velhebbers zullen worden aangewezen voor resp. het oosten, omvattende de pro vincies Groningen, Friesland, Overijssel en Gelderland, het westen, omvattende de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht, het zuiden, omvattende de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. In elke provincie zal een terri toriale commandant worden aangewezen, behalve in de provincies Groningen, Friesland en Jrenthe, die verenigd zullen zijn in één territoriaal commando. In elke provincie zullen garnizoenen worden ge vormd, in een aantal van 1 tot 5. Over leg is nog gaande over de mogelijkheid om in enkele garnizoenen, waar het ma rine- of luchtmachtbelang overheerst, het commando in handen te leggen van een marine- of luchtmachtautoriteit. In antwoord op een desbetreffend ver zoek van de drie kruideniersvakorganisa ties heeft het ministerie van economische zaken voor de ondernemers ln deze be- dryfstak een regeling getroffen, die hun, binnen de grenzen van de prijsstabilisa- tiepolitiek, meer bewegingsvrijheid geeft bij hun prijsbeleid. De regeling zal eerst voor drie maanden gelden. Daarna zal bezien worden of zy definitief kan worden gemaakt. Van het ministerie van economische za ken vernemen wij, dat de regeling in houdt dat verhogingen van grondstoffen- prijzen in de prijs van het eindartikel tot uitdrukking mogen komen zonder dat hierover, zoals tot nu toe gebruikehjk, vooraf overleg behoeft te worden ge pleegd met het ministerie. Verlaging van grondstoffenprijzen moeten in de prijs van het eindartikel tot uitdrukking ko men. Wil men om commerciële redenen de prijs van een bepaald artikel verho gen, dan moet de prys van een gelijk waardig ander artikel met ongeveer de zelfde omzetgrootte verlaagd worden, zo dat de prijs van het totale kruideniers- warenpakket ongeveer gelijk blijft. NOG GEEN SCHEIDING TUSSEN SJAH EN SORAJA In Teheran wint de mening steeds meer veld, dat een scheiding tussen de Sjah en keizerin Soraja onvermijdelijk is. De dy nastie is nu in het geding, zo redeneert men, en hoe de vorst er zelf ook over denkt, er zal moeten worden voldaan aan „zekere eisen die het staatsbelang stelt". 0 De Chinese eenheden, „volksvrijwil- ligers", die binnenkort uit Noord-Korea zouden worden teruggetrokken, zyn reeds begonnen hun verdedigingsstellingen aan Noordkoreaanse troepen over te dragen. De territoriale commandant zal de schakel zyn met de provinciale autoritei ten en organisaties, Z' als de commissaris der koningin en de provinciale coördina tiecommissie voor de algemene verdedi gingsvoorbereiding. De herindeling zal leiden tot samen voeging of opheffing van een aantal com mando's. De vermindering van het aan tal commando's, namelijk van vijf tot drie voor de territoriale bevelhebbers, van zestien tot negen voor de territoriale commandanten en van ft"_ee en veertig tot zevenentwintig voor de garnizoens commandanten, betekent een aanzieniyke besparing. Het vrykomende militaire per soneel zal een ander- bestemming krijgen onder meer by de Iweede parate divisie. Verwacht wordt, dat de herindeling om streek- 1 juni 1958 zal zyn voltooid. Ingezonden mededeling (adv.) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaer en.'.doen wonderenI 0s 4 geneesmiddelen van Chefarlnt „4" worden In de hele wereld op grole schaal gebruikt. Tezamen In één tablet verenigd werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig, zelfs wanneer andere midde len (alen. Tegen pijnen en griep Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelerox De Groninger politie heeft zondag aan gehouden een Groni- er ingezetene, die verdacht wordt van overtreding van het deviezenbesluit 1945. Hij zou kortgeleden in een café in Leer (Duitsland) zijn royale verteringen en tevens die van verscheidene gasten die hij tracteerde, betaald hebben met een bankbiljet van f1000,dat reeds sinds de oorlog is ingetrokken. Toen de café houder ontdekte, dat hij beetgenomen was, ging hij op goed geluk og, zoek naar de Nederlander. Hij reisde per trein naar Groningen en ontmoette zee-- toevallig de dame, die 'de feestvii nde klant had vergezeld. H" nam haar mee naar het politiebureau waarna de man vlot werd opgespoord. Rusland boycot zitting ontwapeningscommissie Rusland zal een eventuele zitting van de ontwapeningscommissie der V.N. die mogelijk later in maart zal worden ge houden, boycotten, zo verluidde uit Rus sische bron by de Ver. Naties. Gevraagd of Rusland ook een mogelijk volgende vergadering van de veiligheidsraad zou boycotten, antwoordden de zegslieden „Dat zullen we dan wel zien".

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3