BIDDAG LANDBOUWPERS OVER DE GEHELE LIJN AFWIJZEND MUI HF PHILIP J AMSTLEVEN levensverzekering Die ellendige schrapende hoest... Nachtelijk sneeuwballengevecht eindigde met schoten van politie DUCKLEYC O MDtllIRA J Koning Saoed wilde Nasser uit de weg ruimen GEEN SPRAKE VAN WOORDBREUK" Uitslagen solistenconcours Kortgene te Kommentaar op melk- en zuivelbeleid Zeeuws Landbouwblad Minister Vondeling zette de klok terug Egyptisch blad verklaart: ABDIJSIROOP; Minister Vondeling te Leeuwarden: bestrijding Kadervergadering CNV te Goes Dinsdag 11 maart 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 ZO NOEMEN WIJ maar één dag In het jaar. Zuiniger kunnen wij wel niet zijn met dit woord. En toch vindt het grootste gedeelte van ons volk deze enkele keer nog te veel. Wanneer in ons dagblad een apart artikel over Biddag verschijnt, dan wordt door de redactie verondersteld, dat er onder onze lezers gelukkig nog velen zijn, die behoefte hebben aan zulk een dag van onderbreking van het dagelijks leven, tot werkelijke wijding van dit leven in het licht van hei eeuwig Woord van God. Je jaarlijkse biddag is niet meer populair onder ons volk. Wij kunnen niet direct in het ver lengde hiervan zeggen, dat de vroom heid ook niet meer populair is, want dat is zij feitelijk nooit geweest. De mens is van nature niet vroom. Vroom, godvrezend worden, niet slechts vroom praten maar vroom handelen, brengt immers doorgaans scheiding tussen mensen, die eerst dezelfde weg door het leven gingen. Vroom van zin, betekent allereerst, met de levende God rekenen, Hem meer vertrouwen en gehoorzamen dan de mensen. En dat kan alleen het levend geloof, dat woont in het bekeerde hart. BIDDAG HOUDEN wordt door de meeste mensen overdreven vroom ge noemd. De beproefde leuze: „Bidt en werkt", is praktisch afgeschaft. Een paar vergrijsde zondagsschoolleiders- (sters) mogen nog daaraan vasthou den, maar niet meer de mens van deze tijd van techniek, organisatie en ge leide economie. Ons tegenwoordig ge slacht bidt niet meer, omdat het niet meer bewust leeft, doch alleen maar voort geschoven wordt door het leven. Het komt er in de eerste plaats op aan, dat wij door Gods genade iemand ziin en dan in de tweede plaats, dat wij door Zijn kracht iets doen. Zo heeft Jezus Christus als de Zoon van God op aarde geleefd. Eerst bad Hij tot de Vader, om door de gemeenschap met de Vader te kunnen zijn, die Hij moest zijn en daarna ging Hij heen, om te doen, wat Hij moest doen. Hij kon niet leven zonder het gebed. Hij wilde God werkelijk God laten zijn en zo was de Here Jezus ook in elke situatie Zichzelf. ZULLEN WIJ DIT op de Biddag voor het gewas en voor al het werk onzer handen goed verstaan? Eerst bidden en dan werken. Bid den, als het werk op ons wacht. Bid den als wij wachten op werk. Wij weten zo langzamerhand alle maal, dat er in onze maatschappij een rem is gekomen aan de overheids- wagen, die de laatste jaren overal werkgelegenheid uitstrooide. Wij we ten dat er hier en daar gedokterd wordt aan het groeiende probleem van de werkloosheid en dat men het wil klaarspelen zonder dag van gebed. Niet dat de Biddag een dag zou zijn, om met de God des hemels en der aarde voordelige contracten af te slui ten en dat wij ons dan tegen alle voorkomende gebeurtenissen gedekt hebben! De Biddag is er niet, om ons in het oor te fluisteren, dat in 1958 alles precies zo zal gaan zoals wij wensen, wanneer wij onze wensen hebben kenbaar gemaakt. Ware het zo dan zouden op Biddag de kerken te klein zijn, om een plaatsje te geven aan allen, die de kans wilden waar nemen, om een voordelige begroting voor het werkjaar 1958 op te maken. Dan zou men als werkgever of zelf standige het bedrijf of de winkel wel een dag willen sluiten, of als werk nemer er wel een snipperdag voor over hebben. NEEN, ZO IS het niet. Neen, wij moeten en mogen het anders zien. De Biddag wordt ons gegeven, om opnieuw oog te krijgen voor het sche- ma, waarmee God werkt, opdat wij ons daarna ootmoedig en vol vertrou wen zullen geven voor Zijn doel en Zijn werk, dat ook in ons eigen da gelijks leven te vinden is en gevon den moet worden, als wij Gods mede arbeiders willen zijn. In land- en tuinbouw, in het zaai en, poten en planten, in de verzor ging van alles, wat groeien en rijpen mag tot voeding van alles, wat adem heeft. In industrie, handel en ver keer, opdat alle verbruiksartikelen komen op de plaats, waar de mens ze nodig heeft. In overheidsorganen, onderwijsinstellingen, medische dienst, in bouwondernemingen of reparatie bedrijf, ja, op elk terrein van het leven heeft de mens een roeping, waarin hij God kan dienen en Zijn zegen mag verwachten, als hij voor en na de arbeid weet te bidden. Het gaat in het geloofsleven en in de praktijk van het dagelijks leven niet om een God, zoals wij die wen sen, maar om de God Die Zich heeft geopenbaard en Die wij nodig heb ben, de God, groot genoeg voor onze innerlijke en uiterlijke noden in het werkiaar 1958. BIDDEN IS VRAGEN om genade, om wijsheid, inzicht, kracht en leiding van God. Bidder is zich laten bren gen bij de bronnen van God, die door het levend geloof kunnen worden aan geboord en dan toevoer van levens mogelijkheden schenken. Bidden is vragen om en uitzien naar Gods zegen op alles, wat wij in over eenstemming met Zijn heilige wil willen beginnen. Bidden mag, kan en wil de mens, die voor de spiegel, die God ons voorhoudt, zichzelf leerde kennen en daarna in Christus Jezus het nieuwe leven vond. Wie deze genade ontvangen en ge lovig aanvaard heeft, zoekt dagelijks Gods aangezicht, maar viert ook sa men met de huisgenoten van het ge loof de jaarlijkse Biddag als een feest dag, waarop hij zich verblijdt in zijn Heer, Die het gehele werkjaar over ziet van het begin tot het einde en koninklijk zorgt voor een ieder, die alle bekommernis toevertrouwt aan Hem. Wie zo bidt en zo werkt, zal in 1958 niet tevergeefs werken! G. J. K. De <j-jarige motorrijder P. Hendriks is zaterdagavond te Nijmegen aangereden door een bestelauto van de P. T. T. en gedood. De heer H. verleende op de hoek van twee wegen geen voorrang aan de bestelauto. Ingezonden mededeling (Adv.) HET NIEUWE MELK- EN ZUIVELBELEID van de minister van Landbouw, resulterende in een beperking van de garantie tot een produktie-omvang gelijk aan die van november 1956-1957 en het in de handel brengen van volle melk en van boter-margarine melange, heeft in de landbouwpers veel afwijzend kommentaar gewekt. Het Landbouwschap publiceerde reeds een kommentaar in afwijzende zin. Aanhakend hierop toont de CBTB zich diep teleurgesteld over het aangekondigde beleid van minister Vondeling. spraak tussen Landbouwschap en re gering om de garantieprijzen te base ren op de eigenaarslasten, heeft de minister opnieuw de pachtbedrijven in het garantieprijsbeleid betrokken. Hier moet worden gesproken van onrecht aan re hoeren-eigenaars, aldus „Ons Platteland" van de CBTB. Ook „De Plattelandspost", een onaf hankelijk agrarisch weekblad, kan geen goede woorden vinden voor het nieuwe beleid. In zijn slotsom schrijft dit blad o.m.: „De melkveehouderij heeft het moeilijk, heel moeilijk. Dat de zuiveldebacle er to edwingt om des ondanks op een of andere wijze in te grijpen is al erg genoeg. Om het mes er echter op de voorgestelde wijze aan twee kanten tegelijk mee aan te zet- tij moet onaanvaardbaar worden ge acht." In.de landbouwbladen der provin ciale maatschappijen van landbouw, verenigd in het Kon. Ned. Landbouw- comité, schrijft de voorzitter, ir. C. Knottnerus' o.m.:het terugkomen op een vorig jaar gemaakte afspraak is een schromelijk onrecht ten opzich te van al die personen, die de eige naarslasten rechtstreeks ontvangen. Naast de grote groep van eigenaars gebruiker (in aantal meer dan de helft) geldt dit ook voor degenen, wier pachtcontract in het afgelopen jaar wel DE CBTB acht volgens het in „Ons Platteland" afgedrukte standpunt, on juist, dat de regering midden in een nieuw melkjaar tot het besluit komt slechts een deel van de melkproduktie te garanderen. Het belasten van de zuivelfabrieken met de invoering van de beperking vindt de CBTB onuit voerbaar, omdat de omstandigheden per fabriek aanzienlijk variëren. Waar de minister zich bij zijn berekening van cfe garantie baseert op de te ver wachten vleesprijzen, dan dient hij er ook voor te zorgen, dat die hogere vleesprijzen worden gehaald door mid del van marktverordening. Bijzonder teleurgesteld vindt de CB TB de verlaging van het bedrag van de vergoeding van eigenaarslasten in de garantieprijs, omdat de eigenaars gebruikers reeds jarenlang tekort zijn gedaan. Ondanks een bindende af- Ingezonden mededeling A/v i zo pijnlijk, en daarbij dood-vermoeiend Hier helpt alléén De beroemde CANADESE hoestsiroop Bij apotheker* «n drogisten Voor achtste maal de Mount Everest op De Sjerpa Tenzing Norgay, die sa men met sir Edmund Hillary in 1953 de Mount Everest bedwong, zal op nieuw een poging doen de top van 's werelds grootste berg te bereiken. Hij zal dan in gezelschap zijn van een Amerikaanse expeditie onder leiding van arts Christopher Serjel uit Chica go, die vergunning heeft gevraagd om de berg te beklimmen. De arts wil proberen een van de „verschrikkelijke sneeuwmannen" te observeren. De po ging om de top te bereiken zal dit voorjaar nog worden gedaan. Het is Tenzings achtste Everest-ex- peditie. „Het houdt mij fit", zo zei de Sjerpa-gids als enig commentaar. Dodelijk ongeval te Clinge Te Clinge, in de Molenstraat, werd de 70-jarige P. Keppens door een wiel rijder aangereden. De heer Keppens viel voorover op straat en was vrijwel op slag overleden. Het stoffelijk overschot is naar het dodenhuisje te Clinge overgebracht. is herzien. Daarbij moet ook niet de categorie pachters worden vergeten, die alleen de gebouwen in eigendom hebben". Ondertussen zullen de land bouworganisaties, zo gaat ir. Knott nerus verder, zich snel dienen te be raden tot welke actie deze ongeluk kige beslissing aanleiding geeft. Ook het Zeeuws Landbouwblad geeft commentaar in deze zin, daarbij con staterende, dat minister Vondeling de klok, die zijn voorganger nu eindelijk vaoruit had gedraaid, teruggezet heeft en zodoende het vertrouwen van de boerenstand in het beleid van deze re gering zeer ernstig heeft geschokt. „Boer en Tuinder" van de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond noemt het melkprijsbeleid onaanvaardbaar. Het vaststellen van de garantieprijs op 28,5 cent per kg in plaats van de door het Landbouwschap gevraagde 29,8 cent wordt een regelrechte in breuk op een regeringstoezegging ge noemd. Zowel de particuliere als de coöpe ratieve zuivelindustrie laten zich in af wijzende zin over het nieuwe melk- en zuivelbeleid uit. Het orgaan van de Kon. Ned. Zuivelbond FNZ constateert een „oplossing van de minste weer stand". De kwestie van het overschot aan melkvet (boter) wordt niet ten dele opgevangen door verhoging van het vetgehalte van alle melk tot drie procent, zoals door Zuivelschap en Landbouwschap is voorgesteld, maar door het verkrijgbaar stellen van volle melk onder het motto, dat het publiek keuze moet hebben. Ten aanzien van het voortzetten van de „heilloze differentiatie" van de melkprijsgarantie, thans wellicht door verdelingen van de „beperkte plas" over kleine gebieden, voorspelt de FNZ een „heksenketel, zoals die in Nederland nog niet is vertoond". Al leen door aan elke boer individueel een bepaalde gegarandeerde melkpro duktie toe te staan, zou men daaraan kunnen ontkomen, wat echter wel heel erg ver zou gaan. Egypte heeft de terugkeer gelast van zijn militaire missie uit Saoedi- Arabië, aldus heeft de militaire cor respondent van het Egyptische blad „Al Ahram" gemeld. Volgens een ander Egyptisch blad, „Achbar el jom", heeft koning Saoed drie complotten tegen Egypte gesmeed. Volgens dit blad had koning Saoed eerder reeds een samenzwering tegen Nasser op touw gezet en had hij troe pen naar Jordanië gezonden om de nationalistische beweging in dat land te onderdrukken. GOUDEN DOLK In een te Damascus aan het blad „Aw Hadara" verstrekte verklaring zegt kolonel Abdoel Hamid Serraj, Ingezonden mededeling (Adv.) Als 11c maar éven hoest is Moeder er altijd vltig bij met ABDIJSIROOP en dan is't zó over! l/AKKER 'SIROOP Een wat al te ruwe smijtpartij met sneeuwballen is in de nacht van zon dag op maandag in de Reguliersdwars straat te Amsterdam geëindigd met enkele waarschuwingsschoten van de politie en met de arrestatie van twee jongelui. Even na het nachtelijk sluitingsuur van de café's in de hoofdstad wierpen een aantal baldadige opgeschoten jon gens sneeuwballen naar voorbijgan gers. Een harde ijshal verwondde een in burger geklede brigadier van poli tie. Deze maande tezamen met een col lega, de jongelui tot ophouden, nadat zij zich als politiemannen hadden ge- legimiteerd. De uitwerking was ave rechts, want de jongens namen een dreigende houding aan. Mede dank zij de hulp van enkele geüniformeerde agenten slaagde men erin de gemoe deren te kalmeren. De knapen lieten de brigadiers ech- Ingezonden mededeling (adv 1 ter niet met rust en even verder in de straat drongen zij opnieuw op de po litiemannen in, gesteund door een tal rijk opgekomen publiek. De brigadiers zaten dermate in 't nauw, dat ze elk drie waarschuwingsschoten in de lucht moesten lossen en een der agenten zijn sabel moest trekken, alvorens ze zich konden bevrijden. De politie heeft twee jongelui mee genomen naar het bureau. het hoofd van de geheime dienst van het Syrische leger, die door koning Saoedi van Saoedi-Arabië benaderd zou zijn met het doel president Nas ser van de Ver. Arabische Republiek te laten vermoorden, dat koning Saoed hem een gouden dolk heeft ge zonden. Koning Saoed zou hem heb ben toegezegd, dat hij, na de staats greep, zijn hele leven lang een maan delijkse toelage van 250.000 Syrische ponden zou krijgen. MARGRIET presenteert: jj Het vorstelijk relaas van het leven van Prins Philip van Engeland - speciaal voor U en exclusief voor MARGRIET - geschreven door ALEXANDRA, Koningin van Joegoslavië. Als straks de vlaggen wapperen boven Amsterdam en Prins Philip aan de zijde van Koningin Elizabeth zijn feestelijke intocht houdt in onze Lage Landen, dèn ontmoet U in deze „Kerel van een Prins" een man, die U van jongsaf hebt gekend omdat U hem hebt leren zien door de ogen van zijn nicht: ALEXANDRA, Koningin van Joegoslavië. Onvergetelijke bladzijden uit het leven van Prins Philip rijk geïllustreerd met tal van kostelijke foto*s heeft Koningin ALEXANDRA voor U vastgelegd. Reeds de volgende week slaat MARGRIET de éér stebladzijden voor U openl Opnieuw schrijft een KONINGIN in Margriet. Leest U MARGRIET nog niet regelmatig en wilt tóch niets van deze serie artikelen missen, schrijf dan nog vandaag een briefkaart aan MARGRIET Huidekoperstr 20, A'dam DE MINISTER van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. ir. A. Vondeling, heeft op een te Leeuwarden gehouden algemene ver gadering van de Friese Maatschappij van Landbouw enkele problemen in de landbouw besproken, zij het dat hij zich, naar hij meedeelde, geremd voelde, omdat hij deze week in de Tweede Kamer de nota over het melkprijsbeleid moet Verdedigen. De minister stelde, dat men niet over de hele lijn pessimistisch behoeft te zijn over de afzet van landbouw- produkten. Ongunstig noemde de be windsman de vooruitzichten voor on ze zuivel, vooral voor de boter. Voor Nederland is het daarom noodzakelijk, dat het alle prikkels tot hogere melk produktie uit het landbouwbeleid weert. Omdat het in het bijzonder om de boter gaat, mag de melkprijs niet meer enkel naar vetgehalte bepaald worden. Maar hoe het precies moet, is nog een zaak van overleg. Anderzijds moet de afzet van melkvet bevorderd worden. Daarom is straks volle melk verkrijgbaar. Dr. ir. Vondeling ging ook in op de bezwaren tegen de nieuwe garantie prijs. Hij is van mening, dat de be lofte van een redelijk inkomen voor de boer daarbij volledig is nagekomen. De prijs gaat, vergeleken bij vorig jaar, ongeveer een halve cent omhoog. Er is geen sprake van woordbreuk in verband met de aftrek voor de pacht. Het feit ligt er, dat er al een vergoe ding was gegeven in de garantieprijs voor de hogere pacht, die echter nog niet was ingevoerd, en dus mocht daarmee rekening worden gehouden. Overigen, is de pacht, aldus de mi nister, lang niet zoveel verhoogd als het Landbouwschap eerst wenste, toen het „de ruk aan de bel" deed. Toch Ingezonden Mededeling (adv.) gfv Terugkeer van zelfvertrou wen en arbeidsvermogen. Verdwijning van angst, onrust en gejaagdheid. Mijnhardt's Zenuwtabletten Zaterdag la te Kortgene in de „Stads- wQnkelder", een solistenconcours georga niseerd door de Bond van Harmonie- en Fanfare Verenigingen in Zeeland. Als jurylid trad op de heer P. van Mever, musicus te Roterdam. De uitslagen zijn als volgt: Tweede afdeling solisten: H. Filius, 58 punten, 2e prijs; G. Boot, E.M.M., Kortge ne, 59, 2. Eerste afdeling solisten: Iz. de Kam, Ons Genoegen, Kamperland, 65, 1; R. den Toonder, Excelsior, Kloetinge, 64, 1; J. M. Korsuize, Wilhelmina, Colijnsplaat, 57, 2; C. Hoo'gesteeger, Ons Genoegen, Ka- pelle, 62, 2; W. Begthel, Ons Genoegen, Kamperland, 60, 2; B. Broyl, Excelsior, Kloetinge, 57, 2. Eerste afdeling kwartetten: C. Hoogen- doorn, C. J. van Boven, J. J. Rijnberg, J. de Koster, allen Rillandia, Rilland, 62, 2. Afdeling uitmuntendheid solisten; C. Moerman, E.M.M., Kortgene, 61, 2; C. A. Verburg, Ons Genoegen, Nisse, 57, 2; C. Leenpoel, Ons Genoegen, Kamperland, 59, 2; J. Koppejan, Rillandia, Rilland, 55, 3; C. Breure, Rillandia, Rilland, 60, 2; W. P. Falet, ONDA, Middelburg. 56, 2; A. Wielemaker, ONDA, Middelburg, 64, 1; J. Huiszoon, Ons Genoegen, Kamperland, 66, 1; J. J. Rijnberg, Rillandia, Rilland, Ons Genoegen, Kamperland, 70, 1. Ere-afdeling kwartetten: J. den Toon der, G. Beekman, H. Keukelaar, L. Zwar- tepoorte, 66, 1. Hoogste ere-afdeling: J. den Toonder, Excelsior, Kloetinge, 67, 1; R. Steketee, Excelsior, Kloetinge, 70, 1; C. Rijn, Ad- vendo, Wolphaarsdljk, 71, 1; J. P. den Toonder, Excelsior, Kloetinge, 70, 1; L. Zwartepoorte, Excelsior, Kloetinge, 71, 1; A. van Damme, Ons Genoegen, Kamper land, 68, 1. Hoogste ere-afdeling kwartetten: C. de Rijk, A. Geus, J. de Pundert, M. Hoek van Dijke, allen Euterpe, Heinkenszand, 61, 2. Afdeling uitmuntendheid solisten: A. J. Mol, Excelsior, 's Heer Arendskerke, 70, 1; H. Bliek, Excelsior, 's Heer Arends kerke, 60, 2. Hoogste ere-afdeling solisten: M. P. Wondergem, Vooruit, Waarde, 64, 1. TREINRAMP BIJ RIO DE JANEIRO Bij een voorstad van Rio de Janeiro Paciencia, zijn drie treinen op elkaar gebotst. Vólgens de eerste berichten zouden er reeds 35 doden geborgen zijn. noemde de minister de verhoging nog „aan de stijve kant". De vraag is nu nog, hoe het verschil, tussen op brengst en garantieprijs te verdelen, naar vetgehalte, naar de melkvlas per hectare, of ook nog met tweeërlei prijs. Het C.N.V. hield zaterdagmiddag in de „Prins van Oranje" te Goes een zeer geslaagde kadervergadering, die onder leiding stond van dë heer M. Meijboom, 2e voorzitter van de Goese Christelijke Besturenbond. Voor het C.N.V. trad als spreker op de heer H. Beenhakker, de Zeeuwse districtsbestuurder. Nadat hij de punten voor deze ver gadering kort had ingeleid, ging de vergadering uiteen in een viertal sec ties, waarin de onderwerpen nader werden besproken. Het bleek uit de rapporten van de secties, dat vooral het onderwerp: de werkloosheid, dat door de besturen bond te Bergen op Zoom aan de orde was gesteld, veel aandacht had. Er werden dan ook tal van opmerkingen gemaakt, zowel over de bestedings als de bestedingsbeperkingspolitiek van de overheid. Voor het tweede on derwerp: het vormingswerk onder de bedrijfsjeugd, bleef vrijwel geen tijd over. De heer Beenhakker ging breed op de gemaakte opmerkingen in. Hij kon zeggen, dat hij over verscheidene pun ten rapport aan het C.N.V.-bestuur zou kunnen uitbrengen. Er worden nog dergelijke kaderver gaderingen gehouden in Middelburg (13 maart), Zierikzee (22 maart! en Terneuzen (29 maart). Groenten naar Noorwegen Er komen voor een aantal Neder landse groenten weer afzetmogelijkhe den op de Noorse markt. Noorwegen heeft namelijk besloten dat met in gang van 10 maart tot 5 augustus zon der beperking uien uit Nederland en de overige O.E.E.C. landen ingevoerd mogen worden. Peen mag onbeperkt ingevoerd worden van 10 maart tot 10 juni. Van 1 maart tot 31 mei mogen verder de volgende groentegewassen onbeperkt naar Noorwegen: boeren kool, doperwten, peulen, princessebo- nen, savooie kool, snijbonen en sprui ten. Ingezonden mededeling (Adv>)

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3