NIEUWTJES VOOR HUISVROUW OP VOORJAARSBEURS SMAAKVOL en MODERN rovimiyy mem Misschien is er iets voor U bij MODERNE KUNSTENAARS ONTWIERPEN TEXTIELDESSINS Klok, die op licht loopt, koeltas sponsdoek en dekenplaid Défilé met straal' vliegtuigen voor Britse koningspaar BINNENLANDS JOURNAAL Groei van het CNV Landbouwschap ernstig teleurgesteld over beslissing regering ook verkoop volle melk toe te staan Tunesische koninklijke juwelen gevonden Maandag 10 maart 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 (Van één onzer verslaggeefsters) TUSSEN DE OVERWELDIGENDE hoeveelheid apparaten en arti kelen voor de industrie, de handel en de administratie, die op de komende Voorjaarsbeurs te zien zullen zijn, bevinden zich ook weer een aantal aardige nieuwigheden voor de gewone huisvrouw en haar gezin. Van deze zaken, die het werk vergemakkelijken en het leven veraangenamen, willen we u hierbij een kort overzicht bieden. Mis schien is er iets voor u bij? EEN HEEL AARDIG, maar wat prijzig nieuwtje is de Solarion-klok, die door de oudste Amerikaanse uurwerkfabriek wordt gemaakt en die nu ook in ons land geïmporteerd is. Deze sierlijke klok wijst jaar in jaar uit de juiste tijd aan zonder dat hij op het lichtnet aangesloten is of opgewonden behoeft te worden. Zij ont leent de nodige energie heel gewoon aan het daglicht of kunstlicht in uw kamer. Enkele silicium-elementjes gaan een elektrische stroom opwekken, als zij aan licht worden blootgesteld en hierdoor wordt een kleine batterij gevuld, die de klok doet lopen. Staat de klok één dag In het licht, dan kan zij een maand lopen. Ze blijft dus heus niet stil staan, als u een paar dagen weg gaat en de gorddijnen dicht laat. Maar in deze tijd van bestedingsbeper king gaan we haastig over naar nuttiger en noodzakelijker dingen. Een Neder landse firma brengt een nieuw soort elastisch spankoord voor vitragegordijnen op de markt, dat geheel van nylon ver vaardigd is. Enkele voordelen van dit koord boven het thans gebruikelijke: het kan als touw geknipt of geknoopt wor den, de metalen kern met haar scherpe punten ontbreekt, het koord kan bij het wassen in de gordijnen blijven zitten en ie gordijnen schuiven gemakkelijker daar het koord veel gladder is. Handig is ook de kook- en sudderplaat, die op elk gascomfoor geplaatst kan wor den en niet veel kost. De hetelucht-cir- culatie en de indirecte warmte voorko men dan het aanbranden en bij het over koken van melk in uw afwezigheid dat kan tenslotte voorkomen wordt de vlam niet gedoofd en stroomt dus geen gas de keuken in. Er komt ook een handig flesje aan de markt met een preparaat, dat met vijf delen water tot een goed reinigend „droog schuim" kan worden aangemengd. Hiermee kunt u van alles reinigen, wat niet nat mag worden, zoals zittingen en rugleuningen van fauteuils en autoban- ken, matrasovertrekken en dergelijke. Uit Zweden wordt een goedkope afneem- flock geïmporteerd, die het absorberend vermogen van een spons heeft en zelfs op het water drijft. Deze doek, die enorm veel vocht opneemt, Iaat zich gemakke lijk gebruiken voor de afwas, de ramen, het kinderbad en vele doeleinden meer. Koeltas Door een Duitse firma wordt een plas tic koelkast in tasformaat aan de markt gebracht. In deze dubbelwandige tas met thermosvulling blijven de dranken en eetwaren, die u meeneemt op vakantie trips of naar het strand, minstens acht uur fris. Bovendien kunt u in de winter 6000 passagiersvliegtuigen in de lucht en 1500 in hestelling Bij de grote luchtvaartmaatschap pijen over de gehele wereld zijn in to taal zesduizend passagiersvliegtuigen in gebruik. Deze maatschappijen heb ben bovendien bijna 1500 vliegtuigen in bestelling. Dit is zo juist bekend ge worden uit een onderzoek van de af deling marktonderzoek van de Boeiing vliegtuigfabrieken. De voornaamste cijfers, die betrek king hebben op eind 1957, luiden: 5994 passagiers- en 757 vrachtvliegtuigen in gebruik, 1433 passagiers- en 25 vracht vliegtuigen in bestelling. Voor Neder land zijn de cijfers 80 passagiers- en 13 vrachtvliegtuigen in gebruik, 27 passagiersvliegtuigen in bestelling. uw proviand warm houden in deze koel tas, die de naam „Houfris" draagt. Zwe den introduceert een broodplank van „perstorp", die boven de houten planken de voordelen biedt dat hij niet splintert, geen vocht absorbeert en veel beter schoon te houden is. Een fabriek in Bergen op Zoom brengt een vol-automatische oliestookhaard op deze beurs waarbij de luchttoevoer door een automatisch geregelde elektrische ventilator wordt verzorgd. De schoor- steentrek heeft hierbij geen invloed meer op het branden van de haard. Nadat de gewenste temperatuur op de thermostaat is ingesteld blijft deze constant zonder dat men naar de haard behoeft om te kijken. Op het gebied van de kolenhaar den worden op deze beurs ook modellen getoond, die geheel van de traditionele afwijken en op het moderne'interieur zijn ingesteld. Van sommigen behoeft de zeer grote aslade maar eenmaal per week ge leegd te worden. Genoeg over kachels, nog even iets over het strand. De onderwatersport be gint in ons land ook steeds meer veld te winnen en de „schnorkels" en rubber kikvorsvoeten waren op vorige beurzen reeds te zien. Uu heeft een Schotse firma haar collectie drijvende rubbermatrassen uitgebreid met een exemplaar, dat in het hoofdkussen een observatieglas heeft, waardoor men rustig deinend op de gol ven het leven onder water bespieden kan. Aan het voeteneind is een ruimte uitge spaard voor de „paddies", die men dus niet af behoeft te doen. De door de Oos tenrijkse Himalaya-expeditie beproefde Vijfjarig jongetje door bus overreden Aan het A-kerkhof te Groningen is een vijfjarig jongetje, Sjoerd Jan B. uit de Guldenstraat te Groningen onder een schoolbus geraakt en op slag gedood. Het kind speelde op het trottoir in afwachting van de bus, die hem, met verscheidene andere vriend jes, naar de kleuterschool zou vervoe ren. Het jongetje kwam te vallen op het moment dat de bus arriveerde en rolde voor de achterwielen. Raadgevende interparlemen taire Beneluxraad De raadgevende interparlementaire Beneluxraad zal a.s. maandag in het gebouw van de Tweede Kamer een gewone vergadering houden. Zij vangt te half elf aan. De agenda vermeldt o.a. verkiezing van het bureau; be noeming van een voorzitter in de com missie voor de buitenlandse vraag stukken, ter vervanging van mr. E. Sassen; verkiezing van de griffier; definitieve benoeming van de vaste secretaris. Verder zal aan de orde komen het gezamenlijk verslag inzake de samenwerking tussen de drie sta ten op het gebied van het buitenland se beleid. Wel de kennis, niet het ambt Zoals men weet, wordt in de Lu therse staatkerk van Zweden mo menteel een harde strijd gestreden voor de toelating van vrouwen tot het ambt. Totnogtoe staande kan sen van de voorstanders ongunstig. Niettemin zijn er toch weer twin tig jonge vrouwen, die zich hebben laten Inschrijven in de faculteit der theologie aan de universiteit van Lund. In totaal studeren hier 49 vrouwen. De hele theologische facul teit van Lund telt 136 studenten. (Van één onzer verslaggeefsters) XJ Voor de nieuwe collectie IN HUN JONGE JAREN droegen onze werden de dessins gemaakt overgrootmoeders al zomer japonnen met stip- k°°rstenaV^s uit Nederland! pen, strepen, balletjes en bloemmotieven. Deze België, Frankrijk en Duits- „klassieke dessins" doen het nog steeds goed, land, waaronder beroemde de meest vooruitstrevende modekoningen ma- schilders Karei Appel, Jan ken er ieder seizoen weer gebruik van. De cSe, Anton Rooskêns: conventionele patroontjes moeten de laatste Constant, Jan Burssens en jaren echter een grote plaats inruimen voor Nono Reinhoid. ieder nieuwe „abstracte" motieven. trachtte op zijn eigen ma- De Amerikaanse textielfabrikanten probe- SnTe^kiXencombtaa- ren de artistieke wensen van hun klanten te ties te creëren, die de eie- bevredigen door complete schilderijen van gance en de charme van moderne kunstenaars af te drukken op hun Harf Majesteit de Vrouw produkten. Het effect is niet altijd even fraai: zou en unnen ver ogen- er bestaat nu eenmaal een belangrijk verschil Het resultaat hebben wij tussen het maken van een schilderij en het pe"sshoezer in ^Amsterdam ontwerpen van een textieldessin. aanschouwd en.... naar De N.V. Stoomweverij ponnen, de rokken en de onze mening zijn de „fa- De Nijverheid in Enschede pakjes die van de stoffen mous artists" bijzonder heeft dit echter "wél inge- gemaakt zouden moeten goed geslaagd in hun opzet, zien. Enkele jaren geleden worden. Het zou alleen maar toe te startte er de „Famous Ar- De serie is een succes: juichen zijn, wanneer nog tists Serie": een collectie vrouwen in niet minder veel meer textielfabrikan- stoffen waarvoor de des- dan achttien landen dragen ten het voorbeeld van En- slns speciaal werden ont- op het ogenblik al kleding- schede volgden, door kuns- worpen door een groep ex- stukken van stoffen, die in tenaars in te schakelen bij perimentele kunstenaars, Twente volgens de ontwer- het ontwerpen van de des die niet aan schilderijen pen van de kunstenaars sins van een deel van hun dachten, maar aan de ja- werden bedrukt. collectie. stiften tegen zware zonnebrand van lip pen en neus worden nu op deze beurs voör het eerst ook in Nederland geïn troduceerd. Zij maken de onsmakelijke wattenbescherming onnodig voor hen, die hier spoedig last van hebben. Voor de kleinbehuisden zagen we nog dekenplaids, die aan de ene zijde als de ken zijn uitgevoerd en aan de andere kant als plaid. Door de bovenste deken om te keren kan men zo een divanbed 's morgens weer ln een zitbank veran deren. Kinderen zullen blij gemaakt kunnen worden met de uit Duitsland geïmpor teerde plastic rolschaatsen met nylon wielen, die niet roesten en niet ramme len. Voor de heer des huizes zagen we ten slotte een fraaie Engelse pijp voorzien van een metalen kamer met zeer grote koelvinnen. Deze pijp rookt zeer droog en koel en is gemakkelijk schoon te houden, daar geen metalen delen ln de kop uitsteken. De koelkamer zelf kan afgeschroefd en ln kokend water gerei nigd worden. Zoals u ziet, brengt ook deze Voorjaarsbeurs weer „voor elck wat wils". Ingezonden mededeling (Adv.) DAAROM is Mascotte 3x beter! De Nederlandse Koninklijke Lucht macht zal, zoals is gemeld op de dag van de aankomst van H. M. Koningin Elizabeth II en Z. K. H. Prins Philip in ons land (dinsdag 25 maart), met straalvliegtuigen een defilë houden. Gedefileerd zal worden hoven het punt waar het Britse koninklijke jacht „Bri tannia", waarmede het Britse vorsten paar naar ons land reist, zal worden gemeerd. Aan het défilé zal worden deelgeno men door in totaal vier en tachtig straalvliegtuigen en wel acht en veer tig „Thunde,rstreak"-jachttoestellen, twaalf „Sabre"-jachtvliegtuigen en vier en twintig „Hunter" straaljagers. Leider van het défilé is luitenant-kolo nel-vlieger C. A. M. Poublon, chef- vliegdienst van de basis Eindhoven van de koninklijke luchtmacht. Gedurende het verblijf van het, Brit se vorstenpaar in ons land zal een tweepersoons „Meteor" straalvliegtuig van de Nederlandse Koninklijke Lucht macht ten behoeve van de hoge bezoe kers een geregeldt luchtverbinding on derhouden tussen Nederland en Enge land, o.a. voor het overbrengen van persoonlijke post e.d. VINDT U DIT NIET een heel smaak vol en modern constuumpje? De rok is aansluitend met achter een diepe plooi. Het jasje is op twee manieren te dragen, namelijk met en zonder ceintuur. Als garnering worden klep jes, bedoeld als zakjes, aangebracht. Het staat vooral onder aan het jasje erg leuk. Knopen van hetzelfde mate riaal staan het best Patronen zijn verkrijgbaar in de maten 42, 44 en 46. Benodigde stof: ongeveer 2.50 meter stof, 1.40 m. breed. Wijze van bestellen van patronen Plak aan de adreszijde van een briefkaart, naast en buiten het fran keerzegel, het verschuldigde bedrag (f 1,05) aan geldige postzegels en adresseer deze aan de redactie van het Zeeuwsch Dagblad, Lange Vorst- straat 90, Goes. Aan de andere zijde vermeldt u uw naam, adres, maat en nummer (no. 261) van het gewenste model. Plak nooit meer dan f 1,05 aan postzegels extra op een briefkaart, want wat meer geplakt wordt is waardeloos. Bestellingen onder rembours wor den niet aangenomen en de patronen worden niet geruild. De redactie heeft geen patronen in voorraad, het per soonlijk komen afhalen aan ons kan toor heeft dus geen zin. OOST- EN WEST-SOUBURG C.R.O. De afdeling Souburg van de Chr. Bond van Overheidspersoneel hield haar elfde jaarvergadering In Concor dia. Na de opening door de voorzitter, de heer A. Arendse, kon de secretaris in zijn verslag melding maken dat het ledental thans tot 61 is gestegen. Voorts bleek, dat het bestuur steeds paraat is geweest als het ging om de belangen van de leden. De dank van deze blijkt echter niet. De opkomst is in het algemeen maar zéér matig. Ook de penningmeester, de heer Me lis, kon ln zijn verslag een batig saldo melden. B(j de gehouden bestuursverkiezing werden de heren Arendse, Melse en Os- té herkozen, terwijl de heer L. de Bruyn in de vacature mej. Steketee werd ge kozen. Verschillende zaken werden be sproken. Bij de rondvraag werd er op gewezen, dat toch vooral aan de zieke leden moet worden gedacht. •s-HEER ARENDSKERKE Boerenleenbank. De coöperatieve Boerenleenbank kon over de afgelopen maand februari een spaaroverschot van f 150.091,28 melden. Door de spaarders werd in deze periode f315.816,21 Inge legd, terwijl aan hen werd terugbetaald f 165.724,93. In het pasbegonnen Jaar werden al 58 boekjes uitgereikt. KRUININGEN Ouderavond. De „School met de Bij bel" hield haar jaarlijkse ouderavond in de grote zaal van het Dorpshuls, onder leiding van het hoofd der school, de heer Roosendaal. Na zijn openingswoord hield mej. Postema een Interessante inleiding over het onderwerp: „Handwerken op School". Hierna liet de heer Roosendaal door middel van bandrecorder en kleuren dia's het schoolleven ln woord en beeld voor de talrijke aanwezigen de revue passeren. In de pauze werd door de ouders kennis genomen van het werk der leer lingen. Het slotwoord werd gesproken door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer C. van Iwaarden. ST. ANN ALAND Jaarvergadering Zaadteeltverenlging. De Zaadteeltverenlging „Thoien en St. Philipsland" hield de algemene jaarver gadering in de zaal van de heer Fr. Rijnberg. Uit hefc jaarverslag van se cretaris M. Ligtendag bleek, dat er in het begin van 1958 een 37-tal leden wa ren. Uit het financieel verslag, dat even eens door de heer M. Ligtendag werd uitgebracht, bleek, dat een batig saldo was van f8.68. De heer Bakker hield een causerie over de zaadteelt in 1957. Bij de bestuursverkiezing stelde de heer A. W. Beurskens zich niet meer her kiesbaar. Als bestuursleden werden ge kozen de heren N. Klippel en Iz. Ge luk. Donateursavond. De muziekvereniging „Accelerando" hield haar Jaarlijkse do- nateursavond in de zaal van de heer Fr. Rijnberg. Naast een aantal muziek nummers werd het programma gevuld met enkele schetsjes en muziek door de plaatselijke boerenkapel. BIEZELINGE Herv. school. Onder leiding van de heer M. Wisse hield de Herv. school vereniging de algemene ledenvergade ring. In zijn jaarverslag kon de secre taris, de heer A. M. de Jonge, melding maken van een goed schooljaar. Het leerlingenaantal daalde Iets. Op het ogenblik bezoeken 84 kinderen de school, 't Ledental bedroeg 102 en bleef daarmee gelijk aan het vorig jaar. De penningmeester ,de heer S. de Puit, kon spreken van een batig saldo over 1957. Het hoofd der school, de heer B. J. J. R. Walrecht, bracht verslag uit van de voornaamste gebeurtenissen in het af gelopen schooljaar. Bij de bestuursver kiezing werd ds. Schneider herkozen. Meegedeeld werd, dat mej. Wielings per 1 mei a.s. de school gaat verlaten wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. In haar plaats ls benoemd mej. v. d. Waa te Overveen. Het afgelopen jaar kocht de school een projectie-toestel. Hiermee werd een kleurenfilm vertoond. In 1957 boekte de christelijke vak beweging een ledenwinst van 2714 le den. Het totale ledental van de bij het CNV aangesloten bonden liep daardoor op tot 218.658 (per 1 januari 1958). Hoewel de ledenwinst over het jaar 1956 groter was, kan de vooruitgang over 1957 niet onbevredigend worden genoemd, zo deelt het CNV mede. In het afgelopen jaar gingen 18 or ganisaties met samen 3892 leden voor uit. 6 organisaties gingen samen 1178 leden achteruit en één organisatie bleef in ledental gelijk. Een opmerkelijk re sultaat bereikte de Nederlandse Chris telijke Bond van Overhaidspersoneel, die zijn ledental in 1957 met 1461 nieu we leden zag toenemen. Deze bond telde op 1 januari 1958 daardoor 40.074 leden. De Nederlandse Christelijke Bond van werknemers in de hout- en bouwnijverheid ging met 835 nieuwe leden vooruit. Per 1 januari 1958 be droeg het ledental van deze organi satie 34.202. HET LANDBOUWSCHAP verbindt aan de beslissing van de rege ring inzake het melk- en zuivelbeleid voor het prijsjaar 1957-'58 het volgende commentaar. Het Landbouwschap acht de motivering van de regering inzake de verlaging van de garantieprijs voor de melk om de volgende redenen niet aanvaardbaar; 1. Het Landbouwschap heeft ernstig bezwaar tegen de beslissing van de regering om de garantieprijs te ver lagen op grond van het feit, dat de .pachtprijzen nog niet volledig zijn aangepast aan de nieuwe pachtnor men. Met deze beslisseing neemt de regering een deel terug van haar toezegging aan de landbouw om de garantieprijzen te verhogen in ver band met de gestegen kosten van grond en gebouwen. Deze toezeg ging maakte immers deel uit van de herziening van het landbouw- prjjsbeleid, die is aangekondigd in de regeringsnota inzake beperking van de bestedingen d.d. 15 februari 1957. Het Landbouwschap is van oordeel dat de regering speciaal door deze beslissing de landbouw onrecht aandoet. Het vreest, dat het ver trouwen van de agrarische bevol king in het beleid van de minister hierdoor ernstig wordt geschokt. 2. In de tweede plaats acht het Landbouwschap het om principiële en praktische redenen onjuist om het prijsbeleid in de landbouw zo volledig los te maken van de kost prijsberekeningen van het Land- bouw-Economisch Instituut als nu geschiedt in de regeringsbeslissing met betrekking tot de rentevergoe ding voor het bedrijfskapitaal. De verlaging van de rentevoet voor het in de landbouwbedrijven geïnves teerd bedrijfskapitaal tot 4%% acht het Landbouwschap onaanvaard baar. De motivering van de rege ring, dat deze verlaging geoorloofd is, omdat een groot deel van het bedrijfskapitaal eigen vermogen is, mist elke bedrijfseconomische grond slag en is bovendien uit landbouw politiek oogpunt gevaarlijk. Ten overvloede wijst het Landbouwschap erop, dat de regering voor het vas te kapitaal een aanzienlijk lagere rentevergoeding dan 4%% incalleert t.w. een rente van 3%% voor het gebouwenkapitaal en slechts 1 a 1%% voor het grondkapitaal. Wat betreft de post „omzet en aan was" van de veestapel wijst het Land bouwschap erop dat de beslissing van deregering neerkomt op een verla ging van de garantieprijs van de melk van 0.6 cent per kg melk. De regering gaat blijkbaar uit van een rundvlees- In een dichte mist is het Franse mo torschip „Le Notre" op een zandbank midden in de Rijn gelopen. Het schip kwam zo vast te zitten, dat twee sleepboten er niet in slaagden het vlot te trekken. Nu het water in de Rijn zakt is de kans op breken van het schip niet denkbeeldig. De foto toont een groep kinderen bij het gestrande schip, dat niet weinig belangstelling trekt. prijs die zij, als resultaat van het marktordenend beleid van 't Produkt- schap voor Vee en Vlees in het lopen de jaar verwacht. De regering heeft hiermede tegen over de veehouders een zware ver antwoordelijkheid op zich genomen om deze verwachtingsprijs ook waar te maken. Het Landbouwschap is ernstig te leurgesteld over de beslissing van de regering om naast de verkoop van melk met 2.5% vet die van voile melk met 3.75% vet mogelijk te maken. Hieruit blijkt dat de regering de door het Produktschap voor Zuivel voor gestelde en door het Landbouwschap ondersteunde algemene verhoging van het vetgehalte tot 3% afwijst. Het Landbouwschap is van oordeel dat deze beslissing van de regering geen wezenlijke bijdrage levert tot de op lossing van het boter-vetvraagstuk, temeer, daar op deze volle melk geen subsidie zal worden gegeven. Het Landbouwschap heeft begrip voor de motieven, die de regering hebben genoopt de garantieprijs te beperken tot -en omvang van 5.18 miljard kg melk, een hoeveelheid, die in het melkprijsjaar 1956/57 onder de garantie is gevallen. Het verdere over leg omtrent de verwezenlijking van de garantie wacht het Landbouw schap af. De vroegere minister-president van Tunesië, Tabar ben Amer en zijn echt genote zijn door de politie ondervraagd in verband met het vinden van een kistje met koninklijke juwelen, die 'n waarde van meer dan een miljoen gul den vertegenwoordigen. De politie vermoedt, dat de juwelen zijn verborgen toen de Tunesische re gering in juli van het vorig jaar be slag legde op de eigendommen van de koninklijke familie. De juwelen zijn, aldus de politie, door de 22-jarige prins Rafed, kleinzoon van de ont troonde Bey van Thunis, overhandigd aan een Frans fotograaf, in wiens huis de politie ze ook vond. Behalve de vroegere minister-presi dent en zijn echtgenote zullen nog ze ven personen o.w. twee zoons van de Bey, worden ondervraagd. Zij wor den beschuldigd van het onttrekken van juwelen aan de in beslag genomen bezittingen van de vroegere Bey.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4