Gevaarlijke eenzijdigheid op Amerikaanse universiteiten Platenpraat De concertzaal in uw huiskamer Rook GOLD STAR omdat die zo lekker is! Ex-rijksambtenaar eigende zich f 83?000 toe HOUTVESTER BURGERLIJKE STAND ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Drie jaar geëist Kaderdag Zeeuwse plattelandsvrouwen gaar in het pak! 56 ct. manchester DB KERK VANDAAG NIEUWE VERSIE PSALM 103 Afgod beschermd Tekst en uitleg Donderdag 6 maart 1958 De officier van justitie bij de recht bank te 's-Gravenhage mr. W. H. Fol- mer, heeft gistermiddag een gevange nisstraf van drie jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest gevorderd tegen de 37-jarige ex-rijksambtenaar bij het ministerie van marine L. P. K., die ervan wordt beschuldigd in de loop van de jaren 1951 tot 1857 ministeriële beschikkingen voor het uitbetalen van gratificaties tweemaal te hebben ge bruikt en de opbrengst van de tweede maal ongeveer in totaal f 83.000 voor xichzelf te hebben gehouden. Toen hij vorig jaar, in april 1957 werd gearres teerd waren er weer vier cheques voor hem onderweg. Had hij deze ook kun nen innen dan zou hij in totaal onge veer f 110.000,in de wacht hebben gesleept. De ex-ambtenaar gebruikte voor zijn oneerlijke manipulaties oude beschik kingen die nog niet onbruikbaar waren femaakt, maar waarop de gratificaties, ariërende van f3000,tot f0000, wel waren uitbetaald. Hij liet de naam van degene voor wie de gratificatie oorspronkelijk be stemd was geweest staan, maar veran- Op de kaderdag van de Bond van Plattelandsvrouwen afd. Zeeland heb ben tientallen bestuursleden, o.l.v. mevr. M. van Feen-Van Lochem, In de Prins van Oranje te Goes uitvoerig ge sproken over de vraag „Hoe bevorde ren wij de ontwikkeling van onze streek?" welk onderwerp werd inge leid door mej. dra. A. Stork en de heer J. E. de Vrieze, beiden verbonden aan de landelijke stichting „Agrarisch Sociale voorlichting". Aan de hand van een vraaggesprek werden a.e.v. het licht geworpen op tal van problemen in het kader van de streekverbetering: zakgeld, loon, boedelkwestle, beroe- penvoorlichting, beroepskeuze. Hierna werden door de dames vele vragen en problemen uit de praktijk voorgelegd aan een forum bestaande uit de dames: mej. dra. Stork, mej. J. van Es, woningconsulente, mej. A. v. d. Leede, landbouwhuishoudconsulente van de Z.L.M. en mej. P. v. d. Plassche, landbouwhuishoudonderwijzeres, en de heer J. E. de Vrieze. In de middagvergadering werden •nkele interessante films vertoond, waarna mej. Stork een causerie hield aan de hand van een flanelbord. Mee gedeeld werd dat de provinciale voor jaarsvergadering is uitgesteld tot 6 mei a.s. in Renesse. De echtgenote van de commissaris der koningin in Zeeland, mevr. S. C, Oe Casembroot-baronesse Van der Feltz woonde de gehele kaderdag bjj. derde de straat en de woonplaats. Hij ging naar dat huis toe en verklaarde aan de bewoners dat er op het ministe rie een vergissing was begaan en dat hij in de straat met dezelfde naam in een andere stad woonde. Hij verwacht te belangrijke post, of hij die in de loop van de komende dagen even mocht ha len. Eerst stuurde hij enige waardeloze brieven. Dan kwam de cheque van het ministerie en die kreeg hij altijd mee. Behalve de laatste maal, een dame in Rijswijk vertrouwde hem niet en dacht dat hij de Zwarte Ruiter was, die des tijds uit de gevangenis was ontvlucht Zjj belde de politie en de ambtenaar werd gearresteerd. Als hij de cheques had ontvangen haalde hij bij het postkantoor met een valse legitimatie het geld op en plaat ste op de cheque een valse handteke ning, n.l. de naam v_n degene aan wie de cheque was gesteld. Twee slachtoffers van mijnramp geborgen Gisterochtend vroeg zijn twee slacht offers uit de staatsmijn Maurits ge borgen. Het waren de stoffelijke over schotten van de Nederlanders L. F. Blommaart uit Sittard, 30 jaar en va der van 5 kinderen en B. Grootkarsijn, ongehuwd en wonende te Geleen. Er zijn thans vijf slachtoffers geborgen. De houdbaarheid van room en melk De nationale onderneming voor de ontwikkeling van onderzoekingswerk zaamheden in Engeland heeft in haar jaarverslag medegedeeld, dat zij een proces heeft ontwikkeld voor verlen ging van de houdbaarheid van room en melk door deze produkten te be handelen met ultrasonische golven en ze daarna snel te bevriezen. De room krijgt daardoor een houdbaarheid van zes maanden en de melk een houd baarheid van een jaar. De aldus ver kregen room en melk zal waarschijn lijk spoedig in Engeland verkocht kun nen worden. De moderne techniek staat ner gens meer voor, ook de geluids techniek niet. Wanneer wij het ge luid, dat 25 jaar geleden uit een met de hand opgewonden gramo- foon kwam, vergelijken met dat van een moderne, elektrische high- fidelity-installatie, dan komen wij onder de indruk van de geweldige vorderingen op dit terrein. t Die vorderingen houden vanzelfspre kend ten nauwste verband met de grote verbeteringen in het opne men en persen van de gramofoon- platen. Zino Francescatti speelt Brahms en Bruch Een prachtig staaltje van de moder ne platenindustrie ls ongetwijfeld Phi lips L 09410 L (33), waarop de beken- Ingezonden mededeling (Adv.) 500 gram 534 pet. lening Bank Nederlandsche Gemeenten De N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten bericht, dat zij voornemens is over te gaan tot de uitgifte van een 514 pet. 25-jarige obligatielening, groot 100 miljoen gulden tegen de koers van 99 procent. Het prospectus zal 8 maart a.s. verschijnen. Ingezonden mededeling (Adv.) n SCHUTTERSVELD PRODUCT 'tksfevan, KM,/ AAGTEKERKE Burgerlijke stand. Geboren: Maatje J„ dv Jac. Bouman en N. de Visser; Marinus zv F. Moens en E. Maljaars. Gehuwd: P. Louws, 69 en P. Keste- loo, 50 j. Overleden: C. de Visser, wed. van J. de Visser, 82 J. BORSSELE Burgerlijke stand. Geboren: Geertruida M., dv S. Mosselman en H. F. van Nieu- wenhuijzen. Ondertrouwd: J. Goense, 27 j. te Sloch- teren en C. J. Nijsten, 23 j.; B. W. Buizer, 82 j. en M. van Westen. Overleden; J. de Kunder, 72 j„ echtg. van J. Walhout; J. Dekker, 31 j., echtg. van C. Rottier; A. Bruinooge, 92 jaar, weduwn. van A. C. van de Velde ELLEWOUTSDIJK Burgerlijke stand. Geboren; Paulus, zv H. Meerman en W. Imanse. Overleden: S. de Bakker, wed. van M. Smallegange, 80 j.; C Heijnsdijk, echtg. van J. Meijaard, 84 j. 's-GRAVENPOLDER Burgerlijke Btsnd. Geboren: Pieternella, dv M.J. Blok en A. van der Wekken. Ondertrouwd: W. P. van den Bogaardt, 31 j. en E. R. Mos, 25 j.; J. Westerweel, 28 j. en A. N. Hulshof, 19 j. ?ER ABTSKERKE Burgerlijke stand. Geboren: Jacobus J., iv J. Tolhoek en J. Lokerse. Overleden: P. Remijnse, weduwn. van N. van de Vrie, eerder weduwn. van <2. van der Bliek. KLOETINGE Burgerlijke stand. Geboren: Huber- dina I., dv M. van der Kleijn en C. M. Roozemond; Wouter, zv C. Harinck en J. Snoep. Overleden: A. Zandeê, 79 j., weduwn. van A. de Jager. KRUININGEN Burgerlijke stand. Geboren: Pieter, zv W. J. Slabbekoorn en M. J. Saaman; Jan en Francois, zonen van B. Kriekaard en A. C. van den Berge; Robert J., zv C. H. de Ruiter en A. W. Langendijk; Jacobus, IV A. J. Blok en A. P Schouwenaar; Pieternella M„ dv P. Leijs en M. P. van Koeveringe; Willy, dv E. Zinkhaan en J. W. Baak; Augustijn F., zv J. Lokerse en F. M. van den Berge. Ondertrouwd: I. A. Lewerissa, 30 j. en A. W. Mulder, 20 j. Gehuwd: J. A. de Pauw, 29 j. en J. van Lit, 26 j.; T. E. M. Rijsdijk, 22 j. en I. J. Verbruggen, 21 j.; P. Baas, 21 j. en M. F. Harthoorn, 22 j. Overleden: J. Kopmels, 84 j„ wed. van P. Knuit. OVEZANDE Burgerlijke stand. Geboren: Petrus J., zv P. Rijk en J. Vermue; Adrianus J., zv F, Hij'orechts en N. Remijn. Overleden: A. van 't Westeinde, 78 j., wed. van A. Rijk; C. de Jonge, 78 j„ wed. van P. Hoondert; M. de Jonge, 71 jaar. OOSTKAPELLE Burgerlijke stand. Geboren: Maarten J., zv J. Buitelaar en A. Poppe; Jan, zv W. Minderhoud en L. Minderhoud. Gehuwd; S. C. Bommeljé, 25 j. en M. van Wijk, 22 j. Overleden: J. S. Cevaal, 71 j., echtg. van W. Spruijt; A. Meijers, 84 j„ echtg. van C. Geldof. RILLAND-BATH Burgerlijke stand. Geboren: Cornells, zv J. Walraven en T. K. van Iwaarden; Jan H., zv H. J. van Lanen en S. T. van Zanden; Maatje P., dv Ph. de Leeuw en P. M. Dieleman. Ondertrouwd: J. de Goffau, 28 j. en E. Weststrate, 28 j. Gehuwd: P. G. van Hoorn? 30 j. en P. M. Westdorp, 28 j. Overleden: J. Bliek, 86 j., v.v. P. van Zweden. SCHERPENISSE Burgerlijke stand. Geboren: Adriaan A., zv L. C. Overbeeke en M. Uijl; Ste- phanus M., zv D. Bolier en J. S. de Bruijn Gehuwd: J. J. van Zetten, 23 j. en A. Bolier, 20 j. SEROOSKERKE S Burgerlijke stand. Geboren: Elizabeth I., dv I. L. Francke en E. Huijssoon; Jan, zv L. Ton en A. de Visser; Alice, dv J. Jacobsen en A. Thoman. Ondertrouwd: A. Ridderbos, 22 j. en S. Olree, 20 j. STAVEN1SSE Burgerlijke stand. Geboren: Iman W„ zv C. Koster en W. J. Koster; Adriaan, zv J. Wesdorp en J. P. van 't Hof; Maria C., dv J. C. van 't Hof en D. Hage. Gehuwd: P. J. van Haaften, 24 j. en J. E. Hartog, 21 j. Overleden: W. M. Potappel, 85 J., m.v. N. W. Lemsom WESTKAPELLE Burgerlijke stand. Geboren; Pieter, zv J. Lievense en K. Willeboordse; Daniël, zv A. de Pagter en J. W. Roelse; Kor- nelis W., zv J. Lievense en L. Minder houd. Overleden: N. Wouters, 91 j., wed. van L. A. van Sighem. WISSENKERKE Burgerlijke stand. Geboren: Pieter M., zv J. J. Buijze en A. C. Breas; Pieter D„ zv J. A. Dieleman en M. D. Karelse; Martina J. en Cornelis J., d. en z. van M, M. van Hee en M. J. Oostdijk; Maatje C., dv C. J. Bakker en C. E. Kempe; Aart M., zv J. de Looff en P. L. Janse. Overleden: C. Gebraad, 79 j., wed. van J. Reinhoudt; C. Wisse, 93 j., wed. van M. de Moor; J. Clement te Kortgene, 69 j„ wednr. van B. de Bruine. Zeeuwen onderscheiden By K. B. is verleend de ere-medalje, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau, in brons aan P. A. de Boeye, te Clinge, voorwerker-landarbeider op het landbouwbedrijf van A. C. J. de Deckere en aan P. de Jonge, te Serooskerke (W.), landarbeider op het landbouwbedrijf der cultuur-maatschappij „Loverendale „ALS AMERIKA ZIJN schooi en opvoedingswezen onderge schikt wil maken aan het doel om zo snel mogelijk een paar „spoetniks" het luchtruim in te jagen, zou het een grote fout begaan", verklaarde dr. H. J. Whiting op een vergadering van de Nationale Raad van Luther se Kerken in Atlantic City, Amerika. Dr. Whiting, een vooraanstaande persoonlijkheid in het kerkelijk leven der V.S., waarschuwde met deze uit spraak tegen het mateloos over schatten van de natuurweten schappen op de hogere scholen en universiteiten. Vooral sedert het ogenblik, waarop de Russen met hun kunstsatelliet startten, schijnt er in het leerprogram niets belangrijkers te bestaan dan de natuurwetenschappelijke studie. Op de duur zal eenzijdigheid in onderwijs en opvoeding juist een ge vaar worden voor alle waarden, die men met behulp van het militaire apparaat tracht te verdedigen", zei dr. Whiting. De jeugd heeft een evenwichtige opvoeding en opleiding nodig. Een pedagogisch systeem, waarbij één vak of een categorie van bepaalde vakken opvallende aan dacht krijgt, tot schade van andere vakken, werkt een „halve bescha ving" 'in de hand. Dit zal onvermijde lijk zijn ongunstige Invloed op het volkskarakter van Amerika gaan uitoefenen. Dr. Whiting had vooropgesteld, dat de oplossing van de problemen, waarmee de mensheid in het plane taire tijdperk worstelt, niet denkbaar is buiten het christelijk geloof om. DS. G. N. LAMMENS, voorzitter van de Gereformeerde Jongelings- bond, keert zich in het weekblad Jong Gereformeerd tegen de toene mende luiheid inzake het zelf beoe fenen van muziek. „In onze vrije tfld moeten we drommels goed weten, dat we geen vegeterende verleng stukken van radio, televisie of pick up zijn. Meer dan ooit zullen we in de jeugdbeweging daarom blijven stimuleren tot zelfwerkzaamheid. Maar ook thuis zullen we elkaar de spoorslag moeten geven om scheppend bezig te zijn en niet alles voor ons te laten doen. Ds. Lammens denkt dan speciaal aan de muziek in de huiskamers. Na tuurlijk is het prachtig als onze loudspeaker de Heer prijst, „maar het is dan toch altijd de NCRV of de pick-up, die Zijn Naam looft. We moeten de laatste regels van Psalm 103 niet veranderen in: „Doch gij, mfln platenwisselaar, looft gij Hem bovenal! Wij moeten het zélf doen, en dat begint nu eenmaal met één vinger op de piano en een stuntelig „Moe, daar ligt een kip in 't water", of met een waarlijk hijgend hert op een zuchtend harmonium. En de grote lof begint met een schuchter tralala. De dichter van Psalm 150 koopt een hele muziekwinkel leeg om de Naam te loven. Dat moet te rugkeren in onze gezinnen. IN HET NAJAAR VAN 1957 heeft de Hindoebevolking van Raipoer, Nieuw-Delhi, het protestantse ge meentecentrum en zendingshuis vol ledig vernield. Aangezien de rege ring van de staat Madhya Pradesh kennelijk in gebreke bleef om de vernielzucht In te perken, heeft men deze overheid om opheldering ge vraagd. Er is nu een officiële verklaring van regeringswege afgekomen, waar in het heet, dat de ongeregeldheden niet tegen de christenen als zodanig gericht waren, maar tegen de zen dingspredikant Singh, die de leiding van het zendingshuis heeft. Volgens de verklanng had een groep Hindoes In het zendingshuis een toneeluitvoering gegeven, waar- b(j tijdens het uitbeelden van gods dienstige handelingen een afgods beeld op het toneel werd geplaatst. Ds. Singh verzette zich daartegen. Als antwoord daarop trokken vijf duizend Hindoes naar het zendings huls, teneinde de afgod te bescher men. Inderdaad werd de afgod be schermd, maar het intérieur van het zendingshuis moest het volledig ont gelden; vervolgens verwoestte men de kapel van het huis en daarna stak men het hele complex in brand. De regeringsverklaring, die de ge beurtenissen tracht goed te praten, bevat geen enkel woord van afkeu ring over het feit, dat elk optreden van de politie ter bescheming van de gebouwen uitbleef. IN EEN ARTIKEL over het ge bruik van Bijbelteksten, schrijft ds. L. van Hartingsveld, Hervormd pre dikant te Maassluis, in De Zondags bode: „Ik heb drie preken gehoord over de torenbouw van Babel. Vóór de oorlog werd dat toegepast op de Volkenbond, tijdens de oorlog op de totalitaire staten en na de oorlog op de Verenigde Naties. De historische situatie spreekt natuurlijk een ge ducht woordje mee bij die toepassing en uitwerking. Anders kregen we tydloze preken". Naar een centrale opleiding BIJ DB VERENIGDE LUTHER SE landskerken in Duitsland bestaat het plan om te komen tot de op richting van een gemeenschappelijk seminarie ter opleiding van predi kanten. De landskerk van Hannover besloot dezer dagen om in principe haar medewerking te verlenen. Het ligt la de bedoeling om het seminarie te stichten ln Miinehen. Het dient ervoor evenals het se minarie der Hervormde Kerk in Ne derland om degenen, die aan een der universiteiten hun theologische vorming hebben ontvangen, op het seminarie nader te bekwamen voor hun taak in de gemeentëDEind mei zal de generale synode der Lutherse Kerken in Duitsland te Eisenach ge houden worden. Daar zal men over de plannen een beslissing nemen. Engelse industriepredikant TERWIJL DUITSLAND, Frank rijk en Nederland de „industriepredi kant of priester-arbeider alleen als een nieuwe verschijning kent, heeft Engeland al jaren een dominee, die dit werk doet. Het is de inmiddels reeds bejaarde ds. ir. W. Bryan Brown te St. Albana, die thans het feit herdenkt, dat hij vyftig jaar ge leden tot predikant werd geordend. Ds Brown heeft ook aan de tech nische hogeschool gestudeerd en ver wierf naast zijn theologische bul nog het ingenieursdiploma. Dit kwam hem te pas toen hij als zendingspre dikant arbeidde. Later was ds. Brown aan een gewone gemeente verbonden, maar in 1940 aanvaardde hij in een grote fabriek de dubbele functie van ingenieur en geestelijk verzorger der industriële gemeen schap, de violist Zino Francescatti (die U deze zomer tijdens het Holland Festival In ons land beluisteren kunt) de vioolcon certen van Brahms en Bruch speelt, resp. giet begeleidng van het Philadel phia Orkest o.l.v. Eugene Ormandy en het „Philharmonic Symphony Orches tra" van New York o.l.v. Dimitri Mi- tropoulos. In alle opzichten is deze plaat tot in de puntjes verzorgd; de binnen hoes bestaat uit extra stevig plastic, de buitenhoes vormt een deel van een mooi album, dat een uitvoerige, in het En gels gestelde toelichting op de belde vi oolconcerten en een levensbeschrijving van Francescatti geeft, geïllustreerd met foto's en vele notenvoorbeelden. Maar ook de plaat zelf is zeer verzorgd. Francescatti speelt de belde vioolcon- certen met een verbijsterend gemak, de moeilijkste dubbelgrepen en de meest virtuoze passages speelt hij feilloos en zuiver, begeleid door uitnemende orkes ten. Wanneer U een goed weergave-ap- paraat bezit, haalt U met deze plaat inderdaad de concertzaal in Uw huis kamer. De beide vioolconcerten zijn het aanhoren ten volle waard. Hans von Bülow noemde Brahms „de derde B" naast Bach en Beethoven en Caspar Howeler plaatst het vioolconcert van Brahms naast dat van Beethoven. Ook het vioolconcert van Bruch geniet een verdiende populariteit en Francescatti bezit het juiste temperament voor dit effectvolle, gemakkelijk in het gehoor liggende werk. Zowel Brahms als Bruch droegen hun werk op aan de destijds bekende violist Jubileum bondsdag Geref. jongens- en meisjesbonden Op 14 en 15 mei zal te Leeuwarden de jubileumbondsdag worden gehou den van de Nederlandse bonden van meisjesverenigingen en jongelingsver- enigingen op Gereformeerde grond slag. De meisjesbond bestaat 40 jaar en de jongelingsbond 70 jaar. Er zal in Leeuwarden in een negental gebouwen worden vergaderd. Op woensdag 14 mei worden de huishoudelijke vergaderingen gehou den. Hierin komt onder meer een eventuele fusie van de beide bonden ter sprake. Op hemelvaartsdag, 15 mei, wordt de eigenlijke bondsdag gehouden. Een aantal predikanten uit verscheidene delen van het land zal de jeugd dan toespreken. Kinderbijslagfonds kan extra last niet opbrengen Zonder volledige opvanging door premieverhoging zal het kinderbijslag- fonds een extralast van verhoogde kinderbijslag na 1958 niet kunnen op brengen. Aldus de memorie van ant woord aan de Tweede Kamer inzake de duurtetoeslag op de kinderbijslag in 1958. In deze memorie wordt er voorts op gewezen, dat deze toeslag (10 cent per kind per dag voor loontrekkenden, die minder dan f 16 per dag verdienen en 5 cent per dag voor de kinderen van kleine zelfstandigen, waarvoor kinderbijslag wordt betaald ingevolge de noodwet kinderbijslag kleine zelf standigen) noodzakelijk was geworden ondanks de bestedingsbeperking, omdat de prijsindex voor het levensonderhoud in 1957 meer Is gestegen dan voorzien. De hierdoor veroorzaakte beperking van de consumtieve besteding is hier door te groot geworden. De regering erkent, dat de vijf cent van de kinderbijslag voor kleine zelf standigen de stijging van de kosten van levensonderhoud niet kan opvan gen. Maar procentueel is de toeslag op de kinderbijslag kleine zelfstandigen even hoog als die voor de loontrek kenden en de regering ziet geen reden om af te wijken van het gebruik om toeslagen procentsgewijze voor de ver schillende groepen gelijkelijk te ver hogen. Joachin; ook dit maakt het zinvol, de ze beide werken op één plaat door één vlolist te laten spelen. Het Requiem van Mozart Mozart, één der grootste muzikale genieën die de geschiedenis gekend heeft, was een gelovig lid de Rooms- Katholieke Kerk. Zijn vader leerde hem al jong zijn kerkelijke plichten na te komen. Het feestelijke, kleurige ceremonieel der Rooms-Katholieke Kerk, vooral in de prachtige barok kerken ln Zuld-Duitsland en Oosten rijk, had ongetwijfeld aantrekkings kracht op Mozart. Het is dan ook geen wonder, dat hij verschillende werken voor kerkelijk ge bruik gecomponeerd heeftt. Het be kendste hiervan is wel zijn laatste werk dat hij ln 1791, kort voor zijn dood, componeerde, het „Requiem" In d-ml- neur. Mozart verkeerde in 1791 niet be paald in rooskleurige omstandigheden. Zijn financiën waren ontredderd, zijn gezondheid was geknakt en hij voelde, dat hij niet lang meer zou leven. Ter wijl hij druk bezig was met het compo neren van zijn opera „Die Zauberflöte", kwam een onbekende hem vragen een Requiem (een muziekstuk ter nage dachtenis van de overledenen, zo gehe ten naar het beginwoord van de eerste regel: „Requiem aeternam dona eis, Domlne", „Geef hem de eeuwige rust, Heer") te schrijven. Hij verbood Mozart naar de naam en het adres van de be steller te informeren en door de nood gedwongen stemde Mozart toe. Enkele dagen later overhandigde de onbekende hem het afgesproken honorarium van 50 ducaten. Later bleek, dat een graaf, die voor componist wilde doorgaan, het werk besteld had om het onder zijn eigen naam uit te geven. Mozart, die herhaaldelijk de gedachte uitsprak, dat hij dit stuk voor zichzelf schreef, heeft het niet kunnen voltooien. Zijn leerling, Süssmayer, met wie hij verschillende onderdelen grondig besproken had, heeft het na Mozarts dood af gemaakt. Uit het werk spreekt een grote vroomheid; het is als het ware een af scheid van dit leven, maar geen uitzicht loos afscheid. Een diepere zin krijgen, in dit licht bezien, de woorden „Christe eleison" (Christus erbarm U), „Sanc- tus, Sanctus, Sanctus, Dominus Deus Sabaoth!" (Heilig, heilig, heilig, zytGij, Heer Zebaoth!) en: „Agnus Dei, qui tollis paccata mundi, dona eis requiem sempinernam" (Lam Gods, die de zon den der wereld draagt, geef hun eeuwi ge rust). Dit Requiem wordt op een prachtige wijze uitgevoerd op Philips A 00435 L (33) door het Wiener Staatsoperachor, de Wiener Symphoniker en de solisten Teresa Stick-Randall, sopraan, Ira Ma- lantnk, alt, Waldema Kmeatt, tenor, Kurt Böhme, bas en Franz Schütz, or gel, het geheel onder leiding van Karl Böhm. De manier, waarop dit werk vertolkt wordt, is geheel in overeen stemming met de geest ervan. De tech nische verwerking van het geluid Is zeer goed, zodat men ook met deze plaat ln de hulskamer een prachtig concert beluisteren kan, een concert bovendien, dat een diepe geestelijke achtergrond heeft. Verkiezingen in Denemarken In Denemarken zijn dinsdag ge meenteraadsverkiezingen gehouden. De sociaal-democraten én de radicalen le den verliezen. De conservatieven en de liberale boerenpartij boekten winst. De uitslagen luiden (tussen haakjes de stand volgens de gemeenteraadsverkie zingen van 1954): Sociaal-democraten 280.498 stemmen (255.565) 573 zetels (601); radicalen 25.606 stemmen (23.810), 43 zetels (50); conservatieven 122.345 st. (98.107) 224 zetels (213); liberale boerenpartij 79.334 st. (57.133) 168 zetels (142); ge- orgisten 11.706 st. (8.988) 8 zetels (4); linkse socialisten 2974 st. en 2 zetels. (In 1954 deed deze partij niet aan de verkiezingen mee.) Communisten 21.319 st. (21.114) 15 zetels (15); recht se onafhankelijken 1866 st. (2495) geen zetel (1); Duitse minderheid 3606 st. (4515) 17 zetels (19); niet-politieke lijsten 31.955 st. (31.850) 130 zetels (126). Ingezonden mededeling (adv.) king size 90 ct. normale lengte 85 ct.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5