Hoe op staat het met de onze middelbare tucht scholen? TIEN JAAR TELEVISIE IN NEDERLAND CPS-conferentie over actueel onderwerp Om en Aantal kijkers groeide van 10 tot één miljoen Ontaarding schooljeugd in ons land niet onrustbarend Opnieuw geldhervorming in Oost Duitsland? STRENG OPTREDEN TEGEN VERNIELING VERKIEZINGSBORDEN IN HOOFDSTAD Pas volgend jaar gegevens over poolexpeditie AUTODIEVEN PER HELICOPTER ACHTERVOLGD Geboortedatum: 18 maart 1948 Televisiekoorts Zelft 'ouwers Na drie jaar Jeugdige vandalen aangehouden Amerikanen streven naar stilstaandekunstmaan Vader Douglas-Home contra prinses Margaretha Donderdag 6 maart 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina J (Van één onzer verslaggeefsters) VELE KRANTEN EN TIJDSCHRIFTEN wijden de laatste tijd lange en bezorgde artikelen aan de ontaarding en de toenemende misdadig heid van de schooljeugd. Schokkende berichten uit grote Amerikaanse steden melden, dat noch de leraren, noch de politie de leerlingen van middelbare scholen in bepaalde wijken meer in toom kunnen houden. Gelukkig is de situatie in ons land lang niet zo onrustbarend als in de Verenigde Staten, maar dat maakt het onderwerp „De tucht op onze scholen", van de studieconferentie die het Christelijk Pedago gisch Studiecentrum maandag en dinsdag in Zeist belegde, niet min der actueel. Gisteren ontvingen wij het ar- tikel van de C.H.U. en daarom 1 geven wij vandaag het woord aan de heer A. J. Kaland te Middel- burg als vertegenwoordiger van I deze Unie. de christelijk historische UNIE neemt in het Nederlandse politieke leven een geheel eigen plaats in. Zoals de naam reeds zegt, hebben we hier niet met een partij, maar welbewust met een Unie te maken. Een Unie, waarin dit jaar vijftig jaar geleden verschillende politieke stromingen een onderdak von den. De twee belangrijkste stromingen wa ren de Vrij-Anti-revolutionairen en de Fries Christelijk Historischen. Eerstge noemde stroming kwam op voor de Christelijke en persoonlijke vrijheid, de ander voor de in gevaar verkerende een heid van ons volk. Wat is hier nu van over gebleven? Het is bekend, dat in de C.H.U. een vrijheid heerst als in geen andere poli tieke groepering. Dit heeft, om praktische redenen, ongetwijfeld een schaduwzijde. Maar om principiële redenen is dit een dermate kostbaar bezit, dat deze vrijheid nimmer om éndere dan principiële re denen over boord mag worden gezet. Ieder politicus moet, zoals trouwens leder mens, tegenover God en zijn ge weten" verantwoording afleggen voor zijn of haar daden. En ook hier geldt: Wees Gode meer gehoorzaam dan de mensen. Zelfs al is het de eigen partij- of frac tieleider. Dat is de ware Christelijke vrijheid: slechts gebonden aan de Heer. En wij, hedendaagse Christelijk His torische politici, zijn er trots op, dat wij deze vrijheid bezitten. Onze zwakheid? Zeker. Maar ook onze kracht! HET IS WEL uitermate moeilijk voor mensen, die dit vrijheidsstreven voor staan, ook nog op te komen voor de een heid. En het is daarom begrijpelijk, dat de C.H.U. halfslachtigheid wordt ver- w «ten. Vrijheid en eenheid zijn wel zulke tegenstrijdige begrippen, dat zij moeilijk te verenigen zijn. Maar is het Christen-zijn in alle om vang, dus ook in de politiek, bijkans geen onmogelijke zaak? Kan dit wel anders worden gepoogd dan met vallen en op- Staan? Zal het niet altijd, ons gehele le ven, dus ook in de politiek, een zoeken zijn, een „ik jaag er naar of ik het ook grijpen mocht"? Een slappe houding? Best mogelijk. Vergeet echter niet dat Hij, Wiens naam wij in onze Unie voeren, gezegd heeft: die meent te staan, ziet toe, dat hij niet valle. ONDANKS de moeilijke combinatie, heeft de Unie bewezen, ook voor de een heid op te komen. Het was een C.H.- staatsman, die reeds voor 1940 de socia listen opri^n tot verantwoordelijkheid en hen in zijn regering opnam. Dat beteken- le toen het einde van een vaak felle, afbrekende, negatieve oppositie van het socialistische volksdeel. Van recentere datum is de telkens weer bemiddelende taak van de C.H.-voor- mannen ter verkrijging of behoud van een nationaal of zo breed mogelijk sa mengesteld kabinet. Het is o.i. onverant woordelijk, tegenstellingen op te roepen of te verscherpen, waar samenwerking mogelijk en vereist is. Vooral in deze tijd ervaren wij, hoe de ontwikkeling der dingen de C.H.U. in het gelijk heeft gesteld. Het is een groot voorrecht, onder gezamenlijke verant woordelijkheid de gevolgen van de re cessie, die voor velen pijnlijk zijn, op te kunnen vangen. ER IS ECHTER nog een andere een heid, waarvoor de Unie meent te moeten opkomen: zij verzet zich n.l. tegen een groepering des volks in twee delen naar Godsdienstige onderscheiding". Dit houdt in, dat de C.H.U. zich altijd weer moet bezinnen op de vraag, of hier en nu het tijdstip aanwezig is, om als burgers van 'n dorp, stad of land in aller lei organisatorische verbanden uit elkaar te gaan. WU zien het niet als ideaal, dat leder zich in eigen kring met zichzelf bezig houdt. Ons devies is dan ook: In vrijheid sa menwerken, ter behoud van de eenheid! Een geforceerde eenheid willen wij niet. Noch in algemene, noch in Christe lijke zin. Dit gaat altijd ten koste van de vrijheid. DE HIER ONTWIKKELDE Christelijk Historische gedachten, blijken in een be langrijk deel van ons volk te leven. Dat bewijst het feit, dat de C.H.U. nu, in vergelijking met 1939, nog ruim 1 in omvang is toegenomen! En dat zonder pers, met de wankelste organisatie en dit tot onze schande! zonder acti viteiten van enige betekenis. Ja, zelfs ondanks de afbrekende doorbraak Met vol vertrouwen gaan wij dan ook weer de komende verkiezingen tegemoet, wetende, dat velen met ons in het geloof willen opkomen voor vrijheid en eenheid. A. J. KALAND. Dr. L. de Klerk uit Utrecht hield voor de leraren en leraressen die de confe rentie bezochten een inleiding over de psychologische en de pedagogische as pecten van het probleem van de tucht op school. Tucht constitueert zich primair als zelftucht. Ouders en opvoeders moe ten het plaatsvervangende geweten zijn van het kind, voor zover het nog niet over voldoende zelftucht beschikt. De tucht op school is dan ook in de allereerste plaats aanvullende zelftucht. Naarmate de leerlingen ouder worden en zich verder ontwikkelen neemt ge woonlijk ook hun zelftucht toe. Er zijn echter allerlei differentiaties naar de leeftijd en het communicatiepatroon van de leerlingen en daarmee moet terdege rekening worden gehouden. Er bestaat een wisselwerking tussen tucht en gezag. Wanneer tuchtregels uit sluitend worden gehandhaafd door aller lei bedreigingen met straf, kunnen ze volkomen onuitvoerbaar blijken en zelfs het gezag ondermijnen. De juiste tucht is een middel om de leerling het gezag te laten aanvaarden en te doen kennen en het is een hulpmiddel bij diens gees telijke groei naar zelftucht. De opvoeding van de jeugd beweegt zich momenteel in de richting van jeugd- leiding en -zorg. De jongeren worden door betaalde jeugdleiders in diverse instituten „gekoesterd" en „koest gehou den". De ervaring leert, dat het gevolg hiervan vaak een zekere onverschillig heid t.a.v. het gezag is. „Wanneer v.h.m.o. wordt meegesleept in de ricn- ting van de jeugdleiding, vrees ik dat het tekort gaat schieten in zijn taak", aldus dr. De Klerk, „in deze tijd moeten wij een voortdurend appèl doen op de wordende persoon, we moeten onder ogen zien, dat er decadentie kan ontstaan, wanneer de scholen voor 'v.h.m.o. zouden nalaten, hun activiteiten te stellen onder het teken van de opvoedingstucht". De praktische zijde van het tuchtpro- bleem werd belicht door dr. G. B. W. Huzinga te Den Haag. Spreker stelde, dat de tucht een voorwaarde is voor de zegen in de christelijke samenleving. Er zijn tegenwoordig veel factoren die de tucht ondermijnen, zoals de relativering van waarden en het vormenverlies. Tucht en orde op school worden in laatste instan tie bepaald door datgene wat de leraar ervan maakt. „Waar is de synthese die de goddelijke tucht aan de wortel van iedere vorming legt?" zo vroeg spr. zich af, „wij lopen veel te veel in de pas met de openbare school en wij conformeren ons aan bijna alles wat het rijk voor zijn scholen ge wenst acht". Een kind verlangt naar consequente lijnen, naar liefde en contact met zijn opvoeders. Het beroep van een leraar is een ambt en wanneer hij het zo opvat, krijgt zjjn dagtaak een diepere zin als levenstaak. Dr. Huizinga maakte ten slotte nog en kele praktische opmerkingen over straf. Deze moet volgens hem steeds in over eenstemming zijn met de zwaarte van „het delict". Straf moet niet uitlopen in een soort wraakoefening, zij moet altijd beantwoorden aan een positief doel. Ver nederende straffen, die tot wrokgevoelens leiden, moeten worden vermeden. „Straf die met liefde gegeven is, vormt een ver lengstuk van de goldeljjlt» tucht", aldus spreker. BRUG OF TUNNEL TE ANTWERPEN? Er is te Antwerpen een commissie in het leven geroepen voor de bestu dering van het probleem van een tweede verbinding voor voertuigen tussen de beide oevers van de Schol- de. Er bestaat een tunnel voor voer tuigen en één voor voetgangers te Ant werpen. Daar de capaciteit van de be staande tunnel niet voldoende meer is, wordt een nieuwe oeververbinding noodzakelijk geacht. De commissie moet vaststellen of er te Antwerpen een tweede tunnel of een brug moet komen. De regering van Oost-Duitsland zal zo nodig de inwisseling van bankbil jetten, waartoe zij in het najaar van 1957 was overgegaan, herhalen. Hein- rich Eau, plaatsvervangende minister president en minister voor de buiten landse handel, deelde dinsdag in een persconferentie te Leipzig mede, dat de maatregel van het vorige jaar bui tengewoon doelmatig is geweest. Aan zwarte handelaars in West-Berlijn en West-Duitsland heeft men hierdoor 700 miljoen mark kunnen ontnemen. Moch ten deze lieden weer teveel geld uit Oost-Duitsland bezitten, dan zal Oost- Duitsland op dezelfde wijze tewerk gaan, aldus Rau. -1 In de nacht van dinsdag op woens dag zijn te Amsterdam een aantal ver kiezingsborden van één bepaalde par tij deels vernietigd, deels verduisterd. Het betrof hier een georganiseerde ac tie van jongeren onder leiding van ouderen. Tegen allen die worden be trapt op deze „ergerlijke straatschen derij" zal ten strengste worden opge treden door de politie. Dit heeft de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, als hoofd van de politie mee gedeeld in de begrotingsdebatten in de Amsterdamse gemeenteraad. Indertijd zijn de politieke partijen met de gemeente officieus overeenge komen een einde te maken aan het bekladden van muren en schuttingen met verkiezingsleuzen, om een lang durige ontsiering van het stadsschoon te voorkomen. Deze onderlinge afspraak betekent volgens de burgemeester dat de par tijen thans elkanders borden op brug gen en op pleinen dienen te respecte ren. In het gewraakte geval zijn dui- De Britse poolonderzoeker Dr. Fuchs heeft woensdag in de Scott-basis mee gedeeld, dat publikatie van de weten schappelijke resultaten van zijn expe ditie in het Zuid-Poolgebied pas na minstens een jaar na terugkeer van de expeditiegroep in Groot-Brittannië ver wacht kan worden. Twee agenten van de luchtpolitie van New York zijn er dinsdag in geslaagd met een helikopter autodieven te ach tervolgen en aan te houden. De twee agenten zagen vanuit hun hefschroefvliegtuig, dat vijf jonge mannen zich op verdachte wijze bij 'n nieuwe auto ophielden. Toen de jonge lingen het vliegtuig zagen, sprongen zij In de auto en reden weg. De politiehelikopter achtervolgde de vluchtende wagen. De politie scheen de verliezende partij te zijn, zodra de auto buiten de bebouwde kom kwam. De voorsprong van de autodieven werd steeds groter. De chauffeur bleek ech ter niet ervaren genoeg om de auto met de hoge snelheid, 160 kilometer per uur, op de weg te houden. De wa gen reed tegen een boom en de auto dieven moesten te voet verder. De rollen waren toen omgekeerd en de politie-agenten landden bij de vluchtende jongemannen, van wie zij er drie konden aanhouden. Twee foto's van het ongeluk ln de staatsmijn „Maurits". Boven: de vlag aan de hoofdingang van de mijn hangt halfstok; zeven kompels kwamen niet terug van hun werk. Onder: een bergingsploeg komt uit de schacht na aan de ingestorte pijler te hebben gewerkt. OP 18 MAART 1948, dus bijna tien jaar geleden, ging het eerste Nederlandse televisie-programma de lucht in. Op die datum begonnen de geregelde uitzendingen, voorlopig nog driemaal per week. Daarom kan 18 maart 1948 worden beschouwd als de geboortedatum van de Nederlandse televisie. Het aantal kijkers groeide de eerste jaren al gauw van tien tot vele duizenden en in de tweede helft van de achter ons liggende periode nam de kijkersschare toe tot een legioen van ruim één miljoen landgenoten, die bij topprogramma's zeker rond de ruim een kwart miljoen televisietoestellen zitten geschaard. landse televisie zich aan met: „Goe den avond, dames en heren. Hier is Philips Experimentele Televisie. Beeld en geluid over de zenders PAB 3 en PAG 3." Op zaterdagavond werd een film gedraaid en op dinsdag- en don derdagavond waren er studie-uitzen dingen. In deze periode waren niet al leen de technici aan het experimente ren, wat allereerst de bedoeling van deze uitzendingen was, maar ook pro grammaleider Piet Beishuizen en regis seur E. K. de Vries begrepen dat zij eigen wegen en middelen voor dit nieuwe communicatiemiddel moesten vinden. Alle mogelijke soorten pro gramma's hebben zij voor de camera's gebracht. Al gauw vonden zij de stu dio te klein. Een buitenuitzending moest er komen. Maar de apparatuur hiervoor was nog niet gereed. De op lossing was toen nog eenvoudig. Men opende de deuren van de studio en zo was men in staat, een nieuwe vrachtauto, die te groot was voor de studio, bij de kijkers te introduceren. Twee jaar later was men echt in staat, met de camera's naar buiten te trekken en bij de voetbalderby PSV-Eindhoven werden de camera- lieden voor het eerst geconfronteerd met het probleem, de bal in het beeld te houden. Ook andere ge- HET KLEINE groepje pioniers, dat zich tien jaar geleden op die regenach tige dinsdagavond in de kleine studio in het Philips Natuurkundig Labora torium bevond, heeft zelden in groter spanning verkeerd. Dagenlang was er gerepeteerd en deze eerste slachtoffers van televisiekoorts voelden zich bij dit deljuut verre van zeker. Maar pas na afloop van het anderhalf uur durende programma konden zij opgelucht adem halen. Want uit het verlossende tele foontje uit Valkenswaard, waar een aantal directieleden van de P.T.T. deze eerste uitzending volgden, bleek dat èn beeld èn geluid uitstekend waren ontvangen. De televisie in Nederland was een feit. Het hoogtepunt van deze eerste uitzending, waarin ondermeer een goochelaar, een amateur-astronoom en een specialist in het bloemen- schikken optraden, was ongetwijfeld het optreden van vader en zoon Pruis, in baliekluiverige vermom ming. Ook het optreden van Geor gette Hagendoorn boeide de weinige kijkers van begin tot eind. Drie jaar lang kondigde de Neder- beurtenissen in de omgeving van Eindhoven ging men op het scherm brengen en zo werd stapje voor stapje het werkterrein van dit me dium verkend. Geen wonder dan ook, dat knutse laars en hobbyisten al gauw nieuwe mogelijkheden ontdekten, om hun vrije uren te vullen. Ontvang-toe- stellen waren de eerste jaren namelijk nog niet te koop en wie ook televisie wilde zien, moest zelf de handen uit de mouwen steken. De zelfbouwers to gen aan de slag met de hun eigen onverzettelijkheid. Beeldbuizen van 'n enigszins behoorlijke afmeting waren er nog niet. Maar geen nood: katode- straalbuizen met een beeldvlak van enige centimeters waren ook te gebrui ken als alles meezat. Was dat niet zo, dan bouwden zij bijvoorbeeld een vele meters hoge antenne om toch maar de golven te kunnen opvangen. Een amateur in 't Peeldorpje St. Antonis sjouwde zijn apparatuur zelfs in de kerktoren naar boven. Zijn vasthoudendheid werd beloond. Toen dat vast stond, trok hij driemaal aan het klokke- touw. Voor pastoor en vicaris was dat het teken, dat de proef geslaagd was en dat ze uitgenodigd werden op een „tele-visite" hoog in de toren. Na drie jaar kwam er een einde aan deze Eindhovense televisie-uitzendin gen. De omroepverenigingen namen de taak over en onder hun hoede groeide zowel het aantal uitzendingen als ook het peil van de programma's tot de toestand van vandaag, waarvan gezegd kan worden, dat de televisie al een niet meer weg te denken plaats in de Nederlandse samenleving heeft ver kregen. Sneller dan de radio groeide de televisie van een aanvallige baby tot een aantrekkelijke jongedame. Na 1951 werd het stil in de kleine studio in Eindhoven. Maar de zen der bleef tot vorig jaar in bedrijf voor het relayeren van de Bussumse programma's. De houten toren op één van de hoge Philips gebouwen, waarop de zendantenne een plaats vond, is het laatste zichtbare teken van deze experimentele televisiepe riode. Van de na-oorlogse periode wel te verstaan, want daarvoor was er in Eindhoven op dit terrein ook al veel bedrijvigheid. In het begin van de dertiger jaren begonnen de technici in het Philips Laboratorium zich intensief met deze nieuwe techniek bezig te houden, ter wijl daarvoor al enkele amateurs de eerste stappen hadden gezet. Van hen was de heer F. Kerkhof wel een van de meest bekende. In 1927 bouwde hij een mechanische zender-ontvanger voor 10 lijnen en in later jaren, toen, dank zij de toepassing van elktronische systemen, de beeldkwaliteit aanmerke lijk beter werd, deed hij ook nog meer dan eens van zich spreken. Intussen vorderde de' techniek met grote stap pen en gedurende de laatste jaren voor de tweede wereldoorlog werden door Philips in verschillende landen televi sie-demonstraties gegeven, terwijl ook in Eindhoven korte uitzendingen wer den verzorgd. Deze korte uitzendingen worden met de naam programma's" echter overge waardeerd, want van enige regelmaat was toen nog geen sprake. Daarmee werd pas in 1948 een begin gemaakt, toen de zenders PAB 3 en PAG 3 in de lucht kwamen. Met enige weemoed denkt men in Eindhoven en omgeving delij k aanhangers van een bepaalde partij georganiseerd aan het werk ge weest. De heer Boetje (P.v.d.A.) sloot zich bij de opmerkingen van de burgemees ter aan. Hij verklaarde dat reclames aan huizen en dergelijke, het mikpunt van bepaalde jongelui, die door oude ren worden gesteund. Hij zei de maat regelen van de politie toe te juichen. Desgevraagd deelde de politie ons later mee, inderdaad aangifte te heb ben ontvangen, dat borden van de communistische partij waren vernield. De Rotterdamse politie heeft gister avond twee vijftienjarige jongens aan gehouden en overgegeven aan de kin derpolitie, omdat zij bezig geweest waren met vernielingen aan een auto. Bij hun surveillanc e zagen twee politiemannen iemand bij een auto staan, die b ij hun nadering de vlucht nam. Daar zij de vluchteling niet kon den achterhalen en hij ondanks her haalde sommaties niet bleef staan, los te men een waarschuwingsschot. Dit had effect. De aangehoudene bleek een vijftienjarige jongen te zijn. Onder da auto trof men zijn evenoude vriend aan. Deze had een ruitenwisser, twea busjes olie, een zeem, een spons en wat stoflappen bij zich, allemaal arti kelen, die zij uit de auto hadden ge stolen. Om erbij te kunnen komen hadden ze het linnen dak van de wa gen opengesneden. Verder hadden de jongens een Engelse sleutel bü zich, alsmede twee rubberslangen, een bui en een schroevendraaier. Spaarbank Ammerstol niet onder voldoende toezicht? Het lid van de Tweede Kamer, de heer Peschar heeft aan de minister van financiën de volgende vragen schrifte lijk gesteld: 1. Is het juist, dat de spaarbank te Ammerstol niet onder het toezicht stond, zoals dit is geregeld in de wet toezicht kredietwezen? 2. Wil de minister meedelen welke hiervan de oorzaken zijn? 3. Is de minister bereid maatregelen te nemen, waardoor gebeurtenissen, zoals zich t.a.v. de in vraag 1 genoem de spaarbank hebben voorgedaan, zo veel als mogelijk is worden voorko men? Onassis kocht schepen van Griekse regering De Griekse reder A. Onassis heeft twee passagiersschepen, de „Agamem non" en de „Achilleus", van de Griek se regering gekocht voor 6 miljoen dol lar, zo deelde een woordvoerder van de reder te Londen mee. De transactie kwam maandag te Monte Carlo tot stand. De woordvoerder voegde hier aan toe, dat de schepen gebruikt zul len worden voor kruistochten in do Middellandse Zee in samenwerking met een luchtvaartonderneming van Onassis. De Amerikaanse luchtmacht bestu deert op het ogenblik een ontwerp voor een kunstmaan, die boven een be paald punt op de aarde blijft staan en bijgevolg dienst kan doen als obser vatiepost of afvuurinrichting, zo heeft generaal Irvine, chef materiaal van de Amerikaanse luchtmacht, dinsdag op een bijeenkomst in Washington ver klaard. Volgens hem wordt gedacht aan een apparaat, dat in de omwentelingsrich ting van de aarde kan worden gelan ceerd en dat met raketten is uitgerust om de snelheid te kunnen vergroten of verkleinen. Majoor Henry Douglas-Home, wiens zoon Robin dingt naar de hand van prinses Margaretha van Zweden, is 1 niet eens met de houding van de prin ses. Hij heeft tegenover een correspon dent van de „Daily Sketch" verklaard dat meisjes een huwelijksaanzoek niet met een „voorwaardelijk „ja" mogen beantwoorden, zoals prinses Margare tha had gedaan. Overigens maakte het rumoer om de kwestie hem ziek. Va der Douglas Home zei, dat hij niet naar de bruiloft zal gaan, omdat hij teveel op zijn boerderij te doen heeft. Tegenwoordig zijn de T.V.-studlo*» voorzien van de allermodernste appa- nog aan deze tijd, die alle kenmerkenratunr. Een keur van technici zorgt van het pionieren droeg, terug. voor een goede uitzending.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3