Exportregeling aardappelen consumptie- gewijzigd Belgische bezwaren tegen Deltaplan volgens C.H.-voorzitter niet houdbaar DE A.R.-PARTIJ EN DE STATENVERKIEZINGEN Contigenten belangrijk verhoogd Dinsdag 4 maart 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Rede van de heer H. W. Tilanus op Unie-vergadering Weinig vraag in het buitenland Nog te vroeg beoordeling werkloosheid Nu bijna vijf miljoen werklozen in de V.S. Bij de komende statenverkiezin gen heeft ook ons Zeeuwseh Dag blad een taak. Het heeft, in de weg van zijn eigen grondslag en doel stelling, mee te ijveren, dat zoveel mogelijk kandidaten der Christe lijke partijen gekozen worden. Voorkeur voor één dier partijen kan en mag ons blad daarbij niet uitspreken. Toch wil het ook een aanbeveling voor elk der vier partijen opnemen. Wij hebben daarom op dezelfde dag aan de provinciale organisaties der partijen een brief geschreven, waarin we vroegen, ons begin maart een artikel in positieve zin over de partij toe te zenden en later nog een ander. De eerstbedoelde artike len zullen we dan plaatsen in volg orde van de oprichtingsdatum der partijen (als we het alfabetisch zou den doen, zouden we bijna hetzelfde resultaat krijgen). Uiteraard kunnen we alleen die artikelen plaatsen, die we ontvangen en kan eventueel het tijdstip van ontvangst oorzaak zijn, dat we de voorgestelde volgorde moeten wijzigen. Het woord is ditmaal aan de heer J. Hommes, secretaris van het Prov. Comité van A.R. Kiesverenigingen. NOG MAAR ruim drie weken scheiden ons van de verkiezing der leden van de Provinciale Staten. 26 maart a.s. staan overal de stembus sen gereed, om ons aller stembiljet te ont vangen. 't Zijn een achttal partijen, die in onze provincie een candidatenlijst hebben in gediend. Daaronder zijn vier rechtse Protestant se partijen en wel: de Anti-Revolutionai re Partij (A.R.), de Chr. Historische Unie (C.H.), de Staatkundig Geref. Partij (S. G. P.) en het Geref. Politiek Verbond (G. P.V.). Oudste van deze Protestants-Christe lijke partijen is de Anti-Revolutionaire Pa-.'j. C gericht in 1878, zijn in haar geschie denis o.m. de namen verweven van een Groen van Prinsterer, Kuyper, Keuche- nius, Talma, Colljn, Idenburg en Schou ten. En in de nu 80 jaren van haar bestaan heeft ze een felle strijd moeten voeren tegen het eens zo oppermachtige libera lisme en de later sterk naar voren tre dende socialisten. Ze is voor deze strijd nooit uit de weg gegaan, maar heeft ons Nederlandse volk onverdroten voorgehouden, dat het moet vasthouden aan of terugkeren tot de be lijdenis, dat Christus Koning is over we reld en mensenleven en dat Overheid en Volk beide geroepen zijn tot gehoorzaam heid aan het Woord des Heren. Ze ging en gaat daarbij uit van het ge loof, dat in de erkenning van Gods ge boden als richtsnoer voor het staatsleven de enige mogelijkheid ligt voor het be houd en de zegenrijke werking van ge zag en vrijheid, van rechts- en levensorde. Ze stond en staat daarbij In de over tuiging, dat alleen op grond van die be lijdenis en dat geloof krachtig weerstand kan worden geboden aan willekeur en wanorde, aan terreur en tyrannie. ZO IS ook op de dag van vandaag dus no steeds de bodem, waarop de Anti- He> olutionaire Partij staat. Zo is nog steeds haar houding tegen over de technisch en wetenschappelijk zo hoog staande maar geestelijk zo hopeloos arme wereld dezer dagen. Zo is en blijft haar boodschap aan onze veelal zo ontredderde maatschappij. En ook in deze dagen voor de Staten verkiezingen acht zij het haar taak, deze boodschap uit te dragen tot geheel ons volk. Ze te brengen aan rijken en armen, geleerden en ongeleerden, aan jong en oud. Geen partij van de arbeid dus, maar evenmin een partij van het kapitaal wil ze zijn. En dat niet uit vrije keuze, neen, ze kén geen klasse- of belangenpartij zijn, omdat allen, die tot haar behoren, hun saamhorigheid ontlenen aan het feit, dat ze gemeenschappelijk een geestelijk beginsel aanvaarden. Het beginsel, dat Gods Woord en Zijn gebod richtsnoer ook voor het staatkun dig leven behoren te zijn. Én deze eis is niet beperkt tot één klasse, maar komt tot ons volk in al zijn geledingen, komt tot hoog en laag, klinkt zowel tot de mensen in de stad als tot die op hoe klein plattelandsdorp ook. Als men praten wil van eenheid en het is met name in de Partij van de Ar beid, dat men deze klanken weer kan vernemen, overgenomen van de oude li berale leus „eenheid boven geloofsver deeldheid" dan is die eenheid, die echte eenheid er alleen rond dit beginsel. En het is een eer voor de Anti-Revolu tionaire Partij, dat ze, ook weer in deze dagen voor de Statenverkiezingen, deze belijdenis in haar vaandel kan en mag voeren. Dat ze steeds in der waarheid er naar streeft, de beginselen, in Gods Woord ons geopenbaard, ook voor het staatkundig leven te doen gelden. Voor rijk, provincie en ge meenten. OOK VOOR de provincie. In artikel 1 van haar Provincieprogram zegt zij o.m., dat het de provinciale Over heid past, de Goddelijke oorsprong van haar ambt, alsmede haar afhankelijkheid van en haar verantwoordelijkheid jegens Hem, Die haar met gezag bekleedde, te erkennen. Immers, zij regeert bij Zijn gratie. In artikel 2 van dit Program verlangt zij van de provinciale Overheid, dat deze haar beleid zo voert, dat het kan mede werken tot verlevendiging van het besef bij de inwoners der provincie, dat zij per- axmlijk mede verantwoordelijk zijn voor de ontplooiing van het openbare leven tot Gods eer. Daarom roept zij deze Overheid o.m. op, met alle haar ten dienste staande middelen de openbare Zondagsrust zowel in haar eigen diensten als anderszins, te bevorderen en te handhaven. Daarom hebben in de loop der jaren haar leden der Provinciale Staten steeds voor deze handhaving en bevordering der Ingezonden mededeling (adv.) TUSSEN HET MINISTERIE van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening en het Produktschap voor Aardappelen is thans overeen stemming bereikt over een belangrijke verhoging van het contingent voor export. Uit de eind januari gehouden voorraadsopname is name lijk gebleken, dat de nog aanwezige hoeveelheden ruimschoots vol doende zijn voor de binnenlandse voorziening, terwijl bovendien de prijsontwikkeling van dien aard is, dat voor een overschrijding van het gestelde prijsniveau vooralsnog geen vrees behoeft te bestaan. Het tegendeel is eerder waar, van de hooggestemde exportverwachtingen is tot nu toe niet veel uitgekomen, zij het dan ook, dat er sedert kort vooral in de vraag naar zandaardappelen wat meer beweging is ge komen. HOE HET in werkelijkheid met de uit voer gesteld is, kan het best worden af geleid uit de verhouding tussen het per 1 januari vrijgegeven contingent en de hoeveelheid waarvoor sinds dezelfde da tum uitvoervergunningen zijn aange vraagd. Deze laatste hoeveelheid bedraagt nl. slechts 48 van het totaal der con tingenten, Uit deze verhouding blijkt te vens, dat de meermalen geuite vrees, als zou de contingenteringsregeling reeds thans een belemmering voor de export vormen, volkomen ongegrond is. Na de thans plaatsgevonden contingents verho ging bedraagt de tot nu toe gerealiseerde export slechts 30 van het betaalcon- tingent. De enige oorzaak van de onbevredi gende uitvoer van aardappelen is, dat er tot op heden weinig vraag in het buiten land bestaat. Met name Engeland, dat aanvankelijk belangrijke tekorten meld de, toont weinig of geen animo tot ko pen. De aanvoer van inlandse aardappe len is er nog altijd ruim voldoende, ter wijl vooral in telerskringen de opvatting heerst, dat de eigen oogst toereikend is, om tezamen met importen van nieuwe aardappelen uit de Middellandse Zee landen, die binnenkort beginnen de volgende oogst te halen. Of deze opvat ting juist is, moet worden afgewacht; zij is echter in het bijzonder met betrekking tot de afzet van onze klei-aardappelen van belang, omdat daarvoor ook elders geen grote afzetmogelijkheden worden gezien. Geen herhaling! In de eerste plaats is erop aangedron gen, om een dusdanige exportregeüng te treffen, dat een herhaling wordt voorko men van gebeurtenissen als zich in het voorjaar 1958 hebben voorgedaan, toen van hogerhand een exportstop is afge kondigd en, zU het na een korte over gangstijd, de uitgegeven uitvoervergun ningen ongeldig verklaard zijn. Het is duidelijk, dat de exporteurs geen trans acties kunnen opbouwen, wanneer zij niet de zekerheid hebben, deze ook te Zondagsrust gepleit en hebben ze zich verzet, telkens weer, tegen het uitbrei den van bijv. de bootdiensten op zonda gen en het openstellen van tentoonstel lingen op de Dag des Heren. Zij hebben op de bres gestaan in het belang van de goede orde en zeden voor strenge keuring van boeken in open bare leeszalen en bibliotheken. Ze hebben zich met klem verzet tegen de gehuwde vrouw in Overheidsdienst. Ze streden en strijden tegen de steeds verder doorgevoerde centralisatie- en slaan met ernstige beklemming de steeds groter wordende vermaterialisering van het leven, ook in onze provincie, gaande. DAAROM IS HET mede hun taak, tel kens weer terug te roepen tot Gods Woord en Zijn gebod. „Menigmaal" aldus eens Dr. H. Co- lijn „is de Anti-Revolutionaire Partij geroepen geweest, haar medewerking te verlenen aan maatregelen, die ernstige gevaren van ons land en volk moesten helpen afwenden. Zij is daarvoor nimmer teruggedeinsd, hoe moeilijk het soms ook viel. Zij heeft de moed getoond om ver antwoordelijkheid te dragen. Zij heeft niet gebogen als een riet onder de wind, maar als een eik de stormen getrotseerd. De kracht- ontleende zij aan haar begin sel, dat niet allereerst vraagt naar men- sengunst, maar naar wat plicht is." En die plicht vindt zij in wat Gods Woord eist van Overheid en onderdanen beide. Daarom is het ook, dat zij vertrouwen van de kiezers kan en mag vragen bij de verkiezing voor de Provinciale Staten op 26 maart a.s. J. Hommes. kunnen uitvoeren. Zij eiuen dus, en dat is niet alleen hfin belang, dat aan de geldigheid van een eens verstrekte uit voervergunning niet wordt getornd en de garantie daarvoor is alleen te geven wan neer de uitvoer voldoende in de hand kan worden gehouden. Nu dat met be hulp van de contingenteringsregeling het geval is, kunnen zij erop rekenen, dat de hun verstrekte machtigingen tot uitvoer onherroepelijk zijn. Vooral voor het af sluiten van verkopen voor latere levering is dit van zeer groot belang. In de tweede plaats is er de opdracht van de minister van Landbouw, Visserij en Voelselvoorziening aan het Produkt schap voor Aardappelen, om remmende maatregelen met betrekking tot de ex port te treffen, zodra het binnenlandse prijspeil een bepaald niveau bereikt (heeft). Dit niveau bij levering af boer derij is door het ministerie vastgesteld op ƒ17.60 per 100 kg in maart, ƒ18.per, 100 kg in april, 18.50 per 100 kg daarna. Het bestuur van het Produktschap voor Aardappelen meent nu, dat het deze opdracht kan dragen als er een contin- geriteringsregel bestaat. Bij elke andere regeling nl. is het al leen mogelijk, te maniplleren met de geldigheidsduur van de uitvoervergun ningen. De ervaringen in het voorjaar 1956 hebben geleerd, dat dit niet vol doende is. Toegegeven moet worden, dat voor kort de regeling niet geheel aan deze voor waarde beantwoordde, wat voor het mi nisterie aanleiding was, om met een ver hoging van het exportcontingent niet in te stemmen. De regeling is inmiddels zo danig gewijzigd, dat dit bezwaar is op geheven, waarom dan ook thans tot de belangrijke contingentsverhoging is over gegaan. De aangebrachte wijzigingen komen hierop neer, dat: de op basis van het totaal contingent verstrekte toewijzingen van drie weken niet in de vorm i r .i uitvoervergunnin gen zijn benut. Na deze drie weken wordt het- niet-benutte deel der toe wijzingen ingetrokken en herverdeeld; overdracht van toewijzing slechts mogelijk is indien de overnemer te- zelfder tijd een uitvoervergunning voor een gelijke hoeveelheid indient, terwijl aan exporteurs, die hun eigen toewij zing hebben overgedragen, geen over name van toewijzing van andere meer is toegestaan; exporteurs, wier toewijzing is uitge put, bij wijze van voorschot een extra toewijzing van 10 kunnen ontvangen, van welke limiet in bepaalde gevallen kan worden afgeweken; de verhouding tussen de toewijzin gen van klei-aardappelen en die van zand-aardappelen in deze zin is gewij zigd, dat die van klei-aardappelen in meerdere mate terecht komen bij de traditionele klei-aardappelexporteurs en die van zand-aardappelen bij de tradi tionele zand-aardappelexporteurs; contracten voor levering later dan 4 weken terstond moeten worden aange meld, zodat een beter inzicht in de verplichtingen op langere termijn wordt verkregen. Beroving in trein Een 21-jarige monteur is in een nog rijdende trein in het Centraal Station te Amsterdam door een kleurling be roofd van zijn portemonnaie met f 125. Toen de monteur de kleurling, die inmiddels uit de trein was gesprongen, achterna wilde gaan, werd hem dat door twee jongemannen, die tegenover hem hadden gezeten, belet. Het geluk te hem los te komen maar werd door de twee jongemannen achtervolgd, op het Stationsplein gegrepen en mishan deld. De aangevallene kreeg hulp van een soldaat, de aanvallers van enkele omstanders. Toen moesten de monteur en de soldaat vluchten. De monteur is van mening, dat de kleurling en de twee jongemannen bij elkaar behoor den. Nadat de centrale regering van Indonesië te Djakarta bevel had gegeven tot de arrestaties van de revolutionaire leiders van de „te gen-regering" te Padang, hebben de troepen van deze regering de (Van één onzer verslaggevers) DE VOORZITTER van de Christelijk Historische Unie, de heer H. W. Tilanus, heeft zaterdag tijdens de algemene vergadering van zijn partij, gezegd, dat het samengaan tussen de CHU en de ARP thans een niet te verwezenlijken ideaal is. In ons blad van zaterdag heeft men hierover reeds uitvoerig kunnen lezen. Dit onderdeel van zijn rede zullen we dus verder laten rusten en in het kort ingaan op de overige onderwerpen, die de heer Tilanus aansneed. „Smartelijk en alle regelen van recht en menselijkheid schendend", zo noemde de heer Tilanus de ontwikkeling in Indonesië, waaronder het Indonesi sche volk zelf, met name op Java, ernstig heeft te lijden, en waardoor aan de Nederlanders aldaar en de Nederlandse belangen ernstige, on rechtmatige schade en ellende wordt toegebracht. De regeringsverklaring van 23 decern- ber 1957 achtte spreker juist door de ob jectieve en zakelijke uiteenzetting der feiten en gebeurtenissen een vlammend protest tegen wat in Indonesië is ge beurd. Met gepaste eerbied wilde de C.H.U.-voorzitter een woord van warme hulde uitspreken voor de wijze, waarop onze koningin, en ook onze „oude konin gin", prinses Wilhelmina, met grote be zorgdheid en hartelijke belangstelling telkens en telkens de verdreven Neder landers tegemoet treden en van hun hoge belangstelling en medeleven doen blif- keSprekend over bestedingsbeperking en werkgelegenheid zei de heer Tilanus, dat het misschien nog te vroeg is om het vraagstuk van de werkloosheid te kun- nen beoordelen. De verdere ontwikkeling van de economische toestand zal nauw lettend moeten worden gevolgd, en zo nodig zullen zeer zeker maatregelen moeten worden genomen om de smart van de werkloosheid terug te dringen. Deze zaak heeft en houdt ook in c.h.- kring de zéér bijzondere aandacht. Alle zorg van rijk, provincie en gemeente zal, naar de mening van de C.H.U.-voorzitter, blijvend aan het pijnlijke vraagstuk van de woningnood moeten worden gegeven. De f 1350 miljoen, die op da begroting 1958 voor de woningbouw zijn uitgetrok ken, noemde de heer Tilanus „allernood zakelijkst geld". De bezwaren, die dezer dagen door de Belgische senatoren tegen het Delta-plan naar voren zijn gebracht, leken de heer Tilanus zakelijk niet houdbaar. Bij de behandeling van de Deltawet in de Eer ste Kamer zal er echter wel gelegenheid zijn om op die gevreesde Belgische be* zwaren nader in te gaan. Aan het begin van zijn rede heeft de C.H.U.-voorzitter er bij de c.h. kiesver enigingen met klem op aangedrongen aan de samenstelling van de kandidatenlijsten voor de gemeenteraadsverkiezingen ills zorg te besteden, te zoeken naar ds best* personen, die het c.h.-beginsel zijn toe gedaan en die op krachtige wijze, met kennis van zaken, de toepassing van dat beginsel overeenkomstig de eisen van deze tijd kunnen verdedigen. Over dt activiteit van de C.H.U. naar buiten was de heer Tilanus tevreden. Staande heeft de vergadering een drie tal vooraanstaande figuren uit c.h.-kring, dte het afgelopen jaar zijn overleden, herdacht: prof. dr. J. de Zwaan, jaren lang Eerste Kamerlid voor de C.H.U., dr. H. Lier, jarenlang secretaris van het Ka- merkieskringbestuur Arnhem, en Corne lia van Beem, in leven wethouder van Haarlemmermeer. Na het uitspreken van de jaarrede van de heer Tilanus zong de vergadering staande twee coupletten van het Wilhel mus. Ingezonden mededeling (Adv.) Dit is het geheim waarom al wat jong is en zich jong voelt, onweerstaanbaar aangetrokken wordt door dit fleurige blad met zijn hartverwarmende gezelligheid. strategische punten op midden- Sumatra bezet. - Een gepantserde en bewapende wagen, een z.g. baby-tank, op een van de kruis punten van Padang, de stad waar de „tegen-regering" zetelde. Het aantal werklozen in de Ver. Sta ten, dat voor een werkloosheidsuitke ring in aanmerking komt, is volgens het bureau voor werkgelegenheidsze- kerheid van het Amerikaanse departe ment van arbeid in de week tot 15 fe bruari met 158.500 tot 3.130.000 geste gen. Dit is het grootste aantal, dat ooit bij dit bureau is geregistreerd. Het bu reau is in 1938 begonnen met het re gistreren van werklozen, die voor een werkloosheidsuitkering in aanmerking komen. Een jaar geleden waren bij 't H. K. H. Prinses Beatrix, gefoto grafeerd tijdens de aanbieding van Sari door Hindustani in Suriname. bureau 1.759.000 werklozen ingeschre ven. Functionarissen van het departement van arbeid ramen, dat het totale aan tal werklozen in de Verenigde Séaten in februari is gestegen tot bijna vijf miljoen. De stijging van het aantal voor een uitkering in aanmerking ko mende werklozen, die zich in de week tot 15 februari voordeed, hield in do daarop volgende week aan; zo deelden zij mede. Onder de regeling voor werk loosheidsuitkeringen vallen ongeveer 43 miljoen van de 67 miljoen werkne mers in de Verenigde Staten. De kinderen be gonnen toen m man Stop! dacht ik en haalde een fles Abdijsiroop. Drie maal per dag èen lepel en heus, het was meteen afgelopen met dat gehoest. Gelukkig.je weet maar nooit, wat er uit voort kan komen! Let de komende weken eens extra goed op MARGRIET met haar verrassende inhoud! Alléén MARGRIETkan zóveel bieden, want... MARGRIET is verreweg het grootste blad van Nederland.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3