Samengaan C.H.U. en A.R.P. is thans niet te verwezenlijken ideaal Vraagt U maar POLITIONEEL DAGBOEK - Miniser beantwoordt vragen Belgische grondaankopen Goede verstandhouding en samenwerking bevorderen Van speeldoos tot pierement ATOOMCENTRALE IN ENGELAND CR - Pr I °rs,V£r.3,'bS tv Nederland kan vrijheid niet eenzijdig beperken UNIEVOORZITTER H. W. TILANUS HANDHAAFT STANDPUNT Inzending uit Tholen Êh o Maandag 3 maart 1958 ZBEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 DEN HAAG Syriërs feesten te lang Russische Aide-memoire over topconferentie Amerikaans raketprogram Wm Nationaal museum te Utrecht S S S S S S Niet alles gezegd COMMENTAAR: Nieuwe Argentijnse partij Snelle woningbouw in Frankrijk MOCHTEN DE AANSTAANDE VERKIEZINGEN weer aanleiding geven om hier en daar de verhoudingen te verscherpen en „eigen braafheid en voortreffelijkheid te roemen", dan zullen de Christelijk- Historischen daaraan volgens hun voorzitter, de heer Tilanus, niet meedoen. „Het ligt niet in de lijn van ons beginsel". Bij het opstellen van de kandidatenlijsten is opnieuw de vraag aan de orde gekomen over de samenwerking met anderen en over het indienen van een gemeenschappelijke lijst. De voorzitter meende, dat daarvoor geen vaste gedragslijn kan worden aangegeven, omdat wat in de ene ge meente mogelijk of zelfs noodzakelijk is, in de andere ongewenst kan zijn. Dat in Brabant en Limburg de samenwerking met de protestantse Christenen wenselijk is, achtte hij begrijpelijk en hij betreurde het, dat het Gereformeerd Politiek Verbond en de Staatkundig Gerefor meerden in Brabant dit niet inzien. „Hun stemmen gaan nu practisch verloren", zei hij. BELEEFDHEID Beleefdheid is een onderdeel van de opvoeding, waaraan, ook op de scho len, te weinig aandacht wordt ge geven. Vergeet niet, dat beleefdheid niet maar een rare gewoonte is, doch een samenstel van regels, waardoor het verkeer tussen men sen zonder botsingen mogelijk is. Verkeersregels zijn in feite beleefd- heidsregels. Een kind, dat in zijn jeugd geen beleefdheid leerde, zal later in het verkeer-op-straat ook „slecht" zijn. Hoofdzaak is, dat de kinderen de noodzaak van beleefd heid leren inzien, leren begrijpen, dat het geen lege vormen zijn, maar dat er wel degelijk grote betekenis aan moet worden toegekend. De vrijheid van anderen, naastenliefde, karaktervorming en zo, hangen er mee samen. Wij zijn het dus eens met uw schoon moeder, lezeres, die er erg veel prijs op stelt, dat de kinderen, die haar bezoeken, beleefd zijn. Dat is niet ouderwets, integendeel, uiter mate modern. STOEL IN THEATER Een lezeres bezocht een bijeenkomst. Toen ze opstond, bleef haar jurk haken aan een los zittende schroef onder de stoel en scheurde. De vraag is nu, wie de schade zal moe ten betalen. Zij kan aannemen, dat de schade vrij zeker voor rekening van de direc tie is. Want dit valt onder de Wet telijke Aansprakelijkheid (W.A.). De directie zal daar wel tegen zijn ver zekerd, zodat ze haar schade maar moet reclameren. BOEKEN BIJHOUDEN Een lezer wil zijn inkomsten vermeer deren door boeken te gaan bijhou den bij verschillende klanten. Nu vraagt hij of hiervoor bepaalde ver gunningen nodig zijn. Dat is niet het geval. Lezer kan rus tig zijn gang gaan. KUNSTMAAN EN VERZEKERING Er zijn altijd mensen die graag ieder denkbaar risico uitsluiten en daar bestaan die het risico dekken van maatschappijen van. Een lezer vraagt of er polissen bestaan dit het' risico dekken van het vallen van een kunstmaan of raket op een huis. Er zijn wel zo genaamde A- tot Z of Al-om of soortgelijke polissen die van alles dekken en ook het vallen van vliegtuigen of voorwerpen daaruit op een dak. In het verschijnen van kunstmanen heeft men niet voor zien. Maar ze zullen o.i. zeker een clausule op de polis willen zetten, waarbij hierin wordt voorzien. Ze- 'rer tegen extra betaling. In de zaterdag te Amsterdam gehou den algemene vergadering van de ChristeÜjk-Historiscbe Unie heeft de heer H. W. Tilanus voorts gesproken over het voorstel van de plaatselijke kiesvereniging van Vlaardingen, waar in de vergadering wordt verzocht een concrete uitspraak te doen in de kwes tie van het al of niet samengaan tus sen de C.H.U. en de Anti-Revolutio naire partij. „Er was bij enkele oude ren en jongeren een symptoom merk baar", zo zei hij, „van een drang naar samengaan. Reeds is geschreven, dat in protes tantse kring bij velen de begeerte leeft om te komen tot de vorming van een grote Protestants-Christelijke partij, maar ik ben het eens met het stand punt, dat dit een ideaal is, dat thans voor verwezenlijking nog niet vatbaar is. Wel moet de goede verstandhou ding en de samenwerkinge tussen bei de partijen zoveel mogelijk worden bevorderd. Goede nabuurschap, maar eigen zelfstandigheid." In dit verband sprak de voorzitter de hoop uit, dat iedereen de verschenen getuigenis „Waarom wij Christelijk-Historisch zijn en blijven" ernstig zal lezen en overdenken. In Den Haag hebben A.R., C.H. en S.G.P. thans besloten met één prote stants-christelijke lijst uit te komen met de motivering, dat door dit sa mengaan de A.R. en C.H.U. duidelijk stelling willen nemen tegen het so- cialisme en de zogenaamde doorbraak. „Als protestanten wensen wij nadruk kelijk onze plaats en ons karakter te handhaven tegenover de groeiende invloed van het rooms-katholicisme", stond er voorts in. Volgens de heer Tilanus had de partijvoorzitter van de K.V.P., die in dit verband over antipapisme had gesproken, de motive ring misverstaan, al voegde hij eraan toe, dat de woorden en de enscenering ervan daartoe misschien aanleiding hebben gegeven. „Antipapisme is de A.R. en ook ons als C.H.U. vreemd," zei hij. „Ik laat de_ opvatting van de staatkundig gereformeerden, met wie men in Den Haag ook samenwerkt, hier buiten beschouwling. Die keren zich trouwens in het parlement niet minder heftig tegen anti-revolutionai ren en Christelijk-Historischen als te gen de K.V.P. Zoals opgenomen staat in ons beginselprogramma zeggen wij", in overeenstemming met de histori sche ontwikkeling van het Christen dom op Nederlandse bodem moet Ne derland bestuurd worden als een Christelijke staat in protestantse zin. Aan dit beginsel, dat reeds 50 jaar in ons program staat, wensen wij, Christelijk-Historischen, vast te hou den." (Van één onzer verslaaggeefsters) Jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht, heeft zaterdag in Utrecht een voor Nederland uniek museum geopend: het Nationaal Museum „van Speeldoos tot Pierement". In dit museum zijn verschillende mechani sche muziekinstrumenten ondergebracht uit de laatste honderd jaar. Een oude speelklok, die omstreeks 1850 werd vervaardigd, voorzien van vogeltjes en allerhande andere tierelantijntjes, is het meest bejaarde instrument, dat in dit museum te vinden is. i Op de expositie „Van speeldoos tot pierement" zal men ook een inzending uit de stad Tholen kun- 4- nen bewonderen, namelijk de 1 l trommel, waarmede vroeger het r klokkenspel in de stadhuistoren werd bediend. J Het ging de organisatoren van de expositie uitsluitc-4 om het 1 vernuftige mecha waar- mede vroeger in T de klok- i ken werden bespeel a Thoolse klokken kan men in Utrecht niet f horen; die bevinden zich in de T toren van het stadhuis van Tho- 1 len en worden thans door middel van een moderner mechanisme -g bediend. Ik verzoek u onmiddellijk een ein de te maken aan deze uitingen van vreugde en aan uw werk te gaan, al dus president Nasser van de Ver. Ara bische Republiek tot de menigte in Damascus, die hem vroeg weer het woord te voeren. Nasser vervolgde: „U viert al zeven dagen aan een stuk de stichting van de Ver. Arabische Republiek. U hebt tijd genoeg gehad om van uw blijd schap te getuigen. Laten wij nu direct aan het werk gaan. Andrei Gromyko, de Sowjetminister van buitenlandse zaken, heeft de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Llewellyn Thompson 'n aide-memoire „betreffende de gang van zaken bij het voorbereiden van een mogelijke topbijeenkomst overhandigd. Het Amerikaanse ministerie weiger de mededelingen omtrent de inhoud te doen, omdat in de Russische hoofd stad te kennen was gegeven, dat de inhoud daar voor het ogenblik niet zal worden gepubliceerd. De Amerikaanse, luchtmacht heeft bekend gemaakt dat zij toestemming heeft gekregen om een intercontinen taal ballistisch wapen te construeren, dat met behulp van vaste brandstof wordt aangedreven. Daarnaast zal wor den gewerkt aan verbeterde uitgaven van de „Thor" en de „Atlas", die vloeibare brandstof gebruiken. De ver beteringen zullen vooral op het punt van de brandstof betrekking hebben. Het besluit om een intercontinentale raket te vervaardigen die vaste brand stof gebruikt, is genomen met het oog op de mislukkingen met de „Atlas" vier van de zes proeven zijn mislukt. r.~A ..V, V- - 1 A# AIL R 2 f rr j jgf:, - - ',"X - o R I De bevolking van Utrecht houdt vele oude tradities in ere. Een ervan is de liefde voor het pierement. Het is dan ook niet verbazingwekkend, dat in de Domstad enkele jaren geleden een „Kring van Draaiorgelvriendcn" werd opgericht. De tentoonstelling „Van Speeldoos tot Pierement", die in 1956 door deze muziekliefhebbers werd georganiseerd, trok in veertien dagen niet minder dan 14.000 bezoe kers. Toen al kwamen de draaiorgel vrienden op het idee, de tentoonstel ling een meer permanent karakter te geven, b.v. door de geëxposeerde in strumenten onder te brengen in een voor het publiek toegankelijk mu seum. Zaterdag is deze wens in vervuiling gegaan in het Catharijneconvent, daar is het „geluidsmuseum" geopend, dat daar voorlopig is ondergebracht. Dit museum is voor Nederland uniek: in Den Haag is weliswaar een muziek- museum, maar Se instrumenten staan daar in glazen kasten, terwijl de speel dozen, buikorgeltjes en pierementen in Utrecht „voor het gebruik gereed" zijn opgesteld. Helaas is de ruimte in het Catharijne convent nogal beperkt, zodat de Kring van Draaiorgelvrienden daar slecht* een beperkt aantal mechanische mu ziekinstrumenten heeft kunnen neer zetten. Vooral de grote oude kermis- orgels zouden eigenlijk een plaatsje in de open lucht moeten hebben. Het ligt dan ook in de bedoeling, het mu seum in de toekomst ov^r te bren gen naar een park, waar alle instru menten volkomen tot hun recht kun nen komen, óók in de open lucht. De speeldozen in het „geluidsmu seum" stammen allemaal uit het begin van de negentiende eeuw. Er zijn in strumenten met zinkplaten, waar de melodie ingeponsd is. Deze kunnen beschouwd worden als de voorlopers van de fonograaf van Edison en de gramofoon. Verder zijn er Franse speeldozen met melodieën op cylin ders: operafragmenten, mazurka's en polka's. Heel grappig is de speeldoo3 uit Frankrijk, die is voorzien van een miniatuurtoneeltje. Hierop zitten drie in kant en satijn gehulde aapjes: de een goochelt, en de andere twee spelen viool en cello. De meest beroemde kermisorgels ontbreken ook niet in het Catharijne convent. Helaas kon slechts een ervan in de museumzaal worden opgesteld: de „Aalster Gavioli", een prachtig mortierorgel. Flöteuren, klokken met een speel- mechaniek, cylinderpiano's en kleine boekorgeltjes laten verder nog zien, hoe de mechanische muziek zich in de laatste honderd jaar heeft ontwikkeld. Het museum is donderdag- en vrij dagsavonds geopend en zaterdagsmid dags. Interessant is, dat alle mede werkers van het nieuwe geluidsmu seum, de kaartverkopers zowel als de genen die met het onderhoud belast zijn, hun diensten vrijwillig en grati* ter beschikking stellen. Iedere gulden winst die het museum maakt, zal wor den geïnvesteerd in nieuwe aanwin sten. Dit is een overwicht van de in aanbouw zijnde, door kernenergie aangedreven, elektrische centrale in Berkeley in Enge land. De grote „pillendoos" in het midden van de foto is een van de twee kernreactoren; de eerste is bijna gereed, de tweede hoopt men een half jaar later gereed te hebben. De bouwkosten van de centrale bedragen tussen de 300 en 400 miljoen gulden; wanneer de centrale in bedrijf is men verwacht dat dit in 1960 zal zijn heeft zij een capiciteit van 275.000 kilowatt. 1 DE PERS heeft geen ho- een paar fietsers, op het DE EERSTE secretaris buiten Delft tegenóver de ge dunk van de Neder- linkerweggedeelte geraakt, van de ambassade, de Pers porseleinfabriek te hebben landse politie. Verstaat u niDT A-r j dus, vertelde later tegen de ingehaald en aangehouden mij goed: het is niet DIpLOMAAT werd g nu de jouraalisten, „om K. naar de Delftse de „Koningin der Aarde", R?' R'rcJ,e f1Jnh wel te verstaan dat politie te brengen". Deze die minachtend neerkijkt ™ed o^te dheruitvaar- vo'gens hem de bestelwa- weigerde echter mee te van de n gen een andere wagen wil- gaan. Daar er geen agenten de Pers, de passerenen dilkenge- aanwezig waren - letwel, op de mannen Hermandad, maar de Iranees. Hoe ik daar achter ben gekomen? Och, min of meer door een toe de Rotterdamseweg, ter hoogte van de Lijm- en Gelatinefabriek Delft, pas- - - ve volge de witte streep op 't op de Rotterdamseweg midden van de rijweg over- zei de Pers zich verplicht schreed. De bestelwagen gevoeld te hebben het con- w meel uuui ccu tut;- i j scnree val. Er is te Delft name- ^iwone hii kwam "naar hem toe en"de tactsleuteltje van de bestel- nchttae vvafs'en dat in d'it Pen. Nieting daarna stom buitenlander zou op. vijf wagen te nemen om de be; neming wees en aai in au nijvere stedeke grote op schudding heeft verwekt. Daar was namelijk een klein geschil ontstaan, zo als dat in de wereld wel meer gebeurt, wanneer twee mensen elkaar niet chauffeur een ferme klap begrijpen. Volgens de ene ÖI NNNN, meter afstand hebben stuürder te dwingen. Hij als kemphanen tegenover moeten remmen om een is daarna rechtstreeks naar de zaak uit de doeken den de beide stuurlieden hij diende de „Kijk", zei de diplomaat, „ik was van mening, dat deed. De chauffeur van de bestelwagen arriveerde 'n partij zouden zelfs klappen dat vertelde K. later op 't de bestuurder het verkeer kwartier later in het oude t Zijn gevallen. En u be- 'ILNuL Al Nl bureau. Hij beklaagde zich grijptf als er klappen val- was is niet precies bekend, achtte het mijn plicht - er dat de secretaris len, dan is er voor de poli- ™ant de, d!°lon?aat °?A?-n~ KA* £"^at d,e pobt'e,zlch hem zou hebben geslagen, tie werk aan de winkel de.™pt Perzische heftig- altijd beklaagt over het rij- „Dat is een leugen", riep heid- den van diplomaten - de Pers uit En d6e 'rs no. no hocTOlTTTOffnv» n/ibTA**cif» *- tie werk aan de winkel, Wat er dan in Delft is ge- De klap bracht K. in een de bastelwasen sterna Todtnnrl irnn hprtiiTlR/ïHftirt. s^an» teerde ijverig „Dat is een beurd? el, ik zal het u l»c Atau uiaun m icu - wm. vertellen. toestand van beduusdheid. gV"',aan,te houden en leugem Toen woensdag de eerste Zo was hij onder de in- nolftsn nnUtfo L a d? secretaris van dePerzi- druk van de Perzische Delftse P°htie te brengen HQE HET HELE geval sche ambassade in ons agressie, dat hij toeliet, dat DE SECRETARIS ver- is afgelopen, is mij niet land, een ^zekere heer D. D. deze het contactsleuteltje telde nog meer tegen de bekend, want de politie die zich 's nachts in Den uit de bestelauto haalde, pers met een kleine p. Vol- nam de zaak in handen en Haag ter ruste pleegt te Toen K. weer volledig tot gens hem voerde de be- de pers met een kleine p leggen, met zijn auto over zijn positieven kwam, liep skiurder van de bestelwa- moest weer elders op het de Oostsingel te Delft reed, ie als een haas naar de po- gen, die zich achtervolgd appèl komen. Ik vermoed moest hij afremmen voor litie om aangifte te doen voelde, de snelheid tot on- echter, dat de naam van een hem tegemoet rijden- van mishandeling. Het geveer 70 km op en tracht- de Pers wel op een Delfts 1 de bestelauto, die bestuurd bleek, dat de diplomaat te hij door allerlei steeg- politioneel blaadje kwam i werd door K. uit Delft, daar al eerder was ge- jes aan zijn achtervolger te te staan. De „diplomatieke 1 Deze laatste .was, doordat weest om er het sleuteltje ontkomen. De diplomaat klap" was niet bepaald di- f" hij moest uitwijken voor te brengen. zei de wagen vervolgens plomatiekj - Minister Vondeling heeft geantwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van Meel inzake grondaankoop door Belgen. De minister heeft kennis genomen, aldus het antwoord, van enkele publikaties in de pers, volgens welke vooral in het zuidwesten van ons land boerderijen en landbouwgronden met speculatieve bedoelin gen zouden worden opgekocht door personen van Belgische nationali teit. Uit de ter beschikking staande ambtsberichten is niet gebleken, dat het overgaan van onroerend goed in handen van niet-ingezetenen gedurende de laatste weken op belangrijk grotere schaal voorkomt dan anders het geval is. In de bedoelde publikaties had de minister reeds aanleiding gevonden een onderzoek naar de omvang van dergelijke verkopen te doen instellen. Zodra de situatie zich wijzigt, zal hij gaarne nadere mededelingen doen. In het kader van de economische unie tussen België, Nederland en Lu xemburg acht de minister onderlinge vrijheid over en weer tot het kopen en verkopen van binnenlands onroe rend goed noch ongezond noch onge wenst. Wanneer deze vrijheid tot zo danige gevolgen zou leiden, dat daar- docfr de levensbelangen van een der partnerlanden in gevaar zouden wor den gebracht, dan zou dit oordeel an ders luiden. De Nederlandse regering beschikt behoudens voor zover het deviezenbe- lang daartoe mocht nopen niet over middelen om de bestaande vrijheid eenzijdig te beperken. Mocht uit een nader onderzoek een ongezonde ont wikkeling blijken, dan zal in overeen stemming met de partnerlanden naar maatregelen -moeten worden gezocht om daaraan het hoofd te bieden. Wij tekenen hierbij nog aan dat in het bovenstaande antwoord van de minister niet de percentages worden genoemd van de grondaankopen door Belgen. Deze zijn menen wij zo goed als zeker te weten wel ge noemd in het rapport, dat de minister over deze zaak heeft ontvangen. In '57 was het percentage 10, d.w.z. dat tien procent van alle grondtransacties in Zeeland betrekking had op verkoop van grond aan Belgien. Het is niet in de eerste plaats het feit, dat Belgen de Nederlandse grond kopen, dat alarmerend is. Wel het feit dat de Nederlandse pachter niet in staat is uit een thans gekochte boerde rij (rente plm. 6 procent) zijn bedrijfs lasten te financieren. In de garantie prijzen van akkerbouwprodukten is namelijk rekening gehouden met een kapitalisering van drie procent. Daar komt bij dat het kapitaalbezit in Ne derland is gelikwideerd in de na-oor- logse jaren. Het heeft er bijkans alle schijn van gehad, dat de staat zich als de natuur lijke vijand van alle bezit ging ver klaren. Mitsdien werden de belastin gen opgeschroefd en de boer is vooral voor de „ruk aan de bel" on derbetaald. Die politiek wreekt zich thans. Na het op verzoek van de minister tenaren als hun opinie uitgesproken, dat zij verwachten, dat de grondtrans acties met Belgen zullen toenemen. Daarover lezen wij in het antwoord van de minister niets, tenzij de zin: „Zodra de situatie zich wijzigt, zal de minister nadere mededelingen doen", daarop wijst. In Argentinië zal binnenkort een nieuwe partij worden opgericht, die onder leiding zal staan van Arturo Frondizi, die dezer dagen tot presi dent is gekozen. Dit is meegedeeld door een der naaste medewerkers van Frondizi. De nieuwe beweging zou alle groeperingen moeten omvatten, die tot de overwinning van Frondizi hebben bijgedragen, en gebaseerd zijn op het program van de nieuwe president. Frondizi is thans leiders van de ra dicale partij. In Rouaan neemt een grote Franse bouwonderneming een proef om dank zij een geperfectioneerd systeem van montagebouw in één maand een ge bouw van vijf verdiepingen, dat vijf tig flats bevat, te voltooien. Er wordt dag en nacht gewerkt. Met de bouw werd op 17 februari begonnen. Zaterdag werden de eerste drie flats aan de nieuwe bewoners overgedragen. De woningen zijn voor zien van centrale verwarming. Voor een drie-kamerflat betaalt men on geveer 1,6 miljoen frank (16.000 gul den). Uit talrijke landen, waaronder Ne derland en de Sowjet-Unie, komen deskundigen het nieuwe systeem be studeren. Een fabriek in noord-Frank rijk heeft al aan België materiaal voor ingestelde onderzoek hebben de amb-170 woningen geleverd.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3