Nicotine is gevaarlijk voor oververmoeiden L KEUKENHOF IN WORDING Vereenvoudiging douane formaliteiten met België Davitamon IO Wet inzake rijksbelastingen in Tweede Kamer [Vrijdag 28 februari 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Waarschuwende woorden van Westduitse artsen Voorzichtig zijn met „opwekkende middelen als tabak en koffie Koningin Juliana kreeg een Nicaraguaanse onderscheiding JONGEN VOOR STRAF IN PAKKIST OPGESLOTEN Moeilijkheden in Britse Labourpartij Geen triptiek meer voor toensten ®3 Felle oppositie van de heren Lucas en Oud O'jko opz', P°°tjes terecht geeft weerstand aan jong en oud Vliégtüigbom opgegraven in Rotterdam raó Koepel Romeinse Kerk staat op instorten (Van onze Westduitse correspondent) „NICOTINE IS GEVAARLIJK, juist voor de oververmoeide en ner veuze mensen, die meestal veel roken. De opname van nicotine hangt sterk af van de manier, waarop men rookt. Wi einhaleert en dus de rook in de longen zuigt, neemt ongeveer twintig keer zoveel nicotine In zijn bloed op als de roker, die de rook niet inademt. Filters ver minderen de nicotine-opname ongeveer met een derde, terwijl het weggooien van het laatste derde deel van een sigaret deze eveneens aanmerkelijk verkleint". DEZE WAARSCHUWENDE woor den uiten de artsen prof. dr. M. Hoch- rein en dr. I. Schleicher in hun studie over „Vergroting van het pre.' 'atie- vermogen". Tabak is zowel een op wekkend als een kalmerend middel en daaruit kan misschien de unieke populairiteit van de sigaret worden verklaard. De vermoeide mens rookt om opgewekter, de rusteloze om kal mer te worden. Nicotine kan leiden tot een verhoging van de bloeddruk en grotere doses hebben op bepaalde zenuwcentra zelfs een verlammende uitwerking. Volgens de twee artsen krijgt het bloedvatensysteem door nicotinegenot te lijden van verkramping der kleine huid- en spiercellen. De huidtempe- ratuur daalt al opvallend na het roken van één sigaret. Voor mensen met storingen in de bloedsomloop, kan roken dodelijk zijn. Toch stoort aldus Hochreich minstens vijftig procent van deze jzieken zich niet aan het rookverbod, zelfs wanneer zij de ene amputatie na de andere moeten ondergaan Op het ogenblik valt bij de medici de tendens waar te nemen, de wer king van nicotine te bagatelliseren. Maar Hochreich acht tabakgenot bij elke stoornis van hart en bloedvaten uitermate ongewenst. KOFFIE EN THEE Oververmoeide mensen proberen meestal hun prestatievermogen op peil te houden door het rijkelijk genot van koffie, thee en cola. Ieder mens rea geert verschillend op deze middelen, waarvan de uitwerking berust op het coffeïne-gehalte. In het algemeen leidt het genot van koffie (en ook van thee, waarin evenveel coffeïne zit) De nieuwe ambassadeur van Nicara gua, de heer J. Sanson Téran, die vergezeld van de kamerheer i.b.d. prof. mr. M. F. de Gaay Fortman, gis teren van het Huis ten Bosch arri veerde om aan H.M. de Koningin zijn geloofsbrieven aan te bieden, is ge durende negen jaren gedelegeerde van zijn land geweest bij de Verenigde Naties. De nieuwe ambassadeur heeft aan H.M. tevens uitgereikt de hoogste on derscheiding, welke het land kent, n.l. het grootkruis met gouden ster in de orde van Ruben Dario (Ruben Dario was een dichter). H.M. is het eerste Europese staats hoofd dat deze hoogste onderscheiding van dat land ontvangt. wel tot een kleine toename der presta ties, maar deze moet met de verhoog de belasting van andere organen, vooral van het hart, worden betaald. De artsen vinden het zeer bedenkelijk, wanneer men zich tijdens zware licha melijke inspanning wil opzwepen met coffeïne. Natuurlijk is tegen normaal koffie- gebruik door gezonde mensen niets in te brengen. De milde, de bloeds omloop bevorderende uitwerking van een kopje koffie is eerder gunstig. In tegenstelling tot koffie en thee, verhoogt alcohol de prestaties niet. Proeven met sportlieden tonen aan, dat een enkel glas cognac al een op merkelijke vermindering der presta- Een dertienjarige Koreaansg jongen, die op heterdaad zou zijn betrapt bij een diefstal in een Amerikaanse basis in Korea, is door Amerikaanse mili tairen in een pakkist opgesloten en zo over een afstand van veertig km met een hefschroefvliegtuig vervoerd bij wijze van straf. De bevelhebber van de strijdkrach ten van de Verenigde Naties in Ko rea, de Amerikaanse generaal Decker, heeft woensdag zijn spijt uitgesproken over het gebeurde. Autoriteiten heb ben medegedeeld, dat er passende ties bewerkstelligt. Wat automobilis ten betreft: nauwkeurige proeven hebben bewezen, dat het meer dan 24 uur duurt, voor bij de bestuurders weer geheel normale reacties zijn teruggekeerd na het gebruik van al coholische dranken. De beste methoden om van een oververmoeidheid af te raken, zijn nog steeds die, welke de natuurlijke bloedsomloop prikkelen, zoals zwem men en massage. Ook oefeningen voor verbetering van de ademhaling zijn goed, evenals een hoogtezonkuur, die evenv/el altijd onder deskundig toezicht moet staan. Naar van verscheidene kanten wordt vernomen, ziet de Britse socialistische oppositiepartij zich geplaatst voor een ernstig mening-verschil over de oprich ting van een linkervleugelgroep, die zich „overwinning voor het socialisme" noemt. Deze groep streeft de uitvoering van een veel krachtiger socialistisch program ma na dan de partij als geheel volgt. Zo wil zij, dat Engeland zo nodig alleen de waterstofbom afschaft. Ook dringt zij aan op algehele nationalisatie, terwijl het par tijbestuur de staat aandelen wil laten kopen in grote ondernemingen. Volgens persberichten zou het partij bestuur woensdag hebben besloten, de groep een ultimatum te stellen om haar activiteit te staken of de kans te lopen op disciplinaire maatregelen. In Brussel is gisteren bekend gemaakt dat met ingang van 1 maart 1958 de controle op het rei zigersverkeer aan de gemeenschap pelijke grenzen van de Benelux- landen in ruime mate zal worden vergemakkelijkt. Zowel ten aan zien van de binnenkomende als van de uitgaande toeristen-auto's ■Si*## m> (Van onze parlementaire redacteur) DE BEHANDELING van de algemene wet inzake de rijksbelas tingen in de Tweede Kamer is voor onbepaalde tijd geschorst. De directe aanleiding daarvoor was het amendement Lucas (kath. v.) om de belanstingplichtige de gelegenheid -te geven tegen de hoogte van een belastingboete bij de belastingrechter in beroep te gaan. Dit amen dement werd door de ministers Hofstra en Samkalden op praktische gronden bestreden. Na een urenlang debat bleek een algemeen be vredigende oplossing niet mogelijk.. Minister Samkalden stelde ten slotte voor een nota aan de Kamer te schrijven over de rechtszeker heid van de belastingplichtigen. Tegen deze redenering kwamen de heren Lucas (kath. v.) en Oud (lib.) fel in geweer. De liberale oppositieleider had dit betoog niet Ingezonden mededeling (Adv.) ivei Niet alleen hij maar alle gezinsleden zijn optimistisch en presteren wat. Davitamon 10 geeft hun allen weerstand, levenslust en gezondheid. Eén enkele dragee per dag is ruimschoots voldoende voor aan vulling van vitamine-tekorten. flacons van 50, 100 en 500 drageeï, Eén enkele dragee per dag is voldoende.. ORGANON OSS slechts met verbazing, maar ook met ontsteltenis aangehoord. Het standpunt van de minister vond hij in wezen een miskenning van de rechtsstaat. Evenals de- heer Lucas vond de heer Oud het een verwer pelijke gedachte om het maar te doen zonder „recht", omdat het aan tal zaken te omvangrijk wordt. „De regering zet de administratie op de stoel van de strafrechter en dat is veel erger dan de belastingrechter op de stoel van de strafrechter te zetten", zo riep de heer Oud uit. Eindelijk kreeg dit debat op de derde dag van de behandeling kleur. De heer Lucas zeide dat de minister van justitie er toch ook niet aan denkt om de politie de taak van de rechter te laten overnemen. NIET TE VERMURWEN De beide ministers bleken echter niet te vermurwen. De bewindsman van justitie vreesde een achterstand van drie a vier jaar bij de belasting kamers als de heer Lucas zijn zin zou krijgen. De minister van financiën wees op de noodzaak bij aanne ming van dit amendement om tien tallen inspecteurs van belastingen aan te trekken. En alle twee wezen zij er op, dat deze wet de rechtswaarbor gen voor de belastingplichtigen niet verminderd, maar vergroot. Het huidige systeem vonden de mi nisters het eenvoudigst. Het komt er op neer, dat alle lichte gevallen van belastingontduiking administratief wordt geregeld, maar dat alleen bij grove schuld en opzet de rechter wordt ingeschakeld. Directe steun ontvingen de socialis tische ministers van hun partijgenoot Peschar (soc.), die niet begreep waar om een deel van de Kamer zich zo druk maakte. De wet is de bevesti ging van de bestaande situatie, die sinds lange jaren tot een ieders te vredenheid heeft bestaan. Uitspraken over een „politiestaat" maakt op de heer Peschar geen enkele indruk. Die politiestaat was er ook voor de oorlog niet toen de heer Oud minister van financiën was, zo suggereerde de so cialistische woordvoerder. NIE TE REMMEN Maar dhr. Oud was woensdagmiddag niet te remmen. Hij bleef volhouden, dat het uitsluiten van de administra tieve rechter als beroepsinstantie te gen de opgelegde boete hoogst beden kelijk was. Vooral omdat dit gebeurt vanwege de omvangrijkheid van het aantal gevallen. Juist nu de over heidsbemoeiing met de dag toeneemt moet de rechtszekerheid van de bur ger gewaarborgd worden, zo riep hij. En door deze uitlating van de oud belastinginspecteur Oud werden we er aan herinnerd dat de verkiezingen weer voor de deur staan. Verder debatteren had dan ook weinig zin meer. Het wachten is nu op de nota van de beide ministers. Zware sneeuwval en een hevige wind hebben de afgelopen dagen vooral het noordelijk deel van Nederland geteisterd. Deze foto geeft een beeld van een in de sneeuw verzonken landschap met molens in de omgeving van Alk maar. (Luchtopname A.N.P.-foto). Bij graafwerk op de Geysendorfer- weg in de omgeving van het oude vliegveld Waalhaven in Rotterdam is dezer dagen een vliegtuigbom opge graven van 60 cm lang en 10 kg zwaar. De bom is overgebracht naar de bun ker van de rivierpolitie en zal on schadelijk worden gemaakt. De procureur-generaal in Djakarta heeft medegedeeld opdracht te hebben gegeven tot inbeslagneming van het jongste nummer van drie Amerikaanse periodieken, waarin berichten voor kwamen over de opstand ié midden- Sumatra. Het zijn de weekbladen „Time" en „News week", alsmede het wekelijks bijvoegsel van de „New York Times". De Franse archeoloog Jean Perrot heeft bij het dorp Azoer in de buurt van Tel Aviv een begraafpaats ont dekt, die dateert van vijftig eeuwen geleden. Generaal Mosjé Dajan, een verwoed amateur-oudheidkundige, had hem van de vondst verwittigd. HENRY BAKER, een Engelsman, die na de eerste wereldoorlog als huis knecht-chauffeur naar de V.S. emi greerde, heeft van de weduwe van de man, die hem indertijd de raad gaf naar Amerika te gaan, anderhalf mil joen dollar geërfd. Vier Engelse vrouwen van ma rine-officieren hebben besloten vol gende maand naar de Himalaya te gaan voor de bergsport. Zij vinden het vervelend thuis te zitten, terwijl hun mannen zoveel van de wereld EEN AMERIKAANSE expeditie die het mysterie van de „verschrikke lijke sneeuwman" hoopt te ontsluieren, trekt thans het Nepalese Himaiaya- gebied in. De expeditie is georgani seerd door de Amerikaanse miljonair Tom Slick en maakt gebruik van speurhonden. Ingezonden mededeling (adv.) Geen Aspirin zonder BAYERKRU1S zal de stelselmatige controle van de daarbij horende documenten achterwege blijven. Slechts in uit zonderlijke gevallen zal van die documenten nog inzage worden genomen en tot de indentificatie van de rijtuigen worden overge gaan. Behoudens voor enkele produkten, waaronder alcoholhoudende dranken en tabakswaren, zal vrijstelling van alle belastingen worden gegeven voor de door toevallige reizigers ingevoer de goederen welke voor hun persoon lijk gebruik bestemd zijn en waarvan de globale maximumwaarde niet ho ger is dan 2.000 fr. Voor tabakspro- dukten zullen vrij worden toegelaten 100 sigaretten, of 20 sigaren, of 40 ci- garillo's, op 125 gram rooktabak. Voor de alcoholhoudende dranken veran dert er niets. Voorts is nog medegedeeld dat ter bevordering van het internationale toerisme de regeringen van de Bene- luxlanden overwegen aan de buiten grenzen van Benelux de douanefor maliteiten voor het motorrljtuigenver- keer met ingang van 1 april 1958 te vereenvoudigen. Deze vereenvoudiging zou hierin be staan dat de douane geen triptiek meer zou vorderen voor personenauto's, mo torrijwielen en bromfietsen welke door toeristen van gelijk welk land tijde lijk worden ingevoerd. Ook het Nederlandse ministerie van Fi nanciën heeft medegedeeld dat de grens- formaliteiten aan de intra-Beneluxgren- zen vereenvoudigd zullen worden. Met ingang van 1 maart 1958 zullen de vol gende maatregelen in werking treden: 1. Ten aanzien van auto's en motorfiet sen, welke Nederland via de intra-Bene- luxgrens binnenkomen of verlaten, zal de stelselmatige controle aan de liand van de daarbij behorende documenten (zowel nationele als internationale be scheiden) voortaan achterwege blijven. 2. Op de bagage vor personlijk gebruik van reizigers, die de intra-Beneluxgrens passeren, zal in het algemeen slechts steekproefsgewijze controle worden uit geoefend. 3. De vrijstelling van belasting voor goedereen, welke door reizigers over de intra-Beneluxgrens worden ingevoerd wordt van 25 gulden (in België en Lu xemburg 300 franken) verhoogd tot 150 gulden (in België en Luxemburg 2000 franken). PASPOORTENCONTROLE NIHIL Voorts zal met ingang van 15 maart 1958 de paspoortencontrole op personen, die een van de Beneluxlanden verlaten om zich naar een van de andere Benelux landen te begeven, in het algemeen niet meer worden uitgeoefend door de amb tenaren van het land van uitreis. Neder landers, Belgen en Luxemburgers, die aan het intra-Beneluxverkeer deelnemen, zullen bovendien door de ambtenaren van het land van inreis bij de grensover schrijding nog slechts in bijzondere ge vallen aan een controle worden onder worpen. Zij kunnen in het algemeen vol staan met het ongeopend vertonen van hun reispapier. De koepel van een van de mooi ste Romeinse kerken uit de zeven tiende eeuw, „Santa Maria del Miracoli", dreigt in te storten. Gisteravond werd de brandweer ge alarmeerd tijdens een hevige storm. Windstoten van meer dan 100 km per uur bedreigden de koepel, waarin de laatste jaren reeds diepe scheuren zijn gekomen. De brandweer stelde haar hoge ladders op, maar kon door de he vige wind de top van de koepel en het grote kruis, dat bedenkelijk scheef staat, niet bereiken. Duizenden Romeinen, die op de „Piazza del Popoio" verzameld waren, volgden in spanning de verrichtingen van de brandweer lieden, die hun pogingen moesten opgeven na de inwendige struc tuur van het gebouw versterkt te hebben. De politie heeft de omgeving van de kerk afgezet. Vorig jaar is het grote kruis op de koepel van de kerk „Santa Ma ria in Montesanto" afgewaaid. WANNEER DE NEGENDE KEUKENHOF ge opend wordt kan vanwege de weersomstandighe den op het ogenblik nog bezwaarlijk worden ge zegd. Eind maart is de schatting, waarbij men denkt aan 28 maart. Deze nationale bloemententoonstelling, die vo rig jaar ruim 580.000 bezoekers trok, zal in toe nemende mate aspecten van de moderne tuinar chitectuur tonen, daarmee werd het vorig jaar een begin gemaakt, een arrangement met een rechtlij nig patroon De nieuwe stijl schept volgens het Keukenhof bestuur een veel beter uerband tussen lijnen, kleuren en vlakken fl;ei ijs niet de bedoe ling het ganse Keukenhof complex in deze nieuwe stijl uit te voeren. Het romantische vijver- en bos- gedeelte, waar men als het ware de rode punt mutsjes van kabouters tussen het bloeiend gewas ziet, zal behouden blijven, evenals trouwens een aantal conventionale tuinen. Aan de aanleg „nieu we stijl" zal geleidelijk uitbreiding worden gege ven. „We zullen moeter wennen aan het idee van de aanleg van tuinen in gedurfde architectuur"zc verklaarde de voorzitter van de Stichting Keuken hof, de heer T. M. H. van Waveren tijdens een persconferentie. Deze architectuur, aangepast aan klimaat en bodem, moet de modernen van heden en van de toekomst de bollenprodukten tonen in een stijl, die niettegenstaande chaos van tijden moet ontstaan. ROMANTICI ZULLEN DUS langs vele kilome ters slingerpaadjes hun hart nog kunnen ophalen aan rotspartijtjes, watervallen en een groot aantal nieuwe soorten bolbloemen, die er geplant zijn. Ook de molen, „het statief der fotografen", blijft op de tentoonstelling staan. Opnieuw zullen twin tig beelden op de Keukenhof staan, grotendeels „leesbare beelden" uit Frankrijk en Italië. De col lectie is samengesteld uit werken van Rodin, Des- piau, Boïleau, Laurens, Marini (geen paard dit maal). Manzu, Minguzzi en anderen. Terrein en vijver zullen opnieuw uitgebreide collecties uitheemse ganzen, eenden, zwanen en flamingo's w.o. cereopslsganzen uit Australië en natuurlijk siervissen bevatten. De aanplant in warme en koude kassen breekt dit jaar alle re cords In de warme kassen staan 677 groepen tul pen. in de koude 350 groepen tulpen, behorende tot 60C variëteiten en bovendien 114 variëteiten YlQVCiSSCTl. DOOF UITBREIDING met 40 percent heeft de Keukenhof than/ 10 ha parkeerterrein vlak bij de ingangen, waardoor behelpen op 10 minuten af stand tot het verleden behoort. Ook dit jaar wordt weer een internationale fotowedstrijd georgani seerd. Het postkantoor met speciaal stempel blijft gehandhaafd, alsook het kunstnijverheidspaviljoen. Het bestuur verwacht veel „overloop" van bezoe kers aan de Wereldtentoonstelling te BrusseL

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3