Wordt ziekenhuis te Goes bejaardencentrum Oók alfaan zmm SHAG Minister kan twee vliegen slaan in één klap Gendarmerie sloeg beleg om Franse boerderij ÉZ WITS AL Andere belastingheffing voor fruittelers gewenst BEJAARDENZORG IN GEMEENTERAAD Verpleegprijs besproken Voorzitter van landelijke NFO: - Algerijnse rebellen goed gewapend Bijna f 10.000 verduisterd Brandwanden Kloosterbalsem Een jaar en drie maanden geeist Minister Staf voldaan over „Drenthe" Strenge maatregelen in Bulgarije Tunesie protesteert bij Frankrijk Botsingen in Melbourne Weer daklozen door brand in Hengelo DOUWE EGBERTS kinder HONING siroop Donderdag 27 februari 1958 Pagina 3 DE RAADSLEDEN VAN GOES hebben de gelegenheid, die de be handeling van de begroting hun bood, om uitvoerig de belangen van de gemeente te bespreken, tenvolle benut. Alle fracties maakten ge bruik van de mogelijkheid tot het houden van algemene beschouwin gen, waarbij vele facetten van het gemeentelijk beleid aan de orde kwamen en het is een verdienste van de raadsleden, dat zij hierbij niet in de fout vervielen, die dikwijls bij dergelijke gelegenheden wordt gemaakt, namelijk dat men het college van b. en w. beschouwt als „de regering" van de gemeente en aan de raadsleden de functie van parlement toebedeelt. Men beschouwde terecht het beleid, dat in Goes wordt gevoerd, als een gezamenlijk beleid, bepaald door de gemeente raad en uitgevoerd door het college van b. en w. Kn hierbij trof het dan direct, dat in vrijwel alle algemene beschouwin gen gewezen werd op het feit dat de invloed van het gemeentebestuur op het beleid wel heel sterk gereduceerd is. In Den Haag en in Middelburg wordt voor een niet onbelangrijk ge deelte uitgemaakt, hoe het in de ge meente Goes zal reilen en zeilen. De hogere organen kunnen aan de sterke zilveren koorden trekken en dan be staat er voor de raadsleden nagenoeg geen enkele mogelijkheid meer dan naar de Haagse en Middelburgse pij pen te dansen, hoe zeer men dat ook betreurt. De bezitter van de geldbuil is, ook bij het overheidsbeleid, grote macht toebedeeld en het is daarom zaak zo menen velen goede maatjes te blijven met de autoriteiten op departementen en provinciale grif fie. Zo liggen momenteel de kaarten. Vele raadsleden betreurden dat. Weth. J. H. Roose, die op de over de finan ciële verhouding tussen rijk en ge meenten gemaakte opmerkingen, bij de beantwoording van de algemene beschouwingen in ging, vond de hui dige toestand ook niet ideaal. Hij stel de echter ook de vraag of de Goese gemeenschap volledig in staat zou zijn uit eigen middelen dus door ijniddel van het betalen van belastingen alle kosten te dragen, o.a. van woning bouw, stratenaanleg, riolering, grond aankopen. Dirigisme De heer Zuidema, de a. r.-woord- voerder, die voor het laatst deelnam aan de behandeling van de begroting hij zal niet terugkeren in de nieuwe raad, omdat hij zich niet herkiesbaar heeft gesteld sprak over de ver houding rijk en gemeenten als van een ver doorgevoerd dirigisme. De woordvoerder van de P.v.d.A., de heer Visscher, sprak ook over de bemoeiingen van het rijk met de ge meentebesturen. Hij signaleerde echter meer het feit, dan dat hij daarom kri tiek gaf, hoewel toch uit de wijze, waarop de socialistische fractievoor zitter zijn woorden uitsprak, zou kun nen worden opgemaakt, dat hij het wel op prijs zou stellen als raadslid wat meer zelfstandigheid te bezitten. Het woord „dirigisme" kwam echter niet over zijn lippen Burgerlijk Armbestuur Bij de behandeling van de begroting van het burgerlijk armbestuur kwa men de kosten, die voor rekening van de gemeente komen bij de verpleging van bejaarden, ter sprake. Het was de heer J. Laport (a.r.) opgevallen dat de gemeente veel meer moet betalen voor de bejaarden, die door de Stich ting Rust- en Verpleeghuizen Midden- Zeeland worden verpleegd, dan voor de in andere rusthuizen opgenomen personen. De heer Laport sprak hier over zijn bevreemding uit. Wethouder J. J. van Melle antwoordde dat de meeste van deze bejaarden in „Der Boede" worden verpleegd. Het zijn patiënten, waaraan bijzondere zorg móet worden besteed en daarmee zijn vrij grote itgaven gemoeid. De heer Van Melle merkte voorts op, dat bij opneming van bejaarden in een in richting steeds het advies van de arts wordt gevolgd. Wij^t dus een arts een bepaalde inrichting aan en zijn de verpleegprijzen daar vrij hoog, dan moet de gemeente deze kosten betalen, tenminste als de betrokkene zelf of de familie niet over de nodige middelen beschikken. Het is niet in de raadsvergadering gezegd, maar toch is de vraag wel eens gesteld, hoe het toch komt, dat de prijzen voor de verzorging van bejaar den in de tehuizen van de Stichting Midden-Zeeland zo hoog ligt. De nood zakelijke aard van de verzorging kan deze hoge prijzen tot gevolg hebben, doch zou de oorzaak ook niet min of meer liggen in de vrij dure inrichting van deze tehuizen, waardoor de ex ploitatielasten hoog zijn en men tracht de inkomsten te verhogen door de Ingezonden mededeling (Adv.) verpleegprijs eerder aan de hoge dan aan de lage kant te stellen? Een gevolg'daarvan is, dat vele be jaarden zelf zeer moeilijk deze hoge verpleegprijs kunnen betalen en dat de familie in tal van gevallen ook niet bij machte is de benodigde contanten op tafel te leggen. Men komt dan uit eindelijk, via het burgerlijk armbe- bestuur geen prettig tussenstation terecht bij het gemeentebestuur. Wij zullen nooit willen beweren dat onze bejaarden geen recht hebben op een perfecte verzorging, doch dat wil nog niet zeggen dat deze verzorgings- kosten niet zo laag mogelijk gehouden moeten worden, opdat niet meer men sen bij het burgerlijk armbestuur om steun behoeven aan te kloppen dan be slist noodzakelijk is. Want het is niet prettig deze steun te moeten vragen. Tehuis Beestenmarkt Over de verzorging van de bejaarden is nog meer gesproken in de Goese gemeenteraad. De heer Laport maakte de opmerking, dat de huisvesting van de bejaarden in het tehuis aan de Beestenmarkt allerminst ideaal is. Dit pand is een gewoon huis, dat indertijd als bejaardencentrum is ingericht. In de praktijk blijkt wel, dat het niet aan de thans te stellen eisen voldoet. Er wonen bijv. te veel mensen in dit huis. Daarom vroeg de heer Laport of het niet mogelijk is, dat t.z.t. het Gasthuis wordt ingericht als bejaardentehuis, tevens verpleeginrichting. Het is van het grootste belang, be toogde de heer Laport, dat zo spoedig mogelijk de plannen voor de bouw van van een protestants ziekenhuis in Goes worden gerealiseerd. Dan kan aan het ziekenhuis Oostwal de bestemming van bejaardentehuis worden gegeven. Uit het antwoord van wethouder V"an Melle bleek dat de gedachten van b. en w. ook reeds in die richting zijn ge gaan. Aan de minister van sociale za ken is zelfs het verzoek gericht toe stemming te willen verlenen voor het vestigen van een tehuis van de Stich ting Rust- en Verpleeghuizen Midden- Zeeland in Goes. De minister heeft medegedeeld deze vestiging urgent te achten. Voor de regering bestaat nu, zeide de heer Van Melle, de mogelijk heid twee vliegen in een klap te slaan: toestemming te geven voor de bouw van een nieuw ziekenhuis, waardoor dan tevens de beschikking wordt ver kregen over een bejaardentehuis. Alimentatie De heer Visscher merkte op dat wat betreft de alimentatieplicht men in Goes wel erg ver gaat. Het komt voor dat kleinkinderen worden aangespro ken voor de betaling in de kosten, die voor de verpleging van hun grootou ders moeten worden gemaakt. De heer Visscher vond dit wel wat te ver gaand en hij verzocht b. en w. hierover con tact op te nemen met het Burgerlijk Armbestuur. De heer Vervest, woordvoerder van de k.v.p.-fractie, stelde de vraag of de gemeente wel voldoende invloed heeft op het doen en laten van het burger lijk armbestuur en of de opvattingen van het burgerlijk armbestuur de op vattingen van de bevolking wel weer spiegelen. Is deze organisatie wel no dig?, aldus de heer Vervest. Wij kregen de indruk, dat bij de be antwoording van deze vraag de heer Vervest niet goed werd begrepen. Wij hadden het gevoel, dat de heer Vervest bedoelde of de tijd niet is gekomen, dat het instituut van gemeentelijk armbestuur wordt opgedoekt en het werk van het G.A. door een afdeling Sociale Zaken van de gemeente wordt overgenomen. Deze mogelijkheid werd niet onder ogen gezien, waarschijnlijk niet, om dat men de heer Vervest niet begreep. Ook bestaat de mogelijkheid, dat wij hem niet goed hebben begrepen, toen hij zijn opmerkingen maakte over de opvattingen van het burgerlijk armbe stuur. De voorzitter van de Nederlandse Fruittelersorganisatie, de heer Boudewün, heeft gisteren bö de opening van de jaar vergadering van deze organisatie te Utrecht een pleidooi gehouden voor een andere belastingheffing voor fruittelers. Deze zou voor deze groep gebaseerd moe ten worden op het gemiddelde inkomen over een periode van 5 jaren, omdat de bedrijfsuitkomsten van de fruittelers van jaar tot jaar zo sterk wisselen. Aanleiding voor deze opmerking was het slechte fruit jaar 1957, waardoor 40 van de telers met een groter of kleiner verlies heeft gewerkt. Voor deze telers is het extra moeilijk de verliezen op te van gen, omdat de belastingheffing het kwe ken van reserves zeer bezwaarlijk maakt. Spr. kon wel begrip hebben voor het standpunt van de regering, dat nacht- vorstschade de oorzaak van het slechte jaar 1957 als een normaal bedrijfsrisi co van de fruitteelt moet worden be schouwd, voorop gesteld, dat de overheid het mogelijk zou maken, deze risico's op te vangen door een andere wijze van be lastingheffing. CONCURRENTIE De toename van de appelproduktie is sinds 1953 in Italië sterker geweest dan in Nederland. Ook de appelen van het Zuidelijk halfrond dreigen in de toekomst voor onze afzet een groot gevaar te gaan betekenen. Dit zeide ir. A. Groot, secre taris vaü de Ned. Fruittelers-organisatie toen hij gisteren in de jaarvergadering dezer organisatie de inhoud besprak van het rapport over de ontwikkeling van produktie en afzet van appelen en peren in de West-Europese landen, waarnaar hij, tezamen met prof. dr. J. H. van Stuy- verberg en drs. W. H. Remmers, een on derzoek heeft ingesteld. Op de buitenlandse markt, waar we in het defensief zijn en waarop we zelfs al aanzienlijke terugtochten hebben moeten maken, moeten we komen met produkten, die voor de concurrent onaantastbaar zijn. We moeten een produkt exporteren, dat goedkoop geteeld kan worden, maar dat door zijn waarde inleider dacht vooral ook aan de smaak en de verpak king tegen een hogere prijs kan wor den verkocht dan de massa van het Ita liaanse fruit. De vier gevechten, die de afgelopen dagen in Oost- en Midden-Algerië zijn geleverd, hebben, volgens de Fransen, aangetoond dat de opstandelingen goed bewapend zijn. Aan Franse zijde sneu velden 58 mannen, terwijl er negen tig werden gewond. De opstandelingen verloren meer dan 150 man. Franse waarnemers zeggen, dat de gebieden, waar de gevechten werden geleverd, van Tunesië uit van wapens worden voorzien. Volgens een woordvoerder van het bureau Lacoste, de minister van Al- gerië, bevinden zich in Tunesië zesdui zend opstandelingen. Bij hen zouden zich Syrische en Egyptische instruc teurs bevinden. Drs.Kemmers, die sprak over veilingen en afzetcoöperaties, gaf de voorkeur aan de eerste. Maar dan moet het veilen wel goed geschieden. In de eerste plaats moet elke veiling een brandpunt zijn van con currentie en in de tweede plaats moeten de afnemers van de veilingen hun taak zodanig vervullen, dat een andere afzet- methode niet doelmatiger is. Prof. Van Stuyvcnberg bepleitte o.m. dat het centraal bureau moet bepalen, dat alleen lid kunnen zijn veilingen, die de statutaire veilplicht ook voor appelen en peren hebben ingevoerd. Deze fotocombinatie geeft twee beelden van het bezoek van H. K. H. Prinses Beatrix aan Albina in Suriname. De bovenste foto laat hoe de Prinses in Albina de Ca raïben begroette. Op de onderste foto zien we de Prinses te Albina temidden van de Arowakken, die haar huldigden door haar hun halskettingen en amuletten om de hals te hangen. ALWEER EEN FRAUDE De 44-jarige expeditiechef A. V. uit Rotterdam en de 42-jarige Amsterdamse kantoorbediende Ph. A. E. zijn door de Rotterdamse politie gearresteerd verdacht van verduistering van bijna f 10.000, ten" nadele van het expeditiebedrijf de N.V. S. te Rotterdam. De kantoorbediende was in dienst bij een Amsterdamse handelmaatschappij, een klant van de N.V. S. E. gaf altijd de opdrachten van zijn firma en kwam zo in contact met V. De Amsterdammer zou begonnen zijn met bedragen op te nemen bij het expeditie bedrijf, die bij het betalen van de reke ningen van zijn firma dan weer „wegge werkt" werden. De bedragen die V. hem uit de kas van de expediteur verstrekte, werden echter zo groot, dat dit later niet meer lukte. V., die behalve de expeditie van het bedrijf, ook de kas en de boek houding beheerde, zou toen begonnen zijn met de boeken van zijn werkgever te knoeien en geld uit de kas te nemen. Een en ander zou gebeurd zijn van eind 1956 tot en met augustus 1957. De vrien den zouden het geld opgemaakt hebben aan cafébezoek en dergelijke. TWINTIGSTE En hiermee is dan het aantal van twintig fraudes en verduisteringen, ontdekt in het pas aangesneden 1958, bereikt. Een totaal bedrag van bijna f 2.540.000.—. 4dv Kloostcrbaisern zuiuert en ge neest de wond. bevordert de i groet van een nieuwe huid. "geen goud zo goed" J Evacuatie van Nederlanders uit Midden-Sumatra De Indonesische regering heeft be kend gemaakt, dat het Indonesische rode kruis toestemming heeft gekregen om Nederlanders uit Midden-Sumatra naar Djakarta te evacueren. Er wach ten in Padang ongeveer 105 Nederlan ders op repatriëring naar Nederland. Zij zullen met een schip van de Indo nesische nationale scheepvaartmaat schappij „Pelni" naar Djakarta wor den overgebracht. Overval tankstation De rechtbank te Amsterdam heeft gisteren de twee Rotterdammers, de 24 jarige chauffeur R. v. d. M. en de evenoude taxichauffeur J. den H., die tezamen de roofoverval op het ben zinetankstation aan de Haagse weg bij de Sloterweg te Amsterdam op 4 sep tember j.l. hebben gepleegd, veroor deeld tot één jaar en drie maanden met aftrek van de preventieve hechte nis. Twee jaar met aftrek was tegen beiden geëist. Ingezonden mededeling (Adv.) vim De kroon heeft met vernietiging van een besluit van de commissie fi nanciën bedrijfslichamen van de S.E.R. alsnog goedkeuring verleend aan de door het bedrijfschap schildersbedrijf vastgestelde heffingsverordening 1956. Namens de Arabische vluchtelingen uit Palestina is gisteren aan de presi dent der Verenigde Arabische Repu bliek, Nasser, een petitie aangeboden waarin zij herinneren aan „de ramp. van Palestina" en hem vragen hen aan te werven om „hun vaderland" te heroveren. De Verenigde Staten hebben dins dag de Verenigde Arabische Republiek van Syrië en Egypte officieel erkend. De drie zelfstandige bakkers in Stellendam hebben uit protest tegen wat zij noemen „het oneerlijke" divi dend, dat de coöperatieve bakkerij, jaarlijks aan zijn klanten uitkeert over het door deze bij deze bakkerij be stede bedrag, hun broodprijzen met vier cent per acht ons brood verlaagd. ER ZIJN in het Indische district Anantpoer 35 mensen, onder wie 18 vrouwen en vijf kinderen, omgekomen doordat de autobus, waarin zij zaten, in het water reed. Over de aanhouding van het K.P.M.- schip „Kasimbar" door de onderzee boot jager „Drenthe" van de Koninklij ke Marine in Straat Makassar zeide de minister van marine, ir. O. Staf giste ren, bij gelegenheid var de kiellegging van een mijnenveger te Alblasserdam, voldaan te zijn, dat de „Drenthe" deze taak zo goed heeft uitgevoerd. Hij noemde het heel merkwaardig dat het schip een Indonesische beman ning had, doch de Nederlandse vlag voerde. De commandant van de „Dren the" had voor de aanhouding geen or der ontvangen en deze waren ook niet nodig, want iedere oorlogsbodem van welke marine ook, heeft de plicht op te treden in het belang van schepen, die tegen de wil van de eigenaar zijn genomen, en zeeroof tegen te gaan, al dus de minister. Hü merkte nog op, dat het aanhouden dat hij het hand haven van de wetten van de vrije zee noemde ook zou zijn gebeurd, als het K.P.M.-schip de Indonesische vlag had gevoerd. Een Franse boer, gewapend met een jachtgeweer, heeft maandag ochtend zijn boerderij gebarricadeerd en heeft sedertdien de gendar merie op een afstand gehouden, die opdracht heeft hem naar een in richting voor geesterzieken over te brengen. Woensdag had men de boer, Pierre Manent, nog niet in handen. Het beleg begon toen personeel van de inrichting hem met eenziekenauto wilde halen van zijn boerderij bij het dorp Casties-la-Brande in de omgeving van Toulouse. Hij liet hen niet toe en maakte een vesting van zijn woning. Traangas Hij begon te schieten, toen gendar mes de deur forceerden na een inlei dende aanval met traangas. Een poli tieman werd ernstig gewond. Een an der, die eveneens was getroffen, be vond zich in de boerderij, toen Manent er in slaagde de deur weer te barrica deren. De gendarmes wisten dinsdag avond niet of hun collega nog in leven is. Later hebben de gendarmes, twintig in getal, hulp gekregen van een pant serauto. Deze wagen reed tegen een muur van de boerderij, waardoor een gat ontstond. Drie gendarmes kropen door het gat in de boerderij, waar zij ontdekten, dat hun collega is gedood. Zij brachten zijn lijk naar buiten. Toen de nacht viel werd de wacht rondom de boerderij betrokken. Het werd mogelijk geacht, dat men In alle Bulgaarse steden worden communistische commissies tegen straatschenders gevormd krachtens een nieuwe wet, die de autoriteiten de be voegdheid geeft jeugdige misdadigers naar kampen voor dwangarbeid te zen den, aldus te Belgrado ontvangen be richten. De maatregelen tegen straatschende rij gaan gepaard met een actie tegen dronkenschap en „westerse gewoon ten", zoals rock 'n roll en het dragen van bepaalde kleding. De Bulgaarse communistische partij ging tot deze actie over nadat in de cember van vorig jaar een jonge cfim- munist in een volle tram te Sofia was vermoord. Tunesië heeft bij Frankrijk gepro testeerd naar aanleiding van het neer storten en ontploffen van een Frans straalvliegtuig bij Bizerta, waardoor 'n Tunesische boer evenals de piloot om het leven kwam. Aan de omstandigheid, dat het toe stel uitgerust was met machinegewe ren, knoopt het Tunesische ministerie van voorlichting de conclusie, dat dit incident aantoont, dat dé Fransen, on danks vele waarschuwingen, herhaal delijk het Tunesische luchtgebied schenden. In Melbourne is hei tot botsingen gekomen tussen de politie en staken de havenarbeiders en zeelieden. De havenarbeiders zijn drie dagen geleden in staking gegaan uit protest tegen het uitdunnen van werkploegen. Zeelieden van enkele der zevenender tig schepen, die door de staking wor den opgehouden, hebben zich nu bij de stakers aangesloten. De ongeregeldheden begonnen toen de politie een stoet van meer dan hon derd zeelieden uiteenjoeg. Later moest de politie stoeten havenarbeiders ver spreiden hetgeen tot botsingen leidde. het gebouw in brand zal steken om Manent te dwingen te voorschijnt te komen. Gedood Gisteravond vernamen wij, dat de zwakzinnige boer dood is aangetrof fen in de puinhopen van zijn boer derij, toen woensdag een nieuwe aanval werd gedaan met de pantser wagen en handgranaten. Men ver moedt, dat hij in de nacht tevoren door het ontploffen van een hand granaat is gedood. Voor de tweede maal in drie dagen tijd zijn in Hengelo enige gezinnen dakloos geworden door brand. Omstreeks half 7 gistermorgen werd mevrouw V. wakker, doordat haar lVt jarige baby schreidde. Ze ontdekte toen dat in de keuken een felle brand woed de. Ze greep een jas, holde de slaap vertrekken in de houten noodwoning binnen en sleurde haar 4 kinderen door de vlammen heen naar buiten, waar haar man aan het sneeuwruimen was geweest en inmiddels via een raam naar binnen trachtte te komen Nau welijks had het gezin zich in veiligheid gesteld of in de keuken ontplofte een gasfles. Direct waarschuwde men ook da tweede bewoner van het houten pand, die zich met zijn vrouw en kind even eens op het laatste nippertje kon red den. De woningen brandden geheel uit, van de inboedel kon niets worden ge red. De oorzaak is vermoedelijk het in brand raken van een kledingstuk dat boven een brandende kachel hing. Ingezonden mededeling (Adv.)

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3