's-Heer Arendskerke Deltazaken en de Zeeuwse damcompetitie 40 jaar tussen de kleuters UIT DE PROVINCIE „Handelsbelangen" te Goes besprak belangrijke punten ZEEUWSCH DAGBLAD Raadslid Sandee nam afscheid NIVE over kernenergie Walcherse CBTBfamiliedag Voorraad uien al aardig geruimd Paasbijeenkomsten Zeeuwse Geref. jeugd GOES Goed seizoen verwacht voor Zoutelande Donderdag 27 februari 1958 Pagina 2 De raadsagenda, die de raad van s'-Heer Arendskerke woensdag half tien in de morgen ging afwerken, was op het eerste gezicht niet zo veelomvattend. Toch werd het nog een lange vergadering, omdat al lerlei zaken met betrekking tot het gemeentelijk beleid ter sprake kwamen. Daarbij hadden de besprekingen en discussies een geani meerd verloop. De goede verstandhouding in de raad kwam bovenal tot uitdrukking aan het einde van de vergadering, toen men afscheid nam van de heer A. Sandee (A.R.). De heer Sandee zei in zijn af scheidswoord dank voor de warme vriendschap, die hij mede van zijn politieke tegenstanders in de raad had ondervonden. Hij achtte zijn raadslidmaatschap een belangrijke periode, waarin hij anders denkenden nader had leren kennen en waarderen. Voor de toekomst wenste hij het gemeentebestuur Gods zegen toe. Burgemeestér Vermet prees de wijze, waarop de heer Sandee de belangen van de gemeente had gediend. Het vertrek van de heer Sandee acht hij een verlies voor de raad. In gelijke bewoordingen sprak de heer De Kooning namens de raadsleden. Tevoren hadden tal van andere za ken de aandacht opgeëist. Op voorstel van b. en w. werd besloten, presentie geld toe te kennen aan de raadsleden, die vergaderingen van de commissie voor de ontwikkeling van het drie- eilandengebied bijwonen. De heer Lin- denbergh (V.V.D.) die zich niet tegen het presentiegeld als zodanig verzette, was van mening, dat het hier een pro vinciale aangelegenheid betreft, te meer daar de commissie optreedt on der de naam van „Provinciale commis sie". De voorzitter en de heer De Koo ning (K.V.P.) zagen de commissie meer als een gemeentelijke zaak. Het ontwerpen van eventuele plannen voor het gebied zal immers ook door de ge meenten bekostigd worden. Aan de 7 bijzondere kleuterscholen en lagere sehoien in de gemeenten werden voorschotten voor de exploita tie verstrekt voor het jaar 1958, ten bedrage van f 20.165,84. DE ONRENDABELEN Voorts werd, na breedvoerige dis- eussie, besloten tot toekennen van een bijdrage voor de aansluiting van een onrendabel perceel in de gemeente op het elektrisch net. De heer De Kooning vond het een onbillijke regeüng, dat de inwoners, die buiten de kom woneh, zulke grote offers voor de aanleg van eelktriciteit moeten brengen. De herein Verdonk (K.V.P.), Meijaard (P.v.d.A.) en San dee hadden dezelfde mening. Weth. Hommes keerde zich tegen de opvatting, dat de P.Z.E.M. hieraan de bet zou zijn. Deze maatschappij is fi nancieel niet bij machte, de onrenda bele gebieden van elektriciteit te voor zien. Het is te verwachten, dat het rijk op dit terrein stimulerende maatrege len zal treffen. De toeristenkaarten, die binnenkort afgegeven mogen worden voor reizen paar enkele Europese landen, zullen in 's-Heer Arendskerke f0.50 kosten. WEGVERBETERING Nu de Velluweweg ook op de rijks begroting voorkomt, zal de uitvoering van gemeentewege ook spoedig ver wezenlijkt kunnen worden. Tot dit doel werd f24.000,— beschikbaar ge steld. De heer Verdonk wilde in dit verband de Schippersweg nogmaals onder de aandacht brengen. De heer 3ac. 3e Schipper (A.R.) vond het nu de tijd, om overleg te plegen met de ijkswaterstaat over de toegangsweg ij de Oranjeboom; verbetering is hier 'ingend geboden. De voorzitter ant- Voor de afdeling Zeeland van het Ned. Instituut voor efficiency, gister middag in hotel „De Korenbeurs" te Goes bijeen, heeft ir. C. J. M. Eys- bouts, medewerker van het raadgevend bureau ir. K. H. van Ginneken te Til burg, een inleiding gehouden over het onderwerp: „Kernenergie". Een terrein, dat ongekende moge lijkheden biedt, zo bleek duidelijk uit de causerie van ir. Eysbouts. Met in teressante gegevens en voorheelden Wist spreker zijn toehoorders enigszins wegwijs te maken in deze moeilijke materie. De industriële produktie nam sterk toe, waarvan het gevolg was dat steeds leer machines werden ingeschakeld. Jen nieuwe energiebron is de laatste varen sterk naar voren gekomen, n.l. Se kernsplitsing. Uitvoerig vertelde ir. Eysbouts over de technische kant van deze kem- Ïplitsing. In de Ver. Staten en Enge- and is men al een flink stuk gevor derd op dit gebied. Voor ons land Schept dit de mogelijkheid tot uitwis- Seling van ervarinven. Ook stond ir. Sysbouts nog stil bij de kernreactor, dé kernfusie en behandelde tot slot de economische aspecten van de kern energie. Er zijn ontzaglijk veel mo- Selijkheden van toepassing, waardoor p dit gebied een snelle ontwikkeling Wordt doorgemaakt. De voorzitter, de heer G. N. van ginkel deelde nog mede, dat op 2 april Hulst de volgende vergadering zal worden gehouden, waar de heer J. H. Enters zal spreken over de kwaliteits zorg, speciaal in het textielbedrijf. Ook tal nog een bijeenkomst in Vlissingen worden belegd met de bazen van de bij de afdeling aangesloten bedrijven. Tot slot staat voor mei nog een ver- fadering op het programma, waarin de eer J. Orth te Middelburg zal spreken ■ver de reorganisatie bij Alberts' hout- andel. 'STAVENISSE Raadsvergadering. De raad der gemeen te Stavenisse zal op donderdag 27 febru ari des avonds om half acht in openbare r~rgadering bijeenkomen. Punten van be handeling bijn o.m.: benoeming machinist zuiveringsinstallatie in vaste dienst; wij- tiging van enkele verordeningen; vast stelling begroting 1958; voorstel tot ver koop van het pand Stoofdijk 69. woordde, dat, voorzoveel het de Schip persweg betreft, de gemeente afhanke lijk is van de provincie. Over de toe gang tot de rijksweg bij de Oranje boom is reeds overleg gaande. De heer Verdonk achtte verbetering Van de Schippersweg meer urgent. De voor zitter en de heer Smit (C.H.) bestre den deze opvatting: de situatie aan de Velluweweg is levensgevaarlijk. Uit de opbrengst van de rente- spaarbrief-lening is aan de gemeente ruim f 240.000,toegewezen. Alge meen werd betreurd, dat de gemeente van dit geld geen woningen kan bou wen. Misschien zal het mogelijk zijn, te Lewedorp een badhuis te stichten. Bij de rondvraag informeerde de heer Smit naar de mogelijkheid, een wachthuisje bij de Oranjeboom te bouwen. Verder wees dit raadslid op de wateroverlast in de Spanjaard straat. Natuurlijk hebben de Sloeplannen nog niets van hun actualiteit verloren, De heer Meijaard had een radio-uit zending beluisterd, waarin o.m. de burgemeester van Vlissingen sprak, Het had hem bevreemd, dat bij die ge legenheid de indruk gewekt werd, of het Zuid-Sloe reeds bij Vlissingen be hoort. De heer Verdonk vond het vreemd, dat 's-Heer Arcndskerjce niet verte genwoordigd is geweest bij de hearing van minister Sruycken. Tenslotte be sprak de heer Lindenbergh de Wense lijkheid, een bepaalde functionaris te belasten met de bestudering van de za ken met betrekking tot het Deltaplan, Zoals gemeld heeft de middenstands- vereniging „Handelsbelangen" te Goes dinsdagavond zeer uitvoerig gesproken over een groot aantal belangrijke punten. In de bespreking kwam voorai het tekort van de „Hajuto" in 1957 nog al eens om de hoek kijken. In een vorige vergade ring is besloten, dit tekort weg te wer ken. Het bleek, dat 100 van de 260 leden nog niet aan hun verplichtingen hadden voldaan. Deze leden zullen alsnog in de gelegenheid worden gesteld tot 1 april hun bijdrage te leveren. Tot heden is in het tekort een bedrag van f 16.000 bijge- Ook het bestuursvoorstel tot verhoging van de contributie tot f25,(ter verste viging van de kas) ontlokte veel discus sie, maar het voorstel werd uiteindelijk toch aangenomen. Verder werd gesproken over het actiefonds en het fruitcorso. Volgens het bestuur is het actiefonds en het fruitcorso niet te scheiden. „Fruit corso is evenement nummer één van Goes en daar moeten we achter staan". Inmid dels is een stichting „Zeeuws fruitcorso" in het leven geroepen, die zal trachten donateurs te werven. Ook is bij fruit- ltwe' rsverenigingen, veilingen en Cen traal Bureau aangeklopt voor geldelijke bijdragen. Bepaalde toezeggingen zijn ge daan. De Gaese gemeenschap zal voor de entourage bij dit evenement moeten zor gen. Ook zullen de deelnemers van de Ron de van Nederland op vrijdag 30 mei en zaterdag 1 juni Goes met een bezoek vereren. Al deze zaken leidden tot het besluit, dat met het actiefonds door zal worden gegaan. DETAILLISTENSCHOOL Een bespreking over de plannen tot vestiging van een detaillistenschool gaf veel stof De voorzitter, de heer A. I. Luteyn vertelde in het kort iets over de voorge schiedenis. De K.N.M.B. heeft het initi atief genomen tot stichting van een der gelijke school, waarin voor alle inrich tingen plaats zal zijn. Later zal contact opgenomen worden met de andere mid denstandsbonden. „Voor Handelsbelangen is urgent, dat wij in het bestuur vertegenwoordigd zijn als de school wordt aangevraagd. Daarom is het noodzakelijk, dat de le den aangesloten zijn bij een landelijke organisatie" zo werd gezegd. Besloten werd over enkele weken vertegenwoor digers van de chr middenstandsvereni- Zaterdagvoetbal Tengevolge der promotie van de vier best geplaatste elftallen in de le klas van de zaterdagcompetitie, waarvan reeds als vaststaand kan worden aan genomen dat Nieuwdorp, Arnemuiden en A.Z.V.V. van hun recht van pro motie gebruik zullen maken, zal ver grote mogelijkheid bestaan voor de an dere clubs. Vast staat, dat nummer laatst van de le klas degradeert naar de 2e klas. De nummers 1 van de groepen A en B promoveren automatisch naar de le klas terwijl om de 3 overige plaatsen promotiewedstrijden zullen moeten worden gespeeld. Hieraan zullen deel nemen de nummers 2 der klassen A en B en de nummers 1 der klassen D, E en F, voor zover dit standaardelftal len betreft. Indien een reserve-elftal als nummer 1 eindigt, komt eventueel het standaardelftal, dat op de 2e plaats staat voor het spelen van promotie wedstrijden in aanmerking. De 2 laagst geplaatsten van de klas sen A en B degraderen naar de te vormen 3e klas. De 2e klas zal dan worden aangevuld met de hoogst ge plaatste elftallen uit de groepen D, E en F en de nummers 7 en 8 uit de groep C, totdat 2 tweede klassen van elk .10 elftallen zijn gevormd. Dé groep C zal worden omgevormd tot een reserve le klas, met dien ver stande, dat het laagst geplaatste elftal uit deze groep zal worden ingedeeld in de 3e klas en de nummers 7 en 8 zullen worden ingedeeld in de 2e klas. De drie opengekomen plaatsen zullen worden aangevuld met de hoogst ge plaatste reserve-elftallen uit de groe pen D, E en F. Indien de hiervoor in aanmerking komende reserve-elftallen lager zijn geëindigd dan de 4e plaats, zullen deze elftallen niet promoveren naar de reserve le klas en zullen zo veel minder elftallen uit de reserve le klas degraderen als er plaatsen be schikbaar zijn. Pctsic Door stagnatie in de toezending kon „Petsie" vandaag niet geplaatst wor den. ging en de kon. ned. middenstandsbond uit te nodigen voor een bespreking met de leden. Daar de werkzaamheden van Handels belangen steeds meer toenemen namen de leden het besluit een administratieve kracht aan te stellen tegen een jaarlijkse vergoeding. BEWOGEN Het jaar 1957 is voor de vereniging een bewogen en ook belangrijk jaar geweest, zo bleek uit de jaarverslagen. Het tekort van de Hajuto vraagt van de vereniging grote financiële offers. Het ledental is wat achteruit gelopen. In het jaarverslag werd een dringend beroep gedaan op die leden, die nog niet hebben bijgedragen in het tekort, alsnog te betalen. In het bestuur werd herkozen de heer J. D. de Jonge en gekozen de heer G. van de Klooster, die de plaats in zal nemen van de heer J. H. Slabbekoorn, die zich niet herkiesbaar stelde en dank werd ge bracht voor het vele werk van de ver eniging. Lijstrangschikki»g Prov. Staten De lijstrangschikking voor de ver kiezing van Provinciale Staten is als volgt: 1 P.v.d.A.; 2 K.V.P.3 C.H.U.; 4 A.R., 5 S GP.; 6 V.V.D.7 G.P.V.; 8 C.P.N. De Walcherse C.B.T.B.-familie (w.o. wij verstaan de C.B.P.B., de C.P.M.B., de C.J.B.T.B. en ,de C.B.T.B. zelf) hield gisteren in het Schuttershof te Middelburg een zeer druk bezochte en in verhouding daarmee geslaagde en gezellige „familiemiddag". Het eerste deel daarvan stond onder leiding van de presidente der C.B.P.B., mevrouw M. DavidseMeyer. Daarbij was het middelpunt omlijst door een prachtig tableau „Lichtdraagsters" en samenzang onder leiding van de heer A. J. Feij een boeiende rede van de heer C. M. Vogelaar (Melissant) die de positie van de boer in de hui dige samenleving schetste. Hij zette uiteen, hoe we moeten spreken van een verzwakkende in vloed der agrariërs in het nationaal bestel, zowel in aantal als in waar dering. In verband hiermee komt de nood zaak van organisatie en vooral princi piële organisatie nog meer naar voren. Hij waarschuwde echter tegen ver- ambtelijking van de organisatie en van het Landbouwschap. De boeren zelf moeten door hun medeleven en mede werking de organisatie dragen en de invloed in het volk omhoog brengen. Krachtig wekte hij vooral de jonge ren op, enerzijds om voor de positie van de boer op te komen, anderzijds om nadrukkelijk werk te maken van de beroepskeuze, daarbij rekening houdend met het feit, dat niet voor al len plaats is in het agrarisch bedrijf. Zij moeten voorkomen, dat ze even tueel als ongeschoolden in het bedrijfs leven komen te staan. Het tweede deel van de middag droeg geheel het karakter van prettige ontspanning. Het werd geleid door de heer W. Sanderse, voorzitter van de ring van de C.J.B.T.B Bijzonder aantrekkelijk was het op treden van het meisjeskoor uit Bigge- kerke, dat onder leiding van de heer Feij bewees, dat de C.P.M.B kan zin gen. De wedstrijd in eensgezindheid deed vermoeden, dat deze bij de jong ste echtparen het sterkst is. De samen zang was een echte demonstratie van saamhorigheid. De voorzitter van de C.B.T.B. op Walcheren, de heer P. Ton, sprak een blijmoedig slotwoord. Zeeuwse Landjuweel Aan het Zeeuwse Landjuweel zullen weer vier nieuwe verenigingen deelne men. Op 15 maart zal „Nut en Genoe gen" in zaal De Zwaan te Schoondijke „Onder één dak" opvoeren van J. Fa- bricius._ De avond begint om half acht. „Oefening en Vermaak" te Oostburg brengt op 21 maart des avonds om acht uur in „De Eenhoorn" te Oostburg „Op drift" van Jan Lemaire jr. Op 12 en 19 april zal optreden in het Schut tershof in Goes „Kunstvrien den met „Van Ander Ras" door Arnaud D'Usseau en James Gow; aan vang acht uur. De R.K. Parochiale To neelgroep ten slotte komt op 27 april (acht uur) in de Jeugdhoeve te 's-Hee- ren hoek „Het Eenzame Huis" van Naaijkens, eveneens om acht uur. Voor de competitie van de Zeeuwse Dambond zijn, behoudens de promotie- en degradatiewedstrijden, geen wed strijden meer te spelen. De eindstand luidt: Hoofdklasse: mw gesp. pnt. bordp. Goes I (kampioen) 8 15 10258 Middelburg 8 14 10456 Aagtekerke 8 10 8872 Souburg 8 9 7981 's-Gravenpolder 8 8 7882 Vlissingen 8 8 7189 Goes II 8 4 67—93 D.O.S. 8 3 69—91 Kapelle 8 3 62—98 Deze eindstand is echter nog niet officieel, aangezien de uitslag van het protest uit de wedstrijd Goes IISou burg nog niet bekend is. Zal Souburg het protest winnen dan komt Goes II ook op drie punten te staan, en zal er dus een halve competitie gespeeld moeten worden tussen de drie laatst geplaatsten voor de bezetting van de laatste plaats. Goes I, dat in de laatste wedstrijd tegen Middelburg 1010 gelijk speelde kon zich ongeslagen kampioen noemen. Met een export van ruim 18 miljoen kg in de maand januari 1958 bereikte het totaal van de export dit seizoen voor de nien meer dan 100 miljoen kg of om juister te zijn ruim 101 miljoen kg en de voorraad uien is overal al aardig geruimd. Wie zou hebben gedacht dat naarmate de voorraden minderden de prijs zou op lopen, kwam bedrogen uit, bet is met de uienprijzen een uiterst slappe situatie, de prijzen bewegen zich rond 10 en 12 cent per kg telersprijs en gerekend het grote percentage uitval dat men in iedere partij heeft, betekent dit verlies. Alleen wanneer het weer eens flink had gevroren, was er wellicht een prijs verhoging geweest, nu moeten de meeste uien naar Engeland (in januari ruim 1254 miljoen kg) tegen genoemde lage prijzen, terwijl Italië en Spanje aan de markt ko men met betere kwaliteit. Ook Tsjecho-Slowakije en Hongarije, alsmede Egypte leveren een betere kwa liteit, zodat Nederland wat kwaliteit be treft eerst op de zesde plan's komt. Kwaliteitsverbetering, r'oor betere ras- senkeuze, c.q. het kweken van een geheel nieuw ras, dat beter houdbaar is, dan de thans bestaande rassen is dan ook een probleem, dat urgent wordt naarmate de Hollandse uien jaarlijks meer terrein op de buitenlandse ma-.„ verliest. Geslaagd voor artsenexamen Aan de stichting Klinisch Hoger On derwijs te Rotterdam slaagde voor het artsexamen de heer D. J. Dronkers, vroeger te Middelburg. gesp. pnt. bordp. 7 12 87—53 7 10 86—54 7 10 78—62 7 8 75—65 7 7 69—71 7 7 60—80 7 2 55—85 7 0 50—90 le klasse: St. Laurens I Yerseke 1 „Oostdijk" I Middelburg II Lammerenburg Aagtekerke II Souburg II Vlissingen H Bovenstaande eindstand is officieel, en dus is St. Laurens kampioen. Deze club speelt promotie tegen de laagst geplaatste van de hoofdklasse. Vlissin gen II is genoodzaakt degradatiewed strijden te spelen. 2e klasse: gesp. pnt. 's-Gravenpolder II 6 10 Lammerenburg II 6 5 D.O.S. II 6 5 Middelburg III 6 4 De wedstrijd Lammerenburg IID. O.S. II is door omstandigheden niet ge speeld, zodat in deze eindstand een theoretisch 1010 gelijk spel verwerkt is geworden. 's-Gravenpolder II, dat voor het eerst zijn intrede deed in competitie verband van de Zeeuwse Dambond speelde zich ver boven de andere uit en meldde zich aan als kampioen en zal dus de promotiestrijd tegen Vlissingen II moeten aanbieden. bordp. 71—49 57—63 56—64 56—64 Het program-ia \oor de op Paasmaan dag in Goes te houden jaarlijkse toogdag van de Zeeuwse Geref. J.V.'s en M.V.'s is vrijwel gereed, 's Morgens vergaderen beide afdelingen afzonderlijk ter behan deling van de v-rschillende jaarverslagen en rapporten. 's Middags is er in de kerk aan de Westwal een gezamenlijke bijeenkomst. Ds. H. B. Weijland, geref. predikant te Nieuwer-Amstel zal dan een referaat ver zorgen, terwijl voorts een ambonnezen- koor uit Walcheren voor de opluistering zal zorgen en tenslotte is er declamatie van mej. W. de Jager van Nieuwdorp en samenzang. Het geheel staat onder leiding van de heer J. P. Balkenende, voorzitter van de J.V.-afdeling. De slu'ting zal verzorgd worden door mej. F. A. Groot Nibbelink, presidente van de M.V.-afdeling. Tenslotte zal 's-avonds in een ontspan ningsbijeenkomst de bekende heer J. B. Oosterwelder van Amsterdam vertellen en declameren Gelet op het programma zal er zeker wel een jroot aantal jonge ren en ook ouderen zich op Paasmaandag uit geheel Zeeland naar Goes begeven. Rijksgoedkeuring bouw r.-k. school Het katholiek schoolbestuur te Goes heeft de rijksgoedkeuring voor de bouw van een elfklassige lagere school eveneens voor voortgezet lager on derwijs ontvangen. De school komt in West. De enige zorg levert nu de finan ciering op, maar men heeft goede boop daarvoor over enige tijd een oplossing te vinden. AAGTEKERKE Geslaagd aan V. U. De heer C. de Visser uit Aagtekerke, thans leraar aan het Christelijk Lyceum te Dordrecht, slaagde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam voor het doctoraal examen Romaanse Letteren. ANNA JACOBAPOLDER N.C.VJB. Onder leiding van mej. van Strien hield vrijdagavond de plaatselijke afdeling der Nederlandse Christen Vrou wenbond haar maandelijkse vergadering. Spreker voor deze avond was ds. v. d. Klis uit Zierikzee, die het onderwerp besprak: „De wonderen der natuur." Dat het inderdaad in de natuur heel wonderlijk toegaat, bewezen de lichtbeel den die vertoond werden. Op 18 maart zal voor de afdeling spre ken mevr. Veldman uit Colijnsplaat. „De zoon van Berkenhof". Dat de C.B. P.B. in samenwerking met de C.B.T.B. wel succes heeft geoogst met de opvoe ring van „De zoon van Berkenhof", be wijst het feit dat ditzelfde stuk op zater dag 1 maart a.s., op veler verzoek, ook in „De Druiventros" te St. Philipsland op gevoerd zal worden. Ook van buiten de gemeente, namelijk van Bergen op Zoom, heeft men een uitnodiging ontvangen. Daar echter een van de hoofdrolspelers het plan heeft naar het noorden van ons land te vertrekken, zal het nog te bezien zijn of dit door kan gaan. BRUINISSE Uitvoering padvindsters. Zaterdagavond hielden de padvindsters van Bruinisse, alsmede de kabouters, die bij die afdeling behoren hun jaarlijkse uitvoering onder leiding van „UKO" Capelle-Lievense. Deze herinnerde aan de succesvolle aktie voor de Hongaarse vluchtelingen in 1956- '57, toen de baten van de uitvoering ter beschikking van het fonds daartoe opge richt, werden gesteld. Nu heeft men echter zelf weer erg veel behoefte aan contanten, niet in het minst voor allerlei herstellingen en verbeterin gen in en aan het clubhuis. Het kabouterlied en het padvindsters- lied brachten al dadelijk de goede stem ming er in. De kabouters onder leiding van mej. N. Kik deden goed hun best en de padvindsters brachten enige goede to neelstukjes voor het voetlicht. Om deze stukken te leren en te repeteren had mevr. van der Linde-Bezemer geheel be langeloos haar huis en haar vrije tijd be schikbaar gesteld, uit erkentelijkheid daarvoor werd haar een zilveren poeder doos aangeboden. Volksdans, zangstukjes en dergelijke vulden verder het programma dat veel bijval ondervond van het publiek in het Ned. Herv. verenigingsgebouw. Een Nederlands reisbureau heeft kon- takt gezocht met twee hotels in Zoute lande, dit in verband met de Wereldten. toonstelling te Brussel. Het bureau, dat bijkantoren heeft in Duitsland, komt na melijk met reisgezelschappen uit dit land eerst naar de Zeeuwse badplaats alvorens de reis naar Brnssel wordt ondernomen. Het ligt in de T edoeling, -lat vanuit Zou telande tripjes naar de Belgische hoofd stad worden gemaakt. De grootte van de gezelschappen varieert van 100 tot 250 personen. De twee Zoutelandse hotels hebben een kontrakt afgesloten met dit reisbureau van 18 april tot 1 juli en van 1 september tot 20 oktober. De zomermaanden zijn bestemd voor de badgasten. Kringen in Zoutelande, die nauw be trokken zijn bij het toerisme, wijzen er op, dat de badplaats nog niet is volge boekt, noch in het voor-, noch in het na seizoen. De beide hotelhouders, die zijn aangezocht, zijn uiteraard zeer in hun schik met het te verwachten goede sei zoen. B1GGEKERKE C.B.T.B. De Chr. Boeren en Tuinders Bond hield onder voorzitterschap van de heer P. Polderman haar jaarvergadering. Tot voorzitter werd gekozen de heer Joh. Kodde, tot bestuurslid de heer Jac. Si- monse. Hierna hield ir. De Steur een in leiding over het onderwerp „De plaats van de landbouw in de hedendaagse sa menleving", waarop een drukke gedach- tenwisseling volgde. Besloten werd nog om binnen korte tijd een familie-avond te beleggen. Polio-inenting. De inenting tegen da kinderverlamming voor de jaarklassen 1952, 1953, 1954, 1956 en 1957 zal te Big- gekerke plaats vinden op vrijdag 28 fe bruari a.s. ten gemeentehuize. Van de 87 voor deze injecties in aan merking komende kinderen zal 70 pet worden ingeënt. KAMPERLAND Wereldgebedsdag. In het verenigings gebouw Renata werd de Vrouwenwereld gebedsdag gehouden. Door mevr. Postma en door mevr. Radder werd een liturgia voorgelezen, dat afgewisseld werd met zang. KOUDEKERKE Gitvoeringen. De gymnastiekvereniging Swift heeft in het gemeentelijk vereni gingsgebouw haar jaarlijkse uitvoeringen gegeven. Op vlotte wijze werd het pro gramma afgewerkt. Knots-, hoepel- en baloefeningen volgden elkaar in ritmisch tempo op. Het nummer brug met onge lijke leggers, hetgeen door de dames- afdeling voor het voetlicht werd gebracht was van goed gehalte. NIEUWDORP Het leven der vogels. Nieuwdorp zal a.s. zaterdag „in het teken" van da vogels staan. De heer Ko Zweeres, secretaris van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Vogels, hoopt dan nl. in het verenigingsgebouw iets meer te vertellen over het doen en laten van de gevederde luchtbewoners. Hij doet dit aan de hand van verscheidene kleu rendia's en ertoont bovendien de door Engelse ornithologen opgenomen kleu renfilm „Vogels van Nederland". De organisatie van deze avond berust bij de pas opgerichte Zuidbevelandse af deling van de Christelijke Jeugdbond van Natuurvrienden, 's Middags wordt er bovendien nog een programma voor de jeugd gegeven. Het avondprogram ma, dat om half acht aanvangt, wordt geopend door burgemeester D. M. Ver met. OUD-VOSSEMEER Uitvoering „Spido". De zaal van „Hof van Holland" was goed gevuld toen da gymnastiekver. „Spido" daar vrijdag avond een winteruitvoering gaf. De heer P. A. W. Mees heette b. en w., alsmede alle leden en donateurs hartelijk welkom. Spr. memoreerde de ingebruikneming van het nieuwe turngebouw en sprak er zijn teleurstelling over uit, dat een actie tot het aanwerven van meer seniorenle den geen resultaat opleverde. Het uitgevoerde programma stond op hoog peil. Tussen de turnnummers had men wat lichte stukken ingelast. De juni oren zorgden op deze wijze voor wat ko mische afwisseling. Na afloop van het omvangrijke, doch met grote aandacht ge volgde programma, sprak de heer Mees een slotwoord. Rode Kruisfilm. In tegenstelling tot vorige jaren was de belangstelling voor de vertoning van de Roode kruis-film niet groot. Zoals gewoonlijk sprak de burgemeester, mr. J. J. Versluys, een in leidend woord. Daarna werd de film „Zwervers van de 20e eeuw" vertoond. RTTTHEM Oranjevereniging. De Oranjevereniging hield haar jaarlijkse feestavond voor de leden. Na het openingswoord van de voorziter, de heer L. Osté, werd het to neelstuk „De Öliekous" opgevoerd. Het werd door een toneelgroep uit Koudeker- ke voortreffelijk op de planken gezet. BIEZEL1NGE Jonge kerk. De maandelijkse bijeen komst van de plaatselijke jongekerk- groep, dinsdagavond gehouden, was gewijd aan een bespreking over de preek. Vele waardevolle opmerkingen werden hierover gemaakt. Het gesprek werd geleid door vicaris Koelman. Verder was er een spel o.l.v. Chr. te Winkel. YERSEKE Ongeluk. De heer Ph. v. Damme, die dinsdagavond de schade aan zijn steiger wilde opnemen, had het ongeluk te val len en zijn been te breken. Hij moest di rect naar het ziekenhuis te Goes worden overgebracht. Aanstaande zaterdag zal het groot feest zijn in het gebouw van de Christelijke Kleuterschool aan de Bree in Middelburg. Want dan is het veertig jaar geleden, dat mej. E. J. Bosschaart hier als onderwijzeres in dienst trad. Mej. Bosschaart is inmiddels reeds sinds 24 jaar hoofd van deze school en zij is zeer gezien bij de jongens en meisjes, die het Breeschooltje bevolken. Mej. Bosschaart kan veel vertellen, want in veertig jaar valt er veel te be leven, vooral wanneer je zo'n 2500 kin deren onder je „beheer" hebt gehad. De jubilaresse vindt, dat de tijd omge vlogen is en zij schrijft dit toe aan de jeugd, waarvan zij zoveel houdt en die een groot gedeelte van haar tijd in be slag genomen heeft. Nadat mej. Bosschaart een fröbel- cursus in Vlissingen had gevolgd kweekscholen waren er in die dagen nog niet kwam zij 1 maart 1918 aan de Christelijke kleuterschool in functie op een salaris van f 12,50 in de maand! Dit vermocht echter niet, de arbeids vreugde te verminderen en in de loop der jaren heeft mej. Bosschaart de school zien groeien. Van drie werden het op den duur zes klassen, waarvan later een tweetal naar de Singelstraat werd overgebracht, want toen werd het werkelijk teveel. Sinds de oorlog verlaten nu elk jaar zo'n tachtig kin deren de Breeschool, om naar de „gro te" school te gaan. Verhalen over de kinderen kan mej. Bosschaart te over vertellen. Eén van de mooiste is wel dat over twee broer tjes, die op een gegeven dag het is al lang geleden veel te laat op school kwamen. Zij zaten van top tot teen onder de modder. Op een vraag van de juffrouw, waar zij toch wel ge weest waren, antwoordde de oudste kleuter: „Wij zijn naar de tandarts ge weest". „Wie was die tandarts", wilde de juffrouw weten. Er volgde een naam. „Zal ik die meneer eens even opbel len", sprak de juffrouw, waarop het andere knaapje in het midden bracht, dat het een andere tandarts was ge weest. „Zal ik jullie eens iets vertellen?" ging de juffrouw verder, „jullie heb ben aan de waterkant gezeten." Tegen zoveel helderziendheid was het twee tal niet opgewassen. Zaterdag, wanneer het kinderfeest is afgelopen, zullen op de bijeenkomst .van schoolbestuur en ouders nog wel meer van dit soort herinneringen wor den opgehaald. VEERE „Veerse Dakruiters". Dezer dagen hield de landelijke rijvereniging „Veerse Dijk- ruiters" haar vergadering, welke onder leiding stond van de heer B. Meijers. Verschillende punten op het terrein van de ruitersport werden behandeld, waar uit bleek, dat er een levendige belang stelling bestaat voor deze jonge vereni ging, welke thans twintig leden telt. Na de pauze vertoonde de heer C. Pou- wer enkele mooie films. Op 8 maart a.s. houdt „Veese Dijkruiters" een puzzel- tocht door Veere en omstreken.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2