Nieuwdorp is zeker van kampioenschap Ontkoppeling prijs- en pachtbeleid ontmoet ernstige bedenkingen Vier kampioenen in de zaalhandbalcompetitie A.Z.V.V. op derde plaats Walcherse plattelands jeugd over conflict stad en land Onredelijk zware lasten voor pachters Volleybal Bekercompetitie GEEN RUMOER IN DOMBURG IN ZOMERMAANDEN HOOFDBESTUUR C.B.T.B. Bezwaren tegen inkrimping landbou wvoorlichting Ds. J. v. d. Leek dertig jaar predikant De mens binnen en buiten de wallen Raadsleden besloten eenstemmig: Attractief programma van CPMB en CJBTB GOES Nagekomen advertentie Maandag 24 februari 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 In de vergadering van het hoofdbestuur van de Zeeuwse C.B.T.B. zijn ernstige bezwaren ontwikkeld tegen het feit dat de verhoogde pachten niet volledig in de garantieprijzen zullen worden doorbere kend. Op zichzelf is het redelijk dat de sterk gestegen eigenaarslasten in de pachten worden opgevangen, maar dan mag ook een volledige doorberekening in de garantieprijzen worden gevraagd. Nu dit slechts ten dele het geval is, zullen vele pachters voor onredelijk zware lasten komen te staan. Een ernstig protest tegen een dergelijke ontkoppeling van het prijs- en pachtbeleid is dan ook zeer zeker op zijn plaats, meent het hoofdbestuur. Besloten werd om deze zaak op landelijk niveau aan de orde te stellen. Het is van groot belang dat in landbouwschapsverband blij vend wordt aangedrongen op een bevredigende oplossing. c) het aantal centraal werkzame specia listen vermindert met één persoon; d) en het aantal verspreid in het ambts gebied werkzame hulpassistenten ver mindert met vier personen. Uitvoerig werd van gedachten gewis- seld over de bezwaren die hier en daar naar voren worden gebracht met betrek king tot de onderlinge bedrijfsvergelü- king, die plaats heeft t.a.v. de ingescha kelde bedrijven voor de kostprijsbereke ning van het L.E.I. In het algemeen ont staat hierdoor een prikkel om tot betere resultaten te komen, waardo'or deze be drijven spoedig boven het gemiddelde Uitsteken. Naar de mening van het hoofdbestuur van de Zeeuwse C.B.T.B. zal het niet ge makkelijk zijn om de onderlinge bedrijfs- vergelijking af te schaffen. Er zijn ook gebieden waar men deze zeer op prijs stelt. Het is niet ondenkbaar dat daar zonder een bedrijfsvergelijking de prik kel om aan de kostprijsberekening mee te doen zal wegvallen. Teneinde aan de reële bezwaren enigs zins tegemoet te komen, zou overwogen kunnen worden het aantal jaren dat één en hetzelfde bedrijf in de kostprijsbere kening meeloopt, terug te brengen van B op 4. LANDBOUWVOORLICHTING De extensivering van de landbouw voorlichting heeft tot doel zonder uit breiding van personeel de landbouwvoor lichting in de streken met een minder vooruitstrevende bedrijfsvoering te in tensiveren ten koste van de gebieden met een moderne bedrijfsvoering. Voor de Zeeuwse eilanden brengt dit grote consequenties mee en wel, dat: a) het aantal voorlichters vermindert met drie personen; b) het aantal plaatsvervangende bedrijfs- oorlichters vermindert met één per soon; Theoretisch is het damesteam Bazo uit Goes verdrongen van de tweede plaats in de competitie afdeling Zuid-Beveland. Zaterdagmiddag hebben zij door een niet beste wedstrijd, waarin alle samenspel en overzicht ontbrak, deze plaats aan O.K.K. I moeten afstaan. De dames van O.K.K. hebben deze overwinning eerlijk verdiend. Ook de heren van O.K.K. wonnen hun wedstrijd met 31 van Astra III. Astra I behaalde een verdiende overwinning op A.V. '56. Aan het laatste team ontbraken enkele goede spelers. Uitslag: D. O.K.K.Bazo 31; H. Astra m—O.K.K. 1—3; Astra I—A.V. '56 3—1. Sport Steunt Zonneveld De Middelburgse korfbalvereniging „Swift" speelde jaarlijks ten bate van Sport Steunt Zonneveld op de Markt te Middelburg een wedstrijd tegen Deetos, doch door een achterstand in de competitie is het deze Dordrechtse club ditmaal niet mogelijk naar Zee land te komen. Swift is er echter toch in geslaagd een wedstrijd te arrangeren en op 22 maart behoudens goedkeuring van b. en w. zal op de Markt een wedstrijd plaats vinden tegen het ver tegenwoordigend Zeeuws Korfbal Twaalftal. Om half drie des middags spelen de junioren een voorwedstrijd en om half vier komen Swift en het Zeeuws Twaalftal tegen elkaar uit. Aan de aktie „één dubbeltje per doelpunt voor Sport Steunt Zonne veld" wordt ook deelgenomen door de voetbalvereniging „Arnemuiden" en met niet minder dan vier twaalf tallen. Amateur-spelleiderscursus Het ligt in de bedoeling van de K.N. V.B. ook dit jaar weer trainers be schikbaar te stellen aan de afdelingen voor het houden van amateur-spellei derscursussen. Deze cursussen dienen begin april aan te vangen en zullen bestaan uit 10 lessen van VA uur, t.w. twee theoretische en 8 praktische les sen. Het is de uitdrukkelijke wens van de technische commissie slechts deel nemers toe te laten, die ten minste de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt. Door de K.N.V.B., afdeling Zeeland wordt een bekercompetitie georgani seerd. Hieraan kan worden deelgeno men met het hoogste elftal, waarmede men aan de competitie van de afdeling heeft deelgenomen. De indeling zal met het oog op besparing van reiskos ten de teerste twee ronden rayonsge- wijs plaats vinden. Vanaf de derde ronde zal loting plaats hebben. De wedstrijden worden gespeeld volgens bekerafvalsysteem. Veetentoonstelling te Goes De Paasveetentoonstelling te Goes zal Op 18 maart worden gehouden. Naar de mening van het hoofdbestuur is bij deze extensivering onvoldoende re kening gehouden met de geografische lig ging van Zeeland en de uitgebreide her- verkavelingswerken in onze provincie. Besloten werd om samen met de beide andere landbouworganisaties een schrij ven te richten aan de Directie van de Landbouw, waarin tegen deze rigoreuze bezwaren zullen inkrimping ernstige worden ingebracht. PRIJSBELEID Over de nieuwe garantieprijzen voor de melk en verschillende akkerbouw- produkten Is nog weinig bekend. De ver gadering betreurde het ten zeerste dat telkenjare zo lang wordt gewacht met een beslissing. Het hoofdbestuur sprak zijn misnoegen uit over exportcontingentering van aard appelen. De telers worden hiervan de dupe. VERDROGING ROND BRAAKMAN Met de hulpverlening aan een aantal boeren rondom de Braakman, die met ernstige verdrogingsverschijnselen te kampen hebben, loopt het nog niet vlot. Binnenkort kan het rapport van de door G.S. ingestelde werkcommissie worden verwacht. Aan de Gewestelijke Raad voor Zee land zal worden verzocht de pogingen die zijn aangewend voor hulpverlening op korte termijn, met kracht voort te zetten. BENOEMINGEN In deze vergadering, die onder leiding stond van de heer C. de Putter, werden ook enkele benoemingen verricht en wel: 1. Als adviserend lid van het hoofdbe stuur de heer B. Koole te Souburg; 2. Als leden van het bestuur van het Boek- houdbureau de heren L. Dieleman te Axel en I. G. de Jager te De Heen. ZATERDAGVOETBAL EVENALS VORIGE WEEK vonden ook zaterdag weer vele terrein-afkeu ringen plaats, waardoor tal van wedstrijden -in de zaterdagcompetitie geen doorgang konden vinden. In de eerste klasse werd de ontmoeting Rillandia I Terneuzense Boys I afgelast, doch de wedstrijd Colijnsplaatse Boys IA.Z.V.V. I is doorgegaan, evenals de voor Arnemuiden én Nieuwdorp belangrijke wedstrijd Spui IArnemuiden I. Deze laatste ontmoeting móest wel doorgaan, omdat Spui zaterdag voor de laatste maal beschikte over het speelveld. Zowel de eerste als de tweede wedstrijd eindigde in een gelijkspel. Colijnsplaatse Boys wist het bezoekende Axel te bedwingen met 11 en Arnemuiden behaaldeeen 22 gelijkspel tegen Spui. En hierdoor werd de weg naar het kampioenschap voor Nieuwdorp nog meer geeffend. Nieuwdorp leidt thans met 29 punten uit 17 wedstrijden. Het moet nog een wedstrijd spelen en wel op 8 maart tegen hekkesluiter Zaamslag. Het is onwaarschijn lijk, dat dit een nederlaag of gelijkspel voor Nieuwdorp betekent, zodat men gerust de kampioensvlag kan buiten hangen. A.Z.V.V. bezet thans met 23 pun ten uit 13 wedstrijden de derde plaats en het kan hiervan niet meer worden verdrongen door Spui, dat met 18 punten uit 17 wedstrijden een nog wankele vierde plaats inneemt, omdat Colijnsplaatse Boys 17 punten uit 15 wedstrijden wist te behalen en derhalve nog 3 wedstrijden moet spelen. Krabbendijke, dat deze competitie bijzonder te kampen had met pech komt helaas niet meer in aanmerking voor de vierde plaats. STANDEN: EERSTE KLASSE Nieuwdorp I Arnemuiden I A.Z.V.V. I Spui I Colpl. Boys I Krabbendijke I Wemeldinge I Tern. Boys I Rillandia I Zaamslag I In de tweede klasse A werden al le wedstrijden afgelast en in de tweede klasse B gingen slechts twee wedstrijden door. Kats I won met 50 van Heinkenszand I en Wisse kerke I verloor met 52 van Yer- seke Hl. De standen in de tweede klasse B zijn nu: Yerseke m 15 10 3 Kloetinge I 14 9 3 Mevo I S.V.D.I Kats I Kapelle I Wolfaartsdijk X Goes V "Bevelanders I Wissekerke Heinkenszand I 2 pnt. in mindering. In de tweede klasse C en E wer den alle wedstrijden afgelast en in de tweede klasse F gingen slechts 2 wedstrijden door. A.Z.V.V. III verloor met 14 van Hoek I en Spui n won met 20 van Driewe gen II. Standen in deze klasse: Hoek I Driewegen X Tern. Boys n 17 13 3 1 29 80—34 16 12 1 3 25 71—24 18 10 3 5 23 6438 17 7 4 6 18 51—53 15 6 5 4 17 29—26 16 7 2 7 16 35—38 17 5 2 10 12 39—82 14 4 3 7 11 23—39 14 2 0 12 4 24—57 14 1 1 12 3 23—48 14 15 18 14 15 12 16 16 15 8 3 8 3 7 5 8 2 5 4 4 2 4 2 2 4 1 1 2 23 57—35 2 21 47—27 3 19 74—35 4 19 41—28 6 19 71—44 4 18 42—29 6 14 4429 6 10 27—30 10 10 42—79 10 8 41—67 13 1 20-103 12 10 0 13 9 1 11 9 0 2 20 91—14 3 19 55—33 2 18 67—19 KAPELLE De afgelopen week was het dertig jaar geleden dat ds. J. v. d. Leek, pre dikant van de Geref. Kerk te Kapelle in het ambt werd bevestigd. In de kerkdienst van zondagmorgen is dit feit herdacht. Ouderling D. Sandee heeft namens de gemeente de jubile rende predikant toegesproken en hem een toga aangeboden. Ds. van der Leek werd 19 febr. 1928 in zijn eerste gemeente, Zaltbommel, bevestigd. In 1931 vertrok hij naar Badhoevedorp en 20 april 1947 deed hij intrede te Kapelle-Biezelinge. A.Z.V.V. II 10 7 0 3 14 44—16 Hoek II 12 4 2 6 10 36—52 Zaamslag n 12 4 0 8 8 25—63 A.Z.V.V. in 13 4 0 9 8 29—58 Spui II 13 4 0 9 8 23—72 Driewegen II 12 1 1 10 3 18—61 Geslaagde typografen Acht Zeeuwse kandidaten, die heb ben gestudeerd voor het bedrijfs- diploma van de centrale opleidings commissie in het boekdrukkers- en rasterdiepdrukbedrijf ontvingen zater dagmiddag in „De Landbouw" te Goes hun diploma „Jonggezel zetter". De vergadering, die onder leiding stond van de voorzitter, de heer J- M. C. van der Peijl uit Kruiningen, werd ook bijgewoond door de heer J. Steen uit Amsterdam, controleur van het leerlingenstelsel. De geslaagden zijn: J. G. Nijsse, 's-Heer Hendrikskinderen, Chr. Kor- stanje, Goes, Iz. J. van Dis, Vlissingen, Joh. de Schipper, Wissekerke, G. J. Gorsse, Goes, J. J. van Houte, Bres- kens, N. Geelhoed, Vlissingen en Adr. v. d. Berge, Oost- en West-Souburg. Geen der leerlingen werd afgewe zen. - „Binnen en buiten de wallen" was de titel van de causerie, die de heer J. A. van Bennekom te Middelburg hield tijdens de gecombineerde jaar vergadering van de C.B.P.B. en C.J. B.T.B. afdeling Middelburg, die za terdag werd gehouden. Binnen en bui ten de wallen, ofwel de stedeling en de plattelander, hebben vele vragen in het leven van vandaag gemeen. Er is een zeer nauw contact, tussen de belangen van de beide bevolkings groepen. Maar er zijn ook wrijvingen. Tijdens de onder voorzitterschap van burgemeester W. J. G. Crom- melin gehouden gemeenteraadsvergadering werd de gemeentereke ning 1956 en die van sociale zorg 1956 goedgekeurd. Vastgesteld werd het uitbreidingsplan „Driehoek" aan de Westweg en Westkapelseweg. Een bezwaarschrift hiertegen werd afgewezen. Goedkeuring werd verleend om in dit plan een straat aan te leggen. De prijs van de bouwgrond in dit plan werd vastgesteld op f 13.75 per vierk. meter. Het gehele plan voorziet in de bouw van 3 bungalows, 3 dubbele en 3 enkele woningen. De voorzitter verdedigde een voor stel van b. enw. om de politieveror dening zodanig te wijzigen, dat er ook in de maanden juli en augustus voor de café's een sluitingsuur zal zijn. Er zijn van allerwege klachten binnenge komen van inwoners, gasten en de Vereniging van Vreemdelingen Ver keer. De heer Crommelin noemde deze De besturen van de Chr. jonge boe ren- en tuindersbond in Zeeland en de C.P.M.B. hebben het programma voor de zomer vastgesteld. Op 26 april zal in Goes een declamatiewedstrijd wor den gehouden, waaraan leden van bei de organisaties kunnen deelnemen. De beste deelnemers kunnen inschrijven voor een wedstrijd op landelijk niveau, die op de nationale bondsdag te Doe- tinchem zal worden gehouden. De traditionele zomertoogdag zal dit jaar in Middelburg worden gehouden. Indien mogelijk zal het onderwerp „televisie" worden besproken. Aan een wedstrijdcommissie is opdracht gege ven een programma op te stellen voor een sport- en wedstrijdgedeelte. De Zuidbevelandse toneelclub zal een openluchtspel instuderen, dat ■waarschijnlijk in „Toorenvliedt" Zal worden opgevoerd. Nu de Ned. C.J.B.T.B. de statuten en reglementswijziging heeft aanvaard, zal ook de Zeeuwse afdeling de kon- sekwenties hiervan onder ogen zien. Een commissie is ingesteld, die deze zaak zal ter hand nemen en die de re glementen zal onderzoeken en voor stellen zal doen voor aanpassing. Een van de belangrijkste vragen is wel of de Zeeuwse C.J.B.T.B. rechts persoonlijkheid zal dienen aan te vra gen. De ontwikkeling van het Werk maakt het zeer gewenst dat ook prov. jeugdbonden in de toekomst als rechtspersoon kunnen optreden. Opnieuw zijn er zaterdagavond tijdens de in Goes en Middelburg gehouden zaalhandbalwedstrijden enkele teams naar voren gekomen, die of het kam pioenschap wisten te behalen of dit zodanig veilig wisten te stellen, dat het ben niet meer kan ontgaan. In de heren-reserve eerste klasse behaalde TO- NIDO n definitief het kampioenschap, in de dames tweede klasse is Walcheren verzekerd van deze titel, evenals in de dames derde klasse het team Honte- nisse en in de heren derde klasse Marathon III. Nog slechts enkele wedstrijden moeten worden gespeeld en dan volgen tot besluit van deze competitie op zaterdag 22 maart de beker-wedstrijden In de Veilinghal te Middelburg met als besluit de districtsontmoetingen tussen de kampioenen van zuid A en zuid B. In de Heren Reserve Eerste Klasse vonden zaterdagavond twee belangrijke ontmoetingen plaats. Koploper Tonido II speelde tegen EMM II en wist met de hakken over de sloot (87) te winnen en daardoor het kampioen schap definitief te bemachtigen. Hel las II verloor met 713 van het be zoekende Marathon II, zodat het én vaster op de onderste plaats kwam te zitten én nog steeds geen enkele wed strijd in deze competitie wist te win nen. Standen: Tonido n 6 5 10 11 Marathon II 6 2 2 2 6 E.M.M. II 5 2 0 3 —4 Hellas II 5 0 14—2 MARATHON III LEIDT Door een 96 overwinning op het bezoekende Ono wist Marathon IH in de derde klasse heren nog steeds de leiding te houden en het maakt met 9 punten uit 5 wedstrijden heel sterke aanspraken op de kampioenstitel. E. M.M. Ill won met 84 van Tonido III en doordat De Meeuwen met 30 van E.M.M. I verloor, kwam E.M.M. III definitief van de onderste plaats weg. In de derde klasse her^n leidt Ma rathon III nu met 9 punten uit 5 wed strijden, gevolgd door Neptunes met 7 punten uit 5 wedstrijden, Fortuna II 7 punten uit 6 wedstrijden, o.M.M. III 5 punten uit 6 wedstrijden, Toni do II 4 punten uit 5 wedstrijden. O.N. O. 4 punten uit 5 wedstrijden en De Meeuwen met 2 punten uit 5 wed strijden. KLINKENDE OVERWINNING In de dames tweede klasse won Wal cheren met niet minder dan 141 van Olympus I en vergrootte de voor sprong daardoor zodanig, dat het kam pioenschap veilig werd gesteld. De Meeuwen won met 30 van E.M.M. I en sloot deze competitie dus af met een overwinning. Standen: Walcheren 5 4 10 9 Olympus 4 2 11 5 E.M.M. I 5 113 3 Meeuwen 6 114 3 In de dames derde klasse speelde koploper Hontenisse gelijk tegen Luc- tor. Haar voorsprong is echter zoda nig, dat zij niet meer ingehaald kan worden en ondanks nog de twee te spelen wedstijden mag Hontenisse het 'kampioenschap behaald achten. Odi won in deze klasse met 61 van Vol harding. Standen in deze klasse: Hontenisse 6 wedstrijden - 13 pnt. Luctor 6 wedstrijden - 8 pnt. Odi 5 wedstrijden - 4 pnt. Hellas II 4 wedstrijden - 3 pnt. Volharding 7 wedstrijden - 2 pnt. RESERVE In de dames reserve eerste klasse - waar nu nog twee wedstrijden moe ten worden gespeeld - won E.M.M. II met 10 van Zeeland Sport II. Bij de dames junioren afd. A be haalde Olympus II een 63 overwin ning op Marathon en in de afdeling B verloor De Meeuwen met 34 van To nido. In de afdeling heren junioren leed Hellas H een 68 nederlaag te gen het bezoekende Olympus II. klachten zeer gegrond. Volgens spre ker zou ret niet in het belang van de badplaats zijn deze toestand langer te bestendigen. Ook de raadsleden waren het hier mee eens. Met algemene stem men werd besloten het sluitingsuur in juli en augustus vast te stellen op 1 uur. Inenting tegen kinderverlamming Op 26 februari en 5 maart a.s. wordt in Goes een begin gemaakt met de in enting tegen kinderverlamming van de kinderen geboren in 1952, 1953, 1954, 1956 en de eerste helft van 1957. De kinderen geboren in de 2e helft van 1957 worden op latere datum ge- ent. Het betreft in Goes ruim 1400 kin deren, waarvoor de ouders een oproe ping ontvangen om op een van ge noemde dagen in het Medisch Cen trum te komen, waar de heren dok toren op verschillende uren zitting zullen houden. Bij het verzenden van de oproepingen is voor zover mogelijk rekening gehouden met de mogelijk heid om ieder kind door de eigen huis arts te laten enten. Alliance Frangaise Het zeer gevarieerde programma, dat de Alliance aan haar leden biedt, stelt deze instaat, om soms iets te ver nemen over wetenschappen, die in Nederland vrijwel onbekend zijn. Een van die wetenschappen is de speleologie, die een speciale studie maakt van de grotten, die vooral in Zuid-Frankrijk in zee groot aantal ge vonden worden. Norbert Casteret, een van de meest vooraanstaande speleologen, heeft in de Korenbeurs een causerie gehouden over zijn wetenschap en meer in het bijzonder over enige ijsgrotten, die hij 30 jaar geleden in de Pyreneën heeft ontdekt en sindsdien verschillende ma len heeft bestudeerd. Zijn lezing werd toegelicht door interessante lichtbeel den. Tot slot werd een film vertoond, waardoor duidelijk werd, dat de spe leologie, om tot resultaten te komen, naast wetenschap ook nog een grote mate van behendigheid, sportiviteit en techniek vereist. „Van ander ras" „Van ander ras", luidde de titel van het toneelspel in drie bedrijven door Arnaud d'Usseau en James Gow, dat zaterdagavond met succes werd opge voerd door leden van de Goese Lyce umvereniging „Vlam" in de grote zaal van het „Schuttershof". Het stuk behandelde een zeer actu eel onderwerp, nl. de verhouding tus sen negers en blanken in een bepaalde samenleving en speelde zich af in het zuiden van de Verenigde Staten. Brett Charles, een neger, waarom de hele geschiedenis draaide, werd goed vertolkt door John Jacobs. Het was geen gemakkelijke rol. Friedel Rijkse speelde goed de figuur van Alice, de oudste dochter van senator Langdon, die door Kees van Liere op de planken werd gebracht. Deze oude brompot was echter niet eenvoudig door een scholier ten tonele te brengen. Een dankbare rol werd goed gespeeld door Harke de Roos nl. die van Howard, de schrijver. De jongste dochter van se nator Langdon, Genevra, werd aardig uitgebeeld door Jeanne Beenhakker. Voorts kwamen nog ten tonele Otto Wegner als Roy Maxwell, een advo caat; Greet je Hofman als Bella, de moeder van Brett Charles; Margreet Bouwman als Honey het negermeisje en tenslotte Joop Meulbroek, Aart Wouterse en Marcel Catoire als sheriff en agenten. Het geheel stond onder leiding van A. B. Bouwman Grutterink. Heden(maandag)avond wordt het stuk nogmaals opgevoerd en wel spe ciaal voor de leerlingen van het ly ceum. Afscheid ds. Johannes te Vlissingen Ds. H. Johannes, predikant van de Evangelisch Lutherse gemeente te Vlissingen, die een beroep heeft aan genomen naar de Lutherse gemeente te Breda c.a. is voornemens zondag 2 maart a.s. afscheid te nemen van zijn tegenwoordige gemeente. In verband met de restauratie van het Evangelisch Lutherse kerkgebouw vindt "de af- scheidsdienst 's middags drie uur plaats in het kerkgebouw van de Doopsgezinde gemeente. De heer Van Bennekom, directeur van de Christelijke Kweekschool, belichtte enkele facetten van deze botsingen. Hij zocht de oorsprong van de ge spannen verhouding in het. eind van de vorige eeuw, toen vele plattelan ders migreerden naar de stad. In dit verband behandelde spreker enige sociologische vraagstukken. Da plattelander is de man, die de tijd kan nemen om de grondslagen van het le ven te bestuderen, zijn levenstempo is rustig. De stedeling daarentegen leeft op het ritme van de straatklok, zijn horloge en zijn agenda, gr zit een ontzaglijke vaart in de stadsmens, maar daarmee samenhangend tegelijk een grote oppervlakkigheid. Als belangrijkst verschil noemda spreker, dat de plattelander in da diepste zin een gemeenschapsmens is. Het gevaar is groot, dat het gods dienstig leven samenhangt met de nor men van het dorp. De tocht van da boer naar de stad werd voor hem een eenzaam avontuur. Dit heeft op ker kelijk gebied ellendige gevolgen ge had: juist onder de migrerende platte landers is een afzakking te constate ren naar de zelfkant van het geeste lijk leven. Spreker lichtte dit met tal rijke voorbeelden toe. Gelukkig zijn de grenzen tussen plattelander en stedeling in de loop der jaren veel minder scherp gewor den, aldus de heer Van Bennekom, die zijn rede besloot met uitspreken van de wens, dat de mens buiten de wal en de mens binnen de wal elkander nóg beter leren verstaan. Tevoren had de voorzitter, de heer J. Harpe, een welkomstwoord ge sproken waarin hij er bij de afdelin gen op aan drong enige belangrijke punten uit het landbouwbedrijf in het komende verenigingsjaar onder de loep te nemen. Mej. J. Janse las de jaarverslagen voor, die getuigden van een bloeiend verenigingsleven. Een zanggroepje van de C.B.P.B. bracht op verdienstelijke wijze enige liedjes ten gehore. Na de pauze werd het toneelstuk „De V.N. 87" opgevoerd: een ernstig spel uit het vissersleven. Spelers en speelsters mochten na afloop een ver diend applaus in ontvangst nemen. RJLL AND-B ATH Raad. De raad der gemeente kwam in spoedeisende vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester J. C. W. Jobse. Het enige agendapunt: voorstel om met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage een geldle ning aan te gaan, groot f266.000,loop tijd c.a. 25 jaar, rente 6 pet, alsmede voor stel om met deze bank een geldlening af te sluiten tot het bedrag van de ten gunste dezer gemeente uitgesproken voorkeur van de z.g. rentespaarbriefle- ning 1957, werd met algemene stemmen aangenomen. De voorzitter deelde nog mede, dat de aanleg van een vrijliggend rijwielpad langs de Hoofdweg van het dorp tot aan de Rijksweg in de naaste toekomst zal plaats vinden. Ouderavond. In een der lokalen der Herv. kleuterschool werd een ouderavond gehouden onder leiding van ds. C. den Engelse. Vooraf was er gelegenheid het werk der kleuters te bezichtigen. Het hoofd der school mej. Geldof en de an- derwijzeres mej. Verheijke, hielden leder een causerie over de opvoeding van de kleuters. Na de pauze werd een film ver toond over de kleuters. Na afloop sprak de voorzitter een speciaal dankwoord tot de beide leerkrachten en tot de heer A. A. Mol, die als bestuurslid heeft bedankt en die vele jaren, werkzaam is geweest voor de school. ST. MAARTENSDIJK Bezichtiging l.t.s. Reeds aan de ingang, bij het betreden van de binnenplaats, biedt het nieuwe gebouw van de lagere technische school te Sint Maartensdijk een imposant gezicht. Deze eerste indruk wordt nog overtroffen, wanneer men de werkplaatsen en leslokalen doorloopt. De bewoners van Sint Maartensdijk en de omliggende plaatsen hebben dit donder dag en vrijdag kunnen constateren. Er was op die dagen n.l. gelegenheid de nieuwe school te bezichtigen. Er werd een ruim gebruik van gemaakt. Brandstoffenvereniging. De Coöperatie ve brandstoffenvereniging „Algemeen Be lang" hield haar algemene vergadering in het „Hof van Holland". De heren Chr. Hoek en C. J. Kwaak werden als be stuursleden herkozen. De bergplaats der kolen zal nodig verbeterd moeten worden. Het bestuur zal hier zijn aandacht op vestigen. Er werd 583.190 kg brandstof omgezet. Het ledental is gestegen tot 472. Besloten werd een goed kolenpakhuis te kopen. BERGEN OP ZOOM AJt.-C.H.U. Op dinsdag 4 maart a.s. zal in het verenigingslokaal bij de Gerefor meerde kerk een gecombineerde openba re vergadering gehouden worden van de plaatselijke kiesverenigingen der A.R. en C.H.U. Spreker zal zijn de heer F. H. van de Wetering, lid der Tweede Kamer. Zijn onderwerp is „Stemmen een Protestantse daad". Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een langdurig, smartelijk lijden, onze geliefde zorgzame moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder CATHARÏNA DE VISSER, Weduwe van Jan de Visser, in de ouderdom van 82 jaar en 8 maanden. Aagtekerke: JOH. DE VISSER. E. DE VISSER-MEIJERS. Meliskerke: M. FRANCKE-DE VISSER. J. FRANCKE. Aagtekerke: A. VERHAGE-DE VISSER. S. VERHAGE. Klein- en achterkleinkinderen Aagtekerke, 22 febr. 1958.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2