Ontwikkelingsdag Zeeuwse Agrarische Raad een forum Twee causeneen en Klank, kleur en licht in Middelburgse Abdij" Klachten over nachtelijke rumoer in de zomer BAAYENS Centrumpositie van Goes vergt meer uitgaven Commissaris der Koningin opende dorpshuis in Dreischor Zaterdag 22 februari 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 VOORLICHTING BOEREN EN BOERINNEN Aanvraag ontslag dr. Grootenhuis niet goedgekeurd Intrede kand. Boot te Gapinge {aak voor uw ,De getemde feeks' Oordeel van financiële commissie Moeten woningen aan De Grootstraat weer verkocht worden Adoptie tevens afgesloten Opvoering in vijf avonden Raad Oostkapelle oordeelt: ZEEUWSE MUZIEKSCHOOL MOET ZUINIGER WORDEN VVV Domburg vergaderde VERZOEK AAN GEMEENTE OM REDELIJK SLUITINGSUUR VAN DE CAFÊJS (TA.AC t: Op de gistermiddag te Goes gehouden ontwikkelingsdag van de Zeeuwse Agrarische Raad waarin samenwerken de Zeeuwse Land- bouwmaatschappij, de afd. Zeeland van de Bond van Plattelandsvrou wen, de Landbouwjongerengemeenschap en de Vereniging van oud leerlingen van de Rijkslandbouwwinterschool te Goes, werden zowel voor de dames als voor de heren belangwekkende zaken besproken. Eerst werd afzonderlijk vergaderd. Voor de dames die in aantal de he ren overtroffen hield mevr. D. Ele- ma-Bakker uit Groningen een met gro te aandacht beluisterde causerie over het werk van de Ned. Huishoudraad. Mevrouw Elema is lid van de Huis houdraad en vertegenwoordigd daarin de Bond van Plattelandsvrouwen. Zij lette duidelijk doel en streven van de Huishoudraad uiteen en gaf tal van nuttige wenken. RUNDVEEMESTERIJ In de bijeenkomst van de heren be sprak een forum onder leiding van ir. Th. C. J. M. Rijssenbeek de rentabili teit van de rundveemesterij. Over de vraag of door kruising van rundvee rassen een soort kan worden verkre gen, dat voor de mesterij zeer goede resultaten oplevert, werd vooral uit voerig van gedachten gewisseld. Men kon echter niet tot een afgeronde con clusie komen. Het nemen van proeven achtte men in het algemeen wel wen selijk, doch beklemtoond werd, dat dit met de nodige voorzichtigheid dient te gebeuren, daar voorkomen moet wor- De directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Goes heeft, na zowel mondeling als schriftelijk kennis te hebben genomen van de gronden waarop aan de heer dr. G. Grootenhuis te 's-H. Arends- kerke, adjunct-directeur van de Stichting Prov. Gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland, ontslag is verleend door het stichtingsbe stuur, besloten aan deze ontslag aanvraag goedkeuring te onthou den. De directeur van het Arbeidsbureau heeft beide partijen diverse keren ge hoord en hun argumentaties ook schriftelijk ontvangen. Hij heeft, na terzake geadviseerd te zijn door de zgn. plaatselijke commissie, die in kwesties van ontslag van advies dient, en na ook de mening te hebben ge vraagd van de Centrale Raad voor de Arbeidsinspectie te Den Haag, ge meend aan de ontslagaanvrage gelet op daarvoor aangevoerde gronden, zijn fiat niet te moeten geven. Voor het stichtingsbestuur staan nu twee mogelijkheden open: 1, Men kan trachten zich neerleg gend bij het, besluit van de directeur van het Arbeidsbureau de verhou ding tussen het bestuur en dr. Groo tenhuis weer tot goede harmonie te brengen. 2. Men kan de kwestie aanhangig ma ken bij de kantonrechter en hem ver zoeken uit te spreken dat het ontslag op wettelijk geldende gronden heeft plaatsgevonden. Het wordt dan een nieuwe procedure. Het is namelijk niet mogelijk van de beslissing van de di recteur van het Arbeidsbureau in be roep te gaan. den dat de kwaliteit van het Neder landse rundvlees achteruit gaat. Om des tijds wille moest van verde re bespreking van deze materie afge zien worden, doch besloten werd, op voorstel van ir. M. A Geuze, hieraan een afzonderlijke vergadering te wij den. Medegedeeld werd, dat er in Zeeland zesduizend bedrijven zijn, die vee hou den. Op achthonderd bedrijven wordt geen melkvee aangetroffen, een aantal veehouders houdt alleen rundvee voor zelfverzorging, zodat er ongeveer vier duizend bedrijven resteren, waarvoor de afzet van melk een belangrijke bron van inkomsten betekent. De structuur van Zeeland wijkt op dit punt af van het landelijke karak ter. Op een totale veestapel van 85.000 stuks treft men in Zeeland 19.000 st. melkvee aan. Verhoudingsgewijs houdt men in Zeeland veel jongvee voor de mesterij. Men meende dat de mestveestapel in Zeeland toeneemt. Hoewel er momenteel sprake is van een tekort aan vlees in Nederland kan er bij toenoming van de mesterij vrij spoedig overproduktie optreden. Met klem werd er op gewezen dat voor de export vooral gelet dient te worden op kwaliteitsvlees. Op de gemengde bedrijven in Zee land valt een verschuiving te consta teren van de mesterij naar de melke- rij. In het algemeen kan men echter zeggen dat de mesterij zich weet te handhaven. Op geanimeerde wijze werd voorts nog van gedachten gewisseld over het gisseur op. tot waarde brengen van afvalproduk ten en over de betekenis van stalmest. LEZING OVER Dr. SCHWEITZER In de hierna gehouden gecombineer de bijeenkomst heeft ds. D. A. Wer ner uit Zweelo (Dr.) een lezing ge houden over het werk van dr. Albert Schweitzer. Ds. Werner kent dr. Al bert Schweitzer persoonlijk en belicht te de eenvoud en de wilskracht, maar vooral het willen dienen van de ander. Dia's en een gramofoonplaat verduide lijkten het gesprokene. Ingezonden mededeling (adv.) In openluchttheater te Middelburg Gezien het grote succes, dat vorig jaar is behaald met de opvoering van Shakespeare's „De vrolijke vrouwtjes van Windsor" in het openluchttheater te Middelburg heeft het bestuur van de vereniging „De Openluchtspelers" be sloten ook deze zomer weer een stuk van de grote Engelse toneelschrijver te spelen en wel het blijspel „De ge temde feeks". Ook het voorspel van dit stuk, waarvan de première is opgeno men in het programma van het con gres, dat het Nationaal Overleg van Gewestelijke Cultuur in Middelburg houdt, zal worden gespeeld. Na de pre mière, op 20 juni a.s., die bij slecht weer niet in „Toorenvliedt", maar in Britannia" te Vlissingen zal gaan, worden nog een tweetal opvoeringen van dit stuk gegeven en wel op 23 en 24 juni. Jan Lemaire jr. treedt als re- •bttr Jtf. i „Regionaal contact" bestuurders Christelijke vakbeweging In het gebied ZeelandWest-Brabant zijn evenals in het land een aan tal bestuurders van de christelijke vak beweging werkzaam. Zij allen hebben 'n eigen taak, al naar gelang de vakbond of het verbond waartoe zij behoren. Niettemin hebben deze werkzaamheden aanrakingsvlakken en kan het nuttig zijn als men eikaars werk en moeilijk heden op de hoogte is. Om de belangen van de christelijke vakbeweging in zijn geheel zo goed mo gelijk te behartigen hebben deze be stuurders, te weten: H. Beenhakker (CNV), C. Braspenning (CBC), M. D. den Hollander CNCLB), J. Lodder (CMB), P. Minnaard (tijd. best. NCLB), R. van Wensen (NCLB) en K. Zuidema (NCB) een regionale commissie in het leven ge roepen, waarin zij allen zitting hebben. De commissie, komt regelmatig bijeen om met elkaar de werkzaamheden en problemen van dit gebied te bespreken. De uit de „provincie" voortgekomen vragen, suggesties e.d. van plaatselijke of regionale aard, worden eveneens in deze bijeenkomsten besproken. Vooral met het oog op de toekomstige ontwikkeling van dit gewest kan dit contact zeer nuttig zijn. De financiële commissie van de gemeenteraad van Goes heeft de gemeentebegroting 1958 ernstig bestudeerd. De commissie is tot de conclusie gekomen, dat de ont vangsten tot het uiterste zijn opge voerd, terwijl de uitgaven zijn uit getrokken tot bedragen, waarop niet te bezuinigen valt, tenzij het verzorgingspeil van de gemeente belangrijk zal worden verlaagd. ICtu.d. M. Boot van Woerden hoopt zondag-middag intrede te doen ln de Geref. Kerk van Gapinge, na ln de morgendienst bevestigd te zijn door drs. P. de Bruyn van Woerden. Maurits Boot werd geboren op 13 ok tober 1929 in Woerden en bezocht daar de Chr. lagere school en de Chr. ulo school en in Alphen aan de Rijn het Chr. lyceum. De heer Boot studeerde aan de V.U. Van juli 1956 tot september 1957 ar beidde hij voor de Geref. Kerk van Lon den onder de in Noord-Engeland (Li verpool en Manchester) verspreid wo nende Nederlanders („verstroolden- werk") en onder de zeevarenden in de ze havens. Gistermiddag is het dorpshuis van Dreischor officieel door de Com missaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, geopend. En omdat de opening van dit dorpshuis eigenlijk ook betekende de af sluiting van het herstel en de opbouw van deze dorpsgemeenschap, die in 1953 door het water zo wreed werd verstoord, maakte het ge meentebestuur er meteen een symbolische afsluiting van de adoptie voor de gemeenten Aalsmeer en Renkum van. Van beide gemeenten waren de gemeentebesturen in het dorpshuis aanwezig. Als blijk van grote waardering bood burgemeester Vermeu len aan beide adoptie-gemeenten elk een door de Haagse glazenier Liefkes vervaardigd glas-in-lood-raam aan, voorstellende het wapen van Dreischor. v Burgemeester Vermeulen herinner de in zijn toespraak aan de moeite, die Dreischor heeft moeten doen voor men zover was, dat men de beschik king kreeg over een bruikbaar ge bouw om als dorpshuis te dienen. Met financiële steun der provincie, uit de gelden van het Rampenfonds, kon men een tien jaar oud gebouw, waarin een café was gevestigd, over nemen, compleet met meubilair en inventaris. Het beheer van het dorpshuis is opgedragen aan een daartoe in het leven geroepen stichting, waarin leden van de gemeenteraad en van het verenigingsleven vertegenwoor digd zijn. Een rijk geschakeerd ver- eenigingsleven, want, zo onthulde de burgemeester, in Dreischor zijn op de 915 inwoners die de gemeente telt, maar liefst drie tonèelvereni- gingen. Verder heeft men in Dreischor twee leesgezelschappen, die beide meer dan honderd jaar oud zijn, De Commissaris De Commissaris der Koningin, die daarna zijn openingswoord sprak, merkte op, dat een dorpshuis voor een gemeente onmisbaar is. Hij vond het een uitstekend idee het beheer aan een stichting over te dragen. De totstandkoming van het dorps huis vond hij een symbool van de gemeenschapszin en saamhorigheid, die Dreischor kenmerken. Dat de con cierge die voor de exploitatie is aan gesteld, de heer Geelhoed heet, vond de Commissaris een goed teken, omdat die naam in het Zeeuws uitgesproken, als heel goed klinkt. Als laatste spreker wees ds. Duyven- dak er op, dat de opening van het dorpshuis nog maar een begin be tekent, maar dat de bewoners van het dorp er nu eensgezind een suc ces van zullen maken. Ds. P. Mackaay spreekt in Goes Maandag 24 februari a.s. zal weder om een theologische studiedag plaats hebben in de Geref. Kerk aan de Westwal te Goes, die deze keer in het teken van de zending zal staan. Ds. P. Mackaay, secretaris van de Herv. Raad voor de Zending, hoopt daar te spreken over: „De verhouding van de Wereldraad tot de internatio nale Zendingsraad". De conferentie, die om 10.45 uur aanvangt en 3.15 uur aanvangt, is toegankelijk voor theologen van alle kerken en voor ieder, die in het onderwerp belang stelt. jKlarik, kleur en licht in Middelburgse Abdij". Dit wordt de toe passelijke ondertitel van een historisch toneelspel, dat deze zomer in de Abdij te Middelburg ter opluistering van de verlichtingsavonden in dit deel van de stad zal worden gespeeld. Het stuk, dat in nauwe samenwerking door meerdere personen werd geschreven, kreeg de naam „So 't was gesciet in MiddélburchHet is geschreven ter inleiding van de verlichting en het spel kwam tot stand dank zij samenwerking tussen de Middelburgse VVV en de vereniging „De Openluchtspelers" te Middelburg. Deze laatste zal het stuk gedurende een vijftal avonden opvoeren, onder regie van toneeladviseur Jan emaire jr. sloten worden, maar na afloop, wan neer de verlichting ontstoken wordt, kunnen evenals vorig jaar de ge bouwen weer bezocht worden. In de Nieuwe Kerk vallen dan tevens or gelconcerten te beluisteren, terwijl het gemeentebestuur voor deze avon den beiaardconcerten heeft vastge steld. De medewerking van de hoofden van diensten in het Abdijcomplex en die van de kerkbesturen maakt het moge lijk, dat de gebouwen opnieuw ver licht kunnen worden. Teneinde op stoppingen in de gebouwen te voorko men is een „verkeersregeling" ont worpen, die kan worden uitgevoerd o.a. met medewerking van de padvin derij. Het stuk viordt gespeeld op het Ab dijplein, vóór het gebouw van het kan toor der registratie en successie, tus sen de ingang van de kloostergangen en de resten van de vroegere gouver neurswoning. Het stelt twee momen ten uit de geschiedenis van Zeeland voor, namelijk de inhuldiging van Fi- lips de Schone en het afscheid, dat deze vorst van zijn zuster Margaretha nam voor haar vertrek naar Spanje, waar zij uitgehuwelijkt was aan Don Juan van Aragon. Korte duur Bij het spel, dat van vrij korte duur is, wordt van moderne hulpmiddelen, zoals geluidseffecten, gebruik gemaakt. Dit schept de mogelijkheid, dat de be zoeker als het ware teruggevoerd kan worden van het heden naar de vijf tiende eeuw, waarin deze gebeurtenis sen voorvielen. De titel en een aantal fragmenten van de tekst zijn ontleend aan 'n oud rederijkerslied, dat het af scheidsmaal te Middelburg van Marga retha van Oostenrijk en Filips de Schone beschrijft. Gedurende de opvoeringen op 16, 23 en 30 juli, alsmede op 13 en 20 augustus zal het Abdijplein afge- Hierbij werd o.a. gedacht aan de uit gaven voor het onderwijs en culturele doeleinden. Bij het bepalen van het bedrag per inwoner zal hiermee reke ning moeten worden gehouden. Naar de mening van de commissie vergt de centrumpositie van Goes nu eenmaal uitgaven, die andere gemeenten niet of in veel mindere mate hebben. Dit geldt in nog ruimere mate als straks het deltaplan wordt uitgevoerd. Als gevolg daarvan zullen uitga ven moeten worden gedaan, waarbij gedacht wordt aan die voor de voor zieningen aan de haven en de weg door het noorden van Goes, die de draagkracht van de gemeente te bo ven gaan. Hierin, en dat geldt niet alleen voor Goes, maar ook voor an dere gemeenten, zal door de rege ring op de een of andere wijze moe ten worden voorzien door het be schikbaar stellen van extra bijdra gen. WONINGBOUW Wat de woningbouw betreft wil de commissie graag van b. en w. weten of er ai gegevens bekend zijn over de verdeling van het aan onze provincie toegewezen aantal woningwetwonin gen. Ook wordt gevraagd of de rege ling voor het toekennen van premies voor de bouw door particulieren bete re mogelijkheden biedt voor het bou wen van woningen dan de bestaande. De commissie heeft verder met ge noegen gezien, dat de verpleegprijzen voor de oudeliedenafdeling van 't gast huis zijn verhoogd tot f 3,50 pér per soon per dag. Het tekort op deze af deling is daardoor teruggebracht tot rond f 1500. De vraag rees waarom de verpleegprijs niet iets verder verhoogd is, waardoor een sluitend geheel was verkregen. WEER VERKOPEN? Bij het voorstel van b. en w. tot het aankopen van 15 woningen in de M. D. de Grootstraat heeft de commissie overwogen, dat mede door aankoop van deze woningen het totale woning- bezit in de hogere huurklassen wel groot wordt, waaruit voor de gemeen te bij een economische teruggang wel eens gevoelige teleurstellingen kunnen voortvloeien. Beperking van dit risico kan worden verkregen door deze wo ningen niet weder te verhuren, maar weer te verkopen. In het algemeen is de commissie van oordeel, dat het, wat betreft de woningvoorziening, aanbe veling zal verdienen de bouw van pre miewoningen met de meeste kracht te bevorderen. Donderdagavond kwam de raad van Oostkapelle onder voorzitterschap van burgemeester Sprenger bijeen. Bij de vaststelling van de notulen kon de heer A. Don (P.v.d.A.) zijn stem ter goedkeuring niet geven. Enkele raadsleden, aldus de heer Don, hebben hun mening betreffen de de herindeling der gemeenten op Walcheren sindsdien gewijzigd en deze ommezwaai is in de notulen verwerkt. De heer Don achtte zulks onaanvaardbaar. Bij de overlegging van de rekening 1956-1957 van de Stichting Zeeuwse Muziekschool waren b. en w. van oor deel, dat niet naar de nodige soberheid wordt gestreefd. B. en w. stelden de raad dan ook voor het bestuur der Stichting erop te wijzen, dat zuiniger beheer nodig wordt geacht, met name wat betreft de post reiskosten. De heer J. de Visser (SGP) vond, dat het geld wordt weggesmeten. De heer A. Don wees er echter op, dat de meeste leer krachten van buiten de provincie moe ten worden aangetrokken. Spreker be twijfelde, of de raad op de hoogte is van de stand van zaken. Met uitzon dering van de heren Don en A. W. Louws deelde de raad echter 't stand punt van b. en w. Tot lid van de con tactcommissie voor de Zeeuwse Mu ziekschool werd benoemd de heer A. W. Louws. De raad besloot tot plaatsing van een tweetal aanplakborden. Het op te nemen crediet bij de Bank van Neder- landsse Gemeenten verhoogde de raad tot 1100.000. Het verzoek van enkele ingezetenen om toekenning van bijdrage uit de ge- kosten van elders schoolgaande kinde ren werd ingewilligd. De heer Don vond echter dat misbruik wordt ge maakt van de mogelijkheden, die de lager onderwijswet 1920 biedt. Oost kapelle bezit een christelijke, zowel als een openbare lagere school, aldus het socialistische raadslid, die niet inzag, waarom dan nog in een andere plaats onderwijs gevolgd moet worden. De voorzitter deelde mede, dat Aag- tekerke in de kosten van de straatver lichting van het weggedeelte Ter Man- telinge-Burgemeester Van Teilingen- park voor een derde deel zal bijdragen. De uitvoering van het plan zomer woningenterrein zal nog even blijven duren. Gegadigden worden in volgorde van aanvraag genoteerd en behandeld. Geslaagd meentekas voor vergoeding van reis-burg. Te Breda zijn geslaagd voor lingerie coupeuse mej. F. Louwerse te Grijps- kerke en voor costumiere de dames J. Louwerse en R. van de Broeke, beiden te Oostkapelle. Zij ontvingen hun op leiding van mej. T. Davidse te Middel- De Vereniging voor Vreemde lingenverkeer te Domburg hield haar jaarvergadering in de zaal „Wilhelmina". De secretaris, jhr. ir. H. L. Boogaert toonde in zijn jaarverslag met cijfers de belang rijkheid en de groei van het aantal gasten aan dat in 1957 de bad plaats bezocht. Nog meer dan vo rige jaren werd op het bureau een beroep gedaan inlichtingen aan vacantiegangers te verstrekken. De penningmeester, de heer W. J. Schuurman, kon in zijn verslag op een gezonde financiële toestand wijzen. Toch baren de financiën wel enkele zorgen daar wegens de geldschaarste de verbeteringen op het kampeerter rein uit eigen middelen moeten wor den betaald. Mede hierdoor werd be sloten om op het recreatieterrein geen gezelschappen van buiten meer te la ten optreden daar juist hierdoor tel- kenjare een groot tekort optreedt. Het aftredende bestuurslid, de heer L. Dourleijn, werd herkozen. In de va catures werd voorzien door de benoe ming van de heren J. F. Seijdel en Jo Corré. De heer H. v. d. Bel die als be stuurslid was afgetreden (op eigen verzoek) werd door de voorzitter dank gebracht voor alles wat hij in de vele jaren dat hij als bestuurslid was op getreden voor de vereniging had ge daan. Veel aandacht schonk de vergadering aan de vele klachten zowel van inwo ners als van zomergasten die werden geuit over het nachtelijk rumoer in de zomermaanden. De algemene indruk was dat hiertegen weinig kon worden opgetreden, wanneer zoals tot nu toe er in de maanden juli en augustus geen sluitingstijd voor de café's is. Met 51 tegen 3 stemmen werd dan ook besloten het gemeentebestuur te ver zoeken ook in die maanden een rede lijk sluitingsuur vast te stellen. De directeur van de provinciale V. V. V., de heer G. W. Oskamp, hield daarna een causerie over de propa ganda die nodig is en gevoerd wordt in verband met de Wereldtentoonstel ling te Brussel. De vergadering droeg het bestuur op naast de verstrekking van folders in de A.N.V.V.-stand al het mogelijke te doen, dat vooral voor het voor- en na-seizoen bezoekers van de wereld tentoonstelling Domburg als verblijf plaats kiezen. De lampionoptocht in augustus, die als een van de grootste evenementen geldt, zal ook weer worden gehouden en iets dergelijks zal nu ook georga niseerd worden voor de juligasten. Oudermiddag RMLS te Goes Deze week werden aan de Rijks Mid delbare Landbouwschool te Goes de oudermiddagen gehouden. Ir. J. Versteeg, directeur van de school, heette de talrijke aanwezige ouders welkom en wees erop dat door het houden van deze bijeenkomsten 't contact tussen ouders en school wordt verstevigd. Verschillende onderwerpen, het on derwijs aan de school betreffende, wer den door hem besproken, waarover met de ouders nader van gedachten werd gewisseld. Inzonderheid werd betoogd dat een goede vooropleiding voor het met vrucht volgen der lessen noodzakelijk wordt geacht. Besloten werd meer uren te besteden aan het praktijk-on derricht mechanisatie, terwijl ook de zomerlessen zullen worden uitgebreid. Voorts zal een prakticum voor de leerlingen worden ingesteld. Ir. G. Veenstra, inspecteur van het landbouwonderwijs, wees op de grote betekenis van het landbouwonderwijs voor de jonge agrariërs. Na de pauze werd de film „Verse mosselen" vertoond. ZOUTELANDE Verkoping. Notaris R. Batten te Middelburg heeft gisteren in café De Rode Leeuw verkocht: huis met erf en tuin, Molenstraat 34, groot 2 are en 80 ca; koper de heer G. Janse voor f3500,—; perceel bouwterrein daar naast groot 4 are, 80 ca; koper de heer A. de Wolf voor f3490; perceel bouwland Molenweg, groot 80 are, koper J. de Bree, Grijpskerke, voor f4000; in de gemeente Biggekerke werd een perceel bouwland bij Krom- menhoeke verkocht, groot 57 are, 50 ca; koper de heer J. Vos, Zoutelande voor f 1790,

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2