Mr. Joh. de Widt geïnstalleerd Extra editie Na vacature van ruim zeven maanden Volwaardige bezetting van ambt PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Grenswijziging Lege schatkist Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG, WOENSDAG 19 FEBRUARI 1958 Bureau te Middelburg: Korte Noordstraat 35. Telefoon 011802009 Directeur: JACQ. DE SMIT Middelburg heeft weer een burgemeester De Zeeuwse hoofdstad heeft weer een burgemeester. Ruim zeven maanden na het vertrek van mr. N. Bolkestein naar Deventer is de vacature vervuld en hedenmiddag vond in de Burgerzaal de installatie plaats van de nieuwe eerste burger van Middelburg, mr. Joh. .de Widt, voorheen burgemeester van Avereest. Deze installatie werd verricht door de loco-bur- gemeester, de heer J. W. Kögeler, die wees op het karakter van Middelburg en op belang rijke en veelomvattende taak van de burgemeester van de Zeeuwse hoofdstad. WETHOUDER KöGELER sprak burgemeester De Widt als volgt toe: Het is voor mij een bijzonder voorrecht U, bij deze eerste officiële ontmoeting als burgemeester van onze stad U en Uw gezin een harte lijk welkom toe te roepen en tevens deze begroeting te doen vergezeld gaan van onze hartelijke gelukwensen met Uw benoeming. Ruim zeven maanden is het geleden dat Uw voorganger, mr. N. Bolkestein afscheid nam en sedert die dag is met toenemend verlangen uitgezien naar de benoeming van een opvolger die de ledige burge meesterszetel met het aureool der burgemeesterlijke waardigheid zou gaan bezetten. Ik kan U dan ook reeds aanstonds de verzekering geven dat Uw komst zowel bij het college van B. en W. als bij de raad even als bij de burgerij grote voldoening heeft gewekt en met blijdschap is begroet. Ongetwijfeld hebben er tijdens de vacature, die aan Uwe benoeming is voorafgegaan, velerlei wensen geleefd ten aanzien van de geestesrichting van de te benoemen burgemeester. Dit is alleszins begrijpelijk in verband met de zeer uiteenlopende geestesstromingen en politieke richtingen onder de bevolking. Dat met Uwe benoeming in dit op zicht niet alle wensen in vervulling zijn gegaan is begrijpelijk, doch dit zou eveneens het geval zijn geweest met ieder ander die in plaats van U zou zijn benoemd en behoeft voor U geen beletsel te zijn# om met blijd schap en vreugde Uw ambt te aan vaarden, omdat Uw komst de vervul ling betekent van het alles overheer send verlangen naar een volwaardige bezetting van het ambt van eerste burger van onze stad. Vanaf het ogenblik van Uw benoe ming is het niet meer de politiek die ons bezig houdt, maar is alle aan dacht geconcentreerd op de persoon of liever de persoonlijkheid van de nieuwe burgemeester. Behoudens een betrekkelijk korte maar niettemin zeer aangename ken nismaking met U en Uw echtgenote met ons college is U betrekkelijk nog een vreemde voor ons. Ik zeg met opzet „betrekkelijk", want met name door de pers zijn we in Middelburg reeds in ruime mate ingelicht over Uw persoon en arbeid, de vele wederwaardigheden en moei lijke omstandigheden die U in Indo nesië hebt meegemaakt en ondervon den en die U ongetwijfeld hebben ge vormd tot een man van rijpe levens ervaring, geschikt en bekwaam om op doelbewuste wijze leiding te geven en in de vele problemen waarvoor U zich hier zult zien gesteld de juiste weg te vinden. Ook het feit dat U reeds verschei dene jaren als burgemeester aan het hoofd van een belangrijke gemeente hebt gestaan geven ons volledig ver trouwen in Uw toekomstig beleid. Uiteraard zullen in Uw nieuwe gemeente de problemen weer an ders liggen dan in de plaats die U hebt verlaten. Niet slechts dat BURGEMEESTER MR. J. DE WIDT Middelburg belangrijk groter is wat het aantal inwoners betreft, maar vooral ook haar plaats als provinciale hoofdstad en haar na tuurlijke functie als centrumge meente stelt aan het burgemees tersambt bijzondere eisen. Het is U natuurlijk bekend dat sedert de overstromingsramp die Zeeland nu ongeveer 5 jaar gele den trof deze provincie vanwege de aanhangige deltawerken en het z.g.n. drie-eilandenplan waarmede reeds een aanvang is gemaakt een belangrijke structurele wijziging zal ondergaan welke het aange zicht van de provincie belangrijk zal doen veranderen. Maar ook de industrialisatieplannen welke er bestaan voor het Zuid-Sloe en om geving in de onmiddellijke nabij heid van onze stad kunnen onze gemeente niet onberoerd laten en het zal een opdracht van de eerste orde zijn te zorgen dat Middelburg in dat alles de plaats zal innemen die haar als provinciale hoofd plaats toekomt. In dit opzicht is grote waakzaamheid geboden en zal een juist en tijdig inzicht in de ontwikkeling der dingen nodig zijn. Ook de thans aanhangige grenswij ziging zal, als deze doorgang zal vin den, hoewel niet diep ingrijpend in het grondgebied van onze gemeente toch nog tal van problemen opwerpen, welke aan het gemeentelijk beleid aanzienlijke eisen zal stellen. Wat men voorts in schier elke ge meente en zo ook hier, en dan nog wel in sterke mate aantreft is de woning nood. Op 1 januari van dit jaar ston den op liet woningbureau 681 woning zoekenden ingeschreven waaronder 'n groot aantal van huiten onze gemeen te die door hun werk hier thuisbeho- ren. Zeeland is wat woningvoorziening betreft steeds stiefmoederlijk bedeeld geworden en in het lot heeft onze stad regelmatig op smartelijke wijze ge deeld. Zolang als uitgangspunt voor de be voegde instanties geldt dat alleen be volkingsaanwas het recht geeft op woningen zal onze provincie en ook onze stad nimmer tot uitbreiding en ontplooiing kunnen komen. Er zullen daarom met onverflauwde ijver po gingen moeten worden gedaan om uit deze benauwde spiraal te geraken en het streven er op te richten dat an dere en betere maatstaven in de toe komst zullen worden gehanteerd. Dat U zich bij Uw komst voor een meer dan lege schatkist zult zien ge plaatst is geen bijzonderheid. Toch kan ik U en mij gelukkig prijzen dat U in dit jaar met een schone lei moogt beginnen omdat wij onze begroting over het afgelopen jaar sluitend heb ben kunnen maken, zij het dan ook met niet onbelangrijke opofferingen. Voor de niet sluitende begroting van dit jaar is ten subjectieve verhoging der rijksbijdrage gevraagd. Van het resultaat daarvan zal afhangen in hoeverre het ingetreden jaar ons fi nanciële zorgen zal baren. Vele noodzakelijke kapitaalswerken moesten de laatste jaren achterwege blijven. Ik zal ze U hier niet opsom men. U zult er spoedig van op de hoogte komen. Vast staat dat er in Middelburg nog heel wat moet ge beuren, wil de stad aan de meest nor male eisen van woon- en werkstad kunnen voldoen. Wat de aard en de geest van de bevolking betreft kan ik gelukkig een zeer gunstig geluid laten horen. Wij bezitten hier een rijk gevarieer de en over het algemeen bloeiende middenstand, dank zij de centrale (Zie verder pag. 3)

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 7