Schadevergoeding moet gesteld primair worden In „Winkel van straks is (bijna) Zijlstra" alles te koop: Yerseke' provinciaal bestuur Memorie van aan Davitamon IO Iaovitran Surinamers vierden feest met veel enthousiasme kou gevat UIT DE PROVINCIE 1 Commissie van Dertien schrijft: Ofiêtr I VctéwUtie*c/ Het bezoek van prinses Beatrix geeft weerstand aan jong en oud 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 FRUIT, KIP, VLEESVIS, GROENTEN, ZUIVEL, ENZ, ENZ, Woensdag 19 februari 1958 ZEEUWSCH DA&Bi.AD Pagina 3 De Commissie van Dertien heeft aan de leden van Ged. Staten van Zeeland en aan alle statenleden in een begeleidende brief bij een „memorie van Yerseke" een uitvoerige toelichting gegeven op de „ommezwaai" van deze commissie. Zoals bekend kwamen de Yersekse oester- en mosselkwekers tijdens de Deltadebatten in de Tweede Ka mer met de mededeling, dat men liever een schadevergoeding had in plaats van de oesterproeven in het Veer se Gat. In deze brief, evenals in de gedrukte memorie, wordt nogmaals met nadruk vermeld, dat de oesterkwekers niet het minste vertrouwen hebben in de oesterproeven en in een eventuele overplaatsing van de cultuur naar de Grevelingen. Wij lezen o.m.: „In geen geval mag de billijke schadevergoeding over een reeks van jaren afhankelijk worden gelaten van een mogelijk re sultaat van een zeer avontuurlijk experiment". I schadeloosstelling noodzakelijk. Het I nemen van de proeven mag geen ar gument zijn om een regeling van de I schadeloosstelling uit te stellen. De grote meerderheid der telers heeft zich met deze conclusie kunnen verenigen, aldus het schrijven, alleen de mosselkwekersverenigingen van Bruinisse en Zierikzee hebben zich te ruggetrokken van de Commissie van Dertien, omdat zij een uitblijven ook van de proeven voor het verwateren der mosselen vreesden, als niet tevens werd aangedrongen op de proefnemin gen voor de oestercultuur. In deze memorie voert de commissie een verweer tegen aanvallen en kri tiek, waaraan zij heeft blootgestaan. Vanaf haar oprichting heeft de Com missie van Dertien, aldus de memorie, steeds in de eerste plaats gestreefd naar het behoud van de thans in de open Oosterschelde bestaande schelp dierencultures, bij welk beleid een schadevergoedingsregeling als secun dair op de achtergrond bleef. Afwijzing „Maar het openlaten van deze zee arm en een eventueel afsluiten er van door een geperforeerde dam, wordt door de regering zo goed als definitief van de hand gewezen" wordt verder gezegd. Daar tegenover bleef alleen een bereidverklaring staan om de oes ter- en mosselkwekers te helpen bin nen het kader van een volledig uit te voeren Deltaplan. Deze hulp zou dan bestaan in een plan voor overplaatsing van de oestercultuur naar de Greve lingen. Nu heeft men echter uit de verkla ringen van minister Mansholt over de onzekere uitslag van de eventuele proefnemingen en over de afwijzing van een openblijvende Oosterschelde de logische consequentie getrokken, dat thans de schadevergoedingsrege ling primair moest worden gesteld. Een „verbluffende ommezwaai" mag dit bepaald niet heten, aldus de memo rie uit Yerseke. Krachtig verzet De commissie verzet zich krachtig tegen de meningen, dat zij de belan- gen van de kleine kwekers over het oofd gezien zou hebben. Zij stelde vast, dat juist de kleine telers 't meest de dupe zullen worden van een even tuele overplaatsing der oestercultuur. Zij lopen het meeste gevaar door on voldoende schadevergoeding hun zelf standigheid te verliezen. Er is verder, volgens de memorie, geen sprake van, dat deze kleine oesterkwekers niet achter de Commissie van Dertien staan. Ook hun vertegenwoordigers onder schreven de memorie, die de commis sie thans het licht deed zien. Conclusies In de memorie wordt een vijftal conclusies neergelegd. 1. de schadevergoeding moet primair gesteld worden; 2. deze schadevergoeding moet los staan van de proeven in het Veerse- gat en de Grevelingen; 3. de oesterverenigingen hebben te gen het nemen van proeven geen be zwaar, maar wensen hiervoor geen verantwoordelijkheid te aanvaarden; 4. proeven voor het kunstmatig ver wateren van mosselen in Zeeland worden als noodzakelijk beschouwd tot behoud van de mosselexport; 5. de taxering van de waarde en in komsten dient te geschieden over 'n periode van tien jaar, voorafgaande aan de aanvaarding van de Delta wet. De oesterkwekers verzetten zich ove rigens niet tegen de proefnemingen in het Veersegat en menen ook, dat, bij werkelijke mogelijkheid van over plaatsing, daarvoor een belangrijke uit gaaf mag worden gedaan, gezien de anderszins verwachte 'grote voordelen van het Deltaplan. Maar ze achten toch een tijdige regeling van een volledige Ingezonden mededeling (Adv.) Verhoogt uw weerstand met: geselecteerde levertraan eveneens verkrijgbaar in geconcentreerde vorm als parels of druppels Al vroeg in de morgen van de tweede ctóg van het bezoek van prinses Beatrix aan Suriname was er volop leven in de stad. Het was n.l. een dubbele feestdag omdat het jongste zusje van de hoge gast in het verre Soestdijk haar verjaardag vierde. En de bewoners van Paramaribo waren beslist niet van plan deze verjaardag ongemerkt te laten passeren. Met drommen tegelijk was men dan ook al vroeg komen opzetten naar het Gouvernementsplein, waar de prinses een défilé zou afnemen van de troepenmacht in Suriname en het Suri naamse politiekorps. De straten waren omzoomd door een opeenge pakte menigte. Ingezonden mededeling (Adv.) straks hebt U griep "AKKEÜTJES" helpen direct Na afloop van het défilé begaf de Prinses zich naar het monument van de gevallenen, waar zij een krans legde. Het was een treffend ogenblik deze jonge vrouw, voor wie de ern stige kanten van het leven toch nog verborgen zullen zijn, in diepe aan dacht te zien luisteren naar de koraal- muziek. Vervolgens maakte de Prinses een vergadering van de landsregering mee. In deze korte bijeenkomst had de Prinses hier, evenals op Curagao, ge legenheid de Surinaamse ministers apart te ontmoeten. Korte tijd later vertrok de Prinses voor een rit langs diverse instellingen van jeugdzorg. Zij sprak ongedwongen met de jongelui en toonde veel inte resse voor hun problemen. In de middag, na een korte rust, reed de Prinses weer uit, ditmaal voor een rondrit door Paramaribo, eindi gend met een bezoek aan het Suri naamse museum. De rit door de volle Internationalisering van het Zuidpoolgebied Premier Walter Nash van Nieuw- Zeeland heeft dinsdag op een pers conferentie meegedeeld, dat zijn re gering bereid is, bij de V.N. voorstel len in te dienen om te komen tot een Internationaal beheer van het Zuid poolgebied, in eenzelfde geest als die, welke de internationale samenwer king op wetenschappelijk gebied in het geofysische jaar mogelijk maakt. Nash voegde hier echter aan toe, dat hij er de voöfkeur aan zou geven, dat kleinere landen het initiatief nemen. (Naar verluidt werkt premier Mac- Millan aan e enplan voor internatio naal beheer van een gedemilitariseerd Zuidpoolgebied). Oorzaak van de teruggang Volgens Ie „Financial Times" is de huidige economische teruggang in de Verenigde Staten begonnen, toen de V.S. weer met goud en dollars van de rest van de wereld begonnen te ont vangen, waardoor de ontoereikendheid van de monetaire reserves der andere landen nog groter werd. Naar de me ning van het blad moeten de V.S. de goudprijs verhogen, willen zij voorko men, dat de recessie zich over de ge hele wereld verspreidt. Daar de re serves van de vrije wereld buiten de V.S. door de ontwikkeling van de Amerikaanse betalingsbalans zijn ge slonken, welk proces nog verergerd is door de toeneming van het Duitse goud- en dollarbezit, kan er namelijk een strijd om instandhouding of ver betering van de monetaire reserves ontstaan, die neerkomt op een inter nationale daling van de bedrijvigheid. De nieuwe garantieprijs voor melk Op een vraag van het tweede ka merlid Roemers betreffende de door de regering te nemen beslissing inzake de garantieprijs voor melk, heeft de heer Vondeling, minister van land bouw, visserij en voedselvoorziening geantwoord, dat de gevraagde werk wijze een aan de te nemen beslis singen voorafgaande gedachtenwisse- ling door de regering niet kan worden gevolgd. Zij is ook in het ver leden niet toegepast en lijkt evenmin voor de toekomst bruikbaar. De re gering heeft reeds advies gekregen van het produktschap voor zuivel en van het consumentencontactorgaan. Zij moet nog overleg plegen met het Landbouwschap en wellicht opnieuw met het produktschap voor zuivel. Daarna zal zij een beslissing nemen en deze direct aan de kamer berichten. Uiteraard is de regering gaarne be reid, over haar beslissingen met de kamer van gedachten te wisselen. De overval op het tankstation te Hoofddorp Naar wij van de Haagse politie ver nemen, is thans de derde dader be kend van de overval, die onlangs Is gepleegd op een benzinetankstation te Hoofddorp. Het is een 34-jarige Rot terdamse koopman, die, verdacht van diefstal van lood te Schipluiden, reeds in het huis van bewaring in Den Haag opgesloten zat. De beide andere daders van de overval waren al eerder gear resteerd. In Barinas, de hoofdstad van de Venezolaanse staat Zamora, Is weer 'n uitgaansverbod uitgevaardigd in ver band met ongeregeldheden als gevolg van ontevredenheid over de benoeming van gouverneur Virgilio Tosta. Minister Hofstra is benoemd tot gouverneur van de Europese Investe ringsbank. straten met juichende en wuivende mensen was een groot feest. Des avonds werd een drukbezochte gala-receptie gehouden. RAI NAAR DE 300.000 De organisatoren van de 39ste RAI- tentoonstelling rekenen er nu al op, dat, wanneer met het geluid van de claxons van alle geëxposeerde auto's de tentoonstelling op traditionele wij ze „uitgeloeid" wordt, het eindcijfer van het bezoekersaantal dichtbij de 300.000 zal liggen. Maandag steeg het totaal van 41& dag tot 106.978, ongeveer 45 procent meer dan in de overeenkomstige pe riode van de vorige salon in 1956. Toen kwam men tot een eindcijfer van 200 duizend bezoekers. Het aantal geëxposeerde merken, dat bij de opening 63 bedroeg, is maan dag nog met één uitgebreid door de late komst van de „Bianchina", een kleine 4-persoons wagen van de Ita liaanse fabriek „Auto Bianchi". Gevluchte gevangenen veroverden jacht Een twintigtal gevangenen is er in geslaagd, de Ecuadoriaanse gevangenis op het eiland Isabella, een van de Galapagos-eilanden in de Stille Oce aan, te ontvluchten. Na een oproer in de gevangenis hadden zij met kleine vissersbootjes zee gekozen, waar zij een Amerikaans motorjacht ontmoetten, dat op weg was naar Panama. De vluchtelingen overmeesterden de opvarenden van het jacht de eigenaar, diens vrouw, een vriend en vier bemanningsleden waarna zij met het jacht koers zetten naar Ecuador. Daar zijn zij, op 45 km ten zuidwesten van Esmeraldas ge land. Het jacht lieten zij vrij, na het grondig te hebben geplunderd. Employé Britse legatie in Boekarest gepakt Het Britse ministerie van Buiten landse zaken heeft vrijdag medege deeld, dat een Roemeens employé van de Britse legatie in Boekarest, George Balica, woensdagavond buiten het ge zantschapsgebouw is gearresteerd. De arrestatie werd door vijf mannen verricht, waarbij de vrouw van Balica tegen de grond gesmakt werd. Balica werd in een auto geduwd en wegge voerd. Hij heeft vele jaren voor de Britse legatie gewerkt en zich uitslui tend met de administratie beziggehou den, aldus de verklaring. Noord-Korea geeft vliegtuig niet terug Noord-Korea zal geen gevolg geven aan het verzoek van het V.N.-opper- bevel tot teruggave van het Zuid- Korearase passagiersvliegtuig, dat zondag met 34 passagiers en beman ning op geheimzinnige wijze in Nrd.- Korea terecht is gekomen. De Noord-Koreanen zeggen, dat toe stel en inzittenden naar het noorden zijn „gevlucht". Het toestel werd, zo als bekend, bestuurd door een Ameri kaanse piloot. De burgemeester van Amsterdam, rnr. G. van Hall, is zondagavond met de DC-7 van de K.L.M. van Schiphol naar New-York vertrokken, waar hij besprekingen zal voeren in verband met de lening van 15 miljoen dollar, die Amsterdam wil aangaan ter finan ciering van openbare werken. Ingezonden mededeling (Adv.) Niet alleen hij, maar het hele gezin bruist van energie! Davitamon 10 geelt hun ailen weerstand, levenslust en gezondheid. Davitamon 10 - het aangewezen preparaat voor aanvulling van vitamine - tekorten in Uw voedsel. Eén enkele dragee per dag is voldoende. ORGANON-OSS DOMBURG Melkcontrole. De melkcontrole-vereni- ging Domburg-Aagtekerke vergaderde onde leiding van de heer Joh. de Visser. Het aantal leden bedraagt thans 43 met in totaal 283 te controleren dieren. Tot bestuursleden werden herkozen de heren J. de Visser Lz te Domburg, J. de Visser Cz te Oostkapelle. De heer Stroo, hoofd controleur te Middelburg besprak het on derzoek van de melk op eiwitgehalte, waartoe in de toekomst misschien moet worden overgegaan. Besloten werd voor lopig een afwachtende houding aan te ne men. GRIJPSKERKE Rectificatie. In het verslag over het afscheid van de hoofdonderwijzer van de „School met de Bijbel" zyn enige sto rende fouten geslopen. De heer Groot Nibbelink is 28 jaar aan de school ver bonden geweest. 2ijn opvolger, de heer Schipper, ving zijn werk aan op 1 febr. (Van onze parlementsredacteur) 4 4 De staatssecretaris van economische zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, 4 heeft mede namens de minister van landbouw, visserij en voedselvoor- 4 ziening de Sociaal-Economische Raad om advies gevraagd over een 4 ontwerp-vestigingsbesluit voor de levensmiddelenbedrijven. Het be- i kngrijkste van dit ontwerp dat ook ter kennisneming aan de Sta- I ter.-Generaal is toegezonden is, dat het een vestigingsregeling be- vat voor een bedrijfsvorm, die zich de afgelopen tien jaar ook in ons 4 land sterk heeft ontwikkeld, namelijk het „algemeen levensmiddelen- 4 bedrijf", waarin alle levensmiddelen kunnen worden verkocht. Blijft i het ontwerp-besluit, ook na het SER-onderzoek, wat de hoofdzaken c betreft ongewijzigd, dan zal een vergunning voor een „algemeen levensmiddelenbedrijf' alleen kunnen worden verkregen na verwer ving van een algemeen levensmiddelendiploma, waarvoor niet zozeer theoretische dan wel commerciële eisen (b.v. betreffende het beheer en de voorraadvorming) zullen worden gesteld. Naast een regeling voor het alge meen levensmiddelenbedrijf zijn in het ontwerp-besluit voorschriften opgeno men voor alle gespecialiseerde bedrij ven in de levensmiddelensector, waar voor een vestigingsregeling nodig wordt geacht. Dit zijn het kruideniers- bedrijf, de kleinhandel in melk, de kleinhandel in zuivelprodukten, de klein- en ambulante handel in aard appelen, groenten en fruit, de klein en ambulante handel in vis, het poe- liersbedrijf, het slagersbedrijf, het paardenslagersbedrijf, het broodbak kersbedrijf, het banketbakkersbedrijf en de kleinhandel in brood, banket en chocolaterie. Voor al deze detailhandels en ambachtsbedrijven regelt het ont werpbesluit toelatingseisen op het ge bied van kredietwaardigheid, handels kennis en vakbekwaamheid. Het assor timent van deze speciaalbedrijven is aangepast aan de mate van paralleli- satie, die zich in deze bedrijven in het algemeen voordoet. De parallelisatie (d.i. de ontwikke ling van speciaalbedrijf naar een meer algemeen levensmiddelenbedrijf) is vooral sedert 1950 toegenomen en doet zich het sterkst voor in het kruide- niersbedrijf, kan men lezen in de toe lichting op het ontwerp-vestigingsbe sluit voor levensmiddelenbedrijven. De drang naar parallelisatie die op het platteland meer voorkomt dan in de grote stad wordt o.m. sterk be vorderd door de toenemende betekenis van het voorverpakte artikel en het achteruitlopenvan de ambachtelijke werkzaamheid. Weliswaar is het aan tal zelfbedieningszaken thans nog be scheiden, maar het neemt snel toe. Werd in 1948 het eerste zelfbedie- ningsbedrijf geopend, in 1953 waren er 138, terwijl het aantal in 1954, 1955 en 1956 resp. met 90, 136 en 182 groeide. Het ontwerp-besluit beoogt grotere mogelijkheden tot parallelisatie te scheppen, dan tot dusverre beston den. Hiermee kan het belang van een goedkope distributie worden gediend, mits de ondernemer zijn taak begrijpt en er zich terdege van doordringt, dat in de nieuwe ontwikkeling meer dan voorheen een beroep wordt gedaan op zijn commerciële kwaliteiten. In het algemeen kan worden gezegd, dat uit een oogpunt van kostenbesparing pa- ralellisatie grotere mogelijkheden biedt dan specialisatie. Dit neemt niet weg, dat beide bedrijfstypen het ge- paralleliseerde, tot algemeen bedrijf uitgegroeide, en het gespecialiseerde bedrijf rendabel kunnen zijn, aldus de staatssecretaris van economische zaken. BEZWAREN Het bezwaar tegen de bestaande re geling bestaat naar het oordeel van de staatssecretaris vooral hierin, dat de huidige vestigingseisen een gezonde economische expansie van het levens middelenbedrijf remmen. Doordat de vestigingsregelingen vrij wel uitsluitend op speciaalbedrijven zijn ingesteld, wordt b.v. een te hoge eis gesteld aan de vakopleiding vooral te hoog in het licht van de parallelisatie. De ontwikkeling van tal van bedrijven vraagt echter een grotere commerciële kennis en meer inzicht in wat noodzakelijk is om de nodige produktiviteit en rationalisatie in de bedrijfsvoering te bereiken. Een groot bezwaar is ook, dat vernieuwing en uitbreiding van ondernemingen, die zich aan de veranderende economische en maatschappelijke verhoudingen willen aanpassen, niet kan geschieden, wat uit bedrijfseconomisch opzicht schade kan opleveren. Deze belemmeringen voor een be vredigend vestigingsbeleid met be trekking tot de parallelisatie in de levensmiddelenhandel dienen wegge nomen te worden. Door de vestiging van een algemeen levensmiddelenbe drijf slechts open te stellen voor hen, die een algemeen vestigingsdiploma hebben behaald, voorkomt men bij het wegnemen van de belemmeringen een schoksgewijze verandering De aard van de vakopleiding voor dit dipjloma dient meer gericht te zyn op het ver werven van inzicht in de bedrijfsvoe ring, de inkoop, de wijze van voor raadvorming, het conserveren van de opslag, de winkelorganisatie, de eta lageinrichting enz., dan op het bij brengen van gedetailleerde waren kennis. Het assortiment voor het alge meen levensmiddelenbedrijf dient breed te zijn. Dit houdt niet in, dat hiertoe alle dagelijkse behoeften yan de consument moeten behoren. In het huidige stadium kan de paral lelisatie van de levensmiddelen detailhandel voldoende tot ontwik keling worden gebracht, wanneer het algemeen levensmiddelenbedrijf in hoofdzaak beperkt blijft tot ver koop van levensmiddelen. Dit bete kent, dat tabaks-, huishoudelijke en drogisterij-artikelen in het algemeen geen onderdeel zullen uitmaken van het assortiment. HAAMSTEDE „Zeemeeuwen". Voor haar leden, dona teurs en andere belangstellenden werd door de s.v. „Zeemeeuwen" een uitvoe ring gehouden in hotel Bom. Dit jaar werd alleen een toneelstuk op gevoerd getiteld „Mijn dochter kiest een Man". Tevoren had de voorzitter de heer P. slager een kort overzicht gegeven van da activiteiten in 1957. Raad. In de spoedeisende vergadering van de raad werd de heer H. v. d. Mey geïnstaleerd tot raadslid als opvolger van wijlen de heer J. Goudzwaard (S.G.P.). Het voorstel van b. en w. om een geld lening groot f 14000,— aan te gaan werd met algemene stemmen aangenomen. De heer C. Verton (P.v.d.A.) werd ga- kozen als vertegenwoordiger der ge meente In de stichting Beschutte Werk plaats te Zierikzee. In de comm Woon- ruimtewet 1947 werd gekozen de heer C, v. d. Maas. De tarieven voor het afnemen van wa ter en stroom aan de haven Burghsluil werden vastgesteld. Getracht zal worden het voormalig vliegveld in A.V.W.-verband te laten ver beteren. Aangedrongen werd bfj b. en w. spoe dig een beslissing te nemen In zake het onderhoud der beplanting bij de Oosten rijkse huizen. De heer Slager stelde voor dit werk zo mogelijk eind februari aan te besteden. HOEDEKENSKERKE Filmavond. Door het Leger des Heils werd een filmavond gegeven in het ver enigingsgebouw. De film „In Opmars" viel bijzonder in de smaak en gaf op dui delijke wijze een overzicht van het vele werk van het Leger des Heils. Het kerk koor verleende op deze avond haar mede. werking, 's Middags was er een kinder voorstelling. Collecte. De voorjaarszendingscollecte heeft opgebracht f93,99. XAPELLE Huid- en handverzorging. Er is in Ka- pelle een grote belangstelling voor huid en handverzorging. Dat is dezer dagen wel zeer duidelijk gebleken toen de plaatselijke afdeling van de bond van. plattelandsvrouwen de organisatie ter hand nam van een dergelijke cursus. Hiervan gaven zich niet minder dan 45 dames op. Er zijn nu drie groepen ge vormd. Kinderen weer terug. Op initiatief van de CJMV zijn gedurende zes weken een aantal meisjes uit vluchtelingenkampen de gast geweest van Kapelse pleegouders. Thans behoort de periode van vacantia in Kapeile voor deze kinderen weer tot het verleden want gisteren zijn ze onder de zorg van het landelijk CJMV weer teruggebracht naar de ouderlijke gezin nen. KRUININGEN Plattelandsvrouwen. De bond van plat telandsvrouwen hield in „Ons Dorps huis" haar voorjaarsvergadering. Naar de provinciale voorjaarsvergadering, die op 29 april te Renesse zal worden gehou den, zal worden afgevaardigd mevr. Ha- melinck-Bauer. De presidente, mevr. Sin- ke-Klos, werd met algemene stemmen herkozen, evenals de vice-presidente, mevr. Minnaard-Kole. Na de pauze ver telde de provinciaal secretaresse, mej. Van der Leede, over haar reis naar Joego slavië. Verschillende dia's werden ver toond ZOUTELANDE Vergadering. De leden der C.J.V.F. en der C.J.M.V. hielden een gecombineerde vergadering. Het onderwerp van behan deling was „Wie is de baas?" De heer K. Wouters gaf een juridische beschouwing over de wet van januari 1957, waarbij manen en vrouwen gelijke rechten heb ben gekregen, Sien en Jan Melis gaven een praktische beschouwing, waaruit veel viel te leren. Verschillende vragen over het onderwerp werden in praatkrin gen behandeld. Na samenzang van enkele liederen, hield mej. Samuelse de dag sluiting.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3