iilectronisch brein vervangt duizend mensen ^rfORT Kruidenkracht! Firma in Stuttgart vervaardigde wonderwerk Ideale werkkracht? (geen vakanties en geen loonsverhogingen Voorspel presidentsverkiezingen Stalin gedeeltelijk gerehabiliteerd Bloemenkrans van „vurige liefde ENTHOUSIAST PARAMARIBO BEGROET KROONPRINSES Nieuwe hond voor Spoetnik: „Alfa" Als er een olifant op je auto zit Minstens 36personen om het leven gekomen Sneeuwstorm woedde over deel van Verenigde Staten Dinsdag 18 februari 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Ingezonden mededeling (Adv.) Twee be,elden van het bezoek van H. K. H. Prinses Beatrix aan Aru ba. Boven: de Prinses zet haar handtekeninge in het gastenboek van de club Caribe. Onder: Prin ses Beatrix bewondert het fruit, dat in de Hyproponic-farm op Aruba wordt geteeld. Abdijsiroop stilt de hoest buien en zuivert de luchtwegen. Ik heb veel minder last van m'n kort ademigheid nu ik ge regeld Abdijsiroop neem. Eén - twee - diep ademen ...heerlijk! De 23 genezende bestanddelen l lossen het slijm op en verjagen 1 de ziektekiemen. 0 Te Houtigehage in de onmiddellijke omgeving van Drachten is zondagavond een grote boerderij vrijwel geheel alge- brand. De gehele hooivoorraad, 100 pak ken stro, veel huisraad en boerengereed schappen gingen verloren. De veestapel bestaande uit 27 stuks runderen en 8 paarden kon worden gered. Te Haarlem is aangehouden een 45- jarige directeur van de handelmaatschap pij Boeke en Huidekoper G. K. verdacht van verduistering van 163.000, ten nadele van de vennootschap. De aangehoudene heelt een bekentenis algelegd en is in bewaring gesteld. 0 MEER DAN 80.000 rooms-katholieken hebben de algelopen week, waarin het eeuwleestjaar van Lourdes als bedevaart plaats begon, de pelgrimstocht naar de zgn. „verschijningsgrot" gemaakt. Men verwacht in de loop van het eeuwleest jaar zes miljoen pelgrimsuit alle delen van de wereld. 0HET AMERIKAANSE gezin brengt ge middeld 35 uur per week voor zijn tele visietoestel door. Aan het kijken naar de televisie-uitzendingen wordt meer tijd be- cteed dan aan welke andere bezigheid ook, algezien van slapen, zo heelt de pre sident van een radio-omroep in San Fran cisco verklaard. 0 De automobieltentoonstelling in de RAI te Amsterdam heelt de eerste drie dagen bijna 46.000 bezoekers getrokken, tegen 31.903 gedurende dezellde periode van de vorige tentoonstelling van perso nenwagens (in 1956). 0 Op 21 lebruari is het dit jaar de eerste vrijdag in de lijdensweken, waarop elk jaar opnieuw de Vrouwenwereldgebeds dag wordt gehouden. Millioenen vrouwen en ook steeds meer kinderen over de ge hele wereld verspreid, thans in 134 lan den, komen dan samen om te bidden voor de vele noden in de wereld en voor de zending. 0 De 35-jarige Heinrich Franz Wil helm, prins van Beieren, is te Barilo- ehe (Argentinië) overleden. Hij is kort geleden in Argentinië aangekomen op gijn wereldreis waarbij hij de nieuwe DKW-jeep. (Van onze Westduitse correspondent) IN EEN VAN DE GROOTSTE Duitse postorderfirma's, de .„Quelle" in het Beierse stadje Fürth, behoefde men zich ook in de drukke weken voor Kerstmis geen zorgen te maken óver hulppersoneel. Enige tijd daarvoor werd namelijk een elektronische installatie in bedrijf genomen, die zonder moeite de 800 tot 1000 werkkrachten vervangt, die men andere jaren nodig had. Dit technisch wonder kost drie miljoen mark, maar {iet biedt voor een grote postorderfirma zoveel voordelen, dat de aanzienlijke investeringen waarschijnlijk al zeer snel geamortiseerd zijn. HET BREIN VERMINDERT niet alleen de personeelsuitgaven, maar het verlangt geen loonsverhoging en het waarborgt de ondernemer een zekere onafhankelijk heid van de arbeidsmarkt en van prijs verhogende factoren, die hier, waar men om concurrentieredenen zeer in het bij zonder op vaste en concurrerende prijzen is aangewezen, van groot belang zijn. Aangezien dit elektronisch brein een administratie-afdeling van ongeveer 1000 personen vervangt, bespaart het ruimte en bovenal tijd. Het werkt zonder moe te worden en het maakt geen fouten. Het is een robot, die zich niet vergist wanneer zijn 185.000 schakelelementen functione ren. Het brein werkt natuurlijk alleen wan neer het door mensen wordt bediend. Zonder mensen zou het een dood voor werp zyn. De menselijke bediening is echter gemakkelijk. Het brein ontvangt „inlichtingen" doordat een mensenhand op een paar toetsen drukt. Al het andere doet het brein dan automatisch zelf. De firma in Stuttgart die dit wonderwerk vervaardigde, noemt dit brein een der grootste elektronische installaties ter we reld dan ook een elektronisch „infor matiesysteem". In de praktijk betekent dit, dat 58 vrou wen, ieder aan een tafel, door een druk op de knop aan de centrale van het brein de gegevens verstrekken van ongeveer 50.000 tot 60.000 binnengekomen bestellin gen per dag. 900.000 GEGEVENS AANGEZIEN IEDERE bestelling ge middeld 15 artikelen betreft, verwerkt het automatisch brein in twee ploegen ongeveer 750.000 tot 900.000 gegevens. Een vrouw drukt op een toets: het be stelnummer in de catalogus van het ver langde artikel, maat, kleur en aantal en binnen anderhalve seconde heeft zij de mededeling of het gevraagde artikel aan wezig is, de bon er voor, de rekening met alle noodzakelijke berekeningen, optellin gen inclusief de meeberekende admini stratie- en portokosten op haar tafel. Wordt een artikel'schaars, dan signaleert het brein dat. Het controleert automa tisch de voorraden van 15.000 verschillen de artikelen, die in een hoofdmagazijn, verschillende speciale magazijnen en on geveer 40 distributie-magazijnen zijn op geslagen. Met behulp van dit elektroni sche brein konden in de drukke weken voor Kerstmis dagelijks 60.000 paketten worden verzoncen, één per seconde. Ook de uitgifte van de artike en en de verpakking is al verregaand aromatisch Het brein heeft in de po iorderjirnia een einde gemaakt aan de papierrompslomp, die bij Iedere grote administratie gebrui kelijk en onvermijdc'ijk is. Het is ook niet afhankelijk van tussenfasen, pons kaarten, magnetische banden, e.d. De im pulsen die het door een druk op de knop krygt, lopen vla kabels direct naar de centrale installatie, die opk, wanneer bij voorbeeld de prijs van een artikel ont breekt of niet helemaal vaststaat, deze zelf in zijn elektronische prijslijst op zoekt en rangschikt. Het bewonderenswaardige brein kan thans 50.080 tot 60.000 orders per dag verwerken. Het kan zonder veel moeite worden uitgebreid tot een prestatie van 100.00$ order per dag en nog meer. Dan zouden echter honderd inplaats van 58 vrouwen moeten meewerken. „JONGE" UITVINDING HET IS INTERESSANT, dat de ingeni eurs en wiskundigen, die dit wonderbrein hebben geconstrueerd, zonder uitzonde ring nog geen veertig jaar oud zijn. Ook in deze zin is dit brein wel het symbool van deze tijd. De eigenlijke drijfveer tot aanschaffing en constructie was het toe nemende gebrek aan werkkrachten en de uitschakeling van de onzekere loonfac- tor althans in zekere mate uit de berekeningen van een grote handelson derneming. Een inventarisatie in deze firma, waarvoor vroeger vier volle weken nodig waren, verricht dit brein thans in vier uren. Twee beelden, die een indruk geven van de activiteit van de kandidaten voor het presidentschap in Argentinië. Op de bovenste foto zien we- de socia listische kandidaat, dr. Alfredo Pala- cios tijdens een verkiezingstoespraak en op de onderste foto zijn mede-kan didaat dr. Solano Limas van de „Con- servador Populair" partij. De verkie zingen zijn 23 februari a.s. In een nieuw deel van de grote Russische encyclopedie, waarop twee jaar is gewacht, wordt Stalin een groot man geno~md ondanks fouten in zijn karakter en verkeerde beslis singen. Deze officiële biografie van Stalin beslaat slechts zes pagina's. Dc laat ste uitgave van de encyclopedie welke tijds Stal ins leven werd uitgegeven, bevatte een levensbeschrijving van 46 bladzijden. De biografie somt de reeds eerder op Stalin geuite kritiek op, maar be tuigt huide aan zijn prestaties. Syrische president verwacht één grote Arabische bond President Koewatll van Syrië heeft tegenover een medewerker van het Egyptische dagblad „Akhar al Jom" verklaard, dat hij in de komende ja ren de totstandkoming van een staten bond die Jordanië, Irak, Saoedi-Ara- bië, Libië, Tunesië en Algerië zou omvatten, verwacht. Deze statenbond zou zich dan weer verenigen met de „verenigde Arabi sche republiek" van Egypte en Syrië, waardoor één aiie Arabische landen omvattende statenbond zou ontstaan. „Ik zal dit nog voor mij dood be leven", aldus Koewatli, die verder opmerkte dat de Arabische vorsten binnen deze statenbond hun bewind zouden blijven uitoefenen. Waarschijnlijk zijn nog nimmer zoveel mensen op het vliegveld Zanderij te Paramaribo aanwezig geweest voor de verwelkoming van een lijnvliegtuig van de K.L.M. als maandagmiddag, toen het vliegtuig met een wijde boog over de stad vloog en daarna koers zette naar Surin.....a's internationale vlieghaven. Keurig op tijd streek de grote vo -el uit het K.L.M.-nest op de nieuwe, drie kilometer lange startbaan neer en weidra stond het vliegtuig geparkeerd voor de autoriteiten, die ter verwelkoming aanwezig waren. Het volgend ogenblik stond de prinses in het felle licht van de middagzon en wuifde naar de honderden, die haar eerste aankomst op Surinaamse bodem tot een onvergetelijk feit maakten. Plechtig klonken de tonen van het Surinaamse volkslied over de savannen, waarna het Nederlands volkslied weerklonk. Na de begroeting van de autoriteiten, onder wie de gouverneur, de heer J. van Tilburg, in specteerde prinses Beatrix de erewacht van honderd man van de troe penmacht te Suriname. hadden duizenden inwoners van Paramaribo zich verzameld en toen de kroonprinses op het bal kon verscheen werd'zij minuten lang toegejuicht. Het Russische persbureau Tass meldt, dat de geleerden, die de eerste „ruimte hond" Laika voor de tweede Russische kunstmaan hebben afgericht, thans nog een hond voor Spoetnik III africhten. Deze hond heet Alfa. Ingezonden mededeling (Adv.) Herstel de schade die de moderne, onnatuur lijke leefwijze in Uw lichaam aanricht. Wie de samenhang begrijpt tussen gestoorde spijsvertering, onzuiver bloed, vale huid, verstopping, enz., zal onverwijld zijn lichaam de natuurlijke zuiverheid teruggeven met HERBES AN Kruidenthee. Bevat 14 ver schillende Kruiden met elk een eigen werking. Drink Herbesan Kruidenthee en word weer een gezond, dus jeugdig mens'. Verkrijgbaar bij apotheker of drogist Af 1.80 per groot pak. (voldoende voor maanden.) Hierna benutte de prinses de gele genheid om hier en daar even te pra ten met enkele mensen. De prinses keek nog even naar de in aanbouw zijnde gebouwen van de luchthaven, die tezamen met de voor straalvlieg tuigen geschikt gemaakte landings baan, „Zanderij" tot de modernste van het gehele caraibische gebied zullen maken. Na in een auto te hebben plaatsge nomen, reed de prinses in gezelschap van gouverneur Van Tilburg naar Pa ramaribo. Bij het vertrek bleek plot seling de terughoudendheid, zo die er mocht zijn geweest, verdwenen en verbrak de enthousiaste menigte de zetting, zodat de auto met moeite kon wegrijden. Trots, zijn eigen ras eigen, stond in de schaduw van een grote Manjahoom de oudste bewoner van Suriname te zamen met familieleden en kennissen in hun dagelijkse indiaanse kledij dit tafereel te aanschouwen. Met stoïcijn se kalmte bleef hij daar staan in de overtuiging dat hij ook binnenkort de gelegenheid krijgt zijn aanhankelijk- heid te betuigen aan deze telg van het hem zo dierbare Oranjehuis. Ook de „Nieuwe Grond" werd ge stopt, „waar de Prinses op hindoestaan- se wijze een bloemenkrans van „faja iobi" (hetgeen „vurige liefde" bete kent) werd omhangen. Aan de rand van Paramaribo werd de Prinses verwelkomt door de stads- commissaris, mr. F. J. H. Barend. De bevolking had daar een bloemen tapijt neergelegd en hier legde de prinses een honderd meter te voet af. School kinderen uit Paramaribo zongen het speciaal voor deze gelegenheid gecom poneerde welkomstlied van de Suri naamse musicus Lex Vervuurt. Daarna ging het langs rijen juichen de mensen naar het ruime gouverne mentsplein. Voor het paleis, op het grasveld, Niets vermoedend, en ontschuldigingen, dat het hieldverklaarde hij, dat wellicht peinzend over dier gewend was, bij een olijant op zijn auto zijn kansen op een nieu- voorstellingen op een was gaan zitten, we order, stond een Oos- stoel te gaan zitten van De politieman vond dit tenrijks handelsreiziger dezelfde groene kleur als het sappigste verhaal, dat bij een wegkruising in de de auto van de handels- hij ooit van een auto omgeving van Salzburg reiziger. Hij gaf de be- bestuurder had gehoord te wachten, totdat het zijn stuurder een verklaring en hij arresteerde de beurt was, om door te voor zijn verzekerings- handelsreiziger prompt rijden. Tot zijn niet ge- maatschappij, waarin uit- op verdenkingen van het ringe verbazing begon een werd gezet hoe de „in kennelijke staat be- plotseling het dak van veroorzaakte schade was sturen van een motor zijn autozonder aanwijs- ontstaan. voertuig'. -. Eerst op het politiebu- Nog ietwat uit zijn re(m ^kte het de on_ evenwicht gebracht door fortui%lijke vertegen- dit voorval kwam de woordiger, door overleg- handelsreiziger in Salz- glng van de verklaring burg aan en, afgeleid, van de olifantenverzor- De vêrzoraer van de r? *hy een weSi"-UiZ geT> aan te tonen, dat ue verzorger van ae slng door een T00(J lickt olifant inderdaad riin clrcusotifant snelde toe en been Teaenover de noli- oujant maeraaaa zyn betooade onder Veel ver- tegenover ae pon auto ols Jtoej wmen oeioogae onaer veel ver- freman, die hem aan- gebruiken bare oorzaak, door te buigen. De handelsreizi ger stapte uit en zag tot zijn grote verbazing, dat een olifant bezig was, zich erop te installeren. ARNEMUIDEN Verkoop huis. Zaterdagmiddag is in café „Sportzicht" het pand Molenweg 13 verkocht. Hoogste inschrijver was de heer K. Schroevers voor f2650,Uiteindelijk koper werd de heer C. van Gemert te Ar- nemuiden voor f3075. COLIJNSPLAAT Vergadering weegbrug. De weegbrug verenigingen „Landbouwbelang" en „Helpt Elkander" hielden een vergade ring onder voorzitterschap van de heef C. J. Kole. Door de gezamelijke bouw van een nieuwe weegbrug was een fusie noodzakelijk. Tijdens de vergadering werd opgericht de coöperatieve weeg brugvereniging „Landbouwbelang", Bij stemming werd het bestuur vastgesteld. Voorzitter is de heer C. J. Kole, secreta ris de heer P. M. van der Werf, penning meester de heer N. Houterman. Als be stuursleden werden gekozen de heron A. van der Zande, C. de Regt Mz, J. van der Weele en M. de Bruine. Tot commissaris» sen werden gekozen de heren A. Verburf C. Hartog en Joh. Breure. DOMBURG Uitvoering- „Apollo". Onder grote be langstelling gaf de muziekvereniging „Apollo" haar jaarlijkse uitvoering. He# muziekprogramma bestond uit negen nummers, die onder leiding van de heef A. L. van Wallenbrug, op uitstekende wijze werden uitgevoerd. Het aan de ver eniging verbonden toneelgezelschap voerde daarna het blijspel „Een bruid kwam op bezoek" op. De regie was in handen van de heer H. Brand Pzn, die voor e engoede rolbezetting had gezorgd. HEINKENSZAND Kolen vereniging. De Coöp. kolenvere- niging „Samenwerking" hield haar jaar vergadering onder voorzitterschap van de heer S. Dekker. De vereniging staat er goed voor, er is een klein batig saldo. Bij bestuursverkiezing werden herkozen de heren M. Huijszoon en J. IJzerman. De vergadering kon goedkeuring hechten aan het voorstel van het bestuur, het krediet bij de boerenleenbank te verhogen. ST. ANN ALAND ZXJM. vergaderde. In de algemene ver gadering van de afdeling Ssnt-Annaland van de Z.L.M. werd medegedeeld dat het machinaal poten van aardappelen goed verloopt. Inkrimpen van het soort bintje werd niet wenselijk geacht, daar dit soort voor de export zeer voldoet. De heer ir. M. A. Geuze uit Poortvliet hield een cau serie over de vroegere en huidige werk wijze in de landbouw. Hierna werden lichtbeelden vertoond over Finland en over de reis van de Z.L.M. naar Frank rijk. ZOUTELANDE Jaarvergadering. De vrouwenvereni ging „Saamhorigheid" en de «tudiever- eniging „Onésimus" hielden hun gecom bineerde jaarvergadering onder leiding van de heer K. de Wolf. De heer A. Dom misse behandelde het onderwerp jbe dief waarvoor een ander wilde betalen". Het tweede onderwerp „Vrijetijds-besteding" werd behandeld door de heer J. de Vis ser. Door mevr. Dommisse en mevr. De Jong werden enige gedichten voorgedra gen. Tengevolge van sneeuwstormen en hevige koude, waarbij tempera turen werden geconstateerd van 30 tot 35 graden Celsius onder nul, zijn in het afgelopen weekeinde in de V.S. minstens 36 personen om het leven gekomen. De gouverneurs van New-York, Pennsylvania en de staten in Nieuw- Engeland hebben de noodtoestand afgekondigd. Alle politieverloven zijn ingetrokken, de scholen gesloten en de bescherming burgerbevol king bevolen met uitrustingstukken en voorraden de hulpploegen te helpen hij hun pogingen de vele ingesneeuwden te bereiken. Al het overheidspersoneel in Was hington heeft de aanzegging gekregen zich maandag niet op het werk te mel den, behalve wanneer het absoluut noodzakelijke werkzaamheden moet verrichten. Dit vanwege de door de sneeuw versperde wegen. In New York had men voor het aan breken van de maandagochtend circa 10.000 arbeiders verzameld, die tot taak hadden sneeuw te ruimen op enkele van de voornaamste verkeers wegen en spoorwegen. Miljoenen Amerikanen zagen zich maandag voor de taak gesteld zich uit te graven uit de dikke laag sneeuw, die de staten in het noord-oosten en midden-westen bedekt. Het witte tapijt is het gevolg van „Zuiderkruis" - met 820 evacué's - debarkeert woensdagochtend Het s.s. „Zuiderkruis" onder com mando van kapitein J. H. Schulting zal onvoorziene omstandigheden voorbe houden, in de nacht van dinsdag op woensdag a.s. te Amsterdam aan de etablissementen van de Stoomvaart maatschappij Nederland aankomen. De ontscheping van de 820 evacué's zal op woensdagochtend 19 februari om 8.30 uur aanvangen. Vier Amerikaanse bases in Engeland Naar van Britse zijde in Washington wordt vernomen, zal er deze week een overeenkomst worden gesloten voor de bouw van vier Amerikaanse raket bases in Engeland. Zij zijn voor ra ketten voor middelgrote afstand. Vol gens de overeenkomst zal Amerika te gen het einde van het jaar raketten leveren met een reikwijdte van 2410 km. Amerika houdt het toezicht op de kernladingen. Engeland zal de bouw kosten betalen van de bases, die ge zamenlijk zullen worden beheerd. een van de hevigste stormen, die se dert jaren in de V.S. heeft gewoed. Door de stormen, die soms een snel heid bereikten van 80 km per uur, zijn vele afgelegen plaatsen geïsoleerd en werd overal het verkeer voor een zeer groot deel stil gelegd. Vele kantoren en fabrieken zijn gesloten. Er is sinds maandagochtend geen sneeuw meer gevallen. Verhoging minimum exportprijs appelen De minimumexportprijs voor appelen naar West-Duitsland is reeds geruime tijd 18 ct per kg. Thans is echter bekend ge maakt dat West-Luitsland deze minl- mumexportprijs heeft verhoogd tot 22 et per kg. Voor de telers is dit overigens niet zo erg belangrijk want de prijzen liggen op het ogenblik toch behoorlijk hoger. In normale jaren kan een dergelij ke verhoging echter wel van Invloed zijn. Onbeperkte import vroege aardappelen Het bestuur van het Produktschap voor aardappelen heeft besloten dat invoer van vroege aardappelen in ons land dit sei zoen onbeperkt zal mogen plaa's vinden. De verwachting is dat de prijzen van de Nederlandse vroege aardappelen niet noemenswaardig beinvloed zullen worden door de vrije importmogelijkheid voor andere landen. Bovendien vindt de im port van vroege aardappelen de laatste seizoenen hoofdzakelijk plaats in mei, dat is voor dat de Nederlandse aardap pelen aan de markt komen. 0 Vertegenwoordigers van de oecu menische raad van kerken en het pa triarchaat van de Russische orthodoxe kerk van Moskou zullen in augustus op een nader te bepalen plaats bijeen komen om in algemene zin te spreken over samenwerking en onderlinge hulp.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3