HERMAN FELDERHOF - KWART EEUW RADIO-JOURNALISTIEK grootste gebouw ter wereld Nederl. bloemen en dieren op de Wereldtentoonstelling PENTAGON: DERTIG DAGEN ontspanning Geef ze NEUROTONIC Niel verdovend maar genezend De aanval op Sakiet Door onze reiscorrespondent LINK van BRUGGEN REIS KUNSTMAAN DUURT VIER JAAR Geef Uw zenuwen Fries echtpaar zeven maanden naar Brussel om veestapel te verzorgen Zaterdag 15 februari 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 7 Het wetenschappelijk verantwoord preparaat voor deze ti|d. V1NOBASIS N.V. AMSTERDAM. De Franse militaire bevelhebbers in Algerië zijn van mening, dat een aan val uit de lucht „de geschikste ma nier" was, om hun doel vernieti ging van militaire objecten in Sakiet-Sidi-Joessef te bereiken, meldt het Franse ministerie van defensie. Er zouden veel meer slachtoffers zijn gevallen en veel meer schade aange richt, indien landstrijdkrachten of valschermtroepen waren gebruikt te gen de naar schatting 400 tot 500 ge wapende Algerijnse opstandelingen in het dorp en de nabijgelegen mijn. Dan zouden artillerie en steun van do luchtmacht nodig zijn geweest en dit zou veel erger zijn, wordt gezegd. Voorts wordt verklaard, dat dria luchtdoelstellingen in het dorp zelf waren aangevallen. Deze maakten duikvluchten, die de grootst mogelijke trefzekerheid bieden. Er is niet met machinegeweren op het dorp geschoten. De mijn werd door bommenwerpers aangevallen, omdat er alleen opstan delingen in waren. Zes luchtdoelstel- lingen rond de mijn werden aangeval len en evenals de andere in het dorp „geneutraliseerd". Welk ministerie van Defensie gooit ztjn deuren voor wildvreemde bezoe kers open? Ik zie de gezichten in de Nederlandse Tweede Kamer al, als minister Staf zou besluiten zijn bu reaus ter bezichtiging open te stellen. Er zou misschien een kabinetscrisis door ontstaan en alle veiligheidsdien- Sten zouden schande roepen. Natuurlijk wordt het Pentagon wel bewaakt. Er lopen driehonderd bur gerambtenaren met arrestatiebevoegd heden rond en na kantoortijd kan niemand zich in de gangen vertonen, zonder een soort „Sing Sing"-kaartje, compleet met foto, nummer en naam, zichtbaar op de borst te dragen. Als een warenhuis Maar tijdens kantoortijd slentert men als in een warenhuis rond. Men gaat door gangen, waarop tientallen kamers van stafofficieren uitkomen, men loopt door de vleugel, waar de minister van Defensie met zijn vele onderstaatssecretarissen bureau houdt, of door die, waarin de commissie van militaire vertegenwoordigers van de NAVO is ondergebracht, tezamen met de showroom-vlaggen van vijftien naties. Op vele plaatsen in de Verenigde Sta ten ziet men borden staan, die naar (atoombomvrije?) schuilkelders wij zen. De foto toont een aan een ver keerslicht gemonteerd bord voor het Rockefeller Centre in New York. ters zijn. Duizend busritten per dag zijn dan ook nodig om de ambtena ren op tijd naar hun bureau te bren gen of naar hun huis. In het Pentagon bevinden zich zes cafetaria's en twee restaurants, wel ke tezamen plaats aan vierduizend mensen bieden. In de kelderverdie ping is een winkelcentrum gebouwd, waar banken bijkantoren bezitten en waar overhemden, jassen, kinderspeel goed en lingerie kunnen worden ge kocht. Twee ziekenhuizen, waaraan acht doktoren verbonden zijn, kan men er aantreffen, terwijl liefst vier honderd mensen per dag medische hulp ontvangen Zo zou men kunnen doorgaan. Elk cijfer, dat op de orde van grootte van het Pentagon slaat, is even in drukwekkend. Het gebouw heeft dan ook driehonderdvijfentwintig miljoen gulden gekost en werd binnen acht tien maanden door een leger van dertienduizend arbeiders uit de grond gestampt. Sporen Indrukwekkend is ook het aantal sporen, dat tijdens de oorlog door Pentagon-functionarissen werd be steld. Het waren er namelijk een miljoen, terwijl het hele Amerikaan se leger nog geen vijfhonderd paar den telde De verklaring hiervan is tegenwoor dig in het vlak van de anecdote ge trokken. In het Pentagon wordt be weerd, dat al die duizenden officie ren, die in Washington de oorlog won nen, de sporen nodig hadden om hun voeten voor het afglijden van hun bureau te behoeden de helft der toentertijd drieëendertig- duizend ambtenaren voortdurend naar elkander onderweg, waardoor veel kostbare tijd verloren ging. Hoewel men nog niet van een mis rekening spreekt, gaan er hier en daar toch al stemmen op of de bouw gebied van de kernenergie kunnen hebben? Een centrale, waarin het hele, Amerikaanse defensie-apparaat, zo mede de strategische kern van de NAVO, op een betrekkelijk kleine op pervlakte bijeen is gebracht, is het best denkbare doel voor een even tuele vijand en waarschijnlijk ook de eerste plek, waar een atoom- of wa terstofbom zal vallen, van het Pentagon niet wat voorbarig is geweest. Hadden de defensieauto riteiten van toen, zo wordt er gefluis terd, niet wat meer oog voor de op komst zijnde ontwikkelingen op het In het Pentagon wordt hier, zij het onopvallend, rekening mee gehouden. Er zijn alarmoefeningen georganiseerd, welke aangetoond hebben, dat het enorme gebouw binnen een uur ont ruimd kan worden, precies het uur dus, dat vliegtuigen van Rusland als potentiële vijand nodig hebben om van de DEWIijn het radar-waar- schuwingsnet in Alaska naar Was hington te vliegen. Dat men een plotselinge overval een „Pearl Harbour" om het met een Amerikaanse term te zeggen niet voor onmogelijk houdt, is voor elke bezoeker van het Pentagon dui- In de Congres Bibliotheek te Washing ton bevindt zich een van de zeven ori ginele Gutenberg-bijbels, die er op de wereld bestaan. automobilist eveneens bij het tijde lijke van de vrede bepaald. Buiten Washington, langs de betonbaan, die naar Bethesda gaat, verheft zich een gigantisch bord, waarop „lichtgevend" geschilderd staat, dat daar, bij even tuele vijandelijkheden, geen burger voertuig meer passeren mag. En verschillende bruggen, die New- York met zijn buitenwijken verbin den, zullen zoals alle eilandbewo ners daar weten voor elke vorm van verkeer gesloten worden, zodra het eerste, echte luchtalarm klinkt. Walter Haussermann van het Ame rikaanse bureau voor de bouw van ballistische projectielen voor het leger heeft verklaard dat de Amerikaanse kunstmaan waarschijnlijk vier jaar om de aarde zal blijven draaien. Hausser mann, die het bestuurssysteem van de raketten heeft gemaakt waarmee de „Verkenner" in zijn baan is gebracht, zei dat dit systeem veel eenvoudiger is dan wat door de Russen werd ge bruikt voor het lanceren van hun kunstmanen. In de Nederlandse agrarische afde ling zal ook volop aandacht worden be steed aan onze cultuurtechniek. In de z.g. „natte" koepel zullen maquettes worden opgesteld van de Zuiderzeewer ken en van het Deltaplan, evenals een maquette van de oude en de nieuwe structuur van het landbouwgebied Tie- lerwaard-West. In dit laatse gebied wordt door 'n nieuw stelsel van wegen, waterlopen, boerderijen e.d. de moge lijkheid geschapen voor een moderne, rationele en gemechaniseerde land bouw. In het agrarisch paviljoen zal de cul tuurtechniek vertegenwoordigd worden door een maquette van meer dan acht vierkante meter, die een beeld geeft van de nieuwe structuur van het eiland Schouwen-Duiveland en van de struc tuur zoals die voor de ramp in 1953 was. WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK Als voorbeeld van het intensieve landbouwkundig onderzoek in Neder land wordt in het landbouwpaviljoen het wetenschappelijk onderzoek rond de aardappel uitgebeeld. Voor de miljoe nen bezoekers van de Wereldtentoon stelling zal worden gedemonstreerd, hoe jaarlijks door de Nederlandse aard- appelkwekers 600.000 uit zaad verkre gen aardappelplanten worden opge kweekt en hoe hieruit na tien jaren van uitgebreide proefnemingen nieuwe cul tuurrassen naar voren komen, die voor ons land van betekenis zijn. Tenslotte zullen ook de Nederland se bloemen in Brussel niet ontbreken. Ondanks de enigszins late openings datum zullen over het gehele terrein Maximum bedrag rijksstudiebeurzen In Staatsblad 64 is gepubliceerd het koninklijk besluit van 31 januari, waarbij is bepaald, dat het maximum bedrag dat per rijksstudiebeurs kan worden toegekend, is vastgesteld op f 2400. Ongeveer dertig kilometer gang treft men in het Pentagon aan, dat een omtrek van bijna twee kilometer heeft. Toch zijn de twee verst van elkaar verwijderde kamers slechts door een wandeling van zes minuten gescheiden, als men tenminste in staat is de weg te vinden. Over dit laatste moet men als vreemdeling niet al te optimistisch zijn. Het systeem van indeling en nummering mag logisch zijn, men heeft een oppervlakte van liefst 6,5 miljoen vierkante voet niet onmid dellijk in het hoofd, zeker niet, als men haar over zeven verdiepingen verdeeld, zal moeten doorkruisen. Dat het Pentagon de grootste tele fooncentrale ter wereld bezit, zal nie mand met een oog voor de belang rijkheid van 44.000 ministeriële tele foontoestellen verwonderen. Maande lijks worden er bijna zeven miljoen gesprekken gevoerd een aantal, dat meer dan tweehonderd telefonistes in de weer houdt. Over de honderdvijf tig publieke telefooncellen, die zich in het gebouw bevinden op het hele grondgebied van Den Haag staan er honderdtachtig spreek ik dan niet eens. Parkeerprobleem Het Amerikaanse ministerie von Defensie worstelt met een onoplos baar parkeerprobleem. Er is „slechts" plaats voor 8300 auto's, terwijl vijf entwintigduizend van de dertigduizend employe's, die er werken, auto-bezit- DE N.C.R.V.-VERSLAGGEVER, Herman Felderhof, viert op zater dag 1 maart a.s. zijn zilveren omroepjubileum. Van zijn 25 „radio jaren" Heeft de jubilaris er ongeveer zevqn in vaste dienst bij de N.C. R.V. doorgebracht; daarvoor was hij werkzaam in verschillende andere takken van het Nederlandse omroepbedrijf, zoals de A.V.R.O., de We reldomroep, Herrijzend Nederland en Radio Nederland in overgangs tijd. Herman Felderhof werd in 1911 in Bussum geboren. Met zijn broer Jan Felderhof deelde hij al spoedig een warme belangstelling voor muziek en zang. De naam van de componist Jan Felderhof moge dan in de mu ziek gevestigd zijn Herman Fel derhof heeft in zijn jonge jaren, de zangkunst intensief beoefend. Hij kreeg zangles bij mevrouw A. Noor- dewier-Reddingius en gaf op ver schillende plaatsen in het land con certen o.a. met Piet van Egmond. Hij zong voor de Zwitserse radio in een programma van Nederlandse volksliederen en voor de badgasten in het Tsjechische plaatsje Pistiyan bracht hij liederen van Hugo Wolf. Buitenland Maar de radio-journalistiek trok hem toch meer, al heeft hij juist door de zangtechniek ook zijn „spreekvolume" als jong verslag gever verbeterd. In 1937 voelde hij behoefte buitenlandse ervaring op te doen en de moderne talen beter te leren spreken. Hij verkende een groot deel van Europa en bestudeer de in Praag, Zurich en Genève de voorgeschiedenis van de Reformatie. Na de oorlog kwam Herman Fel derhof via Herrijzend Nederland, Radio Nederland in overgangstijd en de Wereldomroep in dienst van de N.C.R.V. Hij heeft in dienst van deze omroep enkele bekende en belang rijke reportages en klankbeelden op zijn naam staan: het Koninklijk be zoek aan Amerika in 1952 en de klankbeeldenserie „De Rijn, levens ader van Europa" om er maar enkele te noemen. „Rechtstreekse uitzendingen heb ben echter mijn voorliefde" vertelde hij, „er zit méér spanning in, want het geeft je gelegenheid bij onver wachte gebeurtenissen snel in te grijpen. Je moet op zo'n moment doen wat je hand vindt om te doen en daar zit sport in!" Beroemdheden In zijn radioloopbaan heeft Her man Felderhof vele malen met be roemde figuren vraaggesprekken ge had. Karl Barth, Albert Plesman, Otto van Habsburg, Paul Hindemith, Sir Adrian Boult en niet te vergeten onze prinsessen hebben met Hermac Felderhof gesproken. Hoogtepunten in zijn verslaggeverswerk: de terug keer van de Koninklijke familie na de oorlog en de Paulusherdenking in Griekenland, waarvoor hij ver schillende punten rond de oude wereldzee bezocht, die ook in de ge schiedenis van Paulus' reizen wor den genoemd. Voor de N.C.R.V. schreef hij zo nu en dan ook hoorspelen. Eén er van, „De goede strijd", is bewerkt naar zijn eigen historische novelle over de geschiedenis der Reforma tie. In enkele andere hoorspelen kon hij zijn belangstelling voor het toe risme en vooral: de bergsport, ver werken. Op het ogenblik vervult de jubi laris ook de rol van gespreksleider en wel in de bekende zondagavond uitzendingen „Tot ziens in Jeruza lem". Onlangs interviewde hij voor de televisie zijn broer Jan Felderhof ter gelegenheid van diens vijftigste ver jaardag. De rollen zouden nu omge draaid kunnen worden, want Her man Felderhof komt zelf in het middelpunt der belangstelling te staan en hij zou op zijn beurt avon den kunnen vertellen over zijn le vendig en avontuurlijk bestaan als radiojournalist. Of deze fotocombinatie typerend is voor een eventueel verschil in le vensstandaard tussen west-Duitsland en Nederland zouden wij niet durven zeggen, maar de tegenstelling tussen de aanblik van het plein hij de kerk in Miinchen-Gladbach in Duitsland (boven) en dat bfj de kerk in het Weert in de Nederlandse provincie Noord-Brabant (onder) tijdens een kerkdienst, is wel zeer treffend.... Afei het woord „Pentagon" duidt men in de politiek de Amerikaanse defensieleiding aan. In feite is het echter 't grootste gebouw van de wereld: een vijf hoekig monument van beton, glas en metaal, waar dertigduizend mensen werken. Het is het onderkomen van het ministerie van Ver dediging van de Verenigde Staten, het zenuwcentrum van de geüni ficeerde, Amerikaanse strijdkrachten, voor een deel ook het plan bureau van de NAVO. Men verwacht een waterdicht beveiligingssysteem, als men de brug over de Potomac is overgegaan en het Pentagon met zijn 7748 ramen nadert. Van enigerlei controle is echter nergens iets te merken. In een van de gangen mag het opschrift staan, dat „waakzaamheid de prijs van de veiligheid" is, op een folder, die door de voorlichtingsdienst wordt uitgegeven, is te lezen, dat het gebouw van zeven uur 's mor- ens tot vijf uur 's avonds voor het publiek te bezichtigen is. Uitdruk- elijk staat er bij vermeld, dat er onder geen omstandigheden gidsen worden verstrekt Een vreemde zaak. Een zeer vreemde zaak zelfs. Toen het Congres in 1941 zijn goed keuring aan de bouw van het Pen tagon hechtte, gold als voornaamste reden de grotere centralisatie, welke er door verkregen werd. Het als een paddestoel uitgroeiende, Amerikaanse ministerie van Defensie was, alleen in Washington, in achtentwintig ge bouwen ondergebracht en het coördi- natiewerk werd door deze spreiding uitermate bemoeilijkt. Bovendien was delijk waarneembaar. Overal kan hij namelijk zwarte bordjes zien hangen, die naar schuilkelders en vlucht gangen verwijzen. Ook buiten het Pentagon zijn deze waarschuwingstekens aangebracht. Het ministerie van Buitenlandse za ken in Washington bijvoorbeeld hangt er vol van, evenals de straten van New York. Op de weg wordt de voortrazende (Van één onzer verslaggeefsters) In april zullen meneer en mevrouw Jelmer-van der Ley uit Wit- marsum hun huis in Friesland voor zeven maanden verwisselen met een flatje in Brussel. Dit flatje is gebouwd in het Landbouwpaviljoen van de Nederlandse agrarische afdeling op de Wereldtentoonstelling die op 17 april in Brussel geopend zal worden en het wordt het tijde lijke tehuis van het echtpaar Van der Ley en vier jonge Nederlandse boeren, die gedurende de tentoonstelling de Nederlandse schapen, var kens, koeien en kippen zullen verzorgen. Vierentwintig in het Fries en Neder lands Rundveestamboek ingeschreven koeien, vier zeugen, twaalf biggen, twaalf mestvarkens, tachtig kippen en een aantal Texelse schapen zullen de komende zomer in Brussel getuigenis afleggen van de uitmuntende eigen schappen van de Nederlandse veestapel. De schapen zullen grazen op de wei de voor het paviljoen, voor de andere dieren zijn moderne stallen Ingericht. Het vee zal tijdens de tentoonstelling gewisseld worden, zodat de dieren niet de hele zomer op stal hoeven te staan. Gedurende de tentoonstelling zullen de 120.000 liters melk die de koeien produceren, naar een Belgische zuivel fabriek worden afgevoerd. De dieren hebben samen ongeveer 200.000 ton voer nodig CULTUURTECHNIEK verspreid tienduizend hyacinten bloei en ln kleuren die variëren van zui ver wit tot Indigo-blauw. Tot om streeks half mei zullen duizenden Darwin-tulpen in een park bij het restaurant hun kleurenweelde ten toon spreiden, terwijl bij het ont- vanggebouw vroege dubbele tulpen te zien zullen zijn. Ruim 20.000 pot- of klultplanten, talloze eenjarige zaaibloemen, snjftul- pen, Irissen, lelies, anemonen, narcis sen, rozen, anjers, fresia's, seringen, chrysanten, dahlia's en gladiolen en bij zondere snijbloemen-exposities zullen da Nederlandse faam op bloemengebled eveneens hooghouden. Ingezonden mededeling (Adv.)

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 7