UIT DE PROVINCIE kaas I^adi Werkzaamheden in 1957 van het wegschap Walcheren Sint Philipsland heeft 125 werklozen Kamerlid stelt vragen over opkopen Zeeuwse gronden TELEVISIE GOES kaas Classis Goes Ned. Herv. kerk BONZO Weinig perspectief voor 1958 N.a.v. publikatie in Zeeuwsch Dagblad Nutsspaarbank te Middelburg Uienhandel lusteloos to evi AANBESTEDING Boeren in V.S. hebben het goed jVrijdag 14 februari 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Lezing A.T.C. Da afdeling Zeeland van de" Auto mobiel Technische Club kwam bijeen ui hotel „Centraal" te Goes. De heer P. Seelt uit Bussum hield een lezing over de nieuwe roterende dieselpomp. Ook werden enkele films over dit on derwerp vertoond. De voorzitter, de heer H. Makkink uit Kloetinge, deed enkele mededelingen over de op 26 februari a.s. te houden gezellige avond. Tijdens die avond zullen verschillende kleurendia's worden vertoond, en na de pauze zal het gezelschap Leon Pe- kaar optreden. De heer Makkink deed tenslotte een oproep tot zijn gehoor om nog meer leden te werven. De Zeeuwse afdeling telt momenteel bijna 100 leden. Chr. Geheelonthouders vereniging De Nat. Chr. Geheelonthoudersver eniging, afd. Goes, hield een bijeen komst in „De Opril". Onder leiding van de voorzitter, de heer F. Jansen, werd uitvoerig stilge staan bij de te organiseren Blauwe week-collecte, die gehouden zal wor den in de week vóór Pinksteren. Ook werd gesproken over de op 10 en 11 april te houden algemene vergadering te Deventer. Hiervoor werden afge vaardigden benoemd. Trichogaster De aquariumvereniging Trichogas ter te Goes hield woensdagavond in ,De Landbouw" een bijeenkomst. De Keer Spoelstra sprak over „Aquarium allerlei", waarbij hij onder meer de inrichting en verzorging van de aqua ria en de kweek van verschillende vis sen behandelde. Hierna vertoonde de heer Spoelstra diverse kleurendia s. ARNEMUIDEN Consistorie Ned. Herv. kerk. Enige tijd geleden is de nieuwe consistorie met het nieuw verenigingslokaal in gebruik ge nomen. Verschillende sprekers voerden voor deze gelegenheid het woord, o. a. burgemeester Van der Heide en de ar chitect, de heer Van Beveren. De dag na de opening was er voor de gemeente leden de gelegenheid het gebouw te be zichtigen. Ned. Herv. vrouwenver. De Ned. Herv. vrouwenvereniging hield in het nieuwe verenigingslokaal haar eerste jaarverga dering. Mevrouw Dijke leverde de in leiding, waarop een bespreking volgde. Na de pauze brachten de afgevaardigden van de zusterorganisaties hun felicitaties over. Mevr. Janse-de Klerk las een in leiding voor over Maarten Luther. Na het zingen van het bondslied sloot ds. M. Verweij deze avond AXEL Z.L.M.-vergadering. De afdeling Axel van de Z.L.M. vergaderde in hotel „Het Gulden Vlies". De heer W. J. Maan uit Oegstgeest hield een leerzame rede over Landbouw tussen woestijn en oerwoud". Hij bezocht de Soedan in het kader van de hulp aan onderontwikkelde gebieden. „Een groot stuk vruchtbare grond ligt in de Soedan", aldus spreker, „en wordt nog zeer primitief bewerkt. Goede voorlich ting zou ook hier de produktie kunnen opvoeren". De heer Schlingemann, secretaris van de Z.L.M., te Goes, beantwoordde zeer uitvoerig een aantal over het Landbouw schap gestelde vragen. De heer W. Koster, ond^r wiens leiding werd vergaderd, liet een pessimistisch geluid horen o\ er de bedrijfsuitkomsten over 1957. Tot bestuurslid werd herkozen de heer P. B. van Hoeve. Als vertegenwoordigers naar de alge mene vergadering werden aangewezen de heren P. B. van Hoeve, W. L. den Hamer, J. K. de Putter en A. Scheele. Ongelukkige val. De landarbeider J. S. van de buurtschap Koude Putten, kwam, toen hij maandag op de fiets naar huis reed, op de provinciale weg zodanig te vallen, dat hij een sleutelbeen brak. ANNA JACOBAPOLDER Bejaardensociëteit. Op de laatste ver gadering van de A.R. kiesvereniging „Nederland en Oranje" werd in de pauze door de heer P. Boudeling het plan naar voren gebracht om tot oprichting te ko men van een be ja::r densociëteit. Om deze zaak met gegadigden en vooraanstaande personen te bespreken werd de heer R. Wesdorp hiervo r aangezocht. De voor bereidende werkzaamheden zijn thans zover gevorderd dat de.zer dagen de eer ste bijeenkomst gehouden kan worden met 24 leden. BAARLAND Varkensverzekering. De vereniging Varkensverzekering „Onderling Hulpbe toon" hield woensdagavond in het ver enigingsgebouw har* jaarlijkse algemene vergadering onder voorzitterschap van de heer J. Melio. De penningmèester, de heer B. P. Tramper, bracht het finan cieel verslag uit, waaruit bleek dat de kas afsloot met een batig saldo. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende leden, t heren Jac. Melio en J. dè Hollander, herkozen, terwijl in de vacature ontstaan cToor het aftreden van de heer H. Schout Hzn werd gekozen de heer I. Mol. De uitkeringen vo 1958 werden als volgt vastgesteld: 712 weken f 30, 12—16 weken f 40,—, 16—20 weken f 50 en boven 20 weken oud f 1,20 per kilo bruto gewicht. Het voorstel van het be stuur om de helft on de inentingskosten uit de kas te betalen we l aanger. 'men. Aan het eind n de vergadering werd in navolging van de brandstoffen ver eniging ook f 1,i er lid beschikbaar gesteld voor de aanschaffing van een bil jart voor de bejaardensociëteit. Ouderavond o.l.-schcol. In de o.l.-school werd de jaarlijkse ouderavond gehouden. De voorzitter 'er oudercommissie, Ds. H. G. Beneder, ak een woord van wel kom tot de in goede getale opgekomen ouders en wees op het grote nut van het contact tussen ouders en school. By de verkiezing w^rd de heer I. Mol herkozen als lid van de oud commissie. Vervol gens bracht et hoo'J der school, de neer H. A. Minnr-^d, verslag uit. Het probleem van de personeelsvoorziening is opgelost door de benoeming van de heer A. van Aartse tA onderwijzer, die als zodanig voor het eerst een ouder avond meemaakte. Nadat in de pauze gelegenheid had be staan tot het bezichtigen van het werk der leerling n, werd het vraaghalfuur gehouden, waarbij :'.e verschillende mo gelijkheden van verdere opleiding aan ambachtsschool, ulo enz. werden bespro ken en waarbij ook gewezen werd op het nut van beroepskeuzevoorlichting. Hierna vertoonde het hoofd der school een drietal schoolfilms BIGGEKERKE Kookcursus. Onder auspiciën van de provinciale commissie voor huishoude lijke voorlichting ten plattelande is gis teren gestart met een kookcursus voor de fijne keuken. Aan deze cursus wordt door veertien dames deelgenomen. BORSSELE Kolenfonds. De algemene vergadering van het kolenfonds „Ons Belang" werd gehouden onder voorzitterschap van de heer C. Almekinders. De rekening gaf een verlies aan van f 9,96. In 1957 werden aangekocht 172 ton eierkolen, 185 ton anthraciet, 23 ton esnoten en 40,5 ton bruinkoolbriketten. De aftredende be stuursleden, de heren J. Fraanje en A. de Koeier, werden herbenoemd. 's-GRAVENPOLDER Dammen. Voor het kampioenschap dammen werden de volgende partijen ge speeld: M. C. HuibregtseA. J. v. Over- beeke 02; L. BoogertA. Krijger 11; J. VerdonkH. Nieuwdorp 02; W. Krij gerW. Nieuwdorp 20; J. C. v. d. Hage L. J. Verkerke 0—2; G. Blom—H. J. Mol 2—0; A. J. van OverbeekeA. Kar man 02. KAPELLE Micro-korfbal. In het kader van het door de korfbalvereniging Elto georga niseerde micro-korfbaltoernooi in het sportgebouw een wedstrijd gespeeld tus sen Elto I en Tjoba I. Elto won deze ontmoeting met 168. Verder speelde Elto 2 tegen Tjoba 2 en deze wedstrijd werd door Elto gewonnen met 103. Badhuis. In het badhuis van de ver eniging wijkverpleging was het in janu ari een drukke maand. Er werden na melijk 1238 baden genomen. Familie-avond. De plaatselijke afdeling van de N.C.L.B. en de N.C.B.B. (Beamb ten) hebben besloten dit jaar hun jaar vergaderingen gecombineerd te houden. Deze familie-avond is nu vastgesteld op 21 februari a.s. Het is tevens bedoeld als propaganda-avond. Een groep leden van beide afdelingen is reeds bezig met de instudering van het toneelstuk „Nynke". Verder zal er muziek, declamatie en spel zijn. 1 AM PERL AND A.R. kiesvereniging. Dinsdagavond hield de A.R. kiesvereniging „Nederland en Oranje" een ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer L Tange. De heer K. J. Ovaa hield een inleiding over „Nederlandse koloniale politiek en A.R.houding", waarin hij de Ned. Oopst- Indische Compagnie en het Cultuurstelsel en de Nederlandse koloniale politiek tot heden besprak. Door een tweetal leden, als boertjes gekleed, werd een gesprek gevoerd met een tweetal gemeenteraadsleden over het gemeentebeleid. De heer H. Buijze werd benoemd tot contröle-lid. De opkomst voor deze interessante avond was zeer goed. KRÜININGEN Schaken. De onderlinge schaakcompe titie van „De Zwarte Dame" werd voort gezet. Deze week werden de volgende partijen gespeeld: J. A. J. van Nieuwen- huijzen—A. J. Dek 0—1; H. van den Berg mej. B. van Nieuwenhuijzen 10; M. Schrijver—P. Valk 0—1; M. J. Kole—W. A. Verbeek 0—1; C. W. Saaman—J. W. Hasman 0—1; J. Quakkelaar—P. A. Huis- son 0—1; W. A. Verbeek—C. W. Saaman 10; M. J. KoleM. Schrijver 01. KATS Filmavond. In het verenigingsgebouw werd een geluidsfilm vertoond, uitgaan de van de Prot. Gezondheidszorg, geti teld: „Vechten en Dienen". Jammer, dat voor deze niooie avond niet veel belang stelling bestond. Ingezonden mededeling (adv.) Een dagelijkse puzzle, wat eten we vandaag Natuurlijk Een kaasgerecht! (een originele en zo lekkere oplossing van Uw probleem!) KAASOMELET 4 eierenj lepels melkzout, paprika poeder, 6o gr. kaas, jo gr. boter. De eieren en melk loskloppen, de ge raspte kaas eraan toevoegen, het deeg op smaak afmaken met zout en paprika en langzaam in de koekepan in de boter bakken. De omelet voor 't opdienen dubbel slaan. Doe nog meer met PUBUCATIE VAN HET NED. ZUIVELBUREAU RIJSWIJK NIEUW- EN ST.-JOOSLAND „De jonge zangers". Het kinderkoor „De jonge zangers" gaf haar jaarlijkse uitvoering in zaai Pluijmers. Nadat de voorzitster mevrouw JerasJanse de aanwezigen had welkom geheten, gaf zij de leiding over aan de dirigente mevr. Francke—Davidse. Deze zong eerst met de kleine klas een tiental liedjes en daar na met het- jeugdkoor een 15-tal num mers. De kleine klas gaf vervolgens het spelletje „De sneeuwman" ten -beste. Na de pauze kwam het jeugdkoor weer voor het voetlicht met de operette „Repel steeltje", waarbij fraaie costuumpjes te bewonderen waren. Het geheel werd vlot afgewerkt, waarna een lid van het be stuur mevrouw Francke en de heer Hek huis, die de begeleiding op de piano voor zijn rekening nam, bedankte. RILLAND-BATH ingelanden Reigersbergsepolder. In de deze week ter gemeentesecretarie ge houden vergadering van de ingelanden der Reigersbergsepolder werd in de va cature van de heer J. H. Krijger, dijk graaf, voorzien door de verkiezing van de heer C. van Gorsel. De ontvanger griffier, de heer T. Huisman, heeft zijn ontslag gevraagd in verband met zijn hoge leeftijd. Voor het voorzien in deze vacature zal een oproep geplaatst wor den K.N.M.B. Dinsdagavond vergaderde de plaatselijk afdeling van de Kon. Nederl. Middenstands Bond onder leiding van de heer C. J. van der Sande. Een definitief bestuur werd gekozen en bestaat thans uit de heren C. J. van der Sande, C A. van Weele, C. Hillebrand, J. M. de Koster en Joh. Walraven. De gedelegeerde der K.N.M.B., Mr. Kluiver te Goes, beant woordde verschillende vragen der aan wezigen. Besloten werd op 4 maart a.s. een gezinsavond te organiseren, waarbij films zullen worden vertoond. „Erato". De muziekclub „Erato" gaf dinsdagavond een uitvoering in de zaal van de heer Blok. Het muzikale gedeelte (o.l.v. de dirigent, de heer A. Blok) werd gevolgd door de opvoering van een blij spel, getiteld „Een kind is nooit weg". De vele belangsteUenden gaven door een langdurig applaus te kennen, dat ze de uitvoering zeer apprecieerden. RITTHEM Kolenvereniging. In „Ons Dorpshuis" hield de kolenvereniging „Eensgezind heid" haar jaarvergadering onder voor zitterschap van de heer L. van Eenen- naam. De secretaris, de heer L. Osté, bracht het jaarverslag, waaruit bleek, dat er in totaal 47.900 kg brandstof werd geleverd. De heren L. Osté en L. Koppe- jan werden als bestuursleden herkozen. SEROOSKERKE IW.) Winkeliersvereniging. De winkeliers vereniging kwam in café Westdorp bij een. Nadat de voorzitter, de heer B. de Jonge, allen had verwelkomd was er be stuursverkiezing aan de orde. In de plaats van de heer B. Sinke werd ge kozen de heer F. S. Koole. Verder gaf het bestuur toestemming de feestverlich ting, die jaarlijks in. de winkelweek wordt gebruikt, ook buiten de gemeente uit te lënen. In de rondvraag werd o.m. gevraagd of er een mogelijkheid was tot onthef fing van de dinsdagmiddagsluitirig in het zomerseizoen. Dit was niet mogelijk vol gens de voorzitter. Tenslotte werd beslo ten een verzoek tot de raad te richten om een ventverbod op dinsdag. ST. ANNALAND Collecte. De tijdens de jaarvergadering van de Ned. Chr. Landarbeiders Bond gehouden collecte ten bate van de bij zondere hulp in nood bracht f 20.65 op Jaarvergadering. De Hervormde Da- meszendingskrans „Indonesië" hield haar algemene jaarvergadering in de School met den Bijbel. Uit het jaarverslag van de secretaresse, mevrouw J. Weijler van der Jagt bleek, dat de krans 36 le den telt. Uit het financieel verslag van mej. H. Bruijnzeel bi ek, dat er een ba tig saldo was van f 105,40. De in novem ber 1957 gehouden verkoping bracht f 1244.42 op. Er werd f 700,— geschonken aan de G.Z.B., f 50,— voor een luidklokje aan de kerk van Rante Pao, terwijl een elektrisch kookstel met pannen werd ge kocht voor f 20',dat na het voorlezen van het financieel verslag door de twee oudste dames, mevr. N. Geluk—Goede- gebuure en mevr. Den Engelsman—Goe- degebuure werd aangeboden aan de pre sident-kerkvoogd Jb. Boon, die hen har telijk dank zegde. "levr. De Goffau—de Smit hield een Bijbelinleiding over Han delingen 9 36-43. Verder werd de avond gevuld door het voorlezen van gedichten Een en ander werd afgewisseld met zang door een koortje. Verder was er een dè- clamatorium „Het kerkelijk jaar". Ouderling J. Si ^rpenisse sprak na mens verenigingen en kerkeraad Mevr M. Moerland—Goedegebuure las een verhaal. Zeeuwse jongeren naar Ernst Sillem Hoeve Tachtig Zeeuwse jongeren, leden van het CJMV en het CJVF meisjes- verbond in deze provincie, hopen op 8 en 9 maart a.s. een weekend door te brengen op de Ernst Siilem Hoeve in Lage Vuursche, dat is het conferentie oord van het CJMV. O.a. zal worden gesproken over de Zeeuwse maat schappij en de plaats van de jongeren hierin. De classis Goes van de Ned. Herv. kerk, die gisteren vergaderde o.l.v. ds. W. C. van Burgeier heeft uitvoerig ge sproken over de voorstellen van de synode inzake de mogelijkheid van toe lating van de vrouw tot het ambt van ouderling en diaken en met dispensa tie, tot het ambt van predikant. De principiële zijde werd toegelicht door ds. S. P. de Roos, de praktische kant door ds. A. Postma. Dit wetsvoorstel werd aanvaard met 34 tegen 15 stemmen. De classis sprak voorts o.a. over de kerkedag en het zendingswerk. Tot praeses werd gekozen ds. A. Postma, assessor ds. Mooy, secundi ds. Metselaar en ds. Jebbink. Prov. kerkbestuur: primus ds. Jeb bink, tertius ds. Beneder als pred.af- gevaardigden en als ouderling-afge vaardigden J. Vlas, Kapelle en J. Traas Nieuwdorp, primi en D. Vleugel; Wolphaartsdijk sec., en I. v. d. Graaf, Goes, tertius. Ingezonden mededeling (Adv.) Geef uw hond Bonzo. Gemakkelijk voor u en gezond voor uw hond70 ct. per pak. Het waterschap—wegschap Walcheren meldt in een verslag, dat met het bijwerken van de wegkanten zoals in 1957 o.a. is gedaan aan het laatste deel van de weg MiddelburgGrijpskerke, bij de daarvoor in aanmerking komende wegen zal worden voortgegaan. Het verkeer wordt hierdoor merkbaar rustiger, doordat er minder aanleiding is voor „bermvrees". Bij de klinkerwegen zullen de Oude Vlissingseweg en de Grijpskerkseweg weer extra zorg vragen. Van de wegbeplantin- gen zal in 1958 vrijwel niets meer vanwege de Herverkaveling Wal cheren worden onderhouden. Tot nu toe werd van die zijde een bedrag aan dit werk besteed, hetwelk een veelvoud bedroeg van het bedrag, dat hiervoor op de begroting van het wegschap voorkwam. Verwezenlijking van het oorspron kelijke beplantingsplan Walcheren zal een bijdrage van buiten af noodzake lijk maken, daar dat werk anders een niet op te brengen deel der beschik bare gelden zou vergen. Er zijn intus sen pogingen ondernomen langs ande re wegen extra-middelen voor het on derhoud der beplantingen te verkrij gen. Aangenomen mag worden, dat deze pogingen tot het gewenste resul taat zullen leiden. In 1957 werden geen wegen aan het wegschap overgedragen. Nu ook het dienstjaar 1957 is ver streken, kan worden geconstateerd, dat een jaarlijks budget van ruim f 300.000 waarschijnlijk toereikend zal zijn voor het voeren van een doeltreffend be heer. Op verschillende wegen werden te hoog liggende wegbermen door afste ken verlaagd, in totaal over een opper vlakte van 14.367 vierk. meter. In aan sluiting aan vanwege de Herverkave lingscommissie Walcheren aangebrach te verbeteringen aan de Fort de Haak- weg in de gemeente Vrouwenpolder werden langs deze weg de sloten ver legd en de bermen verbreed. De ge meente Vlissingen heeft verbeteringen aangebracht aan de wegen bij de spoorwegovergang Oost-Souburgseweg. Deze verbeteringen werden doorge- De voorzitter van de raad van Sint Philipsland, burgemeester L. J. de Jonge, zag tijdens de dinsdagmiddag gehouden raadsvergadering, niet veel gunstige perspectieven voor het jaar 1958. De werkloosheid neemt onrustbarend toe, aldus de heer De Jonge in zijn nieuwjaars rede. Buiten de 80 mannen, die in Rotterdam werkzaam zijn, zijn er te Sint Philipsland 125 werklozen. Verschillende hiervan zijn op Tholen tewerkgesteld. De slechte bedrijfsresultaten spelen een belang rijke rol. Het bouwen van woningwetwoningen en bejaardenwoningen zal geen doorgang vinden. Dit betreurde de voorzitter ten zeerste. Na het uitspreken van de nieuwjaars- ding voor het vakonderwijs op beide rede volgde de voorlopige vaststelling 1 van de gemeenterekening 1956. Ver der werd vastgesteld de vergoeding voor de bijzondere scholen te Sint Phi lipsland en*A J.-polder en de vergoe- ST. PHILIPSLAND Uitvoering. In de bovenzaal van hotel „De Druiventros" hield de muziekver. „Concordia" haar jaarlijkse muziekuit voering met medewerking van een Noordbrabantse toneelgroep. Het muzi kale gedeelte bevatte een vijftal num mers. De vereniging gebruikte voor het eerst op deze avond de pas gekochte bas. WEMELDINGE Hervormd kerkkoor. Maandagavor. I hield het Hervormd kerkkoor onder voorzitterschap van de heer J. Veerhoek haar jaarvergadr 'ng. Het jaarverslag van de secretaris en van de penning- meesteres getuigden van een groeiend verenigingsleven, zowel het Kerkkoor betreffende als het kinderkoor. Met al gemene stemmen werd de dirigent, de heer A, v. d. Cingel en de leidsters van het kinderkoor herbenoemd. Besloten werd i.v.m. het 20-jarig bestaan der ver eniging een jubileumuitvoering te geven op Dankdag 26 november 1958, met me dewerking van O.K.K., Kinderkoor en meisjeskoor. ZOUTELANDE „Stille kracht". Onder leiding van de presidente, mevr. WagenerQuispel, hield de Herv. vrouwengroep „Stille kracht" haar jaarvergadering. De vereni ging telt 27 leden. In bet afgelopen jaar werden 61 handwerken vervaardigd. In kas is een batig saldo van f 107,45. Mevr. J. MinderhoudKoppejan sprak over het onderwerp „Wij en onze kin deren". Enkele toneelstukjes werden nog opgevoerd. Mevr. T. Schoenmaker—Bliek declameerde enige gedichten. plaatsen. Op de hoek Achterstraat en in de Schoolstraat zullen borden ge plaatst worden voor een wachtverbod voor automobielen. Deze voertuigen belemmeren thans de ingang van de brandweerkazerne. Door de bestuursleden van alle ver enigingen te St. Philipsland en A. J.- polder is een verzoek gericht tot de gemeenteraad tot het aanschaffen van een filmprojéetor om dan deze aan de verenigingen te verhuren. Hierover werd breedvoerig gesproken. Nadat 't voorstel in stemming was geweest, ble ken vier raadsleden tegen te zijn, zo dat het voorstel van het verenigings leven niet doorgaat. De begroting over 1958 werd vastge steld. Deze ziet er als volgt uit: gewo ne dienst: ontvangsten f 420.069.87, uit gaven f408.710,18, batig slot f 1359.69; kapitaaldienst: ontvangsten f721.325,22 uitgaven f 993.314,42, nadelig slot f 217.989,20. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Van Meel, heeft n.a.v. een artikel in het Zeeuwsch Dagblad aan de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening schriftelijk gevraagd: 1. Is het juist, dat de laatste weken, vooral in het zuidwesten van ons land, op grote schaal boerderijen en landbouwgronden, waarvoor Nederlandse boeren gegadigden zijn, door Belgen met speculatieve bedoelingen worden opgekocht? (Noot van de redactie: In ons blad werd geschreven, dat pogingen tot opkopen worden gedaan). 2. Indien vraag 1 bevestigend wordt beantwoord, kan de minister dan mededeling doen over de omvang, die deze speculatieve grond aankopen aannemen? 3. Indien vraag 1 bevestigend wordt beantwoord, acht de minister deze ontwikkeling gezond en gewenst? 4. Indien vraag 3 ontkennend wordt beantwoord, is de minister dan in staat en bereid, op zeer korte termijn een einde te maken aan deze dan ongezonde en ongewenste gang van zaken, en zo ja, met welke middelen? (Zoals bekend, publiceerde het Zeeuwsch Dagblad op 10 februari j.l. een artikel over de Belgische opkopers). Het maandoverzicht van de Nutsspaar bank te Middelburg (januari 1958) laat de volgende totaalcijfers zien: tegoed aan het begin van januari f 13.020.602,83, in gelegd f 868.505,24, terugbetaald f 13.039.870,70. Het aantal rekeningen aan het eind van de maand bedroeg 13.951. Op het kantoor te Middelburg was het tegoed bij het begin f 10.976.135,58. Ingelegd werd f 697.198,04, terugbetaald werd f 710.730,34, tegoed aan het eind f 10.962.603,28, aantal rekeningen aan het eind 12.081. Op het bijkantoor te Oostburg wa ren de cijfers als volgt: tegoed bij het begin f 2.033.055,40, ingelegd f 170.946,58, terugbetaald f 137.707,03, tegoed aan het eind f 2.066.294,95, aantal rekeningen aan het eind 1836. Zitdag Oostkapelle: ingelegd f 15.821,85, terugbetaald f 4.544,95. Agentschap Kruiningen; tegoed bü het begin f 11.411,85, ingelegd f 360,62, terugbetaald f 800,tegoed bij het einde f 10.972,47, aantal rekeningen aan het einde 34. Het gaat dit seizoen niet best met de afzet van uien. Het uitvalpercentage is hoog en de export verloopt traag. De prijzen zijn te laag om een lonende teelt te geven. Op Tholen rekent men er op dat er nog ongeveer vier weken volop uien uit ren en kuil zullen zijn. Daarna komen de uien uit de koelhui zen aan de beurt. Op de Westduitse en Engelse markt komen veel uien uit Spanje, Italië en Hongarije. Ook worden binnenkort Egyptische uien op de Europese markt verwacht. Van de mogelijkheid van onbeperk te export van Nederlandse uien naar Ierland heeft de markt niet veel steun ondervonden. De heer H. P. Hoolboom, bondsbe- stuurslid van de KNVB, heeft aan de heer A. L. M. Schroder, voorzitter van de KNVB, laten weten dat hij, om par ticuliere redenen, zijn functies ter be schikking stelt. voerd op aansluitende weggedeelten. Het wégschap droeg met resp. f 2000 en f 2575 in de kosten bij. Aan ver schillende wegen werden in de boch ten reflectorpalen geplaatst. By wüze van proef werd op de Seis- weg een verkeersstreep aangebracht van plastic-materiaal over een lengte van 287 m„ ten dele uitgevoerd met reflecterend materiaal. ZATERDAG 15 FEBRUARI HILVERSUM I (402 m.). VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 V. d. vrouw. (9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Tijdelijk uitge schakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Lichte muz. 10.4Q Buitenl. overz. 10.55 De familie Doorsnee. 11.25 Gram. 11.40 Mezzo-sopr. en piano. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Hammondorgel. 13.00 Nws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Politiekapel. 13.45 Sportpraatje. 14.00 V. d. jeugd. 14.35 Nieuwe gram. 15.00 Boekenwijsheid. 15.20 Koorzang. 15.35 Van de wieg tot het graf. 15.50 Kamerork. en solist. 16.30 Is de maat vol? caus. 16.40 Lichte muz. 17.00 Wereldkamp. schaatsenrijden, 17.10 Gr. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18,20 Promenade-ork. en sol. 19.00 Ar tistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passe partout, caus. 19.40 Godsdienst voorheen en thans, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Waar gaan wij heen? 20.13 Gevar. progr. 21.45 Soe. com mentaar. 22.00 Lichte muz. 22.27 Laby rint in Lan Fang, hoorsp. 23.00 Nws. 23.15 —24.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.). KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Mil. ork. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Gevar. muz. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Platennws. 13.30 Dansmuz. 14.00 Voor da jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Boekbespr. 14.50 Gram. 14.55 Amateursprogr. 15.15 Kron. v. letteren en kunsten. 15.50 Ama- téui;sprogf. 16.00 V. d. jeugd. 16.50 Gre goriaanse zang. 17.20 Sportpraatje. 17.30 Dansmuz. 17.45 Instr. trio. 18.00 Journa listiek weeköverz. 18.10 Pari. overz. 18.20 Lichte muz. 18.40 Wereldkampioensch, schaatsenrijden te Helsinki. 18.45 Rege- ringsuitz.: Atlantisch Allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Kamerork. en solist. 19.35 19.40 Wereldkampioensch. schaatsen rijden te Helsinki). 20.10 Lichtbaken, caus. 20.25 Act. 20.40 Gevar. progr. 22.05 Wereldkampioensch, schaatsenrijden te Helsinki. 22.10 Lichte muz. 22.35 Wij lui den de zondag in. Aansluitend: Avond gebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.22—24.00 Nieuwe gram. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 17.00—17.45 V. d. kind. AVRO: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.15 Gevar. progr. NTS: Progr. er de Wereldten toonstelling Brussel 1958. AVRO: 21.50— 22.30 Quizprogr. NTS: 22.35—23.30 Euro visie: Wereldkampioensch. kunstrijden op de schaats te Parijs. BRUSSEL (324 m.). 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Radio-Almanak. 14.30 Journ. 15.00 Amus.progr. 15.30 Gr. 16.45 Engelse les. 17.00 Nws. 17.10 Dag klapper en lit. kal. 17.20 Liturg, zangen. 17.30 Gram. 18.00 Idem. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Gevar. pro gramma. 22.00 Nws. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws. 23.05—24.00 Gram. V rouwenpolder De uitslag van de openbare aanbeste ding van een te bouwen woning met schuur in de gemeente Vrouwenpolder, t.n.v. de heer J. W. Harpe te Vrouwen polder is als volgt: hoogste inschrijver: J. Jobse, Oostkapelle f 41.539,—, laagste inschrijver A. Blankenburgh, Nieuwdorp f 36.492,—. Architect is het Coöperatief bouw bureau van de landbouw in Zeeland te Middelburg. In de laatste jaren is de levensstan daard van de Amerikaanse landbou wers snel verbeterd, zo luidt de voor naamste conclusie van een studie van het Amerikaanse ministerie van land bouw. Uit de studie blijkt, dat in 1956 van de honderd landbouwersgezinnen in de Verenigde Staten er 94 (tegen 78 in 1950 en 33 in 1940) elektriciteit hadden en over koelkasten beschikten; 75 (tegen 60 in 1950 en 57 in 1940) een auto bezaten, 65 (tegen 41 in 1950 en 23 in 1940) stromend water hadden en 50 (tegen 5 in 1950) een televisie toestel. Over het algemeen is de levensstan daard van de landbouwers in het noor den en westen van de Verenigde Sta ten het hoogst. Het verschil tussen hun levensstandaard en die van de land bouwers in het zuiden van de Ver. Staten wordt echter geleidelijk min der.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4