R.A.I. vol glanzende chroom lak en glinsterend PRISMA verrichtte de Minister Algera officiële opening Jachtopziener schoot voorbijganger dood Strakkere politiek van V.S. tegenover Indonesië? Toeristenkaart naast paspoort als reisdocument Subsidieregeling partikuliere woningbouw gewijzigd Militaire auto op trottoir twee doden en twee gewonden NDIN Let wan LoeL Minister Algera: zoek de zon op PRINSES BEZOCHT SABA Ruimtevaarder reageert snel Hulde voor minister Staf van N.R. Indische Nederlanders naar Amerika? Overmoedige overvaller op postkantoor gegrepen Raket van plastic in Japan Chinese RK-geestelijken in concentratiekampen Met drie autos in 16 dagen van Noordkaap naar De Goede Hoop Negenvoudige moorde naar gearresteerd Foot sprak met Makarios Uit de wereld Geen raketbasis in W. Duitsland Vrijdag 14 februari 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina I (Van één onzer verslaggevers) Minister Algera heeft gistermorgen de 39ste R.A.I.-tentoonstelling geopend. Vanaf het podium, waarop de genodigden zich verzameld hadden, keek de bewindsman uit over een enorme hal vol glanzende lak en glinsterend chroom. Toch is dit grote R.A.I.-gebouw (13.000 vierk. meter met diverse losse hallen) veel te klein en kregen tal van deelnemers minder ruimte dan ze nodig had den. De voorzitter, de heer E. .F. Eriksson, kon echter mededelen, dat In april vermoedelijk de rijksgoedkeuring voor de bouw van een nieuw R.A.I.-complex zal afkomen. Dan zal Amsterdam een gigantisch tentoonstellingsgebouw krij gen met een nuttige expositieruimte van ruim 31.000 vierkante meter. Een ge bouw, dat ook voor massale vergaderingen en vele andere doeleinden zijn tiut zal hebben. "We maakten een rondgang langs de stands, maar we kunnen uiteraard slechts hier en daar een greep doen uit de overweldigende hoeveelheid typen en modellen. We bepalen ons daarbij tot de „primeurs", die hier voor het eerst geëxposeerd worden en tot be langrijke wijzigingen in andere beken de merken. De „grote Amerikanen", slechts voor enkelen bereikbaar, laten we buiten beschouwing. „Primeurs" Om met één der kleinsten te begin nen, Goggomobil brengt hier de pri meur van zijn model Transport. Het is een handige kwart-tons stationcar met 300 cc motor en een elektrische vier- versnellingsbak. Ook de nieuwe Sport coupé, die een 400 cc motor heeft, is met deze versnellingsbak uitgerust. Morris toont de hier reeds bekende modellen, waarbij de 20.000ste in ons land vervaardigde Minor. General Mo tors toont de vernieuwde Vauxhal's Velox en Cresta. Deze populaire wa gens behielden dezelfde motor doch hebben nu een lagere bouw en zijn wat vormgeving betreft de modernste Engelse auto's. We zien ook de Lloyd Alexander, 'n verbeterd type van de 600 met vier- versnellingsbak, kofferdeksel en vol lediger uitrusting. Een primeur is ook de Triumph TR 3, die echter motorisch zichzelf bleef en slechts „face-lifting" onderging. Nieuw is ook de Skoda 450 two-seater met een opgevoerde 1,1 liter-motor. De Fiat Nuova 500, opvol ger van de populaire „wegluis" van 1936 is bekend genoeg. Nieuw is in deze stand echter de Fiat 1200, die de 1100 TV vervangen moet. De motorin- houd is iets groter en het aantal PK's steeg hierdoor van 43 op 55. Nieuwe modellen Een fraaie wagen is ook het nieuwe type 300 van Mercedes-Benz met ben- zine-inspuiting en leverbaar met auto matische versnelling. Voor het 'eerst op deze R.A.I. treden ook de Sunbeam Rapier en de Hillman Husky voor het voetlicht. De bekende DKW-modellen werden op onderdelen (minder tweetakt-ge- ruis o.a.) verbeterd en zijn met auto matische koppeling leverbaar. In deze Koningin opent boekenweek 1958 Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin de openingsavond van de boekenweek 1958 (18 maart) op vrij dagavond 28 februari a.s. in de Am sterdamse Stadsschouwburg bij te wo nen. stand trekken vooral de open en ge sloten Auto Union 1000 de aandacht. Renault brengt op de Frégate de veel besproken automatische transmissie, de Transfluide. De Duitse Ford Taunus 17 M. heeft ook een nieuw model en een grotere motor (1,7 i.p.v. 1,5 liter). De Franse Versailles duikt hier eveneens op in een vernieuwde dubbelvorm: de Beau- lieu en de meer luxueuse Chambord. Deze typen hebben de Amerikaanse staartvinnen en panorama-voorruit. Bij Austin is het type A 105 nieuw. Het is een luxueuzere uitvoering van de A 95 met een opgevoerde motor. Volkswagen brengt zijn model-1958 dat men dagelijks meer en meer op de wegen kan zien. De gloednieuwe DAF kreeg een ere plaats op deze R.A.I. en zal ook onge twijfeld de meeste belangstelling trek ken. Minister Algera heeft in zijn openingsrede op de R.A.I. aange kondigd, dat in ons land, in na volging van Zwitserland, het aanbrengen van puntige versier selen en onnodige uitsteeksels aan personenauto's verboden zal worden. Deze dingen verergeren de gevolgen van een aanrijding soms aanzienlijk. De nieuwe be paling zal op 1 januari a.s. in- gaan. De bewindsman ging overigens niet in op de klachten van de R.A.I.-voorzitter over de over- matig verzwaarde lasten van het wegverkeer. Hij wilde liever op- timistische geluiden laten horen. Zo wees hij er op, dat door ae bestedingsbeperking het in 1958 beschikbare bedrag van Rijks we- gen wel verminderd is, doch dat 1 deze verlaging zeker wordt ge- compenseerd door een daling van de prijzen in de wegenbouwsec- tor. Ook wees minister Algera op de vereenvoudiging van de grens- formaliteiten voor toeristisch verkeer. Zijn ministerie gaat op deze weg voort. Ten aanzien van de maximum- snelheid in bebouwde kommen, waarover men in Amsterdam nogal pessimistisch is, verklaarde de minister dat deze bepaling 'n zeer gunstige invloed op de ver keersveiligheid kan uitoefenen. Er zijn echter steeds meer auto- mobilisten, die denken dat deze bepaling niet vóór hen geldt. Hij I deed dan ook een dringend De- roep op alle autorijders om zich' aan dit maximum te houden. Diplomatieke kringen hebben verklaard, dat de Verenigde Staten schijnen te zijn overgegaan tot een strakkere politiek tegenover Indo nesië. Tot nu toe had het Ameri kaanse State Department elke aan wijzing voor inmenging in Indone- sië's binnenlandse aangelegenhe den of commentaar op de behan deling van de Nederlandse onder danen en zakelijke belangen zorg vuldig vermeden. Doch gisteren werd door ambtelijke zijde geen enkele poging gedaan om de betekenis van de opmerkingen van minister Dulles over de neiging der Indonesische regering tot het volgen van een „geleide democratie", te ver kleinen. De minister noemde dit een ontwikkeling, die wellicht niet geheel in overeenstemming is met de voorlo pige grondwet en kennelijk grote groe pen der bevolking niet bevredigt. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bestudeert thans 'n rapport van de Amerikaanse zaakge lastigde in Djakarta, die door de In donesische minister van buitenlandse zaken, dr. Subandrio, werd ontboden naar aanleiding van de jongste verkla ring van Dulles. Functionarissen van het State De partment zeiden te menen, dat wat Dulles heeft gezegd, gezegd moest worden, omdat het geen zin heeft het te doen voorkomen alsof de Verenigde Staten alles wat in Indonesië is ge beurd, welwillend aanzien. Mevrouw Fortanier-De Wit verlaat de Tweede Kamer Naar wij vernemen is mevrouw A. Fortanier-de Wit te Overveen in ver band met particuliere omstandigheden voornemens ontslag te nemen als lid van de Tweede Kamer. Mevrouw Fortanier, die deel uit maakt van de VVD-fractie, heeft het lidmaatschap der kamer vervuld se dert juni 1946. Voor benoemdverklaring in de door het bedanken van mevrouw Fortanier ontstaande vacature komt in aanmer king de heer M. Visser te Arnhem. Hij is voorzitter van de WD-fractie ln de raad dier gemeente. Amper is de sneeuwdeken over de Be tuwe door de voorposten van de lente fee opgerold, of de eerste verrassingen van de lente komen, in de vorm van sneeuwklokjes en krokusjes van onder het bladertapijt van afgelopen herfst te voorschijn en het spreekt vanzelf, dat de jeugd zich wat het plukken van deze vroege bloempjes, niet onbetuigd laat Donderdagmorgen scheepte Prins el Beatrix zich rond acht uur in de mor gen in aan boord van H.M. Van Speyk, het wachtschip van de Kon. marin» op Curasao. Met de oorlogsbodem voer de prinses en haar gevolg naar Saba, het kleine vulkaaneiland. De landing verliep vlot. De tocht van de Fortbaai, op zeeniveau, naar The Bottom, de hoofdplaats, werd gemaakt per jeep en de weg, die let terlijk in de rotsen is uitgehouwen waa zo, dat zij, die de tocht nog nimmer hadden gemaakt, enige benauwds ogenblikken beleefden. De prinses was in Fortbaai verwel komd door de administrateur van Sa ba, de heer Buncamper. Natuurlijk lieten de schoolkinderen van The Bot tom zich niet onbetuigd en ook hier brachten zij de prinses een zanghulda. -Hierna begon een rondrit over het eiland. Tegen half vier was de prinsea weer terug in de hoofdplaats waar zij een défilé afnam van de bevolking. Het afscheid van de Sabanen, een goed uur later, was zeer hartelijk. De betrokken geleerden van de Ame rikaanse luchtmacht zijn verbaasd over de goede wijze, waarop de 23- jarige Amerikaanse vlieger Donald Farrel, die een week doorbrengt in een afgesloten stalen compartiment, waarin de voorwaarden heersen, wel ke ook in een ruimteschip zouden be staan, de proefneming doorstaat. Far- rell reageert snel en hij verveelt zich niet, terwijl hij evenmin last van ver moeidheid heeft. Kort nadat Farrel woensdagavond was gaan slapen, werd in zijn verblijf een noodsein gegeven, dat zijn zuur stoftoevoer was afgesneden. Farrel hoorde het sein en hij had zijn gas masker voor noodgevallen binnen ne gentien seconden op. Het „actie comité nationale reserve" heeft de minister van defensie, ir. C. Staf, een telegram gezonden, waarin „de vrijwilligers der nationale reser ve" de minister „hulde en dank bren gen voor de verening van de- zuiver militaire status" en „de hoop uitspre ken dat de minister bij het ontwerpen van nieuwe richtlijnen de op te rich ten landelijke contact organisatie in het overleg zal kunnen betrekken". De premieregeling is thans naar ge- meentegroepen (5 klassen) gedifferen tieerd. Voorheen was zij voor het ge hele land gelijk. Het maximum aan stichtingskosten is hiermee gewijzigd. De maxima der huurprijzen, waarbo ven geen premie wordt verleend, zijn eveneens naar gemeenteklasse ver hoogd, terwijl de mogelijkheid tot het verkrijgen van een kleiner premiebe drag bij een overschrijding der maxi male stichtingskosten of huurprijzen (uitloop 10 percent in bepaalde geval len) in de plaats is gekomen van het vervallen van de premie bij elke over schrijding. Tevens wordt het mogelijk de volle Ïiremie ook in gevallen toe te kennen, ndien niet een bemiddeld orgaan voor de „eigen" woning wordt ingeschakeld. Dit geldt ook voor de aanvragers van 65 jaar en ouder. De „topgarantie" van de gemeenten komt dan niet in wer king. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken zou een Nederlands verzoek om 20.090 Nederlandse vluch telingen uit Indonesië op dezelfde ba sis als indertijd de Hongaarse vluchte lingen op te nemen, in welwillende overweging hebben. Hoewel het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken het verzoek in welwillende overweging heeft, hebben bepaalde hoge ambtenaren verklaard, dat zij het niet mogelijk achten, dat toelating op dezelfde spoed- basis kan geschieden als het geval was met de vluchtelingen die na de Hongaarse opstand de V.S. binnen kwamen. Voor de bouwers wordt van uitzon derlijk belang geacht, dat de premie voor de partikuliere bouw voortaan zal worden toegekend aan de aanvra ger-initiatiefnemer in plaats van aan de eerste eigenaar van de woning bij de eerste bewoning. Dit betekent een financieringsfacili teit voor de bouwer en daarnaast een vervallen van registrtierechten en ma kelaarsprovisie over de premie bij ver koop. Een 24-jarige jongeman, G. A. W., heeft gisteravond te zes uur een over val willen plegen op het postagent schap in de Zwijsenstraat te Tilburg, gewapend metin zijn broekzak ken gebalde vuisten, die schiettuig moesten voorstellen. Voor zijn mond had hij een shawl gebonden. De postkantoorhouder, de 51-jarige C. J. B., werd gelast zich om te draai en, „dan zou er niets gebeuren". „Dat zou je wel willen" dacht de heer B. en hij zette het op een schreeu wen, een tegenactie die de jeugdige gangster dusdanig aan het schrikken maakte, dat hij gehaast de benen nam. De heer B. ging hem achterna, roepende „houdt de dief, houdt de dief", waarop de jongeman al spoedig door voorbijgangers werd gegrepen. Nog wist hij, door zich los te ruk ken, te ontkomen, maar toen eenmaal de radiowagen van de politie in de strijd verscheen werd de jongen snel opgespoord en gearresteerd. Naast het paspoort zal na één maart nog slechts een toeristenkaart met vier maanden geldigheidsduur worden af gegeven. Deze kaart waarop alleen gemeentelijke leges zullen worden ge heven,is bestemd voor hen, die hoogst zelden de grens overschrijden en voor wie het aanschaffen van een paspoort van f 5,te bezwaarlijk of kostbaar is. De kaart zal geldig zijn voor België, Duitsland, Frankrijk, Luxemburg, Oostenrijk en Zwitserland. Bewijzen van Nederlanderschap blijven voorlo pig geldig, doch worden na 1 maart niet meer versetrekt, collectieve pas poorten ook niet, met uitzondering van de collectieve paspoorten voor school reisjes naar België en Luxemburg. De toeristenkaart, waarop mee-rei- zende kinderen beneden de 16 jaar kunnen worden genoteerd, zal door de burgemeester van de woonplaats der aanvragers kunnen worden verstrekt. Het systeem, van reizen op een nog niet vijf jaar verlopen paspoort in Bel gië, Luxemburg en Frankrijk komt te vervallen. In de naaste toekomst zal men alleen op geldig paspoort of met e engeldige toeristenkaart deze landen kunnen bereizen. In Japan heeft men met goed gevolg proeven genomen met een plastic raket, die tijdens een vlucht van 40 seconden een snelheid bereikte die driemaal zo groot was als die van het geluid. De raket bereikte voorts een hoogte van twee-en-een-halve kilometer. De raket, die 69 cm lang is en 35 kg weegt, is geheel van plastic, met uitzondering van de vier metalen roeren. Woensdagmorgen omstreeks half drie is de 27-jarige R. H. in de Slangen burg bij Doetinchem door de jachtop ziener S. uit Westendorp doodgescho ten. De jachtopziener stond uit te kij ken naar stropers. Toen H. op zijn bromfiets over de binnenweg naderde, sommeerde de boswachter hem te stoppen. H. verkeerde blijkbaar in de veronderstelling, dat hij werd over vallen en reed door. De jachtopziener greep zijn geweer en loste een schot, dat de jongeman in de nek trof. Deze zakte in elkaar en overleed ter plaatse. De jachtopziener had al geruime tijd staan wachten. Omstreeks half een was er ook iemand langs gekomen, die hij aangehouden had, doch deze gaf aan de sommatie gevolg. De jachtop ziener heeft niet de bedoeling gehad het slachtoffer neer te schieten. Hij schoot in de lucht, doch het noodlot tig toeval wilde dat hij het geweer te laag hield. De jongeman was ongehuwd, doch zou binnenkort gaan huwen. Hij was landbouwer van beroep en stond gun stig bekend. De jachtopziener staat bekend als iemand die graag met stro pers vecht. De „Hongkong Standard" meldt van betrouwbare zijde vernomen te heb ben dat de R.K. geestelijken uit de provincie Kwantoeng, die in de afge lopen twee maanden in de hoofdstad Kanton zijn samengebracht, thans ln een concentratiekamp zijn geplaatst. Het blad veronderstelt dat het hier priesters betreft, die niet hebben wil len toetreden tot de door de commu nistische autoriteiten gesteunde „R.K. vaderlandslievende vereniging". Het aantal arrestanten is niet bekend. De „Hongkong Standard" veronderstelt dat de internering der R.K. geestelij ken gevolgd is op de arrestatie, in de afgelopen week, van de bisschop van Kanton, mgr. Dominic Tang. Te Hongkong van communistische zijde ontvangen berichten duiden erop dat de Chinese communistische auto riteiten een groot proces tegen bis schop Tang, en zijn secretaris, pater Ngan Tak Kan, voorbereiden. Ingezonden, mededeling (Adv.) EEN GOED HORLOGE. Negen Franse militairen en drie mon teurs van de Franse Renaultfabrie- ken zijn er in geslaagd met drie auto's in zestien dagen van de Noordkaap naar Kaap de Goede Hoop te reizen. De tocht, 16.000 km, die van Karasjok in het uiterste noorden van Noor wegen via Haparanda (Finland), Stockholm, Helsingborg, Celle, Straatsburg, Algerië, Tamarasset, Kano (Nigeria), Auberville (Bel gisch Kongo) en Johannesburg naar Kaapstad liep, werd gemaakt met een gemiddelde snelheid van zestig kilometer per uur. In centraal-Afri- ka had het convooi een oponthoud van twee dagen, doordat een brug door het water was meegesleurd. De drie auto's waren op 25 januari uit Karasjok vertrokken. Zij arriveer den dinsdag 11 februari in Kaapstad. Op hun reis zijn de auto's en de in zittenden in iets meer dan twee we ken tijds blootgesteld aan klimaten variërend van poolwinter tot tropi sche zomer. De Fransen hebben op hun tocht van 22.000 km dagelijks gemiddeld on geveer drie uur slaap gehad. Zij zullen ongeveer een week in Kaap stad blijven alvorens op hun gemak over land naar Parijs terug te keren. Op de Maresingel te Leiden is gis termorgen een militaire vrachtauto, die deel uitmaakte van een koionne, door nog onopgehelderde oorzaak plot seling het trottoir opgereden. Vier mensen werden aangereden, van wie twee op slag gedood werden en twee gewond. Een vrouw van naar schatting veer tig jaar en een jongetje van tien jaar kwamen om het leven. De gewonden, een 33-jarige man en een vijfjarig jon getje, werden naar het academisch zie kenhuis gebracht, waaruit zij reeds zijn ontslagen, omdat zij slechts licht gewond waren. Het incident gebeurde op ongevee* 500 meter afstand van de ouderlijk» woning van het slachtoffer. In Schotland is de 31-jarige vrijge zel Peter Manuel, onder verdenking van moord, negen maal gepleegd, ge arresteerd. Manuel beging de moorden in de afgelopen twee jaar. Hem is met na me moord op de jeugdige Anne Knel- lands ten laste gelegd. Haar stoffe lijk overschot werd in januari 1956 op een golfterrein in Schotland aange troffen. Zij was door talrijke mes steken om het leven gebracht. De moorden zijn op zeer verschil lende wijze gepleegd, zodat de Schot se politie ze geruime tijd aan meer dan een moordenaar heeft toegeschre ven. Zij veronderstelt, dat Manuel in bepaalde gevallen in opdracht en te gen betaling heeft gemoord. Sir Hugh Foot, de gouverneur van Cyprus, heeft gisteren in Athene een onderhoud gehad met aartsbisschop Makarios, de verbannen leider van de Cyprische beweging die vereniging met Griekenland voorstaat. Sir Hugh Foot is naar Athene ge komen om deel te nemen aan de be spreking van de Britse minister van buitenlandse zaken en de Griekse re gering over Cyprus. Deze bespreking is thans geëindigd. Van Britse zijde is verklaard, dat er geen besluit is genomen, maar dat ook niet van een misluking kan worden gesproken. In de Duitse bondsrepubliek zullen geen afschietbanen voor raketten met middelgrote reikwijdte worden aan gelegd. Dit zou zijn vastgesteld In een advies van de NAVO, dat echter tot dusver tlog niet officieel bij het mi nisterie van buitenlandse zaken en dat van defensie te Bonn is ingediend. Volgens dit advies zullen afschiet banen in het betrekkelijk vlakke West- Duitsland teveel gevaar lopen voor acties van een vijand. „Maar achter staat God", Hang Killian, uitgave Hollandia N.V., Baarn. De Duitse chirurg Hans Killian schrijft in dit boek een aantal verhalen, die hem in zijn loopbaan als chirurg altijd-zijn bijgebleven. Niet alleen, dat Killian de kunst van schrijven verstaat, waardoor dit boek met veel belangstelling gelezen zal worden, maar achter elke handeling plaatst hij de hand van de Grote On zichtbare. Een chirurg kan nog zo knap zijn, als God er niet achter staat, is zijn werk nutteloos. Deze gedachte, die Kil lian naar voren brengt, maakt het boek rijk. Hij beschrijft ook de mens, die ziek is en genezen wordt, maar alleen als God het wil. „De uil op de toren", ds. G. van Veldhuijzen, uitgave: Bosch en Keuning N.V., Baarn. Ds. Van Veldhuijzen probeert in zijn boeken steeds iemand naar voren te brengen, die enigszins uit de toon valt. Zo ook in dit boek. De leraar T. Wou ters, een teruggetrokken vrijgezel, is niet in aanzien bij collega's en leerlingen. Hij weet dit ook. Maar er komt verandering in als een nieuwe leerlinge, Marjolijn, op de school komt. Deze naam herinnert hem aan een oude schoolvriendin. Dan gebeuren er rare dingen in zijn leven. Maar leest u zelf. Ds. Van Veldhuijzen heeft dit verhaal keurig en boeiend uit gewerkt. „Salamanderboekjes", uitgave N.V. E. Querido's uitgeversmij, Amsterdam. Van de persen van deze Amster damse uitgever verschijnen regelma tig boekjes, die in de Salamanderreeks een grote belangstelling genieten. Het zijn goedkope uitgaven en vaak van de beste schrijfsters en schrijvers. Ook de inhoud van deze boekjes is dikwijls verrassend boeiend. Dezer dagen ont vingen wij weer enkele exemplaren, die we met veel genoegen gelezen hebben. Het waren: De Chinese muur, (Franz Kafka); Orkaan bij nacht (Al- bert Helman); Ti-coyo en zijn haai (Clement Richer; De winterkraaien (Aar van de Werfhorst); en Avontuur met Titia (Henriëtte van Dijk en S. Vestdijk). Stuk voor stuk boekjes, die onze lezers enkele genoegelijke uren

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3