„De Schelde" had goed jaar 40001 DE KLERK ZN z Orderportefeuille tot 1961 gevuld Kapitaalsuitbreiding en winstdeling voorgesteld SOUBURGSE KLEUTERS VERLOST VAN DE ZEVEN PLAGEN Babbelaars Geen bezwaar tegen uitgaaf voor onrendabele gebieden ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Sloeplan is hard nodig Bestelde hij De Schelde i De Schelde bestelde VLISSINGEN Meer vrouwen bij de B.B. Twee auto-ongelukken in Lewedorp MIDDELBURG Goed spel van VEILINGBERICHTEN M6TER ENKËLE VELOURS Gemeenteraad Sint-Annaland Geldlening maart in nieuwe school Schimmel eeuwóo Opening Kruiningse molen is weef te koop! Voor de tent Lening Huurreglement Varkenspad rtemió iVrljdag 14 februari 1958 Wij zijn, gezien de slapte in het zeevrachtbedrijf, zeer tevreden over de in 1957 behaalde resultaten. Dit zei ons de heer G. N. van Ginkel, directeur van de N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde", in een gesprek, dat wij met hem mochten hebben over het gisteren ver schenen verslag van onze Zeeuwse scheepswerf en machinefabriek. Onze bedrijfsafdelingen waren het gehele verslagjaar goed van werk voorzien. Het financiële resultaat van dit jaar is dan ook, dat een dividend van 12 pet. aan aandeelhouders kan worden uitgekeerd, wat betekent, dat de aandeelhouders van de N.V. Nationaal Bezit van Aan delen Kon. Mij. „De Schelde", die op 53 na alle aandelen bezit, 121/» pet. ontvangen. Vorig jaar waren deze percentages 9 en 91/» pet., maar toen werd ten laste van de agioreserve nog 10 pet. in aandelen Uitgekeerd. „De Schelde" heeft in 1957 vier sche pen te water kunnen laten, nl. het die- Jel-electrisch gedreven vrachtschip r1 „Baikal"; de enkelschroef motorvracht- 'ichepen „Argo Ollandia" en „Argo El- is"; het enkelschroef motortankschip _,Naess Tiger". Afgeleverd werden aan grote op drachten: H. M.'s onderzeeboot]ager „Utrecht"; de diesel-electrisch gedre ven motorvrachtschepen „Angara", „Indigirka" en „Baikal"; de enkel- Schroef motorvrachtschepen „Melbury Beacon" en „Argo Ollandia"; een Sehelde-Sulzer scheepsdieselmotor; een Schelde-La Mont heetwaterketel voor Stadsverwarming; drie scheepstand- wielkasten .alsmede enkele losse tand wielen. In het verslag wordt melding ge maakt van de zeer grote belangstel ling voor de reparatieafdeling. In ver band met de beperkte capaciteit kon slechts op een klein gedeelte van de aanvragen worden ingegaan. Gedokt Werden 73 schepen met 564 dokdagen. Daarnaast werden nog een aantal sche pen voor de wal gerepareerd. HET SLOEPLAN In aansluiting hierop spreekt het verslag zich als volgt uit over de plan nen tot uitbreiding van de scheepsre- paratieafdeling: „Daar wij, mede met het oog op een meer Stabiele bedrijfsbezetting op lan ge termijn, uitbreiding van onze echeepsreparatieafdeling gewenst ach ten en gezien het feit, dat onze huidi ge fabrieksterreinen onvoldoende ruim te bieden voor de hiervoor benodigde outillage, gaat onze belangstelling uit naar een nieuw industrieterrein, gele gen aan diep vaarwater. Naar onze mening zou dit terrein ge vonden kunnen worden aan het Zuid- floe. Een door ons tot de Minister van 'erkeer en Waterstaat dienaangaande gericht verzoek wordt momenteel ern stig overwogen." „De Schelde" heeft in dit plan, ten aanzien waarvan men goede verwach tingen heeft, optie gevraagd op 200 ha. Zij hoopt, dat met dit plan niet te lang gedraald zal worden. Of de Rijkswa terstaat, de provincie, de gemeente Vlisslngen of een N.V. dit plan-zal uit voeren, is haar om het even, vertelde de heer Van Ginkel ons. Het zal een enorme investering vra gen, maar als we op dit punt niets doen, zijn onze werven over 25 jaar zoals de Zeehondenwerf nu. Wij kun nen nu schepen van 25.000 ton bouwen, als we veel kosten maken tot 45.000 ton, maar de groei gaat naar veel gro ter schepen. Wij schatten de kosten, die de bouw van enige dokken en hel- - lingen op het Sloeterrein zal meebren gen, op f 40 i f 50 miljoen. Vooral de dokken, waarvan we er een 2 of 3 no dig hebben, zullen een groot kapitaal vragen. Om de eerste uitgaven te fi nancieren, is uit de winst van 1957 een bedrag van 2 miljoen gereserveerd. Bij dit alles is er mee gerekend, dat de machinebouw en de hellingen voor kleinere vrachtschepen in Vlissingen gewoon in functie blijven. SAMENWERKING. „De Schelde" werkt samen met ver scheiden binnen- en buitenlandse on dernemingen. Het verslag deelt hier over mee. „Met de N.V. Machinefabriek „Bre-y da" voorheen Backer Rueb te Breda kwamen wij een samenwerking over een op het gebied van de ketelfabrica- ge. Deze samenwerking, welke o.m. 'n verbetering van efficiency op dit ge bied beoogt, heeft inmiddels reeds goe de resultaten afgeworpen. Beide be drijven mochten eenzelfde opdracht ontvangen van de N.V. P.E.N. te Bloe- mendaal voor een centrale-ketel van groot vermogen. Deze opdrachten zul len in nauwe onderlinge samenwerking worden uitgevoerd. Wij sloten voorts een overeenkomst tot samenwerking af met The Nuclear Power Plant Co. te Knutsford voor de bouw van atoomcentrales. Wij zijn van mening zo vervolgt de directie haar verslag dat de vreedzame toepassing van kernenergie het eerst op econo misch verantwoorde wijze zal geschie den op 't gebied van de electriciteits- opwekking." De heer Van Ginkel deelde ons in verband met dit laatste mee, dat drie jonge ingenieurs in het buitenland in opleiding zijn tot specialist op dit ge bied. In het verslag wordt verder vermeld dat „de Schelde" haar deelneming in het kapitaal van de in 1956 opgerichte onderneming „P.A.M. Tanker Cleaning N.V.", gevestigd te Vlissingen, heeft verhoogd van 20 tot 25 pet. (Zie vervolg op pag. 5) YF.RSEKE Verkoping. Notaris Van Dijke te Kruiningen heeft voor de heer Everse te Yerseke publiek verkocht een woon huis met erf aan de Breeweg voor f7730. Koper was de heer L. v. Es. De hoogste inschrijving was van de heer stellen de raad voor dit aanbod te aan- L. Paauwe voor f7440 plus onkosten, vaarden. Momenteel heeft „De Schelde" een orderportefeuille van 380 miljoen, wat betekent, dat er tot half 1961 werk is. 65 pet. van de orders komt uit het buitenland. Besteld zijn o.m. 10 Griekse, 2 Engelse, 2 Belgische schepen en een tandwielkast voor Duitsland. In totaal zijn behalve het kleine werk nog te bouwen: 20 schepen, nl: 12 motorvracht- schepen, waarvan 2 van 12.000 en 10 van 14.500 ton. 5 motor tank schepen, waarvan 3 van 19.000 en I van 24.600 en 1 van 32.000 ton. 3 turbinetankschepen van 32.000 ton. Verder: 6 Schelde-Sulzer die- selmotoren; 16 scheepsketels; 5 landketels8 turbine-installaties met bijbehorende "condensors en tandwielkasten; 31 tandwielkas ten. De vraag naar nieuwe schepen is door de lage zeevrachtenmarkt belangrijk ingekrompen. Ook wordt de export in ernstige mate belemmerd door het ontbreken van de mogelijkheid van export- financiering, een middel, dat Duitsland heel veel gebruikt. Maar ons exportfiancieringsfonds is leeg. De besteding van een 500 miljoen hieraan, die toch weer terugkomen, is een zaak, die or- ders aantrekt en de relaties doet behouden. •k k k k In het kader van de propaganda- actie, welke deze maand wordt ge voerd onder het motto „Meer vrou wen in de B.B." zullen in de aanstaan de week door de organisatie Bescher ming Bevolking te Vlissingen een tweetal oefeningen worden gehouden. Op maandag 17 februari des avonds half acht zal in het Scheldekwartier een EHBO-wedstrijd plaats vinden, waaraan uitsluitend vrouwelijke nood- wachters zullen deelnemen. De jury bestaat uit de doktoren D. N. van Gelderen, Dr. H. C. A. Detmar, A. den Dikken en A. H. van Dijk. Op donderdag 20 februari wordt in de commandopost aan de Hogeweg 'n oefening gehouden voor verbindings personeel (telefonisten, centralisten énz.-). fsnoÖsn De pogingen van het genfeentebe- stuur van Vlissingen tot het verkrijgen van vaste financieringsmiddelen voor de aankoop van gronden in het zgn. Plan Paauwenburg zijn eindelijk met succes bekroond. Van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten hebben zij een aanbieding gekregen voor een geldlening, groot f 200.000,pari met een looptijd van 25 jaar en een jaarlijkse rente van 6 Deze lening, verstrekt uit de opbrengst van de Eer ste Nationale Woningbouwlening 1957 dient te worden aangewend voor de fi nanciering van de aankoop en het bouwrijp maken van gronden. B. en w. In Lewedorp zijn gisteren twee auto ongelukken gebeurd, waarvan het ene vrij ernstig was. Gistermiddag om kwart over vijf kwam op de Rijksweg in Lewedorp uit de richting Middel burg de bromfietser L. de V. uit Wol- faartsdijk, die bij de splitsing linksaf sloeg om de oude rijksweg op te gaan. Terzelfdertijd naderde, eveneens uit de richting Middelburg, een vrachtauto. De bestuurder van deze weg trachtte de bromfietser nog te ontwijken, maar slaagde daarin niet. De vrachtauto greep de bromfiets. De V. moest zwaar gewond met een schedelbasisfractuur naar het Gasthuis te Middelburg wor den vervoerd. Zijn bromfiets werd zwaar beschadigd. De vrachtauto kwam bij zijn manoeuvre tegen een boom terecht en liep lichte materiële schade op. Om tien voor half zeven gebeurde het tweede ongeluk. Uit de richting Goes kwam op de Rijksweg te Lewe dorp een vrachtauto uit Bedum aan rijden, waarvan de bestuurder de voor hem rijdende bus van de Stoomtram Walcheren, die eveneens uit de rich ting Goes kwam, wilde passeren. De doortocht was echter te klein, met het gevolg, dat de vrachtauto met de lin- kerwielen in de berm terechtkwam. De Groningse chauffeur verloor de macht over het stuur en de wagen reed tegen een boom. De vrachtauto werd zwaar beschadigd. De bus kon gewoon zijn weg vervolgen. Ingezonden mededeling (adv.) Jaap van der Poli's blijspel „Vader tje Langbeen" was het toneelstuk, waarmee de schoolclub der Chr. H.B. S. in Middelburg „Schim", tijdens de gisteren gehouden feestavond een volle zaal heeft kunnen boeien. In tegenstel ling met het wat sthoeve begin in het eerste bedrijf, getuigden de drie ove rige bedrijven van vrij goede toneel capaciteiten der hoofdrolspelers, fijne mimiek bij enige der figuranten en een goede rolverdeling door de beide regisseurs, dra. M. J. Mons en de heer W. de Haan. Ondanks het vrij simpele verhaal eist de schrijver van „Vadertje Lang been" een volledige concentratie der spelers. Jan Goedhart, die de figuur Jervis Pendleton creëerde, is er o.i. het beste in geslaagd zijn rol „menselijk" te maken. Uiterst fijngevoelig bracht Ina Brakman het vondelingetje Jerus- ha Abott, de figuur waarom het ver haal gesponnen is, voor het voetlicht. Ook het spel van Heieen Fröhberg, Karin Rothuizen, Tineke de Jong en Henk de Mey kon de toets der krietiek doorstaan. De decors van mej. E. A. Binkhorst vielen op door eenvoud en doeltreffendheid. Tussen de bedrijven door zong het „Sweet Schim-team" op zeer verdien stelijke wijze enige Engelse wijsjes. Het werd daarbij op de piano begeleid door de heer J. Rijn. Schim, en vooral ook de actieve voorzitter, Arie Uijvenhoven, die veel werk tot het welslagen van deze avond heeft verzet, kan op een uitstekend ge slaagde feestavond terugzien. SINT ANNALAND, 13 februari 1958. Uien middel 1370—1360, bonken 1340, drielingen 1560, picklers 22. Alles per 100 kg. Aanvoer 31 ton. ST MAARTENSDIJK, 13 februari.,- Middel uien 4060 14,50, idem 6070 13,80, bonken 13,76. Aanvoer 20 ton. dienen te blijven voor de huisvesting Zware kwaliteit, hoogpolige (B-keus, met zeer geringe, vrijwel onzichtbare weeffoutjes). In een groot aantal kleuren, 120 breed. Prachtige velours van 13.90 per meter, NU voor 7 BELLAMY PARK VLISSINGEN Het gemeentebestuur van Sint Annaland heeft van Ged. Staten be richt ontvangen dat in beginsel geen bezwaar bestaat tegen de bij begrotingswijziging geraamde uitgaaf van f 11.000.t.b.v. de water voorziening in de onrendabele gebieden. B. en w. van Tholen hebben na overleg met de andere gemeentebesturen de minister van binnen landse zaken verzocht terzake vaste financieringsmiddelen te ver schaffen. Men wacht nu op het antwoord van het ministerie. Besloten is 16 woningen in de Zuid straat te verhuren aan de volgende personen: A. M. van der Welle, W. Vermaas, J. Heijboer, J. Schouten, Utrecht; A. C. Goedegebuure, N. D. Leinse, J. M. D. van Vossen, M. A. Kodde, Bk. J. Stols Fr.J. zn., C. Rijn berg; P. van Schetsen en A. J. van Popering. Eén woning is nog vrij. B. en w. delen de raad mede, dat de twee .voorkeurswoningen" gereserveerd In 1957 werd bij „De Schel de" voor een bedrag van f 9.474. 4 716 aan nieuwe machines ge plaatst en verbouwingen verricht. Als voornaamste noemen we: een moderne horizontale boor- en fraisbank van grote afmetingen (ruim f2 miljoen); een nieuwe 4 proefstand voor het beproeven van scheepsdieselmotoren tot een vermogen van 15.000 o.p.k.j een nieuwe hal met bovenloopkranen, bestemd voor opslag van onbe- 1 werkte delen en halffabrikaten; 4 een grote staalgrit-installatte; een uitbreiding van de lasappara- tuur; twee hellingkranen met een 4 hefvermogen van 40 ton; twee elektrische bovenloopkranen; een was- en kleedlokkal voor de re- 4 paratieafdeling. Ook thans lopen nog bestellin- gen voor nieuwe investeringen. 4 Daarvan noemen we: De bouw van een nieuwe zuur- stofbereidingsinstallatie; de ver- 4 betering en uitbreiding van de fa- briekscantinehet inrichten van een was- en kleedlokaal en een 4 schaflokaal in de machinefabriek; een cilindervoeringendraaibank (f600.000); 'n tweede horizontale 4 boor- en fraisbank van grote af metingen; vernieuwing van de persluchtinstallatie. 4 Het totaal bedrag van deze be stellingen beloopt ruim f 8'/2 mil- joen. Op dit punt dreigt echter 4 gevaar voor vertraging, door de afflauwende conjunctuur en de verzwaring van de fiscale druk. 4 Ook de afschaffing van de inves teringsaftrek en de dreigende af- schaffing van de vervroegde af- 4 schryving zijn remmen op dit punt. I voor verleend. Buiten Is nog te kopen, wegens een bepaal- IN HET OUDSTE HUIS van West-Souburg een eeuwenoud krottencomplex zitten 34 kleuters aan kleine tafeltjes te spelen. Hun jonge, frisse snuitjes steken schril af tegen de flarden behang die van de i beschimmelde, bouwvallige muren afhangen, m Anderhalf jaar huizen de I Sonburgse peuters nu al in die opgekalefaterde „ruïne", die in de loop van de historie i te boek stond ais „De Zeven Plagen" of „De ark van Noach". Over enkele weken I worden de kleuters aan het Marnixplein van „De seven plagen" verlost, want dan I (waarschijnlijk op 1 maart a.s.) wordt de nieuwe Chr. kleuterschool, die de naam van Prinses Marijke zal dra gen, aan de Van Doornlaan geopend. 1 1 „Pas op", luidt het devies in de Marnixschool, zoals de voormalige kazernewoning officieel heet, en dan worstelt uw verslaggever zich door een smal, donker gangetje met een nare bedompte lucht, waar 34 jasjes en manteltjes hangen. Drie uitgesleten tre- den van een stenen trapje op, een duw tegen een piepende deur en daar is dan het „kleu terlokaal". Het hoofd van de school, mej. C, Vermeulen vertelde mij, dat het maar een tijdelij ke schoolruimte is, maar al met al zit men er toch al weer anderhalf jaar in. „'t Is wan hopig, maar nu de nieuwe school klaar is, zie ik al die schimmel en verveloosheid niet eens meer." Mej. Vermeulen zou wel een gat in de lucht willen springen, zo blij is ze met de nieuwe Marijkeschool. Het is dan ook een juweeltje, dat heb lk even later kunnen zien. „Dit ia heel wat beter, hè?" zei aannemer P. de Wolf, dis olst alleen ds nieuws school bouwde, maar tevens eigenaar is van de oude „Ark van Noach". Hij is van plan dat krottencomplex af te bre ken om er een nieuwe woning te zetten. Op den duur ten minste. tegelijk een betere akoustiek geeft, warm donkerrood lino leum op de vloed met grappi ge dierfiguurtjes, prikborden aan de wand, aan de noord- Op de foto ziet men de ach terkant van de school, die op het zuiden uitziet en dank zij de grote (tuimel)ramen veel zon, licht en lucht kan inade men. Aanvankelijk zou er nog een vleugel bijkomen, maar daar is later geen goedkeuring een stenen loodsje voor bui tenmateriaal, een grote ste nen zandbak en een ruime speelplaats. Met mej. Vermeulen heb ik ook nog even een kijkje in de school genomen. Een fraai in terieur: een zig-zag-plafond, dat een indruk van hoogte en kant een speelkeuken, een ka mer voor het schoolhoofd, leuke toiletjes, alles in het te ken van de jeugd: met vro lijke, heldere kleuren. Als voorlopige datum van de officiële opening is vastge steld 1 maart, aldus vernam ik van mevr. Stemerding, de echtgenote van Souburgs bur gemeester. Zij zal, als presi dente van de stichting Bea trix Kleuterscholen (waartoe ook de andere chr. kleuter school behoort) de opening verrichten. Voorlopig kan mej. Ver meulen wel vooruit met haar peuters. Er kunnen er nl. 56 in; en zover is men ln West- Souburg nog niet. Van deze historische grond, waar ons aller Marnix Heer van Aldegonde zijn Wilhel mus hebben gedicht ètls hij daar ten minste debet aan is, want daarover zijn de geleer den het nog altijd niet eens ben ik naar Kruniningen ge- scootercL Hé, dacht ik, toen mijn scooter voorbij de ko renmolen snorde, hoe zou dat destijds zijn afgelopen met de publieke verkoping? De Kruiningse molen is op nieuw te koop. Tijdens de verkoping was de fa. gebrs. Gort te NIEUW VENNEP min of meer gedwongen de molen de relatie met de vorige eige- naar. molen willen kopen, dan i graag!" Maar Monumenten- „Wat gaat u met de molen doen?" heeft MONUMEN- i TENZORG nu aan de fa. Gort geschreven. „Niets", luidde het antwoord, „als jullie de zorg schijnt ook niet dik in de slappe was te zitten, want sindsdien zwijgt de stichting. „Ik hoop, dat een of ander artist er iets voor voelt, om erin te gaan wonen, want om de molen weer in bedrijf te stellen zou te kostbaar wor den", vertelde de heer R. GORT, een der mij gisteren, „als Iemand een beetje redelijke prijs biedt, kan-Ie de molen kopen." Wie, o wie? Het zou beslist jammer zijn, wanneer deze molen ook het lot van die an- dere in Kruiningen zou moe- ten delen en op den duur tot een ruïne wordt. van gerepatrieerden. De huurprijs is door de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid voorlopig vastge- stel op f 8.70 per week per woning. Het raadslid Fr. J. Stols vroeg of de mogelijkheid bestaat de woningen aan te kopen. Dit zal nog nader hioeten worden bekeken, aldus de voorzitter. Van de N.V. Bank voor Nederland se gemeenten is een aanbieding ont vangen voor een vaste geldlening uit de opbrengst van de eerste nationale woningbouwlening 1957 ten bedrage van f 10.000,met een looptijd van circa 25 jaar, tegen een rente van 6 procent per jaar, op te nemen per 1 maart 1958. Deze lening dient te wor den bestemd voor de financiering van de woninbouw, alsmede van de met de woningbouw in ruime zin samenhan gende werken, o.a. het bouwrijp maken van gronden. De raad besloot tot het aangaan van deze geldlening. Een huurreglement werd vastgesteld. O.a. zal een waarborgsom van f 25. door de huurders betaald moeten wor den bij het betrekken van een woning van de gemeente. Burgemeester J. v. d. Bos werd aan gewezen als lid van de contactcommis sie Zeeuwse muziekschool. Aan de heer L. J. Rijnberg werd pl. m, 850 vierk meter grond „achter de bogerds" verkocht. Tegen een voorlo pige prijs van f 9.per vierk. meter. De heer Rijnberg wil hier een bunga low bouwen. Voor de afrastering van tuintjes bij nieuwe huizen in de Tuinstraat zal dé ipimmfl «oS gemeente palen beschikbaar stellen. Voor het egaliseren van tuintjes van de fam. Fase wordt f 48 vergoed en voor die van de heer Van 't Hof f 50. Bij de rondvraag deelde de voorzit ter mede dat demping van sloten in de Julianastraat wacht op goedkeuring van Ged. Staten. HET BLIJFT (gelukkig) doordruppelen. Gisteren twee Wethouder Jb. Moerland vestigde de aandacht van de raadsleden op het zo- maal een bijdrage ontvangen. genaamde „varkenspad" in de wijk Van N. N. te MIDDELBURG Java. Nu er geen varkens meer wor- f 2.50 en van L. v. d. B. te den gehouden door enkelen, zijn er GOES f2.50. toch aan genoemd pad nog de mest- De J.V. „Repos Ailleurs" te vaalten, die al in geen lange tijd ge- SOUBTJRG, van welke ver- leegd zijn, waardoor er een rattenplaag eniging we al eerder een bij- -te heerst. Hij wees op het feit, dat de be drage ontvingen, is nogmaals woners, die pas naar de Tuinstraat met de pet rondgegaan. Dit- verhuisd zijn, de rommel hebben la- maal f 2,50. Een prachtig ge- ten liggen. Wethouder Moerland stelde baar, heren! De fam. M. stuurde f3.50 p goede gevers r bedankt. Wie nog iets te RITTHEM er brief. Alle teel hartelijk wil sturen, heeft nog één dag de gelegen heid. Zaterdagmorgen publi- oeren we de eindstand. voor, om deze mensen f 5.per jaar ta laten betalen. De heer Fr. J. Stols wil de geen dwang uitoefenen. Het voor stel van wethouder Moerland werd met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Wethouder G. Goedegebuure kwam met een ander voorstel, n.L om deze hokken met de mest op te ruimen. De- fenen, die hun varkens toch willen be- ouden, kunnen deze hokken gratis behouden, doch op die voorwaarde, dat ze de „rommel" voor 1 mei a.s. oprui men. Aldus werd besloten.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2