Bemanning van Grieks schip zonder geld in Vlissingen VAN DOMINÉ TOT ECONOMIST Grandioze verwelkoming van Prinses op Bonaire Evenwicht nodig tussen melk- en rundvleesprijs Zaterdag 8 februari 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Schuldeisers legden vaartuig aan de ketting Geen brandstof'kleren bij de lommerd Gezinnen verkommeren KUNSTMAAN BOVEN ONS LAND Strenger controle op naleving van maximum-snelheid Eiland der Flamingo's in feesttooi Veehouderijconferentie C,B, T,B. Export koeien biedt nog perspectieven Dit jaar raket naar de maan? Autobus botste op melkwagen Een dode bij autobotsing te Leeuwarden Regering verbetert uitkeringen bij herhalingsoefeningen VOOR GEZINNEN MET LAGE INKOMENS HOGERE KOSTWINNERSVERGOEDING Pagina S WIE ZO over een grote reeks van jaren het politieke veld (wij zeggen nadrukkelijk geen „slagveld", maar zouden eer geneigd zijn, om „speel veld" te zeggen, mits men dan onder „spel" niet verstaat, dat het slechts scherts is, maar meer, dat het een wedkamp betreft, een weinig als het ware in de geest van Huizinga's homo ludens-spelende mens) overziet, kan een merkwaardige wisseling van per soneel constateren, met name wat de functie dezer personen in het geeste lijk en maatschappelijk leven betreft. Er was een tijd, om het nu maar concreet te zeggen, dat er in de poli tiek veel dominees naar voren traden. Er kwam daarna een tijd, dat het meer de meesters in de rechten waren, die de toon aangaven. Er is daarna een periode gekomen en daar staan we nu in dat men doctor, of op zijn minst doctorandus in de economie moet zijn, om een betekenende plaats in te nemen, terwijl een doctoraat in de sociologie recht geeft tot meepra ten, en tevens landbouwkundige inge nieurs, die de economische zijde kozen, ook zeer gewild zijn. HET IS NIET ZO, dat wij deze stel ling naar voren brengen op grond van statistische cijfers. Het zou natuurlijk mogelijk zijn, een statistiek (met gra fiek) op te maken van het aantal do minees, meesters in de rechten, econo misten, sociologen en ingenieurs, dat in de vertegenwoordigende lichamen zitting had of heeft. Men zou daar naast dan ongetwijfeld ook een aantal ongegradueerden vinden, met wie men dan misschien statistisch geen raad zou weten, omdat ze niet ingedeeld kun nen worden. Want het gaat om wat men vroe ger noemde: het volk achter de kiezers (nu is er dat niet meer, want we zijn allen kiezer) en de mannen, die pro beerden, aan dat volk politiek leiding te geven en waar dat nodig was als „mond" van dat volk op te treden. GAAN WE DAN een 50, 60 jaar te rug, dan vinden we onder die leidslie den vele dominees. Gaan we terug tot de jaren tussen de beide wereldoor logen, dan vinden we heel veel juris ten en thans, zoals gezegd, ziin het heel veel economen. Anders gezegd: er was een tijd, dat dominees de mensen de weg wezen naar en in de politiek. Er was een tijd, dat advocaten de mensen uiteenzetten, hoe de wettelijke nroblemen ongelost moesten worden. We leven ni^ in een tijd, waarin economisten nodig zijn, om de weg te vinden in de wirwar van ciifers en feiten en om de nationale en internationale voorspellingen te doen en de overkomsten op te stellen, die voor de verhoudingen in de huidi ge gecompliceerde wereld nodig ziin. DE DOMINEES! We kijken tegen woordig feitelijk een beetje meewarig naar de weinige dominees, die „in de politiek" zijn en we vinden het niet meer vanzelfsprekend, dat een predi kant gevraagd wordt voor een politie ke spreekbeurt, wat vroeger geen uit zondering was, terwijl er heel_ wat voorzittersplaatsen in kiesverenigingen haast vanzelfsprekend door de dominee bezet werden. Toch was dat vele jaren zo. En wij vinden het begrijpelijk. Allereerst al, omdat die dominees zo dicht bij hun gemeente leefden en wisten van de noden in geestelijk en maatschappeliik opzicht, die er onder hun gemeenteleden heersten. Zij er voeren, hoe ook die maatschappelijke noden hun funeste uitwerking hadden op het geestelijk leven. En die nood dreef hen naar de strijd, principieel en zakelijk. Die nood bracht hen op poli tiek terrein, waarop zij hun gemeen teleden voorgingen met een warm hart en een gloeiende oproep. DIE OPROEP is gehoord. En de po litiek in ons land is werkelijk politiek geworden: de zaak van allen (al leven lang niet allen mee). Allerlei misstan den werden op de duur uitgesneden en er werd gezocht naar wettelijke rege ling van allerlei problemen. Maar die wettelijke regeling was niet het werk der dominees. Daar moes ten juristen voor naar voren komen. Het is bekend, dat van dominee Tal- ma, omdat hij nu eenmaal nut de wet telijke regeling begon, als het ware verontschuldigend werd gezegd: hij heeft als theologisch student ook juri dische colleges gevolgd en: hij is fei telijk een geboren jurist Maar de juristen kwamen in per soon naar voren. Het was de tijd, dat het recht gesteld en besteld moest worden. Daarin vonden zij overeen komstig hun studie hun levensroe ping. Zij vijlden en plooiden aan de principieel door de predikanten als noodzakelijk gestelde regelingen, tot ze de juiste wettelijke vorm hadden. Toen kwam de economische crisis van de jaren dertig. Toen kwam de vloed- stroom van de oorlog en van de na oorlogse ontwikkeling en die bajerd van moeilijkheden, die zondvloed van economische gegevens riep om econo misten, die daarin de weg hadden le ren zoeken. DIE ECONOMIE, door onze oude Zeeuwse Van Dalen nog aangeduid als: zuinigheid, bezuiniging, huishoudkun de, landhuishoudkunde, staathuiskun- de is tegenwoordig inter(tussen)- of supra (boven)- of misschien wel infra- (onzichtbare)-staathuishoudkunde ge worden. Wij luisteren altijd graag naar die economisten, zelfs naar de gespeciali seerde econometristen, al vinden we het toch wat griezelig, als zij met cij- SINDS EEN VIERTAL WEKEN ligt in de Vlissingse Buitenhaven het Griekse s.s. Norlands, groot 7581 ton, gebouwd in 1920 dus meer dan 37 jaar oud r en geladen met cement. Het werd aan de ketting gelegd door een drietal schuldeisers, de S.H.V. te Vlissingen, een Belgische Shiphandler en een Rotterdamse scheepswerf. De rede rij te Londen is niet bij machte, de vordering te voldoen. Negen maanden geleden monsterden 32 bemanningsleden op de Norlands en maakte men reizen naar de Perzische Golf. De gages werden vastgesteld, maar daarmee was dan ook alles gezegd. De kapi tein kon niet betalen. In de hele periode van negen maanden kreeg men per man een bedrag van..20 pond. De Norlands heeft haar rederij te Londen en geen bijkantoor in Griekenland. Geld naar hun vrouwen overmaken konden de mannen niet. Het ging grotendeels op aan postzegels voor brieven en voor eigen dringend noodzakelijke be hoeften. De rederij maakte evenmin geld over aan de vrouwen, zodat de gezinnen waarin gemiddeld vier kinderen langzaam aan ver kommeren. Steeds drong men bij kapitein Na- saki aan op betaling van de gages. Er is geen geld aan boord van het schip. De eigenaar, een zoon van de kapitein, stuurde evenmin geld. Be manningsleden gingen van boord en weigerden verder te werken. In no vember 1957 liep het schip bij Duin kerken aan de grond. Franse sleep boten wisten het weer vlot te bren gen en toen begon voor de bemanning de ellende eerst goed. Velen brach ten in Duinkerken hun laatste bezit tingen en kledingstukken naar de lommerd. Toen het schip Duinkerken verliet, waren er nog 20 man aan boord, met nauwelijks kleren aan het lijf, met oude kapotte sokken en sommigen zonder schoenen. Het schip werd bij zijn aankomst in Vlissingen, eind de cember, direct aan de ketting gelegd. Een scheepshandelaar te Vlissingen liet zijn menselijk gevoel de boven toon voeren en levert de benodigde levensmiddelen, hoewel hij vooruit weet, dat de rederij er niet voor zal betalen. Sinds dinsdag zitten de mannen zonder brandstof. In hun armoedige kledij moeten zij de Hollandse winter doorstaan. Met de kleren aan krui pen zij in bed, omdat de twee dunne paardedekens onvoldoende zijn om hun Ifêhaam 's nachts ook maar enigs zins te beschutten. Ondanks de steeds slechter worden de situatie aan boord wenst de be manning alleen het schip te verlaten, nadat zij uitbetaling van hun gage hebben gekregen. Het Vlissingse Ro de Kruis, dat f 500,beschikbaar had gesteld, werd vriendelijk doch beslist voor dit aanbod bedankt. „Wij Van zaterdag 8 februari af zal de twee de Russische kunstmaan weer te zien zijn. Hij verschijnt 's morgens en beweegt zich van het zuid-westen naar het noord-oos ten, zo deelt de sterrenwacht te Utrecht ons mede. Op zaterdag 8 februari is hij om 6.47 in het zuid-oosten op een hoogte van circa 30 graden boven de horizon. Hij zal niet erg helder zijn, maar wel voor het blote oog zichtbaar. ferreeksen en met macro (groot)- en micro (klein)-economische gegevens, beschouwingen en gevolgtrekkingen eauilibreren en goochelen, alsof het toverballen zijn in alle betekenissen van het woord. En wij erkennen graag: wij hebben ze nodig. ER IS ECHTER één ding, dat op de principiële achtergrond van dit alles staat. Men zou in deze trist: dominees, ad vocaten, economisten de bevestiging kunnen vinden van het meermalen ge stelde feit, dat ons leven veel meer materialistisch is ingesteld en dat dit ook merkbaar is in de politiek. Men zou in deze trits: dominnes, ad- vinden van de klacht, dat de theolo gie, eens de moeder der wetenschap- Den en de leidsvrouwe in het leven, deze voorname plaats heeft moeten af staan. Vroeger was het een grote eer voor een ouderpaar, als één (of meer) der zonen dominee werd tegenwoor dig studeert hij economie, want daar aan is de toekomst en dominee is toch maar een armzalig, moeilijk en onge- waardeerd werk. MAAR HIERBIJ is het nu, dat wij de vinger leggen: achter alle politiek, ook als het om juridische en econo mische vragen gaat, waarover men meent zakelijk met anderen wel over eenstemming te kunnen hebben, zodat men rustig kan „doorbreken" naar een liberale of socialistische zienswijze en partij schuilt een beginsel. En dat beginsel is nog altijd, naar het oude dichterwoord: op de bodem aller vragen ligt der wereld zondeschuld. Dat hebben wij in het oog te hou den. En daarom kunnen wij de kerk, de dominee die haar als het ware verpersoonlijkt de theologie, de wijsheid van God en Zijn Woord, ook op politiek gebied niet missen. Dat kón niet in de tijd van nood. Dat kón niet in de tijd van zoeken naar het rechtsbestel. Dat kan ook nü niet in de tijd, waarin de economische vragen dringen. Want die economische vragen zijn in tijden van armoe en van werkloos heid, maar ook in tijden van verdeling en spreiding van welvaart en van be stedingsbeperking, in wezen toch ook weer vragen van menselijke nood, waarin alleen God ons de weg ter ont koming kan wijzen. willen alleen ons eigen verdiende geld. Daarom moeten wij dit vrien delijk aanbod afwijzen, hoewel het ons goed heeft gedaan". Een deputatie van de bemanning is naar de Consul in Den Haag geweest, die beloofde zijn medewerking te ver lenen. De Minister van Justitie heeft de pro cureurs-generaal van de gerechtshoven verzocht nadere voorschriften te geven over de naleving van de maximum-snel heidsvoorschriften. Het is gebleken, dat in het algemeen de noodzaak van de naleving van de voorschriften veel begrip heeft ontmoet. Sedert de invoering van de maximum snelheid is het aantal dodelijke ongeval len en botsingen met materiële schade terug gelopen. Dit is aan de hand van enkele statistische gegevens uit grote ste den geconcludeerd. Inmiddels doet zich echter een nevengevolg van de Invoering voelen: het publiek, dat niet van gemo toriseerde voertuigen gebruik maakt, re kent er op, dat ieder, de voorschriften over de maximum-snelheid zal naleven. Het gevaar, dat degenen die zich niet aan de voorschriften houden, veroorzaken, neemt daardoor toe. De minister heeft ln het belang van de veiligheid de politie opgedragen voortaan van elke ovc cding proces-verbaal op te maken. Verder zal de politie meer stel selmatig controle dienen uit te oefenen. Twee beelden van het verblijf van H. K. H. Prinses Beatrix in Willemstad. Boven: de Prinses inspecteert de bij het Autonomie Monument opgestelde padvinders. Achter haar premier Jonckheer en gezaghebber Gorstra (in uniform). - Onder: Geassisteerd door haar adjudant, kapitein-luitenant ter zee de Jong, plaatst Prinses Beatrix 'n krans bij het Autonomie-Monument. Het voorlopige vertrek van Curasao door Prinses Beatrix voor een rondreis naar Bomaire, Arba en de Bovenwindse eilanden, vond gis termiddag half twee plaats. Met een speciaal voor deze vluchten ge charterde machine werd de korte vlucht naar Bonaire gemaakt, waar bij vliegtuigen van de Marine Luchtvaartdienst als escorte fungeerden. Precies om twee uur streek de K.L.M.-vogel op het eiland der Fla mingo's neer en werd de prinsesselijke standaard op het armste der drie benedenwindse eilanden gehesen. Nauwelijks was het vliegtuig van de prinses tot stilstand gekomen of het Wilhelmus klonk over de Flamingo luchthaven. De 8-jarige Lucila Irene Martijn viel op Bonaire de eer te beurt H.K.H. bloemen te mogen aanbieden, een taak waarvan zij zich wonderwel kweet. Door een haag van padvinders en padvindsters, gezellen, leden van het Rode Kruis op Bonaire en dames sportverenigingen, terwijl het kleine stationsgebouw en omgeving werke lijk uitpuilde van de vele belangstel lenden, die niet moe werden de prin ses toe te juichen, liep H.K.H. naar de gereedstaande auto, die haar snel naar het gezaghebbershuis bracht, waar de officiële begroeting zou plaats vinden. Schoolkinderen brachten er de prin ses een zanghulde en terwijl een klein orkestje voor specifieke muziek zorg de, werden enkele typisch Bonairi- aanse dansen uitgevoerd. Na afloop hiervan sprak de gezaghebber in de receptiezaal van zijn residentie een kort welkomstwoord, waarna de ere- wijn werd rondgediend. Direct daarna begaf het gezelschap zich weer naar buiten en begon een lange autorit over het eiland. Het gezaghebbershuis op Bonaire ligt in het hart van Kralendijk, een stadje dat sterk doet denken aan Zee land, hoewel het toch heus op en top tropisch is. Via Terra Cora en Niki- boko ging de tocht langs Aki Mi Ta naar Antriol, dezelfde route welke destijds door H. M. de Koningin en Z. K. H. prins Bernhard was gevolgd. In elk van deze kleine dorpjes met hun typisch Indiaanse namen, werd een ogenblikje gestopt en werden H. K. H. Prinses Beatrix bloemen en kleine geschenken aangeboden. ZANGHULDE Via de grote asphaltweg, die in de lengte van het eiland loopt en waar langs maar een enkel huisje staat, ging het in een vrij hoog tempo naar de „hoofdplaats" van het noordelijk deel van Bonaire, Rincon. Dit is een gezellig klein plaatsje, proper, zoals overal op Bonaire, en feestelijk ver sierd. Op de binnenplaats van de school werd de prinses een zanghulde gebracht temidden van honderden mensen, niet alleen afkomstig uit Rin con, maar uit een wijde omtrek. Het aantal gehuchtjes en gemeenschapjes is groot op Bonaire. Uit alle plaatsen waren mensen naar Rincon gekomen, in hun beste kleren, getooid met oran je en met geen ander verlangen dan Prinses Beatrix te tonen hoe zeer zij het op prijs stelden dat zij de lange reis had gemaakt om hen op te zoe ken. Na afloop keerde de Prinses terug naar Kralendijk en wel naar hotel Zeebad, haar tijdelijke residentie. Er werd een duik genomen in de koele Bonairiaanse zee. Later in de middag was er een ontvangst in de tuin van het gezaghebbershuis, waarbij de oud ste gedeputeerde, de heer Abraham, de prinses met enkele welgekozen woorden namens de bevolking van het eiland een geschenk aanbood. De dag werd besloten met een allergezel ligste barbecue party in hotel Zeebad. (Van één onzer redacteuren) „Wanneer de berichten juist zijn, dat de melkprijs zal worden vastgesteld op f 29.80, zou er een scheve situatie ontstaan als een verhoging van de rundveeprijzen wordt geblokkeerd. Het moet even lonend zijn om koeien voor melk- als voor vleesproduktie te houden en daarvoor is evenwicht tussen de prijs van de melk en de op brengst van het vlees nodig". Dit verklaarde de voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer, die op de veehouderijconferentie van de Ned. Chr. Boeren- en Tuinders- bond te Zeist sprak over „Vee en vlees in een bewogen tijd". De heer De Veer was van mening, dat de export van koeien nog grote perspectieven kan bieden. In het bui tenland wordt echter zeer gelet op de gezondheidstoestand van het vee en daarom zal men in Nederland alles moeten doen, om ziekten als tuber culose, abortus en mond- en klauw zeer te bestrijden. Om moeilijkheden te voorkomen, is het noodzakeiyk dat de Neder landse vleesproduktie de consumptie in het binnenland dekt. Wanneer dit niet het geval is, moeten er koeien uit het buitenland worden ingevoerd en hierdoor wordt het prijspeil meestal teveel gedrukt. In 1945 con sumeerden de Nederlanders 125.000 ton rundvlees, in 1957 al 170.000 ton. Verleden jaar kon de Nederlandse be hoefte al niet helemaal door eigen produktie (160.000 ton) worden ge dekt en aangezien men verwacht, dat de consumptie steeds groter zal wor den, zal onze vleesproduktie moeten worden opgevoerd. Het stimuleren van deze produktie kan natuurlijk alleen succes hebben, wanneer het voor de boeren door hoge melkprij zen niet voordeliger wordt, melk- in- plaats van slachtkoeien te houden. Volgens spr. is de schapenhouderij beslist lonend. Er zijn in het afgelo pen jaar weliswaar enkele moeilijk heden geweest met Frankrijk en met België (dat een heffing van 50 cent op iedere kilo geïmporteerd Neder lands schapenvlees heeft gelegd), maar ondanks dat, is het nog steeds aan te bevelen schapen te houden. Wat de varkens betreft: de heer De Veer zei het te betreuren, dat de re gering het Produktschap voor Vee en Vlees slechts een bedrag van 5 10 miljoen gulden per dag toestaat voor marktordenende maatregelen. De Amerikaanse Polaris-raket, die door duikboten onder water gelanceerd zal kunnen worden, is het meest belovende wapen waaraan de Amerikaanse raket deskundigen op het ogenblik werken. De eerste raket van dit type wordt op het ogenblik gebouwd, zo is in bevoegde kringen in Washington verklaard. Met deze raket zullen duikboten, zonder aan de oppervlakte te komen en zich aan te genaanvallen bloot te stellen, vijandelijke steden op honderden kilometers afstand kunnen lestoken. Elke duikboot zou meer dan tien polaris-raketten kunnen vervoeren, die van atoomladingen kunnen worden voorzien. Voorts wordt vernomen dat Ameri kaanse deskundigen werken aan bom menwerpers met atoommotoren, die in de vlucht raketten me4 een reikwijdte van 2.500 km kunnen lanceren. De Ameri kaanse luchtmacht werkt tevens aan zeer krachtige motoren die met vaste brand stof gevoed worden. Ook verwacht men, dat de Thor-raket van de Amerikaanse luchtmacht gecom bineerd met andere raketten, het moge lijk zal maken dat nog dit jaar een raket naar de maan wordt afgeschoten. De heer De Veer wasvan mening, dat een varkensproduktie van 1,5 mil joen dieren per jaar, voor ons land het gunstigst is. Bjj een te grote es te onregelmatige produktie kan d* regering onmogelijk vaste garantie* geven. De mesters kunnen de gang van zaken enigszins in de hand hou den, door de fokkers lagere prijzen voor de varkens te geven, zodra (te) hoge dekkingscijfers bekend worden. Op de tweede dag van de veehou derijconferentie trachtte de heer N. F. Spaan, specialist van het Landbouw Economisch Instituut, een antwoord te geven op de vraag: „Hoe moot onder de huidige omstandigheden het veehouderijbedryf worden gevoerd?" Spr. kwam tot de conclusie, dat hier voor alleen bepaalde algemene richt lijnen te geven zijn, omdat de fac- toren die de bedrijfsuitkomsten be ïnvloeden van bedrijf tot bedrijf ver schillen. Door middel van een econo misch bedrijfsonderzoek kan men meestal de factoren, die een ongun stige invloed hebben op het rende ment, wel opsporen. By de discussie werd de vraag ge steld, of het gezien de huidige stand van de conjunctuur wel raad zaam is, grote bedragen in machine» te investeren. De heer Spaan ant woordde hierop, dat het inderdaad niet verantwoord is om vandaag op grote schaal te investeren. Het hangt er natuurlijk van af, welke machine* men wil aanschaffen: een melkmachi ne is b.v. veel eerder rendabel dan een trekker. Ook de grootte van het bedryf en de omvang van de vee stapel spelen in dit verband een be langrijke rol. Twee doden Gisterochtend heeft zich op de weg tus sen Moergestel en Oisterwijk een ernstige aanrijding voorgedaan tussen een autobu* en een met paard bespannen melkwagen, waarbij twee doden zijn gevallen. De melkrijder, de 54-jarige Jos. den O. uit Moergestel en diens 16-jarige zoon Johannes werden op slag gedood. Om trent de juiste toedracht van het ongeval tast men nog in het duister. De rijkspoli tie te Moergestel stelt een onderzoek in. De melkwagen reed in de richting Oister. wijk, toen van de andere zijde een auto bus, waarmee arbeiders van een fabriek te Best naar hun werk gingen, opdook. Blijkbaar heeft de chauffeur van de au tobus de melkrijder niet opgemerkt. Da melkwagen werd vernield, de bus zwaar beschadigd en het paard gedood. De in zittenden van de bus kwamen met da schrik vrij. De melkrijder laat een vrouw en twee kinderen achter. Gistermorgen omstreeks acht uur is op de Overijsselse straatweg vlakbij Leeu warden een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan de zestigjarige W. J. B., installateur te Leeuwarden, het leven heeft gekost De heer B. kwam met zijn personenauto uit de richting Leeuwarden, terwijl van tegenovergestelde richting een vrachtauto naderde, bestuurd door de heer T. B. uit Vlaardingen. Op de oprit van de brug over het Van Harinxmakanaal slipte da auto van B. De bestuurder van de vracht auto remde voorzichtig, doch slipte even eens, de heer B. werd op slag gedood. Zijn echtgenote en zijn zoon werden ge wond en moesten naar het ziekenhuis t« Leeuwarden worden vervoerd. De be stuurder van de vrachtauto bleef onge deerd. De Europese commissie van de E.E.G. is vrijdag onder voorzitterschap van prol Hailstein in Brussel bijeengekomen voor een vergadering van vier dagen. De com missie houdt zich voornamelijk nog be zig met het opzetten van de organisatie. Minister Staf heeft in een nota aan de Eerste Kamer verbetering aangekondigd van de uitkeringen aan militairen, die voor herhalings oefeningen moeten opkomen en van de kostwinnersvergoeding bij eerste opkomst. Deze verbeteringen zullen begin april worden inge voerd. De kostwinnersvergoeding bij herha lingsoefeningen zal worden vervangen door een vergoeding wegens inkomsten derving. De regeling zal ln grote lijnen daarop neerkomen, dat aan loontrekken- den en daaftnee gelijk te stellen perso nen tachtig procent van hun brutoloon zal worden vergoed en dat voor zelfstan digen een vergoeding zal worden uitge keerd, welke gelijk is aan het brutoloon, dat aan een vervanger zou moeten wor den uitgekeerd. Zowel in het ene als in het andere ge val zal de vergoeding worden gebonden aan een maximumloon van f6900 per jaar, met dien verstande echter, dat on afhankelijk daarvan de kinderbijslag of kindertoelage Integraal zal worden ver goed. Een tweetal verbeteringen in de rege ling betreffende kostwinnersvergoeding bij eerste oefening zullen ongeveer op hetzelfde tijdstip worden ingevoerd als de regeling der vergoeding wegens in komstenderving, nameiyk begin april. Een dezer verbeteringen zal inhouden, dat van de inkomsten van broeders en zusters van de militairen niet meer 70 pet zal worden meegerekend bij het vast stellen van de zogenaamde overblijvende gezinsinkomsten, doch dat dit percentage zal worden teruggebracht tot 60. Deze verbetering leidt ertoe, dat in een aantal gevallen, waarin tot dusver op grond van het resterende gezinsinkomen geen ver goeding kon worden toegekend, zulk* wel mogelijk wordt. Bovendien zal in vele andere gevallen de vergoeding wor den verhoogd. Door de andere verbetering zal de mo gelijkheid om als ongehuwd hoofdkost winner te worden aangemerkt, worden uitgebreid. Thans is daarvoor nodig, dat de militair ten minste in het gezin in brengt het dubbele van de overige ge zinsinkomsten; dit zal worden gewijzigd in die zin, dat hij reeds als hoofdkost winner zal worden beschouwd. Indien hij ten minste evenveel inbrengt als de ove rige gezinsinkomstcn bedragen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3