Juweel van een T.S. voor het eiland Tholen Bezoek directeur-generaal arbeidsvoorziening Toezeggingen werkverruiming Boeren en loonsproeiers over spuitproblemen EVANGELISATIEZENDER OPKOMST VOOR GEHEEL WESTEUROPA Babbelaars ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Commissaris hees driekleur in St, Maartensdijk „En nu: Industrie in Smêrdiekf' Kolendampvergiftiging in Middelburgse school Geslaagde spuitda g te Goes Bijbeltentoonstelling te Ter neuzen Debat muziekschool in raad Oud-Vossemeer Verzoek tot Neck regering Handtekeningen Negen talen Zeeuu/Je Even geduld Nooit gedacht Meer bakkers en slagers ^4rti emió 8 februari 1958 EEN JUWEEL van een technische school dat het bestuur van tnenige flinke stad het water om de tanden zou doen lopen, is gister middag te Sint Maartensdijk door de Zeeuwse commissaris der Ko ningin officieel geopend. En met dat hijsen van onze driekleur heeft het eiland Tholen dan officieel zijn eerste technische school gekregen: een prachtig, modern gebouwencomplex met veel glas en een rijkdom aan harmoniërende kleuren en tinten. Een bijzonder grote en fraaie school, waarvoor Sint Maartensdijk 1,4 miljoen heeft moeten neer tellen. Maar dat heeft mén er gaarne voor over, want, deze nieuwe aanwinst betekent een belangrijke stap naar de oplossing van het pro bleem Werkgelegenheid-Forensisme. opend, maakten de bijna 150 genodig den een rondgang door het grote ge bouw, waar de leerlingen druk bezig waren met vijlen, timmeren en sme den. Algemeen toonden de bezoekers hun verbazing en verrassing over een dergelijks groots en modern schoolge bouw voor St. Maartensdijk. Gr zijn vier werkplaatsen (voor tim meren, schilderen, machinebankwer- ken en smeden en lassen), een bouw loods en een bijzonder mooie en royale recreatiezaal die tevens gebruikt zal worden als ontspanningslokaal voor de dorpsgemeenschap. Op de eerste ver dieping zijn twee theorielokalen en 'n tekenlokaal ingericht. Het is met recht een juweel van een T.S., die inclusief machinerieën en inrichting f 1,4 miljoen heeft gekost. Dat onderstreepte jhr. mr. A, F. C. de Casembroot, die met zijn echtge note aanwezig was, nog eens duidelijk in zijn toespraak. „De werkgelegen heid op Tholen is een van de punten, waarvoor wij nog steeds geen oplos sing hebben kunnen vinden. Met deze Sieuwe technische school doen we een elangrijke stap vooruit, omdat dit de bakermat wordt van de technische vaklieden op het eiland. Dat zal een gezonde basis zijn voor het aantrek ken van meer industrie naar Tholen." De Commissaris had, zo zeide hij, in een recent gesprek met de direc teur-generaal van de Werkvoorzie ning erop gewezen, dat er op Tholen zovele werklozen zijn, die recht heb ben op een goede positie, omdat ze goede en kundige werklieden zijn. Dat bewijst ook wel, dat er geen Thoolse forensen-arbeiders zijn bij de ontslagenen in Rotterdam, omdat de Tholenaars bekend staan als be kwame en karde werkers. ~1c7pig volhouden De commissaris sprak de wens uit, dat de vele pendelritten spoedig tot het verleden zullen behoren en dat Tholen spoedig een eigen industrie en daar mede een goede eigen werkgelegen heid rijk zal worden. Hij gaf toe, dat 't aantrekken van industrie tot dusver nog weinig succesvol is geweest, maar zo zeide jhr. De Casembroot „Wij gijn Zeeuwen en dus houden we kop pig vol, totdat we erin geslaagd zijn.' Burgemeester D. C. Bouwense van St. Maartensdijk had in zijn welkomst woord aan mevr. C. S. de Casembroot baronesse Van der Felts een corsage van orchideeën aangeboden en haar echtgenoot verrast met een fraai wandbord. Lange weg De burgemeester releveerde in een kort overzicht de voorgeschiedenis van de school, waaraan in 1949 voor het eerst wend gedacht. Men dacht toen nog aan een dependance van de T.S. in Bergen op Zoom, maar een eigen zchool voor Tholen vond alras meer waardering. Op 15 februari wendde het ETI zich tot Ged. Staten in een nota, waarin de noodzaak van een technische school op Tholen werd bekrachtigd. De urgentieverklaring van het gemeente bestuur kwam toen reeds de volgende dag. Op 11 juli 1952 werd bij K.B. goedkeuring verleend voor de bouw Van de school en direct daarna kon opdracht worden verleend aan een ar chitect. De februariramp speelde ech ter alle plannen weg, zodat pas in 1955 de aanbesteding kon plaats hebben. St. Nicolaas had net zijn verjaardag ge vierd, toen in 1956 de eerste steen voor de T.S. werd gelegd. En juist dezer da gen kwam de school gereed. Voor de eerste steen was gelegd, was men in Sint Maartensdijk reeds met een eigen technische cursus gestart, zij het dan in diverse schoolgebouwen on dergebracht. Een kleine veertig jon gens hadden dus in september al een jaar cursus achter de rug, toen de school in statu nascendi werd be trokken. Het aantal leerlingen had zich in middels reeds verdubbeld en naar burgemeester Bouwense zei hoopt men de volgende cursus wederom eenzelfde uitbreiding te doen onder gaan, zodat er dan 120 Thoolse jon gelui een technische opleiding krij gen. Jongens, uit alle gemeenten en dorpen van het eiland. De burgemeester zei zich ervan be wust te zijn, dat er weldra ook veertig jongelui jaarlijks de school als vaklie den zullen verlaten. Daarom moet er werk voor hen komen, en dat houdt in dat een (bescheiden) Industrievesti ging bittere noodzaak is. De heer Bouwense belichtte daarbij ook de woningbouwsituatie en hij wendde zich tot de betrokken instan ties met het verzoek niet te vergeten, dat er op Tholen veel te weinig goede woningen zijn. Sprekers Voorts verd nog het woord gevoerd door de heren H. P. A. Kneefkens, adj. lnsp. Nijverheidsonderwijs te Breda (namens het ministerie), die meedeel de, dat de geboorte van de 9e T.S. in Zeeland (te Axel) aanstaande is, mr. A. J. van der Hoeven namens de bur gemeesters van het eiland, C. J. Buur- men te Goes (namens het bestuur van de Ver. Directies van Nijv. onderwijs in Nederland) en namens de stichting Leerlingenstelsel in Zeeland, architect J. A. Wentinck te Baarn, E. Visscher, oud-directeur der T.S. te Middelburg, C. Roels (namens de leraren), P. A. Hoppenbrouwer te Bergen op Zoom (aannemer), mr. H. H. Schuller (oud burgemeester van St. Maartensdijk) namens de adoptiegemeenten Alkmaar, Haarlemmermeer en Maartensdijk (U.), opzichter J. van Dalsem, wethou der A. Hage, mevr. M. E. v. d. Slikke, hoofd o.l.-school Scherpenisse en de Êcteur van de nieuwe school, dhr A. it, die oud-leerling is van de T.S. te s. Juweeltje Nadat de commissaris door het hijsen van d# vlag de school officieel had ge- Bezoek min. Struycken uitgesteld Het bezoek van de minister van bin nenlandse zaken, mr. A. A. M. Struy cken op 17 en 18 februari a.s. aan Walcheren, ter bespreking van de nieuwe gemeentelijke herindeling, is wegens vergaderingen van de Eerste Kamer uitgesteld tot 24 en 25 februari. In de openbare lagere school c te Middelburg heeft zich gisteren in de vijfde klas kolendampvergiftiging voorgedaan. De vergiftiging werd ont dekt, toen de klas uitging en één van de kinderen op de gang in elkaar zak te. Twaalf kinderen moesten naar huis worden gebracht. Er waren gelukkig geen ernstige vergiftigingsgevallen te konstateren. De kachel werd ver warmd met cokes. Filmavond „Cebuto" Vrijdagavond werd ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van het lan delijk Cebuto-reisbureau door het agentschap op Walcheren, de N. V. Stoomtram Walcheren, een filmavond gegeven. De nieuwste geluidskleurenfilms werden vertoond. Henk Willems hield een boeiende causerie onder de titel: „Een kris kras-tocht door Europa en Marokko". Schitterende diapositieven werden hierbij vertoond. De hoogste lof voor dit programma, waaraan zeer bijzondere zorg was besteed. Voor de vierde maal heeft de rijkslandbouwvoorlichtingsdienst voor de Zeeuwse eilanden in samenwerking met de Bond van Agrarische Loonbedrijven in Zeeland een spuitdag georganiseerd. Zoals elk jaar was er ook gisteren in de „Prins van Oranje" te Goes een grote schare boeren en loonsproeiers bijeen. Beide groepen be spraken samen de mogelijkheden en ook de moeilijkheden in hun tak van de landbouw. Des morgens kon men luisteren naar een man met internationale vermaardheid, tw. de heer D. Hille Ris Lambers uit Bennekom. Hij sprak over het optreden en de bestrijding van blad luizen (de overbrengers van de virusziekten) en in de middagverga dering voerde dr. K. Hartsuijker uit Wageningen het woord over het onderzoek van bestrijdingsmiddelen en de controle op de naleving der wet. In verband met de belangrijke stijging van het aantal werklozen in deze provincie het dubbele aantal van het vorige jaar had de Directeur-Generaal voor de Arbeidsvoorziening, dr. ir. D. R. Mansholt en het Hoofd van de Hoofdafdeling Aanvullende Werkgelegenheid, in Den Haag, een bespreking met het Bureau (Bestuur) van de Provin ciale Commissie voor de Werkgelegenheid in deze provincie, ter pro vinciale griffie, over de werkloosheidssituatie in Zeeland, alsmede over de in verband hiermede te treffen maatregelen. Nadat dr. ir. Mansholt een uitvoerig overzicht had gegeven van de algeme ne situatie en van de gedragslijn der regering, werden de mogelijkheden in deze provincie onder het oog gezien. De In deze getroffen en nog te tref fen maatregelen kunnen als volgt worden samengevat: reeds werd de Directeur-Gene- „Virusziekten en bladluizen". Over deze twee onderwerpen maakte de heer D. Hille Ris Lambers enige leer zame en behartenswaardige opmerkin gen. Zo vertelde hij, dat virus bestaat uit uitermate kleine deeltjes, die pas door middel van het elektronenmicros coop voor de mens zichtbaar zijn ge worden. Virusziekten zijn zeer besmettelijk en bij de planten wordt de smetstof hoofdzakelijk overgebracht door blad luizen. Over de ingewikkelde levens wijze van deze bladluizen wist de spreker interessante bijzonderheden te vertellen. Tijdig spuiten Uiteraard wordt getracht door be strijding van bladluizen het over brengen van virusziekten te voorko men. Het is gebleken, dat dit alleen maar kan door tijdig met systema tisch werkende middelen te spuiten. Dit dient bijv. tegen de vergelings- ziekte reeds te gebeuren als er slechts 2 a 3 groene perzikbladluizen per plant aanwezig zijn. Die enkele groene luis is niet zo gemakkelijk te vinden. Volgens spreker kan men af gaan op de aanwezigheid van zware luizen, die op de bietenplant veel gemakkelijker is te onderscheiden dan zijn groene „collega". Maar voor men aan het spuiten toe is kan men ai veel doen om de verge- lingsziekte te voorkomen door voor 1 april de voederbietenknilen en de res ten van bieten op te ruimen en te zor gen voor een vroeg gesloten bietenge was. Tijdig zaaien en een voldoende aantal planten minstens 65.000 per ha zijn dan noodzakelijk aldus de heer Hille Ris Lambers. Dr. K. Hartsuijker, op de Planten- ziektenkundige dienst belast met het onderzoek van bestrijdingsmiddelen en de controle op naleving der wet op de bestrijdingsmiddelen, vertelde op vaak humoristische wijze het een en ander uit zijn rijke ervaring. Groei Hij ontwikkelde in zijn rede twee hoofdonderwerpen: kwaliteits- en ge- varenkwesties. „Gr is een enorme groei van soorten bestrijdingsmiddelen tot stand geko men. Naar schatting wordt zo'n 15 mil joen aan deze middelen omgezet waar van enkele miljoenen in Zeeland. Als de wet op de bestrijdingsmiddelen er niet gekomen was, dan was het grote chaos", verklaarde dr. Hartsuljcker. Natuurlijk, er gebeuren nog wel rare dingen, maar het heeft toch niet veel meer te betekenen. Uitvoerig vertelde spreker over het werk op de labora toria en het controlestelsel. Hij legde speciaal de nadruk op het etiketteren van de produkten en wees, met enige voorbeelden, met klem op de gevaren bij niet-etiket- tering. Het plan bestaat om nog meer con trolemonsters te nemen. Bij de gevarenkwestie haalde dr. Hartsuycker vooral twee aspecten naar voren: de veiligheid van de arbeider en de veiligheid van de consument. Samenvatting Ir. J. A. H. Haenen, rijkslandbouw- consulent In Zeeuwsch-Vlaanderen, gaf een samenvatting van deze goed geslaagde spuitdag en vertelde, dat bij een enquete naar de kosten op de ak kerbouwbedrijven in 1957 gebleken is, dat aan bestrijdingsmiddelen plus sproeiloon ruim f40 per ha bouwland is uitgegeven. Bij intensievere bedrij ven (hakvruchten) komt men zelfs tot 60 a 70 gulden per ha. Op plaatsen, waar men last had van een zware aantasting der vergelings- ziekte bij suikerbieten is de opbrengst 15 a 20 ton per ha lager dan normaal. Ook in Zeeland worden onderzoekin gen verricht op het gebied van de lui zen en virus. „Spuiten in de landbouw is steeds nodig, maar niet overdrijven. Het is beter voorkomen dan genezen" zo besloot ir. Haenen. a) raai voor de Arbeidsvoorziening door het Coördinatie-College voor Openba re Werken (C.O.W.) in Den Haag, ge machtigd zelfstandig, dus zonder dat deze subsidie-aanvragen genoemd College zijn gepasseerd zijn goed keuring te hechten aan de uitvoering van zgn. regie-werken, t. w. werken, waarvan de kosten minder dan 175,- per manweek bedragen; b) de Minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid heeft in ver band met de stijgende werkloosheid, goed gevonden dat door de Directie in deze provincie goedkeuring wordt verleend voor de uitvoering van wer ken beneden ƒ100.000 met de uitvoering waarvan binnen één maand een aanvang zal kunnen worden ge maakt, tot een totaal-bedrag groot 800.000, Voorts is rijksgoedkeuring verleend in de particuliere sector, voor werken boven 100.000,tot een totaal be drag groot 21 miljoen. Hierin is een bedrag groot circa 13 miljoen voor de Cokesfabriek te Sluis kil begrepen, terwijl verder nog goed keuring is verleend voor de bouw van een lagere technische school, te Goes, een veilinggebouw te Kapelle en te Sint Annaland en voor enige grotere panden in de sector handel en verkeer te Goes, Zierikzee, Vlissingen en Axel. Toegestaan voor 1958 is, zoals be kend, de bouw van 500 woningwetwo ningen en 1.800 premiewoningen. Op 1 januari jl. waren 1.800 premie woningen in uitvoering. Bij de aanvang van 1958 waren 2100 woningen in uitvoering, welke aan tal in 1957, 1.900 bedroeg; in 1958 wa ren er dus 200 meer in uitvoering. Dit aantal moet nog worden verhoogd met de hierbovenbedoelde 500 woningwet en 1.800 premiewoningen. Het aantal aanvragen voor premiebouw is in het begin van dit jaar ook hoger dan in het begin van het vorige jaar. Voor de bouw van het ziekenhuis te Hulst werd reeds in 1957 goedkeuring ver leend; c) door de Minister van Sofiale Zaken is voorts goed gevonden, dat een aantal belangrijke herverkave- lingswerken in de betrokken gebieden, in „handkracht" zal worden uitge voerd, met inschakeling van werklo zen, waarbij het kostenverschil door het Ministerie van Sociale Zaken wordt gedragen; d) is door de Minister goed gevon den, dat aarden banen van wegen en rijwielpaden in D.A.C.W.verband wor den uitgevoerd, mits het restant van deze werken (verharding c.a.), in de kosten waarvan geen subsidie zal wor den verleend, binnen redelijke tijd, zal worden uitgevoerd. Op 1 februari jl. waren 1.117 man, afkomstig uit deze provincie, bij A.W. Werken tewerkgesteld, t.w. 987 werk lozen in Zeeland en 130 man onder gebracht in kampen in de Peel (Horst-America an Sevenun). Vanaf dinsdag 18 februari tot en met vrijdag 21 februari zal in het Hervormd jeugdgebouw te Terneuzen de Bijbelten toonstelling, georganiseerd oor het Ne derlands Bijbelgenootschap, worden ver toond. Het is een semie-mobiele tentoon stelling, die onder de titel „Van kleitablet tot Wereldboek" reeds enige jaren door Nederland reist. Het geeft een historisch overzicht van de ontwikkeling en de sa menstelling van de Bijbel. De officiële opening van de tentoon stelling te Terneuzen zal zijn op dinsdag 18 februari om acht uur. Gedurende de expositiedagen zal iedere avond om omstreeks acht uur een cause rie worden gehouden. Dinsdag zal als spreker optreden de heer Joh. Brezet, vic. Ned. Herv. kerk over het onderwerp „Woord van God", woensdag zal spreken ds. P. A. van der Vlugt, Ned. Herv. predi kant over het onderwerp: „Bijbel en ge zin", donderdag spreker ds. H. Pestman, Geref. predikant, onderwerp: „Bijbel en kerk"; vrijdag spreker off. J. Gout, Leger des Heils, onderwerp: „Bijbel en wereld". In de avonduren zullen tevens filmstro ken met toelichting worden vertoond. De raad van Oud-Vossemeer kwam in voltallige vergadering bijeen o.l.v. bur gemeester mr. J. J. Versluijs. B. en w. werden gemachtigd om van het aangekochte bouwterrein aan de Bou-Kooijmanstraat, 2200 vierk. m grond, die voorshands niet nodig is, als volks tuin te verhuren. Er meldden zich reeds meer huurders dan er tuintjes beschik baar zijn. De armenverzorging door het Alg. Armbestuur overschreed in 1957 met f4192,71 de geraamde gemeentelijke bij drage van f5000,—. Een begrotingswijzi ging was hiervoor nodig. In haar schriftelijk rapport vroeg de commissie de mening van de raad over het recht tot verbieden van gebruik ge meentelijk voetbalveld bij slecht weer. Enkele leden (Aarnoudse en v. d. Kloos ter) hadden de indruk dat het veld te weinig wordt ontzien. In de eerste plaats beoordeelt de consul der KNVB de be speelbaarheid. Tijdens de wedstrijd is dit de scheidsrechter. De voorzitter was het niet eens met de mening van de heer v. Driel, die stelde dat de voetbalvereniging de gemeente moet verzoeken zelf te be oordelen of er al of niet gespeeld mag worden. Het initiatief tot een dergelijke keuring moet van de gemeente uitgaan, aldus de voorzitter. Een volgend punt, waarover men uitge breid van gedachten wisselde, betrof de doeltreffendheid van, het onderwijs der Zeeuwse Muziekschool. De heer P. A. W. Mees toonde zich nogal sceptisch. Het zou veel te lang duren voor de betrekkelijk eenvoudige stof van het Alg. Vormend Muziekonderwijs is doorgenomen. D« heer van Engelen stelde vast dat er eerst grote belangstelling was. Toen er moei lijkheden k /amen doordat de leraren t» vaak wegbleven, zonk de deelname tot een zodanig peil dat de lessen hier moes ten worden opgegeven en de kinderen naar Tholen moesten. Gelukkig is de leraar tegenwoordig al tijd aanwezig en is de deelname weer iet» verbeterd. Was het aanvankelijk geraamde tekort op de begroting 1958 f 15.000,de nu aan geboden^ wijzigingen brengen dit cijfer op rond f 5*0.000,of ruim f 20,per in woner. Het is duidelijk dat hier maar één ding uitkomst kan bieden: Verhoging van uitkering uit het Gemeentefonds. Dit werd dan ook enige tijd geleden al aan gevraagd. Voor wonii jbouw e.d. stelt de Bank voor Ned. Gemeenten uit de le Nat. Wo ningbouwlening f43.000,— en uit de op brengst der rentespaarbrieven voorlopig f6570,beschikbaar tegen 6%. Men be sloot tot het aa..gaan van deze leningen. 's-HEER ARENDSKERKE Woningnood. In de vergadering van de gemeenteraad heeft de voorzitter in zijn nieuwjaarsrede enkele interessante gege vens medegedeeld over gemeentelijk» aangelegenheden in 1957. Zo nam het zielenaantal van de ge meente in het afgelopen jaar toe met 41, zodat op 31 december 4761 inwoners wer den geteld. In 1957 werd ec -behoorlijke aktiviteit aan de dag gelegd op het gebied van de woningbouw. De gemeente bouwde zelf 20 woningen, terwijl van andere instan ties en particulieren 32 woningen gereed kwamen. Van deze 52 woningen werden er 20 in 's Heer Hendrikskinderen, 9 in Nieuw» dorp, 9 in Lewedorp, 2 in 's Heer Arends- kerke en 12 in de Quarlespolder gebouwd De woningnood vormt nog een pro bleem van de eerste orde. De lijst van woningzoekenden vermeldt 106 namen. Het gemeentebestuur is van mening dat 89 personen onmiddellijk voor woning toewijzing in aanmerking zouden komen. ER BESTAAN PLANNEN om in Europa te komen tot oprichting van een radiozender, die ter navol- ding van de Evangelieboodschap in vele talen, ook in zender is zal zorgen voor de internationale uitzen ding van de Evangeliboodschap in vele talen, ook in het Nederlands. Dat vertelde de heer LEO PASMAN, beeldhouwer te Haarlem en landelijk voorzitter van Youth for Christ, mij dezer dagen, toen hij een bezoek aan VLISSINGEN bracht de Christenen hoogleraren, predikanten, zakenmensen, e.a. in 22 west-Europese landen zich hier volkomen achter geplaatst. Het Nederlandse Billy Graham- comité heeft in ons land het ini tiatief genomen om deze plan nen aan da Christenen, hier be kend te maken. 0 Zeer binnenkort zal mr. Van Broekhoven aldus vernam ik van het comité zich richten tot enkele regeringen in Euro pa voor de oprichting van een dergelijke zender. Grote plannen, zoals u ziet. En goede plannen. Men zal be grijpen, dat het niet de bedoe ling is een tweed» NCRV op te %Et is nl. een zekere Mr. HA ROLD VAN BROEKHOVEN (Amerikaan van Hollandse af komst), die een bezoek aan Eu ropa heeft gebracht voor zijn radiostation „The Voice of the Andes" ill Quito (Ecuador), dat werkt onder auspiciën van de World Radio Missionary Fel lowship (Wereld Radio Zen dingsgenootschap) Deze mr. Van Broekhoven, die zeer veel ervaring heeft in de evangelleverhreiding per ra dio, heeft aan het Nederlandse Billy Grahamcomité verzocht om zijn pogingen in Europa te komen tot oprichting van een radiozender, gewijd aan de ver breiding van het Evangelie te steunen. Het Nederlandse co mité, waarin vertegenwoordi gers van alle orthodoxe kerk genootschappen zitting hebben, heeft xlch daartoe bereid ver klaard. Het Amerikaanse station zendt 24 uur per dag uit in ne gen talen. Brieven uit 85 landen vertelden van de ontvangst en de zegen van deze programma's. De uitzendingen beogen alleen het brengen van de boodschap van Gods Woord aan ontelbare duizenden en hebben geen en kel politiek, commercieel of fi nancieel doel. Naast vele bekende figuren op Christelijk gebied in Ameri ka (o.w. dr. Billy Graham) heb ben ook tientallen leidinggeven- richten. Neen, dit wordt een in ternationale zender, die uitslui tend op evangelisatie Is gericht. Wat kunnen wij doen? vraagt u misschien. Wel, genoemd co mité verzamelt handtekeningen van mensen van verschillende kerkelijke groeperingen die daarmee te kennen willen ge ven, dat de oprichting van ge noemde zender ook hun verlan gen is. U kunt uw adhesiebetuiging zenden naar het secretariaat p/a Kon. Wilhelminalaan 13 te Voorburg. Desgewenst worden u ook formulieren toegestuurd, waarop ge handtekeningen kunt verzamelen. Wellicht ten overvloede kan lk u nog mededelen, dat deze actie wordt aanbevolen door vel» vooraanstaande Nederlan ders, zoals dr. H. A. Colijn, prof. P. S. Gerbrandy, Johannes de Heer, mr. Joh. Meynen, ds. J. H. Sillevis Smitt, prof. W. C. van Unnik, prof. J. Waterink. DE STAPEL post op mijn bureau wordt steeds groter. Dat is fijn, want het betekent, dat er een steeds steviger en breder contact ontstaat tussen samensteller en lezers van deze rubriek. Maar het houdt tevens in, dat ik soms zoveel aardige inzendingen, tips, enz. ont vang, dat ik ze lang niet allemaal direct in de Babbe laars kan verwerken. Maar weest u gerust het komt allemaal aan de beurt. Ook die verhalen over de antiqair, de kleuterschool, de emigrant uit Lewedorp, de viskeuken, de bromfiet sers, de andere gemeente- krantjes, etc. De betrokke nen weten nu wel, wie en wat ik bedoel. Even geduld dus. Maar dat neemt niet weg, dat u rustig brieven kunt blijven sturen. Hoe meer hoe liever. MOOI BERICHT uit Zeeuwsch-Vlaanderen ont vangen. Daar viert men n.1. in GRAAUW de jaarlijkse zgn. „TEERDAG", hetgeen Muls In de raadzaal: „Zie zo, nu vind lk tenminste nog eens een kaaskorstje ln de prullemand". „De zuivelfracties tracteren", kwam een van onze redac teuren me vertellen, toen hij per telefoon zijn verslag van de Vlissingse raad doorgaf. De „zuivelfracties", zo worden ln Vlis singen de a.r. en de c.h.-raadsleden genoemd omdat zij elk een handelaar ln zuivelprodukten rijk zijn. En dat hebben deze vroede vaderen willen weten ook, want tijden» de jongste raads zitting, die twee dagen moest duren, liet het C.H.-raadslid P. Bikker (grossier in kaas) een brok kaas aanrukken en tracteerde de heren aan de groene tafel op een hartige hap. Wethouder W. Poppe (A.R.) eveneens „zuivelman" Het het zich ook goed sma ken en deelde tussen twee happen kaas in mede, dat hij een volgende keer zou tracteren. En dat ls dan ook de hoop van heel de VUssingse raad, die voor de rest bestaat uit ambtenaren en bedr(jfsmensen. Of het zou tandarts Knoop moeten zijn; die vangt nl. nog wel eens een flinke snoek in zijn vrije uren. Overigens een goed Idee, dat tracteren. Jammer eigenlijk, dat er maar zo weinig kaashandelaren, hotelhouders, slagers en ban ketbakkers ln onze Zeeuwse raden zitten. Moet u toch eens om denken hQ d» komende verkiezingen. - niets met teer of pek, maar wel veel met „vertering" te maken heeft van het plaat selijke muziekkorps. De dag werd begonnen met een kerkelijke Mis, wat niet zo vreemd is, als men weet Klaar voor het feest van de „Teerdag" ln Graauw... dat in deze gemeente van de 1854 er 1830 tot de r.k. kerk behoren. En daarna begon de pret. De mannen van de fan fare „NOOIT GEDACHT" trokken 's middags het dorp door om onder het uit stoten van schone muzikale klanken aan te steken bij de leden-herbergiers. In een dier taveernen werd tevens de gezamenlijke maaltijd ge bruikt. En daarna was het weer alles muziek wat de klok sloeg. 's Avonds bleek dat de naam van de fanfare zijn be tekenis nog niet had ver loren, want op het hoogte punt van het feest ontstond er onder de leden een me ningsverschil, dat zo hoog liep, dat enkele leden dreig den te zullen bedanken. Als ik goed ben ingelicht dan is het later allemaal weer bij gelegd, toen de verteringen verteerd waren. Enfin, op deze Teerdag kan „Nooit Gedacht" wel weer een jaar tje teren.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2