DAF introduceerde eerste naoorlogse Nederlandse personenauto Waarom houdt een Engelsman eigenlijk links Met serie-productie kan in september worden begonnen Prinses Beatrix steelt de harten van Curafaose volk Geen enkele hervormde zendingsarbeider uitte de wens te willen repatriëren Tweede Kamerlid stelt vragen over de particuliere bouw IN I960 JAARPRODUCTIE VAN 25000 WAGENS VERWACHT BONZO Twaalf jaar voor poging tot moord N ehroe voorstander van topconferentie Cadeau voor onze kroonprins: Verhoging bijdrage verplichte verzekering schooltandverzorging Nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Djakarta Bussummer kreeg acht jaar Oplossing in moord op Maria Kriek? Generale synode behandelde vele problemen BIJ ALLE PESSIMISME GESTERKT DOOR HOUDING VAN INDONESISCHE KERKEN Prof. P. Deddens overleden Vrijdag 7 februari 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 VAN DOORNE's Automobielfabrieken te Eindhoven is er in ge slaagd na een voorbereiding van ruim drie en een half jaar de eerste na-oorlogse Nederlandse personenauto te produceren. Deze auto, een kleine 600 cc familiewagen zal zijn debuut maken op de Internationale Autotentoonstelling in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam. Met de serie- produktie van de nieuwe automobiel zal in september of oktober een begin worden gemaakt. In de huidige fabriek kan men 15.000 van deze personenwagens per jaar maken, doch de directie der D.A.F. heeft uitbreiding aangekondigd, waardoor men de produktie tot 25.000 stuks zal kunnen opvoeren. Het ligt ook in de bedoeling de nieuwe Neder landse auto te gaan exporteren en in Amerika is er reeds belangstel ling voor getoond. heeft, b.v. op ijs, sneeuw en modder. De carosserie is uit staalplaat ge perst en geheel zelfdragend. De nieu we DAF heeft een luchtgekoelde vier takt boxer-motor. De 2-cylinder 4-takt kopklepmotor heeft een inhoud van NAAR WIJ VERNEMEN zal de pro duktie door de DAF van personen auto's ten gevolge hebben, dat het DAF-bedrijf, dat thans nog een geslo ten familievennootschap is, een open N.V. zal gaan worden. De investerin gen die noodzakelijk zijn, mede in ver band met het produceren van perso nenauto's vergen enige tientallen mil joenen gulden. In dit verband moet het dan ook zeer waarschijnlijk worden geacht, dat de DAF eerlang met een aandelen-emissie rs m—ko men. Een lang gekoesterd p,an, dat bij de directie van de DAF leefde is hiermee werkelijkheid geworden. Reeds in 1927 liep constructeur H. van Doorne rond met plannen voor het maken van een wagentje. Maar het plan om dit wagentje in serie te gaan bouwen, kon, wegens gebrek aan geld, niet worden verwezenlijkt. De gebroeders Van Doorne hebben sindsdien zeer veel bedrijfswagens ge produceerd en naarmate de fabriek zich ontwikkelde namen ook de moge lijkheden voor een personenauto toe. De gebroeders Van Doorne hebben sindsdien zeer veel bedrijfswagens geproduceerd en naarmate de fabriek zich ontwikkelde namen ook de moge lijkheden voor een personenauto toe. De DAF-personenwagen biedt geen drie of vier, maar een oneindig aantal versnellingen met een automatische reductieselectie tussen 20 1 en 4,4 1. Het vermeerderen of het verminderen van de snelheid is een automatisch vloeiend lopend proces en de bestuur der kan dan ook voortdurend alle aan dacht vrij hebben voor de verkeers situatie waarin hij zich bevindt. Een tweede bijzondere eigenschap van de variomatic is dat hij volledig de functie overneemt van het diffe rentieel. Deze constructief in de vario matic opgenomen en daardoor een voudig bereikte differentieel-werking heeft bovendien nog hetzelfde effect als het tegenwoordig nog slechts spaarzaam toegepaste en meestal nogal kostbare zelfblokkerende differentieel. Het voorkomt dus, dat alle motorver mogen ineens als het ware weglekt via een doortollend achterwiel, dat tijde lijk geen adhesie op de grond meer Ineezonden mv'edeling (adv.) Bonzo is het vol maakte voedsel voor iedere hond! 70 cent per pak. Twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis en ter be schikkingstelling van de regering heeft de officier van justitie bil de rechtbank te Leeuwarden mr. H. W. Kuipers geëist tegen de 73-jarige W. K. van der M. we gens poging tot moord op de 60-jarige S. Starkenburg, die evenals de verdachte In een verzorgingshuis te Weidum woon de. De verdachte had in de periode van 4 juni tot 8 juli 1957 op het brood dat de heer Starkenburg meekreeg naar zijn werk herhaalde malen rattekruit ge smeerd, waarna deze laatste enkele dagen ziek werd. Dat het slachtoffer niet aan het vergif overleed was volgens de offi cier te danken aan het feit, dat de heer S. door de vieze smaak van het vergif steeds maar zeer weinig brood naar bin nen kon krijgen. De verdachte, die in 1930 door het gerechtshof te 's-Graven- hage wegens doodslag op de 72-jarige me vrouw Van Odem tot 20 jaar gevangenis straf was veroordeeld maar in 1946 voor waardelijk in vrijheid was gesteld, gaf als reden voor zijn vergiftigingspoging op dat hij zelfmoord wilde plegen, omdat zijn vrouw kortelings was overleden, maar dodelijk beangst was voor pijn. Hij zou zijn slachtoffer daarom als proefko nijn hebben gebruikt en met belangstel ling zijn ziekteproces hebben gevolgd. Minister Struijcken bestudeert problemen van randstad Holland Het rapport van de „werkcommissie westen des lands" is gereed gekomen. Het zal binnenkort worden gepubli ceerd. De regering zal zich op do pro blematiek vap het westen des lands beraden en daarbij dit rapport als een van haar uitgangspunten nemen. Dit heeft minister Struycken mee gedeeld in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begro ting van binnenlandse zaken. Een bende vogelvrijen heeft in het departement Tolima in Columbia een dorp overvallen en dertien per jonen met houwmessen vermoord. Het leger is op uitgebreide schaal een zui veringsactie in het gebied begonnen. 590 kubieke cm. met een boring en slag van resp. 76 en 65 mm. Het maxi mum vermogen van 22 p.k. sae wordt ontwikkeld bij 4.000 omw.-min. De snelheid van de wagen bedraagt 90 km. Het verbruik is 1 liter per 17 km. De wagen behoeft niet te worden door- gesmeerd omdat er geen smeerpunten zijn, terwijl het onderhoud zich be perkt tot olieverversen (2 liter). De prijs voor het standaardmodel bedraagt f 3980,en voor het luxe model f 4380. Naar de heer Van Doorne mededeel de zal in september-oktober met de produktie kunnen worden begonnen. Het is mogelijk in de huidige fabriek een jaarproduktie van 15000 DAF-per- sonenauto's te verwezenlijken. Binnen kort zal ook worden begonnen met de bouw van een nieuwe constructiehal, waardoor men de produktie kan ver hogen tot 25.000. Dit aantal wordt in 1960 reeds verwacht. Het aantal dea lers in de Benelux zal verdubbeld worden en komen eop een aantal van 200. Het ligt in de bedoeling de nieuwe Nederlandse auto te gaan exporteren. De succesvolle kennismaking van prinses Beatrix met Curagao is gistermorgen voortgezet met een bezoek aan de N.Y. de Curagaose Petroleum Industrie Maatschappij. Ongeveer tienduizend personen vinden in het grote bedrijf werk en een goede belegde boterham. Mis schien wel vijftien nationaliteiten zijn er onder de werknemers en employees vertegenwoordigd en de bedrijvigheid van deze industrie maakt Willemstad tot op een na de belangrijkste haven van het weste lijke halfrond. Door deze haven begon de prinses haar bezoek aan de fabriek. Na een tocht van ongeveer een half uur door de St. Annabaai en het Schottegat bereikte prinses Beatrix de Valentijn- pier. Tezamen met de directeur, de heer Biermann, maakte de prinses vervolgens een rit over het fabrieks terrein. Nadat een kopje koffie was gedron ken ten huize van de heer Biermann, bood hij de prinses als herinnering een bijzonder mooi roosjeskoraal, als mede een in leer gebonden beschrij ving van het bedrijf aan. KORTE RIT Ingezonden mededeling (adv.) Premier Nehroe van India heeft zijn Russische ambtgenoot Boelganin mee gedeeld, dat hp voorstander is van 'n internationale topconferentie. Maar, voegt Nehroe hieraan toe, zo'n con ferentie moet niet de vorm van een twistgesprek krijgen. Zij moet gehou den worden in een geest van werke lijke samenwerking. In zijn antwoord op Boelganins brief zegt de Indiase premier verder, dat India desgewenst gaarne aan een der gelijke conferentie zal deelnemen. Des middags volgde een korte rit door Emmastad, een van de woon wijken der employees, welke zijn eind punt vond op het Beatrixpieia. Hier waren 500 juichende schoolkinderen verzameld. Terwijl de prinses iangs de kinderschare liep zongen deze haar een welkomstlied toe. Bij de Beairix- boom, destijds door prins Bernhard geplant, boden twee kinderen H. K. H. cadeaus aan. In de namiddag bezocht prinses een ander deel van het eiland, n.l. het oostelijk deel. Het Curagaose volk is geen volk van uitbundigheid en het is niet altijd gemakkelijk de harte lijkheid en de gastvrijheid, die tot de beste eigenschappen-van de bevolking behoren, te herkennen, maar ook gis teren bleek de prinses steeds weer de spontaniteit van de bewoners van dit eiland te stimuleren. Haar eigen, op recht gemeende belangstelling en hartelijkheid was daar zeker niet vreemd aan. De ziekenfondsraad heeft besloten de bydrage van de afdeling verplichte ver zekering der algemene ziekenfondsen aan de diensten voor schooltandverzor ging opnieuw te verhogen. Deze bedraagt in het algemeen 75 pet van de kosten met een maximum van f7,50 per verplicht- verzekerd kind. Thans is dit maximum op f 9,gesteld. De voorzitter van de ziekenfondsraad heeft aan de fondsen te kennen gegeven, dat de raad hoopt en vertrouwt, dat zij ook voor de vrijwillige verzekering de verhoging zullen toepassen. De verhoging is noodzakelijk geworden door de aanpassing van het honorarium der schooltandartsen aan dat van de tand artsen, verbonden aan algemene zieken fondsen. Volgens de regeling, welke de centrale raad voor sociale tandheelkunde, met inachtneming van het resultaat van onderling overleg tussen gemeenten, zie kenfondsen en tandartsen, heeft ontwor pen, zal het honorarium van een school- tandarts naar gelang van de diensttijd variëren van f 1.350,tot f 1.500,resp. f 1.650,r-. Het verschil in maximum houdt verband met het niet of wel uitoefenen van een eigen praktijk. De meerdere kosten voor de zieken fondsen zullen voor het jaar 1958 naar schatting in totaal f 500.000 bedragen, waarvan f375.000 voor de verplichte en f 125.000 voor de vrijwillige verzekering. Het Witte Huls heeft woensdag de benoeming bekendgemaakt van M. P. Jomes, thans onderminister van bui tenlandse zaken belast met kwesties betreffende het Vere Oosten, tet am bassadeur in Indonesië. Jones volgt Allison op, die naar Washington is teruggeroepen. De be noeming moet nog door de Senaat wor den bekrachtigd. ^Tam-as de schooljeugd van de Cura gaose oliegemeenschap zal dit fraaie zakdoekendoosje aan H. K. H. Prinses Beatrix worden aangeboden. Het doosje is honderd jaar oud en vervaardigd van mahoniehout, met zilver ingelegd. De binnenzijde is van cederhout. De Argentijnse regering heeft dinsdag 45 officieren en onderofficie ren^ in vrijheid laten stellen, die be trokken waren bij een mislukte po ging in juni 1956 om ex-president Peron weer aan de macht te brengen. Het Tweede Kamerlid, de heer Eiber gen, heeft aan de minister van volkshuis vesting en bouwnijverheid gevraagd; 1. Heeft de minister kennis genomen van de vele mededelingen, erop wijzende, dat de particuliere sector van de wo ningbouw momenteel ver achterblijft? 2. Kan de minister mededelen of hem ook uit andere hoofde gegevens ter be schikking staan, die op een achterblij ven van deze sector wijzen? 3. Zo vraag 2 bevestigend wordt beant woord, wil de minister daarover dan gegevens verstrekken? 4. Is de minister niet van oordeel, dat, indien de particuliere sector inderdaad belangrijk achterblijft, maatregelen dienen te wordên genomen om de bouwactiviteit in deze sector te stimu leren? 5. Zo vraag 4 bevestigend wordt beant- Vrouw doodgeschoten De rechtbank in Amsterdam heelt gisterochtend de 46-j. iosarbeider J. G. P. uit Bussum, die op 14 juni j.i. zijn echtgenote met vijf revolverscho ten dodelijk verwondde, wegens dood slag veroordeeld tot acht jaar gevan genisstraf met aftrek van het voor arrest. Bovendien bepaalde de recht bank, dat de verdachte daarna voor waardelijk ter beschikking van de re gering wordt gesteld met een proef tijd van drie jaar onder toezicht. Er was 10 jaar plus voorwaardelijke terbeschikkingstelling geëist. Evenals de officier was de rechtbank van oor deel, dat de primair ten laste gelegde moord niet bewezen was, zodat hij daarvan werd vrijgesproken. De verdachte had al lange, tijd on enigheid met zijn vrouw, die hij een jaar geleden had verlaten. Op 14 juni zocht hij haar op en er volgde een gesprek over scheiding. De vrouw wilde alleen scheiden van tafel en bed, hetgeen echter o.a. zou inhouden, dat zij de werkeloosheidssteun zou ont vangen en dat de man alleen een in- validiteitsuitkering zou krijgen. Hij werd zo kwaad, dat hij een revolver trok en die op haar leeg schoot. Zijn 14-jarige zoontje was daarbij aanwe zig. De vrouw overleed enkele ogen blikken later op straat. woord, kan de minister dan mededelen of daartoe reeds stappen zijn onderno men en, zo ja, welke? 6. Zo nog geen stappen zijn ondernomen, is de minister dan bereid deze alsnog en op korte termijn te nemen? 7. Ziet de minister in dit verband moge lijkheden om tot een betere subsidie regeling te komen voor: a. het bouwen van woningen onder de regeling eigen woningbezit; b. het bouwen van pre miewoningen? 8. Acht de minister een regeling voor het verstrekken van een tijdelijke rentebijslag gewenst en, zo ja, is hij bereid daartoe de nodige stappen te ondernemen? Scotland Yard is van mening, dat de man, die schuldig wordt geacht aan een aantal moorden op vrouwen onder wie het negentienjarige Nederlandse meisje Maria Kriek een sexuele maniak is van middelbare leeftijd. De man zou van gemiddelde grootte zijn, stevig gebouwd, een bleke gelaatskleur hebben en een bril dragen met een hoornen montuur. Hij zou sinds twee jaar enige moorden hebben gepleegd, o.a. op de 36-jarige me vrouw Diane Suttey, die in september 1956 op een afgelegen pad bij Hampstead werd gedood. Scotland Yard is tot deze mening gekomen, op grond van haar be vindingen bij het onderzoek naar de moord op de zeventienjarige Ann Noblet, wier lijk in het weekeinde werd gevon den. De politie veronderstelt, dat de da der een bewoner van het Graafschap Es sex of het aangrenzende Herfordshire is, daar de drie genoemde moorden in dit gebied zijn gepleegd. Nieuwe sleutel? Volgens de Daily Sketch heeft Scotland Yard sen mogelijk ^nieuwe sleutel voor de oplossing van de moord op Ann No- blett In handen: een bevroren traan, die men in de traanbuis van haar ljjk ont dekte. Deskundigen zouden hieruit kun nen afleiden welk soort koelinstallatie voor het bewaren van het ljjk is gebruikt en zo het aantal mogelijke daders aan zienlijk verkleinen. Het „rechts houden" hebben wij aan Napoleon te danken, aldus wordt door „The Britisch Travel Association" in haar blad uiteengezet. Bij onderzoek bleek de redactie, dat het tot het einde van de 18de eeuw in Europa algemeen gebruikelyk was links te houden. Het zwaard werd namelijk links gedragen. Indien men werd aange vallen, was de aangevalle ne onmiddellijk in een goede gevechtspositie, n.l. met het zwaard in de rech terhand en de linkerzijde automatisch door dit wa pen beschermd. Tot op dat ogenblik was het eveneens de gewoonte van de mees te legers om van links aan te vallen. Napoleon wierp echter deze orthodoxe theorie over boord en stichtte bij zijn vijanden grote verwar ring door met zijn kanon nen de rechterflank te be stoken. Hjj ontdekte te vens dat de vijand in nog grotere verwarring kwam, wanneer zijn Franse troe pen aan de rechterzijde van de weg liepen, dus te gen de gewone rijrichting van het verkeer in. Over al waar de Franse legers na hun overwinning op rukten, beval Napoleon dat ook het niet-militaire ver keer rechts moest houden. De macht van de keizer bereikte echter Groot-Brit- tannië noch Zweden, in welke landen het verkeer dan ook trouw „links" bleef houden. Tijdens de bijeenkomst van de generale synode der Nederlands Her vormde kerk heeft dr. G. P. H. Locher namens de Raad voor de Zen ding mededeling gedaan over de verhoudingen van de kerk in Indo nesië en de Nederlandse zendingsarbeiders in haar midden. Dr. Lochèr noemde het beeld van de situatie onoverzichtelijk. Toch is wel duide lijk, dat drie grote machten, namelijk het communisme, het nationa lisme en de Islam met elkaar strijden. Dit wordt doorkruist door strijd over het centralisme. De economische situatie werd slechter, verergerd door de maat regelen tegen de Nederlanders. Java ontvangt al geruime tijd niets meer van de buitengebieden. Valt Indonesië uiteen? Komen er nieuwe explosies? Merkwaardig: de verhouding tussen de Nederlandse en Indonesische kerken werd in de laat ste jaren steeds beter, terwijl die tussen de regeringen voortdurend slechter werd. Op 12 december j.l. heeft het moderamen van de raad van kerken in Indonesië hierover ge schreven én aan de Nederlandse zen dingsarbeiders én aan de synodes der Indonesische kerken. Daarin wordt uitdrukkelijk gepleit voor een steu nende houding tegenover de Neder landse zendingsarbeiders. De kerken zijn rondom de Nederlandse zendings arbeiders gaan staan. De eenheid in Jezus Christus ging voor hen uit boven nationale scheidingen. Deze zendingsarbeiders leven in tussen in een wereld, waarin an dere Nederlanders weggaan. Maar geen enkele Hervormde zendings arbeider heeft te kennen gegeven te willen repatriëren. Bij alle pes simisme is men gesterkt door de houding van de Indonesische ker ken. EENHEID Ter vergadering voerde eveneens het woord ds. S. Marantika, die veer tien jaar predikant op Ambon is ge weest en nu drie jaar als secretaris van de raad van kerken in Indonesië werkt. Het is een voorrecht, aldus ds. Marantika, de eenheid in Christus uit te dragen, vooral in Azië. En juist nu bij alles wat tussen onze volken ge beurt. Hij is ervan overtuigd, dat de eenheid in Christus op onze schou ders is gelegd. Dit uit te dragen, ook in Indonesië, is geen zaak van een anti-nationalistische stemming, maar een principieel christelijk getuigenis. De synode behandelde voorts de no ta, ingediend door de raad voor de zaken van kerk en samenleving, over ploegenarbeid en zondagsarbeid. In deze nota wordt vooral de feitelijke situatie beschreven, terwijl gesteld wordt, dat de vraag naar het onttrek ken van het economisch leven aan geestelijk-zedelijke maatstaven aan de orde moet komen. De synode kwam, na bespreking, tot het besluit, aan de raad voor kerk en samenleving hier over een rapport te vragen. Beroepen werd verklaard tot pre dikant voor buitengewone werkzaam heden in verhand met zijn benoeming tot jeugdsecretaris van de Nederland se zendingsraad, ds. A. de Haan te Hansweert. Hem wordt door do zen dingsraad opgedragen de bevordering van zendingskennis en belangstelling onder de georganiseerde jeugd en de scholieren. ACTIE KERKBOUW Ds. H. J. F. Wesseldijk, secretaris van de generale financiële raad, deed mededeling van de stand van zaken betreffende de kerkbouw. In de laat ste jaren zijn 370 kerken nieuw ge bouwd en grondig gerestaureerd. Bo vendien worden plannen gemaakt voor 124 nieuw te bouwen kerken, waarvan slechts 57 in het westen des lands. Hiervoor zou naar schatting 62 miljoen gulden nodig zijn. Wordt de wet-Sassen in haar huidige redactie aangenomen, dan mag daarvoor van overheidswege op 12 miljoen gulden worden gerekend. De rest, 50 miljoen gulden, ligt voor de verantwoordelijk heid der kerk. Een groot aantal ge meenten kan het geld opbrengen, men kan lenen en op die manier de kos ten voor een deel naar de toekomst verschuiven, maar nodig lijkt het toch, dat voor de bouw van deze nieuwe kerken 1212 miljoen gulden op korte termijn op tafel komt. Een financiële actie is nodig, de gemeen ten dienen daarbij ingeschakeld te worden. Het moet een actie van sy node en gemeenten samen worden. 'erder w-.rd nog mededeling ge daan over de provinciale werkbezoe ken van het moderamen, die van grote betekenis zijn. In de eerstkomende maanden zal o.m. Zeeland worden bezocht. Dodelijk ongeval te Den Bosch Gisteren tegen de avond is het zes jarig dochtertje van de familie II. uit 's-Hertogenbosch bij het spelen tegen een passerende papierauto gelopen. Het kind werd tegen het wegdek ge smakt en overleed een half uur later in het grote ziekengasthuis. De chauffeur had van het ongeval niets bemerkt. Gistermorgen is plotseling te Kampen overleden prof. 11 Deddens, hoogleraar aan de Theologische Hogeschool (Vrijge maakt) te Kampen. In de nacht van woensdag op donder dag kreeg de hoogleraar een ernstige beroerte, waarna hij in het ziekenhuis werd opgenomen, waar hij des morgens overleed. Prof. Deddens werd geboren op 13 ja nuari 1891 en werd dus 67 jaar oud. Hf) werd predikant te Brielle op 12 septem ber 1920, te Rijswijk op 8 juli 1923, te Groningen op 23 april 1934. Bij de ker kelijke vrijmaking was hij lid van de sy node, en werd tegelijk met ds. D.' van Dijk, geschorst. Hij kreeg emeritaat op 1 november 1945, waarna hij benoemd werd tot hoogleraar aan de (vrijgemaak te) Geref. Theologische Hogeschool te Kampen, waar hij doceerde in de vakken Vaderlandse en Algemene Kerkgeschie denis, Symboliek en Kerkrecht. Prof. Dedens nam actief deel aan het kerkelijk leven. Hij was op de laatste sy node te Enschede regelmatig als adviseur bij verscheidene moeilijke zaken aanwe zig. Na het overlijden van prof. dr. K. Schilder, in 1952 werd hij hoofdredacteur van het kerkelijk weekblad De Reforma tie, welke functie hij tot april 1956 heeft vervuld. Eveneens werd hij na het over lijden van prof. Schilder redacteur van het kerkelijk Handboek, uitgave Ooster- baan Sc Le Cointre N.V. te Goes. De begrafenis zal maandag a.s. plaats hebben. Ontploffing in Paleis de Bourbon In het Paleis de Bourbon te Parijs, waar de Franse nationale vergadering woensdagavond vergadert, heeft zich een hevige ontploffing voorgedaan, die het gebouw op zijn grondvesten deed schudden. Er js, blijkens een me dedeling van de politie, nienAnd ge wond. De ontploffing heeft zich voorge daan in een toilet in de benedenver dieping van het gebouw, dat gewoon lijk door afgevaardigden en paleis wachten wordt gebruikt. Door de kracht van de ontploffing werden vensters verbrijzeld en (leuren uit hun hengsels gelicht.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3