De voetbal van zaterdag MOTIE I MOTIE II Drank recept tegen griep Aatï de top! Controverse tussen stichting Sportbelangen en Adviesraad Kring O. 'Zwd'Beveland van ZLM vergaderde te Kruiningen Harde strijd te Arnemuiden verwacht De heer Wats (Sluiskil) officier ON Vlissingse sportlieden willen meepraten Verzet tegen betaling aanslag van Landbouwschap is dom Weinig waardering voor enquête Probaat middel om hechtenis te krijgen Eerste besprekingen prijzen van tarwe en bieten Voor in bedrijf medewerkende kinderen Tegenstrijdige uitspraken inhouding loonbelasting en premie A.O.W» Krimpen van pijn Vrijdag 7 februari 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Op het sportterrein te Arnemuiden zal zaterdagmiddag, als het weer het niet onmogelijk maakt, de grote derby in de Eerste Klasse van het zaterdagvoetbal plaats vinden. Arnemuiden I krijgt bezoek van Nieuwdorp I, de koploper, die thans met 25 punten uit 15 wedstrijden de leiding in de Eerste Klasse heeft. Arnemuiden speelde tot dusver 13 wedstrijden en heeft 22 punten. Ongetwijfeld zal er hard worden fevochten voor de punten, doch of Arnemuiden in staat zal zijn, de ezoekers te bedwingen valt te betwijfelen. Nieuwdorp speelt in deze competitie een bijzonder goed systeem en wanneer de Arnemuiders zaterdagmiddag blijven vasthouden aan het tot dusver door hen ge volgde spel: alles via het midden van het veld, dan zal het wel eens kunnen zijn, dat men behoorlijk de kous op de kop krijgt. Een geluk voor Arnemuiden is, dat men zaterdagmiddag met het volledige elftal in het veld hoopt te komen. In deze eerste klasse gaat Krabben- dijke op bezoek in Axel. Het komt ons voor, dat wanneer Krabbendijke een gelijkspel weet te behalen tegen AZW Inen meer dan tevreden mag zijn. Spui, dat sterke aanspraken maakt op de vierde plaats, gaat op bezoek bij Co- lijnsplaatse Boys en zal ongetwijfeld de punten mee naar huis nemen. Ril- landia I krijgt bezoek van Terneuzen en met een beetje geluk zal Rillandia eindelijk weer eens een overwinning kunnen boeken. Zaamslag I krijgt We- meldinge op bezoek, zodat er voor hen geen winst valt te behalen. In de tweede klasse A speelt Zee land Sport VI tegen Middelburg V en de punten zal men wel aan de bezoe kende Middelburgers moeten meege ven. Koploper VCK I gaat op bezoek bij Nieuwland I, de hekkesluiter, zodat voor deze wedstrijd de uitslag niet moeilijk is te voorspellen. Oostkapelle I krijgt bezoek van de Souburgers en daar beide ploegen vrijwel even sterk zijn, zal het erom spannen, wie de punten in bezit krijgt. Een gelijkspel Verwachten we in deze wedstrijd be slist niet, eerder een (kleine) overwin ning voor Oostkapelle. Veere I, dat be zoek krijgt van Serooskerke I, zal het tegen dit iets sterkere elftal wel niet kunnen bolwerken, wedstrijden op het programma. Goes V MEN MAG NIET verwachten, dat naar aanleiding van de in de recente zitting van Provinciale Staten van Zeeland met algemene stemmen aan genomen motie n.a.v. de toewijzing van woningwetwoningen aan de pro vincie Zeeland Haagse ambtenaren in rep en roer zullen komen, om zich te bezinnen (modewoord van deze tijd) op de vraag, of geen onrecht is ge daan aan de bewoners '"fc" Zeeuwse gewest. Evenmin als verwacht mag worden, dat men op de regeringsbureaus ner veus wordt bij het ontvangen van tele grammen van deze en gene groep uit den lande, die beweert miskend te zijn. Heeft het wel zin ,om in de zittin gen van Provinciale Staten moties aan te nemen, die betrekking hebben op het leid van de landsregering? Deze vraag heeft men ons gesteld en uit de wijze, waarop men dit vroeg, ble<A dat men het indienen en stemmen over de betrokken motie een zinloze ver toning heeft gevonden. Wjj kunnen het daarmede niet eens zijn. Bij de algemene beschouwingen van de fractieleiders in de staten bleek, dat al deze heren verontwaar digd waren over de geringe toewijzing. Natuurlijk veronderstelde nie/and, dat Gedeputeerde Staten het hoofd }n de schoot zouden leggen en berus ten in de Haagse beslissing. De motie was dan ook niet bedoeld, om de Gedeputeerden een noodzake lijke por te geven, om eens in Den Haag „aan de bel te trekken", zoals dat tegenwoordig heet. Echter wel, om aan het pogen van Gedeputeerde Staten, om een wijziging in de toewijzing te krijgen, kracht bij te zetten. Men moet weten, dat het hier niet gaat om een hobby van een aantal heren in Middelburg, doch dat heel Zeeland hier achter staat. EEN AANTAL JOURNALISTEN heeft, gezeten op de perstribune van de Vlissingse gemeenteraad, een „mo tie" ingediend, waarin werd gevraagd daar koiHt het stuk op neer de besprekingen niet nodeloos te rekken, door uitvoerig te bespreken, wat ook in enkele woorden kan worden ge zegd. Het komt namelijk wel eens voor, soms zelfs in raadsvergaderingen, dat het breedsprakige wordt verkozen bo ven het bondige. En de tijd, die naar men zegt geld is, gaat aldus onren dabel voorbij. De Vlissingse journalisten verzoch ten hun acht'bre vroedschap, aan overmatig woordengespui niet mee te doen. De burgemeester las deze motie (se rieus) voor en, eveneens serieus, be sloot de raad, deze voor kennisgeving aan te nemen. Men heeft zich niet verdiept in de vraag, of journalisten wel gerechtigd zijn, moties in te dienen in de raad. Men kan zich tenslotte ook niet overal in verdiepen. Nu horen wij echter, dat er ergens in het westen van ons goede vaderland pennebroeders zijn, die zich zeer se rieus „bezonnen" hebben op de vraag laat ons zeggen de kwestie want dat past bij deze tijd of journalis ten moties mogen indienen. En zij hebben daar brieven over gé schreven aan collega's, opdat meer mensen zich zullen gaan verdiepen ln deze materie en tot bezinning zullen komen. En nooit meer moties zullen indienen bij gemeenteraden. Hoogstens stille wenken geven in het genre van het aanbieden van de spreekwoordelijke schoenen voor wie deze passen. Maar: nooit per motie. Zelfs geen „serieuze"". Alsof journalisVm niet evengoed burgers zijn, die per brief of per motie hun opvatting aan de raad mogen kenbaar maken. In de tweede klasse B staan vijf zal het wel af moeten leggen tegen het veel sterkere Mevo I, terwijl Kloe- tinge I, dat Heinkenszand I op bezoek krijgt, er wel voor zal zorgen, dat Heinkenszand zijn twaalfde nederlaag zal lijden. Kapelle I krijgt Wissekerke op bezoek en zal de Noord-Bevelan ders met lege handen terug sturen, en Yerseke III, dat in deze klasse leidt, gaat op bezoek bij Kats I, zodat het on getwijfeld zijn positie weet te verste vigen. Een spannende wedstrijd zal Holfaartsdijk ISVD I zijn, waarin beide ploegen de kostbare punten niet cadeau zullen geven. Het zou wel eens op een zege voor Wolfaartsdijk kunnen uitdraaien. In de tweede klasse C speelt We- meldinge II tegen Colpl. Boys II en het zal hier een gelijk-opgaande wed strijd worden. Nieuwdorp II krijgt be zoek van Kapelle n ook hier weer koploper tegen hekkesluiter met 'een voor een ieder te bepalen uitslag, terwijl Krabbendijke II weinig moeite zal hebben met het bezoekende Kloe- tinge II. In de Tweede klasse E spelen VCK H tegen Arnemuiden III (overwinning voor de vissersmannen), SVD II tegen Beren I (winst voor de Beren) en Se rooskerke II krijgt bezoek van 's-Heer Hendrikskinderen en zal de winst uit eigen huis zien verdwijnen. In Zeeuwsch-Vlaanderen in de tweede klasse F spelen Tern. Boys II tegen AZW n zeer waarschijnlijk een gelijkspel Driewegen II tegen AZVV Hl winst voor Driewegen Hoek I krijgt Zaamslag H op bezoek en ook hier ontbrandt een strijd tussen twee gelijkwaardige ploegen, terwijl Spui II geen winst kan halen uit de ontmoetin tegen Hoek II. De commissaris der Koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft donderdagmiddag in het Groot- Casino van de Compagnie Neerlandai- es de l'Azote, de versierselen, beho rende bij de onderscheiding officier in de Orde van Oranje-Nassan, uitgereikt aan de oud-bedrijfsleider van de ONA te Sluiskil, ir. C. F. M. J. Wats. De heer Wats, die thans is gepensioneerd, is nog Belgisch consul in Zeeuwsch- Vlaanderen, in welke functie hij de belangen van ongeveer vijfduizend in Zeeuwsch-Vlaanderen wonende Bel gen behartigt. Deze onderscheiding is de heer Wats verleend wegens zijn grote aandeel in de wederopbouw en het herstel van het ONA-bedrijf na de Tweede We reldoorlog, en voor zijn activiteiten op maatschappelijk gebied in de streek van het Kanaal van Sas van Gent naar Terneuzen. Hij heeft o.m. de Belgische onder scheidingen ridder en officier in de Leopoldorde, ridder en officier in de Belgische kroonorde, en het Belgisch oorlogs- en vuurkruis uit beide we reldoorlogen. De heer Wats is verder nog verbon den aan het Ingenieursbureau dr. Kui pers te Den Haag en adviserend in genieur van het onlangs te Terneuzen gevestigde industriecentrum „Cera- cem". Uit een persbericht van het Rode Kruis blijkt, dat de provincie Zeeland bij de campagne 1957 aan de top van de inzameling stond en f61.150, of 99,2 procent van het streefbedrag opbracht. Vragen Eerste Kamerleden De Eerste Kamer heeft donderdag een kort eindverslag uitgebracht over de begroting van binnenlandse zaken. Het is de commissie van voorbereiding gebleken, aldus dit eindverslag, dat vele leden gaarne alsnog zouden ver nemen, waarom laatstelijk in Middel burg geen lid van de partij van de ar beid tot burgemeester was benoemd. Zij meenden te weten, dat er wel kan didaten waren, leden van genoemde partij, die voor een benoeming in aan merking kwamen. De bedoelde leden wezen er in dit verband op, dat de partij van de arbeid in Middelburg de sterkste partij is (8 van de 19 raads leden). Het reeds lang bestaande conflict tussen de „Stichting Sportbelangen" enerzijds en de „Adviesraad" ander zijds te Vlissingen, heeft geleid tot het aftreden van het bestuur van de Ad viesraad. De geschilpunten tussen deze twee lichamen zijn terug te brengen tot de ontstemming in de Adviesraad, dat men té weinig in de Vlissingse sport belangen wordt gekend ondanks het feit, dat men drie afgevaardigden in het Stichtingsbestuur heeft en drie van de zeven plaatsen inneemt en onte vredenheid doordat de Stichting Sportbelangen géén rekening houdt met de adviezen, door de Adviesraad uitgebracht, waardoor verdeling van zaalruimte, trainingsvelden etc. an ders wordt geregeld, dan de Advies raad wenselijk acht. De adviesraad, samengesteld uit de afgevaardigden van de Vlissingse sportbonden willen méé praten met het Stichtingsbestuur. In november van het vorig jaar be legde de Adviesraad een besloten bij eenkomst waar gesproken werd over de verhouding tussen Stichting Sport belangen en Adviesraad en hiervoor had men óók een uitnodiging gezon den naar de Stichting Sportbelangen. Doch de leden der stichting, de drie afgevaardigden v.d. Adviesraad incluis oordeelden, dat men niet op het matje geroepen wenste te worden en zij ver schenen niet op deze bijeenkomst. Het gevolg was dan ook, dat de ver gadering v. d. Adviesraad besloot, het vertrouwen in de drie afgevaardigden op te zeggen en hen te verzoeken hun zetels ter beschikking te stellen. GEEN BESLISSING Toen de Stichting Sportbelangen de ze beslissing ter ore kwam, verzocht men de Adviesraad om een gezamen lijke vergadering ter bespreking van de moeilijkheden. In „Delta" werd daartoe deze vergadering gehouden. De voorzitter der Stichting Sportbe langen, wethouder Post, belichtte de moeilijkheden door de bril van het Stichtingsbestuur en achtte het on juist, dat de afgevaardigden van de Adviesraad steeds rekening moeten houden met de wensen en verlan gens van de Adviesraad, waardoor zij „marionetten" zouden worden. Hij betwijfelde voorts het recht van de Adviesraad om de afgevaardigden nog in een zittingsperiode van hun post terug te roepen. Het lid van het Stichtingsbestuur, de heer M. J. van Poelje bepleitte, dat iedere bestuurder een eigen verant woordelijkheid moet hebben. Men kwam echter niet tot een gun stig vergelijk. De voorzitter des V.C. Vlissingen, de heer A. W. Levering be toogde, dat men waardering heeft voor de Stichting Sportbelangen en hetgeen er in de drie jaar werd bereikt. Want de Stichting behandelt nu niet alleen meer de sportaccomodatie, doch behar tigt nu óók de sportbelangen. De ont stane controverse was reeds lang te voorzien en met klem drong hij er op aan, ter oplossing van het geschil, de Adviesraad méér vreantwoordelijkheid te geven. „Wij willen meepraten" al dus de heer Levering. MOTIE INGETROKKEN Na lang debatteren kwam het voor stel uit de vergadering, de motie in te trekken, doch voordat dit in stem ming werd gebracht merkte de voor zitter v.d. Adviesraad, dhr C. Oreel, op, dat het intrekken der motie géén verandering brengt inzake de princi piële vraag: waar staat de Adviesraad nu feitelijk bij de Stichting? Wanneer de motie wordt ingetrokken blijft al les bij het oude eri zal de Stichting Sportbelangen de adviezen, uitge bracht door de Adviesraad blijven ne geren en ondanks deze adviezen eigen beslissingen blijven nemen. Nadat het Intrekken van de motie tegen de drie afgevaardigden in stem ming was gebracht werd deze inge trokken met 11 stemmen voor, 8 stem men tegen en 2 blanco stemmen. Door dat de vergadering besloot de motie in te trekken zag het bestuur zich ge noodzaakt in zijn geheel af te treden. Men zal echter de belangen'der Ad viesraad blijven behartigen totdat in februari-maart de algemene ledenver gadering wordt gehouden. In de gisteren te Kruiningen gehouden vergadering van de kring Oost-Zuid-Beveland van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij heeft de secretaris der Z.L.M., mr. J. F. G. Schlingemann, een causerie ge houden over het onderwerp „De plaats van de boerenstand in de maat schappij van heden". Hij besprak verscheidene onderdelen van de landbouwpolitiek. De moeilijkheid van de regering, al dus de heer Schlingemann, is, dat Ne derland een grote veehouderij heeft, waarmede op de wereldmarkt moet worden geconcurreerd. Spr. behandel de de monopolieheffing op buitenland se granen, besprak het prijsbeleid tav. de iandbouwprodukten en merkte tav. dit laatste o.m. op, dat men bij de hui dige wijze van prijsvaststelling achter de feiten aanloopt. De prijzen worden bekendgemaakt, als het meeste zaad reeds in de grond zit. De heer Schlingemann zette de be tekenis van het Landbouwschap uit een. Hij gaf toe dat er aan dit appa raat nog gebreken kleven, doch wees er anderzijds op, dat het van het groot ste belang is, dat de Nederlandse land bouw een georganiseerde staf van des kundigen heeft, die de belangen van de boer bij de regering kan bepleiten. Hiervoor zijn specialisten nodig en er is niet aan te ontkomen, dat hiermede kosten zijn gemoeid. De heer Schlin gemann merkte op, dat voor de Stich ting van de Landbouw ook betaald moest worden. Toen werden de bedra gen echter van de opbrengsten van melk, suikerbieten enz. afgetrokken. Het Landbouwschap stuurt thans een aanslag. Betalen moest men vroeger zowel als nu; er is alleen verschil in methode. DOM Wat betreft de weigering van een boer te Oostkapelle, om de hem van wege het Landbouwschap opgelegde aanslag te voldoen, zeide de heer Schlingemann de houding van de land bouwer dom te vinden. Bovendien is gebleken, dat de andere boeren hun aanslag wel hebben voldaan. De Z.L.M.-secretaris wees nog op de taak van Het Landbouwschap om de boeren, die in hun bedrijfsuitoefening bedreigd worden, door de uitbreiden de industrie (in Zeeland het Sloeplan) bij te staan, wanneer onteigening van gronden aan de orde wordt gesteld. Tenslotte vestigde de heer Schlinge mann nog de aandacht op de Benelux en de Euromarkt. ENQUETE Voor de recente enquete van het Landbouwschap over de houding van Amerikaanse hulp aan buitenland De woordvoerder van het Witte Huis heeft woensdag te verstaan gegeven dat président Eisenhower in de laat ste dagen van februari het Ameri kaanse congres zijn jaarlijkse bood schap over de hulp aan het buitenland zal voorleggen. Op 25 februari zal de president voorts een rede houden over de buitenlandse aspecten van de nationale veiligheid der V.S. De officier van justitie te Middelburg heeft donderdagmiddag tijdens een zitting van de hoofdstedelijke politierechter tegen de 42-jarige handelaar in olie en scheepsbenodigdheden J. P. W. (Wemeldinge) een boete van 300,en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met drie jaar proeftijd geëist. W. werd ervan verdacht, van diefstal afkomstige benzine *e hebben gekocht, zodat hij van heling werd beschuldigd. De politierechter, mr. B. S. Sieperda, veroordeelde de parlevinker overeenkomstig de vordering. De man, die de benzine ten verkoop had aangeboden, schipper B., van het Zwitserse tankschip „Mariano", werd conform de eis tot 200,boete veroordeeld. Deze zaak kwam aan het rollen, toen de rijkspolitie op 30 oktober van bet vorig jaar tegen een aantal met ben zine gevulde vaten opliep, die zo maar aan de waterkant lagen. Bij bet onder zoek kwam vast te staan, dat W. kort daarvoor van schipper B. 300 liter ben zine had gekocht, naar de parlevinker ter zitting zei, voor 27 cent per liter. Normaal is de prijs 47 cent De officier van justitie, mr. J. L An- dreae, wees er op, dat W. op deze ma nier stelselmatig benzine van schip pers van tankschepen kocht, wat er op neer komt, dat W. zeker een 3 a 4000 liter benzine op deze wijze heeft „over genomen". „U verdiende minstens een kwartje per liter," aldus de officier, „normaal is dat twee cent". In de boe ken stond van deze zaken niets ver meld. De raadsman van W., mr. P. C. Adri- aanse, vond de gevorderde boete vrij hoog, gezien het feit, dat zijn cliënt zijn vergunning als parlevinker is ont nomen. „Dit betekent voor hem een zeer grote financiële strop", betoogde de verdediger. „GRIEPPATIENT" De Middelburgse makelaar M. S. stelde op 19 december de speurtalenten van de politie in zijn woonplaats op de proef. Want toen hij, onder invloed van sterke drank verkerend, met zijn auto op de hoek Korte DelftDam wegreed en een hoofdagent probeerde, hem te laten stoppen, trapte de man op het gaspedaal, doofde zijn lampen en ver dween al slingerend, daarbij door de Korte Delft in de „verkeerde" richting rijdend. Het bleek echter met het speurtalent van de Middelburgse poli tie best te gaan, want een half uurtje nadien werd S. het bureau binnen ge bracht. „Ik had wat last van griep", zei de makelaar tegen de politierechter. Laatstgenoemde was evenwel van oor deel dat het alcoholpercentage van 2.30 pro mille oorzaak van de zonderlinge gedragingen was. De officier van ju stitie vroeg zes weken hechtenis, waar van drie weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en ontzeg ging van de bevoegdheid, motorrijtui gen te besturen, voor de tijd van één jaar. De verdediger, mr. J. J. van der Weel, bracht naar voren, dat S. weinig sterke drank pleegt te gebruiken. Die avond was echter door omstandighe den het tegengestelde het geval ge weest. De eis kwam mr. Van der Weel te hoog voor en hij bepleitte een voor waardelijke straf. Aan dit verzoek wilde de politie rechter met het oog op de ernst van het feit niet voldoen en S. werd ver oordeeld tot zes weken hechtenis, waarvan vier weken voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, alsmede vier maanden ontzegging. DURE STENEN EN KLAPPEN Drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en f 76 boe te kreeg de Terneuzense chauffeur A. J. D. Bij een affaire in de straat, waar hij woont, wa3 de politie ten tonele verschenen. Dit was D. blijkbaar niet welgevallig, want een politieman moest een klap incasseren. Tweeduizend stenen nam de sjou werman J. W. (Ovezande) op het eind van het vorige jaar bij zijn werkge ver weg, een hoeveelheid, die een de stedeling t.a.v. de boer had spreker weinig waardering. Aan het slot van zijn betoog wekte de heer Schlingemann de landbouwers op, zorg te dragen voor een goede ont wikkeling. BELASTINGEN De heer W. Paauwe, hoofdambtenaar van het Boekhoudbureau der Z. L. M., heeft vervolgens een belangwekkende causerie gehouden over tal van actu ele belastingvraagstukken. De vergadering werd op prettige wijze geleid door de voorzitter van de kring, de heer Joh. Glerum. De in binnen en buitenland be kende kaarsenfabrieken Gouda-Apollo gaan op 23 mei hun eeuwfeest vieren. In deze bedrijven werken 425 mensen aan de vervaardiging van een zeven tigtal produkten, hoofdzakelijk in de chemische sector. De hoofdprodukten zijn kaarsen (stearine), oleine voor de zeepfabrieken en glycerine. 0 Professor Fred Whipple van de uni versiteit van Harvard heeft woensdag in Chicago verklaard, dat Amerikaanse technici gereed zijn om volgend jaar een raket met een ontplofbare lading naar de maan te zenden. Hij voorspelde dat in 1965 een bemande satelliet zal worden gelanceerd en dat in 1968 de eerste men sen op de maan zullen landen. In de Sowjet-Unie is het eerste deel van de oorlogsmemoires van generaal De Gaulle verschenen. In een voorwoord wordt verklaard, dat De Gaulle zijn an tipathie voor het Sowjet-regime niet on der stoelen of banken steekt maar dat hij eigenlijk niets van het communism» begrijpt. Niettemin zijn de memoires be langrijk voor de bestudering van het he dendaagse frankrijk, aldus het voor woord. Het tweede deel van de memoires zal binnenkort verschijnen. Teneinde de werkzaamheden op het gebied van de visuele hulpmidde len voor het onderwijs zoveel moge lijk te bundelen is een uit twaalf le den bestaande commissie „televisie en onderwijs" gevormd. Hierin hebben de drie samenwerkende pedagogische centra elk drie leden benoemd, even als de stichting Nederlandse Oudfi£- wijs Film. De mogelijkheden van de televisie bij het onderwijs zullen wor den bestudeerd. De oplossing van het lerarentekort zal dan echter met als uitgangspunt dienen. 0 De bekende Britse schrijver Charles Morgan is donderdag plotseling te Lon den overleden. Hij is 64 jaar geworden. Morgan, romanschrijver en essayist, is tijdens de eerste wereldoorlog in Neder land geïnterneerd geweest. Hij is jaren lang literair medewerker van de „Times" geweest. Naar wij vernemen, zullen volgende week in Den Haag de eerste bespre kingen tossen minister Vondeling en de georganiseerde landbouwers wor den gevoerd over de vaststelling van de garantieprijzen van bieten en tar we. Blijkens de cijfers van het Landbouw- Economisch Instituut (L.E.I.) moeten deze prijzen worden verhoogd. Over de voorcalculatie van de bietenprijs bestaat, naar wij vernemen, geen eens gezindheid tussen de minister en het Landbouwschap. Verwacht wordt, dat hierover tal van woorden gewisseld moeten worden, alvorens tot overeen stemming te geraken. Het is vrijwel uitgesloten, dat de prijzen van tarwe en bieten verlaagd zullen worden. Het Hof te Den Haag heeft, zitting houdend te Middelburg, uitgesproken, dat, wanneer kinderen in het bedrijf van hun ouders werkzaam zijn, er sprake is van een arbeidsovereenkomst of dienstverhouding in de zin der wet. Dientengevolge is, aldus het Hof, in houding van loonbelasting en van pre mie voor de Algemene Ouderdomswet (A.O.W.) noodzakelijk. Het is zeer opmerkelijk, dat het Hof .in Arnhem onlangs een uitspraak heeft gedaan, waarin precies het tegenover gestelde werd beweerd. Het Arnhemse Hof sprak uit, dat er in het geval van medewerkende kinderen geen sprake is van een dienstverhouding en dat dus geen loonbelasting en premie A. O.W. hoeft te worden ingehouden. De mogelijkheid bestaat, dat van de zijde der belastingen in Zeeland ge tracht zal worden tot inning van de belasting en premie over te gaan op grond van de uitspraak van het Hof te Middelburg. In een gisteren te Kruiningen gehou den vergadering is echter vanwege het boekhoudbureau der Zeeuwse Land- bouwmaatschappij geadviseerd, nog met betaling te wachten, tot de uit spraak in kracht van gewijsde is ge komen. De Hoge Raad zal terzake een uit spraak moeten doen. Het boekhoudbureau der Z.L.M. heeft een uitspraak van het Hof te Middelburg uitgelokt. C.B.TJB.-OORDEEL Naar wij van de zijde van de C.B. T.B. vernemen, heeft deze organisatie ook reeds enkele proefprocessen over deze zaak lopen, om zo een uitspraak uit te lokken. Hij is o.m. betrokken bij de uitspraak te Arnhem. De C.B.T.B. staat op het standpunt, dat, als kinderen op het bedrijf van hun ouders werken, er geen sprake is van een arbeidsverhouding, op grond waarvan belasting- en premieheffing zou moeten plaats vinden. Er is wel een gezagsverhouding, maar die is ge baseerd op de familieverhouding en de positie van de vader als hoofd van het gezin. Uit dien hoofde meente de C.B.T.B., dat het niet de taak van de wetgever kan zijn, deze gezagsverhoudingen aan te tasten, doch dat integendeel de wet geving daaraan aangepast moet wor den. FISCAAL STANDPUNT Wij staken ons licht over deze zaak op in belastingkringen. Het bleek ons daarbij, dat de Hoge Raad reeds eerder heeft uitgesproken, dat bij medewer king der kinderen er sprake kan zijn van een arbeidsverhouding. De uit spraak te Arnhem hield in, dat er geen waarde vertegenwoordigde van ruim f270. Het was de bedoeling, van het gestolen materiaal een keukentje te bouwen. Van dit plan kwam echter niets terecht en bovendien werd W. donderdag veroordeeld tot een maand drie jaar proeftijd en f 50 boete, con form de eis. De tractorchauffeur A. P. (Rilland) werd op 19 december j.l. zo kwaad op een buurvrouw, dat hij deze met een gevangenisstraf voorwaardelijk met stuk hout op het hoofd sloeg. De oor zaak van dit alles was, dat de kinderen van P. en die van de vrouw ruzie ge maakt hadden. De vrouw sloeg toen het zoontje van P., maar de chauffeur was van mening, dat hij dit niet over zijn kant kon laten gaan. Vandaar die klap. „P. heeft die vrouw afgetuigd", oordeelde mr. Andreae, „en dit is niet op één lijn te-stellen met de klap, die de dame zijn zoontje gaf." Een boete van f40 achtte da officier op zijn plaats. De politierechter volstond met f30. sprake van behoeft te zijn. Er is een ministerieel voorschrift, dat beneden 16 jaar geen sprake" van een arbeids verhouding is. Boven 16 jaar is dit an ders, als daardoor een arbeider wordt uitgespaard en het loon van die ar beider naar het kind gaat. Het is nu gebleken, dat op grond hiervan aller- lei „slimmigheidjes" worden toegepast als winstdeling e.d. Men vestigde er onze aandacht op, dat het hof uitspraak doet in feitelijke zaken, waarvan vaak geen cassatie bij de Hoge Raad mogelijk is. Het ligt voor de hand, dat de inspec teurs in Zeeland gebonden zijn aan da uitspraak, die het Haagse hof gedaan heeft, zodat zij de aanslagen zullen op leggen. Immigranten-congregatie in Zuid-Afrika Nederlandse emigranten, die zich aan de Witwatersrand in Zuid-Afrika vestigden, hebben in Johannesburg hun eigen congreatie gevormd. Drie honderd immigranten, die tot da Hervormde kerk behoren, kwamen daartoe in Johannesburg bijeen en be sloten hun congregatie te laten aan sluiten bij de Nederduits Hervormda kerk in Zuid-Afrika. Zij beriepen ds. Knotnerus tot hun predikant en lieten hem uit Nederland overkomen. ANWB-uitgave voor „langzaam verkeer" Hoewel de kwestie van de verplich te rijexamens voor bromfietsers voor lopig van de baan is, ontslaat dit da bromfietsers niet van de plicht vol doende kennis van de verkeersregels te hebben. Daarom heeft de A.N.W.B. thans een boekje uitgegeven dat spe ciaal is afgestemd op het „langzama verkeer": fietsers en bromfietsers. Het bevat een overzicht van die ver keersregels, waarmee vooral deze ca tegorie van weggebruikers te maken heeft. Uitslag Poolse verkiezingen Volgens het persbureau P.AJP. heeft ruim 85 procent van de Poolse kie zers deelgenomen aan de verkiezin gen voor de volksraden. Van de ruim vijftien en een hslf miljoen stemmen waren er bijna vijf tigduizend ongeldig. Bijna vijftien miljoen stemmen, of 96,62 procent, werden uitgebracht op de kandidaten van het onder communistische leiding staande eenheidsfront. 0 De algemene vergadering van de Ko ninklijke Bond van Chr. Zang- en Ora toriumverenigingen zal tweede paasdag en dinsdag 8 april te Hoogeveen worden gehouden. De Griekse regering heeft besloten zich door een waarnemer te laten ver tegenwoordigen bij de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal, zo is uit gezaghebbende bron in Luxemburg vernomen. Men meent te weten dat de huidige Griekse consul-generaal in Luik, Lydarkopoelo, in deze functie zal worden benoemd. Ingezonden mededeling (adv.) door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere mid delen falen. Togal zuiver de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apth. en drog. f0,95, f2,40, f8,88.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2