A.R.-rapport inzake de Nederlandse verdediging Gedetineerden uit Norg ontsnapt en aangehouden MODE VOOR LENTE EN ZOMER Medische sportkeuring in Zeeland wordt strenger Hoogste wolkenkrabber in Cairo zai niet bewoond worden Zeeuws-Vlaamse hengst Frits van Reigershoeve uitgeroepen tot Zeeuws kampioen ONTPLOFFING IN SCHAKELSTATION TE ROTTERDAM Brutale diefstal van juwelen in Venlo Huis stortte in door rukwind Generale synode Ned. Herv. kerk J. W. TE HENNIPE: MAN VAN DE MAAND Sigarenindustrie beloont wegenwachter met 1000 sigaren Jongeman bedreigde winkelier Gunstig jaar voor werknemers Veel belangstelling voor keuringen Jhr de Casembroot reikte plaquette uit Donderdag 6 februari 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Het College van Advies der Anti- Revolutionaire Partij deed een rap port verschijnen inzake de Neder landse verdediging. Het 72 bladzijden tellende rapport vangt aan met een inleidende uiteen zetting over de Sowjet-Russische be dreiging van de westerse wereld. Ver volgens wordt de samenbundeling van de westelijke krachten in de Noord- Atlantische Verdrags Organisatie be schreven. Gewezen wordt op enkele zwakke punten in haar doelstelling en werkingssfeer, terwijl mogelijke middelen tot verbetering worden aangegeven. Daarna wordt gehandeld over de strategie van de NAVO en over de Nederlandse defensiepolitiek in het kader van de NAVO. Een belangrijk deel van het rapport is gewijd aan de voorbereiding van de civiele verdediging. Aangetoond wordt, dat door de so ciale en technische ontwikkeling ge durende de laatste eeuw, de opvattin gen over oorlog en oorlogvoering zich wijzigden en hebben geleid tot het inzicht, dat de militaire krachtsinspan ning niet effectief kan zijn, indien zij niet gedragen wordt door een krach tige, doelbewuste inspanning van de civiele maatschappij, terwijl ook een sterk moreel van het gehele volk 'n onafwijsbare eis is. Uit de ervaringen welke zijn opge daan gedurende de tweede wereld oorlog kan worden afgeleid, dat in oorlogstijd grote wijzigingen in de sociaal-economische structuur der ver bonden landen zullen moeten worden aangebracht. Daarom dienen reeds in vredestijd de nodige voorbereidingen te worden getroffen, teneinde de ci viele maatschappij in staat te stellen haar taak in oorlogstijd te kunnen vervullen. Na een kort overzicht van de werk zaamheden, welke de NAVO op het gebied der civiele verdediging ver richt,, geeft het rapport een beschou wing over de onderwerpen, die ook in Nederland moeten worden be studeerd en waarvoor plannen dienen te worden ontworpen. Waardering wordt uitgesproken voor het feit, dat de regering bij haar begrotingsvoorstellen voor 1958 be langrijke bedragen voor de civiele verdedigingsvoorbereiding heeft be schikbaar gesteld, hoewel anderzijds wordt betreurd, dat slechts zeer be perkte en vage mededelingen worden gedaan ten aanzien van de in con crete bestaande plannen. Het rapport wordt besloten met 'n aantal slotbeschouwingen en conclu sies, waaruit wij vermelden de on verkorte handhaving, ook in een oor log gevoerd met nucleaire middelen, van het anti-revolutionaire beginsel inzake de taak en roeping der over heid om onrechtmatig geweld te we ren; de voor Nederland aanvaard bare strategische conceptie van de NAVO; de noodzaak van voorberei ding van de civiele verdediging en voorlichting van het Nederlandse volk in dezen. Eén dode Gisterochtend heeft zich een ont ploffing voorgedaan in een transfor matorhuis te Rotterdam-Pernis, welke aan de 63-jarige voorman-monteur H. de Poter het leven heeft gekost. De 42-jarige monteur J. A. A. Meijnders liep hierbij brandwonden op. Hij is opgenomen in het havenziekenhuis te Rotterdam. Zijn toestand is ernstig. In het schakelstation bevinden zich hokjes van twee bij drie meter, aan een kant open en met drie betonnen wanden. In een dezer cellen waren beide mannen aan het werk. Opeens de oorzaak is nog onbekend ont stond een grote steekvlam, waardoor de P. werd gedood en M. ernstig ge wond. In het transformatorhuis wordt met hoogspanning gewerkt. In de cel, waar de ontploffing plaats vond, wer den de instrumenten vernield en de muren zwartgeblakerd. Tot ongeveer tien uur gistermorgen is een gedeelte van het B.P.M.-terrein in de Buurt van het transformatorhuis je zonder stroomtoevoer geweest. De officier van justitie en de hoofdcom missaris van politie hebben ter plaatse "en onderzoek ingesteld. Gisteravond omstreeks 9 uur is er midden in het winkelcentrum van Venlo een bijzonder brutale juwelen- diefstal gepleegd, waarbij voor een waarde van f22.000 aan broches en ringen verdwenen is. Omstreeks die tijd stopte een grijze personenauto met 2 mannen in de Nieuwstraat nabij de juwelierswinkel van de heer Peeters. Op zeker moment hebben de beide mannen kans gezien de spiegelruit van een der etalages aan de zijde van de Nieuwstraat met een zware steen in te slaan en voordat iemand op het gerinkel afkwam, een tableau met juwelen, ringen en bro ches door de opening weg te nemen. Direct daarop zijn de beide daders met hun buit in de auto snel wegge reden. De politie is onmiddellijk met het onderzoek begonnen. Etna in werking In de noordoostelijke krater van de vulkaan de Etna op Sicilië, hebben zich krachtige ontploffingen voorgedaan, waardoor een stroom gloeiende lava werd uitgestoten in de richting van 't dorp Randazzo. De toestand wordt niet gevaarlijk geacht. Gistermorgen omstreeks half vijf is door een rukwind het huis van de al leen wonende 70-jarige L. de W. te Borger ingestort. De bewoner, die te bed lag, werd onder wrakstukken be dolven en moest door buren worden bevrijd. Hij was niet gewond. Van de woning staan alleen nog de achtergevel en de schoorsteen over eind, die met het oog op het instor tingsgevaar op advies van gemeente werken vermoedelijk omver zullen ge haald worden. De generale synode der Nederlands Hervormde kerk heeft in haar jongste bijeenkomst 'e Driebergen de brief be handeld van de classicale vergadering van Harderwijk, waarin bezwaar ge maakt wordt het opvoeren van religieuze spelen in kerkdiensten. Gedoeld werd op de opvoering van „prototype" in ver scheidene kerken. De raad voor de ere dienst heeft op verzoek van het modera- men hierover gerapporteerd. Hij kwam tot de conclusie, dat het niet vaststaat, wat met een eredienst bedoeld wordt. Het spel werd niet in een officiële dienst ge bracht. Hij wees er bovendien op, dat de kerk in deze tijd de in beeld gebrachte verkondiging als mogelijkheid zal moeten aangrijpen. Gaarne wil hij nadere bezin ning bevorderen. De heer R. J. v. Ganswijk uit Putten, achtte het niet wezenlijk van belang of het in een officiële kerkdienst gebeurt, maar heeft principieel bezwaar tegen het opvoeren van bijbelse spelen. Ds J. H. v. Beusekom uit Breskens wees erop, dat de communicatie van het Evangelie wel geschiedt door het woord, maar dit is meer dan alleen preken. Besloten werd het voorstel terug te verwijzen naar de raad voor de ere dienst om recht te doen aan de ingewik keldheid van het probleem en antwoord te geven op de vragen, die hier liggen. Voor.ts is het voorstel behandeld van de raad voor de herderlijke zorg, tot wijziging van de kerkorde betreffende de bepalingen over de pastorale mede werkers en de hulppredikers. De voor gestelde wijziging bedoelt een pasto rale bewerking van zeer kleine ge meenten mogelijk te maken door lid maten van de kerk, die hun hoofd werkzaamheid buiten de kerk hebben. Bovendien wordt de mogelijkheid ge schapen dat catecheten, die in een ge meente werkzaam zijn, spoediger de bevoegdheid krijgen in de eigen ge meente en binnen de kerkprovincie te preken. Man-tegen-man gevecht in Algerië Franse troepen hebben bij Guzlma in Algerië in een man-tegen-man ge vecht tachtig opstandelingen gedood. De vorige week werden 221 opstande lingen gedood. Ingezonden mededeling (adv.) Een onafhankelijke Jury van vooraanstaande Journalisten heeft de wegenwachter J. W. te Hennipe uit Nieuw-Lekkeriand op grond van zijn bijzondere prestaties uitgeroepen tot Man vande Maand. De Nederlandse Sigarenindustrie wenste hem daarmede geluk en beloonde hem met 1000 sigaren. De heer Te Hennipe heef tin de nacht van 22 januari j.l. zich wel zeer bij zonder onderscheiden. Op de Rijksweg Rotterdam-Nijmegen, in de omgeving van Gorinchem, werden honderden automobilisten overvallen en geïso leerd door een sneeuwstorm van voor ons land ongekende hevigheid. Zelf verblind door de sneeuw, met voor bijzien van gevaar voor eigen leven, heeft h(j de ravitaillering van vele gestrande automobilisten weten te verzorgen. Met deze kranige wegen wachter worden door deze beloning ook zijn dappere collega's geëerd* De Nederlandse Sigarenindustrie be loonde de Man van de Maand met de beste beloning, die men een man kan geven: met 1000 sigaren. De afgelopen nacht zijn twee gede tineerden, namelijk de 32-jarige Hen drik Jacob S„ rijksduitser uit Amster dam en de 27-jarige Huibert van N. uit Rotterdam, uit het strafgesticht Norg te Veenhuizen. Zij waren beiden op genomen in het centrale hospitaal van Veenhuizen. De zaal, waar zij lagen is voorzien van draairamen met daarvoor harmo nicagaas. Het was voor de beide gede tineerden betrekkelijk gemakkelijk het raam open te krijgen, het gaas te verwijderen en daarna te verdwijnen. Door de velden zijn zij in noorde lijke richting gevlucht, totdat ze in Peize terecht kwamen, waar ze bij een benzinestation een auto stalen. Daar mede reed het duo door Friesland in de richting van de Afsluitdijk om zich naar Amsterdam te begeven. Aan deze reis kwam evenwel een ontijdig einde tussen Zurich en de Afsluitdijk, want (vermoedelijk door de storm) werd de auto van de weg af gedrukt, vernielde acht langs de weg staande betonnen paaltjes en werd zodanig beschadigd, dat de reis niet kon worden voortgezet. Zij hebben zich daarop te voet naar Bolsward begeven om een nieuw ver voermiddel te zoeken, waarmede de De Parijse mode-ontwerper Vir- ginie heeft zijn lente- en zomer collectie 1958 getoond, waarbij de ronde lijnen opvallend waren. Links: „Chat Perche", een jurkje van katoen bedrukt met grote bloemen in levendige kleuren. Midden: „Enigm" is een cocktail jurk van zwarte voile met stippen van hetzelfde materiaal en een lijfje van zwarte satijn. Rechts: „Baccara", een avondjurk van groene voile met satijnen dotten van dezelfde kleur. Hoewel de KNVB reeds in 1952 minimum eisen inzake de medische sportkeuring heeft vastgesteld, werd tot heden aan deze voorschriften niet of slechts tendele de hand gehouden. Het bestuur van de KNVB, afdeling Zeeland, heeft zich nu met een circulaire tot de aangesloten verenigingen gericht, waarin erop wordt gewezen dat vanaf het nieuwe seizoen streng de hand zal worden gehouden aan de minimum eisen. In het kort samengevat komen deze eisen op het volgende neer: le. ieder, die aan wedstrijden gaat deelnemen moet door een medisch sportkeuringsbureau zijn goedgekeurd. Oud spelers, welke na 3 jaar niet te hebben gespeeld opnieuw aan compe titiewedstrijden gaan deelnemen, val len eveneens onder deze regeling. 2e. Junioren moeten zich op hun 15e jaar opnieuw aan een keuring onder werpen, tenzij het keuringsbewijs op die datum nog geen half jaar oud is. 3e. Bij overgang van junioren naar senioren zal eveneens herkeuring moe ten plaats hebben, tenzij op dat tijd stip het keuringsbewijs nog geen half jaar oud is. Naast deze minimum eisen verdient het aanbeveling om alle spelers perio- De hoogste wolken krabber in Cairo, die met zijn 35 verdiepingen ruim drie miljoen gulden heeft gekost, zal mogelijk nimmer bewoond wor den. Toen de werkzaam heden aan het gebouw ten einde liepen, kwa men aldus het Egyp tische weekblad Acher Saa de architecten tot de ontdekking, dat de stadswaterleiding de hoger gelegen verdie pingen niet van water kan voorzien, de brandweer niet over voldoende hoge ladders beschikt om een eventuele brand in het hogere deel van het ge bouw te bestrijden, met wassen van de Njjl, aan welks oever de wolkenkrabber is opge trokken, In bepaalde jaargetijden de funderin gen zal ondermijnen, en het wassen van de uitgebalanceerd, dat een geringe aardschok al fa taal zal kunnen zijn. Maar afgezien van de ze kleine „onvolkomen heden", kan men volgens het Egyptische blad deze hoofdstedelijke wolken krabber als technisch volkomen geslaagd be schouwen. diek te laten keuren, zo mogelijk om le 2 jaar, doch zeker eens in de 5 aar. In plaatsen waar nog geen sport keuring geschieden door een plaatse den getracht zo spoedig mogelijk een bureau te vestigen. Tot die tjjd kan reuring gescmieden door een plaatse lijk arts, niet zijnde een behandelend geneesheer der kandidaat. Op de Grote Markt de 's-Gravenha- ge heeft de politie dinsdag de 18-jari- ge kantoorbediende B. W. S. aange houden wegens een poging tot dief stal met geweldpleging. S. was gistermiddag een winkel in de Laan binnengegaan en had de win kelier inlichtingen gevraagd omtrent een gehoorapparaat. Toen de winke lier, de 61-jarige H. H., naar het kan toortje ging om een brochure te zoe ken, gaf S. hem met een ijzeren hand vat van een soort bajonet een klap op het hoofd. H. duizelde. Hiervan schrok S. blijkbaar en sloeg op de vlucht. Op het alarm van H., die slechts gering letsel opliep, werd de kantoorbediende op de Grote Markt aangehouden. S. verklaarde door financiële moei lijkheden hij is ontslagen tot zijn daad gekomen te zjjn. Ruim 19 miljoen voor Hongaarse vluchtelingen Ten behoeve van de Hongaarse vluch telingen in Oostenrijk en Zuid-Slavië is in 1956 en 1957 alleen al door be middeling van de Liga van Rode- Kruisverenigingen voor 19,2 miljoen dollar hulp verleend in diverse vor men. De bevolking van 52 landen heeft samen 14,8 miljoen dollar van die som geschonken. De rest is ter beschikking van de Liga gesteld door de Hoge Commissaris voor de vluchtelingen, de Amerikaanse regering en de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal. ontvluchting een einde had genomen Zij zijn gisteren op transport gesteld naar Veenhuizen. Hendrik Jacob S. was juist door da arrondissementsrechtbank te Assen veroordeeld tot vijf jaar gevangenis straf wegens een serie inbraken. Hij ia de man, die de gewoonte heeft tijdens gevangenschap lepels en dergelijke in te slikken om zo in een ziekenhuis te recht te komen en gemakkelijker te kunnen ontvluchten. De internationale arbeidersorganisa tie te Geneve komt in een rapport over 1957 tot de slotsom, dat dit over het algemeen weer een gunstig jaar voor de werknemers is geweest. De werk gelegenheid nam in de meeste landen enigszins toe, de koopkracht der lonen was iets groter dan in vorige jaren en de sociale bescherming der werkne mers werd uitgebreid en geconsoli deerd. Het verlies aan man-dagen ten gevolge van arbeidsconflicten naderde het laagste peil sedert de tweede we reldoorlog. De prijzen der verbruiksgoederen vertoonden evenwel de grootste stij ging sedert verscheidene jaren. In een aantal landen nam de werkloosheid toe als gevolg van een economische teruggang. Dr. Vondeling ontving visserijschap De minister van landbouw, visserij men van de visserij, en voedselvoorziening, dr. ir. A. Von deling, heeft dinsdag het dagelijks be* stuur van het visserijschap in audiën tie ontvangen. Bij deze eerste ontmoe ting heeft het bestuur van dit be drijfschap de aandacht van de minis ter gevraagd voor een aantal proble- De hengst Frits van Reigershoeve, eigendom G. Doens (IJzendijke), is gisteren tijdens de centrale hengstenpremiekeuring te Goes uitge roepen tot Zeeuws kampioen. Het was doodstil op de markt, toen de hengsten Frits, David, eigendom van enkele Schouwse landbouwers en Nico, eigendom Mare. D'hoore (Sluis), in de ring werden terugge roepen en de jury, na rijp beraad, Frits tot Zeeuws kampioen uitriep. Ongetwijfeld een grote opluchting voor de zeer vele boeren, die rond de ring waren geschaard. Zelfs de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot gaf van zijn belangstelling blijk tijdens de keuringen. Hij was het ook, die de plaquette van de afd. Zeeland van de Kon. Ver. ,Het Ned. Trekpaard" de gelukkige eigenaar aanbood. De door de Vee marktcommissie van de gemeente Goes beschikbaar gestelde beker werd overhandigd door wethouder Roose. Daarna klonk het Wilhelmus. De eigenaar van de beste drieja rige hengst t.w. Certain van Moustic, A. J. van der MeulenBecu (IJzen dijke), en gebr. A. en J. Haverbeke (Biervliet) ontvingen ook een beker, eveneens beschikbaar gesteld door de Veemarktcommissie. Ter opluistering waren aanwezig de kampioenshengsten van vorige natio nale of centrale keuringen Honved I, W. de Buck en Zn. (Meïiskerke), Gui- do uit de Kluis, fa. D. A. Timmerman en Zn. (Kattendijke) en Successeur Stallen de Dobbelaere (IJzendijke) en A. J. Catsman (Biervliet). UITSLAGEN De verdere uitslagen zijn als volgt. Hengsten geboren in 1955 grote maat: Leo van 't Hagelkruis, Jac. de Putter Pzn, Axel IA prijs; Ronald van Zuid- dorpe, C. A. Dekker Czn, Axel 1B; Ronald van Zuiddorpe, C. A. CMMW Monarch van de Zeedijk, C. den Ha mer en Zn. Schoondijke 2A; Paul, Jac. de Puter Pzn, Axel 2B; Nico van Swa- nenburg, M. L. M. IJsebaert v. d. Lin den, Axel Abr. Haak Cz., Zaamslag, J. Koster, Boschkapelle 2 C; Carlo, A. J. v. d. Meeulen, Becu, IJzendijke 2D; Jim van Zaamslag, Abr. Haak Czn, Zaamslag, M. L. M. IJsebaert-v. d. Lin den, Axel, J. Koster, Boschkapelle 3A; Marnix van Axel, Iz. de Feijter Hzn, Axel; Constand van Brugeind, Jan Maljaars Jzn., Oostkapelle, L. J. Boo ne, Ritthem, 3C; Hengsten geboren in 1955 midden maat: Max van Dijkzicht, wed. E. de Badts, Oostburg, Em. A. de Badts, Sluis, 1A; Leon van Stoppeldijk, Abr. Haak Czn, Zaamslag, J. Koster, Bosch kapelle, M. L. M. IJsebaert-v. d. Lin den IB; Constant v. d. Heihof, Marc. D'hoore, Sluis, A. J. E. Timmerman, Hoofdplaat, R. J, de Millians, Oostburg, J. C. J. v. d. Velde, Kamperland, 2A; Cesar van de Ronduit S. van Vooren- v. Besien en Zonen, Sluis 2B; Costand van Kempkensberg, Marc. D'hoore, Sluis 2C; Guido van Molenzicht, P. G. A. de Lange, Wissekerke 2D; Karel van Doornhof, Jac. de Putter Pzn., Axel 3A; Willy van Dierkenstein, Gebr. de Milliano, Waterlandkerkje 3B; Jan van de Beek, J. Maljaars Jzn., Oostkapelle, L. J. Boone, Ritthem, 3C. Hengsten geboren in 1955, kleine maat: Certain van Moustic, A. J. v. d. Meulen-Becu, IJzendijke, Gebr. A. en J. Haverbeke, Biervliet, 1A; Urbain v. d. Roskam, A. J. v. d. Meulen-Becu, IJzendijke, A. van Iwaarden, Zuidzan- de, IB; Jaap van Quarré, Adr. J. Cats- man, Biervliet, 2A; Werner van Dier kenstein, Gebr. de Milliano, Water landkerkje 2B; Karel van Moustic, C. N. den Hamer, Schoondijke, G. E. de Badts, Schoondijke 2C; Unicum, C. Mesu, N. en St. Joosland 2D; David van Zeeduin Jan Maljaars Jzn., Oost kapelle 3A; Azur van't Vijvertje A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat 3B; Karel van Ochelfhoutshoek Gebr. P. en U Steijaert, Graauw 3C. Hengsten, geboren in 1954, grote maat (1.65 meter en hoger): Frits van Reigershoeve, G. Doens, IJzendijke IAj Gustaaf van Moustic, H. de Maat, Stop peldijk 2A; Paul van 't Kerkje, H. da Maat, Stoppeldijk 2B; Union, Adr. J. Catseman, Biervliet 3C. Hengsten geboren in 1954, kleine maat (minder dan 1.65): Gambo van de Liter, W. de Buck en Zn, Meïisker ke le pr.; Nico van Bommanshaf, Jos. F. de Waal, Hulst, 2e. Hengsten, geboren in 1953 en 1953 grote maat (1,65 en hoger): David, J. der Weduwen, Kerkwerve, C. Padmos, Eikerzee, L. P. Hanse, Noordwelle; J, R. P. Berman, Dreischor; A. N. Steen- dijk A.J.zn, Nieuwerkerk le pr.; Uni cum van Monnikenhof, fa. D. A. Tim- merman en Zoon, Kattendijke 2A| Mac. van Rondeputten, M. van Fraai- jenhoeve Jzn, Axel 2B. Hengsten geboren in 1953 en 1952 klei ne maat (minder dan 1.65 meter)Ele gant van 't Hoogland, Al. Serrarens, Ossenisse, le pr. Costand van Erkens- hof, Adr. Catseman, Biervliet, 2e pr.j Carlo, H. de Maat, Stoppeldijk 3e pr. Hengsten geboren in 1951 of vroe ger, grote maat (1.65 meter en hoger); Nico van Retraitehoeve, Marc. D'hoore Sluis, le pr.; Nico van Paula Jos. F. da Waal, Hulst, 2A pr. Wallon d'Amice, Marc. D'hoore, Sluis, 2B; Quibus, Cam. Rammelaere, Heille, Sluis 3A; Leon v. d. Eendracht, Gebr. P. en L. Geus, 's-Heerenhoek 3B; Huib van Zeduin, Jan Maljaars Jzn, Oostkapelle 3C. Hengsten geboren in 1951 of vroe ger, kleine maat (minder dan 1.65 me ter): Sénateur d'Amice, Coop, Heng- stenver. „Eiland Tholen" G.A. le pr.( Marc. v. d. Liter, C. N. den Hamer en Zn., Schoondijke 2A; Max. van Linder- hof, W. de Buck en Zn., Meliskerke 2 B; Nico van Kloosterhof, J. Q. C. Lens hoek, Kloetinge 2C; Karel van Keilen, W. de Buck en Zn., Meliskerke 3Aj Jaap van Berkenhof, Al. Serrarens, Ossenisse 3B; Herseur van Dijkzicht, E. Koppejan Jzn, Zoutelande, P. Din- gemnase, Zoutelande, P. Wisse, Bigge- kerke 3C; Leonard van Groenendijk, W. de Buck en Zn., Meliskerke 3D.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3