Premiers tekenden Verdrag Benelux-economische Unie Dr Drees: Nieuwe verhouding met bebften voor de toehomst KtUÉêMÈÊ KERK LANGS DE WEG Groente- en fruithandel wacht op antwoord van de minister Mijn „Julia" toneel van strijd tegen het water Vele Haagse bouwvakkers opnieuw aan het werk ZEEUWSCH DAGBLAD In Ridderzaal te Den Haag „Hoogverraad" zegt V eteranenlegioen Oecumenische jeugdraad confereerde Nota over melkbeleid aanstaande Poging oude man te beroven Hoeveel procent gaat naar de kerk Televisiepredikant Hervormd Den Haag .Bandrecordergemeenten" mmmttttïXCHRiCWWolkenkrabberkerk Invoerrechten op citrusfruit Imre Horvath overleden Verlaging benzineprijs In het afgelopen weekeinde Nehroe verwerpt idee van Tito Bezwaren tegen kinderbijslagwet Wasmachines op de Zuidpool Dinsdag -i februari 1958 i üvi Gistermorgen hebben de premiers en ministers van buitenlandse zaken van België, Nederland en Luxemburg in de met bloemen en met de vlaggen der drie landen versierde ridderzaal in Den Haag, het verdrag tot instelling van de Benelux Economische Unie onder tekend. De staatslieden arriveerden bij de hoofdingang van het historische gebouw langs een erehaag van de kon. marechaussee, die in ceremo nieel tenue gekleed was. Nadat de premiers en de ministers van buitenlandse zaken gezeten waren bracht de Kon. Mil. Kapel onder lei ding van maj. R. van Yperen de „Fan fare en Chorus" van Dietrich Buxte- hude ten gehore. Dr. Drees Hierop hield de Nederlandse pre mier dr. W. Drees zijn toespraak. Hij gaf een terugblik over de tot standkoming van het unieverdrag waarbij hij erop wees, dat met de ondertekening van dit verdrag een periode in de Benelux-ontwikkeling is afgesloten. Onze taak is echter zeker nog niet voltooid, zo zeide hij o.a. De Benelux is er, doch zij vertoont nog onvolko menheden, die op basis van dit ver drag moeten weggewerkt. Daor de verwezenlijking van de Europese ver dragen is tussen de Beneluxlanden en de andere E.E.G.-partners een nieuwe verhouding tot stand gekomen, die be loften voor de toekomst inhoudt. De eventuele totstandkoming van een vrijhandelsgebied in west-Europa zal verdere perspectieven kunnen ope nen. De betekenis van de samenwer king van onze drie landen, aldus de Naar het Veteranen Legioen Neder land mededeelt heeft het in een schrij ven aan de leden van de Staten-Gene- raal het verzoek gedaan de minister van Justitie te bewegen de onderteke naars van een recente verklaring over Nieuw-Guinea, uitgaande van de Ver eniging „Nederland-Indonesië", we gens hoogverraad te doen vervolgen. In deze verklaring wordt aldus het schrijven aangedrongen op de overdracht van Nederlands Nieuw- Guinea, hetgeen volgens het Vetera nen Legioen Nederland een overtre ding zou zijn van enige artikelen van het wetboek van strafrecht, handelend over misdrijven tegen de veiligheid van de staat. minister-president, wil ik ook in dit licht van de voortschrijdende econo mische samenwerking in west-Europa zien. Benelux was het eerste begin van dit ontwikkelingsproces en is daardoor geworden een voorbeeld en stimulerend element, zo zei hij ten slotte. Vervolgens had de tekening der documenten door de premiers en de ministers van buitenlandse zaken plaats tijdens welke de koninklijke militaire kapel speelde. Na de ondertekening hielden de Belgische minister-president Van Acker en de Luxemburgse premier J. Bech nog een rede. De militaire kapel bracht tenslotte de Brabangorme, het Luxemburgse volkslied, ,Ons Hemecht' en het Wilhelmus ten gehore. De Oecumenische jeugdraad in Ne derland heeft dit weekeinde in Arn hem de februari-conferentie gehou den. Op deze conferentie werden inlei dingen gehouden door prof. dr. A. de Froe, hoogleraar aan de universiteit te Amsterdam, prof. dr. E. de Vries, rec tor van het institute of social studies te Den Haag en dr. E. Emmen, secre taris-generaal der Nederlands Her vormde kerk. Prof. deVries merkte op, dat er ondanks alle technische vooruitgang geen vooruitgang in de wereld is en er in de onder-intwikkelde gebieden geen maatregelen worden genomen, de groeiende bevolking op te vangen. Hij acht het een zegen, dat de kerken in die gebieden krachtig wortel hebben geschoten. Dr. Emmen vestigde er ook de aan dacht op, dat achter de hulp, die ge boden wordt, de kerk staat en dat men naar elkaar toegroeit naarmate de nood in de wereld groter wordt. Het is deze groeiende eenheid, waarin wij geloven en welke realiteit moet wor den. Bij al ons werk gaat het om de achtergrond van deze drie dingen: ge meenschap, boodschap en de dienst, aldus dr. Emmen. Minister Vondeling heeft de Twee de Kamer, naar aanleiding van desbe treffende schriftelijke vragen, gesteld door het lid van de Tweede Kamer, de heer Van der Weijden, meegedeeld, dat het vraagstuk van de afzet en de verwerking van de melk, mede met de vast te stellen garantieprijs, nog in be raad is bij de regering. Hij stelt zich voor om, zodra het standpunt van de regering zal zijn bepaald, de Tweede Kamer hierover door middel van een nota in te lichten. In de afgelopen nacht omstreeks kwart over één hebben twee jonge mannen op de Potgieterssingel in Zwolle een poging gedaan de 51-jarige P. R. te beroven. Deze poging is mis lukt en de politie heeft de twee, een twintigjarige betonemailleur en een 23-jarige televisiemonteur M. J, ter B., beiden uit Zwolle ingerekend. R. liep omstreeks één uur over de grote markt te Zwolle, waar hij de twee jongemannen tegenkwam, aan wie hjj vertelde, dat hij geen onderdak had. „Ik heb nog wel een bed voor je", zei B. „Kom maar met ons mee". Ze liepen naar de Potgieterssinsel, waar de beide jongemannen R. te lijf gin gen. Zij eisten zijn geld, maar R. bleek niets bij zich te hebben. Iemand, die meende, dat er een ruzie gaande was, belde de politie, die nog net op tijd kwam om de overvallers, die elkaar eerst die avond hadden leren kennen, te arresteren. Zij bekenden hun slacht offer te hebben willen beroven. ER BESTAAT IN WESTFALEN een „rijdende kerk", die over autobus sen en geluidswagens beschikt. Deze worden gestationneerd op plaatsen, waar geen kerkgebouw is, zoals nieuwe industriegebieden, verafgelegen streken, vluchtelingenkampen e.d. De „Kirche unterwegs", zoals men deze instantie noemt, blijkt zeer in een behoefte te voorzien. Vorig jaar belegde men in de maanden mei tot oktober 650 samenkomsten. Het verschil met de Autozending in Neder land zit hierin, dat de „Kirche unterwegs" in de eerste plaats in het leven is geroepen voor het houden van kerkdiensten. De leiding berust dan ook bij een predikant, ds. Radtke. Toch komt men als vanzelf op het terrein van de evangelisatie terecht. Daarom werden er ook gespreksavonden gehouden en huisbezoeken afgelegd. Het team van ds. Radtke, dat uit vijf personen bestaat, heeft met veel vrucht kunnen werken. Op diverse plaatsen kwamen na het bezoek van „Kirche unterwegs" bijbelkringen, vrouwen- en jeugdverenigingen tot stand. Reeds zijn er enkele nieuwe gemeenten van de evangelische kerk door ontstaan. king stelt voor een plechtigheid, die in strijd is met het christelijk ge loof. Verschillende Gereformeerde ker ken hebben het aantal kerkgangers geteld. Hieruit bleek, dat in Heus- den 's morgens 46 pet. en 's avonds 51 pet. der leden naar de kerk gaat. In Andel (N.B.) zijn de percentages 54 en 60 pet. Te Heusden komt 60 pet. aan het avondmaal, te Andel 56 pet., in beide gevallen gelden deze procenten voor hen, die gerechtigd zijn aan het avondmaal te gaan. Betreft het hier kleine gemeenten op het platteland, in de stad zijn de percentages meestal ongunstiger, ofschoon Den Haag-West met 's morgens 49 en 's avonds 35.5 pet. geen ongunstige indruk maakt. Hoe dankbaar deze gemeente voor het verkregen gerief is, blijkt wel uit haar offervaardigheid. De col lecte brengt namelijk altijd dubbel zoveel op als de collecte in de kerk dienst zelf. Het Spoorwegblad „Tussen de rails" bevat een interview met ds. C. M. de Vries, televisiepredikant van het IKOR. Daarin staat, dat men ds. De Vries op straat nogal eens aanspreekt omdat men hem op het scherm gezien heeft. „Ik loop in Amsterdam, komt er ineens iemand op me af en vraagt: Bent u dominee De Vries? Ik zeg: ja, dat klopt. Waarop hij zegt: dat dacht ik al, zich omdraait en weg loopt. Tien minuten later sta ik te kijken in een groot warenhuis, stapt er een dame op mij toe en vraagt: bent u dominee De Vries? Ik zeg: ja, dat ben ik. Zij: dat dacht ik al, en wèg is ze. Nog geen kwartier daarna op het Damrak schiet er een man op me af: Bent u niet dominee De Vries van de televisie? Toen heb ik mij omgedraaid en ben hard weggelopen". Overheid is vrijdenkers terwille Terwijl de kerk in Oost-Duitsland met alle felheid zich verzet tegen de jeugd wij ding, kent men ook in het vrije West-Duitsland dit anti christelijk gebruik. Daar zijn het de vrijdenkers, die de jeugdwijding or ganiseren. Op 1 januari telde het kaartre- gister der Hervormde gemeente ln Den Haag 224.000 kaarten. Het aan tal Hervormden bedraagt 200.000; 24.000 anderen zijn de „met Her vormden verbonden personen van andere richtingen". De 200.000 Her vormden vallen uiteen ln 48.200 lid maten, 55.500 doopleden en 96.300 geboorteleden (ongedoopten), res pectievelijk 24, 28 en 48 procent der gemeente. Slechts de helft van de leden is dus gedoopt en slechts een kwart heeft belijdenis gedaan. In steeds meer Evangelische ker ken in Wurttemberg gaat men er toe over om de kerkdienst van zon dag op de bandrecorder op te ne men ten gerieve van bejaarden, thuiszittenden en zieken. Het zijn de leden van de Chr. jongemannen- verenigingen, die de organisatie be hartigen. Gemiddeld worden de bandrecor ders twintigmaal afgedraaid. Van lieverlede is in vele plaatsen een ..band recorder gemeen te" ontstaan. Het voornemen bestaat om op 30 maart in de burgerzaal van het stadhuis te Elberfeld zulk 'n jeugd wijding te doen plaats vinden. Hier tegen heeft ds. Höhler, Superinten dent van de evangelische kerk in Elberfeld, zich openlijk verzet. Hij acht het betreurenswaardig ge let op het lijden van de kerk in Oost-Duitsland dat de overheid van een stad, wier inwoners voor meer dan 90 pet. tot de christelijke kerk behoren, ruimten ter beschik- Nadat men eerst in Chicago een „wolkenkrabberkerk" gebouwd had, heeft thans de methodistengemeen te in Louisville, Noord-Amerika 't plan om een dergelijk gebouw te stichten. Een wolkenkrabberkerk is niets anders dan een zeer hoog bouwwerk, waarvan de benedenste en bovenste verdiepingen kerk ruimten bevatten, en alle tussenge- legen etages woonflats voor bejaar den zijn. Zo althans denkt men de kerkelijke wolkenkrabber van Louisville in te richten. De bovenste foto laat zien hoe een enthousiaste menigte in Cairo de auto bestormde waarin president Nasser van Egypte en President Koewatly van Syrië naar het presidentiële paleis in Cairo reden. O mdaar de proclama tie te ondertekenen waarbij de fede rale unie van beide landen werd afge kondigd. De onderste foto geeft een beeld van de ondertekening van de proclamatie door Nasser (rechts) en Koewatly. In spanning wacht de Nederlandse vereniging voor de fruit- en groentenimporthandel af, wat het antwoord van de minister zal zijn op de vragen, die het lid van de Tweede Kamer mr. P. A. Blaisse heeft gesteld over de bestaande invoerrechten op citrusfruit. De vereniging heeft via het betreffende produktschap op 5 oktober aan de directeur- generaal van voedselvoorziening gevraagd in navolging van o.a. west- Duitsland, de invoerrechten op citrusfruit tot 1 juni a.s. op te schor ten. Daar het antwoord evenwel negatief was is de laatste hoop ge vestigd op het antwoord van de minister. In een toelichting tijdens een pers conferentie werd verteld, dat de fruit oogst in 1957 een 120.000 ton oplever de tegen 315.009 ton het jaar daarvoor. Het tekort aan appelen b.v. bedraagt over geheel west-Europa drie miljoen ton, daar staat tegenover, dat de ex port in 1957 toch nog aanmerkelijk hoger was dan in 1956. Daar het aanbod niet in verhouding staat tot de vraag in west-Europa, heeft o.m. west-Duitsland besloten tot 1 juni a.s. (nieuwe oogst) de invoer rechten op citrusfruit en bananen op te schorten om de consumentenprijs te drukken en/of de aanvoer te stimu leren. GroteTe rechtstreekse vraag op de internationale fruitmarkten van andere landen dan het onze was het gevolg. OOK OOSTENRIJK Behalve west-Duitsland heeft ook Oostenrijk de invoerrechten op dit fruit opgeschort en zijn deze in Zwit serland van 100 tot 20 pet verlaagd. De Nederlandse fruittelers waren het eens met de actie van genoemde ver eniging, zo werd gezegd, daarbij als hun mening kenbaar makend, dat in williging van het verzoek zou kunnen De Hongaarse minister van buiten landse zaken Imre Horvath is zondag avond overleden na een langdurige ziekte. Hij is 57 jaar geworden. Dit meldt radio-Boedapest. Hij was minister van buitenlandse zaken sinds juli 1956. Tevoren had hij diplomatieke functies in het buiten land bekleed. Gedurende en voor de laatste wereldoorlog heeft hij dertien jaar in de gevangenis doorgebracht wegens anti-fascistische activiteit. In verband met de opheffing van het tijdens de Suez-crises in het leven ge roepen egalisatiefonds ter stabilisering van de prijzen van aardolieprodukten en als gevolgd van recente prijsdalingen op de wereldmarkt, zullen met ingang van 3 februari de prijzen van de belangrijk ste aardolieprodukten worden verlaagd. Van die datum af zal men 1,1, ct min der voor e en liter benzine betalen dan tot nu toe. Tegelijkertijd zullen ook de prijzen van gasolie en huisbrandolie met 40 ct per 100 1 en van petroleum met 50 ct per 100 1 worden verminderd, tractor- petroleum wordt f 1,50 per 100 1 goedko per en dunne stookolie f0,45 per 100 1. Voorts .vorden de prijzen van diverse soorten zware stookolie verlaagd met f7,50 per 1000 liter/kilogram. Motorrijder tegen boom gereden Op de rijksweg-noord te Sittard is in de nacht van zondag op maandag de motorrijder H. uit Sittard tegen een boom gebotst. Hierbij werd hij vrijwel op slag gedood. Zijn duo-passagier V. uit Sittard werd licht gewond. V. is naar het ziekenhuis overgebracht. De mijn „Julia" te Eygelshoven, tweelingbedrijf van de mijn „Laura" is het afgelopen weekeinde het toneel geweest van een verbeten strijd tegen het water. Door een plotselinge door braak in de 365-meter-verdieping, welke woensdag j.I. werd geconsta teerd maar zich aanvankelijk niet ern stig liet aanzien, is de mijn zaterdag avond, zo vernemen wij, ernstig be dreigd geweest. Door ondergronds op de daarvoor in aanmerking komende punten in de haast betonnen dammen op te werpen, schijnt op het ogenblik het ergste gevaar bezworen te zijn. Vol gens nog onbevestigde berichten zouden 6 peilers, waaronder 2 me chanische peilers, onder water te staan. De waterdoorbraak, die vergezeld is gegaan van grote hoeveelheden drijf zand, heeft zich op de 365-meter-ver- dieping voltrokken onder Duitse bo dem, halverwege Rimburg en de Duit se stad Alsdori. Met man en macht wordt ondergronds gezwoegd en ge werkt om de waterdoorbraak de haas te worden. De directie van de mijn „Julia" heeft o.m. het volgende medegedeeld: „Door de aanvoer van zand, dat met het water in de mijn binnendringt, is het thans niet meer mogelijk de plaats te bereiken, waar het water oorspron kelijk doorgebroken is. Doordat het water, dat thans op de 365-meter ver dieping doorgebroken is, op verschei dene plaatsen de gelegenheid heeft zich naar de dieper gelegen verdieping te begeven, kan thans niet met zeker heid de waterhoeveelheid worden vast gesteld. De toestand is thans zo, dat het wa ter nog niet de 540-meterverdieping heeft bereikt waardoor de gelegenheid wordt geboden de dammen, die op deze verdieping worden opgesteld, af te werken. Thans leidt de stagnatie tot een produktie-uitval op de mijn „Ju lia" van ongeveer 600 ton per dag van de 2500 ton die normaal worden ge produceerd. De directie verwacht, dat de produktie van maandag 10 februari a.s. normaal zal zijn. De waterdoorbraak in de mijn Julia te Eijgelshoven is thans, voor zover technisch mogelijk, geheel onder con trole. Door het opwerpen van filter- dammen kon men tot maandagmiddag het met drijfzand vermengde water tot de 365 meter verdieping localiseren. Hier zijn in totaal vier pijlers, waar van twee mechanische, onder water gelopen. Deze verloren pijlers nemen ongeveer 25 procent van de Julia pro duktie voor hun rekening. betekenen een voordeel voor de con sument van 20 pet, met dien verstan de, dat de prijzen niet met 20 pet naar beneden zouden gaan maar niet met dit percentage omhoog. In de laatste zeven maanden van '57 ontving het rijk aan invoerrechten op alleen sinaasappelen een bedrag van 6,2 miljoen tegen f 3,8 miljoen in dezelfde periode 1956. Zou het verzoek alsnog worden ingewilligd, dan acht de vereniging de verhoging een voldoen de compensatie voor eventueel te der ven inkomsten voor de fiscus in 1953. In een vraaggesprek met een ver slaggever van „Reynolds News" heeft premier Nehroe van India het denk beeld van een topconferentie van klei ne, tot geen enkel blok behorende landen, dat zoals bekend afkomstig is van president Tito van Zuid-Slavië, verworpen. Nehroe verklaarde dat de vertegen woordigers van de V.S. en de Sowj et- Unie bijeen moeten komen en dat men op een conferentie van neutrale lan den slechts bekende opvattingen op nieuw naar voren kan brengen. Adres van middenstand en landbouw De Koninklijke Nederlandse Mid denstandsbond en het Koninklijk Ne derlands Landbouw-comité hebben in een adres aan de Tweede Kamer het wetsontwerp voor een algemene kin derbijslagverzekering als onaanvaard baar van de hand gewezen. Zij zijn van oordeel dat de voorge stelde voorziening niet in het rechts bewustzijn van de zelfstandigen leeft. Een en ander past volledig in de door hen steeds aanvaarde gedachtengang, dat de zelfstandigen in het algemeen dienen op te komen voor de risico's, die hun positie in de maatschappij met zich medebrengt. Een herverdeling van het inkomen ten behoeve van alle gezinnen van zelfstandigen met drie of meer kinde ren past niet in deze gedachtengang en moet dan ook als onaanvaardbaar van de hand worden gewezen, aldus het adres. De Russische Poolvorsers beschikken over warmwater-radiatoren, was machines en elektrisch licht op hun Zuidpoolbasis, aldus de Australische journalist White, die met het Aus tralische Zuidpoolexpeditieschip een kijkje op de Sowjet-basis heeft kun nen nemen. Hij noemde de Russische basis met haar bijzonder goede uit rusting en instrumenten een model nederzetting. In de verste verte had de basis volgens hem niet de indruk gewekt militaire betekenis te heb ben. Russische troepen in en om Roemenië De „Sunday Express" meldt dat uit in Londen ontvangen berichten is gebleken, dat de Russen, die vrezen dat het in Roe menië tot een soortgelijke opstand zal komen als in Hongarije, opdracht hebben gegeven tot belangrijke troepenverplaat singen in Roemenië en aan de grenzen van dit land. De vrees van de Russen zou ontstaan zijn door het verzet van de Roemeense boeren tegen een strengere toepassing van het systeem van de collectieve boer derijen. Aanrijding op onbewaakte Om 10.40 uur gistermorgen is de trein, die om 9.58 uur uit Staveren was vertrokken naar Leeuwarden, op een onbewaakte overweg in Wijmbrit- seradeel (tussen Leeuwarden en Sneek) tegen een vrachtwagen gere den. De auto werd vermeld, de chauf feur zwaar gewond. Van de 200 a 250 leden van bouw- ploegen, die op het werk in Den Haag verleden week het bijltje er opnieuw bij neerlegden, is gistermorgen weer ruim 100 man aan het werk gegaan. Behalve de plm. 150 bouwvakkers, die sinds begin januari weigeren aan het werk te gaan op c.a.o.-voorwaarden zouden „sociale bijslag" en „langzaam aan", zijn nog ruim 100 bouwvakarbei ders van het werk weggebleven. Van één maatschappij liggen alle werken stil omdat daar plm. 180 man staakt. Van een andere maatschappij is 70 man weggebleven. Van de ande re bij het conflict betrokken onderne mingen staakt nog in totaal 17 man, aldus de opgaven van gistermorgen. Het totaal aantal stakers zou dus nog ruim 260 zijn. Zoals bekend legden in de loop vari de vorige week enige honderden ar beiders na een demonstratieve optocht langs de bouwwerken, door een „actie comité" georganiseerd, het werk neer. De werkgevers schrijven de drijfveer tot staking bij een groot deel der weg gebleven arbeiders aan intimidatie toe.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3