z VLISSINGEN HEEFT MINSTENS 1000 WONINGEN PER JAAR NODIG PuzJ Twee Rampmonumenten worden vandaag onthuld BAAYENS Nog dit jaar begin uitvoering haven plannen Sint Annaland jOrovincig^M? BAS BUIJZER VAN KRABBENDIJKE WIPTE EVEN UIT CANADA OVER Babbelaars IN HET LICHT VAN HET STR UCTUÜRPLAN mee Te Ouwerkerk en Nieuwerherk eeuwóe ernió Sanering oude binnenstad is zeer urgent De speciaalzaak voor uw Bril GOES Nieuwe glasfabriek te Goes geopend Hé da's Bas!" riep iedereen Bruiloften Zeeuwen Vertrouwen Causerie „Maak het kort", smeekten de Vlissingse raadsverslaggevers Laatste loodjes Rekening Zeeuwsche Confectie fabrieken: 15 pet. dividend goedgekeurd „Vliegtuig vermist" Zaterdag 1 februari 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Vlisslngen heeft nog steeds een grote behoefte aan woningen, en 'deze behoefte zal eerder toenemen dan dalen. Wanneer men de ge dachte, vervat in het structuurplan, om te komen tot een stad van 80.000 inwoners (een groei van 42.000 zielen) wenst te verwezenlijken, betekent dit dat de bouw van 10.000 woningen noodzakelijk is en er, Verdeeld over tien jaar, minstens 1000 woningen per jaar gebouwd Sienen te worden. In dit licht bezien is de jongste toewijzing van 500 Woningwetwoningen aan Zeeland volkomen onbegrijpelijk. De vrees bestaat dan ook terecht, dat er heel wat pleidooien gehouden moeten worden om de gerechtvaardigde verlangens te zien ingewilligd. Wat pu vooral voor Vlissingen urgent is, is de bouw van 328 woningwet- Woningen aan de Pres. Rooseveltlaan, terwijl het grote aantal nood- Woningen zo spoedig mogelijk dient te worden vervangen door per manente woningen. In Vlissingen staan er echter ondanks de wo ningnood en de steeds groter wordende lijst van woningzoekenden nog vele nieuwe huizen leeg, o.a. door te hoge huren en een complex Van 20 woningen aan de Singel, die voor verkoop zijn bestemd. Het gemeentebestuur is echter op zijn qui-vive en zal onderzoeken op Welke wijze men hieraan paal en perk kan stellen. Het zal echter geen ge makkelijke taak zijn, omdat de wo ningen zeer waarschijnlijk bestemd zijn voor de verkoop en men het ge reedkomen van dit huizenblok tracht te traineren. De sanering van de oude binnen stad vormt eveneens een erg moeilijke materie en de uitvoering is niet direct mogelijk, hoe noodzakelijk ook, even een i.vjn. het gebrek aan woning bouw mogelijk heden en grote investe ringen die met deze sanering gemoeid sullen zijn. De plannen ter voorberei ding gaan echter steeds door en daar mee samenhangend ook de inrichting Van de woningcartotheek, waardoor een nauwkeurige inventarisatie van de woningen, o.a. in dit te saneren gedeelte wordt verkregen. Deze mededelingen over de woning bouw verstrekten b. en w. van Vlis singen tijdens de vrijdagmiddag voort gezette raadsvergadering, waarin de begroting-1958 werd behandeld. Don derdag hadden de fractieleiders hun algemene beschouwingen gehouden, Waarop b. en w. vandaag hun ant woorden gaven. Goedkopere huizen De A.R.-fractievoorzitter Marijs had vragen gesteld over deze woningbouw ARTSENDIENST Middelburg: M. Reyerse, Seisweg 29, tel. 3456; Vlissingen: A. H. van Dijk, I>r. Stavermanstraat 47, tel. 459; Goes: 3. B. van Weiten, Oostsingel 132, tel. 2550; Heinkenszand, 's Heer Arends- kerke en Wolphaartsdijk: A. J. Zonne- vijlle, 's Heer Arendskerke, telef."'K 1106234; Kapelle-Biezelinge: I. J. Risseeuw, Kapelle, tel. «K 1102290; Kapelle-Biezelinge, Kloetinge en We- meldinge: H. J. Entinck, Kloetinge, tel. K 1100—3105; Borssele, Driewe gen, 's Heerenhoek, Lewedorp en Nieuwdorp: W. H. C. J. Lucas Luycks, 's Heerenhoek, tel. K 1105282 en J. S. Gelderblom, Nieuwdorp, tel. K 1196 —327; Hoedekenskerke en Kwaden- damme: A. P. Kole, Hoedekenskerke, tel. K 1193—262; Oostkapelle, Seroos- kerke en Veere: P. J. Bom, Oostka pelle, tel. K 1188—276; Tholen, Poort- Vliet, Oud- en Nieuw-Vossemeer en St. Philipsland: Dr. Duinker, Tholen, iel. 40 en dr. Menger, St. Philipsland, tel. 20; Koudekerke, Westkapelie en Zoutelande: H. Frima, Zoutelande, tel. k 1186—282; Hansweert, Krabbendij- ke, Kruiningen en Rilland-Bath: J. A. Kamps, Rilland-Bath, tel. K 1135343. Ziekenautodienst Goes: tel. 2907; Chi rurgen Goes: dr. Gosses. DIERENARTSEN De zondagsdienst dierenartsen in Zuid-Beveland wordt waargenomen door Joh. Klaassen, Heinkenszand, tel. JC 1106288 en G. Boneschanser, Kruiningen, tel. K 1130233. APOTHEKEN In de week van 18 februari zijn de volgende apotheken voor nacht- on kvondrecepten geopend: Middelburg: Van der Harst; Vlissingen: J. H. Tan- Meyer; Goes: La Porte. Horizontaal: 1 Muziekinstru ment; 4 aanw. voornaamwoord; 8 op- bervlaktemaat; 10 aanw. voornaam woord; 11 dichtbij; 12 kledingstuk; 14 Voegwoord; 15 zweep; 17 gezwollen taal; 20 voorzetsel; 21 wilde haver; 22 zangnoot; 28 delfstof; 25 strik; 26 in keping; 27 vuisthandschoen. Verticaal: 1 Lichaamsdeel; 2 zangnoot; 5 en dergelijke; 6 eenmaal; 9 raamscherm; 12 drank; 16 traptapijt; 17 vis- iort; 18 dier; 19 dagelijkse brieven; t mager; 24 dierenroep; 25 berg- aat*. en het leegstaan van woningen, en aandacht verzocht van b. en w. opdat er woningen gebouwd zullen worden, die in huur gunstiger liggen voor het overgrote deel der Vlissingse bevol king. „Door het leegstaan van veel te dure woningen verkeren wij a.h.w. in dezelfde positie als een nabuurge meente", aldus de heer Marijs. Eveneens wees hij op de regelmatige achteruitgang van Vlissingen, die nu de achtste plaats onder de Nederland se zeehavens inneemt en burgemeester Kolff was van oordeel, dat hierin heel moeilijk verandering zal zijn te bren gen. Voor Vlissingen is nl. van invloed dat men niet beschikt over een Zeeuws achterland. Hij sprak de hoop uit dat binnenkort een nieuwe kademuur tot stand zal komen, hoewel hij moest op merken, dat het overleg met Rijkswa terstaat hieromtrent stroef en niet erg vlot verloopt. KAPELLE Om de damtitel. Om het persoonlijk kampioenschap van de damclub Kapelle werden deze week weer een aantal wed strijden gespeeld met de volgende uitsla gen: C. v. d. VlietC. van Overloop 0 2; L. SchipperC. van Overloop 02; C. van LiereH. v. d. Vrie 2—0; C. van LiereJ. Koster 20; J. GansemanC. v. d. Vliet 0—2; Chr. KorstanjeC. van Liere 2—0; C. van OverloopI. op 't Hóf 11; G. LepoeterJ. de Neef 20; W. v. d. VredeJ. Koster 02; A. v. d. Schraaf—L. Schipper 20; C. v. d. Vliet P. Westveer 2—0; W. v. d. VredeL. Schipper 02; J. C. van LiereJ. Koster 20; J. C. van LiereW. v. d. Vrede 2 0; A. v. d. Schraaf—-J. Koster 11; H. v. d. VrieJ. Ganseman 2O; C. Sulsters J. Koster 11. ST. MAARTENSDIJK Benoeming, '"ot commandant van de plaatselijke vrijwillige brandweer is be noemd de heer A. J. de Graaff. De Haarlemse beeldhouwer Mari Andriessen heeft voor Ouwerkerk en Nieuwer kerk twee monumenten gemaakt, die vandaag zullen wor den onthuld. Het ene monument, twee handen voorstellende, krijgt een plaats op de Ouwerkerkse begraafplaats, waar 100 slachtoffers van de watersnoodramp in 1953 hun laatste rustplaats hebben gekre gen. Het andere gedenkteken, dat de vorm van een vogel heeft, krijgt zijn bestemming op het kerkhof van Nieuwerkerk, waar 220 graven van slachtoffers zijn. Met de vogel heeft de kunstenaar de menselijke ziel willen verzinnebeelden omdat de vogel de enige is die het water kan ontsnappen. En als de mens door het water wordt overweldigd «ijn het de handen, die men het laatste van hem kan zien. Ingezonden mededeling (adv.) In de vergadering van ingelanden van het waterschap Sint Annaland heeft dijkgraaf Ant. de Wilde mede gedeeld dat &s havenplannen nog dit jaar tot uitvoering zullen komen. A.R.-kandidaten voor Zeeuwse Statenverkiezing De nummers 11 en 12 op de A.R.- kandidatenlijst voor de verkiezing van de Prov. Staten zijn in Zeeland als volgt opgesteld. Kieskring Middelburg; P. Ton te Grijpskerke. A. de Kam te Vrouwen polder. Kieskring Vlissingen: Joh. Kodde te Biggekerke. J. Lodder te Vlissingen. Kieskring Zierikzee: S. Francke te Kerkwerve. J. W. v. d. Doel te Zie rikzee. Kieskring Tholen: H. Jansen te Tho len. J. W. v. d. Slikke te Stavenisse. Kieskring Goes: V. 't Hart te Kam perland, J. Laport Sr te Goes. Kieskring Sluis: P. S. Dekker, Zuid- zande. G. V/. Buijze te Breskens. Kieskring Hulst: J. Francke te Axel. G. C. P. den Hamer te Terneuzen. Aanbesteding Wijkgebouw te Hansweert Voor rekening van de vereniging Het Groene Kruis Kruiningen-Hansweer- Schore is gistermorgen aanbesteed het bouwen van een wijkgebouw met zus- terwoning aan de Kerklaan te Hans weert. De inschrijvers waren: Fa. D. van der Poel, Oudelande 46.900; Fa. J. Marteyn, Yerseke 46.750; J. van Koe- veringe, Schore 46.263; Joh. Baayens, Kapelle 46.150; C. Priem, Lewedorp 45.676; Fa. J. Priem, Ovezande 44.993; J. P. van der Linde, Kloetinge 44.725; Fa. la Grand, Hoedekenskerke 44.359; Fa. Gebr. Mollet, Hansweert 43.399; J. de Jonge en zn., Biezelinge 43.300; Fa. Jac. Dek en zn., Kruiningen 43.119; C. van der Velde, Biezelinge 42.870; Fa. J. de Kok, Goes 42.640; Joh. A. Poley, Kruiningen 42.525. Verzetsprijs voor H. M. van der Spoel Vanwege de vereniging „Kunstver- zet 19421945" zal aan de heer H. M. lyceum en wonende aan de 's-Graven- polderseweg de verzetsprijs worden uitgereikt voor een door hem vervaar digde tekening. Op 8 februari zal de plechtigheid te Amsterdam plaats vin den. Burgemeester W. C. ten Kate van Goes heeft gistermiddag de nieuwe fa briek van de N.V. Glasindustrie Gebr. Wattez te Goes officieel geopend. In dit bedrijf, dat zich heeft gespeciali seerd in de vervaardiging van verlich tingsartikelen, vinden ongeveer vijf tig mensen werk. Burgemeester Ten Kate merkte in zijn toespraak op dat het gemeentebe stuur van Goes de industrie van groot belang acht voor deze plaats en hij sprak er zijn vreugde over uit, dat het bedrijf in Goes gevestigd is gebleven. De heer G. H. Luyendijk, bedrijfsadvi seur schetste de ontwikkeling van het in 1891 gestichte bedrijf. Aanvankelijk werd begonnen met de handel in glas en verf, naderhand ging men over tot fabricage. Een der directeuren, da heer J. H. C. Wattez, bracht dank aan het gemeentebestuur en vele andere instanties voor de betoonde medewer king voor en tijdens de uitvoering van de bouw. Hij deelde mede, dat thans naar zestig landen wordt geëxporteerd. De export bedraagt vijftig procent van de produktie. De nieuwe fabriek, die niet verge leken kan worden met het oude ge bouw aan de Agnesgang, is op archi tectonisch verantwoorde wijze aange past aan de omgeving. De inrichting is op grote efficiency afgestemd, terwijl door de ruime toevoer van licht en moderne inrichting het werken voor 't personeel zo aangenaam mogelijk ge maakt wordt. Velen maakten gisteren van de ge legenheid gebruik om de Gebr. Wattez hun gelukwensen aan te bieden. Ook werden door vrienden en relaties ge- De voorzitter deelde mede dat con centratie van waterschappen een feit zal worden en sprak zijn vreugde uit over de verzwaring en versterking van de zeewering. Het personeel werd dank gebracht voor het in 1957 ver richte werk. De voorzitter zeide te ge loven dat rekening moet worden ge houden met verhoging van water schapslasten in de toekomst. De rekeningen werden vastgesteld met de volgende batige sloten: water schap f 5.068,20, algemene wetering f 1.161,22, Oudeland en Annavosdijk f 1.604,54, Suzanna f 118,88, Breeden- vliet f 171,56, Mariapolder f 7,03 en Pluimpot f 18,20. De heer A. C. Geluk werd tegen 1 maart 1958 ontslag verleend als ver tegenwoordiger voor de polders Ou deland en Annavosdijk, Breedenvliet en Ravensoord in de Dijkraad der wa terkering van de Calamiteuze Suzan- napolder en tevens voor de polders Annavosdijk en Breedenvliet in de Dijkraad der waterkering van de Ca lamiteuze polder Oud Kempenshof- stedepolder en Moggershil. In diens plaats is benoemd zijn zoon Ant. A. Geluk. De heer J. A. den Engelsman werd herbenoemd ais vertegenwoordiger van de Dijkraad van de Suzannapol- der. van der Spoel, leraar aan het Goese schenken aangeboden. taal en volk te leren ken nen. „Als we getrouwd zijn, komt ze op de farm. Ik ben er niet voor, dat mijn vrouw buitenshuis blijft werken", zegt de bruidegom, die vindt dat een getrouwde vrouw nog altijd het beste in de huis houding pp haar plaats is. VEEL MOEITE behoefde ik niet te doen, om op de Familiedag van de Zeeuwse CBTB, CBPB, CJBTB in GOES onder al die honderden aanwezigen BAS BUIJ ZER te ontdekken, de man uit KRABBENDIJKE, die deze week na vijf Canadese jaren in Zeeland was teruggekeerd, om in de paar weken verlof „even" te trouwen en de gouden bruiloft van zijn ouders mee te vieren. Zijn grote blauwgeblokte vest verklapte direct, dat deze potige dertiger bepaald niet bij C. A. was wezen winkelen, maar ergens ver weg in het wijde Canada. In de middagpauze op de Familiedag heb ik een kopje koffie gedronken met deze welbespraakte „Canadese" Zeeuw, die pas drie dagen geleden op Nederlandse bo dem terugkeerde. Op 27 jan. j.L stapte hij in Rotterdam van de boot en dank zij de C.B.T.B.-dag kreeg hij (als oud-C.B.T.B.-er) een prach tige kans vele oude beken den in één klap weer te zien. En dat waren er nogal wat. „Begin opril 1953 vertrok ik naar Canada", vertelde de heer B. W. Buijzer mij. Dat was dus vlak na de ramp. Toen de watersnood ook Krabbendijke teisterde, werd het vertrek wel even uitge steld, maar aangezien alles toen al was geregeld, moest de emigratie doorgaan. „Ik heb er nog geen mi nuut spijt van gehad", aldus de heer Buijzer, die overigens wel verwonderd keek, toen hij deze week zag, wat er in de vijf jaar na de ramp in Zeeland aan opbouw is ge presteerd. Een week of acht blijft hij in ons land. En die tijd wordt produktief gemaakt: Familieleden en vrienden be zoeken, de gouden bruilof van zijn ouders vieren (op 11 maart ajs.) en last but not least ook zélf in het huwelijksbootje stappen. Waarschijnlijk op 7 maart aanstaande. Mevr. Buijzer-in-spé weet precies wat haar in Canada te wachten staat. Een jaar geleden reisde zij van BORS SELE naar BRANDON (Ma nitoba) in midden-Canada, waar zij In een kindertehuis ging werken om alvast land, „Ik houd van de Hollandse gezelligheid". Van begin af is Buijzer in de Canadese landbouw ge weest. Eerst twee jaar op 'n groot proefbedrijf (500 ha) en nu als bedrijfsleider op 'n bedrijf van 350 ha (tarwe, gerst, haver en ook vetwei der ij). Di Brandon (25.000 inwo ners) wonen een 200 Neder landse gezinnen. Veel Zeeu wen heeft hij nog niet ont moet, maar wel de faimlie NACHTEGAAL, afkomstig van SCHOUWEN, en een fa- brieks-ingenleur LUYK uit THOLEN. De Chr. Reformed Church telt in zijn stad zo'n 70 ge zinnen, waartussen een hech te band bestaat. De Krabbendijker is goed ingeburgerd in zijn stad. Hij is de plaatselijke CONTACT MAN voor nieuwe emigran ten en staat ook in verbin ding met de Chr. Emigratie Centrale in ons land. Jonge lui, die eventueel naar Ca nada zou willen emigreren, kunnen van de heer Buijzer vele waardevolle inlichtingen gin april blijft hij in ons land en hij heeft mij ver klaard, dat hij te allen tijde be.-eid is aspirant-emigran ten, op welke wijze dan ook, te helpen. „Je moet niet naar Cana da gaan om er slapende rijk te worden", zegt de heer Buijzer, „want ook daar is het hard werken, vooral de eerste jaren. Maar voor jon ge mensen, die wel de capa citeiten hebben om een eigen bedrijf te voeren, maar in Zeeland geen kans krijgen, is het een land met vele moge lijkheden. Van veel belang Is ook, dat men gaat ln ver trouwen, dat de God van Ne derland ook die van Canada is. Dat geeft een stevig hou vast en de kracht om je energiek en onverbeten door het leven te slaan. Maar als er Zeeuwse jongelui zyn die iets voor Canada voelen, laat ze eens by me langs komen." Ook even een babbeltje gemaakt met mej. JANNIE MOL uit KAMPERLAND. Zoals u weet uit berichten ln onze krant, Is Jannie pas te ruggekeerd van een lang durig verbiyf ln de Verenig de Staten, als gast van de 4 H-Club. (Ze werd zelfs ere lid van een Indianenstam). Vandaag zal zij op de jaar- ïykse toogdag van de Zeeuw se C.J.B.T.B. en C.B.P.B. te MIDDELBURG vertellen van haar ervaringen ln „the Sta tes". Het is haar toevertrouwd. Ze heeft reeds te KAMPER LAND en te GOES voor vol le zalen gespeecht en ze deed het voortreffelijk, vond ik. Een bijzonder compliment voor de prachtige kleuren foto's, die ze zelf maakte en die haar causerie op fraaie wijze illustreren. „Deze zijn ontwikkeld en afgedrukt in Amerika", ver telde Jannie mij, „ik heb ook een serie in PARIJS laten behandelen. (In ons land kan dat nog steeds niet, A.), maar die zijn vrijwel allemaal ver knoeid". Ik heb Jannie Mol die er overigens helemaal niet bijzonder mollig uitziet, maar een kleine, slanke en pittige Noordbevelandse is nog vraagd of zij nu met haar causerie en lichtbeelden op toernee door Zeeland gaat. „Welnee", luidde het ant woord, „maar als een vereni ging of wat dan ook mij vraagt ergens te komen ver tellen, dan doe lk dat met veel plezier. Maar alleen op .Ja, dat heb je ervanZe ebben Jannie Mol horen ver ellen over haar verblijf bij de Indianen WAARSCHIJNLIJK voor het eerst in de Nederlandse historie heeft een groep journalisten een motie ingediend bij een gemeentebestuur. Dat gebeurde donderdagavond in VLISSINGEN. En de indieners van de motie waren de bij zitting aanwezige vaste raadsverslaggevers van de vier Zeeuwse dagbladen. Dit edele kwartet schreef in de motie, dat toch ook de vrouwen en kinderen van raadsverslag gevers recht hebben op „aanwezigheid, hulp en warmte", van hun echtgenoten en vaders. Zij zeiden het te betreuren, dat de zitting „in een 2-daagse veldslag is uitgelopen" (de raad had nl. twee dagen nodig voor het afwerken van de agenda) en verzochten de raad tegen deze stormvloed van gesprekken een zeewering op te werpen. Burgemeester Kolff, die deze motie (onder luid gelach van de aanwezigen) voorlas, stelde voor dit schrij ven voor kennisgeving aan te nemen. Maar mijn hoog geëerde Vlissingse collega's konden toch om half elf 's en adviezen krijgen. Tot be- avonds een strekV zetten onder hun raadsnotities. uitnodiging dus". Vrouwen bonden, jeugdclubs, etc., U weet nu dus waar u moet zijn! 9 NAUWELIJKS was le inkt van ons dinsdagnummer droog, waarin ik schreef, dat we de Tent-actie gaan slui ten, of daar kwamen ze weer. En niet met de laatste dub beltjes, o nee. Flinke bedra gen. Een meneer uit ST. LAU RENS stuurt me ƒ25.en schrijft op het giro-strookje: „Dit bedrag is bijeengespaard d.m.v. een busje, waarin alle losse centen en stuivers wer den gespaard. De naam van de gever moet onbekend blij ven, dus liever geen vermel ding in de krant. Verder veel succes gewenst!" Hoe vindt U zoiets, Babbel vrienden? Is 't niet geweldig? En tegelijk komt een gift binnen uit WESTKAPELLE f 7.50) van de Geref. Vrou wenvereniging „Ruth". Har telijk dank dames. Fijn, dat we bij het scheiden van de markt nog het een en ander binnen krijgen. Tenslote nog f3.50 van M. A. van S. te OOSTKAPELLE, waarvoor mijn hartelijke dank. Walcheren komt van daag wel bijzonder goed voor de dag. Wie zorgt ervoor dat de laatste loodjes ook het zwaarst (vanwege de vefe gul dens) gaan wegen? Ons giro nummer is nog altijd: 27.42.89. 9 Nog een leuke reactie. Een kleine reparatie aan mijn immer getrouwe scooter, had me by de garagehouder in het krijt doen staan voor f5,29. Gisteravond kreeg ik een nota thuisgestuurd en onderaan was gekrabbeld: „Het ïykt me het beste, dat u het maar in de pot van de Tentactie stort. En wat de Babbelaars betreft, die zijn O.K.". Waardering voor het ge- gebaar, dank voor de gift en een tot tranen bewogen ge moed, dank zij het laatste zinnetje. Verder nog een riks van N.N. te Goes (via v. W.) in dank ontvangen. En inmid dels lopen we lekker naar de f 1600,Nog even door gaan. Op 15 februari sluiten we. Ons gironummer is nog altijd 27.42.89. Een goed en gezellig weekend gewenst. De jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Zeeuwse Confectiefabrieken te Middelburg, die gisteren in Amsterdam is gehouden, heeft het voorgestelde dividend van 15 pet. goedgekeurd. De voorzitter van de raad van com missarissen, de heer D. F. P. Hoegen, deelde mede dat men in het afgelopen boekjaar geen gebrek aan orders heeft gehad. Slechts in de laatste twee maanden van 1957 werd het aantal na bestellingen iets minder. De export richtte zich op Zwitserland, Duitsland, Engeland en de Beneluxlanden. De heer W. C. A. M. van Spaen- donck werd herkozen als commissaris. Ingezonden mededeling huid? Babyderm-zeep Opgevoerd door „De Zuidbevelanders" op C.B.T.B.-toogdag. „De Zuidbevelanders", die donder dag voor de toogdag van de Christe lijke agrarische organisaties het stuk „Vliegtuig vermist" opvoerden, heb ben daarmee hoog gegrepen. Regisseur A. Vingerling had met dit stuk een stof gekozen, die volkomen buiten de dagelijkse levenssfeer ligt van de jonge mensen, die nog slechts twee jaar ervaring op dit gebied heb ben. Dat heeft voor, dat ze daardoor genoodzaakt worden, zich in een an dere sfeer te verplaatsen en dus in derdaad meer moeten „spelen". Zij moeten zich de reacties en de gedra gingen van andere mensen onder bij zondere omstandigheden veel dieper indenken. Het stuk speelt op een luchthaven, waar de eerste piloot van de eigen maatschappij naast de chef van da luchthaven een belangrijke rol speelt. Aan die positie wordt geknaagd door jalouzie van anderen. Dat geeft span ning en tenslotte aanleiding tot sabo tage, waardoor een proefvlucht van de eerste piloot mislukt en hij aan kant staat. Maar als dan bij de grote propa- gandavlucht zijn kameraden, die hem toch feitelijk verraden hebben, in nood komen, overwint hij na veel strijd zichzelf en brengt zijn leven in gevaar bij een stoutmoedige poging, om hen te redden, waarop het geluk kige slot kan volgen. De spelers we meldden dat gis teren al brachten het stuk op een prettige wijze. Als we één algemene wenk mogen geven: zij moeten meer aandacht geven aan kleinigheden als hun houding op het moment, dat ze niet zelf spelen, het hanteren van een sigaret, e.d. De le piloot, Dolf (M. Traas), was ongetwijfeld de beste speler. Hij had zich zijn zware rol zeer goed inge dacht. Direct na hem zouden we wil len noemen de stewardesse (mej. T. Huissoon), die de moeilijke conflicten, waarvoor ze stond, goed oploste. Maar ook van de anderen kan veel goeds gezegd worden. Van Maarleveld, do chef van de luchthaven (L. Douw), moet meer „mijnheer" zijn. Verder noemen we de anderen, Rie (mej. C. de Wilde), de secretaresse (mej. L. Dekker), de 2e piloot (Jac. Krijger), mevrouw Kareis (mej. A. v. d. Wete ring), de marconist (J. Sandee), diens vader (J. Blok, maar de zoon moet heel erg op zijn moeder geleken heb ben), de 3e piloot (W. de Jager) en de mecano (W. op 'tHof), met grote waardering. Het geluid werd verzorgd door W. de Jager, die er kennelijk veel schik in had, om het geluid van de storm, de regen en het onweer te doen klin ken, waardoor hij echter meermalen de stemmen overstemde. En hier ko men we nu net op een belangrijk punt. De jonge spelers moeten zich er sterker aan gewennen, in de zaal ta spreken, hun stem te laten „dragen", d.w.z. niet te snel, zodat het ena woord over het andere tuimelt en met hard, maar liefst voor in de mond ta spreken. Zoals gezegd: het spel werd met elan gegeven en het publiek heeft er zeer van genoten. En wij behoorden ook tot dat publiek. H.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2