SAROMA GOUDREPEN RECLAME Afscheid Statenleden Förmaminf- VAKCENTRALEN ONTRUST OVER WERKGELEGENHEID ZWITSAL Kamerleden teleurgesteld over van regering Bijzondere aandacht gevraagd voor kinderen gerepatrieerden Ik tracteer driemaal per week op Saroma vier Goudregen voor 50 cei^ Landaanwinning in Land van Saeftinge RAMP HERDACHT In tweede instantie GfU£PG£VAAfl Fijn jó, weer pudding vandaag 't is zo gezond enklaar zonder koken PUDDING ZONDER KOKEN Maatregelen nodig zonder defaitisme Tito wil praten met Chroesjtsjef Minister Cals over onderwijs Lager onderwijs gelijkwaardig Donderdag 30 januari 1958 ZEEtlWSCH DAGBLAD Pagina 5 Sluis, kanaal en dam HET PROVINCIAAL BESTUUR zal niets nalaten wat gedaan kan worden in het belang Tan de Zeenwse boeren, die tengevolge van industrievestiging en -uitbreiding bedrijfsgrond kwjjt raken. Dit heeft gedeputeerde G. P. M. Dikötter dinsdag in de zitting van de Provinciale Staten geantwoord op maandag terzake gestelde vragen. Spr. dacht hierbij aan het Land van Saeftinge. Ten aanzien van landaanwin ning in dit gebied is men de laatste tijd minder pessimistisch. Op vragen van de heer Stermerding deelde de heer Diköt ter mede dat de drempeldiepte van de sluis in de Zandkreek is bepaald in over leg met het bedrijfsleven. De verlaging van het peil in het Kanaal door Walche ren is in studie Ook gisteren heeft zich tussen de heer Stemerding eD de gedeputeerde nog een interessante gedachten wisseling ontspon nen over het leggen van een asfaltdam bU Kats. De heer Stemerding zei bevreesd te zijn dat het landschapsschoon hier ge weld zal worden aangedaan. De gedepu teerde deelde deze vrees wel, doch zei te hopen dat de deskundigen in staat zullen zijn het technisch noodzakelijke te combineren met het uit oogpunt van schoonheid gewenste. Aan het slot van de zitting van PrO' vlnciale Staten ia dinsdag afscheid geno men van de heren mr. W. F. Baron van der Feltz, Z. Salomé, P. Bondeling, A. L. S. Lockefeer, A. L Catsman en M. de Boer, die na de a.s. statenverkiezing niet terugkeren in dit college, aangezien z(j ïich niet herkiesbaar hebben gesteld. De Commissie der Koningin heeft hen |n zeer hartelijke bewoordingen dank ge bracht voor het in het belang van de provincie verrichte werk. Dank voor al Uw werk, aldus de Commissaris en dui zendmaal dank voor uw vriendschap. Hij wenste de scheidenden Gods zegen toe OP hun verdere levensweg. De heer De Boer sprak, mede namens de andere leden die zich niet herkiesbaar hebbn gestld, woorden van dank voor de prettige sfeer en wees er in een ernstig woord op dat het werk van Provinciale Staten in het besef van afhankelijkheid van God moet worden verricht. In gevoelvolle woorden heeft de Com missaris der Koningin dinsdag, aan het Slot van de zitting van Pronvinciele Sta ten stilgestaan bij de ramp, die het zuid westelijk deel van Nederland vijf jaar ge leden heeft getroffen. Laten wij hen niet vergeten, die veel ellende moesten door- Staan en in rouw gedompeld werden, aldus de Commissaris, die zijn toespraak besloot met te verklaren bewondering te hebben voor de veerkracht, de energie en het Godsvertrouwen van het Zeeuwse volk. In tweede instantie hebben dinsdag in de zitting- van Provinciale Staten van Zee land diverse fractievoorzitters nog het woord gevoerd. Ook enkele anndere sprekers plaatsten opmerkingen. SCHIJN TEGEN De heer A. H. S. Stemerding (C.H.): „Ik neem aan, dat men ons in Den Haag niet met opzet achterstelt, maar men heeft toch wel sterk de schijn tegen zich. Ik vrees ook dat de affaire met het te kort op de veren niet goed zal aflopen' KRITISCH De heer J. Hommes (A.R.): „Het spijt mij dit te moeten zeggen, maar ten aanzien van de houding van Den Haag tegenover Zeeland sta ik vrij kritisch. De ervaring heeft hiertoe geleid WERKLOOSHEID De heer J. L. Luèaart (P.v.d.A.): „De agrarische werkloosheid in Zeeland zal toenemen. Volgens schattingen zal door de mechanisatie in de landbouw jaar lijks een aantal van 3 k 400 arbeids krachten minder nodig zijn". ONRENDABELE GEBIEDEN De heer C. F. v. d. Peijl: „De onrendabele gebieden in ons gewest worden kleiner en zijn reeds voor een deel verdwenen. Het restant moet in de voortdurende belangstelling blijven staan". Ingezonden mededeling (adv.) BESCHERM U TEGEN BESMETTING MET de Keelonismettende tabletten Laat de kinderen veel en vaak smullen van Saroma. Het is de lekkerste manier om ze melk te geven - gezonde, voedzame melk 1 Tijd en moeite kost het u nauwelijksmet Saroma geen koken, geen koelen, geen extra afwas. En uit één pakje haalt u vier royale porties - is dat niet nog voordelig ook Geef het uw kinderen goed geef ze driemaal per week Saroma EEN VAN NELLE PRODUCT CHOCOLADE - FRAMBOZEN 5 Waardepunten op ieder pakje Saroma. Spaar ze voor de fraaie en practische geschenken zoals puddingglazen, serveerschalen, puddinglepels, puddingkloppers VANILLE - - CARAMEL De besturen van C.N.V., K.A.B. en N.V.V. hebben zich gezamenlijk beraden over de huidige economische situatie, in het bijzonder met betrekking tot de werkgelegenheid. Hoewel de landelijke werkloosheid op 31 december 1957 nog geen absoluut onaanvaardbare omvang had aangenomen, zijn de drie vak- centralen toch ernstig verontrust over de snelle stijging van de werkloosheid. Bepaalde bedrijfstakken, waaronder met name het bouwbedrijf, alsook de ontwikkelingsgebieden, in het bijzon der in de drie noordelijke provincies en verschillende delen vati de drie zuidelijke provincies, zijn, aldus de vakcentralen, in onevenredige mate door de werkloosheid getroffen. Daarbij moet, volgens de vakcentralen, nog rekening gehouden worden met het feit, dat een deel van de werkloosheid door werkweekverkorting niet in de sta tistische cijfers tot uitdrukking komt De besturen der vakcentralen zeggen, zeer wel te beseffen, dat het welslagen van een politiek van volledige werkgele genheid in sterke mate afhankelijk is van ppTi verruiming van de financieringsmid delen en een vergroting van de afzet in het buitenland. Een fundamentele wijziging in de ge voerde politiek van bestedingsbeperking zou daarin, op dit moment geen verbe tering kunnen brengen, integendeel zelfs tot een snelle verdere achteruitgang van de economische situatie kunnen leiden. De besturen der vakcentralen menen echter met klem te moeten waarschuwen tegen een te grote terughoudendheid van het bedrijfsleven bij de uitvoering van nmsfihaVrihigs- en expansieplamien, vooral voor zover deze zijn gericht op vergroting van de export en verhoging van de produktfvtteit. MAATREGELEN De overheid, aldus de drie vakcentra len, dient op zo kort mogelijke termijn verdere en versterkte voorrang te geven aan maatregelen, die tot een verruiming van de werkgelegenheid in de meest ge troffen bedrijfstakken en gebieden kun nen leiden. Bij de keuze van maatregelen moet, enerzijds gelet worden op him bijdrage tot het scheppen van duurzame produk- In diplomatieke kringen te Belgrado wordt verklaard, dat president Tito heeft verzocht om een gesprek met de Russische partijleider Chroesjtsjef. De ontmoeting zou in elk geval plaats hebben voor het congres van de Zuidslavische communistische partij in april. Buitenlandse waarnemers geloven, dat Tito van Chroesjtsjef instemming met de Zuidslavische houding van strikte neutraliteit wil trachten te verkrijgen. ANNA JACOBAPOLDER N.C.VJB. De afdeling van de N.C.VH. hield haar jaarvergadering onder leiding van mej. J. W. C. van Strien. Na het verslag van de penningmees- teresse, mevr. Moerland-Kunst en van de sekretaresse, mevr. Abrahamse-v. d. Berg, werd deze avond verder geheel verzorgd door eigen leden. Zang, samenspraak, deklamatie en spreekkoor wisselden el kaar af. In de plaats van mevr. Lindhout-Quist werd mevr. Verhage-Geuze tot nieuw bestuurslid gekozen. De volgende vergadering (op 21 febru ari) hoopt ais spreker op te treden df. v. d. Klis uit Zierikzee. tieve werkgelegenheid, anderzijds op hun gevolgen voor de betalingsbalans en de overheidsrekening. Volgens de drie vakcentralen moet voor de meest getroffen bedrijfstakken voorts worden gedacht aan nltbreiding van overheidsopdrachten, een soepeler vergunningenbeleid, subsidiëring van een groter aantal woningwetwoningen dan thans is te voorzien en een tegemoet koming in de rente ten behoeve van de krachtens het 'besluit bevordering van het eigen woningbezit' te bouwen wonin gen. De drie vakcentralen zien als verdere Ingezonden mededeling (adv.) »ol 3N Vraag Uw Xvri» -leverancier n?°rol oti, d°°S|8 t van 2 gratis aou=i=- _n 7 I0k. een bol zak- maatregelen die deel kunnen uitmaken van gerichte werkgelegebheidspolitiek: stimulering van de om- en herscholing, het verstrekken van tegemoetkoming in verplaatsingskosten van werklozen naar elders, het beperken van overwerkver- gunningen, alsmede het mogelijk maken van verkorting van de werkweek ais tij delijk middel om de beschikbare arbeid te verdelen, voor zover althans de ex port daardoor niet wordt geschaad. FINANCIERING Voor zover de noodzakelijke verbete ring in de werkgelegenheid afstuit op een tekort aan financieringsmiddelen, zal, in verstefkte mate moeten worden voortgegaan met het nemen van maat regelen, welke de financiering veilig kunnen stellen. Gedacht moet worden aan een krach tige bevordering van de export de be sparingen, verruiming van de kredietver lening, een zo efficiënt mogelijke benut ting van de beschikbare financierings middelen, alsmede een eventuele herle ving van de investeringsaftrek. De besturen van de vakcentralen zijn van oordeel, dat de Sociaal-Economische Raad zich zo spoedig mogelijk dient te beraden over alle aspecten, welke voor de economische expansie met het oog op de ontwikkeling van de werkgele genheid in de nabije en verdere toekomst van betekenis zijn. Het onderzoek van de SER zal echter in geen enkel opzicht vertragend op het regeringsbeleid mogen werken. De vakcentralen achten het noodzake lijk, dat de regering onverwijld gerichte maatregelen neemt. Tenslotte wijzen de vakcentralen erop, dat voor het bedrijfsleven geen aanlei ding bestaat, zich door de huidige tegen slag te laten verleiden tot defaitisme. Een zodanige geestesgesteldheid zou, aldus de vakcentralen, juist een door niemand gewenste en onnodige terug gang in de conjunctuur kunnen veroor zaken. De samenwerking tussen werkgevers en werknemers zal, aldus de vakcentra len, thans haar waarde moeten bewijzen in een eendrachtige bevordering van de werkgelegenheid. Bij aankoop van f 5.— De Gruyter - artikelen krijgt U het Snoepje van de Week voor slechts 10 cent en bovendien geldig tot en met 4 februari 1958 Goudreep25 ct melk, puur, melk-mokka Hazelnootreep melk 25 ct Rpzijn-Nootreep 30 ct Pindareep melk. 25 ct Picnicreep melk, puur 1 5 ct Dubbeltjesreep melk, puur'1 0 ct VEEL LEDEN van de Eerste Kamer zijn blijkens het voorlopig verslag over de begroting van Binnenlandse Zaken voor 1958 teleurgesteld over het personeelsbeleid van de regering. Zij meenden dat de moeilijkheden van nu zich in veel mindere mate zouden hebben voorgedaan als niet was besloten tot een aanzienlijke sa larisverhoging van de topfunctionaris sen. Vele andere leden, doelend op het georganiseerd overleg over de salaris sen van de lagere en middelbare amb tenaren, zeiden in deze kwestie weinig vertrouwen te hébben. Zij spraken de hoop uit, dat nu over de werkclassifi- catie en prestatiebeloning, nauw over leg zal worden gepleegd met de daar voor in aanmerking komende instan ties van de overlegorganen. Voorts zouden ook diverse leden met betrekking tot de ambtenaren salarissen in het algemeen gaarne vernemen, welke betekenis de minis ter denkt te hechten aan de in de Tweede Kamer ter gelegenheid van de openbare beraadslaging over dit hoofdstuk aangenomen motie van de heer Weijters c.s. Vele leden herhaalden hun reeds vorige jaren gegeven visie, dat de werkwijze en wellicht ook de samen stelling van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambte narenzaken dringend wijziging be hoeft. Zij achtten dit een aangelegen heid welke geen langer uitstel ge doogt. Vele andere leden waren van oor deel, dat de door hen besproken on bevredigende gang van zaken met be trekking tot cfe salarissen der lagere en middelbare ambtenaren voorname lijk moest worden geweten aan de omstandigheid, dat de regeringsdele gatie, welke aan de onderhandelingen deelnam, te weinig „armslag" had en met onvoldoende volmachten was toe gerust. 680129^ De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. L. M. Th. Cals, heeft in een vraaggesprek voor Radio Nederland Wereld omroep een overzicht geegeven inzake het onderwijs aan kinderen van gerepatriëerden uit Indonesië. Hij meende dat enkele bijzondere maat regelen zullen moeten worden getroffen. In de eerste plaats heeft men te maken met de omstandigheid dat in Indonesië de kinderen jonger op de lagere school worden toegelaten. De overgang zelf naar het onderwijs in Nederland ligt iets moeilijker. Er zijn kinderen die enkele maanden geheel geen les hebben gehad. De minister zei te menen, dat in het algemeen ten aanzien van het lager onderwijs hier door de rijksoverheid zelf geen bijzondere maatregelen getroffen zul len worden. Maar ongetwijfeld zal het schoolbestuur, het hoofd van de school, de onderwijzer of de onderwijzeres bijzondere aandacht aan deze leerlingen moeten geven. dat de K.B.S. in Soerabaja en het lyceum in Bandoeng spoedig zullen volgen, zodat dan alleen nog de H.B.S. in Djakarta zou overblijven, maar voor hoelang? D e Uloscholen van Me- dan, Palembang en Malang zijn eind december al opgeheven. Wat betreft de kwestie van de kin deren die uitsluitend Indonesisch spreken zei hij dat eerst zal worden nagegaan om hoeveel kinderen het hier gaat teneinde te zien of er spe ciale maatregelen moeten worden ge troffen. Hjj had de indruk dat dit aan tal kinderen betrekkelijk gering is. Over de ruimte op de scholen zei de minister, dat iedereen weet dat onze scholen overbevolkt zijn, maar dat niet iedereen weet dat het gemiddelde klassecijfer voor het 1.0. sedert 1954 heel, heel weinig aan het dalen is. Voor het I.O., waar de grote aantallen kinderen zullen komen uit Indonesië, zal het, naar aangenomen mag wor den, inderdaad mogelijk zijn deze kin deren op te vangen. GELIJKWAARDIG Het Nederlandse onderwijs in Indo nesië, dat georganiseerd was in de „Stichting Nederlands Onderwijs", waarbij vrijwel alle bestaande school verenigingen waren aangesloten, was vrijwel geheel gelijkwaardig aan soortgelijk onderwijs in Nederland. Bij het Ulo, de handelsscholen en bij het voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs waren de moeilijk heden groter. Maar ook hier, dank zij de deskundigheid van de docenten, is het toch zo, dat het m.o. goed func tioneerde. Minister Cals heeft medegedeeld dat, wat betreft de middelbare scholen in Indonesië gesloten zijn de H.B.S. in Medan en in Bogor. Men moet vrezen Amerika heeft besloten het nieuwe bewind in Venezuela te erkennen, zo ii officieel meegedeeld. In Djakarta zijn de neutrale en de protestants-Christelijke Uloscholen op het ogenblik samengevoegd op soort gelijke manier als in Soerabaja met de R.K. en de neutrale Uloschool. Bij het l.o. is de situatie nog onoverzichte lijker. In ieder geval zijn er van 85 lagere scholen al 27 gesloten en wel dra zal er ongetwijfeld nog wel een aantal volgen zodat naar schatting be gin februari nog maar een 25 lagere scholen geopend zullen zijn. Volgens gegevens op 15 januari de laatste gegevens waarover minister Cals be schikt waren er toen nog ca. 2800 Nederlandse leerlingen op de lagere scholen. In november waren het er nog 6000. Daaruit blijkt wel de zeer sterke teruggang, die ongetwijfeld door het massale vertrek van de Ne derlanders elke week nog zal toene- De actie tegen het Nederlandse on derwijs werd voorafgegaan door alge mene maatregelen die al enkele maan den geleden werden genomen. Op 18 november werd een verordening af gekondigd van het militair gezag, waarin o.m. werd bepaald dat Indo nesische leerlingen zo spoedig moge lijk de buitenlandse scholen moesten verlaten. De vrijkomende lokalen en inventaris zouden door het militair gezag worden toegewezen aan geheel Indonesische scholen. Een andere on aangename maatregel was de ver plichting om voor de Nederlandse scholen en het onderwijzend personeel stuk voor stuk nieuwe vergunningen aan te vragen. Daaraan waren zulke hoge kosten verbonden, dat het de stichting op 350.000 rupiah extra uit gaven kwam te staan.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5