Streven naar geleidelijke uitbouw tuinderijen met glas van RELAAS VAN RINUS BRACHT LA WINE VAN REACTIES TEWEEG Uit Zeelands steden VEILEN VAN TOMATEN GAF STOF TOT LANGE DISCUSSIE Chefarine ,4 Eerlang toch een brandweerkazerne Borssele verrijkt met een fraai verenigingsgebouw AR-raadsleden onder vuur over gemeentepolitiek Middelburg kreeg het 500ste lid Dank zij de knoflookworst „The Geisha" „De ring en de kelim" ZEEUWSE GROENTETELERS VERGADERDEN IN MIDDELBURG WNSTM Donderdag 30 januari 1958 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! NIEUWJAARSREDE VAN BURGEMEESTER In Wolf aartsdijk betekent B.B.r Betere Bluswatervoorziening MIDDELBURG Waarom dat verhaal Ter harte Uw hart en uw verstand! 'enuó ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 „WIJ MOETEN IN ZEELAND streven naar een geleidelijke uit breiding van tuinbouwbedrijven met glas met daarnaast een door dringing van de intensieve teelten zoals vroege aardappelen, dubbele bonen, aardbeien enz. Verder zal de kwestie van de teeltvergunningen voor Zeeland een moeilijke taak ernstig onder de ogen moeten Worden gezien. Wat dit laatste betreft, zullen we de mogelijkheden die er stellig nog wel zijn moeten trachten uit te buiten", aldus vatte ir. J. J. van Hennik, rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland, de stof samen, die behandeld werd tijdens de jaarvergadering van de Zeeuwse Groentetelers Vereniging, welke gisteren in Middelburg ge houden werd. MEN VINDT in ons gewest al een gekere expansie, zo zei ir. Van Hen feik, we behoeven maar te kijken naar de aardbeien, van welke produkten in Zeeland al een produktie van 2000 ton enkele jaren tijds werd geteld. En Verder de bonen, waarvan miljoenen Jclio's zijn geproduceerd en die nog te gen een redelijke prijs van de hand fcjn gegaan. Ook bij de vroege aard appelen kunnen we van miljoenen kilo's spreken. Symptomen van een zekere expansie zijn in de ontwikke ling van de Zeeuwse tuinbouw dus al waar te nemen. Angst voor een teveel aan produktie was volgens ir. Van Hennik niet geheel gemotiveerd. In de morgenbijeenkomst van deze tiende jaarvergadering gaf de voorzit ter, de heer M. Ton, een overzicht van de ervaringen in het afgelopen jaar. In Zeeland kon niet worden gesproken Van een stormachtige ontwikkeling in de tuinbouw, maar van een rustige, ge jonde evolutie. Wel kan van een ster ke vooruitgang worden gesproken in $e omgeving van Koewacht, vooral Wat klein fruit en groente betreft. De heer Ton noemde 1957 een vrij Etig jaar voor de Zeeuwse groente- s. Wel waren er lage opbrengsten _evolge van de herverkaveling en pok vielen bij vele herfstprodnkten lage prijzen te noteren. Hoge prijzen daarentegen bij winterbloemkool en vroege aardappelen. Bij de dubbele bonen was er een redelijke oogst en ok de witlof gaf velen reden tot vol- Centraal veilen De voorzitter besloot met de wens uit te spreken, dat de koopkracht niet nl te zeer zou verminderen ,en dat Zeeland een steeds belangrijker rol zou mogen gaan spelen op de binnen landse en buitenlandse markten. Aan een forum werd de vraag ge steld of de tomaten in Zeeland niet centraal geveild konden worden. De Waarnemend directeur van de veiling te Middelburg, de heer E. Mes, merk te op, dat wat de Middelburgse veiling betreft, het de moeite zou lonen een onderzoek in te stellen. Men zou kun nen beginnen met één dag per week >en exportveiling voor tomaten te louden. De heer Mes illustreerde de jelangstelling met een cijfer: aanvoer n 1957 145000 kg. Wanneer de kwali- iet en de sortering goed is, zo zei hij verder, dan is er best animo, ook van buiten Walcheren. Een onregelmatige aanvoer weert echter de grossiers af. De heer Ton wilde de hoofdaanvoer concentreren op woensdag en wanneer blijkt dat er meer behoefte bestaat dan zou ook op andere dagen een vaste tijd voor tomaten kunnen worden Vastgesteld. Elders meer IJit de vergadering gingen echter (temmen op, die duidelijk tot uiting lieten komen, dat wanneer de toma ten bijvoorbeeld in Zuid-Holland ge veild worden de opbrengst veel groter is. Alleen spreekt het vervoer hier na tuurlijk een woordje mee. Besloten werd om binnenkort een bijeenkomst te beleggen van tomatentelers, waar- In over deze zaken uitvoerig gespro ken zal worden. Verder werd door het forum nog ge sproken over de economische kanten Van het vervoer via de bode naar de Veiling, over de controle op teeltver- Ingezonden mededeling (adv.) Vlar werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.doen wonderenl 0* 4 geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld op grole schaal gebruikt Tezamen in dén labiel verenigd werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig, zelfs wanneer andere midde len laten. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste mug, want die wordt beschermd door het bestanddeel Cheferoi. A.R. beraadt zich over herindeling van Walcheren In de zaterdag gehouden bestuurs vergadering van de Centrale A.R. kiesver. te Middelburg, werd besloten Om op zaterdag 15 febr. in het ver enigingsgebouw te Serooskerke (W.) •en openbare vergadering te beleg gen. Tijdens deze bijeenkomst zal de J..R. visie betreffende samenvoeging •n herindeling van gemeenten in het Mgemeen en die voor Walcheren bi- (onder, naar voren worden gebracht. gunningen en over de uitbreiding van het mededelingenblad. Het forum was samengesteld uit de heren D. Joziasse jr, tuinder te Koude- kerke, A. H. v. d. Zanden, tuinder te Kloosterzande, W. Tielkemeijer, tuin der te 's-H. Arendskerke, M. Wattel, hoofdassistent RTVD Middelburg, M. J. Noordhoek, hoofdassistent RTVD Goes, A. v. d. Vrie, assistent RTVD Goes, J. van Es, veilingmeester te Ter- neuzen en E. Mes, wnd. directeur vei ling Middelburg. Tijdens de rondvraag werden nog enkele vragen gesteld met betrekking tot de stichting van een proeftuin in Zeeland en de uitbreiding van de voor lichtingsdienst; twee zaken, die voor lopig wel niet voor verwezenlijking in aanmerking zullen komen. Ir. Van Hennik waarschuwde trouwens tegen een te grote staf van voorlichtings ambtenaren. Belangstelling Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat betreurd wordt, dat vooral op Walcheren de animo voor verschil lende cursussen zoals ziektebestrijding, mechanisatie, enz. zo gering is. Elders in de provincie, o.a. te Koewacht, Krabbendijke en Waarde is een leven de interesse voor de groenteteelt. De penningmeester liet weten, dat er een voordelig kassaldo werd bereikt van f 62,95. Verder bedroeg het girosaldo f 1191,45 en het saldo op de boeren leenbank f 554,89. De heren A. H. Geertse te Oostka- Als met de voorbereidingen voor de bouw van het dorpshuis in Wolphaartsdijk ook maar enigermate vorderingen kunnen worden ge maakt, kan TAVENU binnen enkele jaren tot brandweerkazerne wor den verbouwd. Door bemiddeling van de B.B. zal dit jaar een begin worden gemaakt met het treffen van bescheiden maatregelen t.a.v. de bluswatervoorziening. Dit heeft burgemeester B. H. G. ter Haar Romeny meegedeeld in zijn jaarrede, die hij deze week uitsprak in de gemeenteraad. stand kan worden gebracht, valt heel moeilijk een concreet antwoord te geven, aldns de burgemeester. Voorshands komt het hem voor dat Wolphaartsdijk een té agrarische gemeente is, dan dat zij zich goedschiks tot een andere structuur zou laten ombuigen. De burgemeester besloot zijn rede met het herdenken van 't vroegere raads lid, wijlen de heer J. J. v. d. Velde (C.H.) die in gezin en gemeenschap een lege plaats achter liet. De heer A. Koert beantwoordde, na mens de raad, deze toespraak van de bur gemeester. Hoewel de burgemeester het zeer be treurde, dat ook zijn gemeente de con sequenties van de noodzakelijke en af geremde investeringspolitiek moet aan vaarden, wilde hij liever een ogenblik stilstaan bij hetgeen wél tot stand kon komen en hetgeen wél tot meerdere bloei van Wolphaartsdijk mocht worden voorbereid. Het jaar 1957 kenmerkte zich in Wol phaartsdijk voornamelijk door consoli datie van in uitvoering zijnde werken. Als het belangrijkste daarvan was aan te merken het straten- en vijverplan met de zes woningen en de ambtswoning ach ter het raadhuis. Spijtig De burgemeester noemde het bijzon der spijtig, dat de reeds zo lange tijd geleden aanbestede tien woningen en de nieuwe school met de Bijbel in dit mooie bouwplan nog steeds niet konden worden gerealiseerd, wegens dezelfde geldschaarste, die ook de particuliere bouwers afzijdig hield. Ondanks deze bouwmisére was de verbouwingsaktivi- teit gelukkig levendig. De heer Ter Haar Romeny achtte het verheugend, dat de onrendabele percelen in de gemeente op het waterleidingnet konden worden aangesloten. De bevol king heeft hierop verstandig en zonder veel moeilijkheden gereageerd. Tc agrarisch De daling van het bevolkingspeil ver vult het college met zorg. Op de vraag in hoeverre de bevolkingsafname tot stil- pelle, C. Legemate te Zierikzee, A. de Pagter te Ritthem en W. J. Tielke meijer werden in het bestuur herko zen. Tijdens de middagbijeenkomst hield ir. W. van Soest' uit Naaldwijk een causerie over „Vijf jaar ervaring in 't Westland". Daarin liet hij uitkomen, dat als essentiële punten van de sterke dynamische ontwikkeling in dit gebied gelden het tempo van de arbeid en 't durven investeren van de tuinders al daar. We zien bij deze tuinders een andere houding dan we in Zeeland ge wend zijn, aldus ir. Van Soest. Spre ker betoogde voorts, dat men in het Westland meer en meer tot specialise ring overgaat en er voortdurend naar streeft hetere rassen te kweken. „Walcheren in het verleden" De Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afd. Wal cheren, belegt op 4 februari a.s. in restaurant Wöhler een bijeenkomst, tijdens welke de heer H. Pieters zal spreken over „Walcheren in het ver leden". De vergadering vangt aan om acht uur. Lezing over ruitersport In restaurant Wöhler hield gister middag de heer Cleben van de Ned. Hippische Sportbond voor de leden van de Landelijke Rij vereniging Oranjezon een causerie over de rui tersport. De heer Cleben, die al heel wat jaartjes meeloopt in de Hippische Sportbond, vertelde op geestige en originele wijze tal van bijzonderheden uit de geschiedenis van deze fraaie sport, die sierlijk voor het oog is. Spreker ging in op tal van facetten. Voor het lichaam is de ruitersport bij zonder heilzaam, terwijl ook het ka rakter meer gevormd wordt door de beoefening ervan. In sommige kringen behoort dit laatste bij de opvoeding. In dit verband merkte de heer Cleben op, dat hij vroeger wanneer hij on deugend was geweest voor straf moest paardrijden. Aanvankelijk onderging hij het ook als een straf, maar later begon hij de sport heel erg plezierig té vinden. Zelfvertrouwen en zelfdis cipline zijn echter eerste vereisten wanneer men intensief de ruitersport wil gaan beoefenen. Laat men dit nooit uit het oog verliezen, aldus de heer Cleben, die zijn voornamelijk jeugdig gehoor voorts nog een aan tal filmpjes liet zien, waarop men een goed beeld kreeg van alles wat zoal geboden en vereist wordt. Borssele heeft dinsdagavond het verenigingsgebouw „Ons Dorps huis" officieel in gebruik genomen. En dat was uiteraard voor de dorpsbewoners aanleiding voor een gezellige bijeenkomst om kennis te nemen van de nieuwe aanwinst. In zijn openingswoord sprak burgemeester P. J. Dominicus er zijn vreugde over uit, dat zijn gemeente nu in het bezit is gekomen van dit fraaie gebouw, waarvan de inrichting door de heer De Hartog een woord van lof verdient. De heer M. de Meij voerde namens de gemeenteraad het woord en stak zijn vreugde over de totstandkoming van dit verenigingsgebouw niet onder stoelen of banken. Verschillende afgevaardigden van lofuitingen en gelukwensen aan. De heer Lammers bood een ets aan, gedateerd 1743, die een plaats zal krij gen in „Ons Dorpshuis". De vele genodigden en belangstel lenden konden het verenigingsgebouw vervolgens bezichtigen, waarna men verenigingen sloten zich bij de vele nog enige tijd gezellig bijeen bleef. De gemeentelijke anti-revolutionaire kiesvereniging „Nederland en Oranje" te Middelburg na de reorganisaties voor het eerst als G.K.V. (de plaatselijke centrale van noord en zuid) bijeen heeft zich gisteravond in het Schuttershof uitvoerig bezig gehouden met vraagstukken die liggen op het terrein van de gemeentepolitiek. De samenkomst moest dan ook worden gezien als inzet van de naderende gemeenteraadsverkiezingen Vier raadsleden, de heren J. W. Kögeler, J. S. Hoek, M. Wattel en L. Meliefste vormden een forum dat zich bepaalde tot het beantwoor den van vragen uit de vergadering. De heer Kögeler zei op een vraag, hoe het met de bouw van bejaarden tehuizen stond, dat in alle kringen aan deze huizen behoefte bestaat. Het plan is gerijpt, te komen tot een centraal bejaardentehuis met vleugels voor alle richtingen. Een verzorgingshuis zal moeilijk algemeen gehouden kunnen worden. De zaak is echter nog slepen de. Wat betreft de woningbouwverle- ning zei de heer Kögeler het gevoel te hebben min of meer misleid te zijn door de regering, zulks op een desbe treffende vraag. Officiële mededelin gen hierover zijn echter nog niet bin nen. De plannen betreffende het militair hospitaal (gymnasium) liggen in de ijskast. Momenteel is nog geen sprake van verwezenlijking. Over de bouw van een Geref. Kerk op 't Zand zei de spreker, dat de gemeente kortgeleden nogmaals bij het ingenieursbureau Schat Schut heeft aangedrongen een plan gereed te maken. De heer Hoek bepaalde zich tot het beantwoorden van vragen over de sa menvoeging van gemeenten. Hij zei, dat de gemeenten een beperkte zelf standigheid hebben, maar onderge schikt zijn aan de staat. Wel meenden wij ons, zo zei hij, te moeten verzet ten tegen de huidige plannen, omdat de regering te lichtvaardig te werk is gegaan. Een gemeente is een levensge meenschap; geen stuk kaart. Woningen Waarom worden er in Middelburg geen middenstandswoningen ge bouwd? zo werd gevraagd en de heer Meliefste zei daarover, dat de fout daarvan in Den Haag ligt, dat Zee land niet voldoende woningen toe wijst. Hij ging nog even terug in de voorgeschiedenis. Vlak na de oorlog werden bijna uitsluitend midden standswoningen gebouwd. Nu is dat het geval met arbeiderswoningen. In sommige woningwetwoningen, die te duur zijn voor bepaalde arbeiders, komen vaak middenstanders. De heer Meliefste was dankbaar, dat Middel burg niet het voorbeeld van Goes „Valekeslot"-woningen a f 95, gevolgd had. Hij meende voor de ambtenaren e.d. een oplossing te moe ten zoeken in het zelf laten bouwen. Chr. technische school? Twee sprekers kwamen nog terug op de woorden van de heer Wattel, geuit tijdens de raadsvergadering van enkele maanden geleden, n.l. dat hij een chr. technische school voor Mid delburg niet noodzakelijk achtte. De KRUININGEN Schaken. „De Zwarte Dame" te Kruiningen speelde in haar onderlinge competitie de volgende partijen: P. Valk—M. J. Kole 1—0; C. J. de VisserJ. W. Hasman 01; W. A. VerbeekP. A. Huisson 01; H. Vol- bedaJ. A. J. van Nieuwenhuijzen 10; H. van de BergC. M. Goede- gebuure 01; M. SchrijverB. Cok H. MET STILLE TROM is die bewuste Rinus in 1904 uit zijn geboortedorp Kattendijke als soldaat naar [ndië vertrokken. Hij zal niet hebben kunnen vermoe den, dat zijn terugkeer nu ruim 50 jaar later zoveel opschudding zou veroorzaken. Want zo is het. Het relaas van Rinus in deze rubriek heeft velen doen schrikken, sommigen zelfs ernstig geschokt. Uit alle delen van Zeeland kreeg ik reacties: van burgemeesters, boeren, uit stad en land. De reacties liepen nogal uiteen. Hieronder een kleine bloemlezing: 0 blijkt, dat u er geen notie van heeft, wat het zeg gen wil zo vele duizenden verjaagde landgenoten een onderdak te moeten, ja „moe ten" verschaffen 0 Vreselijk, dat er nog zulke mensen rondlopen. Toch ben ik blij, dat wij door onze krant op zulke figuren wor den attent gemaakt. Nu zul len we goed uitkijken, als we inwoning krijgen. Want mijn vrouw en ik hebben besloten ook een gezin in huis te ne men 0 Artemis moet iemand zijn, die blij gelachen heeft toen ons mooie Indië aan Soekarno en zijn vazallen werd verkwanseld...." 0 „....Waarom dat verhaal over die koloniale tijd? Moe ten de Nederlanders, die in Indië geweest zijn, weer wor den zwartgemaakt. Waardering voor uw artikel. Dit zal de mensen er van weerhouden om halsover kop repatrianten in huis te halen. Men late het hart maar ook het verstand spreken. Als er mensen als deze Rinus rondlopen al is 't er maar één dan is het goed dat daarop gewezen wordt. De overige reacties kwa men ongeveer op dezelfde hoofdinhoud neer. Ik ben blij met al die opmerkingen. Het is een teken, dat de repa triëringszaak ons ter harte gaat. Even een paar aanteke ningen: 1. Voor zover Ik heb kunnen nagaan, waren de onvriende lijke of boze reacties vrijwel alle afkomstig van mensen, die niet tot onze vasta lezers kring behoren, en die het ka rakter van onze krant niet voldoende kennen, omdat zij niet geregeld kennis nemen van de Inhoud. Zij kregen het artikeltje onder hun ogen, za gen het niet in het grote ver band en spuiden spontaan hun ongezouten kritiek. Alle instemmende reacties kwamen daarentegen van on ze abonnees, die het Z.D. als dagelijkse huisvriend kennen, die weten welke koers onze redactie vaart, en wat zij Van een lezer uit SCHOU- dus mijn zegsman op fees- WEN kreeg ik het volgende telijke wijze gevierd met,.,, aardige (waar gekeurde) ver- knoflookworst. X 1 Douane customs TM-P-TUtL-ZOCC- haaltje toegestuurd: Tijdens de ramp had iemand uit OUWERKERK kennis ge maakt met een Duitse onder wijzer, die was overgekomen naar Zeeland om bij de her stelwerkzaamheden te helpen. De Zeeuwse vriend wilde hem graag eens bezoeken, maar wist zich alleen maar te herinneren, dat die onderwij zer nogal dikwijls pakjes met knoflookmetworst uit Duits land had toegestuurd gekre gen. De politie te Bonn con cludeerde daaruit, dat de on derwijzer uit Westfalen af komstig moest zijn. Een jaar boekje van Westfaalse onder wijzers werd geraadpleegd en inderdaad kwam daarin de gezochte vriend voor. Zo kon den beide vrienden uit de rampdagen elkaar na bijna Wat betekent al die worst? vijf jaar weer ontmoeten en Ik ben naar Westfalen ge- ze hebben dat weerzien al- weest over Indonesië en onze repa triërende landgenoten in hoofdartikelen en andere be richten heeft geschreven. 2. Rond 48.000 landgenoten komen naar ons land terug. „Welkom in ons en uw vader land", heeft onze krant ge roepen; zij roept dit nu nog. Overigens, hoe zou een redac tie die zelf kinderen en an dere bloedverwanten onder de repatriërenden telt, tégen deze landgenoten kunnen zijn? Tot slot nogmaals: Helpt de repatrianten zoveel ge kimt, zet uw deur wagenwijd open, maar en daarbij ci teer ik de burgemeester van Goes laat niet alleen uw hart maar ook uw verstand spreken. Ondoordachte beslis singen hebben al zoveel el lende met inwoning teweeg gebracht, dat men zich eerst goed dient te beseffen welke konsekwenties aan deze inwo ning vastzitten. Bent u daar toe bereid en ik hoop, dat het er in Zeeland honderden zullen zijn zet dan uw deur wagenwijd open. heer Wattel zei hierover, dat alles wat van christelijken huize hierover aanhangig wordt gemaakt, niet altijd juist is. Wel is hij een warm voor stander van chr. onderwijs, maar zal zich toch moeten afvragen of genoeg leerlingen bereikt kunnen worden op deze school, daar nergens uit de stuk ken bleek, dat deze school noodzake lijk was. Kan de school verder wel het vereiste peil bereiken? Is het gezin goed christelijk, zo zei hij, dan moet de jongen die de openbare school bezoekt voldoende ruggegraat heb ben. De heer Visser bleek echter allerminst overtuigd door de woor den van de heer Wattel en voerde een vurig pleidooi voor christelijk technisch onderwijs. Tijdens deze vergadering maakte de inmiddels gekozen voorzitter, de heer J. S. Hoek, bekend, dat de ver eniging het 500ste lid had mogen in schrijven, n.l. de heer Sinke. Deze werd eigenlijk bij loting aangewezen, omdat op dezelfde dag 21 januari noord het 300ste en zuid het 200- ste lid inschreef. De vereniging mocht verder 67 nieuwe leden noteren. Goese Operette Vereniging HULDE AAN deze vereniging die 't klaarspeelt in een kleine stad als Goes op drie opeenvolgende avonden een uitvoering van „The Geisha" te bren gen op de wijze waarop wij dit woens dagavond zagen. En dat ondanks da vermindering van subsidie, waaronder naar de voorzitter J. Evers in zijn openingswoord mededeelde, ook dit gezelschap te lijden heeft. Tevens ver klapte hij de aanwezigen dat dit da 60ste uitvoering van de vereniging was. Er werd in 't Nederlands gespeeld en gezongen, waardoor uiteraard de ge schiedenis goed te volgen was. Een Ja pans sprookje, zich afspelend in een theehuis, waar Engelse zee-officieren maar al te graag eens naar het zingen en dansen van de geisha-meisjes ko men luisteren en kijken. Als dan on verwacht de Engelse verloofde van een van hen komt binnenstappen, ligt de stof voor allerlei complicaties voor de hand. Uiteraard moet van de medewerken den wel in de eerste plaats de heer J. Kousemaker worden genoemd, die het geheel keurig in handen had. Als zang stem blonk uit de voornaamste geisha, Mimosa, vertolkt door mevr. C. Roose, terwijl ook voorzitter Evers als voor naamste zee-officier menige aria goed vertolkte. Wat spel betreft verdient zeker de heer Meijer als gouverneur van de provincie vermelding die koste lijk onbewogen zijn niet zeer sympa thieke rol speelde. De jongste zee-ca det zorgde af en toe voor de vrolijke noot, terwijl ook het poppenintermez- zo waarin enkele adspirant-leden zich lieten zien, veel bijval van de zaal oogstte. Mooie costumes en decors, bloemen voor vele damesmedewerkenden en 'n rokertje voor regisseur Nobels, de heer Dubois van het orkest en de heer Hop mans als een der oude getrouwen van de vereniging Sn. Middelburgs Dilettanten Toneel EEN MENS IS niet geschikt om in een kamp te leven. Een mens hoort in een huis, in een eigen huis. Dat is de uitspraak van een opgejaagde Poolse jodin, die kans heeft gezien de gaskamers te ontlopen. Om haar gaat het in het spel „De ring en de kelim", dinsdagavond door het Mid delburgs Dilettanten Toneel gebracht in de Schouwburg. Het stuk verhaalt van dit meisje, dat na veel omzwer vingen terecht is gekomen op Cyprus, waar zij in een kamp moet wachten op emigratie naar Palestina. Zij kan het echter niet meer uithouden ach ter het prikkeldraad en vlucht. Zij komt terecht bij twee Amerikanen, die bereid zijn haar over te zetten. Beiden raken echter verliefd op haar, maar tenslotte kiest zij de derde wegj zij gaat naar Palestina om daar ver der alleen te leven. Een ontroerend stuk, waarin ech ter de fijne humor niet ontbreekt. De schrijfster Luisa Trevès heeft met dit spel tevens de vervolging van het joodse volk door de eeuwen heen willen aantonen. Op originele wijze plaatst zij haar personages tijdens het tweede bedrijf in de 5e eeuw voor Christus en toont ons hoe ook in de oudheid bloed werd vergoten in de strijd om de vrijheid. „De ring en de kelim" werd zeer goed vertolkt. Vooral de jodin kreeg gestalte in de creatie van mevrouw J. B. van Verre-Hangard. Daarnaast toonde de heer P. J. v. d. Berg zich als dr. O'Brien een uitstekend tegen speler. De heer Bolier als Jerry trok zich goed aan het spel van beiden op. De overige rollen werden naar be horen vervuld. Vanavond en vrijdag avond zullen eveneens voorstellingen worden gegeven. P. B.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2