jjnnriniiyyÊHB Vraagt U maar Voor Nederlandse kernfysici is veel experimenteel werk nodig Bouwvereniging experimenteert met wasinrichting Literaire Jierue Onderzoek wordt gesubsidieerd door Ned. Org. voor Zuiver Wet. Onderz. Delfts bedrijf ontslaat helft van personeel „Textielse nieuwe" in RAl-gebouw Geen aanleiding tot pessimisme in de textieldetailhandel Dodelijk ongeval te Tilburg Rechtercommissaris was Amsterdams timmerman BRABANT NAM KWARTDEEL VAN TOTALE NEDERLANDSE EXPANSIE IN NIJVERHEIDS- SECTOR VOOR ZIJN REKENING Stichting provinciaal ophouworgaan 10 jaar 1 IN COMPLEX WONINGEN TE GRONINGEN ZELFS WASMIDDEL VOORGESCHREVEN Lanceerplaatsen raketten in Frankrijk PINEAU: NIET GEVAARLIJKER DAN DIE IN DE SOWJET-UNIE Broodoorlog in Amersfoort Ernstig auto-ongeluk bij Bolsward Jongeman vermoordde zijn 68-jarige tante Drama te Twijzelerheide Woensdag 29 januari 1958 ZEEIIWSCH DAGBLAD Pagina 4 Naar aanleiding van de mededelingen, die de directeur van het Britse atoomcentrum te Harwell, Sir John Cockroft, vrijdag j.I. over „het temmen van de waterstofbom" heeft afgelegd, verneemt het A. N. P. van de zijde van de „Stichting voor Fundamenteel Onderzoek der Materie" (F.O.M.) te Utrecht het volgende: De resultaten van het onderzoek der zogenaamde thermonuleaire reacties, die een rol spelen bij de fusie der lichte kernen, worden in ruime kring met grote belangstelling tegemoet ge zien, vooral in verband met de ge spannen verwachtingen, die men daarvan heeft voor een uitgebreide en goedkope energievoorziening van ons gehele maatschappelijke leven. Het is bekend, dat in het buitenland in het bijzonder in Rusland, Engeland en de Ver. Staten reeds belang rijke, fundamentele resultaten waren bereikt. Om de mededelingen, die thans van Engelse zijde zijn gedaan te kunnen doorgronden, waarderen en toepassen, zal er voor de Nederlandse kernfysici veel eigen werk, zowel theoretisch als experimenteel nodig zijn. Daarom is het van groot belang, dat hun zo veel mogelijk -<e hulpmiddelen worden verschaft om denkbeelden, die bij hun onderzoekingen op ver wante terreinen bij hen zijn opgeko men, of welke verder nog zullen op komen, nader uit te werken en te toetsen in samenwerking met hun collega's en zo, ook op dit terrein, misschien te zijner tijd een Nederland se bijdrage te leveren. Vandaar dat de stichting voor fun damenteel onderzoek der materie, na zorgvuldige voorbereiding door een studiecommissie, enkele maanden ge leden besloten heeft tot de oprichting van een werkgemeenschap „onder zoek thermonucleaire reacties". Deze bestaat uit één werkgroep voor de theoretisch-natuurkundige proble men en vier werkgroepen voor het experimenteel onderzoek van de na tuurkundige verschijnselen, die een grondslag zouden kunnen vormen voor thermonucleaire reactie-processen (kernfusie). Het onderzoekingswerk bevindt zich in een oriënterend beginstadium. Be langrijke resultaten zijn uiteraard nog niet verkregen en mogen eerst na ge- Honderdjarige overleden te Bergen op Zoom Zondagavond is in Huize St. Catha- rina te Bergen op Zoom mej. C. Mul ler, de oudste inwoonster van Bergen op Zoom, overleden. Mej. Muller werd in 1857 te Heer in Limburg geboren en vierde vorige jaar onder zeer grote belangstelling haar hondertste verjaardag. Donderdag a.s. heeft de begrafenis plaats. ruime tijd van intensief onderzoek mogen verwacht. Van de vier experimentele werk groepen zijn er twee in Utrecht, één in Arnhem en één in Amsterdam ge vestigd. Het onderzoek wordt gesubsidieerd door de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek. Het aannemersbedrijf N.V. Sanders te Delft, dat vrijwel permanent 300 man werkzaam had bjj de aanleg en het on derhoud vau wegen, heeft ongeveer 150 man ontslagen. Dit omdat rijk en pro vincie geen belangrijke opdrachten meer hebben verstrekt op het gebied van de wegenbouw. Verwacht wordt dat nog meer mensen de straat op zullen gaan wanneer het werk, dat nog onderhanden is, voltooid zal zijn. Binnenkort zal een st„f van ingeni eurs van de onderneming naar Ethiopië gaan om daar een studie te maken van de aanleg van 220 km wegen op de hoog- .vlakte nabij Jimma in het gebied van de koffiecultures. Aan de inschrijving voor dit werk zullen aannemers uit de gehele wereld deelnemen. De directie van de N.V. Nedalo te Hen gelo heeft opnieuw een groep personeels leden van dit bedrijf (dat o.a. oliehaar den fabriceert) ontslagen. In enkele we ken tijds is de personeelssterkte tot bijna de helft teruggebracht. Bij het jongste ontslag zijn 80 personen betrokken. Langs een knisterend schelpenpad, uitzicht gevend op een mul strand, niet weggezakte uit zwarte stalen stangen opgebouwde en met zeemeerminnen bemande vissersschepen, en bordjes met „verboden zich op 't strand te ontkleden", aangespoelde tonnetjes en lege flessen, wordt de bezoeker van de zevende federatieve textiel grossiersbeurs in het RAI-gebouw te Amsterdam naar de stands geleid. „Textielse nieuwe", zoals deze ex positie wordt genoemd, beoogt mede de detaillist te stimuleren een collec tieve propaganda voor de textiel te voeren. Hiervoor is een aparte stand op de tentoonstelling ingericht. De directeur-generaal van de mid denstand, dr. W. L. Groeneveld Meyer, die dezer dagen in tegenwoor digheid o.m. van wethouder mr. R. van den Bergh deze beurs opende, zeide dat er in de concurrentiestrijd om een groter aandeel in de consu mentenbesteding nog mogelijkheden zijn. Weliswaar vertoont de bedrijvig heid in de kledingindustrie op het ogenblik een recessie, die zich ook in de groothandel manifesteert, maar toch geven de cijfers van het Econo misch Instituut voor ,e Middenstand betreffende de geldomzetten in de textieldetailhandel volgens spreker geen aanleiding tot pessimisme. Vergeleken bij 1954 is er een omzet- vermeerdering van 22,5 pet. Een ver gelijking van 1957 met 1955 levert een stijging van 11 pet. op. Als geheel geeft 1957 ten opzichte van 1956, on danks de in dat laatste jaar abnor male kooplust tengevolge van de Suezkanaalcrisis, nog altijd een stij ging van 13 indexcijfers punten te zien. 0 De minister van verkeer en water staat mr. J. Algera zal donderdagochtend 13 februari a.s. om half elf de 39ste RAI- tentoonstelling van personenauto's te Amsterdam officieel openen. KAPELLE Concours. De handboogsociëteit „Wil lem Teil" organiseerde een prijsschieting ip de liggende wip waaraan werd deelge nomen door 18 schutters van 7 sociëtei ten. De uitslagen waren als volgt: Hoofedvogel: F. J. Ossewaarde, Doel naar Hoger, Wolfaartsdijk. Ie zijvogel: P. Vermue, Jacoba van Beieren, Goes. 2e zijvogel, C. Raas, Willem Teil, Ovezande. Ie hoofdkal, P. Vermue, Jacoba van Bei eren, Goes. 2e hoofdkal: ,M. Geense, Wil lem Teil, Kapelle. Ie onderkal, P. Ver mue, Jacoba van Beieren, Goes. 2e onder- kal, H. A. Mol, Willem Teil, Kapelle. Ie klep: W. de Jonge, A.D.L.M., Kwaden- damme, 2e klep: C. Raas, Willem Teil, Ovezande. 3e klep: A. Sorber, A.D.L.M., Kwadendamme. HAAMSTEDE „Pomona". Onder leiding van haar voorzitter, de heer J. de Feiter, hield de vereniging van oud-leerlingen der lagere tuinbouwschool „Pomona", een jaarver gadering. In het afgelopen jaar werden verschillende excursies ondernomen naar bedrijven in de omgeving. De penning meester kon een gunstig kassaldo be kendmaken. Tijdens de bestuursverkie zing werd de heer N. Dambruine herko zen en de heer J. Boot gekozen als be stuurslid. Laatstgenoemde zal het werk van de heer J. Steur overnemen, die elf jaar secretaris van de vereniging was. Besloten werd een tweedaags bezoek te brengen aan de Wereldtentoonstelling te Brussel. Het hoofd der lagere tuinbouw school vertoonde enige films. RITTHEM Oranjevereniging. Dezer dagen hield de Oranjevereniging „Oranje Boven" haar jaarlijkse ledenvergadering in het ver enigingsgebouw „Ons Dorpsleven", onder voorzitterschap van de heer Joh. de Vis ser. De heren S. A. van der Linde en Jac. Osté werden bij de bestuursverkiezing herkozen. Daar de heer J. de Visser be dankte als bi 'tuurslid en als voorzitter, werd de heer C. A. Koppejan Jz. in het bestuur gekozen en de heer L. Osté Mz. tot voorzitter genoemd. Beiden namen hun benoeming aan. Verder werd besloten ook a.s. zomer de ouden van dagen weer een reisje aan te bieden. Voorgesteld werd om naar Rotterdam te gaan en daar een rondvaart door de havens te maken of naar de we reldtentoonstelling in Brussel. Het be stuur zal deze mogelijkheden nog nader bezien. ST. ANNALAND B.B.-nieuws. De afdeling van de B.B. heeft thans op de Molendijk in het on bewoonde pand nummer 13 een ruimte beschikbaar gekregen, om een en ander op te bergen. De voor zaterdag 25 janu ari uitgeschreven grootscheepse oefening kon vanwege de weersomstandigheden geen doorgang vinden. KRUININGEN Schaken. De „Zwarte Dame" te Krui- ningen speelde de volgende partijen voor haar onderlinge schaakcompetitie: C. M. GoedegebuureP. Valk 01; C. J. de VisserA. J. Dek 01; J. W. Hasman W. A. Verbeek 10; P. A. HuissonC. W. Saaman 01; M. SchrijverJ. Quak- kelaar 10; B. Cok—C. J. de Visser 10; B. Cok—C. J. de Visser 01. Toch zal de textielbranche zich tot het uiterste moeten inspannen om haar aandeel in het budget van de consument te verdedigen tegen het comfort en het genot, dat door de ont wikkeling van de techniek in steeds toenemende mate onder het bereik van de massa wordt gebracht, aldus dr. Groeneveld Meyer. De beurs blijft tot en met 31 januari geopend. In een zijpaviljoen van het R.A.I.- gebouw is dezer dagen de zevende Nederlandse sportvakbeurs geopend. Deze is tot en met 29 januari te be zichtigen. Gistermorgen omstreeks kwart voor acht is de 62-jarige landbouwer C. V., afkomstig uit Berkel-Enschot, bij het oversteken van de Ringbaan Oost te Tilburg door een militaire vrachtauto gegrepen en op slag gedood,. Het slachtoffer reed per rijwiel in dezelfde richting als de wagen, doch wilde ken nelijk nog voor de auto links afslaan. Hij aarzelde daarbij, stapte onver wachts af en werd even later door de auto geschept. Het rechtervoorwiel van de wagen ging over het hoofd van het slachtoffer, zodat de dood vrijwel on middellijk intrad. De rechtbank te Amsterdam heeft gistermorgen de reeds zestien maal veroordeelde 39-jarige timmerman A. S„ die naar het buitenland gevlucht is bij verstek veroordeeld tot zestien maanden werden er hem twee opge legd wegens heling van sieraden (de eis hiervoor luidde 6 maanden). De rest van de straf (14 maanden, na een eis van 1 jaar) had betrekking op heel andere delicten: in zijn woning aan de Jordaan had hij een minderjarig aan haar voogdij onttrokken meisje ver borgen gehouden. Voorts had hij twee meisjes, die in de zomer van het vorig jaar uit Nijmegen naar Amsterdam waren gelift in zijn huis opgenomen. Bij het klooster in Venlo, waar het eerstgenoemde meisje onder voogdij van de R.K. Vereniging voor Kinder bescherming te Nijmegen, verblijf hield, had de verdachte zich aange diend als rechter-commissaris uit Utrecht, met een vriend, die hij voor stelde als rijks-reclasseringsambtenaar. Op deze wijze was het tweetal erin ge slaagd het meisje uit het klooster mee naar Amsterdam te voeren. De 53-jarige voorman-rangeerder J. W. van de Nederlandse Spoorwegen werd tot zes maanden voorwaardelijk veroordeeld wegens diefstal van de sieraden, die hij later aan de timmer man had verkocht. In de na-oorlogse jaren werden In Noord-Brabant ruim 320 nieuwe be drijven gevestigd. Tevens onderging 'n aantal oude bedrijven een vernieuwing, zodat jaarlijks 7000 personen van de mannelijke beroepsbevolking in deze industrieën kunnen worden opgeno men. Dit deelde drs. A. Verdijk, direc teur van de Stichting Provinciaal Op- bouworgaan Noord-Brabant mee in een rede, die hij gisteren onder het motto „Heden en verleden" hield in de bui tengewone algemene ledenvergadering welke ter gelegenheid van het tienja rig bestaan van de stichting in Tilburg werd gehouden. De heer Verdijk zei, dat hiermee Brabant een kwart van de totale Ne derlandse expansie in de nijverheids sector voor zijn rekening nam. Rond 30.000 Brabanders zochten in de jong ste tien jaren een nieuw bestaan in het buitenland. Het woningbezit nam in deze zelfde periode toe met ruim 84.000 woningen, terwijl in de onderwijssec tor "door het stichten van 73 nijver heidsscholen, waaronder de Technische Hogeschool te Eindhoven, nieuwe mo gelijkheden werden geschapen voor de Brabantse jeugd. Dit groeiproces van economische, planologische en technische aard is niet zonder meer aan Brabant voorbij gegaan, aldus spreker. Daarbij heeft de sociale arbeid, om de mens in zijn aan passing aan het nieuwe samenlevens- patroon behulpzaam te zijn, steeds groter eisen gesteld. Deze arbeid dient gebaseerd te zijn op de organisatie van het particulier initiatief, Als eerste in Nederland heeft de Bra bantse stichting een coördinatie tot stand gebracht tussen de verschillen de confessionele levenskringen. De heer Verdijk zei voorts, dat deze sa menwerking van groot belang is nu in het westen van Nederland gezagheb bende stemmen opgaan. Om overige Nederland (dus ook Brabant) de taak In een complex wonin gen in het uitbreidingsplan „Kostverloren" te Gronin gen, gesticht door de wo ningbouwvereniging „Gru- no", is voor het gebruik van de gemeenschappelijke wasinrichting een alge meen v svoorschrift opge steld, waarbij zelfs het wasmiddel is voorgeschré ven, namelijk een coöpera- tieprodukt. In het souterrain onder elk blol huizen is, naar buitenlands voorbeeld, een gemeenschappelijks wasin richting gebouwd, waar de huisvrouwen hun gezins- was kunnen doen. Men treft hier moderne appara ten aan, ze-is gasgeysers, wasmachines, centrifuges, droogtrommels en strijk- machines. De kosten van inrichting, afschrijving en onderhoud, alsmede elek triciteitsverbruik worden verhaald op de bewoners door een toeslag van fl,30 per week op de huur. In de wasruimte is tevens een speelhoek voor kinderen, voorzien van speelgoed, waar de huisvrouwen de kleuters in het oog kunnen houden tijdens het doen van de was. „De Kruidenier", het vakblad van detaillisten in kruidenierswaren, conser ven en comestibles, heeft in een artikel protest aan getekend tegen dit was middelvoorschrift. Het blad kan zich niet voor stellen, dat van alle zelf werkende wasmiddelen al leen het genoemde ge schikt wordt geacht. Het blijkt, dat ook vele huis vrouwen het met dit voor schrift niet ee-.s zijn. Het voorgeschreven wasmiddel kan men betrekken in het souterrein door .iddel van zelfbediening. De woning- bouwverenigir betrekt het artikel rechtstreeks van de fabriek. Vai. de zijde van de wo ningbouwvereniging Gru- no nu, zordt gesteld, dat hier spral van een ex periment. De apparaten kleine bedrjjfsmachines hebben een speciale behan del!-.. nodig, waarop de huisvrouwen getraind moeten worden. Syntheti sche zepen bijvoorbeeld, kunnen beslist niet ge bruikt worden. Om nu tot één algemeen gebruiks voorschrift te komen, zijn allerlei proeven genomen met verscheidene wasmid delen, waarna dat middel is gekozen, dat de beste re sultaten opleverde naar de mening van de woning bouwvereniging. te geven het mensental te leveren voor zijn economische ontwikkeling. Dit is in lijnrechte tegenstelling tot het Bra bantse beleid, dat er bovendien op ge richt is woon- en werkmilieu te hou den in kleinere agglomeraties. De stichting streeft er naar de ver antwoordelijke beleidsorganisaties voor te lichten door gerichte sociologische rapporteringen, teneinde een eenvor mig beleid op langere termijn op te bouwen. Tot dusver was de overheid de grootste opdrachtgever. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Pineau, heeft maandag in een vraaggespre': voor de Franse te levisie verklaard, dat hij niet kan inzien waarom linceerplaatsen voor raketten in Frankrijk gevaarl'Jker voor het land zou den zijn dan lanceerplaatsen ln de Sow- jet-Unie. De Russen bouwen lanceerinrichtingen in Oost-Europa. In oorlogstijd zouden juist die gevaarlijk zijn, niet de lanceer inrichtingen in eigen land, zo zei Pineau, die overigens meende dat een lanceerin- richting voor raketten eig' ïlijk niet meer is dan een kanon met grote reikwijdte. Het grote vraagstuk is de ontwapening, niet de kwestie van de raketten, aldus de minister. Er kan geen zekerheid van vrede zijn zolang er geen doelmatige con trole op de bewapening ls. Het Poolse voorstel voor een zone zon der kernwapens in Europa zou volgens hem tot neutralisering leiden, die mis schien het vertrek van de Russen uit sommige Oosteuropese landen tot gevolg zou hebben, doch die zeker het vertrek van de Amerikanen uit Europa zou be tekenen. Dan zou er echter een verleiding voor een oorlog met gewone wapens ont staan, die een einde zou maken aan de onafhankelijkheid de- Westeuropese lan den. Premier Gerhardsen van Noorwegen heeft ln een brief .an premier Boelganin van de 'jet-Unie gezegd, dat zijn kri tiek jegens Noorwegen wegens het aan vaarden van raketwapens onredelijk ls. De wapens zouden Immers alleen maar tegen een aanvaller worden gebruikt. Boelganins voorstel .„t een atoomvrije zone in noord-Europa had in Noorwegen In Amersfoort en omgeving, plaatsen waar de Amersfoortse broodfabriek en de Graafsbakkerijen uit Spaken burg brood leveren, is gisteren de prijs van gesneden wittebrood van 800 gram van 43 op 38 ment ge bracht, gesneden verpakt wittebrood van 48 op 43 cent en melkbrood van 53 op 48 cent, het regeringsbrood daalde 2 cent in prijs, namelijk van 40 op 38 cent, tarwebrood met 1 ct„ volkorenbrood met 2 cent en gesne den en verpakt tarwebrood met 3 cent. De actie werd vorige week aangekon digd door de Amersfoortse broodfa briek, die zich keert tegen de oneer lijke concurrentie die de Graafse bakkerijen, naar de mening van de A.B.F., zouden voeren. De Graaf is onmiddellijk met de prijsverlaging meegegaan en met hem de federatie van Amersfoortse bakkerspatroons. „Jeroen en de jacht op de echo", Daan Zonderland. Uitg. Het Spectrum, Utrecht-Antwerpen. In Jeroen en de jacht op de echo vertelt Daan Zonderland weer allerlei spannende verwikkelingen waarin Je roen, de meeste jongens en meisjes al bekend uit Jeroen en de zilveren sleu tel en Jeroen en het dorp op de heu vel, en zijn kornuiten geraken. Jeroen moest de hem opgedragen taak in Jeroen en de zilveren sleutel nóg volbrengen. Maar juist als hij dit wil doen, is het uit met de rust in Alexanderstad, het dorp op de heuvel en daardoor beleven Jeroen en zijn vrienden weer tal van ongelooflijke avonturen. Het eind van alles is, dat Alexanderstad is verdwenen. Muziekgeschiedenis, deel I, nr. 26, J. H. W. Kool. Vanaf de oud heid tot 1800. De schrijver zag zich voor de onmo gelijke taak geplaatst een zo omvang rijke periode in 50 bladzijden waar van een groot deel door platen en mu ziekvoorbeelden ingenomen wordt te behandelen. Hierdoor komt hij soms tot ietwat eigenaardige formuleringen en is ook de juiste verhouding wel eens zoek. Aan Corelli en Vivaldi (overigens zeer belangrijke componis ten) elk wijdt hij één pagina, aan Mo zart en Beethoven samen nauwelijks één. Jammer dat de stof van dit vaak helder en interessant geschreven boek je niet over meer deeltjes „uitge smeerd" kon worden. Opera, nrs. 27 en 28. Deel I: Ge schiedenis; deel II: Wezen en praktijk. Het eerste deeltje behandelt wel eens wat erg beknopt de geschie denis' van de opera en de operakunst in Nederland. Bij de behandeling van dit laatste onderwerp blijkt wel, dat de schrijver goed thuis is in de opera- problematiek; aan de Nederlandse ope ra-instellingen geeft hü zeer waarde volle raadgevingen. Het tweede deel tje bespreekt o.a. de stemsoorten en het operatoneel en bevat een lijst van be langrijke operacomponisten met enke le van hun werken (waarbij de keuze af en toe nogal willekeurig is) en een register van vaktermen. Beide deeltjes samen geven een goed en „smakelijk opgediend" beeld van de opera. „Prinses Beatrix", door Caroline Euwe. Uitg. Cie „De Branding", Amsterdam. In de serie „De pallispost voor de jeugd" onder redactie van P. de Zeeuw JGzn en J. Nowee is mede in verband met de a.s. reis van onze kroonprinses naar de West een in teressant nummer verschenen. Het is vlot geschreven, verlucht met 'n groot aantal foto's en kost vijftig cent. „Stromen van kracht", ds. G. Y. Vellenga en ds. A. J. Kret. Uitg.: J. H. Kok, Kampen. In Nederland is onder de naam „Stro men van kracht" een religieuze beweging ontstaan, waarvan het echtpaar K. Hoe kendijk uit Baarn de stuwende kracht genoemd kan worden. Vooral bij de or thodox-hervormden en de gereformeer den bestaat er nog al interesse voor deze stroming. Wat de beweging voor ogen staat wordt in dit boekje weergegeven door de predikanten Vellenga en Kret. Zij doen dit op een duidelijke en over zichtelijke wijze en wekken ongetwijfeld de belangstelling van de lezer. Naar onze mening is dit' werkje ook zeer geschikt voor de behandeling op kerkelijke verenigingen. Stof genoeg om over dit onderwerp te spreken. „Evangelisch commando" (deel II), ds. H. Vollenhoven; uitgave J. H. Kok, Kampen. Onder het motto „In actieve dienst" komt ds. H. Vollenhove met zijn tweede gedeelte van Evangelisch commando. Wie het eerste deel heeft gelezen zal wel be grijpen, dat nummer twee nauwelijks aanbeveling verdient. Ds. Vollenhoven weet de dingen raak en bovendien be grijpelijk te zeggen. HtJ draagt dit ge schrift op aan christen-jongeren, die 'be lijdenis deden van hun geloof en voor wie „In actieve dienst" zeer leerzaam is. „De klauw van de draak", Chr. A. Meijer, uitgave J. H. Kok, Kampen. Een jongensboek, dat op bijzonder boeiende wijze een historisch verhaal uit de Oost Indische Compagnie (1658) weer geeft. Een expeditie wordt uitgezonden om de goudschatten van de verloren ge- gane „De Vergulde Draeck" op te spo ren. Allerlei, vaak minder prettige ver wikkelingen doen zich voor, die de schrijver zeer spannend weet te etaleren. Echt een boek om eens een avondje heer lijk in een luie stoel te kruipen, jonge lui. Trouwens, ook de ouderen zullen er beslist nog wel van genieten. „Flitsende hoeven", Rex Dixon, uitgave J. H. Gottmer, Haarlem. Dit jongensboek, deel 9 uit de Poco- moto-serie, handelt over de prairies en de cowboys ln Amerika. Nu beginnen de harten van de Zeeuwse jongens zeker sneller te kloppen. Nou, jongens, bij het lezen gaat je hart inderdaad sneller klop pen, zo spannend het. Een boek om in één ruk uit te lezen. Hartelijk aanbe volen. H. K. H. Prinses Beatrix zal, voor haar reis naar Curasao, op za terdag 1 februari a.s., des middags om half vier, met een lijnvliegtuig van de K.L.M. vertrekken. De vliegtocht gaat van Amsterdam via Genèvenaar Lissabon, Salt Island (Azoren), Pa ramaribo en Caracas naar Curayao. verbazing ge ekt. Niets we. er op, dat het Russische deel van noord-Europa ook in die zone zou worden opgenomen. De Noorse premier verklaarde dat naar de mening van zijn regering het afbreken van de ontwapeni gsbesprekingen en da centraal-Europe-e vraagstukken, waaron. der de Duitse kwestie, de voornaamste belemerinmg voor de vrede en een ver mindering van de spanning zijn. Eén dode, vier gewonden Op de rijksweg tussen Witmarsum en Bolsward heeft zich gisteren al* gevolg van de gladheid een zeer ern- tig auto-ongeval voorgedaan, waarbil de bestuurder van een uit 't Zand bij Den Helder komende personenauto, de 30-jarige K. Baken, om het leven kwam. Vier andere inzittenden van de door hem bestuurde auto werden ge wond, van wie twee ernstig. De zesde inzittende kwam met de schrik vrij. De heer Baken was pas enkele we ken gehuwd en hoopte deze week zijn 31e verjaardag te vieren. Van de mede-inzittenden werd de heer J. Maak levensgevaarlijk gewond. Ern stig gewond werd de mede-inzittende S. Delver en licht gewond de heren N. Olieman en C. Schoen, allen uit 't Zand. De 20-jarige J. M. te Den Haag heeft maandag bekend zijn 68-jarlge tante, de weduwe B. V.M. in haar woning te Twijzelerheide (Fr.) te hebben vermoord. De buren hadden haar zaterdag levenloos in haar wo ning aangetroffen. Aanvankelijk dacht men aan zelf moord, maar op grond van enkele aan wijzingen stelde de rijkspolitie te Buitenpost een diepgaand onderzoek in. J. M. is uit Twijzelerheide afkom stig en werkt thans te Den Haag. De jongeman had schulden en ging donderdag 23 januari naar zijn tante in Twijzelerheide om te proberen geld van haar te lenen. Dit lukte niet. Da jongeman heeft toen een bedrag van 69,«weggenomen, maar zijn tanta bemerkte dit. Er kwam ruzie, hij moet haar bij de keel gegrepen hebben en de politie vermoedt dat zij toen slechts is flauwgevallen of bewusteloos ge raakt door ademgebrek. M. heeft haar toen, overtuigd dat zij dood was, door de woning naar een aangebouwd schuurtje gesleept en haar in een nauw gangetje opgehangen teneinde de indruk van zelfmoord te wekken. Hij bracht de nacht van donderdag op vrijdag in et huisje door en vertrok vrijdagmorgen na nog alle mogelijke sporen verwijderd te hebben. Aanvankelijk geloofde de rijkspoli tie te Buitenpost ook in zelfmoord, maar toen men hoorde dat neef J. M. uit-Den Haag op bezoek was geweest rees argwaan en begon men verden king tegen de jongen te koesteren. HIJ is namelijk geen onbekende bij de po litie. Bejaarde man maakte dodelijke val De 76-jarige weduwnaar A. L. uit Axel kwam zaterdag door de gladheid te vallen op de Kanaalkade te Axel vlak voor zijn huis en liep daarbij een schedelbasisfractuur op. Hij over leed ter plaatse. DE VLOERBEDEKKING Een lezeres kocht enkele maanden geleden een nieuwe vloerbedekking, die volgens de winkelier van uit stekende kwaliteit zou zijn. Dat viel echter bar tegen, zo zelfs, dat naar het algemeen getuigen van vrienden en kennissen kan worden gesproken van „een schande zo het er uit ziet". Maar wat nu te doen7 Duidelijk blijkt wel dat de winke lier geen garantie gaf en dat ook niet wilde omdat hij met dit nieu we produkt geen ervaring had. Een procedure lijkt ons weinig zin te hebben. Wij zouden het voorstel van de winkelier maar aanvaarden om een andere bedekking bij hem te kopen tegen de halve prijs. Dit voorstel is niet zo onbillijk, want die winkelier heeft toch ook een strop. DEELGENOOT IN BOEDEL Een lezer wil graag weten, of hij no£ mee deelt in de boedel van zijn schoonvader, die in 1953 overleed. Lezer verloor zijn echtgenote in 1957. Aangezien zijn echtgenote nog in die boedel een aandeel had, erft lezer dit. Hij kan dus aanspraken maken op de boedel van zijn over leden schoonvader, voor het deel dat zijn vrouw toe kwam. HUWELIJKSE VOORWAARDEN Een „bruid en bruidegom" vragen ons, of huwelijkse voorwaarden „nuttig" zijn en wat de voor- en nadelen zijn. Op deze vraag is niet zo in het al gemeen te antwoorden. Deze kunnen nuttig zijn, maar het hangt van al lerlei particuliere omstandigheden af of huwelijkse voorwaarden nodig zijn of niet. Dat kunnen wij beslist niet zo bekijken, zonder nadere ge gevens. Meestal hebben ze meer voor- dan nadelen en vaak is pas na jaren te beoordelen of het goed was. Wij geven de raad om de zaak eens met een notaris te gaan bespreken. Maar dan vóór het huwelijk, want het is altijd beter om voor het hu welijk huwelijkse voorwaarden te maken, al kan het nu ook daarna. Doch dat heeft heel wat voeten in de aarde.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4