Het de handelsverkeer zal in toekomst toenemen Weer weer Davitamen IO Door wegvallen van tarieven in de hoofdpijn Conclusie van directeur Staatsmijnen Aambeien? HEMOTABS V PUTTENS GEZIN MAAKT HET UITSTEKEND IN ZIEKENHUIS TE UTRECHT Samenwerking Stap vooruit Stijging kosten levensonderhoud Twee huizen onbewoonbaar door schoorsteenbrand Radio-actieve kachel is weg "AKKERTJES" Teleurstelling in Den Haag Hengelo hielp kreupel Pools kind Onbevoegdverklaring van een rechtbank in echtscheidings procedure Sterke stijging van de belangstelling voor het U.L.O. Woensdag 29 januarf 1958 ZEEIIWSCH DAGBLAD Pagina 3 HET GAF een tweetal jaren geleden zoiets als een schok, toen het N.V.V. de samenwerking in de Raad van Vakcentralen verbrak. Er waren er in Nederland, die daar zoiets als een ramp in zagen. Zoals meer, is de soep niet zo heet ge ;eten, als ze werd opgediend. Hoewel er in de aanvang, doordat ook de samenwerking in de zoge naamde vakunies verbroken was, hier en daar wel eens even een wat ge spannen verhouding optrad, herstelde zich dit spoedig. De mannen der vak beweging zijn nu eenmaal realiteits mensen en in de praktijk hebben de verschillende organisaties elkaar no dig, zodat er toch overleg gevoerd moest worden. Zonder reglementering herstelde de samenwerking zich weer vrij spoedig. In de zomer van vorig jaar werden van N.V.V.-zijde stappen gedaan, om de samenwerking een meer geregeld karakter te geven. Er was helemaal geen haast bij, maar thans heeft men, blijkens de gisteren gepubliceerde verklaring, een zekere regeling opgesteld. De samenwerking is dus weer her steld. Officieel. Wij zijn daar erkentelijk voor. IN WERKELIJKHEID verandert er daardoor weinig. Want de samenwer king is in feite niet onderbroken ge weest. Alleen, nu de samenwerking offici eel afgebroken was, moest ze toch weer officieel hersteld worden. Toch zal, als we het wel begrijpen, de officiële samenwerking niet de vorm krijgen, die ze voorheen had. Toen was er een Raad van Vak centralen, er waren Bedrijfs- en Vak unies en er waren (plaatselijke) Ra den van Overleg. In die tijd, dat die werkten, van 1945 tot 1956, is geconstateerd, dat deze samenwerkingslichamen wel eens wat al te veel op de voorgrond traden. Daardoor dreigde het eigen karakter van de verschillende organisaties wel eens teloor te gaan. En dat heeft, bij de principiële problemen, waarvoor de vakbeweging regelmatig stSat, op de duur groot bezwaar. Wij menen, dat het dan ook geluk kig is, dat deze lichamen niet terug keren. De samenwerking wordt daar door te beter samenwerking en geen samensmelting. TERECHT heeft de voorzitter van het C.N.V. in een verklaring de aan dacht erop gevestigd, dat voor het C.N.V. de samenwerking in het Con vent voor Christelijk-sociale organisa ties, met de Christelijke organisaties van werkgevers, boeren en midden standers dus, „tenminste even belang rijk" is en eveneens het contact met de andere centrale werkgeversbonden. Met het oog op de gehele sociale politiek in ons land, met het oog op de ontwikkeling van de werkgelegen heid, met het oog ook op de groei in de richting van een Europese Gemeen schappelijke Markt zijn deze contacten van het allergrootste belang. We zijn er dankbaar voor, dat het C.N.V. het zo ziet. Het contact zowel van de vakcen tralen onderling als van de vakcen tralen met de werkgeversorganisaties is van grote waarde met betrekking tot de eenheid van optreden in de grote gemeenschappen. Terwijl de principiële, Christelijk-sociale samen werking in het Convent de mogelijk heid biedt, dat de Bijbelse visie op de grote sociale en economische proble men mei kracht en wijsheid naar vo ren wordt gebracht. WIJ MENEN, dat bij het herstel van de samenwerking der vakcentralen in één opzicht een kleine stap vooruit is gedaan. De .voorzitter van het N.V.V. heeft er de aandacht op gevestigd, dat het voor de toekomst waardevol is, „dat de drie vakcentralen eikaars principi ële grondslag en zelfstandigheid zul len eerbiedigen en dat bij discussies over het verschil in grondslag uitge gaan dient te worden "an de oprecht heid van elkanders overtuiging". Hierbij is echter in het officiële be richt genoteerd, dat dit uiteraard slechts betekenen kan, „dat zij het verschil in grondslag als een feit aan vaarden". Hiér is dus aan de orde de befaamde kwestie, of de onderlinge erkenning „de facto" (als feit), dan wel „de jure" (als recht) geschiedt. Wij geloven, dat de oplossing ge vonden is in een clausule, die het midden tussen beide houdt. „Eerbie digen" is toch iets meer dan een aan vaarden als feit, het is iets minder dan het erkennen als recht. Maar vooral omdat er aan toegevoegd is de zin snede over de oprechtheid van eikaars overtuiging, is er toch een strekking in de richting van het „de jure". Het is ongetwijfeld voor de toe komst van grote waarde, dat het NW er nu oprecht van uitgaat, dat het C.N.V. oprecht overtuigd is van de eis tot Christelijke vakbeweging. Verhoging sleeptarieven te Antwerpen De gemeenteraad van Antwerpen heeft maandagavond besloten tot ver hoging van de tarieven op de sleep dienst in de dokken. Deze maatregel zal een inkomstenvermeerdering van nagenoeg 28 miljoen frank tot gevolg hebben. Andere haventarieven wer den reeds eerder aangepast. Voor de Nederlandse industrie als een geheel gezien, zijn er enkele facetten, die het totale beeld aantrekkelijker kunnen maken. De ge volgen van het inwerking treden van de Euromarkt worden geken merkt door een gematigd pessimisme en een evenzeer gematigd op timisme. Dit concludeerde de directeur der Staatsmijnen, de heer H. H. Wemmers, toen hij ter gelegenheid van de achtste lustrum van de Rotterdamse afdeling der S.S.R. in de aula van de Ned. Economische Hogeschool een lezing hield over „De concurrentiepositie van de Ne derlandse industrie in het licht van de Europese integratie". De heer Wemmers is van oordeel, dat het reeds omvangrijke handelsverkeer in eindprodukten van de EEG-landen in de toekomst door het wegvallen der ta rieven zeker zal toenemen, want juist deze produkten zijn nu nog het meest be schermd. Dit zal tevens leiden tot toene mende concurrentie, maar deze zal voor Nederland naar verhouding minder voel baar zijn dan voor de niet-Beneluxpart- ners van de EEG en de vrijhandelszone, daar deze tot heden door hogere rechten worden beschermd dan ons land. Indien het handelspatroon hetzelfde blijft, mag de totale kostenstijging van de door de industrie uit andere landen benodigde goederen op 1 pet worden ge schat. Voor de agrarische sector kwam hij tot een percentage van 10. Deze stij ging zal leiden tot een totale kostenstij ging van 3 a 4 pet. Dit betekent, dat het prijsniveau over een periode van twaalf jaar zal stijgen met 1 a 2 procent. Het feit, dat de agrarische prijzen meer zullen stijgen dan de prijzen uit de industriële sector, zal een stijging van de kosten van levensonderhoud meebrengen, die groter is dan b.v. in Frankrijk. De kunstmatige prijzen voor huren en voedingsmiddelen zul len moeten verdwijnen en ook hierin zit een factor, waardoor Nederland' positie niet wordt vergemakkelijkt. De gemiddelde kostenverhoging ten gevolge van het beginsel van gelijkt betaling voor mannen en vrouwen voor gelijke arbeid wordt geschat op Ingezonden mededeling (adv.) neem dit tabletje en U stilt de pijn. Duizenden Lijders aan aambeien zijn blij verrast over de blijvende verlichting van hun kwaal. Hemotabs is een volkomen nieuw middel in tabletvorm. gewoon in te nemen met 'n glaasje water. U heeft geen zalf of zetpillen nodig. Hemotabs doen de zwellingen slinken en bevor deren genezing; ze zijn zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies regelen, zo belangrijk voor 'n volkomer. herstel en lange vrijwaring van pijn. 'n Complete kuur f 1.47. Bij Apothekers en Drogisten. Dat ook een schoorsteenbrandje erns tige gevolgen kan hebben bleek dit week end toen bij de wed. J. J. W.-S. aan de Beekstraat in Hengelo een brandje uit brak. Het vuur was spoedig geblust maai de schoorsteen in de oude woning bleek na afloop zo wankel te zijn geworden dat gevaar voor instorting niet denk beeldig is. De woning is daarom onbe woonbaar verklaard. Datzelfde is ook het geval met een naastgelegen huis, dat van dezelfde schoorsteen gebruik maakt. De bewoners daarvan waren tijdens het brandje afwezig en kregen bij hun thuis komst te horen dat hun huis gevaar loopt in te storten. Ook voor hen zal dus nieuwe woonruimte moeten worden ge vonden. Nieuwe boerenleenbank uitgebrand Gisteren is brand uitgebroken in de nieuwe boerenleenbank te Garijp. Het gebouw, dat nagenoeg gereed was en over enkele weken zou worden ge opend, is van binnen geheel uitge brand. Door het omvallen van een olie kachel ontstond brand, waarbij zich veel rook ontwikkelde. De brandweer lieden uit Bergum, voorzien van rook- maskers, kregen geen kans het ge bouw binnen te dringen. Alleen de betonnen muren van het gebouw staan nog overeind. Uit het huis van de familie Haanscho- ten te Putten is gistermiddag door de abc-dienst van de marine de kachel weg gehaald. De kachel, bron van de radio actieve uitstraling, werd door de ln be schermende kleding gestoken mannen ln een kist geplaatst en naar buiten gedra gen. De kist zal door de marine buiten gaats in zee worden geworpen. Deskundi gen van de KEMA hielden zich onder tussen bezig met het onderzoek in de woning. Nu de bron van de uitstraling is weggenomen, zal men «nelier tot resul taat kunnen komen met de definitieve ontsmetting van het huis en het huisraad. 2 a 3 pet. Voor de kledingindustrie, die veel met vrouwelijke arbeids krachten werkt, zou dit zo werd reeds in 1953 becijferd zodanige hogere kosten veroorzaken, dat een prijsverhoging van 21 pet noodzakelijk zou zijn. De algemene kostenverho ging, voortvloeiend uit de bepaling in zake de betaling van overuren, wordt door de regering geschat op 4 pet. BEDRIJFSTAKSGEWIJS Tenslotte besprak de heer Wemmers de gevolgen voor enige industrietak ken. De metaalindustrie, met een jaar lijkse omzet van ongeveer f 5,9 mil jard, verwacht niet, dat versteviging of uitbreiding van haar positie gemak kelijk zal gaan. Slechts ondernemin gen, die goede technische outillage leveren voor andere bedrijfstakken zouden er relatief op vooruit kunnen gaan. De gevolgen voor de vele schake ringen binnen de groep „textiel- en kledingindustrie" (jaaromzet 2,4 mil jard gulden) zijn niet gelijk. Met na me zal de confectieindustrie worden getroffen. De producenten in de sector kunststoffen, vezels en garens zien de toekomst met vertrouwen tegemoet, evenals die uit de katoen-, rayon- en iinnenindustrie. Voor de fabrikanten van bedrukte weefstels, die met hogt constante kosten werken, zijn de mo gelijkheden tot kostenverlaging aan wezig. Om dezelfde redenen zal de Hcot- en kousenindustrie mogelijk ook haar exportbasis kunnen verbre den. Minder goed noemde spr. de toe- tand voor de wollen stoffenindustrie, die nu al te lijden heeft van zeer felle concurrentie van België en vooral Italië. De eventuele oprichting van een vrijhandelszone wordt door de textiel industrie, evenals door de gehele ove rige Nederlandse industrie, toege juicht, waarbij evenwel enige reserve \anwezig is door een mogelijke grote nvoer van met minimale lonen ge produceerde Oostaziatische en Indiase textiel. De kansen voor de Nederlandse chemische industrie (jaaromzet circa twee miljard gulden) liggen waar schijnlijk vooral bij de grote Neder landse industrieën. De onderlinge verwevenheid in de elektronische industrie, ontstaan door dat men vaak elkanders klant en le verancier is en er octrooien uitgewis seld zijn, vergemakkelijkt de aanpas sing aan de nieuwe omstandigheden. Voor wat betreft de Ieder- en schoenenindustrie biedt het nieuwe buitentarief van ongeveer ZZ procent zen forse bescherming, maar daar staat tegenover, dat binnen de ge meenschappelijke markt de Italiaanse Ingezonden mededeling (adv.) HET IDEALE VITAMINE-PREPARAAT FLACONS i 50, 100 EN 500 DRAGÉES ÉÉN DRAGÉE PER DAG IS VOLDOENDE ORGANON - OSS Conferentie Gereformeerde Jeugdverenigingen Op het Gereformeerd Jeugdcentrum „De Witte Hei" is in het afgelopen weekend een conferentie georgani seerd door de afgevaardigden van de gereformeerde jeugdverenigingen. On geveer 85 personen namen hieraan deel. Ds. J. Firet, die een belangrijke plaats inneemt in het Gereformeerde jeugdleven, hield een referaat over: „Bijbelstudie op de G.J.V.'s". Dit on derwerp werd op heldere en prakti sche wijze uiteengezet. Zondagavond werd een gelijkenis uitgebeeld, waar op een geanimeerde bespreking volgde. De conferentie was zeer geslaagd en heeft stimulansen gegeven voor het werk van de plaatselijke verenigin gen. die niet wijken wil helpen direct Generale Synode Ned. He. Kerk komt bijeen Van 3 tot 5 februari'komt de gen rale synode der Ned. Herv. Kerk i vergadering bijeen in het Eijkmanhtf te Driebergen. De agenda vermeldt de verkiezin van een praeses voor het nieuwe zit tingsjaar, zomede die van een mode ramen (assessor en diens secundus e tertius). Voorts de verkiezing van ee' nieuw breed-moderamen. Zoals gebruikelijk is zal de synod niet geopend worden door de huidig praeses dr. A. A. Koolhaas, doch doe de oudste ln leeftijd der aanwezig predikanten. Onder een aantal benoemingen, dn de synode zal verrichten, komt oo! voor de benoeming van een kerkelijk hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Groningen in de a.s. vakature prof. dr J. H. Semmelink. Voorts komt in behandeling een no dreiging enorm is. Concentratie en ra- ta van de raad voor de zaken van kerl tionalisatie zal daartegen het enige en samenleving over „ploegenarbeir wapen zijn. en zondagsarbeid". Het lid van de g emeenteraad van Den Haag, jhr. mr. J. M. M. van Asch van Wijck, heeft aan b. en w. gevraagd of ook zij teleurgesteld zijn, dat de laatstelijk gehouden raad van minis ters van buitenlandse zaken niet be sloten heeft, Den Haag te bestemmen tot zetel van het gerechtshof voor de drie gemeenschappen kolen en staal, Euromarkt en Euratom? Zijn zij niet eveneens van mening, dat de keuze op Den Haag, als inter nationaal rechtscentrum, als voor de hand liggend had mogen worden be schouwd? Zijn zij bereid, mét het oog op de op 1 juni a.s. wederom te houden verga dering van de raad van ministers, waarop nader over de vestiging van de zetel van het gerechtshof zal wor den beraadslaagd, alle hun ten dienste staande middelen aan te wenden, om zo mogelijk alsnog vestiging van be doeld gerechtshof in 's-Gravenhage te bevorderen? ALS EEN KLEINEstcrf geïnhaleerd hebben, bugalow, weggedoken Het gezin Haanschoten achter besneeuwde bos- sages, staat op het ter rein van het Stads- en Akademisch Ziekenhuis te Utrecht een Zweedse barak. Tot voor kort nog leeg,*maar thans omge toverd in een knus en comfortabel verblijf voor de Puttense familie Haanschoten, die haar woning in de School straat te Putten moest ve .ten, omdat die ra dioactief besmet was. De familie vader en moeder met hun doch tertjes Eefke (acht), Si- neke (zeven), Joke (vijf), Cora (drie) en 't zesjarig zoontje Wimmie verblijft nu reeds meer dan een week in dit paviljoen. Een ge dwongen verblijf, want evenmin als de fysici in Putten enig'risico nemen bij het ontsmetten van de radio-actieve woning, evenmin willen de me dici in Utrecht overhaas te stappen nemen, die misschien de gezondheid van de familie in gevaar zouden kunnen brengen. Men heeft het gezin ter observatie opgenomen, omdat het in contact is geweest met een radio actieve haard. Men weet niet of de Haanschotens slechts bloot gestaan hebben aan radio-actie ve straling, of dat zij ook misschien radio-actieve dat wij in de gezellig ingerichte barak moch ten bezoeken, wordt be- oaald niet als patient be schouwd en hèt voelt zich oqk niet als zodanig. Het was een levendig en opgewekt gezin dat wij zagen, dat zich hier best thuis voelt, ook al wordt het verlangen naar het Veluwse dorp wel eens groot. „IK BEGRIJP NIET, waarom men toch alle maal zo'n drukte maakt" zei ons vader Haanscho ten, terwijl hij bedacht zaam aan een grote si gaar trok, waarmee de burgemeester van Put ten, jrh. mr. W. F. Qtiar- les van Ufford, hem ver rast had. „We zien het zelf niet zó somber in en hebben volledig ver trouwen in de medici. Onze zorg geldt natuur lijk allereerst onze Joke en God behoede haar". Vader Haanschoten kan in de ruime zitka mer van de barak thans veel tijd aan zijn kinde ren besteden. We voelen ons eigenlijk een beetje op vakantie, vooral nu mijn vrouw hier zelf over een keukentje be schikt". Het eten wordt welis waar in de centrale keu ken van het ziekenhuis klaar gemaakt, maar moeder Haanschoten kan in haar knusse keuken tje zelf toch ook nog wel iets aan het gezinsmaal doen. Mevrouw Haan schoten heeft haar han den vol. Ze doet zelf hel huishouden in de barak, waar haar kinderen in vrolijke slaapkamertjes slapen. Het ouderpaar slaapt in de woonkamer, waar achter een kamer scherm twee bedden staan opgesteld. De slaap kamertjes waren name lijk te klein voor een tweepersoonsbed en daarom heeft men deze oplossing gevonden. DE KINDEREN zijn overstelpt met speelgoed en gezelschapsspelen. De kleine Joke en haar drie jarig zusje Cora zijn ver rukt van de ppiie pop pen, die het Puttense rode kruis zond. Overi gens heeft burgemeester Queries van Ufford dit weekeinde voorgesteld dat de kinderen maar moeten deelnemen aan het onderwijs dat ook in het ziekenhuis te Utrecht wordt gegeven. Dat kan nu ook, want de familie Haanschoten die tot zaterdag nog in ziekenhuiskleren rond liep, is thans in nieuwe kleren gestoken. Toen 't gezin in het ziekenhuis aankwam werden de kle ren voorlopig opgebor gen en gemeten op radio actieve straling. De kle ren zijn nog niet terug, maar dat zal zolang niet meer duren. Duitsland geen geld voor legeringskosten Het Westduitse ministerie van finan ciën heeft verklaard, dat er in 1958 geen ->;eld beschikbaar is voor een bijdrage in ie legeringskosten voor de Britse troe len in Westduitsland. De opbouw van de Westduitse strijdkrachten zou anders ;rnstig in gevaar worden gebracht. Het is niet bekend, of Frankrijk en de r.S. nog op bijdragen zullen aandringen. i Hengelose bevolking heeft zes maan den geleden ruim drie duizend gulden bijeengebracht om een Pools jongetje uit de stad Hildesheim, dat met vele andere kinderen van ontheemden met vakantie in Hengelo kwam, te genezen van de gevolgen van kinderverlamming Het 7-jarige kind, dat kreupel was, is de afgelopen maanden enkele malen geopereerd. Het afgelopen weék-end heeft men he* kind weer aan zijn ou ders overgedragen. Het vluchtelingencomité Hengelo heeft de knaap weer naar huis gebracht. Het gemeentebestuur van Hildesheim had een officiële ontvangst georganiseerd waarbij de bevolking van Hengelo dank werd gebracht voor hetgeen men voor het kind heeft gedaan. Bussen in botsing: vijf gewonden Gistermorgen omstreeks zeven uur '.ijn twee GADO-bussen van de lijn dienst Ter ApelGroningen in Bare- reld nabij Wildervank met elkaar ln botsing gekomen. Hierbij werden vijf Personen gewond. Van de beide bussen die uit Ter Apel kwamen, stond er een stil om oassaglers in te laten. Door de glad heid van de weg kon de tweede bus niet tijdig tot stilstand worden ge bracht, waardoor een botsing met de stilstaande bus onvermijdelijk was. De voorste bus werd aan de achterzijde zwaar beschadigd. Van de tweede bus werd de voorzijde ln elkaar gedrukt en werd de zijkant ook zwaar bescha digd. Vier van de gewonden konden naar huis worden vervoerd. De vijfde moest met een gebroken onderarm in het ziekenhuis te Groningen worden opgenomen. De beide chauffeurs lie pen geen letsel op. Ontslagen bij houtfabriek De directie van De Groot's hout bouw te Vroomshoop in Overijssel heeft als gevolg van het uitblijven van opdrachten zich genoodzaakt gezien 29 werknemers te ontslaan. De ont slagen hebben voor het merendeel reeds vele jaren in het bedrijf ge werkt. In 1957 hebben vrijwel con stant 200 personen werk in dit bedrijf gevonden. 0 De Engelse koningin-moeder is dins dagochtend per vliegtuig uit Londen vertrokken op reis via Canada naar Nieuw-Zeeland en Australië. Haar werd uitgeleide gedaan door koningin Eliza beth, prins Philip en prinses Margaret. De koningin-moeder zal op 10 maart via Kenya van haar vliegtocht rond de we reld in Londen terug keren. De Nederlandse vrouw W. stelde te gen haar echtgenoot A., die te Londen woont en statenloos is een eis van echtscheiding in bij verzoekschrift aan de rechtbank te Haarlem. De man achtte de rechtbank echter niet be voegd om aan deze vordering kennis te nemen op grond van artikel 262 b. w., dat spreekt van Nederlandse par tijen. Deze exceptie van onbevoegdheid werd echter zowel door de rechtbank te Haarlem als in hoger beroep door het hof te Amsterdam verworpen. De Hoge Raad heeft nu overwogen, dat in een geval van eebtscbeiding tus sen partijen van wie slechts een da Nederlands nationaliteit bezit, terwijl de gedaagde op het ogenblik van de indiening van het verzoekschrift geen bekend hoofdverblijf binnen het ko ninkrijk had, geen wetsbepaling de rechtbank bevoegd maakt om van da vordering kennis te nemen. Mitsdien heeft de Hoge Raad het ar rest van het hof vernietigd en da rechtbank te Haarlem onbevoegd ver klaard. Uit een door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde „statistiek van het uitgebreid lager onderwijs 1953- 1957" blijkt o.m. dat het aantal leerlingen bij het u.I.o. in de genoemde periode steeg van 139.400 tot 185.300, dat is met 45.900 leerlingen (33%). Deze groei la voor 76 het gevolg van grotere belang stelling en voor 34 van bevolkings groei. Het aantal hoofden en klasse-onderwij zers nam toe van 5.181 tot 6.681, d.w.z. met 29 Bovendien waren 2,314 vak onderwijzers aan het u.I.o. verbonden. Het percentage onbevoegd gegeven lessen bedroeg voor wiskunde 8 en voor han delskennis 3,4 Voor de moderne talen ah lichamelijke oefening was het percen tage verwaarloosbaar klein. Het gemiddeld aantal leerlingen per onderwijzer liep op van 26,9 tot 27,7. Slechts ca. 46 der toegelaten leerlin gen behaalt het mulo-diploma. In 1956 slaagden er 20.683 voor het diploma-a en 3.305 voor het diploma-b. Van de mannelijke gediplomeerden zette 51 (diploma-a 40 diploma-b 93 zijn studie voort: bij nijverheids onderwijs 28 aan een kweekschool 13 bij het v.h.m.o. 8 Van de gediplo meerde meisjes ging 43 (diploma-a 42 diploma-b 65 verder studeren: bij nijverheidsonderwijs 18 aan een kweekschool 12 opleiding tot kleuter onderwijzeres 10 en bil het v.h.m.o. 3 Van de leerlingen die in 1954 voor het eerst tot leerjaar 1 van het u.I.o. werden toegelaten "vas 5 afkomstig uit het hogere milieu, 55 uit het middelbare en 40 uit be4 lagere milieu. De Nederlandse Internationale Wegvervoer Organisatie (NIWO) deelt mede, dat het Nederlandse interna tionale wegvervoer in ongeveer 10 jaar 9.400.601 ton heeft vervoerd tegen 'n vrachtbedrag van f 219.199.598. Het jaar 1957 heeft een veel gerin gere stijging in gewicht en vracht bedrag gegeven dan de jaren hieraan voorafgaande. 0 Te Grijpskerk is gisteren in de vroeg te een auto, waarin een aantal veehan delaren zat, op weg nïv de veemarkt in Groningen, tegen een boom gereden. Hierbij werd de 60-jarige veehandelaar Th. Hilboezen uit Buitenpost gedood. De architect Albert Blgelow uit Cos Cob in Connecticut en drie van zijn vrienden zijn van plan met een zeilboot in de verboden zone van de Stille Oceaan te gaan kruisen als daar in april atoom- proeven worden gehouden. Het geldt een protest tegen deze proeven. 0 Meer dan 1.500 pond sterling (circa 16.000 gulden) in bankbiljetten van vijf en één pond zijn bij toeval fijngehakt in een papierfabriek te Radcliffe in Enge land. Het geld zat in een zending lompen uit het gebied van Liverpool. Zoals bekend worden lompen gebruikt voor het maken van papier. Men ontdekte het fijngehakte geld op de transportband.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3