Zeeland mag niet de speeltuin worden van Randstad Holland in handige plastic tabakszak De excellente half-zware shag van Douwe Egberts Contact tussen drie provincies leidt tot onderlinge waardering MOTIE Woningtoezicht berust op in Den Haag gehanteerde formule Classis Goes houdt Herv. Kerkedag in Kloetinge Ujetfitf* Objecten voor bestrijding werkloosheid aanwezig COMMISSARIS DER KONINGIN VERKLAART: ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Studiecommissie oeververbinding „Niet pruilen" MET KERKDIENST MAALTIJD, ZANG EN LEKESPEL HEEL PERSOONLIJK Weinig werken op Walcheren iWoensdag 29 Januari 1958 ZEELAND MAG NIET een provincie met vrijwel Eltsluitend bejaarde mensen worden en evenmin omt naar mijn gevoelen dit gewest in aanmerking Om te worden ingericht als speeltuin voor de inwo ners van Randstad Holland. Deze woorden werden gisteren gesproken door de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland bij de behandeling Van de provinciale begroting voor 1958. De com missaris zei, dat hij deze opmerking ook had ge maakt in de enkele weken geleden gehouden be spreking tussen de besturen van de provincies Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland. Uit de mededelingen van de Commissaris bleek wel, dat de bespreking zich heeft gekenmerkt door grote open hartigheid. Tal van statenleden hadden maandag nadere in lichtingen gevraagd over de tussen de besturen der 'drie provincies gehouden bespreking. De Commis saris ging hier gisteren uitvoerig op in. Het belang rijkste resultaat is, zo zei hij, dat blijk is gegeven Van een goede wil tot samenwerking en dat men tot de overtuiging is gekomen dat regelmatig contact interne waardering tot gevolg heeft. De geschilpunten zijn in het overleg duidelijk naar voren gekomen. Wij hebben het vaak, aldus de Commissaris, over nationaal denken, maar wij schermen daar het meest mee als 't in ons eigen schuitje van pas komt. Ook in Zeeland bestaat waardering voor het rapport Randstad en Delta, maar mag het verwondering wekken dat Noord- Brabant in dit opzicht het eerst denkt aan het wes ten van die provincie en dat zij ons in Zeeland de vraag stellen of ook in onze provincie geen moge lijkheden zijn voor vestiging en uitbreiding van in dustrie? Wij moeten de mogelijkheden, die in onze provincie aanwezig zijn, naar voren brengen. Het mag niet zo worden, dat de bevolking van Zeeland wordt weggezogen naar de Randstad en dat in dit gewest in toenemende mate sprake zal zijn van een verouderde bevolking. Wij willen, zo betoogde de Commissaris, als drie provincies één lijn trekken wat betreft de ontwik keling in het Deltagebied. Er zal nog wel vaker contact plaats vinden en de Zeeuwse Commissaris der Koningin zeide in de resultaten daarvan wel vertrouwen te hebben. Commissaris heeft gisteren voorts edegedeeld dat de samenwerking in ,e groep Deltazaken zeer goed is. De aanvankelijke vaagheid heeft plaats gemaakt voor bespreking van concre te vraagstukken. Het contact met België, zoals dat heeft plaatsgevonden te Brugge, i6 •eer vruchtbaar gebleken. Officieel kan Bet provinciaal bestuur echter niet in gontact met provinciale besturen in België treden. De regering verbiedt dit. Dergelijke contacten behoren tot fle competentie van het ministerie van buitenlandse zaken. Industriespreiding is, aldus de Com missaris, van belang voor heel Zee land. OEVERVERBINDING Over de wens tot het vei-krijgen van gen vaste oeververbinding over de /esterschelde zeide de Commissaris, at minister Algera in de Tweede Ka- Jner heeft medegedeeld met het pro vinciaal bestuur in overleg te zullen treden voor de instelling van een stu- J. HOMMES Tussen 1908 en 1958 is wel 'n zeer groot ver schil. Voor de houding van de Haagse instan- stanties ten op zichte van Zee land kan Ik heel moeilijk begrip opbren gen. Provinciale Staten van Zee land hebben gisteren met alge mene stemmen de volgende mo tie aangenomen: De Provinciale Staten van Zeeland, op 28 jan. 1958 in ver gadering bijeen, van oordeel, dat de provincie Zeeland, zowel de plicht als het recht heeft haar bijdrage te le veren in de nationale welvaart en het nationaal belang daardoor zal worden gediend. dat in de provincie van na ture de mogelijkheden tot het leveren van zodanige bijdrage aanwezig zijn en de ontwikke ling van deze mogelijkheden dient te worden gestimuleerd, dat echter de rijksregering uit een oogpunt van ruimtelijke or dening met die mogelijkheden onvoldoende rekening houdt en mede daardoor een nationaal- juiste spreiding van de bevol king en van de industrie in ons land wordt belemmerd, van oordeel dat belemmering van industriële spreiding de structurele werkloosheid zal doen toenemen en deze nu reeds in Zeeland zodanige vormen gaat aannemen, dat zij aan de over heid de plicht oplegt tijdig maat regelen te nemen, hebben met grote teleurstel ling kennis genomen van het aantal voor 1958 aan de provin cie Zeeland toegewezen woning wetwoningen, dat veel te gering is om aan de economische be hoeften in die gebieden der pro vincie met belangrijke ontwik kelingskansen waar nog steeds een ontstellend gebrek aan wo ningen is op redelijke wijze tegemoet te komen, verzoeken Gedeputeerd, Sta ten er bij de regering ten sterk ste op aan te dringen al het mogelijke te doen om spreiding van industrie en van bevolking te bereiken en dat alsnog een hogere toewijzing van het aantal woningwetwoningen zal worden verkregen, mede opdat Zeeland, als deel van ons land, in de na tionale economie een volwaar dige plaats zal innemen. Jhr. Mr. A. F. C. DE CASEMBROOT geen speeltuin diecommissie. Spreker heeft hierover een onderhoud gehad met de minister en het wachten is nu op een brief hier over van het ministerie. Ik begrijp, al dus de Commissaris, dat men op het ministerie enorm veel werk heeft, maar niettemin spijt het my toch, dat ik vandaag nog geen mededelingen kan doen over het standpunt van de minister. Hij heeft namelijk nog niet geschreven. Ik vertrouw, aldus spr., dat dit schrijven spoedig zal komen. Diverse statenleden waren, zo bleek uit de verdere besprekingen, wat on geduldig, en drongen er bij het pro vinciaal bestuur op aan de minister te verzoeken spoedig zijn mening ken baar te maken. De Commissaris zegde toe „aan de bel te zullen trekken". 9 „Regenmakers", gehuurd door de di rectie van een uraniummijn in Queens land, die het stuwmeer bij de mijn met water wilde laten vollopen, hebben een onverwacht groot succes gehad. Er viel zoveel regen dat een rivier, de Leiehhardt van een stroompje werd omgetoverd tot een woedende stroom. Drie mannen slaagden er op het nippertje in aan de verdrinkingsdood te ontkomen. 9 Prof. dr. ir. H. G. van Beusekom, die wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd op 1 februari 's rijks dienst gaat verlaten, heeft maandag af scheid genomen als raadadviseur bij het ministerie van volkshuisvesting en bouw nijverheid. HET PROVINCIAAL BESTUUR van Zeeland heeft, nadat was ver nomen dat voor 1958 slechts vijfhonderd woningwetwoningen aan deze provincie waren toegewezen, het hoofd niet in de schoot gelegd en niet berust in de door het ministerie in Den Haag genomen beslis sing. Dit bleek gisteren wel uit de reacties van de Commissaris der Ko ningin en de leden van Gedeputeerde Staten op de opmerkingen, die op de eerste zittingsdag van Provinciale Staten over de woningtoewij zing waren gemaakt. De Commissaris der Koningin deelde mede dat hij over deze toe wijzing reeds een bespreking met minister Witte heeft gehad. Ook gedeputeerde Van der Weele ging uitvoerig op de gemaakte opmer kingen in. De heer Van der Weele wilde voor op stellen dat hij de centrale regering niet wantrouwt. Wij mogen het niet zo stellen, aldus spr., dat de regering in Den Haag met opzet de belangen van Zeeland verwaarloost. Dit is ze ker niet het geval. Het is daarom verkeerd om te gaan pruilen. Wat wij moeten doen en Gedeputeerde Sta ten willen dit ook dat is te trach ten bij de instanties in Den Haag meer en beter begrip bij te brengen voor de Zeeuwse belangen. Bij de toewijzing van woningen aan de provincies is in Den Haag een be paalde formule gebruikt, gebaseerd op de bouwcapaciteit in de provin cies en op het woningtekort op 31 augustus 1957. Zou alleen rekening zijn gehouden met de bouwcapaciteit in Zeeland, dan zou, met hantering van deze formule aan dit gewest een aantal van 1200 woningwetwoningen zijn toegewezen. Wat uitsluitend uit gegaan van het woningtekort, dan zou Zeeland een toewijzing van tweehon derd woningen hebben ontvangen. Combinatie van beide factoren heeft tot een aantal van vijfhonderd geleid. De heer Van der Weele merkte op dat het geregistreerde tekort aan wo ningen nooit als een absolute factor voor het werkelijke tekort kan gel den. Men moet namelijk daarbij ook rekening houden met het aantal per sonen, dat zich in een bepaalde plaats wil vestigen, doch daartoe nog niet kon overgaan, in verband met het ontbreken van woonruimte. Op grond van een uitgebracht ad vies over de toewijzing hadden Ged. Staten de hoop gevestigd op een aan tal van 900 woningwetwoningen. De heer Van der Weele vond de gehan teerde formule wel sterk aanvecht baar. Er is, zo betoogde hij, weinig kans op dat door verschuivingen het toe gewezen aantal belangrijk zal worden verhoogd. In andere provincies zal men namelijk de toewijzing ook vol ledig gebruiken. De verdeling over de 101 Zeeuwse gemeenten is zeer moei lijk. Er is met dit aantal heel weinig te doen en uit economische overwe gingen is het niet gewenst dat het A. SCHOUT toegewezen kwantum wordt versnip- ,,,.Héél persoonlijk denk perd over een groot aantal gemeen ten. Er zijn bovendien reeds bepaal de toezeggingen gedaan. In 1958 zullen in Zeeland 1800 pre miewoningen gebouwd mogen worden en gedeputeerde Van der Weele hoop te dat het mogelijk zal blijken een aantal premiewoningen te ruilen voor woningwetwoningen. TELEGRAFEREN In tweede instantie merkt de heer Van der Weele op dat sommigen er wel voor voelen om, na een teleur stellende mededeling, direct een tele gram naar Den Haag te sturen. Spr. zag daarvan het nut niet in. Het is beslist niet zo, aldus deze gedeputeer de, dat wij, na in een telegram enkele argumenten, die pleiten voor een ver hoogde toewijzing te hebben opge somd, enkele uren later een telegram van de minister mogen verwachten met ongeveer de volgende inhoud: „Wat gij in uw telegram naar voren hebt gebracht, daar had ik helemaal niet aan gedacht. Het was mij ont schoten. U ontvangt nu een hogere toewijzing". In het getelegrafeer met ministeries zag spr. dan ook geen heil, wel in het trachten meer begrip te wekken voor de uitzonderlijke positie van Zeeland. A. H. S. Stemerding De regering In Den Haag heeft Zeeland onrecht aange daan met een toewijzing van slechts vijfhon derd woning wetwoningen. Het vertrou wen heeft wel een schok ge kregen. De classis Goes van de Ned. Herv. Kerk heeft besloten op tweede Pink sterdag a.s. een kerkedag te organise ren. Een commissie bestaande uit ver tegenwoordigers van bijna alle ge meenten in de classis Goes is reeds druk bezig met de voorbereidingen. Als plaats waar de Kerkedag zal wor den gehouden heeft men Kloetinge ge kozen, zulks in verband met de cen trale ligging van deze gemeente en de beschikbare terreinen. Het definitieve programma is nog niet bekend maar er zal o.m. op vol komen een kerkdienst, een gemeen schappelijke maaltijd, een toespraak over het Deltaplan met gelegenheid om hierover te discussiëren, verder sa menzang en de opvoering van een lekespel. Voor de kinderen zal een apart pro gramma worden samengesteld. Hierbij zal rekening worden gehouden met de verschillende leeftijden. Verder zullen op deze Kerkdag ook verschillende tentoonstellingen en stands te bezich tigen zijn. Het centrale thema van deze kerke, dag zal zijn „God met ons". Het woord Kerkedag is ontstaan naar aanleiding van de Kuitse Kirchentag en het be doeld te zijn een ontmoeting van de gemeente. Bij de organisatie gaat men er van uit de velen van Zuid- en Noord-Be veland op tweede Pinksterdag naar Kloetinge zullen komen. Ingezonden mededeling (adv.) DE HEER A. SCHOUT, lid van Gedeputeerde Staten, was de heren Stemerding en Van Oorschot het ant woord schuldig op door hen maan dag aan dit lid van G.S. gestelde vra gen. De heer Schout zou namelijk on langs op een vergadering van een or ganisatie van vrouwen in Zierikzee hebben verklaard niet erg optimis tisch te zijn gestemd wat betreft de oesterproeven in het Veerse Gat. Hebt U dit ais lid van Ged. Staten gezegd?, vroegen de heren Stemer ding en Van Oorschot. Dit was kort samengevat het antwoord van de heer Schout: „Ik heb in die vergadering van dames te Zierikzee hoogst persoonlijk, dus niet als gedeputeerde en niet ver tolkende het standpunt van Gedepu teerde Staten gezegd, wel geloof te hebben in het slagen van de mos- selproeven, doch ten aanzien van de experimenten met de oesters wel eni ge vrees te koesteren. Ik ben er niet zeker van, zo heb ik gezegd, dat deze proeven wel het gewenste resultaat zullen hebben. Wilt U persé weten, aldus de heer Schout, hoe Ik aan die vrees kom? Toen enkele leden van Prov. Sta ten te kennen gaven hierover wel nader te worden Ingelicht, deelde de heer Schout mede dat hij deze weten schap verkregen had van dr. Korrin- ga, toen deze op een te Vlissingen gehouden visserijcongres sprak. De oesters hebben, zo sprak dr. Korringa daar, een vaste bodem nodig en het is de vraag of zij die zullen krijgen In het Veerse Gat. OOK GISTEREN op de tweede dag van de begrotingszitting van Pro vinciale Staten van Zeeland, bleek dat de statenleden niet gerust waren t.a.v. de toekomstige ontwikkeling van de werkgelegenheid in deze pro vincie. Gedeputeerde C. Philipse deelde mede, dat de Provinciale commissie voor de werkgelegenheid tijdig de problemen onder ogen heeft gezien en de directeur van het Arbeidsbureau een prognose heeft verstrekt. Er wa ren vrij veel wei'ken in portefeuille, doch de bestedingsbeperking heeft t.a.v. de uitvoering daarvan een spaak in het wiel gestoken. Spr. deelde mede dat de herverkavelingscommis sie en het ministerie van sociale za ken medewerking verlenen bij het scheppen van werkgelegenheid en de bestrijding van de kosten. De heer Philipse zeide dat er twee objecten zijn op Schouwen-Duiveland, in totaal voor 2043 manwekeri, op Tholen voor 4862 manweken en in de Zak van Zuid-Beveland voor 2000 manweken. Op Walcheren is het aan tal voorhanden zijnde objecten zeer gering en daarom zal het sti'aks wel licht noodzakelijk blijken werklozen van Walcheren in de Zak van Zuid- Beveland tewerk te stellen. Over de uitvoering van werken in O.Z.-Vlaan- deren worden onderhandelingen ge voerd. Er zijn echter, aldus deze ge deputeerde, nog andere maatregelen nodig, wil men in Zeeland de werk loosheid, vooral bij uitbreiding, het hoofd kunnen bieden. C. PHILIPSE werkloosheid geeft zorg NAAR DE PEEL Op gestelde vragen antwoordde de heer Philipse dat inderdaad 115 werk lozen uit Zeeland in De Peel wei'k- zaam zijn. Het zijn ongehuwde man nen, die zich vrijwillig hiertoe bei-eid hebben verklaard. De gedeputeerde deelde nog mede dat aan de concentratie van polders en waterschappen rustig verder wordt gewerkt. Met Noord-Brabant vindt overleg plaats betreffende het stichten van 'n interprovinciaal waterschap voor de Kreekkrak. SCHOONDIJKE Ongeluk. Dinsdagmiddag werd het vtjl- jarig zoontje van de heer Willemse op het Dorpsplein aangereden door een per sonenauto. Het kind werd met een her senschudding in het ziekenhuis te Oost burg opgenomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2