Van Nelle's Thee J KABOUTERS Simson KOMENDE „VERKIEZINGEN" IN DE SOW JET-UNIE van Let LoeL Barometer voor vraag, wie sterkste groep is Goedennacht Vrede getekend tussen CMB en groentehandelaren Uit de wereld Zi| w©et wat hem toekomt: VAN NIEULUl VAN NELLE-KWALITEITt UIT DE KERKEN Functieverlies der kerk Nood en behoefte Kapitaal voor eerste bouwjaar „Europoort" beschikbaar Hnn tekort Ons tekort Domineesbank Vrijdag 24 januari 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 16 maart zal, volgens de berichten in de Sowjetpers, een buiten gewoon belangrijke dag in de Sowjet-Unie worden, want op die dag zul on weer voor het eerst sinds vier jaar leden worden gekozen voor de Opperste Sowjet (het „parlement"). Eigenlijk zal de verkiezing van veel minder belang zijn dan wat daaraan vooraf gaat. Het Russische parlement is, goed beschouwd, een organisatie, die voor de communistische partij niet veel meer dan een wassen neus is, waarvan de leden door de topfiguren van de partij worden aangewezen. Het aantal stemmen, dat bepaalde belangrijke kandidaten bij deze voorverkiezingsronde op zich verenigen, is altijd een openbaring. Hel is in de Sowjet politiek het woord politiek in de ruimste zin geno men een ongeschreven wet, dat hoe meer stemmen een kandidaat van de vak bonden, collectieve boerderijen en an dere organisaties in zijn district krijgt, des ie hoger h ijstaat op de hiërarchieke ladder. Dat opnemen van het aantal stemmen ia niet veel meer dan een formaliteit, aangezien de kandidaat zelf aangeeft, welk district hij wil vertegenwoordigen en de partij klaarblijkelijk van te voren uitmaakt, hoeveel stemmen op hem zul len -orden uitgebracht. E de verkiezings-„campagne" van 1954 kw: i voor het eerst officeel aan het lich dat partijleider Nikita Chroesjtsjow het .n aanzien had gewonnen van de „ouc c bolsjewiek" Vyacheslaw Molotow. In die tijd stond de toenmalige premier Georgi Malenkow op de top van zijn macht en algemeen werd aangenomen, dat Molotow op de tweede plaats kwam en Chroesjtsjow op de derde. Toen het aantal vrekregen stemmen bekend werd gemaakt bleek evenwel dat Malenkow er 726 had gekregen, Chroesjtsjow 549 en Molotow 433. Bij de eigenlijke „verkiezing" kreeg het regi- -e van Malenkow 99,79 procent van het aantal uitgebrachte stemmen.Dat was zelfs 0,06 procent meer dan Stalin In 1950 had gekregen. „Het Sowjet volk", zo bralde radio Moskou, „heeft de beste mensen uit de Sowjet Unie naar de Op perste Sowjet afgevaardigd". Maar waar bevinden zich een aantal van deze „beste mensen" thans? Het ant woord hierop geeft een aanwijzing van het belang, dat aan deze verkiezingen kan worden toegekend. De voormalige premier Malenkow is verbannen en is bekleed met de onaanzienlijke functie van directeur van een krachtstation in Siberië, de oud-ministër van buitenland se zaken Molotow is eveneens verban nen en benoemd tot ambassadeur in Bui- ten-Mongolië. Andere topfiguren La- zar Kaganowitch en Dimitri Sjepilow om er slechts twee te noemen zijn uit het partijbestuur gezet en evenals Malenkow en Molotow als „zwarte schapen" de wei Ingezonden. Chroesjtsjow, de tweede man in 1954, heeft nu de eerste plaats bezet niet als gevolg van een gehouden volksstemming maar door allerlei manipulaties binnen de partij. H^j is er zeker van, dat hij dit jaar het hoogste aantal stemmen zal krijgen. Het is evenwel de vraag, wie op één na het hoogste aantal stemmen zal krijgen. Dat is een zeer belangrijk punt. Zal het .premier Boelganin zijn, of zal blijken, dat, zolas door tal van waarnemers wordt aangenomen, zijn aanzien de laatste maanden sterk heeft geleden? En hoe staat het met de deskundige" op handelsgebied Anastas Mikoyan, die door velen als opvolger van Boelganin wordt beschouwd en met Mikhail Suslow de oude stalinistische partijrot, die door en kelen voor Chroesjtsjow's belangrijkste rivaal wordt gehouden? Van even grote betekenis zal z\jn wat de „verkiezingen" te zien zullen geven met betrekking tot de positie van het le ger in het huidige Rusland. De toene mende invloed van het leger onder maar schalk Georgi Zjoekow kwam in 1954 tot uiting, toen 59 officieren in de Op perste Sowjet werden gekozen tegen 31 in 1950. Het zal interessant zyn, metter tijd te vernemen, hoeveel er zullen wor den gekozen, nu Zjoekow uit de top van de partij Is verwijderd. Dr. H, J. Hak met emeritaat Dr. H. J. Hak, de nestor van de pre dikanten van Arnhem, is voornemens 1 mei a.s. met emeritaat te gaan wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Dr. Hak werd 5 augustus 1892 te Sche- veningen geboren. Hij studeerde te Lei den theologie en aanvaardde in 1918 het predikambt te Maasdam. Hij diende de gemeenten van Domburg en Alkmaar en verbond zich 14 mei 1933 aan zijn tegen woordige gemeente. Hij zag in de Gel derse hoofdstad gedurende zijn verblijf aldaar het zielental van de hervormde gemeente groeien van 27000 op 45000, het aantal predikanten van zes stijgen op tien en het aantal bedehuizen van vier op elf. Dr. Hak heeft deel uitgemaakt van de classicale besturen van Dordrecht, Middelburg en Arnhem en is nog lid van het hoofdbestuur en van de Ned. Zen dingsverenigingen en voorzitter van de Hervormde kerkeraad. Dr. Hak is lid van het Historisch Genootschap en werd in 1954 benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Hij blijft in Arnhem wonen. Europese Cultuur De Europese Stichting voor de Cul tuur, waarvan Z.K.H. Prins Bernhard voorzitter is, zal binnenkort in Mr. W. Veenstra, algemeen secretaris der direc tie van Unilever N. V., een secretaris-, generaal hebben. De heer Veenstra is door de directie van Unilever in de ge legenheid gesteld deze benoeming voor de. tijd van twee jaar te aanvaarden. Het bureau van de Fondation zal voorlopig gevestigd zijn Oranje Nassaulaan 5, Amsterdam. Ingezonden mededeling (adv.) Slaapt U slecht door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert de nieren en is onscha delijk voor hart en maag. Bij apo theek en drogist f 0,95, f 2,40, f 8,88. (Van onze Utrechtse redacteur) Enige tijd geleden berichtten wij, dat het bestuur van de Chr. Bond van Klein handelaren in aardappelen groente en fruit aan de algemene vergadering had voorgesteld om uit de Chr. Middenstands bond te treden. Zoals bekend, heeft de te Amersfoort gehouden buitengewone algemene vergadering toen het principe besluit genome*^ om toch bjj de C.M.B. aangesloten tebii" en Een gesprek zou moeien leiden tot opheldering van de gerezen moeilijkheden e de financiële consequenties van het lidmaatschap van de CJME.B. zouden worden aanvaard na dat ook over deze zaak gesproke- was. Dat gesprek heeft nu plaats gehad en naar de C.M.B. meedeelt, zijn de weder zijdse misverstanden daarbij uit de weg geruimd. De C. M. B. heeft zijn aan de leden van de groentehandelarenbond ge richte brief van 15 november terugge nomen. Laatstgenoemde bond deed het zelfde wat betreft zyn schrijven van 14 oktober jl. waarin de uittreding uit de C.M.B. aangekondigd werd. Beide par tijen hebben uitgesproken, dat zij het verloop van zaken thans ernstig betreu ren. De besprekingen onden plaats met begrip voor elkanders moeilijkheden en in de wetenschap dat beide bonden op dezelfde grondslag staan en dus bij el kaar horen. Besloten werd dan ook om voor de toekomst het gezamenlijk op trekken als Chr. organisaties tot uit gangspunt te nemen. Enkele organisato rische moeilijkheden zullen nog nader besproken en naar men vertrouwt in goede zin opgelost worden. Repatriëring en bescherming van huisdieren De wereldfederatie tot bescherming van dieren heeft zich gewend tot de bij die federatie aangesloten dierenbescher mingsverenigingen in Indonesië met het verzoek te willen bevorderen, dat .zoveel mogelijk steun verleend wordt aan onze repatriërende landgenoten en aan hun huisdieren. Voorts heeft de wereldfede ratie zich met een schrijven gewend tot mevrouw Soekarno met een zelfde ver zoek. De „Willem Ruys" vrijdag verwacht Met een dag vertraging, omdat de vaart door het Suezkanaal ruim 36 uur gestremd was door het aan de grond lo pen van twee tankschepen, wordt het m.s. „Willem Buys" nu vrijdagmorgen a.s. uit Indonesië en Malakka in Rotter dam verwacht. De ontscheping der bijna 800 voor .Ne derland bestemde passagiers voor een groot gedeelte evacué's uit Indonesië zal om négen uur aan de Lloydkade te Botterdam beginnen. Niet minder dan 438 kinderen beneden 18 jaar zijn dit maal aan boord van het schip. Lavina, Charles Dunscomb. Uitg. Het Spectrum, Utrecht-Antwrrpen. Charles Dunscomb ls een pseudoniem voorwij weten het niet, omdat de schrijver er prijs op stelt schuil te blij ven. Eerst kunstschilder, later, gedu rende de twee wereldoorlog, ln mllltai re dienst (omzwervingen in het nabije Oosten) en thans, zoals hij het zelf uit drukt, jongste hulpprediker in een pa rochie. Charles Dunscomb, die niet begrijpt waarom hij niet eerder Christen ls ge worden, beschlkt over een behoorlijke mensenkennis en een rijpe levenserva ring. Men zal dit erkennen, als men het boek Lavina gelezen heeft. Lavinia stelt, voor een Romeins meis je te zijn, nicht van Claudia Procula, de vrouw van Pontius Pilatus, de land voogd van Judea. Als gevolg van een gril van keizer Tiberius, logeert Lavi nia noodgedwongen bij haar oom Pon tlus Pilatus. Zij blijft evenwel in contact met Ro me, door middel van een briefwisseling met haar vriendin Portia. Van haar kant vertelt Lavinia haar indrukken van de merkwaardige gebeurtenissen ln Judea. Zij komt in aanraking met de Man uit Nazareth en. hei heidense meisje Lavinia wordt Christin. Zij komt tot de overtuiging dat Jezus de Zoon van God is en dat Zijn Naam bekend zal zijn over de hele wereld, lang na dat het Romeinse rijk heeft opgehou den te bestaan. In zijn voorwoord merkt de schijver op, dat het zijn bedoeling was de his torische achtergrond van het Romeinse keizerrijk tijdens de eerste eeuw van onze jaartelling zo nauwkeurig mogelijk weer te geven. Of de schrijver in deze opzet is geslaagd, kan men betwijfelen, een feit ls, dat deze elf brieven van La vinia een boeiende roman geworden zfln, waarvan de strekking niet te onder kennen valt. De oorspronkelijke titel luidde: The Bond ant the Free. Thans is het boek in de Prisma-reeks verschenen. S. v. d. W. De zoon van de gondelier, Else Steinmann. Uitg. Het Spectrum, Utrecht-Antwerpen. Voor jongens en meisjes van 1015 jaar heeft Elsa Steinmann een prach tig boek geschreven, dat in Nederland in de Prisma-reeks verscheen. De hoofdfiguur in dit boek is de Ve- netiaanse jongen Gebrello, wiens vader één van de beste en meest bekende gon deliers van Venetië was. Echter, op een mistige ochtend wordt hij ln zijn gon del door een motorschip overvaren en verdrinkt. Gebriello's moeder blijft daardoor al leen, zonder inkomsten, maar met veel zorgen en drie kinderen achter. Ge- brlello is de oudste van de drie, maar hij is nog te jong om gondelier te wor den, maar niet zo jong, dat hij niet in ziet, dat hij de handen uit de mouwen zal moeten steken. En dat doet hij ook, want Gebriello is een flinke en dappere vent. Na veel moeilijkheden neemt hij ten slotte een heel moeilijk besluit, waar door zijn stoutste dromen in vervulling gaan en hij zijn moeder, ondanks haar grote verdriet, gelukkig maakt. S. v. d. W. Van Nelle's Thee is bij uitstek de thee voor hardwerkende mannen! Van Nelle's opwekkende Afternoon! „Waar is jouw kopje?" vraagt hij, „Kom je niet even bij me zitten?" Want Van Nelle is ook bij uitstek de thee die mep rustig genieten moet: zó smakelijk, zo geurig, dèt fijne aroma! Afternoon? Af! Afternoon f 0.90 per 100 gram Colden Cup f 1.08 per 100 gram VEILING 1ELISKERKE Notaris B. A. VAN VERRE te Middelburg ls voornemens op woensdag 29 jan. 1958 des namiddags 2 uur, in café" „Jongepier" in het openbaar te verkopen: EEN HUIS met schuur en tuin aan de Marie- kerkseweg 19 te Me- liskerke, groot 7 a. 96 ca. fehoudens toestemming en W. ontruimd te aanvaarden, lasten on- feveer f23, 'e bezichtigen: 28 janua ri, 1012 en 24 uur. Nadere inlichtingen ten kantore van voornoem de notaris, Rouaansekaai 35 (01180-2123). Wat 'n uitkomst was het, toen ik klinkende gul dens kreeg van mijn VéGé-kruidenier voor mijn VéGé-zegels! POLDER WALCHEREN Het Dagelijks Bestuur van de Polder Walche ren zal op donderdag 13 februari 1958 te 14 uur, in het Polderhuis, Groen markt 10 te Middelburg, in het openbaar aanbesteden: Het slopen van 8 pan den, alle gelegen in de gemeente Zoutelande, omschreven in bestek no. 172. Het bestek is tegen be taling van 1,ver krijgbaar aan het bureau van de Technische Dienst van de Polder Walche ren, Groenmarkt 10 te Middelburg. TE KOOP GEVRAAGD Alle soorten 2e hands goederen, zolder- en kel deropruimingen. Ook ge hele inboedels. Th. de Rubber, 's-Heer Hendriks- kinderenstraat 5, Goes, tel 3845 DIVERSEN Petroleumkachels Allad- din, BES, Demon, POD (heteluchtkachel)Onder delen van alles verkrijgb. De Jonge, Oude Singel 50, Goes, tel. 3375 Morgen naar Goes? Dan om koopjes in de balans opruiming bij de Goed kope Simon, Klokstraat, Goes Koop nu nog een mooi wollen damesvest of leuke pullover bij De Goedkope Simon, Klokstraat, Goes Zaterdag 25 jan. 7.30 uur hoopt voor te gaan in het Verenigingsgebouw te Ar- nemuiden en maandag 27 januari 7.30 uur in de Bo- gardzaal te Middelburg Ds Grisnigt uit Gouda „Sigg" platinal alumini um, B.K., Kat en Anker emaille keukenuitzetten. Prima kwaliteiten. Ook al les los verkrijgbaar. 'De Jonge, Oude Singel 50, Goes, Tel. 3375 Ook voor de meisjes nog pracht grof gebreide wol len vestjes voor f9,95. De Goedkope Simon, Klokstr., Goes Pracht collectie Jung- hans wekkers, mooi en duurzaam. D. Lievense, L. Vorststraat 87, Goes, Telef. 3280 C.J.B.T.B. afd. Grijps- kerke. Jaarvergadering gaat heden, vrijdag, niet door Voor de jongens nog mooie wollen truien voor weinig geld bij De Goed kope Simon, Klokstr., Goes De laatste melton meis jespantalons van f10,- enz. voor f 6,95. De Goedkope Simon, Klokstraat, Goes De laatste melton dames pantalons van f 13.95 voor f9.95 bij De Goedkope Si mon, Klokstraat, Goes Van een kalenderplaat maken wij voor u een fraaie wandversiering. Den Boer, Lange Vorststr, 110, Goes en Nieuwediepstr. 36, Terneuzen. Wasmachinefabriek heeft gloednieuwe wasmachines en centrifuges met lichte emaille beschadiging voor 145,met garantie; des gewenst afbetaling. Fa- brieksagent: Nieuwstraat 28, Terneuzen, Tel. 01150 2410 door Ds. A. I. KRIJTENBURG Een serie Schriftoverdenkin gen over deze geloofsheld Prijs gebonden in sterke band ƒ3,20 Verkrijgbaar bij de boek handel of rechtstreeks bij OOSTERBAAN LE COINTRE N.V. GOES K-K-K-K- Prof. dr. I. A. Diepenhorst geeft in Uitzicht, het orgaan van het gerefor meerd studieverbond voor oecumenische vragen, een binnenlandse kroniek. Hij zegt daarin onomwonden, dat het or thodoxe protestantisme in Nederland achteruit holt. Prof. Diepenhorst gaat verder: Predikanten of ouderlingen die alleen hun plaatselijke gemeenten overzien, Zullen dit vaak niet toegeven. Er is een behoorlijk bezette kerk. Er zijn Chris telijke scholen. De zaak draalt. Men is bereid over geestelijke verschraling te spieken, over verminderde geloofsze kerheid niemand zal ontkennen dat deze punten van de opperste betekenis zijn maar over het functieverlies der kerk, over dagelijks toenemende on geschiktheid van 't kerkelijk apparaat om het moderne leven te elektriseren, over de ongeschooldheid van kerkera den, en ook over de onvoldoende gees telijke toerusting van de predikanten wordt te veel gezwegen. Een kerk, die niet volledig tegen de eisen van de tijd is opgewassen, kan onmogelijk volop oecumenisch wezen. Omdat ze dit gebrek aan kerkelijke capaciteit wel voelen, spelen verschei- denen weer met de gedachte, zien te rug te trekken. Zij vinden het oude standpunt der wereldmijding nog niet zo kwaad. Waarom zich niet geworpen op de uitbouw van het Innerlijk leven en de wereld de wereld gelaten? Ik ga er aan voorbij, dat dit de wereld de we reld laten zich als regel niet uitstrekt over het geld verdienen. Maar ik wijs er op, hoe vergeten wordt dat de we reld de akker is,en dat er, het koste wat het kost, een zo breed mogelijke ac tiviteit moet worden ontwikkeld. Het zou voor de gereformeerde kerken ver lies van adeldom zijn zich er bij neer te leggen in een klein Westeuropees land een weinig betekenend kerkje te wezen, dat niet meer weet van de we reldwijdte, tot daden verplichtende een heid der Christus-belijders. Wanneer de kerk èen goed 1958 wenst, zegt ds. C. M. van Endt in Hervormd Utrecht, komt er een jaar in uitzicht, dat tot de rand gevuld is met de be loften Gods. Ds. Van Endt stelt daarna deze vragen: Is er dan geen zorg, geen nood? Zien de dingen in de kerk er dan niet donker uit? Zeker, zeker, dat is óók waar. Ik denk aan de onmenselijk grote en zwa re opdrachten, waarvoor de kerk in de ze steeds vreemder en meer vervreemde wereld komt te staan. 'k Denk aan de financiën, die het on mogelijk maken, voldoende arbeids krachten in te zetten, gebouwan neer te zetten, om de mogelijkheden die er zijn, te verwerkelijken, 'k Denk aan het feit, dat mede door deze gemiste kansen het onmogelijk schijnt, die financiën in or de te krijgen, 'k Denk aan de nood, dat er bijna geen ouderlingen meer te krij gen zijn, en aan het feit, dat er aller lei werk ongedaan blijft bij gebrek aan vrijwilligers, 'k Denk aan het feit, dat velen kritisch toezien, 2onder een vin ger uit te steken, dat ze anderen maar laten modderen, terwijl ze er zelf het hoofd niet over breken, wat er wei ge daan zou kunnen en moeten worden. De wethouder van financiën van Rot terdam, mej. mr. J. Zeelenberg, heeft redenen om aan te nemen, dat er dit jaar voor het plan-Europoort (nieuw havencomplex van f 165.000.000,op de kop van het eiland Rozenburg) geen fi nanciële moeilijkheden zullen komen. Op het ogenblik is er zekerheid, dat Rotter dam de financiële middelen zal krijgen om gronden van de C.V. Landverbete- ring, nodig voor de eerste stap voor de .verwezenlijking van „Europoort", te kun nen verwerven. Zij deed deze uitspraken tijdens de zitting van de gemeenteraad van Rotterdam, die algemene beschou wingen houdt over de ontwerpbegroting voor 1958. Nederland-Curagao op 23 april? De officiële landenwedstrijd tussen de voetbalteams van Nederland en Curacao zal niet, zoals eerder werd gemeld, op woensdag 26 maart te Rotterdam worden gespeeld. De onderhandelingen tussen de Curacaose bond en de K.N.V.B, zijn nog gaande en de kans is groot dat deze ont moeting nu woensdag 23 april wordt ge houden. De Zuidslavische bond heeft inmiddels een voorstel om in april of mei een wed strijd te spelen definitief afgewezen, aangezien het programma van het Zuid slavische voetbalteam voor die maanden reeds overladen is. De K.N.V.B. heeft thans contact opge nomen met Turkije. Groei van het spaarkasbedrijf De Nederlandse spaarkasondernemin gen, aangesloten bij de Nederlandse Ver eniging ter Bevordering van het Spaar kasbedrijf, zagen ook in het afgelopen jaar de steeds groeiende belangstelling voor het regelmatig en systematisch spa ren zich manifesteren in een verdere stijging van de nieuwe produktie. Het totaal bij de leden der Vereniging ingeschreven spaarkapitaal heeft thans bijna het half miljard gulden bereikt. Dit bedroeg per ultimb 1957 rond f 487 miljoen Het totale spaartegoed onderging, on danks de periodieke uitkeringen van af lopende jaarkassen, een stijging van f 17.5 miljoen. Onder de pluimveestapel van de landbouwer Veurink te Witharen (ge meente Ommen is pseudo-vogelpest ge constateerd. Zeshonderd kippen wer den afgemaakt. 'k Denk aan de zonde, die mensen harten wegzuigt in d« diepte, aan d« zelfzucht die de banden doorsnijdt, aan het farizeïsme, dat uit de hoogte oor deelt. De nood ls groot. Maar daarte genover staat de vaste en zekere be lofte voor de gemeente ook in 1958: de poorten der hel zullen haar niet over weldigen. Hoort u het: niet zo, dat u op de afloop kunt blijven wachten. Maar hoort u het zó, dat u zich weer moedig ln deze strijd kunt werpen met het heerlijk uitzicht op Zijn beloften. Prof. C. Veenhof te Kampen gelooft, dat het er met de Jeugd van de gerefor meerde kerken (ond. art. 31 k.o.) niet zo best voorstaat, globaal genomen. In Opbouw schrijft hij althans: Bij het gesprek met aankomende stu denten van onze Theologische Hoge school hebben we reeds meer dan tien jaar merkwaardige ervaringen opge daan. Het bleek namelijk, dat bij deza jonge mannen de kennis van en het In zicht ln de Heilige Schrift en de con fessie, enkele uitzonderingen daargela ten, zeer droevig, soms zelfs verbijste rend slecht was. Het kwam zelden voor, dat deze toekomstige predikanten da bflbel regelmatig lazen en van enig verstaan van en thuis zgn ln de Helllga Schrift blflk gaven. Het gebeurt elk jaar, dat er onder deze jongelieden zijn, die de bijbelboeken niet kennen; niet één profeet kunnen noemen; niet weten b.v. waar de bergrede of andere beken de bijbelgedeelten staan; geen hoofd stuk of schriftgedeelte kunnen aange ven, waarin ln het oude testament over Christus wordt gesproken; met geen mogelijkheid kunnen zeggen wat Pau- lus in de brieven aan de Romeinen, da Galatiërs, de Efezlërs aan de gemeente' voorhield om van andere boeken en brieven maar niet te spreken. Van een omgaan en leven met de Schrift ont dekten we veelal zeer weinig. Een ander punt dat lk aanroeren wil is de toestand van en in de jeugdver enigingen. Neen, ik denk er niet aan het goede te miskennen, dat daarin ge vonden wordt. De trouw en de toewij ding, waarmee veel jongens en meisjes hun werk ln verenigingsverband ver richten, ls voor ons ouderen dikwijls be schamend. Maar terwijl .ik dit met na druk memoreer, moet ik er met even grote nadruk op wijzen, dat het leden tal van onze jeugdverenigingen ln een jacht of acht tot ongeveer twee derde van het oorspronkelijke getal ls terug gelopen. Dat wil zeggen: relatief zijn zij van alle christelijke jeugdorganisa ties in ledental het meest achteruit ge gaan. De Kamper hoogleraar prof. Veenhof schrijft eohter nog meer in Opbouw. Hij tracht- een oorzaak aan te wijzen voor het gebrek aan kennis en interesse bij de jeugd. Wat prof. Veenhof schrijft zal wel voor alle kerken gelden. W(j citeren: En voorts: wat leeft er in onze jon gens en meisjes? Wanneer men met de meelevende jon gelui nader in contact komt, stoot men bij hen vaak op een gevoel van luste loosheid, van geërgerdheid, van onver schilligheid ten opzichte van het huidi ge kerkelijke leven. Met niet begrijpen de ogen en onrustige harten horen za van en over de vele ruzies, welke onze kerken teisterden en van de verbitte ring welke vele kerkmensen daarbij de monstreerden. Is dat de kerk, vragen ze droevig, woedend, teleurgesteld, ver bitterd? Is dat de ware kerk? Ze heb ben er zo weinig van ervaren, dat da kerk, naar het fijne woord van Schil der, een haard van liefde moet zijn, een moeder met zachte ogen. Ja, zo moeten we het zeggen: ons tekort tegenover de jeugd. In Hervormd Gemeenteleven te Zeist vestigt ds. C. Hooykaas de aandacht op het bestaan van de .domineesbank' in diverse kerken. Hjj zegt ervan: Deze bank of dit aantal zitplaatsen is gereserveerd. Een en ander staat op de ligger en behoort tot de emolumen ten van het predikantstraktement. In gemeenten, waar de kerkgangers nog plaatsengeld moeten betalen, hoeven de predikantsgezinnen dat niet. Hun zit plaatsen zijn vrij. Zo was het ten on zent ook. Er was in een bepaalde bank of stoelenrij een aantal plaatsen gere serveerd. Duidelijk gemarkeerd. Alleen ls de laatste jaren het aantal zitplaat sen door de kerkvoogdij beperkt tot drie of vier. Met medeweten van het ministerie van predikanten. En met da bepaling, dat deze zitplaatsen alleen bestemd zijn voor het gezin van die predikant, die die morgen of avond voorgaat. Mijn kinderen hebben dus al leen recht op die plaatsen, als ik zelf ln de dienst voorga. Gaan zij bij een collega ter kerk, wat nog wel eens ge beurt, dan vervalt dat recht. Om mij, mag eerlijk gezegd, de kerk voogdij nog wel verder gaan en heel da .domineesbank' opheffen. Ik geloof dat dit geestelijk te adstrueren is. Voor het Woord op de kansel zijn wij allen gelijk. Het Woord werpt ons op één hoop. Wij zijn één ln zonde en genade. Anders ge zegd: Eén ls onze Meesters en wij zijn allen broeders en zusters. 'k Heb altijd het gevoel dat de domi neesbank Iets te maken heeft met da dominocratle van de oude kerkorde. Maar ja, zo heb ik 't niet altijd gezien. En het ls zeer de vraag of al mijn col lega's tn de kerk mij hierin kunnen volgen. En mij niet stil verdenken van een doorbraak gedachte. Bond voor Geref. jeugdorganisaties De algemene vergadering van de bond voor Geref. jeugdorganisatie zal 12 april a.s. te Hilversum worden gehouden on der presidium van ds. J C. J. Kuiper uit 's-Gravenhage Als referenten zullen optreden ds. G. N Lammens uit Kralin gen, voorzitter van de Geref Jongelings- bond en mevr. J. Wielenga—Quelle.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4