RUK AAN DE BEL uw geld terug WESTDUITSE communisten hebben eigen „vrijheidszender" Wereldcijfers werkloosheid atËËUWSCH DAGBLAD „A TOOMOORLÖG'REGERING" IN BONN MOET OMVER GEWORPEN WORDEN..... „Dat is het vaderland van de Duitsers" WEER ZEPPELINS IN DUITSLAND 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! Chefersned Nota over uitvoer van spek naar Duitsland Russen stuurden Duitse geleerden naar huis met Rentespaarbrieven II Verdeling nationaal inkomen gewijzigd Dansvraagstuk is te gecompliceerd Amerikaans ambassadeur te Djakarta wordt vervangen medicijn MARS EIST ZETEL IN DE VERENIGDE NA TIES Acht pCt. van huishoudingen in Nederland beschikt over televisietoestel Vlissingse Nutsspaarbank kan straks ruimer ademhalen Commissie Verkeer ingesteld Vergif of maagzweer Graf van Zweedse koning uit 16e eeuw geopend Woensdag 22 januari 1958 Pagina 3 (Van onze Westduitse correspondent) WAT IS HET VADERLAND van de Duitsers? Volgens de opvattin gen van de socialistische eenheidspartij in de Sowj et-zone en van de communistische partij (K.PD.), waarvan 'de leiding bijna geheel naar de Sowjet-zone is gevlucht, is dat de Duitse democratische republiek. Want de radiozender die iedere avond met de melodie van het lied „Dat is het vaderland van de Duitsers" als pauzeteken in de aether komt, is de „Duitse vrijheidszender 904", de zender van de in West- Duitsland verboden communistische partij. rechtshof in Burg bij Maagdenburg in de Sowjet-zone in bedrijf werd geno men, laat zien, welke waarde de Oost- duitse regering hecht aan het voort bestaan van de communistische partij in West-Duitsland, zij het ook alleen in de ether en vanuit de Sowjet-zone. Toen de zender op 18 augustus 1956 voor het eerst in de lucht kwam de zender zendt dagelijk van 5 tot 6, van 20 tot 21 en van 22 tot 23 uur was alles voorbereid. „Wij geven het woord aan de ondanks verbod strijdende K. P. D." klonk er uit de luidsprekers en deze aankondiging kan iedere burger van de bondsrepjubliek nu dagelijks horen en er het zijne van denken. Hij wordt opgeroepen tegen het „schanda lige vonnis van de Adenauer-justitie" op te treden en tezamen met alle „vooruitstrevende", dus communisti sche krachten tot de omverwerping van de „atoomoorlog-regering" in DEZE ZENP3R, die direct na vonnis van het Westduitse hoge het ge- WIJ HEBBEN ons wel eens afge vraagd, of bepaalde Nederlanders de kaart van Nederland wel kennen. Zo af en toe krijgt men de indruk, dat er vrij velen zijn, die menen, dat de kustlijn van ons land naar het zuiden eindigt bij Hoek-van-Holland. Wat verder zuidelijk ligt wordt pas belangrijk bij Oostende. Daartussen liggen wat drabbige eilandjes, waar de mensen beter vanaf geëvacueerd konden worden. Trouwens de be volking loopt daar al achteruit. Wat blijft zijn nog wat koppige boeren en mensen, die te oud zijn om weg te trekken. Zo lijkt veler mening te zijn. Dat hier nog een complete provin- eie van ons land ligt, gelooft men am per. Dat er mensen wonen, die bedrij ven willen bouwen en zo mee willen werken aan de welvaart van die pro vincie en ons land is hun niet duide lijk. WIJ KREGEN daarvan een sterke impressie bij het parlementair indus trie-bezoek in september van het vo rig jaar. Op een ogenbük waren we in ge sprek met een kamerlid van een par tij die zich graag als vooruitstrevend aandient. Om in de stijl van onze ru briek „lezers grijpen naar de pen" te blijven: naam en adres zijn ons be kend. Wij hadden hem een exemplaar van ons blad gegeven, met ons be groetingswoord aan de kamerleden, waarin een aantal Zeeuwse wensen waren neergelegd. Juist was hem het mapje gegeven van „De Schelde", waarin het Sloe-plan werd voorgelegd. En dat kamerlid was werkelijk veront waardigd over deze dingen. „Ik vind het schandalig", zei hij. „We zijn bezig met het Deltaplan, we willen Zeeland beveiligen.en nu, tnplaats van dankbaar te zijn, komen die Zeeuwen met allerlei wensen over een vaste oeververbinding over Sloe plan en wat al niet meer." WE HEBBEN hem toen gezegd, dat het toch begrijpelijk moest zijn en ge waardeerd moest worden, dat de in woners van Zeeland niet alleen vei lig willen wonen, maar dat ze ook willen werken en uitbouwen. Het stond hem maar matig aan. MAAR SINDSDIEN hebben we al meer gemerkt, dat er Nederlanders Zijn, die niet weten, dat de zuid-weste- lijke kustlijn van Nederland bij Wal cheren ligt en niet pas bij de kust van Noord-Brabant. Indien men dat laatste zou menen, waartoe dan het zo belangrijke deel van het Deltaplan voor Zeeland? Dat dient toch niet alleen om een zoetwa- termeer te maken, waardoor de water voorziening van Noord-Brabant ver beterd kan worden? En verder om een recreatieterrein te scheppen, waardoor overig Nederland ontspanning kan zoe ken? Als men er niet meer in ziet, waar om dan het Deltaplan voor Zeeland uitgevoerd? Waarom dan zulke hoge kosten gemaakt? Zou men er maar niet verstandiger aan doen door heel Zuid-Beveland toe te voegen aan het verdronken land van Zuid-Beveland en heel Zeeuws-Vlaan- deren aan het verdronken land van Saeftinge? ALS MEN DAT niet wil, als men het juiste standpunt inneemt: een le venskrachtig Zeeland zal mee de kos ten van deze werken goedmaken, moet men weten, dat in Zeeland een mach tige waterweg ligt, de Westerschelde, 'die toegang geeft tot het hart van Europa en aan de mond waarvan een havenstad ligt met prachtige kansen. Dat daar terreinen liggen, die zelfs niet aan de landbouw onttrokken be hoeven te worden, waarop een grote Industrie kan groeien, die aan de wel vaart van Nederland een belangrijke bijdrage kan geven. Dat ook in andere plaatsen de welvaart aan de deur klopt, mits men maar de kans heeft haar huisvesting te geven. Maar juist die huisvesting is weer het punt, waarop men Zeeland niet verstaat. Omdat door mechanisatie van de landbouw en door de slechte verbin dingen de dorpen van Zeeland in be volking achteruit gaan, omdat de jeugd haar studie en haar plaats buiten Zee land moet zoeken, waardoor de bevol king veroudert, zegt men: laat Zee land maar met minder woningen toe. 500 in een heel jaar is voldoende. Dat daardoor ook de levenskrachtige plaatsen in Zeeland gefnuikt worden in hun mogelijkheden, schijnt men niet ta willen zien of te willen beseffen. HET HELPT SOMS in Nederland, als men „een ruk aan de bel" doet. Wij menen, dat het nodig is, dat de Zeeuwen deze wonderlijke opvattin gen over Zeeland, zijn ligging, zijn be volking en z(jn toekomst niet langer lijdelijk over zich heen laten gaan, maar dat alle sterke handen in onze provincie naar het klokketouw grijpen en dat wij vereend aan de bel trekken, zo luid, dat het in Den Haag duidelijk gehoord worde. Wellicht is dat de weg voor Zeeland, om niet alleen te wor stelen, maar ook boven te blijven. De „Metallwerk Friedrichshaven", die de „Luftschifbau Zeppelin G. m. b.H." vervangt, is begonnen met de bouw van nieuwe zeppelins. De eerste modellen die op stapel staan zijn kleiner dan de voor oorlogse zeppelins. Zij hebben geen me talen omhulsel. De straheid van deze mo dellen wordt verzekerd door een even wichtige verdeling van de gasdruk. De nieuwe zeppelins worden 48 meter lang en krijgen een doorsnede van 13 meter. Zij bevatten 1400 bubieke meter water stof en kunnen een nuttige lading van een halve ton meevoeren. Ingezonden mededeling (adv.) V/er werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen woncferen f 0e 4 geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Teramen in één tablet verenigd werken rij bijzonder snel, krachtig en weldadig, zeHs wanneer andere midde len fe'»n w Af BEROEMDE GENECSMIDDELCN MT m ÉÉN TAB 1ST - e9e" pijnt* tn griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, «•ant die wordt beschermd door het bestanddeel Chelaro» In een uitvoerige secretariaatsnota aan het bestuur van het produktschap voor vee en vlees is een opstelling van moge lijkheden gemaakt, indien een contingen- tering van spek naar West-Duitsland dit jaar onontkoombaar zou blijken. Daarbij wordt gedacht aan een contin gent van 14.000 ton, waardoor een In ons land geschat surplus van 3600 ton buik en rugspek zou ontstaan waarvoor elders een markt moet worden gevonden. Gezien de terreinwinst in Duitsland van het betere Hollandse rugspek („nieu we snit") op het Amerikaanse spek (in voer 75008500 ton in 1957) zou bij ver hoging van genoemd contingent althans een deel van het surplus ook naar West- Duitsland uitgevoerd kunnen worden. De verdeling van een eventueel con tingent over de plm. 60 exporteurs en producenten-exporteurs zal, gezien de gewenste basisjaren, tamelijk ingewik keld zijn. Het bestuur van het produkt schap wordt gevraagd tijdig een uit spraak over deze basisjaren te doen, in dien onverhoopt contingentering van de uitvoer op West-Duitsland nodig zal zijn. Gewezen wordt nog op de mogelijkheid, dat door beperking der bestedingen in eigen land de vraag naar spek zal toe nemen. Eenentwintig Duitse geleerden, die zich sedert 1945 in de Sowjet-Unie bevonden, hebben toestemming gekregen naar' hun land terug te keren. Zij mogen 1 februari met hun gezinnen naar West-Duitsland vertrekken. Zij woonden in Soeehoemi In de Kaukasus. Het besluit de geleerden te laten re patriëren is genomen door het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken. In Westduitse kringen te Moskou is men van mening, dat deze maatregel een gun stige invloed zal hebben op het verdere verloop van de Duits-Russische onder handelingen, die eind januari in Moskou zullen beginnen. India protesteert bij Veiligheidsraad India heeft voor de tweede maal bij de Veiligheidsraad geprotesteerd tegen Pakistaanse plannen om een dam voor vele doeleinden in de rivier de Jhelum, bij Mangla in het Pakistaanse deel van Kasjmier te bouwen. India had ook in augustus reeds bij de Veiligheidsraad geprotesteerd. Bonn bij te dragen. De actieve com munisten krijgen voortdurend instruc ties voor het illegale werk in de be drijven en in allerlei organisaties, waarvoor meestal met de deknaam „heidebloempje" wordt gewerkt. Hoe dit ondergrondse werk moet worden aangepakt, wordt door de zen der als volgt geformuleerd: „Wij com munisten vormen thans geen rook- of kegelclubjes, wij doen niets dat tot iso lement kan leiden. Wij zijn overal waar de bevolking bijeenkomt, in de vakbondsafdeling, in de sportvereni gingen en in de coöperaties, in de or ganisaties van de oorlogsslachtoffers, in gezelligheidsclubjes en op de cursus sen van de volkshogescholen". Vol trots deelt de zender mede, dat een aantal K.P.D.-blaadjes weer in ge- hectografeerde vorm illegaal verschijnt en dat de verspreiding van het cen trale partij-orgaan „Freies Volk" in verschillende steden weer „voorbeel dig heeft geklopt". NIET ALLEEN de communisten krijgen hun dagelijks lesje. Deze om roep richt zich vooral tot de sociaal democraten en vakbondsleden. Steeds weer wordt gesproken van Westduitse fabrieken die arbeiders in massa zou den ontslaan of voor de uitrusting van het Westduitse „N.A.T.O.-huurlingen- genleger" werken. Dit wordt als aan knopingspunt voor de psychologische bewerking van de Westduitse arbei ders gebruikt, om hen op te wekken de „eenheid van actie van de arbei dersklasse te herstellen". Het besluit van de Westduitse typo- grafenvakbond om met de communis tische typografenbond in de Sowjet- zone contact op te nemen, wordt als vaderlandslievende daad geprezen en de andere vakbonden worden opge wekt, dit voorbeeld te volgen. Getrouw aan de algem. communisti sche agitatielijn is de bondskanselier het hoofddoel van de polemiek. Hij wordt persoonlijk verantwoordelijk ge steld voor de het verbod en de voor naamste hinderpaal voor de hereniging genoemd. De agitatie van de zender richt zich vooral tegen het Westduitse „milita risme" en tegen de bondsweer. In te genstelling tot de „D.D.R.", waar geen „nazi's, militaristen en revanchehit- sers" meer zijn, zou de bondsrepubliek een speelplaats zijn geworden voor al len die „een kruistocht tegen het Oos ten van plan zijn". De bondsweer wordt derhalve een „zuiver agressie- leger" genoemd, minister Strauss en de leiding van de bondsweer voor door en door nazistisch uitgekreten. Evenals de omroep van de Sowjet- zone wekt ook deze zender de West duitse jeugd op, zich te verzetten te gen „gedwongen recrutering" en roept op tot handtastelijkheden tegen bonds- weer-soldaten. De lllercatastrofe was een welkome aanleiding voor een we kenlange campagne. Merkwaardigerwijze is de staking, die in volksdemocratische staten een verboden, ondenkbaar strijdinstrument van de arbeiders is, bij de „vrijheids zender" zeer geliefd, wanneer het er om gaat de Westduitse arbeiders tot „scherpe strijd" tegen de ondernemers- willekeur en monopolieheerschappij" op te roepen. Zo wordt thans tot sta kingen tegen verhoging van steenko- lenprijzen opgeroepen. De Westduitse arbeiders worden opgewekt tot een „massa-opstand om de grote aanval van de reactie op de democratische rechten en de levenspositie van de ar beiders" af te weren. Opdat alles niet zo droog lijkt en al te zeer de indruk van politiek onder wijs maakt, klinkt na iedere gespro ken uitzending vlotte dansmuziek. Na het voorlezen van de rede, die Max Reimann, de K.P.D.-voorzitter op het laatste congres van de Chinese com munisten hield, werd originele Ameri kaanse jazz ten gehore gebracht Tot een zo vooruitstrevend programmabe leid hebben de staatszenders van de Sowjet-zone het echter nog niet ge bracht. Opmerkelijk is voorts, dat deze vrij heidszender 904 op dezelfde golflengte is te horen, waarover vroeger het pro gramma van het Sowjet-Comité „voor de terugkeer naar het vaderland" (het Michallow-comité) werd uitgezonden. Ingezonden mededeling (adv.) Er zijn Rentespaarbrieven van 125.-. f 100.- en f 500.-. Na 13 jaar is de waarde verdubbeld Zij zijn ver krijgbaar bij alle banken, kassiers en commissionairs. De stukken van f 25.- zijn ook te koop aan alle post kantoren. Zie voor tussentijdse mogelijkheden tot aflossing en aflosbaarstelling het prospectus. van de NATIONALE WONING BOUWLENING 1957 Uit de statistische gegevens omtrent de werkloosheid in een groot aantal landen, die zijn opgenomen in het Jaarboek 1957 inzake ar- beidsstatistieken van het Internationaal Arbeids Bureau te Genève blijkt, dat de werkloosheid zich in veel landen in stijgende richting beweegt. De gegevens, waarover het bureau beschikt, gaan nog slechts tot juni 1957, terwijl vooral in de laatste maanden in de meeste landen de werkloosheid een meer geprononceerd karakter heeft gekregen. Het blijkt echter reeds uit de juni-cijfers dat in vergelijking met 1956 het aantal werklozen in de meeste landen hoger was. We geven naast elkaar het cijfer eind juni 1956 en eind juni 1957. Zuid-Afrika 13.802, 15.481; Canada 136.032, 204.516; India 740.634, 779.478; Pakistan 123.314, 132.493; Denemarken 35.047, 35.445; Ierland 33.947, 41.430 Nederland 18.814, 24.843; Noorwegen 3.505, 4.265; Zweden 8.491, 15.535; En geland 215.383, 276.240; Joego-Slavië 77.192, 97.636; Australië 7.003, 18.071; Nieuw-Zeeland 300, 540. Lager was het aantal werklozen in: Ver. Staten 3.403.00, 3.337.000; Ja pan 570.000, 460.000; Oostenrijk 72.886, Geref. Kerk van Amsterdam: De kerkeraad van de Gereformeer de Kerk van Amsterdam-Zuid heeft op voorstel van zijn moderamen be sloten geen uitspraak te doen inzake het dansvraagstuk en daardoor sloot hij zich aan bij de uitspraak van de classis Amsterdam. De kerkeraad acht het dansvraagstuk te gecompliceerd, alsook te sterk persoonlijk. Hij is van gevoelen dat hier in het algemeen geen ethische richtlijn is te geven, waarbij men de zaak met een een voudig ja of neen zou kunnen af doen. De Amerikaanse ambassadeur in In donesië, John Allison, zal worden ver vangen, zo heeft het „State depart ment" bekendgemaakt. Allison verlaat op 29 januari Dja karta voor overleg in Washington. Daar zal hij een nieuwe benoeming afwachten. Volgens de bekendmaking vormt Allisons vervanging een onder deel van een reeks onderling verband houdende wisselingen in de diploma tieke dienst Wie Allison zal opvolgen werd niet meegedeeld. Ingezonden mededeling (adv.) Mijnhardt's Zenuwtabletten Mmlaóóadeur: XVii kunnen reii eur: Wif de maan verhinderen DAG HAMMARSKJÖLD, de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, ontvangt veel vreemde brieven, maar dezer da gen werden in dit opzicht alle records gebroken. In een brief, gestempeld te Londen en gesteld in dui delijke, diplomatieke taal bleek de ambassadeur van de planeet Mars zijn planeet een zetel te vra gen in de Verenigde Na ties. De wonderlijke brief eindigde met: „In geval van weigering zal de we reld het duur moeten be talen. De bevolking van Mars heeft genoegy van 't eeuwigdurende gekonkel op de aarde. Zij eist rust en vrede, ook op de aarde De ondertekening luid de: George King, Fulgam Road, Londen, ambassa deur van de planeet Mars. Mister King uit Lon den is beslist een grap penmaker met fantasie. Hij beweert al geruime tijd dagelijks in telepa- tisch contact te staan met de bevolking van andere planeten. De regering van Mars heeft hem langs te- lepatische weg benoemd tot haar ambassadeur op de aarde. Herhaaldelijk ook spreekt hij met „zyn vriend" Aetherius, de mi nister van buitenlandse zaken van Venus. Vol gens de boodschappen van Aetherius leefden ook de planeten vele eeuwen in onmin met elkaar, totdat er onder zijn leiding tenslotte een aetherregering tot stand kwam. Indien de aard bewoners kans zien op de maan te komen, wil men hen toelaten tot de ze aetherregering. King heeft alle bood schappen van zijn ruim tevrienden keurig op een wirerecorder opge nomen. In één dezer boodschappen, gericht tot de regeringen van Amerika, Engeland, Frankrijk en Rusland luidt het: „Zonder een vergelijk via onze am bassadeur, Z.E. King te Londen, geven wij u geen toestemming te landen op de maan. Wij kunnen u in dit verband mededelen, dat we een kosmische kring rond de maan hebben gelegd, die iedere invasie onmoge lijk maakt. We hebben geen vertrouwen in de aardbewoners, zolang ze niet eensgezind zijn ge worden en onder elkaar kunnen leven zonder oorlogen en zonder poli tieke of economische ge schillen De Marsbewoners en ook vriend Aetherius schijnen geen taalmoei lijkheden te hebben: ze spreken allemaal Engels met het Londense accent van King en uit hun zinsvorming blijkt, dat ze evenals King Shakes peare hebben bestudeerd. Ook de stem van de ruimtebewoner lijkt op die van King. Toen hier een opmerking over werd gemaakt, ant woordde de ambassa deur gevat: „In de Tuimte leeft men in vrede en rust. Men kan er nog grappen maken. Mijn regeringen vinden het altijd prettig en voorkomend me toe te spreken via mijn eigen stem. Indien we op de aarde ook tot een derge lijke hoogte konden ko men, zouden alle moei lijkheden met één slag zijn opgelost!" 70.269; België 113.108, 93.574; Frank rijk 93.745, 67.681; West-Duitsland 478.846, 453.672; Italië 1.837.723, 1.637.646. STIJGEND INKOMEN Uit de gepubliceerde gegevens blijkt voorts, dat het aandeel van inkomen uit arbeid in het totale nationale in komen zich voor de meeste landen in stijgende richting beweegt. Uitgedrukt in procenten van het nationale inko men bedroeg het aantal in Canada in 1956 63,8 tegen 61,5 in 1938 (echter tegen 65,9 in 1955); Ver. Staten 69,8 tegen resp. 66,6 en 68,9; Japan in 1955 47.5 tegen 39 in 1938; Oostenrijk in 1956 60,3 tegen 58,1 in 1955; Frank rijk in 1956 60,5 tegen 51,7 in 1938 en 59,5 in 1955; Nederland 53,8 in 1955 tegen 54,4 in 1954 en 51,2 in 1938; Zweden 65,8 in 1955 tegen 52,2 in 1938 en 62,7 in 1954; Zwitserland 58.6 in 1955 tegen 58,2 in 1954 en 48,4 in 1938. Vooral in Engeland is het aandeel gestegen, n.l. van 62,7 in 1953 tot 73,6 in 1955 en 75,0 in 1956. In Australië bedroeg het aandeel in 1955 60,5 tegen 58,9 in 1938. Skiër door rollende sneeuwbal gedood Een 24-jarige Zwitser, Martial Etien- ne, was maandag met zijn verloofde aan het skiën nabij Porrentruy in de Jura, toen kinderen, die bovenaan de skihellingen een grote sneeuwbal voortrolden. Op zeker ogenblik kwam de sneeuw bal aan de rand van een helling en rolde naar beneden. De bal werd gro ter en groter en had een doorsnede van twee-en-een-halve meter, toen hij Etienne trof en meesleurde. Redders spoedden zich d heuvel af achter de sneeuwbal aan, maar toen zij de skiër uit de sneeuw had den opgegraven, bleek hij door ver stikking om het leven gekomen te zijn. Bij de dienst luister- en kijkgelden is de aangifte van het 250.000ste televisie toestel binnen gekomen. De registratie van het 200.000ste had plaats op 16 ok tober 1957. In één kwartaal zijn er dus 50.000 bijgekomen. In 1957 werden voor het eerst meer tv-apparaten dan radio toestellen geregistreerd, nl. 139.553 resp. 127.421. Acht procent van alle huishou dingen in Nederland beschikt nu over een tv-toestel. Het aantal aangegeven radiotoestellen bedroeg op 1 januari 1958 2.362.473 (1 december 1957 2.352.048) tegen 239.019 tv-apparaten (1 december 227.357). Op dezelfde datum waren er 526.145 aange slotenen op het draadomroepnet. Het voortdurend opgelopen inlegover- pro rato meer op dan de vaste beleg- gingen. De waardering van het effecten bezit had onveranderd plaats tegen het systeem van de laatstbekende beurs koersen. Als slachtoffer van de na-oor- logse politiek van lage rente, aldus wordt in het verslag gezegd, moesten wy dit jaar weer een aanzienlijk koersverlies afschrijven, thans van ruim f 300.000. schot, dat eind september ongeveer f 900.000 bedroeg werd in het laatste kwartaal tot f218.000 gereduceerd. De in dat tijdvak opgenomen gelden werden werden voor een belangrijk deel aange wend om toegewezen inschrijvingen op de Nationale Woningbouwlening en an dere 6 pCt-obligatieleningen te voldoen, terwijl een ander deel arij het van veel geringer omvang a deposito werd ge plaatst bij handelsbanken, aldus blykt uit het jaarverslag over 1957 van de Stichting Vlissingse Nutsspaarbank. Op de verbouwingsplannen werd als nog rijksgoedkeuring verleend, zodat het bestuur van de Nutsspaarbank hoopt, dat in de loop van 1958 het ruimte- en op- bergprobleem zal worden opgelost. Niet tegenstaande de scherpe concurrentie werd by de bank toch nog f794.176,11 meer ingelegd dan vorig jaar. De terug betalingen waren f 1.280.892,11 hoger dan in 1956. Het inleggerskapitaal nam toe met f218.134,78 plus f359.327,85 bijge schreven rente, uitmakende een toene ming van 3.864 pCt. De omzet steeg met f 2.075.062,22 en het aantal verwerkte pos ten het 9835. De in 1956-ingezette „verkrapping" van de geld- en kapitaalmarkt spitste zich in 1957 nog toe. In verband met deze ont wikkeling heeft de Vlissingse Nutsspaar bank grotere likwiditeiten aangehouden dan gebruikelijk. De hoge rente, die voor kasgeldleningen te bedingen was, deed de abnormale situatie ontstaan, dat voor kort geld een hogere rente werd gemaakt dan voor nieuwe langlopende leningen. Dien tengevolge brachten de likwide middelen Het hoofdbestuur van de Nederlandschê Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft een commissie ingesteld, die tot taak heeft een studie te wijden aan het verkeer in Nederland. Bij de instelling van deze commissie is uitgegaan van de gedachte, dat het van het grootste belang is dat het ver keer in Nederland zich harmonieus kan ontwikkelen in verband met de grote be tekenis, die het verkeer voor onze na tionale economie heeft. Op grond hiervan moet worden voor komen, dat chaotische toestanden ont staan, welke te verwachten zijn bij het niet uitvoeren van voor het verkeer in de meest algemene zin dringend nood zakelijke verbeteringen, vernieuwingen of uitbreidingen. Verwacht mag worden, dat de commis sie zich bezig zal houden met de vraag welke maatregelen er genomen moeten worden, welk klimaat er geschapen moet worden, om te bereiken dat het verkeer zich in een nader aan te geven tijdvak (b.v. van heden tot 1970) harmonieus kan ontwikkelen. Voorzitter van de commissie is ir. H. Vis, secretaris is mr. J. A. van Lanschot Hubrecht, resp. ondervoorzitter en alge meen secretaris van de maatschappij. De elf overige leden zijn leidende figuren uit de kringen van verkeer, vervoer, toerisme enz. In Zweden is op het ogenblik een onderzoek gaande naar de vraag of koning Erik van Zweden in 1577 door vergif dan wel tengevolge van een maagzweer is overleden. Maandag werd met groot ceremonieel het graf van de vorst in de kathedraal van Vaesteraans in midden-Zweden in te genwoordigheid van de minister voor kerkelijke zaken, de gouverneur van de provincie en talrijke geschiedkun digen en medisch deskundigen ge opend. In het algemeen heeft men steeds aangenomen, dat koning Erik op 44- jarige leeftijd door zijn broer Jan werd vergiftigd, die hem al van de troon had verdreven en gevangen gezet. Enige historici houden echter rekening met de mogelijkheid dat de vorst aan de gevolgen van een maagzweer is ge storven. Deskundigen zullen het gebeente onderzoeken op eventuele sporen van vergif. Het stoffelijk overschot, dat destijds werd gebalsemd, is goed bewaard ge bleven. Op twee tanden na was het gebit nog geheel compleet. Ontslag van Thomeycroft c.s. in Lagerhuis Het Britse Lagerhuis zal donderdag het debat over het aftreden van Thor- neycroft en diens naaste medewerkers beginnen. De conservatieve regering riep daarvoor haar parlementsleden, die op het ogenblik buitenlands ver toeven terug, omdat zij met een stem- menmeerderheid van bjjna 40 verze kerd van een overwinning, een moge lijke motie van wantrouwen zo over tuigend mogelijk wil verwerpen. Eerste Russische kunstmaan exit „Tass" heeft medegedeeld, dat de eerste Sowjetrussische kunstmaan al vier dagen niet meer bestaat. Zij is die dag in de dampkring der aarde door wrijving met de luchtlagen verbrand. Dit is de eerste Sowjetrussische beves tiging van het niet meer bestaan van de kunstmaan. „Spoetnik nr. 1" heeft 92 dagen om de aarde gedraaid.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3