FORENSENLEVEN OP THOLEN MERKBAAR IN GEZINNEN Door seizoenarbeid aantal forensen zeer veranderlijk l^adt Petsie Pelle Pingo Loon speelt grote rol bij Thoolse arbeiders, die buiten het eiland werken UIT DE PROVINCIE Middelburg had niet de minste moeite met Goes II Het rapport van de stichting Zeeland Cafe's worden druk bezocht to en TELEVISIE Een week voor dronken chauffeur De Zeeuwse schaakcompetitie De vrolijke avonturen van en a macht dep zonde Maandag 20 januari 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Het rapport, dat de stichting Zeeland voor maatschappelijk en cul tureel werk heeft uitgebracht over de sociale problematiek van Tholen en St. Philipsland en waarin als eerste hoofdstuk het forensisme wordt besproken is ongetwijfeld belangrijk. In ons zaterdagnummer hebben wij getracht een samenvatting te geven van de resultaten van het ingesteld onderzoek. Thans willen We nog wat dieper ingaan op enkele punten. De bedoeling van dit onderzoek was vooral om de houding van de forensen zelf t.o.v. de huidige situatie te weten te komen en aan de hand van hun inlich tingen een inzicht te krijgen in de veranderingen, die het forensen leven met zich meebrengt. Ook zijn enkele werkgevers gehoord. Ongetwijfeld zal op den duur de invloed van de veranderde levens wijze in het gezin merkbaar zijn aan de generatie, die momenteel in een dergelijk „forensengezin" wordt opge voed, zo staat in het rapport te lezen. Veranderlijk Het aantal forensen is zeer veran derlijk, omdat bij sommige bedrijven pok seizoenarbeid mogelijk is. Het buiten het eiland werken is niet van de laatste jaren, want wanneer vroe ger het landwerk klaar was ging men naar Walcheren, Schouwen-Duiveland Of verder. Het verschil met nu is eigenlijk vooral, dat er tegenwoordig sprake is van een dagelijks vervoer georganiseerd door het bedrijf, aldus het rapport. Uit de gesprekken bleek, dat men vaak aanvankelijk van plan was om alleen de maanden, dat er op het eigen werk niets te doen was, bui ten het eiland te gaan werken. Door allerlei oorzaken beviel het nieuwe werk soms echter beter dan het oorspronkelijkeen bleef men elders werken. Werklozen Behalve in de landbouw werkten vroeger ook veel forensen in de her verkaveling. Aangezien dit werk meer van tijdelijke aard is kan men een groter aantal werklozen verwachten m de toekomst, waardoor het aantal DINSDAG 21 JANUARI HILVERSUM I (402 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 V. d. vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Gram. 11.30 Fluit en piano. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land. en tuinbouw- meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Me- ded. en gram. 13.25 Dansmuz. 13.55 Beurs- ber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Sopr. en piano. 15.30 V. d. zieken. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 R.V.U.: De stenen spre ken door hun magnetisme, door prof. dr. J. Veldkamp. 19.00 V. d. kind. 19.05 Pa ris vous parle. 19.10 Amateursprogr. 19.45 Toneelbeschouwing. 20.00 Nws. 20.05 Ge- var. progr. 22.15 Operafacetten. 22.55 Ik geloof, datcaus. 23.00 Nws. 23.15 Koersen te New York. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Gram. HILVERSUM H (298 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.45 Lichtbaken, caus. 10.00 V. d. kind. 10.15 Gram. 10.30 School radio. 10.50 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Schoolradio 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb. meded 12.33 lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.35 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.30 V. d. vróu wen v. h. platteland. 14.40 Gevar. progr. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- rlngsultz.: Rijksdelen Overzee: Voedings onderzoek op Saba. St. Eustatius en St. Maarten, door dr. R. Luyken. 18.00 Lich te muz. 18.20 K.V.P., caus. 18.30 Lichte muz. 18.50 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nieuws. 19.15'Lichte muz. 19.35 Gram. 20.20 Katechism. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 S.U.S.-actie. 22.00 Wij Europeanen, klankb. 22.20 Gram. 22.35 Gezondh. praatje. 22.45 Avondge bed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. BRUSSEL (324 m.) 12.00 Gram. 12.15 pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Piano spel (verv.). (Om 12.55 Koersen)^. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Idem. 17 00 Nws. 17.10 Blazersens. 17.45 Boekbespreking. 18.00 V. d. jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Syndikale kron. 20.00 Voordr. v. gedich ten 20.30 Gram. 21.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22 15 Pianorecital. 22.5523.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00—21.00 Die Wunderuhr, jeugd- opera; 21.00—21.15 Joum. en weerber. 21.15—22.50 Film. C.B.T.B. Zuid-Beveland De afdeling Zuid-Beveland van de Chr. Boeren- en Tuindersbond hoopt op dinsdag 21 januari in „De Prins van Oranje" te Goes een vergadering te hou den. De heer G. J. de Jager te St. Philips land. bestuurslid van het Landbouwschap hoopt te spreken over „Enige aspecten van het landbouwbeleid". forensen groter zal worden. Op het eiland zelf is nog te wei nig industrie voor mannelijke krach ten, lezen we verder. Ontspanning Da ontspanningsmogelijkheden op het eiland zijn zeer gering. In St Maartensdijk wordt op zaterdagavond een filmvoorstelling gegeven en ver der worden in elk dorp per jaar en kele avonden georganiseerd door de plaatselijke verenigingen. Het vereni gingsleven is niet bloeiend. Alleen Oud-Vossemeer maakt hier een uit zondering op. In elk dorp is meestal een sport-, muziek- of zangvereniging. Naast de neutrale verenigingen heeft ook elk kerkgenootschap haar orga nisaties. De invloed van de ned. herv. kerk is in bijna alle gemeenten groot; daarnaast heeft ook de geref. ge meente vele aanhangers. Alleen Oud- Vossemeer telt een flink aantal roonjs- katholieken en heeft hierdoor een houding, die vaak afwijkt van die van de rest van het eiland. Daar wordt bijv. gevoetbald op zondag. Des avonds en op dezaterdag middag kan men in elk dorp op bepaalde hoeken groepen mannen aantreffen, die met elkaar staan te praten. De café's worden druk be zocht, ook de jongeren brengen hier veel tijd door. Verder zijn er particuliere lees bibliotheken en sedert 1956 is St.- Maartensdijk een technische school rijk. De vraag is op het ogenblik waar moeten de geslaagden hiervan te werk worden gesteld. Uit het rapport van de Stichting Zeeland over het forensenleven op Tholen en St. Philipsland blijkt, dat velen die buiten het eiland werken oorspronkelijk los landar beider waren. Door de werkloos heid hebben de meesten hun toe vlucht in de industrie gezocht. Vooral onder degenen, die nu in de havens werken, zijn vele land arbeiders. Weinig vaste landarbei ders kan men onder de forensen tellen. De meest voorkomende reden waar om men het oude werk verliet, was, dat het werk op het eiland tijdelijk of blijvend ophield. Velen hebben het havenwerk gekozen, omdat men dan buiten is. Maar daarnaast speelt het loon een grote rol. Voor enkele guldens per maand meer loon, zal men ander werk zoeken ook al bevalt het oorspronke lijke werk goed. De. duur van de reis bepaalt Ook wel de keuze. Uit de ge sprekken bleek, dat maar weinig men sen uitvoerig alle voor- en nadelen overwogen hadden. Op de vraag werd vaak gezegd: „Er was nog een plaatsje vrij in de bus". Wanneer aan de vrouw gevraagd wordt naar het tegenwoordige werk van haar man, was in vele gevallen het antwoord: Ik hoor hem er nooit over, dus zal het wel goed zijn". Vaalt lachend wordt soms gezegd: „Als hij de centen maar 's zaterdags mee brengt, dan ben ik allang tevreden". Deze antwoorden zijn typerend voor het contact tussen man en vrouw voor zover dit het werk aangaat. Tevreden De man zelf bleek in vele gevallen tevreden over zijn werk. De nachtdiensten en de ploegen diensten vormden soms grote be zwaren. Vooral- de vrouw vond dit meestal een groot nadeel. De avon den zijn natuurlijk ongezellig voor haar; ook een zekere angst voor mogelijke gevaren speelt een rol. Sommige vrouwen zeiden: „Niet dat ik benauwd ben, hoor, maar het is toch een naar idee als er wat ge beurt, ook voor onweer en zo". Meer loon In het algemeen kan gezegd wor den, dat het jaarlijkse inkomen bij de meeste mensen hoger ligt dan vroe ger. De vrouw vindt het erg prettig een vast loon te ontvangen. Bij de, man kwam weer de mentaliteit naar voren: „Als ik ergens meer kan ver dienen dan ga ik daar naar toe". Ook komt het voor dat men ondanks vol doende werkgelegenheid in de plaats- zelf, tochin een andere plaats gaat werken voor de afstandsvergoedirig. Ook de nachtdiensten en de ploeg- diensten verhogen het basisloon. Er waren opmerkingen als: „Wanneer hij geen nachtdienst had, dan verdiende hij minder dan vroeger, want daar door wordt het loon veel hoger". Aangezien men in Tholen om gods dienstige redenen de zondagsarbeid afkeurt werken heel weinig mensen op deze dag. Ongeveer 50 pet van de ondervraag den wilde liever op het eiland in een fabriek werken dan op het bedrijf, waar men nu werkt. De andere helft zou eventueel wel op het eiland zelf gaan werken, maar KOUDEKERKS Raad komt bijeen. De raad der ge meente Koudekerke komt maandag 20 januari des middags om half vijf in openbare vergadering bijeen. De agen da vermeldt o.a. een voorstel tot toe kenning van studietoelagen aan amb tenaren, vaststelling van het max. kre diet in rekening courant met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten en tot beschikbaarstelling van een kre diet ten behoeve van voorzieningen bij de verplëeginrichting „Ter Poorte". Het gedeelte der Molenweg, waaraan deze verpleeginrichting komt te liggen, dient verbreed te worden en van straatverlichting te worden voorzien. B. en w. zouden gaarne deze weg ver breed zien tot 5 meter wegdek en plaatsing van 2 1 3 straatlantaarns, waarvoor ,en bedrag wordt geraamd van f 6000, Na afloop der raadszitting zal het voorstel van b. en w. inzake de plan nen tót grenswijziging behandeld wor den, waarbij het Structuurplan der gemeente Vlissingen eveneens ter sprake zal komen. NISSE Zielental. Het zielental van de gemeen te Nisse nam in het afgelopen jaar af met 12. Op 31 dec. 1956 bedroeg het aantal ingezetenen 624 (324 mannen en 300 vrou wen). Dit aantal vermeerderde door ge boorte met 15 (11 mannen en 4 vrouwen) en door vestiging met 16 (7 mannen en 9vrouwen). Het verminderde door het overlijden van 3 personen (2 mannen en 1 vrouw) en door het vertrek van 40 personen (19 mannen en 21 vrouwen). Er werden vier huwelijken voltrokken. Kon Ned. Middenstandsbond. De Kon. Ned. Middenstandsbond hield een verga dering, tijdens dewelke Mr. Kluiver, ge delegeerde der K.N.M.B., een uitvoerig verslag gaf over het werkprogram voor 1958. Met algemene stemmen werd beslo ten op 5 maart een consumentenavond te houden, waarbij o.a. een film vertoond zal worden. Tevens werd besloten tot het houden van allerlei acties, o.a. een win-, kelweek. Als bestuursleden werden ge kozen de heren A. M. Jansen, J. van der Does, P. J. van der Weele, J. Slabbe- koom en G. Eckhard Jr. OOSTKAPELLE IJsclub. De IJsclub „De halve Maan" kwam in jaarvergadering bijeen. De leden waren in groot getal opgekomen en werden welkom geheten door de voorzitter, de heer A. J. Broekert. De ze deelde mede, dat de vijver „De hal ve Maan" er uitstekend bijligt, dank zij de goede zorgen van het gemeente bestuur. De jaarverslagen waren on verdeeld gunstig. De vergadering be sloot ook niet-ingezetenen als lid toe dan moest aan enkele voorwaarden worden voldaan. Hoewel de werktijden in bijna alle gevallen minder zijn geworden heeft men toch minder vrije tijd, vooral door de lange reisduur. Over het algemeen vinden de man nen de nachtdienst prettiger dan de dagdienst. Men verdient dan meer en overdag heeft men dan enkele uren vrij. te laten, dan kunnen ook zij aan ev. wedstrijden deelnemen. Na afloop was men gezellig bijeen, waarbij de heer Montaan uit Vlissin gen als accordeonist en conferencier optrad. OUD-VOSSEMEER Oprichting Ned. Herv. jongemeisjes- vereniging. Op initiatief van mevrouw BreureDe Bruyne kwam een NederL Herv. vereniging voor meisjes in de leeftijd van 11 tot en met 15 jaar tot stand. Hoewel men nog slechts een maal bij een is geweest heeft reeds een vijftiental meisjes zich als lid opgege ven. Veilig Verkeer. De districtsvoor zitter van de bond voor Veilig Ver keer, de heer Visscher, zal tijdens een volgende week donderdag te houden bijeenkomst spreken over de mogelijk heid tot het oprichten van een plaat selijke afdeling. De propagandist, de heer De Jong, zal enige instructieve verkeersfilms vertonen, terwijl men deze gelegenheid tevens zal benutten voor het uitreiken van de diploma's aan de geslaagden van de onlangs ge houden verkeerscursus voor bromfiet sers. SINT ANN ALAND Chr. school. Naar wij vernemen, hoopt mevr. G. van der Burg, onder wijzeres aan de School met de Bijbel, die thans wegens ziekte in Zeist ver toeft, haar werkzaamheden aan ge noemde school begin februari te her vatten. Tot tijdelijk onderwijzer aan de School met de Bijbel te Sint-Anna- land is benoemd de heer A. Manneke te Kruiningen. Uienveiling. De eerstvolgende uien- veiling te Sint Annaland zal gehouden worden op dinsdag 21 januari a.s. Dit geldt ook voor de groep van Scherpe- nisse, die haar produkten via de vei ling van Sint Annaland aan de man brengt YERSEKE Chr. Bedrijfsgroepen Centrale. On der grote belangstelling vierde don derdagavond de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale haar 25-jarig bestaan in Oe- le's cafetaria. Vele gelukwensen wer den overgebracht van hoofdbestuur en plaatselijke verenigingen. Burgemees ter Willemsen deed dit namens het gemeentebestuur. Aan een zestal leden werd het gouden insigne met oorkon de uitgereikt. Het waren de heren A. Oele, T. M. van de Vrede, M. C. Lamper, P. van den Berge en J. San- derse. Nieuwe veertarieven Kortgene-Wolfaartsdijk Naar wij vernemen, wordt met in gang van 20 januari op het veer Kort- geneWolphaartsdijk een nieuwe ta riefregeling van kracht. Voor de politierechter te Middelburg verschenen weer enkele dronken weg gebruikers. Eén van hen was W. E., caféhouder, benevens orgel- en tenten verhuurder te Groede, die op 29 okto ber met zijn vrachtwagen op een der gelijke wijze van oost naar west (Zeeuwsch-Vlaanderen) was gereden, dat het een wonder mag heten, dat botsingenm et tegenliggers uitbleven. De officier van justitie vorderde twee weken gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de duur van vier maanden. De politierechter, mr. B. S. Sieperda, veroordeelde E. tot een gevangenisstraf van één week en ontzegging voor de tijd van drie maan den. Eén van de automobilisten, die da vrachtauto van E. al slingerend op zich af had zien komen, was de bankin- specteur C. L. K. uit Rotterdam, dia als getuige verscheen. Op het laatste moment was de vrachtwagen van E. langs hem heengezeild. De verdachte zelf zei die dag maar vier glazen bier gedronken te hebben. Hij had echter praktisch niet gegeten. Het slingeren over de weg schreef hij toe aan een lek In zijn benzineleiding. De ondernemers P. den H. en F. S., resp. uit Zierikzee en Delfzijl, wer den ervan beschuldigd in Kerkwerva een hoeveelheid loden ringen van oude waterleidingbuizen weggenomen te hebben. De politie had het lood 86 kilo in Zierikzee in hun auto ge vonden, terwijl het materiaal in Kerk- werve behoorde te zijn. De twee man nen verklaarden echter volkomen uit goeder trouw gehandeld te hebben. Mr. Andreae was niet voor de volle honderd procent overtuigd van kwaad willigheid van H. en S. „Ik gelooi niet, dat zij zonder meer van plan wa ren het lood te verkopen", aldus da officier, die bij gebrek aan bewijs vrij spraak vroeg. De raadsman, mr. K. A. Keuning uit Zierikzee, maakte het toen kort en sloot zich aan bij het laatste gedeelte van het requisitoir. De poli tierechter, die beidé mannen de raad gaf voortaan wat voorzichtiger te zijn, besloot tot vrijspraak. In de eerste -klasse van de Zeeuwse competitie had Middelburgniet de min ste moeite met Goes 2, dat met 100 kansloos onder ging. De Goesenaren ble ven dus op de onderste plaats, doch de hoofdstedelingen namen de leiding over van het eerste tiental van Goes. Middel burg 2 was niet opgewassen tegen Vlis singen en zag zich in eigen zaal met 28 geklopt Voor de Scheldestadbewoners was dit de eerste overwinning en zij klommen meteen een plaatsje op de ranglijst, die er nu als volgt uit ziet. Middelburg 8 3 0 0 6 25—5 Goes 2 2 0 0 4 16— 4 Vlissingen 2 10 12 10—10 Middelburg 2 3 1 0 2 2 10%—17% VSV 1 0 0 1 0 2%— 7% Goes 2 3 ,0 0 3 0 4—24 Zeeman, kom eensl Til het I Petsie zaagt en ik vang het vat eens op, zodat we de bodem op. Ga weg, Schildpadje. Je hoeft eruit kunnen halen. nog niet met een lepel klaar te- gaan staan 1 Je bent een lekkerbek! Ohis dat geen mooie ijs taart? Zou Ursala dat klaarge maakt hebben? 67) Het menselijk gemoed is tot alle ar gumenten in staat, wanneer het zijn eigen conclusies wenst te rechtvaardi gen. Maar toch geven deze argumen ten niet altijd rust. Oliver Drake's ge weten was niet verhard genoeg, om te zwijgen. Was hij een slechter mens ge weest, dan zou hij in het geheel niet hebben geredeneerd. Hij begaf zich naar zijn privé-kan- toor op de bank, maar de zaken had den geen plaats in zijn gedachten. De verliezen, waarover hij met Grania had gesproken als de oorzaak van haar boodschap aan Verney, waren niet ernstig. Die konden in elke zaak voor komen en zouden weldra weef gedekt zijn. De naam van de bank was nog even goed als steeds. En Oliver, die in andere dingen verre van eerlijk was, was er trots op, die zo te laten blijven. Het was de druk van zijn eigen moeilijkheden, dig hem thuis prikkel baar maakte, en die hem in de uren, die gewijd moesten zijn aan de zaken van zijn klanten, vele mogelijke en onmogelijke plannen deden overwe gen, om uit zijn moeilijkheden te ge raken. Vemey's tijdige edelmoedigheid had hem gered van de openbare schan de. Maar toen hij zijn' bekentenis af legde, had hij niet alles gezegd. Nog had hij schulden, nog was hij in moei lijkheden door oude verplichtingen. En de noodzaak, om geld te vinden, als de rente was vervallen, om toch een vro lijk gelaat te tonen, was een last op zijn gemoed, die hem ondraaglijk werd. door LESLIE KEITJ- Eens las hij in het plaatselijk blad een uitvoerig verslag van een brand, die een oude familiebezitting, die op enige afstand was gelegen, geheel had verwoest. Hij kende de eigenaar van het huis. Een man, die zijn erfenis en de verplichtingen, die deze hem opleg de, haatte. Een man, die dikwijls tegen anderen had geklaagd over de omstan digheden, die hem dwongen, er aan vast te houden, met een jaarlijks ver minderend inkomen. En nu, in één slag, door een zorgeloosheid van een dienstbode, was hij er van bevrijd; het donkere oude huis met zijn muffe meubelen, zijn zwarte familieportret ten, waarvoor hij geen eerbied had, was geworden tot een rokende puin hoop, terwijl zijn ledige zakken wer den gevuld door het geld van de ver zekering. „Zou de „Leas" niet willen bran den?" Eerst een voorbijgaande gedachte, een losse uitroep. Het bleef echter in zijn geest hangen. Eerst werden deze gedachten op de dag nog door de za ken verdreven, maar 's nachts kwa men ze met verdubbelde kracht terug. Wanneer hem maar een ongeluk over- overkomen! Er was maar zo weinig voor nodig: het onvoorzichtig aanstrij-' ken van een lucifer, één bliksemstraal, een haard, die vergeten was uit te doen. Een kleinigheid maar, doch die hem de deur opende naar een nieuwe wereld, vrij van zorgen. De „Leas" was hoog verzekerd, te hoog, zoals hij dikwijls had gedacht. Maar de trots van zijn grootvader op dit huis had het kostbaar gemaakt in zijns vaders ogen en de hoge premie was een soort familietraditie gewor den, die goedsmoeds werd betaald, ter wille van de eer. De vroegere bewoners zou de ver nieling van het huis, dat zij gebouwd en verrijkt hadden 'n grote ramp heb ben toegeschenen. Oliver kon zich de dag herinneren, toen ook hij gemeend zou hebben, alles te verliezen, als hij zijn huis zou moeten o:pofferen. Maar schuld is de dood voor het gevoel. Het huis, dat hij op zijn beurt had helpen Verfraaien, vertegenwoordigde niet meer dan een som gelds, die hij door zijn grootvaders testament niet in han den kon krijgen. Hij kon niet verko pen, wat hem alleen was toevertrouwd om het aan zijn zoon over te dragen kwam, zoals het Sir James Thorpe was en daarom begon hij er een afkeer van te krijgen. En uit die afkeer kwam de vurige wens, er van verlost te worden. Deze gedachte werd bijna een obsessie. Op een zomeravond, toen Grania met haar rozen bezig was, sloop hij nog laat om het huis, om de zwakke plekken te vinden. De westvleugel, die door zijn vrouw en hem werd gebruikt en waar boven de kinderkamer was, was het oudste gedeelte van het huis. Het was alles, wat nog was uitgebleven van 't oorspronkelijk door zijn grootvader ge kochte. Zijn moeder, een eenvoudige vrouw, had de ouderwetse kamers met hun lage zoldering liever gehad dan de grote kamers aan de andere zijde der nieuwe vestibule. Toen Grania mees teres werd van de „Leas", waren ze ook haar keus geweest. Het was daar een vreugde, dat haar jongen het le venslicht had aanschouwd in de kamer waar ook zijn vader was geboren, dat hij zou spelen, waar ook zijn vader en Verneyvroeger hadden gespeeld. Dit deel van het huis was de geliefde wo ning. Het andere werd gebruikt, wan neer ze bezoekers hadden. De verschil lende verdiepingen in de westvleugel stonden met elkaar in verbinding door een afzonderlijke, eiken trap, die even als de vloeren, vol zat met wormga ten en zwart was door de tijd. Zou dit deel in brand raken, dan was er geen redding mogelijk. De meubelen zou den het vuur rijkelijk voeden, want die waren eveneens oud en hadden ge slachten zien komen.en gaan. (Wordt vervolgd) In de tweede klasse O (Zeeuwsch- Vlaanderen) werd de afgebroken par tij uit de wedstrijd LandauCadzand, welke in een voorlopig 454VA gelijk spel was geëindigd, gearbitreerd en voor Landau gewonnen verklaard. Het werd dus een 514414 zege voor de Axelaren, die daarmede ongeslagen en zonder verliespunten aan de kop bleven. Het tweede tiental van Landau kreeg echter van Cadzand een stevige 714214 nederlaag te slikken, zodat de stand als volgt werd*. Landau 3 3 0 0 6 1914—1014 Hulst 8 2 1 0 5 2014— 914 Terneuzen 8 1113 1414—1514 Cadzand 8 1 0 2 2 1314—1614 Landau 2 4 1 0 3 2 1414—25 Breskens 2 0 0 2 0 714—12 De gedetailleerde uitslagen waren: MiddelburgGoes 2: J. de BaareIJ. W. Steenhuis 10; A. J. Niemarkt—A. Heyboer 10, J. L, WoudstraR. van Hemert 10; G. WoudstraA. Bonder 10; drs. -M. C. VerburgG. Driessens 10; H. StroobandC. Paauwe 10; J. ScheltensL. Joosse 10; P. M. da KleynJ. G. Rouw 10; C. JansenC. Pleyte 1—0; mr. P. W. Meylink—n.o. 1—0. Middelburg 2Vlissingen; K. van Bel- zenJ. Jansen 01; dr. VerdamF. H. J. Dieperinck 01; L. J. WoudstraE. O. van Noppen 14—14; M. Geerse—A. Wil- lemse 1414; P. SandersP. Vijn 01| J. A. VerdonkP. Bikker 01; K. J. Hol sterP. Langedijk 01; W. Flissebaalje A. Mast 01; J. LouwsA. de Bert 14; J. M. de KoningJ. A. Smits X—Hf Zeeuws schoolschaakkampioenschap Voor het schaakkampioenschap van de Zeeuwse middelbare scholen wer den weer enkele wedstrijden gespeeld. In groep A won de Vlissingse RHBS! met niet minder dan 60 van Ijet Ko ningin Wilhelmina Lyceum uit Oost burg, dat door deze nederlaag voor d« eerste plaats werd uitgeschakeld, doch waarschijnlijk nog wel samen met de Vlissingse RHBS in de finale zal ko men. In groep B verzekerde het Middel burgse Gymnasium zich van een plaatsje in de finale door een 41 overwinning op de Middelburgse RHB S. De wedstrijd tussen het tweede zes tal van het Gymnasium en de Middel burgse RHBS bracht nog geen beslis sing, want met één afgebroken partij hebben de HBS-ers met 23 de lei ding. Doch zelfs al zouden de gym nasiasten nog tot ,een gelijk spel ko men, dan gaan de HBS-ers toch naar de finale, omdat zij een beter bordge middelde hebben. De gedetailleerde uitslagen waren: RHBS Vlissingen KW Lyceum Oost burg: R. RuygT. de Dreu 10; R. GoedegebuureH. Pielaat 10; M. DonzeR. Risamenapatty 10; J. van SonJ. Provoost 1—0; C. Steendam B. Brakman 10; J. KiemenyB. Dierckx 10; RHBS MiddelburgGymnasium Mid delburg: M. VaandragerJ. de Mey uitg.; W. van WijnenD. F. Vos 10; B. MalipaardW. xan Woerden 01) R. TunekeH. van Bergen 01; C. Schoon—J. Bartel 01; L. van Selms W. Schelten 0—1.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5