Voor België belangrijk toeristenjaar begonnen DERTIG DAGEN BR O AD WA Y„prachtig voor iemand die niet lezen kan Door onze reiscorrespondent LINK yan BRUGGEN Gent heeft grote plannen 5 mei in ambtscostuum CENTRA BUITEN BRUSSEL MAKEN ZICH EXTRA AANTREKKELIJK Maandag 20 Januari 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 VOORAL GENT de op twee na grootste stad van België heeft groot se plannen. Maar de Gentenaren heb ben begrepen, dat het organiseren van allerlei fraais voor buitenlandse toe risten weinig zin heeft, wanneer die toeristen geen bed hebben om in te slapen. De gemeentelijke autoriteiten hebben daarom de bevolking opgeroe pen logiesruimte beschikbaar te stel len, met als resultaat, dat de logiesca- paciteit van Gent en omgeving voor dit jaar met vele honderden bedden is uitgebreid. De prijzen van de logies- gelegenheden bij particulieren varië ren van 4 tot 20 gulden, inclusief ser vice, maar zonder ontbijt. Er is een lo- giesbureau opgericht, dat van 1 april af in de Lakenhal van het Belfort ge opend zal zijn. Uit de stad van Arte- velde komt de stellige belofte, dat geen enkele toerist er deze zomer ver geefs om logies zal aankloppen. Gent, de Belgische bloemenstad bij uitnemendheid, zal deze zomer uit bundiger dan ooit met bloemen ge tooid zijn. Daarnaast zijn allerlei be langrijke culturele, toeristische en sportmanifestaties in voorbereiding. In het Floraliapaleis wordt in de zomer- Amerika en de zeeën om Indonesië De Verenigde Staten hebben Indone sië medegedeeld, dat zij met ernstige bezorgdheid uitvoering van de Indonesi sche aanspraak Inzake uitbreiding van de territoriale wateren onder het oog zouden zien, heeft het Amerikaanse de partement van buitenlandse zaken be kend gemaakt. Zij achten dit een on juiste en onaanvaardbare toeëigening van open zeeën. Overstromingen in Midden-Borneo Volgens in Djakarta ontvangen be richten is het regentschap Barito, in Midden-Bomeo door overstromingen ge troffen. 15.000 huizen zouden onder wa ter staan en de bewoners hebben een toevlucht gezocht in hoger gelegen ge bieden. Naar werd gemeld, zouden zes personen om het leven zijn gekomen. zer torpedo's is het mogelijk, vijande lijke' onderzeeërs op zeer grote diepte op te sporen en te treffen. In het gebied van Philippeville, in Oost-Algerië, zijn tien personen door overstromingen om het leven geko men. Hefschroefvliegtuigen worden gebruikt voor het in veiligheid bren gen van overlevenden. De overstro mingen zijn veroorzaakt door 48 uur storm en zware regen. Columbus ontdekt Amerika, doch het was Henry Hudson, die, in dienst van de Oostindische Compagnie New Vork stichtte. Nieuw Amsterdam heette de plaats toen en Wall Street, in de wereld be kend als de barometer van mammon, werd genoemd naar de muur, de 'wall' die om de kleine nederzetting op Man hattan werd gebouwd. De Britten maakten een einde aan de Amerikaanse droom van Republiek. De hertog van York (New York is naar hem genoemd), broer van koning Karei II, kreeg het stukje grond in 1664 als betaling voor een vrijwillige verbanning aangeboden en negen jaar lang bleef hij er als een potentaat re geren. In 1673 werd zijn regiem abrupt af gesneden. Opnieuw werd New York door de Hollanders bezet, die het met een de naam Nieuw Oranje aan gaven. Nog geen jaar later werd New York voor goed aan de Engelsen afgestaan, nu in ruil voor het tegenwoordige Suriname. Ruilen doet huilen, kan in dit verband gezegd worden, doch eer lijkheidshalve dient te worden aange tekend, dat niemand in de zeventiende eeuw bevroeden kon welke partij er eigenlijk huilen moest. De Britten, zachtmoedig als ze zijn, lieion de paar honderd Hollandse fa milies, die in New York woonden, on gestoord verder leven. Spoedig waren ze loyaler aan het nieuwe bewind dan vele Engelsen, die zich er vestigden. Ze dreven handel, deze stoere, a-poli tieke kaaskoppen, ze vergaarden zich vele, aardse schatten. Nu nog klinken hun namen door heel Amerika: de Beekmans, de Stuyvensants, de Van Cortlands, de Vanderbilts. Hpt is een aardige bezigheid het New York van heden op dat eerste, Hollandse begin te projecteren. Acht miljoen inwoners telde Ame- rika's grootste stad in 1955 tegen twee honderd in 1625. Adriaan Blok bouwde de eerste, New Yorkse huizen: het begin van die Negen representatief te achten or ganisaties zijn door de minister van algemene zaken uitgenodigd voor een nieuwe bespreking over de viering van de vijfde mei, deelt dr. Drees mee in zijn antwoord aan de commissie van rapporteurs uit de tweede kamer in zake de begroting 1958 voor het de partement van algemene zaken. Be halve de organisaties, die vijf jaar ge leden al in een dergelijk overleg be trokken zijn geweest, zijn voor de ko mende bespreking uitgenodigd de Ver. van Ned. gemeente het Ned. Cul tureel Contact en de Federatie van Oranjeverenigingen. Inzake het ambtscostuum voor mi nisters, dat is afgeschaft behalve voor de minister van buitenlandse za ken en de minister van binnenlandse zaken (als hjj in plaats van de Ko ningin de staten-generaal sluit) be twijfelt minister Drees of in de tegen woordige tijd het dragen van ambts- costuums door ministers nog wel als gewenst moet worden beschouwd en voorts wijst hij op de praktische moei lijkheid, dat een dergelijk gewaad niet bestaat voor vrouwelijke ministers en staatssecretarissen. r AMo vork treft men 's werelét grootste honen aan. oneindige steenwoestenij, die New York als eerste indruk achterlaat. Manhattan werd in 1626 door Peter Minuet voor „kettinkjes ter waarde van honderd gulden" van de Indianen gekocht en op 't ogenblik zou slech'.s een Croesus, die veertig miljard gul den bezit tien maal de in contanten uitgedrukte eigendommen van Ame- rika's rijkste man, Getty, dus! in staat zijn hetzelfde te doen. Driehonderd jaar geleden was die Hollandse nederzetting precies één vierkante kilometer groot. Het huidige New York echter heeft een oppervlak te van vijfhonderd vierkante kilome ter, terwijl het stratennet al een leng te van zesduizend kilometer heeft be reikt. Van dit laatste merkt men alles, als men van Idlewild naar Manhattan rijdt. Het is ongeveeer de afstand van Schiphol naar Den Haag, een kilome ter of vijftig dus. Reeds onmiddellijk buiten de periferie van het onover zienbare vliegveld beginnen de hui zen. En men komt er niet meer tussen uit, totdat.... ja, wanneer? Men zou haast moeten zeggen on dit is helaas een akelige waarheid voor tienduizenden, New Yorkse im migranten totdat men Amerika weer verlaat Vier-, zes- en achtbaanswegen allemaal één richting! doorkruisen de stad. Viaducten en tunnels tol betalen, chauffeur! verkeersplei nen en bruggen, alles flitst de bezoe ker in een oneindig lijkende warreling voorbij. Aan het rechts passeren zal hij even moeten wennen. Maar al spoe dig merkt hij, dat de witte strepen, waartussen die duizenden auto's rij den, grensstrepen zijn en dat het als een zware verkeersovertreding geldt vlak voor een aanstormende „car" van baan te verwisselen. De geluiden van gillende sirenes worden steeds duidelijker hoorbaar. Het zijn de klanken, waardoor men m heel Amerika wordt achtervolgdde verscheurende kreten van een volk, dat meer mensen op de weg dan op 't slagveld verloren heeft. Twee „cops", de zwarte, achthoekige pet nonchalant op het hoofd gedrukt, de „colt", het pistool schietklaar in de gordel razen op zwaar ronkende mo toren voorbij. Ze kennen hun prooi: een verkeerszondaar. Ze zullen hem de pas afsnijden, hem op ruwe en vooral onvriendelijke wijze uit z'n snelheids- waan helpen. Spreek maar niet tegen: probeer maar geen excuses te vinden. Aanhou den in Amerika betekent een bon voor de aangehoudene. En een niet begrij pende of bravour-achtige houding een dubbelebon..,. Hoe indrukwekkend tl êe „AyÜBe" van deze grauwe miljoenenstad! Wat een onvoorstelbare courage moeten de architecten van die honderd verdiepingen hoge gebouwen hebben bezeten! Geel is het licht, dat uit de tiendui zenden vensters straalt; rood en groen de enorme lampen, die de waarschu- wings-„bollen" van het luchtverkeer zijn. Over de First Avenue beneden me kruipen lange rijen auto's met fel brandende ogen. Het is een huivering wekkend feest van licht, waarboven de blauwe schijnwerpers van 't groot ste gebouw ter wereld bescher mend cirkelen. Nog meer licht zie ik die avond, kunstlicht in neonbuizen. Het is op Broadway, die kleurrijke, maar zielloze we reld van reklame, van reuzenleUers, reuzenfiguren en reuzentijdmeters. Ik duizel er bij na van. En ik voel me eerder een klein provin- eiemannetje, dat aarzelend de gro te stad betreedt, dan een onder zoeker van Ame rika en zijn leef gewoonten. Gilbert K. Ches terton, ,die emi nente Engelse novellist en es sayist, moet, toen hij, „verpletterd", die flitsende en flonkerende elek trische breinen op Broadway stond aan te kijken, ge zegd hebben: „Wat een prach tig schouwspel voor iemand, die niet lezen kan Ingezonden mededeling (adv.) Tussen de zuidpunt van New York en het beeld, dat een symbool is van de vrijheid, bevindt zich een van de drukste doorvaarten ter wereld. Het is de toegangspoort tot de Hudson, de rivier die een deel van New Yorks wolkenkrab bers markeert, Op deze foto ziet men het begin van de stad, het oudste New York, met het bekende financiële centrum: Wallstreet. Op de voorgrond het vrijheidsbeeld. De Franse regering heeft besloten alle werk loze Noordafrikanen in Frankrijk naar Algerië terug te zen den. Zij wil op die wijze het aantal gewelddaden tussen Algerijnen beper ken. Er leven circa 350.000 Noordafri kanen in Frankrijk, van wie 100.000 in Parijs en omgeving. De persdienst van de Amerikaanse marine heeft medegedeeld, dat de vloot de beschikking heeft gekregen over 2 nieuwe, lichte anti-onderzeeboottorpe do's, die worden aangetrokken door 't „geluid" van hun doelen. Met een de- VOOR BELGIE wordt 1958 het jaar van de Wereldtentoonstel ling te Brussel een bijzonder belangrijk toeristen jaar. Want aan genomen mag worden, dat een groot deel van de vele miljoenen bui tenlanders, die de expositie zullen bezoeken, het niet bij Brussel zullen laten. Ze zullen er vermoedelijk nog wel een paar dagen elders in België aan vastknopen; aan de kust bijvoorbeeld, of in een rustig plaatsje, ergens in de Ardennen. Vandaar, dat de grote toeristen centra buiten Brussel zich voor het aanstaande seizoen extra aan trekkelijk aan het maken zijn. Dat wordt hun onder meer mogelijk gemaakt door extra-overheidskredieten, die over de negen provincies zijn verdeeld. maanden een grote kunsttentoonstel ling gehouden, onder de titel „De Goil- den Eeuw der grote steden". Tal van grote Europese steden, waar onder ook Amsterdam, zijn uitgenodigd kunstschatten tentoon te stellen uit d# bloeitijd van hun bestaan. In juni eil juli zullen belangrijke orgelconcerten worden gegeven. En in september is er het jaarlijkse bloemencorso, dat al les zal overtreffen, wat de bloemen stad Gent tot nu toe te zien heeft ga- geven. 2000 scholen gaan week eerder met vakantie Volgens reeds thans bij het bureau vakantiespreiding binnengekomen opga ven zullen in 1958 definitief ruim200® lagere scholen, d.l. circa 28 pet. van het totaal, hun zomervakantie op 12 juli doen ingaan en ruim 20 pet. op 19 juli. Dit betekent dat ongeveer de helft van het aantal gezinnen, dat op lagere scholen gaande kinderen heeft, die kin deren niet van school zal behoeven thuis te houden als zij voor de drukste we ken (aanvan 26 juli) *ln gezinsverband met vakantie wil gaan. Douceurtje voor organisten Het kerkeraadsverslag der Gerefor meerde kerk te Treebeek vermeldt I „De organisten Stoffer, Veerman, Bosch en Jan Schraa ontvangen een gratificatie voor hun wekelijkse ar beid; muziekboeken zijn zeer duur". In het gemeentebericht van de Chr. Geref. kerk te Zwaagwesteinde staat genoteerd, dat traditiegetrouw op da eerste kerstdag voor de organist eetl gave van waardering is gecollecteerd. Deze bracht ruim f 120 op. Oesterverzending in december In de maand december 1957 werden in totaal 6.263.454 oesters verzonden. Vorig jaar waren dit er 6.759.848 stuks. Hieronder volgt een overzicht van da verzendingen: Nederland 302.961 stuks (vorig Jaar 333.099 stuks); België 5.312.627 stuks (vorig jaar 5.833.985 stuks); Duitsland 221.222 stuks (vorig jaar 196.595 stuks)Engeland 80.550 stuks (vorig jaar 66.300 stuks); Frank rijk 243.450 stuks (vorig jaar 203.550 stuks); diversen 102.614 stuks (vorig jaar 106.319 stuks). De Duitse vereniging ter bevorde ring der rakettentechniek heeft woens dag met succes een aantal raketten voor beperkte afstand beproefd. Deze raketten zijn bestemd voor hulpver lening ter zee en voor meteorologische waarnemingen. Deskundigen zijn voor al voldaan over een raket, waarmede het mogelijk is, bij zeer ruwe zee olie te storten in de omgeving van een in nood verkerend schip. SLAAPT en vliegt men of vliegt en slaapt men? Men weet 't niet. Maar als men, na van een gunstig staartwindje te hebben gepro fiteerd, op het New Yorkse vliegveld Idlewild uit een K.L.M. „Super Connie" stapt, is het moeilijk zich te realiseren, dat het in Amsterdam was, dat men 't laatst de aardbodem heeft gevoeld. En nog onbevat telijker wordt 't, als men tot zich door laat dringen, dat men in dertien uur zesduizend kilometer verslonden heeft, lui achterover liggend in een „Sleep Air Couch" en in slaap gesust door de verre muziek der motoren, zomede de gebruikelijke „night cap". Blauw is de lucht boven Idlewild: verreweg de grootste vlieghaven te) i wereld. De veelkleurige auto's ik kon het aantal niet schatten, maar het waren er duizenden en duizenden j die voor het hoofdgebouw stonden geparkeerd, zorgden voor een schake ring, een schilderspalet eigen, terwijl het groen van grasperken en het mat- grijs van asfaltwegen iets schoons, iets onnatuurlijk reins aan het totaalbeeld gaten. De zilveren vogels der techniek ston den in lange rijen op het witte beton opgesteld. Elegant waren hun lijnen, sierlijk hun emblemen, sChitterend hun aluminium rompen. Elke drie minuten gaat er daar, op het New Yorkse Idlewild, een machine de lucht in. Wat dat betekent? Twintig per uur.vierhonderdtachtig per dagbijna vijfendertighonderd per weekzo'n dertienduizend per maand Het hotel, waarin men mij onder brengt, is een goedkoop, maar plezie rig hotel. Bovendien een echt New Yorks hotel, althans nJar Europese begrippen. Ik slaap op de zesentwintigste ver dieping, direct boven de East River, één van de machtige zij-armen van de Hudson. Het is een duizelingwekkende hoogte, als ik naar beneden kijk en de mensen als insecten op de trottoirs zie voorkruipen. Maar kijk ik om ree heen, ,dan zit ik, hoe vreemd dit ook moge klinken, in een afgrond. Want wolkenkrabbers, twee, drie keer zo hoog als de „mijne", rijzen uitdagend ten hemel op met het gigantische Em pire State Building als alles overheer sende blikvanger. 's Avonds doet dit uitzicht zich nog jeweldiger voor. Vasthouden van radio-activiteit mogelijk Dr. Willard Libby, lid van de Ame rikaanse commissie voor atoomenergie, heeft meegedeeld, dat geleerden vorige week een definitief bewijs hebben ge vonden, dat radio-activiteit kan wor den vastgehouden. In september j.l. is er in een tunnel op een diepte van ongeveer 260 meter beneden de grond in de woestijn van Nevada een kern ontploffing teweeggebracht. De geleer den ontdekten de vorige week het radio-actieve centrum van de onder grondse ontploffing. Ook was bewezen, dat atoomontplof fingen kunnen worden gebruikt bij de bestudering van de inwendige struc tuur van de aarde. Als Nederlander poogt men iets van het oude Holland terug te vinden, dat in de „Gouden Eeuw" een mogendheid van de macht van de huidige Verenig de Staten was.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3