Domburg verkiest samenvoeging met Oostkapelle - Vrouwenpolder I Uit de provinci AR en CH: „Liever alleen met samen Landelijke vogel-expositie door Commisaris geopend Honderdjarige oud-wethouder Rodts ereburger van Aardenburg TEGEN STERK VERLAAGDE PRIJS DEKLERKeZN Voetbalsupporter in Axel ging politieagent te lijf Klanten bedrogen door zgn. „blindenwerk" te verkopen G Eerste nederlaag voor E.V.V.C. Veroordeeld tot 3 maanden voorw. PRACHTIG VOGELFESTIJN IN GOES JHR. DE CASEMBROOT IN EEDE IN ONZE STORMLOOP-OPRUIMING ZAALBERG DEKENS OOK ZEEUWSE KAMPIOENEN POLITIERECHTER MIDDELBURG MILDE STRAF: F 60.- BOETE MIDDELBURG GOES ZIERIKZEE Nagekomen advertenties [Vrijdag 17 januari 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Minister Struyken heeft de gemeente Domburg de keus gelaten: of ïamenvoeging van de drie gemeenten Domburg, Oostkapelle en Vrou wenpolder, of slechts samensmelting van de gemeenten Domburg en Oostkapelle. Gisteravond heeft de meerderheid van de raad van Wal- cherens oudste badplaats zich uitgesproken voor het eerste voorstel van de minister. Twee leden, de heren Jac. de Visser (A.R.) -en J. Wagners (C.H.) meenden zover niet te moeten gaan en wilden de sa menvoeging beperkt zien tot Domburg en Oostkapelle; een opvatting, welke niet in het minst overeenkwam met de mening van de socialist L. Dourleijn, die in het eerste voorstel van de minister ook nog het liefst de naam van Westkapelle had gezien. De heer Dourleijn kreeg wat dat laatste betreft slechts de steun van zijn partijgenoot, wet houder A. Passenier, die zich wel niet zo positief uitdrukte, maar die het toch wel aanbevelenswaardig vond, wanneer Westkapelle, Dom burg, Oostkapelle en Vrouwenpolder straks één gemeente zouden vor men. Burgemeester, mr. W. F. E. Crom melin, die de gemeentelijke berinde ling van Walcheren de zaak van het grootste belang noemde, zei dat met de wederopbouw van Walcheren en de cojuist gereedgekomen herverkaveling «ls achtergrond het thans duidelijk moet zijn, dat de volgende en tegelij kertijd laatste stap van de algehele re organisatieproces van het zuiden van ederland de gemeentelijke herinde- Ing moest vormen. Een rigoreuze wij- tlging lag voor de hand, zo sprak hij, terwijl hij er de nadruk op legde, dat Domburg reeds lange tijd snakte naar grenscorrecties. De voorzitter wees er op, dat de in de ministeriële voorstellen uitgewerk te gedachten getuigden van een goed begrip van de verschillende belangen- êectoren op Walcheren. Hij vond deze tedachte zeer logisch met het oog op e toekomstige ontwikkelingen. Ge- tien in het licht van het Delta-plan bepleitte de heer Crommelin de tot standkoming van grotere bestuursker- hen. Er is een steeds groeiender re- Creatiebehoefte. Wij kunnen de proble men, die hieruit voortvloeien slechts Oplossen, wanneer wij ons op Walche- fen tijdig voorbereiden. Het eerste oorstel van minister Struyken, dat oudt de geboorte van een gemeen- met als grondgebied het noordwes- Walchers recreatie-gebied moe- en wjj dan ook ten zeerste toejuichen. Velen in ons dorp vragen zich af, wat de kern der gemeenten zal wor den, aldus de heer Dourleijn (P.v.d.A.). Hij vond de kwestie, waar de stoelen moesten staan echter een zaak van on dergeschikt belang. Belangrijk achtte hij de uitbreiding van de logies- en Verblijfsaccomodaties, nu op Walche ren duidelijk merkbaar is, dat het toe risme toeneemt. De gedachte, dat de Westkappelaars een apart volkje zou jn is absoluut verouderd, zo oordeel- e hij, Westkapelle ligt in een recrea- :le-gebied en behoeft dus te worden ;oegevoegd aan Domburg of desnoods an nieuw te vormen gemeente Kou- Ie kerke, Biggekerke en Zoutelande. cu Voor jnho te n Wel grenscorrecties De heer Jac. de Visser (A.K.) deelde noch de visie van burgemeester Crom melin noch die van de heer Dourleijn. Hij voelde wel voor grenscorrecties, maar niet voor samenvoeging van ge meenten. Domburg heeft een eigen dorpskern en staat als badplaats op zichzelf, aldus merkte hij op. Bovendien hebben Vrouwenpolder en Oostkapelle een agrarische inslag. Vrouwenpolder wil buiten dat, liever bij Serooskerke, dan bij Domburg. In dien echter tot samenvoeging zou worden overgegaan, dan wilde spreker zich beperken tot Oostkapelle. Aparte eenheid Domburg als centrumgemeente was de wens van de heer J. Wag ners (C.H.), die verder zei grens correcties toe te juichen. Ten aan zien van de gevolgen van de samen voeging der drie gemeenten voorzag hij grote moeilijkheden. In het ui terste geval wilde hij wel zijn fiat geven aan een samensmelting met Oostkapelle. De S. G. P.-afgevaardigde Joh. de Visser zag Domburg als aparte een heid. „Laat het blijven zoals het is", zei hij, maar als de herindeling toch gebeuren moet, dan ga ik akkoord met het eerste voorstel. De heer W. Bos (G.B.) verklaarde dat moeilijkheden er zijn om opgelost te worden. Hij was dan ook voorstan der van het eerste voorstel. Wethou der, mevr. Vaandrager (G.B.), steunde hem. We moeten ons gereed maken voor de nieuwe tijd, bracht ze naar voren. Wethouder A. Passenier (P.v.d.A.), vatte de beide laatst aangehaalde me ningen nog eens samen, die hij volle dig onderschreef. Burgemeester Crommelin zei ten slotte nog, dat de vraag, welk dorp de kerngemeente zal worden, niet actueel is. „Dat komt straks wel aan de orde en is ook niet zo belangrijk". „In een kleine gemeente zijn de mo gelijkheden voor de recreatieuitbouw beperkt. Daarom is er een zo groot mogelijke gemeente met een typisch eigen belangensfeer gewenst. De suggestie om ook Westkapelle bij het trio dorpen te voegen, achtte hij niet op zijn plaats. „Wij moeten ook weer niet te ver gaan", aldus de heer Crommelin. In zijn nieuwjaarsrede had de voor zitter nog gewezen op de hoogst hin derlijke situatie dat thans de gemeen tegrens door een deel van de dorps kern loopt. Gisteren heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de landelijke kampioenstentoon stelling van de Nederlandse bond van Vogelliefhebbers, die te Goes wordt gehouden, geopend. Jhr. De Casembroot, die zei een dergelijke tentoonstelling nimmer te hebben meegemaakt, noemde In zijn ope ningswoord het houden van vogels een goede, nuttige, leerzame en opvoedende vorm van vrijetijdsbesteding. Hij roemde het initiatief van de piepjonge Goese vereniging „Vogelvrienden", die voor de organi satie heeft zorggedragen. De Commissaris van de Koningin besloot zijn rede met een hulde te brengen aan de nu twee jaar bestaande club van vogelvrienden en -liefhebbers. Meer dan een halve eeuw raadslid geweest In Eede in Zeeuwsch-Vlaanderen, heeft gisteren de oud-wethouder A. Rodts zijn honderdste verjaardag gevierd. 's Morgens was er in de parochiekerk een kerkdienst, waar burge meester J. van Dongen de jarige persoonlijk heenvoerde. In.de namiddag kwam de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot met zijn echtgenote gelukwensen aanbieden, waar bij de Commissaris de verdiensten van de honderdjarige, die meer dan een halve eeuw raadslid en ambtenaar van de burgerlijke stand en vijf en dertig jaar wethouder van Eede was, heeft geprezen. De bur gemeester van Aardenburg, tot welke gemeente Eede thans behoort, deelde mee dat de jarige door de raad was benoemd tot ereburger van Aardenburg. Ingezonden mededeling (adv.) Getrouw aan ons devies „Waarheid Jn reclame", ditmaal een zeer zeld zame en buitengewoon voordelige aanbieding van een grote partij „Goud Speciaal" 100% zuiver wollen Leidse dekens van zachte donzige schapenwol, in effen, moderne en medaillon-dessins, nu alle voor één prijs. Dekens, zó van de fabriek, uitsluitend eerste keus. ROTTERDAM Binnenweg Beijerfandselaan HH 1 -persoons „Goud - Speciaal" ZAALBERG DEKENS 200 x 150 van 44.75 NU voor 2-persoons „Goud Speciaal" ZAALBERG DEKENS 225 x 175 van 57.50 NU voor 35.* 45.* „NOCTURNE" de nieuwe ZAALBERG „wonderdeken", eveneens voorradig. DEN HAAG Groenmarkt 29 Grote Marktstr. 5 UTRECHT Voorstraat 36 VLISSINGEN Beilamypark De voorzitter van de landelijke bond de heer J. Noordzij uit Alphen aan de Rijn, sprak er zijn tevredenheid over uit, dat een zo jonge afdeling zulk baanbrekend werk levert. Trouwens, de heer K. Hamelink, de voorzitter van „Vogelvrienden", was ook wel (een klein beetje) trots op zijn ver eniging. In z(jn welkomstwoord her innerde hij eraan, dat een dergelijke tentoonstelling voor de eerste maal in Zeeland plaats vindt. De twee vorige shows zijn uitstekend geslaagd en hij hoopte dan ook, dat deze fenomenale tentoonstelling eveneens een succes zal worden. Aan de belangstelling voor deze ope ningsavond te zien, zal het succes niet ontbreken. Hoe kan het eigenlijk ook anders, want de 700 vogels zijn stuk voor stuk schitterende exemplaren. De inrichting van de stands, waaraan da gen van tevoren is gewerkt, is even eens magnifiek. „Vogelvrienden" heeft wel een opmerkelijke prestatie gele verd. UITSLAGEN De negen landskampioenen zijn door de jury bekend gemaakt. Dat is in de categorie kleurkanaries: kampioen J. C. de Rooy, Breda, 90 p.; tropische vogels: kampioen P. .Verkade, Alphen aan de Rijn, 90 p.; wildzang: kampioen J. Eggels, Tilburg, 90 p.; grasparkieten kampioen W. Weststrate, Rilland, 90 p.; grote parkieten: L. C. van Hassel, Zundert, 88 p.; bastaarden: kruising wildzang-kanarie: kampioen M. Rom- mers, Zundert, 88 p.; kruising wildzang wildzang: kampioen G. de Smet, Oost burg, 89 p.; zangkanaries: kampioen H. Wieringen, Hilversum; harzer: voorlopige kampioene mevr. Sissing, Vlissingen. Op het voetbalveld te Axel speelden zich op een zondag in oktober jl. Zuidamerikaanse tonelen af tijdens de wedstrijd AxelHontenisse. Het gebeurde na de rust, toen de bezoekers een 43 voorsprong had den genomen, dat de soldaat T. zich binnen de lijnen begaf. Toen en kele politiemensen zich „opmaakten" de soldaat achter de lijn ta halen, ging P. P. van K. uit Hontenisse zich met het geval bemoeien en hij diende een wachtmeester van achteren een klap in het gezicht toe. Dit betekende het sein tot een algemene vechtpartij. Van K. moest zich donderdagmiddag voor de Middelburgse politierechter verantwoorden, maar bet leek wel of hij al zijn kruit op het voetbalveld had verschoten. „In mijn domheid heb Ik geslagen", was alles wat hii te zeggen had. De wachtmeester, E. L., vertelde dat de klap behoorlijk was aangekomen; hij kon twee weken lang geen dienst doen. De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg, wees er op, dat het niet de eerste keer was, dat Van K. wegens mishandeling terecht stond. Veertien dagen tevoren had hij nog iemand in een café tot bloedens toe verwond. Hij vorderde drie weken hechtenis. De raadsman, mr. P. C. Adriaanse, vroeg zich af „of deze jongen nu wel in de gevangenis gestopt moet wor den". „De gemoederen raakten tijdens de bewuste wedstrijd verhit en Van K. vond het onjuist, dat zijn vriend van het veld gehaald werd", aldus de ver dediger, die een voorwaardelijke straf bepleitte. De politierechter, mr. B. S. Sieperda, veroordeelde De K. tenslotte tot f 60,boete, drie weken gevange nisstraf voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, terwijl voorts de civiele vor dering van f 23,werd toegewezen. Onder invloed Met een percentage van 0,21 pro cent alcohol in het bloed stuurde de Nieuwdorpse aannemer A. W. op 18 november zijn auto over de rijksweg bij 's-Heer Arendskerke. Dit stelde een arts vast, nadat W. eerst een stopteken van de verkeerspolitie genegeerd had en vervolgens door de politiewagen tot stoppen was gedwongen. De officier vroeg drie weken hechtenis, waarvan twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, alsmede ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van acht maanden. In zijn pleidooi zei mr. J. G. van der Burgt uit Goes, dat het duidelijk is geworden, dat zijn houding ten op zichte van het drankgebruik herzie- V olleybalcompetitie Het Vlissingse E.V.V.C. heeft de eer ste nederlaag geleden in de zuidelijke hoofdklasse van de volleybalcompeti tie. De Scheldestadbewoners bonden in Tilburg de strijd aan met koploper Tornado en het begin was hoopvol, want de eerste set wonnen zij met 10 IS. De beide volgende sets waren echter voor de Tilburgers, zodat de vierde de beslissing moest brengen. Met een 28 voorsprong kwamen de Vlissingers dicht bij een gelijk spel, doch een Tilburgs slotoffensief was hen te machtig, zodat zij nog met 15 11 verloren en daarmede dus hun ongeslagen record verspeelden (31). Dadelijk daarop speelden zij tegen Odolphus en begonnen met een 158 overwinning. Odolphus won de tweede set, doch de derde was na veel span ning weer met 1719 voor E.V.V.C. De beslissende set bracht Odolphus de overwinning, zodat de einduitslag 22 werd. E.B.V.C. zag zich nog in eigen zaal met 13 geklopt door P.S.V., terwijl V.C. Den Bosch en V.C. Tilburg eer- De politierechter te Middelburg heeft donderdagmiddag de koop man L. J. A. uit Bergen op Zoom veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie weken met een proeftijd van drie jaar. A. werd er van beschuldigd op verschillende plaatsen in Zeeland goede ren, voornamelijk borstels, ten verkoop aangeboden te hebben onder het voorwendsel, dat deze voorwerpen gemaakt waren door blinde mensen. De officier van justitie, mr. J. L. Andreae, die hier sprake vond van „wederrechtelijke bevoordeling", had een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van drie weken geëist. De verdediger, mr. P. A. Adriaanse, In de eerste maanden van 1957 was A. afnemer geweest van een stichting voor blindenarbeid in Engelen. Maar ook na die tijd, toen hij zijn borstels niet meer van deze stichting, maar ge woon van de fabriek betrok, liet de koopman een zekere B. met de bor stels venten. A. zette een stempel op de borstels, waarmee hij het wilde doen voorkomen, dat deze van blin den- of minder validenarbeid afkom stig waren. Bij het ten verkoop aanbieden langs de huizen werd er bovendien nog een mooi verhaaltje afgestoken, „waarbij op het gevoel en het sen timent van de mensen gespeculeerd werd", aldus de officier, die er met nadruk de aandacht op vestigde, dat het minder validen- en blindenwerk door A. is benadeeld. „Er is rommel verkocht tegen een veel te hoge prijs, waardoor deze scharrelaar ook de consument bena deelde", zo sprak de officier. was van oordeel, dat juridisch van de ze zaak niet veel was te zeggen. „Het is zo helder als glas", vond pleiter, „maar in de gehele verkooporganisatie van goederen, die door blinden of minder validen zijn vervaardigd, zit een lek". AXEL Benoeming. Per 1 februari a.s. is de heer M. Poissonnier, directeur van het P.T.T.-kantoor, in gelijke functie be noemd te Harderwijk. Geslaagd. Mej. C. Rinn slaagde te Utrecht voor het vakdiploma dames kapster. Mosselexpört naar Frankrijk De vraag naar mosselen voor Frank rijk is zeer goed. De exporteurs ruimen hun voorraden geheel op. De gevolgen van de storm op de Wadden is op de meeste plaatsen meegevallen. De ex porteurs-combinatie „Solidair" maakt goede zaken en heeft een toenemende clientele. ning behoeft. Dit verhinderde de poli tierechter niet de aannnemer conform de eis te veroordelen, behalve dan, dat de ontzegging werd teruggebracht op drie maanden. Ook de kolenhandelaar R. V. uit Terneuzen werd beschuldigd van het rijden onder invloed, in de nacht van 8 op 9 november van het vorig jaar. Hij reed 's nachts over de Axelse- straatweg en ging over het fietspad rijden. V. zelf zei op het fietspad terecht gekomen te zijn, omdat hij onder het rijden aan zijn kachel zat te prutsen. Er werd drie weken hechtenis ge vorderd en ontzegging gedurende ze» maanden. De verdediger, mr. J. J. van der Weel, schreef het doen en laten van V. echter toe aan oververmoeidheid. De zitting werd enige ogenblikken ge schorst in welke tijd de politierechter achter het stuur van V.'s wagen kroop om te kijken hoe het nu precies met die kachel zat. Uiteindelijk werd da zaak op aandringen van de raadsman uitgesteld voor het horen van een ober, die V. in Sint Niklaas bediende. „Onze voeding als wij ouder worden" Voor de plaatselijke commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting ta Middelburg sprak dezer dagen in da Bogardzaal mevr. SchurerLugt- meyer uit Den Haag over: „Onze voe ding als wij ouder worden". Een groot aantal bejaarden was aanwezig. Ook van de zijde van de Middelburgse rust huizén was er belangstelling. Mevrouw Schurer zei o.m., dat bij het ouder worden de levensprocessen langzamer verlopen. Er wordt minder arbeid verricht en het lichaam heeft daardoor minder „brandstoffen" no dig. Voor de ouder wordende men» gelden de regels: beperk de opnama van voedingsmiddelen rijk aan brand stoffen; dus minder vet, minder suiker en zoetigheid; eet veel voedsel rijk aan beschermende stoffen: dus een ruime portie melk, kaas, groenten, fruit, vlees of vis of eieren. Spreekster behandelde voorts gebrek aan eetlust, moeilijkheden met het ga- bit, het sukkelen met gevoelige spijs verteringsorganen. Ten slotte werd een aardige film („De goede vijf") vertoond. Mevrouw Strubbe leidde de bijeenkomst. Uit de raadsportefeuille B. en w. stellen de gemeenteraad voor te besluiten tot aankoop van het pand Molendijk 6 te Goes. In verband met da sanering van het noordelijk stadsdeel, dia t.z.t. zal plaats vinden, is het gewenst, dat dit pand in het bezit van de gemeen te komt, schrijven b. en w. aan de raad. De eigenaar C. H. Kok, Westsingel 164 heeft het perceel te koop aangeboden. Als koopprijs is f2000,genoemd. N.C.V.B. De plaatselijke afdeling van. de Ned. Chr. Vrouwen Bond hield haar jaarvergadering in het vereni gingsgebouw. De afdeling telt totaal 205 leden. In het afgelopen jaar traden 28 nieuwe leden toe. De penningmees- teresse kon melding maken van een klein batig saldo. Als preker trad op de heer A. Schout, lid van G.S., met als onderwerp: „Het Deltaplan". Tot bestuursleden werden gekozen mej. M. Dekker en mevr. H. M. da VliegerHuisstede. Een negental da mes voerde op het eind van de avond het tableau „Drie-eilandenplan" op. Da bijeenkomst stond onder leiding van Van ons is weggenomen onze geliefde Zoon, Broeder, Zwager en Oom de Heer A. P. C. VAN LEEUWEN in de leeftijd van 51 jaar. W olphaartsdij k: J. W. GELUK D. W. GELUK—OP 'T HOF Kesteren: B. C. DEN HARTOG— VAN LEEUWEN J. H. DEN HARTOG Kattendijke: J. C. VAN LEEUWEN A. C. VAN LEEUWEN- DE RIJKE Heinkenszand: P. C. C. VAN LEEUWEN N. VAN LEEUWEN- DE REGT Wolphaartsdijk, Veerweg 49 Dr. P. C. KRAAN Chirurg te Vlissingen is wegens ziekte voorlopig verhinderd om praktijk uit te oefenen

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2