Ca. 1000 ha nieuwe appel- en perebomen sinds de ramp Fruitproduktie weldra 50 pCt. hoger (20 miljoen kg per jaar) Enkele nieuwe appelrassen voor Zeeland noodzakelijk C.J.B.T.B.-ers bespraken belangwekkende zaken Schoonmaakbedrijf olie-tankschepen bij buitenhaven van Scheldestad ZEEUWSE LIU ZEEUWSE GEMEENTEN STELDEN OFFICIËLE RATTENVANGERS AAN Twee weken geëist tegen Zierikzeese veekoper BAAYENS aan Zaterdag 11 januari 1958 ZEEtlWSCH DAGBLAD ZEEUWSE FRUITTEELTDAG TE GOES In 1958 zeer grote oogst verwacht GOES Stichting Werkpplaatsen Walcheren' wacht nog steeds op nieuwbouw Ir,van Hennik is van mening Voor de zomer en vroege herfst Kaderdagen te Vlissingen GOES MIDDELBURG Van veel betekenis voor verdere ontwikkeling Vlissingen Vierde in ons land Met speciale „vakopleiding" Rattenvangers „Hof-lof Paardestaart Jarige nestor Voor de tent Artemis Rechtbank Middelburg De speciaalzaak voor uw Bril t Pagina 1 IN ZEELAND en West-Brabant zijn en. worden tussen 1953 en 1959 ruim 1000 hectaren met nieuwe appel- en perebomen beplant. Wan neer alles naar wens verloopt zal dit nieuwe areaal van 1000 ha over enkele jaren een produktie van 20 miljoen kg per jaar opleveren. Dat is ongeveer de helft van wat er de laatste jaren gemiddeld in geheel Zeeland en West-Brabant per jaar aan fruit is opgebracht. Dit deelde ir. J. J. van Hennik, rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland gistermiddag mede tijdens de te Goes gehouden jaarlijkse Ontwikke- lingsdag voor de Zeeuwse Fruitteelt, georganiseerd door de kring Zeeland van de Ned. Fruittelers Organisatie. ten om nog rendabel te blijven. Het meest actueel is echter wel de kwestie van de begroeiing. Interessant waren ook de cijfers, die lr. Van Hennik (via het L.E.I.) noem de over de jaren 19551957. Wat de prijsopbrengst betreft, prijkt Golden Delicious aan de kop, die gemiddeld 49 cent per kg opbracht. Daarna te gen de verwachtingen in de Cox Orange met gem. 48 cent per kg (o.a. door minder bewaarkosten), 3. Win- fton met 45 cent per kg, 4. Glorie van lolland 30 cent per kg, terwijl hele maal aan de strart Zigeunerin kwam met gem. 23 cent per kg. Vroege peer nodig Wat de perenrassen betreft, bracht de Conference bruto het meeste op met 25 pCt van het totaal. Verder: Doyen ne du Commerce (18 pCt), Hardy (16 pCt), Triomphe de Vienne (14 pCt), Alex Lucas (8 pCt), Pr. de Trévoux (7 pCt), Bonne Louise (3 pCt) en Chr. William (2 pCt). „We hebben een vroege peer nodig", besloot ir. Van Hennik zijn interes sante causerie, „helaas zijn er echter (nog) geen goede nieuwe perenrassen te vinden". In de morgenbijeenkomst had ir. J. Butijn, bodemkundige bij het proef station te Wilhelminadorp, gesproken over „Bodembehandeling in de fruit teelt". Als actueel punt noemde hij de bodembedekking, nu er momenteel een stroschaarste is. Hij adviseerde tof een gebruik van 10 ton stro per ha per jaar, waarbij het stro 40,mag kos- Grote oogst verwacht De heer A. op 't Hof, hoofdas sistent bij het rijkstuiribouwcon- sulentschap te Goes, wees er in zijn tig jaar bemestingsonderzoek in Zeeland en West-Brabant" op, dat er in dit gewest voor 1958 een gro te oogst voor de deur staat. „Af gezien van de risico-factor, wordt een oogst verwacht die wel zes maal zo groot als de vooroorlogse kan zijn", aldus de spreker. Als advies-1958 voor de praktijk gaf de heer Op 't Hof: vijf baaltjes K.A.S., 250 kg super, 500 kg patentkali en een hoeveelheidje kalk. Drs. H. K. Krijgsman, onderzoeker bij het instituut voor Tuinbouwtech niek, sprak over „Doelmatig plukken van fruit". Afscheid bij Jager-Tolhoek Ten kantore 'an A. de Jager-Tol- hoek N.V. Goes werd deze week afscheid genomen van de heer A. J. Bal,filiaalhouder in het bed "f te mid delburg. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd beëind'g- de hij ei d 1957 zijn werkzaamheden. In een gezellige bijeenkomst van het voltallige personeel werd de heer Bal toegesproken door de directeur der N.V. de heer W. F. van Riet, die hem in hartelijke bewoordingen dankte voor de wijze, daarop hij steeds de be langen van het bedrijf heeft gediend. De heer A. de Jager, oprichter van het bedrijf, roemde de absolute eerlijkheid, trouw en werklust van de heer Bal, waardoor hij een medebouwer van het bedrijf is geweest Als bewijs van waardering bood de directie haar scheidende filiaalhouder een radiotoestel aan. Verder werd het woord gevoerd door de heer Meijer namens het personeel. Hij dankte de heer Bal voor de vriend schap en de prettige samenwerking enwenste hem toe dat hij nog lange tijd van een rustige levensavond zal kunnen genieten. Namens het perso neel bood hij een vulpen aan. De heer Bal sprak tenslotte, mede namens zijn echtgenote, een hartelijk dankwoord. De plannen tot nieuwbouw van een werkplaats voor de Stichting „Werk plaatsen Walcheren" te Middelburg wachten nog steeds op uitvoering, zo mteressante causerie over „Twin- blijkt uit het jaarverslag van de stich- Tijdens de Ontwikkelingsdag voor de Zeeuwse fruitteelt in Goes, heeft ir. J. S. van Hennik, rijkstuinbouwconsulent de Zeeuwse fruitkwekers met nadruk gewezen op de noodzaak om zeer binnenkort enkele nieuwe appelrassen te gaan kweken, die een goede (rode) kleur hebben en die de appel-arme zomer en vroege herfst opvullen. Ir. Van Hennik noemde het huidige sortiment in Zeeland te gering. Twee rassen, de Cox Orange en de Golden Delicious, maken twee-derde van de totale opbrengst uit. Met nog enkele rassen komt men in Zeeland tot een half dozijn, maar ir. Van Hennik pre- De kaderdagen van de Zeeuwse C.J. B.T.B. kenmerken zich steeds door een voortreffelijke sfeer en door een even wichtig programma. Deze goede tradi tie heeft men gisteren voortgezet op de in de jeugdherberg te Vlissingen ge houden eerste kaderdag en het pro- pramma voor vandaag belooft even eens veel. Gistermorgen heeft de heer C. -Phi- lipse, lid van Ged. Staten van Zeeland een belangwekkende causerie gehou den over polders en waterschappen. Hij vertelde hoe in het verleden het waterschapswezen functioneerde. De heer Philipse zeide dat vroeger dik wijls binnendijken werden afgegraven waardoor bijv. een grote polder, zoals Walcheren, is ontstaan. In Zeeland zijn zeer veel polders, zelfs meer dan drie honderd. Reeds voor de oorlog is in sommige gewesten een aanvang gemaakt met polderconcentratie. De ramp in 1953 heeft echter de grote stoot tot deze concentratie gegeven, omdat men dui delijk ging zien, dat hierdoor de vei ligheid vergroot zou kunnen worden. Gebleken is dat in gebieden, waar men met minder polderbesturen overleg moeset plegen, korter gewerkt kon worden. Concentratie is eveneens ge wenst voor een billijke verdeling van de gemaakte kosten. Op het ogenblik lopen de polderlasten uiteen van drie tot 86 gulden. Te verwachten is, dat door de concentratie een zodanige ver deling va n lasten zal ontstaan, dat de kosten voor de zeeweringen en het we- genonderhoud door alle belangheb benden zullen worden betaald. De heer Philipse voelde er niet voor alle kosten uit de staatskas te doen beta len. CREATIEF SPEL Des middags heeft de heer A. Vin gerling te Goes een toelichting gege ven op het tegenwoordig veel beoe fende creatief spel. Hij besprak de be tekenis van een toneelstuk en het in studeren van de rollen, waarna door Naar Argentinië De heer C. van Rijn, theologisch kandidaat en medewerker in het evan gelisatiewerk onder de jeugd van de Geref. kerk van 's-Gravenhage-Oost, is voor de tijd van drie jaar benoemd tot hulpprediker van de Geref. kerk van Buenos Aires in Argentinië. De heer v. Rijn heeft deze benoeming aan genomen. een drietal groepen dit spel werd beoe fend. Dit viel zeer in de smaak, zo wel de deskundige toelichting als het spel. LEVENSSTIJL De heer E. Wester te Middelburg heild vervolgens een referaat over le vensstijl. Hij merkte op dat wellevend heid een karaktereigenschap dient te zijn. De plattelander moet zorgen, al dus spr. dat hij een goede algemene ontwikkeling heeft. Dan is hij zeker niet minder dan de stedeling. Hij gaf nog tal van nuttige wenken. Over de gehouden referaten en ook over andere zaken werd in prettige stemming van gedachten gewisseld. Vandaag, op de tweede kaderdag, hoopt de heer C. Heij te Ede te spre- fereerde een uitbreiding tot zeker acht of negen rassen. Met het oog op de omstandigheid, dat de meeste appelen uit ons gewest weinig kleur hebben en roodgekleurde op de exportmarkt (en ook in ons land zelf) de beste kansen maken, zou de rijkstuinbouwconsulent gaarne over wogen zien, naast de herfstappel Cox Orange ook een ander ras te hebben, zij het dan in een andere prijsklasse en een die meer kilo's geeft en in een mooie kleur. In dit verband noemde de spreker als voorbeeld de Lobo en de Ingrid Marie, die een goede kleur hebben en de lacune in de aanvoerperiode (tus sen zomer en herfst) kunnen over bruggen. Ir. Van Hennik noemde een groep nieuwe rassen (met name voor de zo mer en vroege herfst) waaruit de Zeeuwse fruitkwekers weldra een keu ze zullen moeten doen: Close, Stark Earl, Early Mac Intosh, Alton, Tyde- mans E.W., Benoni, Taunton Cross, Ellisons, Luccullus, Lobo en Ingrid Marie. Voor de zomer zijn vooral geschikt: Close, Stark Earl, Alton en Taunton Cross, terwijl de Lobo een zeer goed herfstras is. Rotterdams Toneel met „De Bolle" Donderdagavond hebben de leden van de Z.V.U. te Goes kunnen genie ten van het briljante spel der tonelis ten van het Rotterdams Toneel, die in ken over het kleine boerenvraagstuk. de Prins van Oranje de comedie in ting. D e raad van Middelburg vere nigde zich destijds met een voorstel van b. en w. tot verkoop van een ter rein aan het Oud Arnemuids Voetpad ter grootte van 3000 vierk. meter. De dienst van Gemeentewerken ontwierp de plannen en verzorgde het teken werk voor de bouwaanvrage. In maart 1956 werden d e plannen ingezonden. De totale bouwkosten waren begroot op f270.009. Ter financiering van het object verzocht het bestuur van de ge meente Middelburg om een geldlening. De raad besloot daartoe en Gedep. Sta ten hechtte aan het besluit zijn goed keuring. Eind december 1956 was de rijksgoedkeuring evenwel nog niet verleend. Op 1 januari 1956 waren op de werkplaats 38 personen tewerkgesteld, waarna in de loop van het jaar 27 wer den geplaatst en 20 afgevoerd. Op 31 december waren geplaatst 45 personen, waarvan 25 lichamelijk minder validen 9 debielen en 13 om andere redenen moeilijk plaatsbaren. Van een efficiënte bedrijfsvoering, zo wordt in het verslag verder gezegd, kan door gebrek aan behoorlijke werk ruimte en centraal toezicht geen spra ke zijn. Desondanks was er een op brengst voor verrichte werkzaamhe den van f27.213,66; de onkosten be droegen f 9.614,67. drie bedrijven „De Bolle" op een voor treffelijke wijze voor het voetlicht brachten. Vooral Bob de Lange, die in dit stuk, dat in de tegenwoordige tijd wordt gespeeld en ook vooral het stempel der hedendaagse tijd draagt, de hoofdrol vertolkte maakte van deze voorstelling een geslaagde opvoering. In november jl. werden reeds voor stellingen gegeven in Vlissingen en Middelburg. Jeugd „Trefpunt" deelt In feestvreugde Bij de vanmiddag door de loco-bur gemeester van Middelburg te verrich ten opening van het nieuwe clubhuis aan de Lange Giststraat van de Stich ting voor Sociaal Cultureel Opbouw werk zal na het officiële gedeelte ui teraard ook de jeugd zelf in de feest vreugde worden betrokken. Daartoe zullen er voor de jongeren, die „Het Trefpunt" nu reeds regelmatig bezoe ken, des middags om vier uur en om vijf uur voor twee verschillende groe pen kinderfilms worden vertoond. Des avonds om acht uur zal voor de oudere jeugd een openingsinstuif worden ge houden. Tijdens deze avond, die voor alle jongeren boven 17 jaar vrij toe gankelijk is, zal de Engelse speelfilm „No smoking" worden gedraaid. AAN DE OOSTZIJDE van de "buitenhaven te Vlissingen is men ge reed gekomen met de bouw en installatie van een nieuw bedrijf, dat van veel betekenis kan worden voor de verdere ontwikkeling van Vlis singen als havenstad. Op een terrein van 275 m lengte en 80 m breedte heeft zich daar gevestigd de N.V. P.A.M. Tanker Cleaning, een bedrijf, dat zoals de naam reeds zegt zich zal toeleggen op het schoon maken van tankschepen. Dat schoonmaken is noodzakelijk geworden nu er nieuwe bepalingen zijn gemaakt tegen de vervuiling van zee water door oliehoudend water. moeten ze regelmatig schoongemaakt worden een voor zover de eigen be manning dat doet, moet men ergens de sloptanks kunnen ledigen. Daarvoor heeft men thans aan de wad instaUaties gebouwd, die gelegen heid bieden tot het schoonmaken van de tankers en de verwerking van 't afkomende olie-vuil. Deze walinstallatie te Vlissingen is de vierde in Nederland. Zij werd op gericht door de S.H.V. in samenwer king met de Kon. Mij. „De Schelde" «n Erhardt en Dekkers te Rotterdam. Er is een bedrag van circa twee mil joen gniden in geïnvesteerd, terwijl er werkgelegenheid wordt geschapen voor 15 man vast personeel en onge veer 75 man los personeel. Dit laat ste wanneer een tanker volledig schoongemaakt moet worden. TOT VOOR KORT was het de ge woonte, dat lege tankers door de be manning op zee werden schoonge maakt. Men spoot de wanden en bo dem van de tanks schoon met heetwa- terstralen uit een zogenaamd Butter- worth-apparaat en vervolgens verza melde men het mengsel van warm water en vuile olie in een „slop"-tank. Die sloptank werd ergens op zee ge ledigd. Het gevolg daarvan was, dat er com plete velden van vuile olie op zee dre ven.... dat daarin allerlei zeevogels ten onder gingendat de badstran- den bevuild werden door aanspoelen de olie en dat daartegen levendige protesten opgingen'! Na moeizaam internationaal overleg zijn thans langs de kust en op zee zone's vastgesteld, waarbinnen tankers geen „vuil" meer mogen lozen. Toch Directeur van het nieuwe bedrijf is de heer K. van Everdingen, die ook de S.H.V.-directie voert te Vlissingen. Verwacht wordt, dat in het eerste jaar ongeveer 30 a 40 schepen schoon gemaakt zullen worden en dat dit aan tal geleidelijk zal stijgen tot vermoede lijk 80 per jaar. Dit zou dus betekenen, dat er om de drie dagen een schip voor hét terrein van de N.V. PAM Tanker Cleaning zal arriveren. GROTE INSTALLATIE Wanneer men het terrein van de N.V. PAM Tanker Cleaning bezoekt, dan valt het op, dat er voor dit schoon maakbedrijf een omvangrijke instal latie opgericht moest worden. Er staan vier ronde tanks, waarvan 2 bestemd zijn voor het bevatten van totaal 4000 kub. meter slop. Er is een opslagtank van 1000 kub. meter en een kleine tank voor verdere behandeling van olie- en watermengsels. De eigen lijke separator, waarin olie en water gescheiden worden, heeft een capaci teit van 1000 tot 1200 ton vloeistof per uur. Zij werkt volgens een afroom- systeem, waarbij de oliehoudende bo venlaag van het toegevoerde mengsel verscheidene malen wordt „afge roomd" door overloop in lagerliggende reservoirs. Uiteindelijk laat men het „ontroomde" water wegvloeien. Het bijeengezamelde mengsel van vuile olie enz. wordt opgeslagen in boven genoemde kleine nabehandelingstank. Als eerste schip is voor de steiger van de N.V. PAM Tanker Cleaning een tanker-lichter behandeld, waarbU kon worden vastgesteld, dat de gehele in stallatie volledig aan de verwachtin gen voldeed. De rattenvanger van Hameln heeft geduchte concurrentie ge kregen. Want dat vernam ïk van de heer J. HERTGERS, hoofd van de Plantenziekten- kundige Dienst in Zeeland ook in onze provincie wonen speciaal daartoe opgeleide rat tenvangers. In overheidsdienst nog wel. Verschillende grote gemeenten, zoals Middelburg, Vlissingen, Goes, e.a. hebben nl. een van hun gemeentewerklie den een speciale cursus voor rattenbestrijding laten volgen. Deze specialist treedt als zoda nig in functie, wanneer de rat- ten-nood aan de man komt. U weet het dus: last van ratten? Even gemeentewerken bellen en naar de rattenvanger vragen. Ik weet niet, of het wel zo gemak kelijk gaat, maar als de nood erg hoog is, is de rattenvanger nabij. En nog wel zonder fluit. De heer A. OP 'T HOF, hoofd assistent by het rij kstuinbouwcon- sulentschap voor Zeeland, trad gis teren op de ontwikkelingsdag voor de Zeeuwse Fruitteelt op als een der sprekers. Och, die voorlieh- tingsmensen zijn wel gewend hun woordje te doen, dus over een vlotte speech vanuit die hoek ver wondert men zich al niet meer. Weldadig echter was de grote dosis humor, die de heer Op 't Hof door zijn te behandelen stof wist te mengen. Een welkome substantie op een ontwikkelingsdag, tijdens welke de toehoorders toch al grote porties zware kost te verteren krij gen. Op het gevaar af, dat men door de (fruit) bomen het (boom gaard) bos niet meer ziet. Met een voortdurende glimlach om de mond zaten de Zeeuwse tuinders te luis teren, naar wat verteld werd over de bemesting in vroeger jaren en de ontwikkeling sindsdien. Nu was er nog iets, waardoor de spreker zijn gehoor wist te boeien Zelden heb ik een menigte van zo'n 800 a 900 Zeeuwse plattelan ders met zoveel belangstelling zien kijken naar een paardestaart, die voortdurend voor hun ogen zich heen en weer bewoog. Paardenkeuring? Welnee, lk heb het nog steeds over die Fruitteelt dag. Of fruitkwekers dan ook al belangstelling voor paarden heb ben? vraagt u. Voor paarden min der, maar wel voor een paarde staart, tenminste wanneer die blijkt te behoren bij een bijzonder aar dige jongedame. Want zo was het. De heer Op 't Hof had op het goede paard gewed. Hij had zijn dochter meegenomen, die zich tijdens zijn toespraak op 't podium verdienstelijk maakte door steeds op tijd de juiste figuren op de ideograaf, alias flanelbord, te zetten. Ook dat viel bij het publiek in de smaak en met genoegen zag men de leuke bakvis met haar paar destaart geregeld voor het voetlicht treden. De samenwerking tussen pa en paardestaart ging vlot. En toen voorzitter Lenshoek aan het slot dank bracht aan spreker en de vrouwelijke Hof-telg niet vergat, was het applaus niet van de lucht. c v ....paardestaart in de Middeleeuwen. Bijna elke Zeeuwse fruitkweker van 1880 jaar is hier aanwezig, constateerde voorzitter Lenshoek op de Fruitteeltdag in Goes. Hij zal niet ver mis zijn geweest, want tus sen die honderden bongerd-boeren zetelde ook de 77-jarige kweker MOL uit NISSE. „Ja, dat klopt: 77 jaar," zei da heer Mol, „precies vandaag voor 't eerst". En ook dat klopte, want hij vierde op dezelfde dag zijn verjaar dag. Dus u bent maar weer eens naar Goes gekomen? „Als 't een beetje kan, ben ik op de Fruitteeltdag present," vertelde de jarige, die een gezellige baas is en nog altijd trouw blijft aan zijn Bevelandse dracht. „Mooi weer is 't vandaag wel niet, maar 't waait ge lukkig niet meer zo," zei hij, want daar heeft de krasse kweker het niet op. ,,'k Had eigenlijk een rond je moeten geven," grapte hij, „maar een gezelschap van 800 man is me wel wat te groot „Beste Meneer Artemis," schrijft MINNIE DRONKERS uit VLISSIN- GEN, „Hierbij stuür ik u f 4,— voor de nieuwe Tent. Ik heb het geld zelf verdiend met boodschap pen doen. Daar kreeg ik stuivers en dubbeltjes voor. Ook gaf er wel eens iemand wat, als hij bij ons kwam." Fijn zo, Minnie. Ik heb zo het vermoeden, dat je nog wel een klein-beetje-heel-veel familie bent van degene, die de stoot tot de in zameling onder de Hervormde schooljeugd in Vlissingen gaf, en waaruit f 120,rolde. Minnie schaart zich in de rij van de vele dichters, die al aan de tent mee werkten, iret het rijmpje: „Al is het ook een kleine som. We werven tot de tent er kom(t). Na die prachtige actie onder de artsen en verpleegsters in Middel burg druppelt het uit die hoek nog steeds door. Een verpleegster stap te voor ons Middelburgse kantoor van de fiets en tortte haar beurs met losse centen uit op de toon bank. Vijftig stuks, welgeteld. Vindt u, lezers het niet bijzonder aardig, zo'n spontaan gebaar. Meer van dié langsfietsers, die last hebben van hun losse centen! „Zet voor de variatie maar M. M. te M. in de krant", zei een meneer in de Walcherse hoofdstad, toen hy een tientje kwam brengen voor de Tentactie. Heel hartelijk dank. Tussen twee haakjes: is het myn Babbel-vrienden (innen) al opge vallen, dat deze week alleen Wal cheren op de proppen is gekomen? Waar blijven de Beveianden, Tho- len en Schouwen? En niet te verge ten: Zeeuwsch-Vlaanderen, ons „Overjordaanse", waar het zo goed toeven is? De brievenbus staat al weer wijd open. Tot wederhoren. DE OFFICIER van justitie by de ar rondissementsrechtbank te Middelburg heeft vrijdag tegen de Zierikzeese vee koper J. M. P. M. een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van twee weken geëist, alsmede ontzegging van de rij bevoegdheid voor de duur van* twee jaar. M, was hoogst roekeloos en on achtzaam rijden met zijn vrachtauto tenlaste gelegd. De veekoper kwam n.l. 26 oktober j.l. by Kerkwerve in botsing met een bromfietser, die hier- by zwaar lichameiyk letsel opliep. M. reed met zyn vrachtauto over de weg van Kerkwerve naar Haamstede. Kort nadat hy een bromfietser, die over het naast de weg gelegen fiets pad reed, was gepasseerd, sloeg M. rechtsaf een inrit in. Hy sneed zo doende de doorgang voor de bromfiet ser af en deze reed met volle snelheid tegen M.'s wagen. De bromfietser kreeg een gecompliceerde enkelbreuk en zal ongeveer een jaar niet kunnen werken. De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, merkte op, dat M. in de afgelopen drie jaar 15 processen-verbaal heeft gekregen, waarvan een viertal voor verkeers overtredingen. „Hy staat bekend als een gevaarlijk rijder, die nu een zeer ernstig misdrijf heeft gepleegd", aldus mr. Schenken berg. De president van de rechtbank, mr. P. van Empel, bepaalde de uit spraak op 22 januari. Ingezonden mededeling (adv.)

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2