Gerestaureerde kerk van St. Anna ter Muiden BELEVENISSEN IN DE NA TUUR Leger des Heils in cijfers Gastenboek,.., Vrijende paartjes onder en pimpelmeesjes in een „duizendjarige" boom Haamstede heeft groots uitbreidingsplan Oud stadje bij de Belgische grens Jubileum C.M.B. Dode-zee-handschriften 'n Bloedzuiverende kuur met Krusehen Balts drijft de oorzaak van die ondragelijke Rhenmatisehe Pijnen emit. Roemeense O.W.-er in Israel Congres theologische, studenten Drie belangrijke hoorspelen de Heer P. DE DREU Inbrekers sloegen goede slag Vrijdag 10 januari 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Een paar weken geleden juist vóór Kerstdag is men met de restauratie van de Ned. Herv. Kerk in St. Anna ter Muiden klaar gekomen. Sinds de bevrijding zijn er in Zeeland al heel wat kerken opgeknapt. Op 't ogenblik heeft men er nog enkele onderhanden, zoals b.v. de Oostkerk in Middelburg en de Hervormde kerken te Seroos- kerke en te 's-Gravenpolder. Ook zijn er een massa nieuwe kerken gebouwd, vooral ook in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, waar de meeste door de beschietingen in 1944 vernield zijn. Die van St. Anna ter Muiden heeft de oorlog overleefd, maar was nodig aan een grondige opknapbeurt toe. Het gebouw ver keerde in een desolate toestand. Op de zondag van de grote overstro mingsramp (1 februari 1953) viel er zelfs een stuk van het plafond naar beneden. Nu is het leed voorbij en heeft dit oude plaatsje een mooie kerk gekregen. tje. Nu beraadslagen daar geen vroede vaderen meer over de gemeentebelan gen, want Sint Anna is sinds 1880 geen eigen burgerlijke gemeente meer, maar verenigd met het vlakbij gelegen Sluis. Een eigenaardig wapen: een schild, dat hangt aan de hals van een grif fioen (grijpvogel), een denkbeeldig dier met de kop en vleugels van een arend en het lichaam van een leeuw. Op dit schild zien we een anker, het beeld van de scheepvaart. Aan weers kanten een ster (op sommige afbeel dingen ook wel een zon) en een halve maan, hemellichamen die vroeger op zee aan de schepelinger de weg wezen. Volgens een overlevering, moeten we de halve maan aldus verklaren: Vissers op zee zagen in de verte een vreemd schip naderen, dat een on draaglijke stank verspreidde, terwijl een menigte spotvogels er omheen vlogen: met pest besmet dus. Bang voor deze „zwarte dood", wendden ze het roer en zonder iets gevangen te hebben vielen ze de haven weer bin nen, gevolgd door het schip. Dit wondere gerucht gaat als een lo pend vuurtje door Mude en de schout probeert vanaf het bordes van het stadhuis de opgewonden Mudenaars te kalmeren. Daar komt de pastoor naar Buiten. Zonder vrees begeeft hij zich aan boord van het besmette vaartuig, om door godvruchtig gebed te trachten de ziek te af te wenden. Zijn bede wordt ver hoord en de zieken aan boord gene zen. Het blijkt dat het schip een Turks kaperschip is. Uit dankbaarheid geeft de kapitein aan Mude vergunning om een halve maan (het Turkse wapen) in het stadswapen te voeren. Een aardig verhaal, maar voor de waarheid durf ik niet instaan. Wel is het zo, dat er met de Turken handel gedreven werd. In Brugge b.v. was een huis der Turken. 't Is echter goed mogelijk, dat we achter deze halve maan niets bijzon ders moeten zoeken. Ik heb eens deze verklaring van het vreemde wapen ge lezen: „Mude, de ankerplaats waar heen men de koers richtte op maan en sterren, verlaat zich rustig op zijn krachtvolle beschermer, wiens borst 't draagt, wiens vleugelen het overscha duwen, wien open oog het bewaakt, wiens geduchte klauwen er voor strij den". De schepelingen van St. Anna heb ben geen beschermer meer nodig; er verzand en voor een groot deel inge- te vaarweg van zee naar Brugge is zijn geen koopvaarders meer. De gro- polderd. Nog een klein gedeelte ervan vormt het grensgebied tussen ons land en België, het is een schorrenge- bied, waarop geen schepen meer kun nen varen. De glorie van het oude Mude is voorbij. Het heeft alleen een stuk van zijn hoge toren overgehouden. In de kathedraal echoot geen koorgezang meer tegen de hoge gewelven. Maar in het kleine vernieuwde kerkje klin ken de psalmen en gezangen ter ere van God, wordt het oude en altijd weer nieuwe Woord verkondigd. En dat is een voornaam feit, waarvoor we dankbaar moeten zijn. L. v. W. Het oude stadje lijkt meer op een gehucht dan op een stad. Men zou er voorbijtrekken, zonder er bijzondere aandacht aan te besteden, als.... die plompe vierkante toren daar niet stond. Die massaie brok steen zegt eigenlijk al genoeg: dit is een plaats met een geschiedenis; zulk een toren bouwt men niet in een nietig dorpje. Bovendien moet u nog bedenken, dat deze vierkante steenkolos vroeger veel hoger moet geweest zijn. Vroeger dat was in de 13e eeuw, toen St. Anna ter Muiden een der voorhavens was van Brugge. Toen be stond het Zwin nog, de grote water weg naar Brugge, dat in die tijd ge noemd werd, „de voornaamste handels stad der bekende wereld". Het Zwin droeg toen de naam Sincfal en had zij takken naar Aardenburg en Oostburg. Hier ontstond op een schor Muiden of Mude, dat waarschijnlijk mond be tekent. In 1241 kreeg het stadsrechten, nog geen eeuw later zelfs het uitsluitend waterrecht op het Zwin. Hierover is dikwijls ruzie geweest met Sluis, ook «en van de voorhavens van Brugge. Er is zelfs een tijd geweest, dat Mu de een eigen munt had. Tegenwoordig hebben alle plaatsen in ons land de zelfde munten, maar vroeger waren er verscheidene steden, die het recht had den zelf munten te slaan. Middelburg bv. ook een binnenplaats van de Abdijgebouwen heet nog altijd Munt plein. Een oude kerk Zo'n oud stadje had ook een grote kerk. De gehalveerde toren Is ver In de omtrek te zien. U moet zich voor stellen, dat tegen deze toren een kruis kerk gebouwd was. In deze machtige kathedraal bediende voor het hoog altaar de priester de mis, hier lagen de gelovigen geknield om de zegen te ontvangen. Die mooie, grote kerk bestaat niet meer; het pas gerestaureerde kerkje Is veel kleiner en ook niet zo oud als de toren, waar het tegenaan leunt; het dateert van ongeveer 1650. De schutsvrouw van de kerk was Anna. Volgens de overlevering schonk ze, na een twintigjarig kinderloos hu welijk, tenslotte op vurig gebed het leven aan Maria, de moeder des Heren. Haar feestdag had ze op 26 juli. Dan werden haar ter ere indrukwekkende processies gehouden. Van alle kanten stroomden de pelgrims toe, om in de vote bedevaartsst'emming hier Sint An na te komen vereren en haar hulp in te roepen, zoals dat op zee de in nood verkerende schepelingen deden. Er was in de stad zelfs een gilde van de „damwassers". Deze wassers moesten de steigers en dammen schoonhouden, waar de bedevaartgangers met hun schepen aanlegden, opdat geen wier en slijk hen al te vroeg zou doen neer knielen op minder gewenste en ook minder heilige plaatsen. Het stadswapen U zult nu begrijpen, waarom de naam Mude is overgegaan in die van Sint Anna ter Muiden. Zoals elke stad had ook Sint Anna (zo wordt het in de omgeving genoemd) een wapen Het Is te vinden op de oude pomp, die daar staat te dromen op het pleintje, waar op de „hoofdstraat" met zijn hobbelige keien uitloopt. Eveneens op het ge meentehuis met zijn onbenullige toren- Min. Zijlstra en prof. Diepenhorst spreken (Van onze Utrechtse redacteur) De plannen voor de viering van het 40-jarig jubileum van de Christelijke Middenstandsbond hebben nu vaste vorm aangenomen. Men komt op 22 en 23 april te Groningen bjjeen, waarbij vooral de tweede dag een feestelijk karakter zal dragen. Dan worden in de grote zaal van „De Harmonie" vele honderden midden standers uit alle delen van het land ver wacht. Minister Zijlstra en prof. dr. I. A. Diepenhorst zullen in de middagvergade ring het woord voeren. 's Morgens spreekt bondsvoorzitter H. de Mooy de herdenkingsrede uit, waarna afgevaardigden van zusterorganisaties en van het Convent van Ctiristelnk-Sociale Organisaties hun gelukwensen zullen aanbieden. Ook aan de Commissaris der Koningin in de provincie Groningen is verzocht, een woord te spreken. Feike Asma zal het grote orgel in de concert zaal bespelen Om half vijf recipieert het bestuur van de C.M.B. in de foyer van „De Harmonie". Dinsdag 22 april wordt in „Het Tehuis" een huishoudelijke vergadering gehou den. 's Avonds biedt de Christelijke MUJcnstandsvereniging uit Groningen 'n ontspanningsavond aan. Hard wordt thans in het land gewerkt, om tijdig ge reed te zijn met het jubileumgeschenk aan het bestuur: luOO nieuwe leden voor de C.M.B. BREDA BREIDT UIT Met twee stemmen tegen heeft de ge meenteraad van Breda een uitbreidings plan goedgekeurd, waardoor het bouw plan van de "sfad lot ongévéer 1980 is bepaald. Het gaat hier om 400 ha grond, die op het ogenblik voor het grootste ge deelte in gebruik is bij land- en tuin bouw. Het aannemen van het besluit be tekent, dat op den duur een 140-tal tuin derijen moet verdwijnen, wil men in staat zijn, het bevolkingsaccres, dat tot 1980 op 50.000 wordt geschat, in zijn ge heel te kunnen opvangen. Breda groeit hierdoor over zijn gren zen. Men heeft de hulp ingeroepen van een viertal buurgemeenten en in onder ling overleg wordt een gedeelte van deze gemeenten eveneens met woningen be bouwd. De handschriften en fragmenten, die sedert 1947 gevonden zijn in grotten nabij de Dode Zee, worden op het ogenblik in een Nederlandse vertaling, voorzien van commentaar, uitgegeven. D« vertaling wordt gemaakt door dr. A. S. van der Woude, Ned. Herv. predikant te Noord- Laren en door dr. H. A. Brongers, Ned. Herv. predikant te Weerselo. Bereids is één deeltje verschenen, nl. „De dankpsalmen". Binnenkort zullen het „Genesisapocryphon", d« „Habakuk- commentaar" en enige fragmenten uitge geven worden. Ingezonden mededeling (adv.) Onzuiver bloed is inderdaad veelal de oorzaak van veler lijden aan Rheuma tische Pijnen. Kruschen's zes minerale zouten voeren de bloedzuiverende or ganen nieuwe krachten toe, maken ze weer jeugdig. En zo naarmate het bloed weer krachtig gaat stromen verdwijnen de pijnverwekkende on reinheden langs natuurlijke weg. Vraag Krusehen bij Uw apotheker of drogist. De Roemeense schroothandeiaar Jo seph Joanovici, die, ofschoon hij niet kon schrijven en nauwelijks kon le zen, in de afgelopen oorlog een for tuin van ruim 42.000.000 gulden wist te vergaren door tijdens de bezetting van Frankrijk aan de Duitsers lood en koper te verkopen en die thans door de Franse justitie wordt gezocht, blijkt rustig in een deftige wijk van Haifa, in Israël, te wonen. Joanovici was, wegens samenwer king me tde Duitsers, tot vijf jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Toen twee jaar van zijn straf verstreken was, werd hij uit de gevangenis ontslagen, doch met de beperkende bepaling dat hij zijn woning te Mende, in Midden- Frankrijk, niet mocht verlaten. President Soekarno van Indonesië, die voor een vakantieverblijf van zes dagicn Is aangekomen in de hoofdstad van India, New Delhi, werd op het vliegveld van die stad verwelkomd door de Indiase presi dent dr. Prasad (links) en de pre mier van India Nehroe (rechts). De foto toont de drie staatslieden, wandelend van het vliegtuig naar de gereedstaande auto. (Radiografisch overgebrachte foto) tr& In Groningen is deze week een congres gehouden door de Vereniging van Stu denten in theologische faculteiten oVer het thema: ,J)e afwezigheid Gods". Ruim 130 theologische studenten uit heel het land nemen aan dit congres de.el. De openingsdienst in de Filadelfia-kerk werd bijgewoond door afgevaardigden van nagenoeg alle Nederlandse univer siteiten, van de R. K. universiteit t e Leuven en de Protestantse Theologische school te Brussel. De dienst werd geleid door de studen tenpredikant in Groningen, ds. M, A. Krop. In de aula van de rijksuniversiteit was de eerste spreker prof. dr. J. H. Bavinck. Hij belichtte het thema van bijbels stand punt uit. Inleidingen werden voorts ge houden door prof. dr. J. H. van der Berg over de psychologische, door dr. E. Bron- gersma over de praktisch-sociologische en door prof. dr. K. H. Miskotte over de dogmatische aspecten van het thema. Nederlandse firma gaat fabriek in Ierland bouwen Op initiatief van de N. V. Kon. In dustriële Maatschappij v/h Noury en Van der Lande te Deventer zal in de Ierse plaats Sligo een chemische fabriek wor den gevestigd. De onderhandelingen met het gemeentebestuur voor het verwerven van een terrein, waarop de fabriek zal worden gebouwd, zijn voltooid. Het wereldluchtvaartverkeer heeft iri het afgelopen jaar met een totaal van 87 miljoen passagiers een record bereikt. De gemiddelde afgelegde af stand was 930 kilometer. Dit bleek uit een overzicht van de internationale burgerluchtvaartorganisatie. Circa 75 schepen liggen in en voor de haven van Colombo te wachten, tot zij geladen of gelost kunnen worden. In Colombo staken nl. ongeveer 1.700 havenarbeiders, die dinsdagavond het werk hebben neergelegd uit protest tegen de schorsing van vier havenar beiders, die een functionaris van de havencommissie zouden hebben be dreigd. Blijkens een te New Dehli uitgege ven communique heeft Soekarno ver klaard dat Indonesië met Nederland beide volkeren. Nehroe heeft meege- wil samenwerken in het belang van deeld te hopen dat de kwestie Nieuw- Guinea op vreedzame wijze kan wor den opgelost. DE BOOM STAAT daar reeds heel lang. Sommige mensen zeggen, dat hij al duizend jaren oud is, maar dat zal wel enkele malen overdre ven zijn. Hoewel, het kan niet ont kend worden, dat hij alle andere bomen uit het bos in grootte en dikte verre overtreft. Maar duizend jaar, of geen dui zend jaar, de kwajongens weten hem te vinden. Ze spelen in de schaduw van zijn dichte lover en ze klimmen over en op zijn dikke takken. En wanneer na het vallen van de avond jong Holland joelend en schreeuwend en zingend naar huis is getrokken, dan, ja dan kan het gebeu ren, dat de argeloze voorbijganger plotseling twee stille gedaanten ont waart een hij en een zij die el kaar in een stevige, maar niettemin tedere omhelzing houden vastgeklemd en zoete woordjes fluisteren. woord jes van liefde en eeuwige trouw Nee, onze „duizendjarige" heeft niet te klagen over gebrek aan belangstel ling en juist daardoor wordt hij ge meden door een hele aparte groep mensen uit onze samenleving (voor zover ze niet op vrijersvoeten gaan): de natuurspeurders. En toch.Stelt u zich mijn verbazing voor, toen ik op zekere dag ontdekte, dat twee pim pelmeesjes in een holte van de stam hun nestje hadden gebouwd. Hoe bestaat het! Zo vlak bij al die drukte! Nou ja, van de zijde der minneko zende jongelieden was niet veel ge vaar te duchten. Maar die kwajongens, ziet u. Hoeveel uitgehaalde nesten had ik in de loop der jaren in dit bos al niet aangetroffen! Vanzelfsprekend hield ik mijn ge heim voor me en overdag, zowel als 's avonds was het gebied van de „dui zendjarige" voor mij taboe, net als vroeger. Maar 's morgens voor dag en dauw ging ik altijd even kijken, hoe het er mee stond. En iedere keer was het me een ware opluchting, te bemerken, dat alles nog intact was. Dan mocht ik er getuige van zijn, hoe vader Pimpel altijd toch nog vroeger dan ik er op uittrok om insekten en ander klein goed te vergaren. Dan mocht ik zijn prachtig verenpakje bewonderen veel blauw, geel en groen wanneer hij zeer vertrouwelijk mij tot op enke le meters afstand naderde. Dan mocht ik luisteren naar zijn wondermooie liedje, waarin hij al zijn levensblijheid uitzong: Sisisi - tjjrrrr". Op zekere morgen hoorde ik in de nestholte kleine, fijne piepgeluidjes: De jongen waren uitgekomen. En 't was of heel de natuur zich op gemaakt had om het geboortefeest mee te vieren. De wielewaal jodelde, de merel floot zijn schoonste melodie en de koekoek bracht een serenade, waar voor hij zich al weken tevoren had ge oefend. Voeg bij dit alles nog een stralend blauwe hemelkoepel en de glinsteren de dauwbellen aan het gras en u zult begrijpen, hóé mooi het was. Mooi ja, maar ook gevaarlijk. Dub bel gevaarlijk. Zouden de kleine mezenkindertjes met hun gepiep niet de aandacht trek ken van de spelende en klauterende jeugd? Mijn bezorgdheid groeide en iedere dag maakte ik getrouw mijn in spectietocht. Maar alles ging goed. De twaalf kleine kleutertjes de pimpelmees doet niet aan geboortebeperking groeiden gestadig, dank zij de voor treffelijke zorgen van vader en moe der, die in deze tijd aan een achturige werkdag zeker niet genoeg hadden. Toen brak de dag aan, dat ik het hele gezin zag zitten, niet meer in het nest, maar er boven in de takken. Nu was mijn geheim geen geheim meer. Iedereen kon de aardige diertjes zien, ook de minnende paartjes, ook de kwajongens. Maar geen van die al len schonk enige aandacht aan het fladderende en piepende vogelgrut. Ik was en bleef de enige belangstellende. Tot de familie wegtrok naar een ander gedeelte van het bos, waar mijn kleine vriendjes al spoedig niet meer van de overige pimpels vielen te on derscheiden. En dat is dan het einde van een lief lijk sprookje in een rumoerige wereld. JOS BRUSSE (Vervolg van pagina 2). worden, terwijl de uitbreiding van het sociaal toerisme in dezelfde tijd een uitbreiding vergt tot omstreeks het achtvoudige van het aantal slaapplaat sen In de nieuwe vormen (bungalows etc.). Het leeuwendeel hiervan zal moeten worden opgenomen in de ge meente Haamstede, daar omstreeks twee-derde van het totale recreatiege bied in westelijk Schouwen (2500 ha) in deze gemeente ligt. De uitbreiding van de kampeeraccomodatle zal om streeks driekwart van de geraamde behoefte in de eerstkomende vijftien jaren kunnen dekken. FORENSENPLAATS Het gemeentebestuur van Haamste de heeft ook Ingezien, dat wanneer straks Schouwen uit zijn isolement zal zijn verlost Haamstede zich zou kun nen ontwikkelen tot forensenplaats. Maar daartoe zullen dan de verbindin gen naar de voor vele mensen zo at tractieve badplaats verbeterd moeten worden. Met dit laatste is men echter al volop bezig. Men zou kunnen zeggen, dat er nog meer „aanslagen" worden gepleegd op de -schilderachtige bijkans ongerepte duinen van Haamstede. Daar zijn dan nog de natuurbeschermers, die de dui nen het liefst zouden willen laten in de toestand van het ogenblik. De mi crobiologen denken daar weer anders schap bijzonder belangwekkend, omdat over. Zij achten dit fraaie stukje land men hier de meest uiteenlopende duin- vormen aantreft, van jonge kalkrijke duinen tot verzuurde binnenduinen. Deze bodemgesteldheid met bijbeho rende planten-associaties vormen voor de wetenschapsman interessant studie materiaal. Geïnteresseerden, die westelijk Schouwen op hun duimpje kennen en die hun brood verdienen In de fruit teelt, hebben verklaard dat de gron den rond Haamstede zeer geschikt zou den zijn voor de teelt van appels en peren. Volgens hen is het mogelijk bij een beheersing van de hydro-biologi- sche toestand in dit gebied het fruit teeltareaal aanzienlijk uit te breiden. PLAN IN GROTE LIJNEN Wat is nu in grote lijnen de opzet van het plan? Wat het plan zeebad Nieuw-Haamstede betreft, dit sproot voort uit de gedachte van een besloten bebouwingseiland in de open binnen- duinvlakte, waarin ook het vliegveld dat naar de mening van de Rijks luchtvaartdienst meer betekenis kan verkrijgen voor de sportvliegerij en zeker wanneer het vergroot zou wor den is gelegen. Meer dan drie-kwart van het plan is bestemd voor ruime landhuisbebouwing, waarbij echter ook gedacht is aan de bouw van twee woningen onder één kap. Om het hele gebied goede verbindingen met het badstrand te bezorgen zijn nieuwe voetpaden geprojecteerd. Ten aanzien van het plan Klooster- weg wordt gezegd, dat dit gebied vrij wel de enige geschikte gelegenheid biedt voor de stichting van een mo dern opgezet kampeereentrum van voldoende grootte. Aan de rand van het duingebied van de Zeepe is een tweede terrein gereserveerd, dat ech ter meer speciaal voor tentkamperen en autocaravans is bedoeld. Gestreefd is naar ëen evenwicht tussen de belan gen van de recreatie, de agrarische cultuur en de natuurbescherming. Over het plan Hogezoom kan worden mee- In deze maand heeft de N.C.R.V, drie belangrijke hoorspelen in haar programma opgenomen. Op 13 januari zal men een hoorspel van Carl Lans kunnen beluisteren getiteld: „Ravijn". Dit hoorspel speelt zich af in Italië en met de titel wordt de kloof bedoeld, die bestaat tussen Italië van de recla mefolders met zijn kunstschatten en fraaie landschappen en het Italië van de schrijnende armoede. Op 20 januari volgt een hoorspel, waarin de schrijver Jan Apon de pré caire situatie tekent van hen, die door een huidziekte zijn aangetast. „Uw naaste" is niet zo maar een hoorspel zonder meer; het werd samengesteld op grond van gegevens, verstrekt door huidartsen. Op 27 januari zendt de N.C.R.V. een hoorspel uit van Jaap ter Haar, waarin fantasie en werkelijkheid door- eengeweven zijn rond de beroemde „Murillo", waarover destijds nogal wat geschreven is in de Nederlandse kran ten. Men zal zich herinneren, dat de heer Mascabré van de Spaanse afde ling van de Wereldomroep voor een luttel bedrag op een veiling een schil derij kocht, dat naar alle waarschijn lijkheid een „Murillo" is. Ofschoon hieromtrent nog steeds geen volkomen zekerheid bestaat en de kunstkenners het nog niet helemaal met elkaar eens zijn, werd Jaap ter Haar getroffen door het gegeven: de spannig, die in een gezin ontstaat, doordat de mogelijk heid bestaat, dat men plotseling een grote schat in huis kreeg. gedeeld, dat nog 15 woningen aan de Hogezoom kunnen worden gebouwd. De structurele vorm, die het uitbrei dingsplan voor de kom verkregelj heeft, is gebaseerd op eij concentrische ontwikkeling van de huidige kom en de vorming van een tweede verbin dingsweg met Burgh met het doel hei kruispunt van de Kerkring en de West straat te ontlasten. De komulthreldlng is hoofdzakelijk geconcentreerd in het meest aantreekeiijke gebied ten zuid westen van de dorpskom. De capaciteit van het plan omvat omstreeks 225 wo- n™gen. Die van het plan Hogewef vijftien zomerwoningen en groepering en hergroepering van 67 kampeerhut- ten. Het plan Westenschouwen voorziet in de ontsluiting van het zgn. Hogehil- lebos voor bebouwing met landhuizen langs de boszoom van de domaniala duinen. De capaciteit bedraagt 55 land huizen. Het gemeentebestuur van Haamste de heeft dus het uitbreidingsplan af gestemd op Inpassing in een verdere structurele groei, waarbij ook reke ning 1$ gehouden met de toedeling van gronden in het herverkavelings- gebied Schouwen de plannen tot uit breiding van de kom van de naburigs gemeente Burgh. Aan het statistische gedeelte van het internationale jaarboek 1958 van het Leger des Heils ontlenen wjj de volgende gegevens: landen, waarin het Leger werkt; 86, talen waarin het Evangelie wordt gepredikt: 103; korpse en buiten posten: 16.792; inrichtingen e.d.: 2.211; dagscholen: 801 (met 90.904 leerlingen) officieren: 26.874; employ é's: 24.191; mu zikanten: 36,233 en zangbrigadeleden: 60.937. Het maatschappelijk werk van het Leger verschafte in 1958 in asyls e.d. 9.869.037 bedden en 15.955.245 maaltijden; bijna 900.000 patiënten werden in Leger- ziekenhuizen en -klinieken behandeld. 16.545 ongehuwde moeders werden in gespecialiseerde tehuizen opgenomen De reclassering had persoonlijke be moeienis met bijna een kwart miljoen gevangenen. De afdeling vermiste per sonen ontving verzoeken tot opsporing van 13.275 vermisten, waarvan 6.106 met succes werden afgesloten. De leden van de bond van barmhartig heid legden meer dan 2Vz miljoen huis bezoeken af. De 136 periodieken, die het L^er uitgeeft (onder andere 50 edities van „De Strijdkreet") hebben een totale oplaag per nummer van ruim 2 miljoen exemplaren. De statistiek voor Nederland vermeldt o.a.: aantal officieren: 66; employe's: 194; korpsen: 108; buitenposten: 30; inrich tingen: 38; reclasseringsbureaus: 13. 46 Nederlandse Leger "des Hells-offl- cleren werken In de zendingsgebieden. Ingezonden Meded. (adv.) Met ingang van heden treedt op" als agent van „Zeeuwsch Dagblad" te Serooskerke (W.) Dorpstraat 51, tel. 282. Voor bezorging, advertenties en abon nementen kan men zich tot dit adrei wenden. Bij een inbraak in een perceel aan de Ruygrocklaan te 's-Gravenhage zijn linnengoed en sieraden ontvreemd tot een waarde van f 15.000. Tengevolge van een sneeuwstorm over de oostelijke staten van de V.S. hebben twintig personen het leven verloren. De sneeuw ligt tot in mid- den-Florida. Een nieuwe gast heeft voor een nacht in het politiebureau van Instanbocl de cel betrokken, welke speciaal bestemd is voor de ontnuchtering van zeelie den, die na dagen of weken van zilt nat een kleine verandering in hun dieet hebben gebracht. De wanden van de cel dienen ais.gastenboek.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4