EISENHOWER: BEROEP OP SOW JETS BELEMMERINGEN OP TE RUIMEN 10 Boelganin wil topconferentie binnen twee of drie maanden Hè (tojeöjte Export van aardappelen uit Zeeland komt weer op gang Koningin Juliana vertoefde te midden van repatriërenden jUu till pif voor Raad van samenvoeging van 3 gemeenten Reeds eerste voorraden naar Engeland en Zweden verladen Grotere defensie-inspanning van het Westen WIND GING LIGGEN GELUKKIG PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Geen stilstand in de pogingen tot ontwapening ik heb vtuiiOjgk. dekens! BLIKGROENTEN NU DE EXPORTNORMEN ZIJN VERLICHT Nu: 8-9 cent per veldgewas Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Ooe» Telefoon 01100-2438; bij geen gehoor: Hoofdredakteur 01100-2503; Chefred. 01100-3991; Advertenties 01100-2970; firo 274289. Bijkantoren: Middelburg: iorte Noordstraat 35, Tel. 01180-2009; Vlissingen: Coosje Buskenstr. 27, Tel. 01184-3326; Terneuzen: L. Kerkstr. 2-4; Telefoon K 1150-2166. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,56 per week, ƒ2,40 per maand, 7,— per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.in. Rubriek Kabouters 10 cent per woord. Zeeuwsch Dagblad Hoofdredacteur: R. HAGOORT 13e JAARGANG No. 3904 Directeur: JACQ DE SMIT PRESIDENT EISENHOWER heeft donderdag in het Huis van Afgevaar digden zijn met spanning tegemoet ge ziene rede over de 'toestand van de unie' ;de 'state of the union') uitgesproken, waarin hij het Amerikaanse volk heeft gevraagd om 'opofferingen en een grote mate van begrip'. Zijn rede, die door radio en televisie direct werd uitgezon den, bevatte ook een oproep aan de Sowjet-Unie om met de Verenigde Sta ten samen te werken 'bij de opruiming van de onnatuurlijke belemmeringen, die de stroom van denken en weder- :ijds begrip' tussen de beide volken >lokkeren. Het uitspreken van de jaar- ijkse boodschap over de 'state of the mion' is een in de moderne tijd her- eefd gebruik uit lang vervlogen dagen meer dan een eeuw lang is het sedert 801 gewoonte geweest dat het staats hoofd slechts schriftelijk die boodschap aan het congres deed toekomen vormt een van de zeer zeldzame uitzonderingen op de ook in de praktijk van het Amerikaanse staats recht hooggehouden regel, die de scheiding van machten op de voor grond stelt. Eisenhower zette een 'dwingend' program van acht punten uiteen, dat hij nodig acht om het hoofd te kunnen bieden aan de uit daging van het tijdperk der ruimtevaart. DE AMERIKAANSE president merkte op, dat de defensie gereorgani seerd moet worden, terwijl er tevens een grotere defensie-inspanning nodig is. De militaire en economische hulp aan het buitenland moet voortgezet worden, aldus Eisenhower, die zich aan de feiten wenste te houden. „Wij kunnen ons niet permitteren, dat dit essentiele program voor de Ameri kaanse nationale veiligheid met een leuze wordt getorpedeerd". De we reldhandel, zo ging de president ver der, versterkt de vrienden van de Ver- enigede Staten en versterkt ook hun wens om vrienden te blijven. Daarom moet de Amerikaanse wet op de han delsovereenkomsten voor vijf jaar worden verlengd, met een grotere be voegdheid voor de regering tot het sluiten van overeenkomsten. De wetenschappelijke samenwerking met de bondgenoten achtte Eisenhower van het grootste belang. Het congres moet uitwisseling van te pas komende wetenschappelijke en technische in lichtingen met bevriende landen mo gelijk maken. Voor onderwijs beval de president een harmonisch program aan ter ver betering van de nationale hulpbronnen Hiermee zou een investering van circa een miljard dollar verdeeld over vier jaar gemoeid zijn. De grotere uitgaven voor raketten, atoomschepen, atoom energie, enz. zullen er toe leiden dat op de begroting voor 1959 circa vier miljard dollar meer zal worden uitge trokken dan voor vergelijkbare uitga ven op de begroting van 1957. Sowjet-Unie. Hij wees in dit verband op recente besprekingen met de Rus sen in Washington, die in beginsel een basis hebben gelegd voor een grotere vrijheid van communicatie en uitwisse ling tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Van alle werken van de vrede was volgens hem de ontwape ning de belangrijkste. De wereld kan zich op dit punt geen stilstand permit teren. Men zal nooit het zoeken naar een basis voor overeenstemming mo gen opgeven. Aan het begin van zijn rede ver klaarde president Eisenhower, dat de Verenigde Staten nu een doelmatige defensiemacht op brede basis bezitten, die een grote afschrikkende kracht heeft. Het vermogen van de Verenig de Staten om terug te slaan berust bij de strategische luchtmacht en de mari neluchtmacht. Een verrassingsaanval op Amerikaanse bases zou onmiddel lijk door Amerikaanse bommenwer pers beantwoord worden. ,,Het gevaar voor onze veiligheid en voor een vredige wereld kan eenvou dig worden omschreven. Het is het communistische imperialisme," aldus het Amerikaanse staatshoofd. „Maar wat het Russische gevaar uniek in de geschiedenis maakt, is zijn alomvat tendheid: handel, economische ontwik keling, militaire macht, kunsten, we tenschap, onderwijs, de gehele wereld van denkbeelden zij zijn alle ge spannen voor hetzelfde karretje, dat van de expansie. Kort gezegd, de Sow- jets voeren een totale koude oorlog." Donderdagavond heeft de Westduit- se minister van buitenlandse zaken, dr. Von Brentano, een onderhoud gehad met de Indonesische ambassadeur te Bonn, Zain. Over hetgeen besproken werd is niets bekend gemaakt. Het Koninklijk paar heeft donder dagochtend in het Paleis op de Dam in Amsterdam de jaarlijkse nieuwjaarsreceptie voor de hoof den van de diplomatieke missies gegeven. Op de bovenste foto zien we het Koninklijk paar bij de aankomst; op de onderste foto de ambassadeur van India, de heer A. Khivy, bij zijn aankomst aan het Palels. VRIJDAG 1958 JANUARI Want dit is genade, indien iemand, omdat hy met God reke ning houdt, leed verdraagt, dat hij ten onrechte lijdt. 1 Petrus 2 19. Er is geen kwaad, dat meer bedreven wordt, dan het begaan van onrecht. Dat is begrijpelijk. Want de mens, die van God ver vreemd is, strijdt tegen Hem, Die het recht bestelt. Daarom zien we vaak, dat hij, die een rechtvaardige strijd strijdt, omdat hij met God reke ning wil houden, tegenkanting ondervindt. Hij moet lijden, omdat hij zich in de weg Gods stelt. Dit leed te verdragen, is gena de, leert ons Petrus. Het zegt ons, dat wij, ondanks alles, wat mensen doen, moeten blijven staan in de strijd om het recht. Rekenend met God. De in de loop van gisteren aange wakkerde wind, die bovendien naar het noordwesten loopt, heeft hier en daar in Zeeland wat vrees gebaard. Het hoge water van gistermiddag liep namelijk minder snel af dan werd ver wacht omstreeks tien uur bleef het water in de Schelde een meter hoger dan normaal zodat men vreesde dat op deze verhoging bij een harder wor dende wind, die nu recht in de Zeeuw se zeearmen waait, tegen de vloed van hedenochtend nog een extra verhoging zou komen. De meteorologen verwachtten ech ter, dat de wind na middernacht aan zienlijk zou afnemen (in het noorden tot omstreeks windkracht 8 en in het zuiden tot omstreeks windkracht 7), zodat voor de vloed van hedenmorgen te Vlissingen en Hoek van Holland niet meer d"n een halve meter verho ging van het water werd verwacht. De algemene dienst van de rijkswater staat zag dan ook geen reden de op 18 uur ingetrokken beperkte dijkbewa king voor district zuid weer in te stel len. Bij Vlissingen was de waterstand gisteravond 1,40 meter hoger dan nor maal. Om kwart voor elf had de wa terstand 1,97 meter NAP moeten zijn, maar toen was ze pas gezakt tot 60 cm NAP. Het polderbestuur van Walcheren heeft een dijkbewaking in gesteld. PREMIER BOELGANIN van de Sowjet-Unie heeft in nieuwe brieven aan de regeringshoofden van negentien landen, waaronder alle leden van de N.A.V.O., voorgesteld binnen twee tot drie maanden eén conferentie van leidende staatslieden op hoog niveau te beleggen, waaraan de regeringshoofden zouden deelnemen. Onder meer zou ge sproken kunnen worden, aldus Boelganin, over de onmiddellijke stop zetting van kernproeven voor de duur van twee tot drie jaar. Tot alle volken Eisenhower voegde hieraan toe, dat zijn oproep tot actie niet in de eerste plaats tot het congres en het Ameri kaanse volk was gericht, maar tot alle volken en in he t bijzonder die van de Radio Moskou, dat een samenvatting van de inhoud van de brieven gaf, riep om, dat de mogelijkheden van een ak koord ter voorkoming van een plotse linge aanval en ter vaststelling van in ternationale controle nog niet zijn uitgeput. In dit verband stelt de Sow- jet-regering voor, dat men spreekt over de inrichting van controleposten in spoorwegknooppunten, havens en op autowegen, alsmede over de instel ling van een zone van 800 km voor fotografie uit de lucht aan beide zij den van de lijn, die de tegenover el kaar staande militaire groeperingen in Europa scheidt. Het sluiten van een niet-aanvals- verdrag tussen de landen van de N.A.V.O. en het pact van Warschau of zelfs het sluiten van twee-zijdige niet' aanvalsverdragen zou een geweldige invloed ten gunste van een internatio nale ontspanning uitoefenen, aldus radio Moskou. EEN GROEP van circa dertig uit Indonesië gerepatrieerde Neder landers, die samen een in aantal ongeveer even grote groep kinderen en baby's met zich meebrachten, zijn gisteravond om kwart voor zeven op Schiphol verwelkomd door Koningin Juliana. ingezonden mededeling (adv.) DE BILT ZEGT: Stormweer blijft. Aanvankelijk opklaringen maar spoedig weer toenemende bewolking met enige regen. Krachtige, later tot stormachtig toenemende zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 8.44 u., onder 16.52 u. Maan op u., onder 11.10 u. Hoogwater zaterdag 11 januari: Vlissingen: 5.34 u. .16 m., 18.05 u. 2.10 m. Terneuzen: 6.08 u. 2.33 m., 18.36 u. 2.27 m. Wemeldinge: 7.24 u. 1.73 m., 19.48 u. 1.91 m. Zierikzee: 6.51 u. 1.51 m., 18.22 u. 1.70 m. Onder enorme belangstelling bega ven kort daarop de gerepatrieerden zich naar het paviljoen, waar de Ko ningin zich van het ene tafeltje naar het andere begaf om met de moeders over hun baby's en met de vaders over de luchtreis te spreken. In het paviljoen hadden zich het Rode Kruis, het C.C.K.P. (Centraal Comité van Kerkelijk en Particulier initiatief) en de Amsterdamse vereniging tot Be strijding van tuberculose geïnstalleerd. De aangekomen groep werd onmiddel lijk doorgelicht. Vaartuig uit Yerseke naar Texel gesleept Een bootje van de visserij-inspectie heeft donderdagmiddag het mosselvaar tuig Yerseke 46, dat op de Waddenzee tengevolge van motorstoring in moei lijkheden was gekomen, op sleeptouw genomen en naar Oudeschild gebracht. De noodseinen van het ïosselvaartuig waren op de Texelse kust waargeno men en doorgegeven aan de haven meester te Oudeschild. Tijdens de sleep brak de stuurinrichting van het scheepje van de visserij-inspectie, maar dit euvel wist men vrij spoedig ;e verhelpen. De Sowjet-regering beveelt voorts aan een vermindering van de sterkte der buitenlandse troepen in Duitsland en de andere landen van de N.A.V.O. en in de landen van het verdrag van Warschau. De hoop wordt uitgesproken, dat de drie grote westelijke mogendheden het voorbeeld van de Sowjet-Unie, die onlangs 300.000 militairen heeft gede mobiliseerd, zullen volgen, als bijdra ge tot een universele vrede. Ingezonden mededeling (adv.) menu van de dag klaar op, tafel I De gemeenteraad van Oostka- pelle heeft gisteravond het herin delingsplan voor de Walcherse ge meenten besproken en aan het slot van de vergadering heeft burge meester F. G. Sprenger het be- De Zeeuwse landbouwers kunnen, na de mindere gunstige oogst- resultaten, nu toch weer enigszins verlicht ademhalen. De export van aardappelen begint namelijk weer op gang te komen. Uiteindelijk zijn toch de exportnormen zodanig verruimd, dat er nu een redelijke ex port van de consumptie-aardappelen in Zeeland mogelijk is. Het di recte gevolg is geweest, dat de vorige week reeds enkele kustvaarders met consumptie-aardappelen voor Engeland en Zweden uit Zeeland konden vertrekken. Hoe de ontwikkeling dit jaar zal zijn, hangt aldus vernamen wij van bevoegde zijde samen met de vraag in het buitenland. 'Maar als er inderdaad voldoende vraag is, zijn wij in Zeeland nu in staat om te exporteren', zo deelde men ons mede. teriële beslissing die hierop volgde, was een zeer geringe verlichting. Praktische resultaten heeft dit echter niet gehad. Vooral de eis: 1 zwaar glas, maakte export onmogelijk. Goed begin De export van Zeeuwse consumptie aardappelen (en Zeeland moet het voor 9095 van export hebben) is in het najaar van 1957 zeer gering ge weest t.o.v. vorige seizoenen. Oorzaak hiervan was de kwaliteit van de aard appelen, die zeer glazig waren. „Zeker in meer dan tien jaar is het percentage glas in de aardappe len zo hoog niet geweest," zo deelde de heer J. Hertgers, hoofd van de Plantenziektenkundige dienst voor Zeeuwse eilanden, ons mede. In augustus was het percentage glas nog redelijk, maar daarna nam het zeer sterk toe. Toen werd export on mogelijk, want de exportnormen wer den niet verlicht. In oktober zag het er donker uit: nog geen 10 van de exportcijfers van oktobermaanden in vroegere ja ren kon worden gehaald. Er werden van de zijde van het be drijfsleven, en ook door exporteurs en handelaren, steeds maar weer pogin gen aangewend om de normen verlicht te krijgen. Het resultaat van de minis- Gelukkig is net voor de Kerstdagen deze norm zodanig verlicht, dat er nu redelijke exportmogelijkheden zijn ge schapen voor de Zeeuwse consumptie aardappelen. De export begint weer op gang te komen. Zeeland heeft nog behoorlijke voorraden, zeker niet minder dan in januari 1957 (toen er echter al heel wat was uitgevoerd). De prijs steeg di rect al tot 89 cent per veldgewas. Het is nu afwachten of er vraag is in het buitenland maar men heeft in handelskringen goede moed, want zo in januari is Engeland bijv. meestal door zijn eigen voorraden heen. 'Gelukkig', zuchtte een landbou wer, met wie we een praatje maakten, 'nou krijg ik tenminste weer eens een handelaar op mijn erf. 't Nieuwe jaar is in elk geval goed ingezet'. Zodat er voor de landbouwers, als ook voor -het vrachtvervoer (dat veel werk door de aardappelexport krijgt) reeds weer alle reden tot dankbaarheid is. sprokene aldus samengevat: De meerderheid van de gemeenteraad voelt het meest voor handhaving van de eigen zelfstandigheid. Kan dit echter niet, dan heeft men de voorkeur aan het plan, behelzen de samenvoeging van de gemeen ten Domburg, Oostkapelle en Vrouwenpolder. Het andere plan samenvoeging van Domburg en Oostkapelle vindt geen bijval. De burgemeester merkte nog op dat het juister is te spreken van herindeling dan van samenvoe ging. Hij meende dat door de voor gestelde wijziging het normale dorpsleven niet in de knel zal ko men en dat na verloop van enige tijd eventuele wrijvingen wel zul len worden opgelost. De heer A. W. Louws (Gem. Bel.) noemde de voorstellen ontstellend. Het is moeilijk afstand te doen van het bestaande, doch niettemin moeten de kansen, die aanwezig zijn, ook wor den gegrepen. Groeps- of eigenbelan gen zullen nu geen rol mogen spelen. Hij koos voor het plan tot samen voeging van drie gemeenten. De heer J. de Visser (S.G.P.) betreurde de voorgestelde maatregelen en voorzag moeilijkheden. Hij koos voor het voor stel tot samenvoeging van drie ge meenten. De heer A. Don (P.v.d.A.) hield een uitvoerige beschouwing, waarin hij opmerkte dat de samen voeging van administratieve aard is. Het eigen karakter van het dorp zal behouden blijven. De heer Don zei van mening te zijn dat de kleine ge meenten het verzorgingspeil moeilijk omhoog kunnen brengen. Een grotere gemeente (straks eventueel 4200 in woners) heeft meer mogelijkheden. De heer F. C. de Roo (C.H.) be treurde wel het verliezen van de eigen zelfstandigheid, doch koos voor een herindeling, waarbij Domburg, Oost kapelle en Vrouwenpolder één ge meente zullen vormen. De heer Z. Maljaars (Gem. Bel.) sloot zich hier bij aan en wethouder C. Wondergem (A.R.) deelde mede dit standpunt te delen. Samenvoeging van Oostkapelle en Domburg achtte spr. niet wenselijk, voor beide gemeenten niet. Hierna vatte de burgemeester de conclusie, hierboven reeds weergege ven.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 1