J De watersnood van 15 januari 1808 ARNEM UIDENAA R NAAR RHODESIA iiegrotingsmisère I ruw?PUROL Geen alarmerende toename werkloosheid in W.-Brabant L A. Borst, voorzitter P.C.W.V. wordt zeventig jaar UIT DL PROVINCIE Dinsdag 7 januari 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Handen en Lippen i->S* J. II. Gi-olk 35 jaar predikant VOORZITTER KAMER VAN KOOPHANDEL: In de toekomst t nieuwe western tt ABDIJSIROOP Revanche Botwinnik- Smyslov begint op 4 maart Van bakkersleerling tot directeur Luchtmachtpersoneel naar de Ver. Staten ANWB biedt gestrande gemotoriseerde toerist in buitenland meer zekerheid MIDDELBURG DE GEMEENTEBEGROTING is wel het belangrijkste stuk, dat jaarlijks door de gemeenteraad moet worden behandeld. De Raad legt daarin vast, hoe hij het beleid voor het komende jaar denkt te voeren en hij kan dat beleid geheel zelf standig bepalen. Nu ja, zelfstandigtoch ook weer niet in absolute zin. want de Raad staat onder toezicht van Gedeputeerde Staten. Van dat toezicht merkt hij echter niet veel, zolang hij maai* zorgt, dat de voor genomen uitgaven gedekt zijn door de daarvoor benodigde ontvangsten. Als de begroting van ontvangsten en uitgaven in evenwicht is en dus „sluit" loopt alles op wieletjes. Er kan dan wel eens in de loop van het jaar een tegen valler zijn, en een goed gemeentebestuur rekent daarop, door nooit na te laten op de begroting van uitgaven een flinke post voor onvoorziene uitgaven te plaat sen. DIT IS ik geef het toe wel een erg eenvoudige omschrijving van het be grip „begroting". Toch lijkt zij mij juist. Het vreemde is nu, dat zo'n gemeente begroting zelfs die van een klein dorp er helemaal niet eenvoudig uit ziet Het is zelfs een di k boek, dat men moet leren lezen en hoe groter de gemeente, hoe dikker het boek en hoe moeilijker het is, r uit wijs te worden. Maar toch, in de grond van de zaak is alleen maar de vorm van de begroting ingewikkeld. Het wezen van de begroting is eenvoudig. Zó eenvoudig, als hierboven werd gesteld. OUD-MINISTER v. d. Kieft heeft het eens zo uitgedrukt: „De begroting is een methode, om zich zorgen te maken, vóór dat het geld is uitgegeven, in plaats van daarna." Het is inderdaad een gezonde en be proefde regel, dat men geen geld moet uitgeven, dat men niet heeft. Zó is het in de huishouding van een gezin zó is het ook in de huishouding van een geheel volk. Men moet niet meer uitgeven dan men verdient, want geld uitgeven, dat men niet heeft, is slechts mogelijk, als men het eerst van een ander leent, of als men zelf een spaarpot heeft en die aanspreekt. Ook e en volk kan meer uitgeven dan het verdient, door zijn reserves, d.w.z. zijn in het verleden verdiende doch niet geconsumeerde goederen, aan te spreken. WELHAAST iedereen weet, dat het Nederlandse volk thans in die situatie verkeert. Onze Nederlandse betalingsbalans ver toont een ongunstig beeld. Wij besteden méér dan we verdienen. Wij teren dus in. Ik ga op de gevolgen daarvan hier niet in den brede in, doch wijs er slechts op, dat waar meer vraag dan aanbod is, prijsverhoging van goederen ontstaat en een streven naar loonsverhoging, tenein de eenzelfde hoeveelheid goederen te kunnen blijven kopen. Met alle gevolgen daarvan. Als er geen maatregelen tegen te grote vraag worden genomen, treedt de beruchte inflatiespiraal in werking: hogere prijzen, hogere lonen, hogere prij zen, hogere lonen, enzovoort. WAAR MEER VRAAG dan aanbod is, waar meer verteerd dan verdiend wordt, kan niet worden gespaard, integendeel, daar wordt de spaarpot aangesproken. Sparen betekent beperking van de con sumptie, bestedingsbeperking. Niet alleen een goed geleid gezin moet zijn spaarpotjes hebben. Alle gezinnen bij elkaar (het volk) hebben een grote spaarpot nodig, een spaarpot, waarvan de inhoud gelijk is aan alle gezinsspaarpot ten bij elkaar. Het Nederlandse volk, het grote „ge zin", ondergaat steeds gezinsuitbreiding. Daarvoor moet „ruimte" worden gemaakt méér woningen, méér lagere scholen, méér technische scholen, méér middelba re scholen, mér fabrieken, méér schepen méér land en gaat u zo nog maar even door. Die zaken komen niet vanzelf. Daarvoor moet worden gespaard, nadat eerst is verdiend, geproduceerd. Daarom mag niet alles, dat verdiend wordt, wor den opgemaakt, geconsumeerd. IN 1955 werd 20 van het nationale inkomen gespaard en dat was eigenlijk nog te weinig, want in de jaren daarvoor werden o.a. wel woningen gebouwd, maar veel te weinig, om de won ingnood af doende te bestrijden. Zouden er meer wo ningen zijn gebouwd, dan zou er belang rijk meer dan 20 van het nationale in komen moeten zijn gespaard. En hoe was het nu in 1956? Er werden toen al heel wat meer woningen ge bouwd. Inderdaad. Maar het Nederlandse volk bespaarde toen maar 18 van het nationale inkomen. En er waren niet al leen meer woningen, maar ook meer scholen, fabrieken, enz. nodig. Het Nederlandse volk besteedde te veel voor de aanschaf van niet duurzame goe deren. Naast en door de overbesteding ont stond er een kapitaalschaarste. IN HET BELANG van het welzijn van het volk moest de overheid wel ingrijpen. De overheid besloot, dat zij zelf voorlo pig geen beroep zou doen op de kapi taalmarkt voor niet dringend noodzake lijke publieke werken, waardoor de aan geboden besparingen in hoofdzaak be schikbaar zouden zijn om te worden be legd in de woning- en scholenbouw en voor het bedrijfsleven. Ook aan de gemeenten werd niet toe gestaan, te trachten, op de kapitaalmarkt geld voor duurzame overheidsinvesterin gen te verkrijgen, laat staan voor niet duurzame bestedingen. En zo zijn we met dit economisch uit stapje toch weer bij de gemeentebegro ting terecht gekomen. Wij willen daarover nu verder hande len in een volgend artikel, want het zit in het algemeen niet goed met deze be grotingen. M. j. s. H. ucer ivï; •dv Vandaag is het 35 jaar geleden, dat ds. J. H. Grolle, Herv. predikant te Utrecht in het ambt werd bevestigd. De Jubilaris werd 22 juli 1899 geboren. Op 7 januari 1923 deed kandidaat Grolle in trede te Sloten (Fr.), welke gemeente hij in 1925 met die van Hillegom verwis selde. Op 20 mei 1928 verbond ds. Grolle zich aan de Herv. gemeente van Utrecht, waar hij thans nog predikant is. De voorzitter van de Kamer van Koophandel voor westelijk Noord- Brabant, mr. G. E. F. M. v. d. Schriek, heeft gistermiddag in zijn Nieuwjaarsrede met nadruk verklaard, dat er in West-Brabant geen sprake is van een alarmerende toeneming van de werkloosheid, zoals verschillende berichten in de pers hebben doen suggereren. De laateste weken zijn weliswaar enkele gevallen van ontslagen vrij kort na elkaar gepubliceerd en alle een bepaalde bedrijfstak be treffende. Niet in alle bedrijven in die tak worden ontslagen verleend of wordt werktijdverkorting toegepast. geduid als „Het Nieuwe Westen", al dus de voorzitter. Hij zei, dat deze gedachte wellicht de indruk geeft van te hoge verwach tingen, maar hij is van oordeel, dat mede gelet op de ligging van West- Brabant tussen de havengebieden van Nederland en België deze ver wachtingen gerechtvaardigd zijn. On ontbeerlijk zal daarbij zijn de steun van de rijksoverheid in de vorm van uitvoering van grote werken, zoals de aanleg van wegen, waterverbindingen en havenwerken. Ook wordt de indruk gewekt, dat in West-Brabant de werkloosheid met snelle aanwas stijgt. Mr. v. d. Schriek noemde daarom de cijfers van de aan tallen werklozen in dit district kwar- taalsgewijs. Dat aantal werklozen, met inbegrip van op aanvullende werken te werk gestelden, bedroeg op 31 jan. '57: 2342 mannen, op 30 april: 1534, op 31 juli 1184, op 31 okt. 1085 en op dec. 2417 mannen. Per 1 dec. Jl. werd dus het werklozencijfer van januari nog slechts met 75 mannen overtroffen aldus de Kamervoorzitter. „Men kan dit toch geen alarmeren de toeneming van de werkloosheid in ons dictrict noemen. Het is dan ook alleszins verklaarbaar, dat vele bedrij- vxen ons berichtten," aldus mr. v. d. Schriek, „dat alleen nog maar enige ontspanning op de arbeidsmarkt is te constateren en dat de moeilijkheden met de personeelsvoorziening zijn ver minderd." Het „nieuwe Westen Wanneer als onderdeel van de uit voering der Deltaplannen t.z.t. de nieuwe noord-zuid-verbinding en syn chroon daarmede een nieuwe oost- westverbinding over de weg tot stand zullen komen, alsmede de nieuwe ha venplannen van Bergen op Zoom, dan zal West-Brabant voorzien zijn van de vestigingsfactoren, waardoor het zich zal kunnen ontwikkelen tot een gebied dat met recht zal kunnen worden aan- Ingezonden mededeling (adv.) Een kuchje, een geprikkelde keel voor mij het signaal 1 om er vlug bij te zijn- met Abdijsiroop. Drie maal per dag een lepel en wèg blijft de hoest7 wèg de kans op verergering tot griep of bronchitis... onbezorgd door het gure seizoen! De 23 genezende bestanddelen lossen hel slijm op en verjagen de ziektekiemen. (AKKER SIROOP) De revanchewedstrijd tussen de huidige wereldkampioen schaken Smyslov en de oud-kampioen Botwinnik begint op 4 maart. Een écore van 12 uit de 24 par tyen is voor Smyslov voldoende voor het behoud van de titel, terwijl Botwin nik de wedstrijd moet winnen om het kampioenschap weer op zijn naam te schrijven. Bijna gelijktijdig met de wedstrijd SmyslovBotwinnik zal in Moskou de wereldkampioene dames Olga Rubtsova haar titel verdedigen tegen de oud kampioene Elizaveta Bykova. Op 12 januari begint te Riga de finale van het 25e Russische schaakkampioen schap. Hieraan nemen 19 prominente spelers deel, te weten Averbach, Boles- lavsky, Bronstein, Geiler, Korchnoy, Kotov, Petrosian, Spassky, Taimanov, Thai, Tolush, Aronin, Bannik, Gipolis, Gurgenidze, Krogins, Polugaevski, Sue- tin en Furman. Dit kampioenschap is tevens een zone- tornooi (zone 4) in de competitie van de F. I. D. E. om het wereldkampioenschap. De nummers 1 tot en met 4 gaan over naar het interzonale tornooi, dat van 5 augustus tot 15 september 1958 in Bad Portoroz (Z.-Slavië) op het programma staat. Houder van de Russische titel is Thai. Ds. A. van Griethuijsen 50 jaar in het ambt Zondag 5 januari 1.1. herdacht ds. A. van Griethuijsen, emeritus predikant der Herv. Gemeente te Waspik het zeer bij zondere feit, dat hij voor 50 jaar in het ambt werd bevestigd. De jubilaris werd in 1881 geboren. Op 5 januari 1908 werd kandidaat Van Griethuijsen bevestigd in zijn eerste gemeente Langerak bezijden de Lek, welke plaats hij in 1910 verwis selde met de Herv. Gemeente te Hage- stein, waar hij ruim zeven jaar predi kant was. In 1917 nam hij een beroep aan naar Oud-Vossemeer, vanwaar de jubilaris in 1924 vertrok naar Zuid- Beierland. Op 6 november 1932 verbond ds. Van Griethuijsen zich aan de Herv. gemeente van Mijdrecht. Daarna stond hij nog in Waspik, waar hij na ruim 40 dienstjaren met emeritaat ging en deze gemeente nog enige tijd als hulpprediker8 diende. Directie A.K.U.: Eindcijfers 1957 stuk lager dan 1956 Tijdens de nieuwjaarsreceptie van de A.K.U.-directie te Arnhem, heeft de pre sident-directeur, ir. A. J. Engel, de ge bruikelijke jaarrede gehouden, waarin hij een overzicht gaf van de verrichtingen van de in Nederland gevestigde fabrieken in het afgelopen jaar en enkele verwach tingen uitsprak over de gang van zaken in 1958. Samenvattend constateerde de heer Engel een hogere totale omzet der pro dukten, een relatief sterkere stijging der kosten als gevolg van looncompensaties en hogere prijzen, vooral van brandstof fen en verhoging van afschrijving. Dit alles, gevoegd bij de mindere inkomsten uit deelnemingen, en de verhoging van vennootschapsbelasting (van 43 tot 47 zullen de eindcijfers over 1957 een flink stuk lager doen uitkomen dan over 1956. Voor wat 1958 betreft verwacht de heer Engel, aangenomen dat de wereldcon junctuur zich niet ongunstig voor de A.K.U. ontwikkelt, bedrijfsuitkomsten in dezelfde orde van grootte als over 1957. De Britse luchtvaartpionier sir Alliott is zaterdag op tachtigjarige leeftijd in een ziekenhuis te Portsmouth overleden. Hij was de eerste Engelshian die in een vliegmachine vloog. (Van een onzer redacteuren) Zy die de vitale voorzitter van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers goed kennen, zullen het nauwelijks willen ge loven, maar het is toch zo: de heer A. Borst P.zn. zal op 7 januari a.s. zijn zeventigste verjaardag vieren. Twee da gen later is er een door het Verbond georganiseerde receptie in de Witte Brug te Den Haag, waar de talloze vrienden en relaties de voorzitter kunnen felicite ren. „Ik begrijp niets van die drukte, want er schuilt geen enkele verdienste in als een mens in goede gezondheid 70 jaar mag worden. Dat is alleen maar genade", zo zei de heer Borst tegen ons, toen we het over deze feestelyke bijeenkomst hadden. „Alleen maar genade". Zo ziet de jarige ook zijn Amerikaans-aandoende maat schappelijke carrière en de mooie resul taten op zijn ijveren voor een krachtige Chr. werkgeversorganisatie. De heer Borst begon zijn loopbaan als 14-jarige leerjongen in een bakkerij in de Haar lemmermeer. Hij bracht het tot direc teur van de grootste bakkerijcombinatie in Nederland, van de N.V. Van der Meer en Schoep in Rotterdam en van de N.V. Paul Kaizer. En hij bereikte dit niet door op een gereedstaande stoel te gaan zitten, maar door dit enorme bedrijf met 15 bakkerijen en 80 winkels zelf op te bou wen. Een jaar geleden legde de heer Borst de dagelijkse leiding neer, maar als president-commissaris van de holding company gaat zijn wakend oog toch nog steeds over het bedrijvencomplex, dat hij stichtte. De eerste stap op deze weg zette de heer Borst, toen hij in 1916 directeur werd van de Chr. Coöperatie „Voorzorg" te Rotterdam. Hij zat daar toen op de stoel van de heer H. Diemer, de eerste voorzitter van het C.N.V. en later een actieve figuur in de Chr. werkgevers organisatie. Ook op organisatorisch ge bied heeft de toen 28-jarige directeur de voetstappen van zijn voorganger gedrukt. In 1922 werd hij bestuurslid en in 1930 vice-voorzitter van de toenmalige Ver eniging van Chr. Werkgevers. In laatst genoemd jaar nam hij ook het initiatief tot de oprichting van een Chr. vakorga nisatie voor werkgevers in het bakkers bedrijf. Vragen over huurcompensatie Het Tweede Kamerlid mej. Lemaire, heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1) is het waar, dat gepensioneerden beneden 65 jaar, die een pensioen ontvangen uit het algemeen burger lijk pensioenfonds, nog geen com pensatie voor de huurverhoging heb ben ontvangen en dat uitbetaling van deze compensatie niet voor mei a.s. te verwachten zou zijn? 2) zo ja, is de minister dan niet van oordeel, dat het zeer bezwaarlijk is voor deze groep gepensioneerden om tien maanden op de huurcompensatie te moeten wachten? 3) zou de minister willen bevorderen, dat deze gepensioneerden op korte termijn althans een voorschot op de huurcompensatie ontvangen? 4) kan de minister meedelen, wanneer indiening van een wetsvoorstel ter definitieve regeling van deze materie kan worden gezien? Dank zij zijn activiteit en principiële inzicht werd in 1936 het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers opgericht als een echte centrale van Chr. werkgevers-vak organisaties. Een jaar later werd hij voor zitter van het V.P.C.W. en hij is dat op dit moment nog. Met de uitzending van personeel van de Koninklijke Luchtmacht naar de Ver. Staten voor de opleidingen in verband met het in gebruik nemen van geleide wapens ten behoeve van de luchtver dediging bij de Nederlandse luchtstrijd krachten, is thans een begin gemaakt. De opleiding zal in haar geheel zoals reeds vroeger aangekondigd twee jaar in beslag nemen en ongeveer 200 man officieren, onder-officieren en korporaals omvatten. -(» De te verwachten invoering van deze grond-lucht geleide wapens voor de luchtverdediging bij de Nederlandse Luchtmacht is zoals is gemeld, in sep tember van het vorige jaar door de mi nister voor defensie in zijn memorie van toelichting op de oorlogsbegroting voor 1958 bekend gemaakt. HET JAAR 1808 was nog maar een paar weken oud, toen Zeeland weer eens geteisterd werd door een grote overstroming. Dat is in de nacht van 14 op 15 januari, juist 150 jaar geleden. Een watervloed in januari, zoals we er één hebben gehad op 1 februari 1953. Het is wel meer voorgekomen, dat onze provincie in deze maanden door een overstroming getroffen werd. Toch kwamen de meeste rampen en de grootste voor in de maand november. Novemberstormen Uit onze geschiedenis wil lk enkele zware novemberstormen memoreren die grote schade hebben aangericht en ook veel mensenlevens hebben gekost. Op 19 november 1421 hadden we de grote St. Elisabethsvloed, waarvan in leder geschiedenisboekje melding ge maakt wordt. Het land tussen Geertruidenberg en Dordrecht liep onder water, waarbij 72 dorpen werden vernield en honderden mensen het leven verloren. Toen ls de Biesbosch ontstaan, die nu weer voor een groot gedeelte is ingepolderd. In Zeeland werden vooral Duiveland en Noord-Beveland door deze vloed geteis terd. Bij de eerste, kleinere St. Elisabeths vloed op dezelfde datum in 1404 had vooral het zuiden van onze provincie te lijden gehad. De Braakman werd een woeste binnenzee, die diep in het land van Vlaanderen doordrong en grote el lende teweegbracht. Ruim honderd jaar later, op 5 novem ber 1530, hadden we de St. Felixvloed. Die dag staat bekend als „Sint Fellx quade zaterdag". De dijk, die de oost- watering van Zuid-Beveland bescherm de, brak door en heel dit gebied ging verloren. Het heet nog altijd het ver dronken land van Zuid-Beveland. Acht tien dorpen werden vernield en de grote stad Reimerswaal bleef als een eenzaam eilandje over te midden van het water Later ls het prijs gegeven. Precies 2 jaar later, op 2 november 1532, werd Noord-Beveland over stroomd en eerst een helve eeuw later werd hier de eerste polder weer her- dijkt. Ook St>. Philipsland verdween in de golven en werd pas na meer dan honderd jaar weer Ingepolderd. De Allerheiligenvloed van 1 novem ber 1570 leek wel een zondvloed. Op Schouwen verdronken meer dan 300 personen. In de andere gebieden liep dit aantal In de duizenden. Het eiland Zaterdag zal er hartelijk afscheid genomen worden bij de familie Mesu uit Arnemuiden. De zoon, C. A. Me su, zal voor ettelijke jaren vertrek ken naar het plaatsje Huntersroad, dicht bij Salisbury, de hoofdstad van Rhodesia (Afrika). De heer Mesu, die de Hogere school voor Tropische Landbouw te Deventer, heeft afgelo pen, gaat dan zijn theoretische ken nis in de praktijk toepassen. Reeds eerder zijn een vijftigtal andere af gestudeerden naar dit land vertrok ken en tewerkgesteld als assistent op een farm. FARM Zaterdag zal dus ook de heer Mesu per boot naar dit land vertrekken. Voor een half jaar zal hij als assis tent op een farm moeten werken, waarna het hem vrij staat in gouver nementsdienst te treden. Hij zal dan naar alle waarschijnlijkheid om de drie jaar met verlof naar Nederland kunnen reizen. Rhodesia komt de laatste jaren steeds meer in trek bij de Nederland se toekomstige, emigranten. Vanaf '54 gaan er per jaar een ongeveer 500 personen uit ons lage landje naar toe. Zonder enige uitzondering bevalt het hen daar allen zeer goed, zodat de heer Mesu de toekomst dan ook niet donker inziet. De immigratie-autori teiten in Rhodesia stellen weliswaar de toelatingseisen zeer hoog, maar deze Arnemuidense landbouwers zoon blijkt daaraan te hebben vol daan. 2500 HA Het landbouwbedrijf van Hunters road is ongeveer 3000 acres (d.i. 2500 De sinds vorig jaar bij de A.N.W.B. verkrijgbare internationale kredietbrief, waarmee men het risico kan dekken onvoldoende geld te hebben bij pech of ongelukken bij het reizen naar het buitenland per motorvoertuig, gaat nog meer zekerheid bieden. Houders van deze nieuwe internationale reis- en kredietbrief, die vanaf 1 januari 1958 bij de ANWB verkrijgbaar zal zijn, kun nen naast de faciliteiten welke de internationale kredietbrief reeds bood, profiteren van een repa triëringsservice voor ern stig beschadigde personen auto's, scooters of motor rijwielen. Wanneer dus een on fortuinlijke toerist in het buitenland strandt en de storing of schade aan zijn voertuig zijn plaatselijk niet te verhelpen, dan zorgt de A.N.W.B. dat het beschadigde voertuig kos teloos naar Nederland wordt gebracht, INVOERRECHTEN Bovendien zal de ANWB vergoeding geven voor een aantal andere onvoorziene kosten die door Neder landse toeristen in het buitenland worden ge maakt. Wanneer bijvoor beeld het voertuig door schade of diefstal geheel verloren is gegaan, betaalt de A.N.W.B. de verschul digde invoerrechten tot 'n bedrag van 8000,An dere onkosten die dooKde bond zullen worden ver reparaties langs de weg (tot 50,de vernleu- wingskosten van verloren of gestolen documenten (tot ƒ100,de kosten van een advocaat bij juri dische bijstand (tot ƒ100) en de kosten van een ex pert bij technische bijstand (tot ƒ50,—). Deze laatste kosten (ar beidsloon, enz.) zullen na tuurlijk slechts worden vergoed als het diensten betreft die niet gratis door, of namens, een nationale toeristenbond In het bui tenland zijn verleend. In 1957 heeft de ANWB reeds voor vijf miljoen gulden aan krediet aan Nederlandse toeristen ver strekt. Dit krediet ls voor een bedrag van 370.000 ha) groot. Deze ontzaggelijke grote lap grond is verdeeld in secties. De heer Mesu zal de cultuurtechnische arbeid aan zo'n sectie moeten ver richten. Daarnaast moet hij nog lei ding geven aan de negers, die daar tewerk zijn gesteld, sia geen onbelangrijke plaats in, wat De Nederlanders nemen in Rhode- betreft de opbouw van het land. En zij zijn die plaatsen waardig, dat is in de loop van luttele jaren al bewe zen. Zaterdag vertrekt ook de heer Mesu naar dit land. We zijn er van overtuigd, dat hij in zijn werkkring de naam van Nederland en in het bijzonder van Zeeland hoog zal hou den. Nu unen we hem alleen nog maar een behouden vaart en een goed welkom in zijn tweede vaderland toe wensen. Maatschappelijke Zorg Per 31 dec. treden de heren M. Kleinepier, W. Klopmeijer en C. Ver waal jeriodiek af als leden van het be stuur van Maatschappelijke Zorg. Zij zijn herkiesbaar en als tegenkandida ten zijn resp. opgesteld de heren J. Poelman, K. J. Net en J. J. Worrel. Op 13 jan. zal de raad hierover beslis sen. Raadsagenda De raad van Middelburg hoopt op maandag 13 jan. a.s. bijeen te komen om 2 uur ten stadhuize. De agenda bevat o.m.: diverse benoemingen, 3e begrotingswijziging, gemeentelijke her indeling Walcheren. Wolphaartsdijk overstroomde geheel. Het eilandje Wulpen, bij Cadzand, ver dween voor goed van de kaart. De Braakman breidde zich weer uit over de vruchtbare polders. Er zijn nog veel meer watervloeden geweest in de gevreesde november- maand, maar hierbij wil ik het laten. De grootste en meest bekende heb ik genoemd. We keren nu weer terug tot de vloed van 15 januari 1808. In Vlissingen Op Walcheren was Vlissingen er wel het ergst aan toe. Het was midden in de Franse tijd. De handel stond voor een groot deel stil. En nu kwam hierbjj nog deze ramp. Het was springvloed, de wind noord west. Binnen een half uur was de stad overstroomd. Wat ai koopwaren, huis raad, kleren en etenswaren werden ln een ommezien vernield. Zo hoog steeg het water in sommige straten, dat de mensen, die in bed lagen, soms met hun ledikant tegen de zolder werden opgevoerd. Door een gat ln het dak t« maken, konden er gered worden, maat niet allen waren zo gelukkig: 31 men sen zijn in Vlissingen verdronken. De kostersweduwe van de Grot* Kerk vluchtte naar het orgel, waar z% veilig was. In de kerk spoelden de stoe len en banken door elkaar. De bijbel» waren bedorven, de graven stortten ln. In Middelburg liepen veel kelders on der water en waren de regenbakken bedorven. Maar hier verloor niemand het leven. Dat was wel het geval ln Veere, waar het water zo vlug en onverwacht in da huizen stroomde, dat hier vier personen de verdrinkingsdood stierven. In de Westkappelse dijk werd een groot gat geslagen en op verschillende plaatsen spoelden stukken van de dui nen weg. Eigenaardig, dat temidden van da grote watermassa's op enkele plaatsen brand uitbrak, die echter gauw geblust was. Dat kwam, doordat een pot met brandende kolen ging drijven, steed» hoger, en tenslotte tegen de zoldering kwam, die begon te smeulen. Te Kruiningen Op Zuid-Beveland had Kruiningen het meest van de watervloed te lijden, net als in 1953 dus. Het hele dorp over stroomde, met nog 300 gemeten in da omgeving. Drie mensen verdronken er, toen ze door het gat ln de dijk voeren en hun boot omsloeg. Meer dan 1000 mensen hadden alles verloren. Altijd zijn er daartegenover mensen die profiteren van de ellende van hun naaste. Ook nu weer. Van de eenzaam in het water liggende hofsteden werd door varende dieven veel gestolen Ook vroegen sommigen veel te hoge prijzen voor het weghalen van goederen. Enkele maanden later lag hier al weer een nieuwe dtjk van een km lang aanbesteed voor ruim een half miljoen gulden. De dijk werd niet op de plaats van de oude aangelegd, maar meer binnenwaarts, waardoor 100 gemeten land buitendijks kwam te liggen dat dus verloren was. Hetzelfde systeem, dat men na de inundatie van Walche ren in 1944 bij het herstel van de dij- ken heeft toegepast. Ik zal verder niet noemen de polders die op de verschillende eilanden onder water liepen, waarvan sommige weer spoedig droog waren. In Zeeuwsch- Vlaanderen waren het 20.000 gemeten Hier verdronken 21 mensen en werd een schade aan dijken en sluizen aangericht van een half miljoen gulden. Wel wil ik er nog op wijzen, dat dui zenden guldens ingezameld werden om de slachtoffers te helpen. Ook werden ze voorzien van brandhout, turf, vlees, aardappelen, bonen, erwten, e.d., zodat in de ergste nood was voorzien. Ook ln die tijd was er dus medeleven, al kon het niet zo wfjd verbreid optreden al3 in onze eeuw, nu pers en radio een noodbericht binnen enkele uren over heel de wereld bekend maken. L. v. W. goed, zijn: arbeidsloon bij aangesproken. OVEZANDE Collecte. De collecte voor de Inwendige Zending in de Ned. Herv. kerk heeft opgebracht ƒ42.60. OOST- EN WEST-SOUBURG A.R. kiesvereniging. Vrijdag heeft de A.R. kiesvereniging „Luctor et Emergo" een vergadering belegd in het muziek- lokaal. Aan de orde kwamen o.m.: be spreking candidatenlijst Prov. Staten en vaststelling reglement en een politiek overzicht. Uitvoering „Zuidwesters". Zaterdag avond heeft de Souburgse Christelijke Sportvereniging „Zuidwesters" afdeling gymnastiek haar jaarlijkse uitvoering ge geven. Deze werd gehouden in „De Zwaan". De voorzitter de heer A. Koud- ijzer opende de avond. Het programma werd in een vlot tempo afgewerkt onder leiding van mej. N. Joosse en mej. N. Aarnoutse. Het geheel getuigde van een goede training. Vooral de kleuters waren zeer goed. De finale van de dames was ook best verzorgd. Een mooi stuk werk van S.G.S. „Zuidwesters". ZOUTELANDE Ambtsdrager. Gekozen tot diaken in de Herv. gemeente de heer Jac. Koppe- jan Jzn. Aantal baden. In de maand december zijn in het gemeentelijk badlokaal 460 baden genomen. Ambtsdragers. In de Herv. gemeente zijn herkozen tot ouderling de heren S. Roelse en M. Steijn en tot diaken de heren P. de Voogd en A. W. Louws. Raad. Donderdagavond 9 januari a.s. te half acht koft de gemeenteraad in open bare vergadering bijeen. Behalve inge komen stukken en mededelingen staat wederom op de agenda: de gemeentelijke grenswijzigingen en herindeling gemeen ten. 0 Het centrale observatorium van Tokio meldt dat er vrijdag in de Japanse ste den Jonako en Kagosjima (eiland Kioes- jioe) radio-actieve regen is gevallen. Volgens Japanse geleerden kunnen de radioactieve deeltjes in het regenwater een aanwijzing zijn dat er kortgeleden kernproeven -n Siberië zijn genomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3