Groot-Vlissingen: structuurplan voor stad met 80.000 inwoners Permanente tentoonstelling „Scheppend Ambacht"? van Storm richtte weinig schade aan in Zeeland Nationale vogelexpositie te Goes ook op televisie ZEEUWS! ZEVENTIEN NIEUWE WONINGEN IN GOES NOG ALTIJD LEEG... Centraalstation, vliegveld en helicopterterrein voor Zeeland stelt onderzoek in ars ZEEUWSCH DAGBLAD Mogelijkheid vaste oeververbinding Tweede veerboot in mei f 5000,' voor versiering Reeds bijna 700 inzendingen Geringe groei inwonertal van Gemeente Goes OOK MOGELIJK IN ZEELAND? Reeds anderhalf jaar...! Lijst met ca. 800 liefhebbers, maar Artemis Dinsdag 7 januari 1958 Pagina f Bij de voorbereiding van het zgn. plan „Paauwenburg", het uit breidingsplan der gemeente Vlissingen voor dat deel van Koudekerke, waarvan verwacht mocht worden, dat het bij Vlissingen zou worden Sevoegd, is gebleken, dat het noodzakelijk was, inzicht te verkrijgen de vraag, hoe dit plan later zou passen in de toekomstige ontwik keling van de stad Vlissingen. Mede doordat een versnelde ontwikkeling op het gebied van in dustrie en havenbedrijf voor de bestaande stad Vlissingen te ver wachten is en voorts aangenomen mag worden, dat in het Zuid-Sloe binnen afzienbare tijd een nieuw centrum van bedrijvigheid zal ont staan, achtte het gemeentebestuur van Vlissingen het ontwerpen van een „structuurplan" op zijn plaats. In de toekomst kan met een der gelijk structuurplan rekening worden gehouden, zodat de zekerheid Verkregen wordt, dat partiële plannen van stadsuitbreiding passen in één grote aantrekkelijke woon- en werkstad. Een dergelijk structuur plan dient echter ook richtlijnen te geven voor de wenselijke ont sluiting van terreinen de functionele Indeling, de onderlinge samen hang der verschillende stadsgedeelten, ook ten aanzien van verderaf gelegen gedeelten van het Zuid-Sloe en de afbakening van het stads plan in zijn geheel. Het Stedebouwkundig Adviesbureau Schat Schut te Middelburg heeft nu in opdracht van b. en w. van Vlissingen een dergelijk structuurplan ontworpen, dat aan de gestelde eisen voldoet. Het is een bijzonder groots plan. Er ls rekening gehouden met een moge lijke bevolkingsgroei tot omstreeks 80.000 zielen, inclusief de bestaande bevolking van Oost- en West-Souburg «n Lammerenburg en het plan is zo danig opgezet, dat het zich voor uit voering in verschillende fasen leent. Bij het ontwerpen van dit structuur plan is niet gelet op de bestaande ge- tneente-grenzen of voorgestelde grens wijzigingen. Doch een mogelijke reali sering van dit grootse structuurplan, dat zich uitstrekt van de duinenrij, ?>ver Oost- en West-Souburg, Ritthem ot aan het Zuid-Sloe, is wel het in middels bekend geworden plan van minister Struijcken om tot samenvoe ging over te gaan van de gemeente Vlissingen, Oost- en West-Souburg en Ritthem tot één geheel. De grond-aanleiding tot het ont werpen van dit plan ligt wel in het feit, dat Vlissingen vrijwel niet meer over bouwgrond of industrieterreinen binnen haar bestaande grenzen be schikt. terwijl tevens dat een snellere groei van Vlissingen door Delta- en Drie-Eilandenplan te ver wachten is. Evenzo moet het groeiend lnzieht, dat in het centrum des lands niet onbeperkt kan worden voortge gaan met het centraliseren van indu striële- en havenbedrijven, voor het Westersehelde-bekken en met name voor Vlissingen gunstige gevolgen hebben. En ten slotte bieden de bij de Rijks Waterstaat in studie zijnde plannen voor de afsluiting van het Zuid-Sloe ongedachte mogelijkheden voor uitbreiding van de bestaande in dustriële- en havenbedrijven en voor de vestiging van nieuwe, dergelijke be drijven. Het ontworpen structuurplan voor Vlissingen beslaat een gebied, dat Tuimte biedt voor de verdere aanleg Van havens en van haven- en Indu strieterreinen ter oppervlakte van ca. 1.030 hectare. Hieronder valt het ge bied ten oosten van de Buitenhaven, froot 230 hectare, waardoor het dorp Ritthem geheel in dit nieuwe indu striegebied zal vallen en het gebied Van het Zuid-Sloe, groot 800 ha. Voor nieuw te bouwen woonwijken (terreinen voor bijzondere voorzienin gen en groenstroken niet meegere- Z.L.M.'Suikerbietendag op 24 jan. tc Goes Door de bedrijfsstudiegroepen Oost en West-Zuid-Beveland, Noord-Beve- Jand en Walcheren zal op 24 jan. a.s. In de Prins van Oranje te Goes een Suikerbietendag worden georgani seerd. De gehele teelt en de rentabiliteit zullen hierbij aan de orde komen. De heren ir. W. Kakebeeke, ir. J. Jorrits- ma, ir. P. W. Bakker Arkema en ir. C. M. Hupkes zullen elk een bepaald ge deelte inleiden waarna door dr. ir. C. W. C. van Beekom een samenvatting zal worden gegeven. Hoewel de verdere bouw van de tweede Provinciale veerboot enige be lemmering heeft ondervonden, die niet was te voorzien, mag, naar wij uit de mond van de Commissarisc der Konin gin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot vernamen, verwacht worden, dat de proefvaart, overeenkomstig de plan nen, in mei zal plaats hebben. Van de minister van verkeer en wa terstaat is inmiddels bericht ontvan gen, dat voor de versiering van de boot met kunstwerken een bedrag van f 5000 besteed mag worden. Het is nog niet bekend, of deze versiering zal be staan uit wandschildering, gebrand schilderde vensters, of iets anders. Ook is nog geen contact opgenomen met kunstenaars. Maar al zal chauvinis me niet de beslissende rol spelen verwacht mag worden, dat aan Zeeuw se kunstenaars hier een goede kans zal worden geboden. kend) werd een oppervlakte van 835 hectare bestemd. Het plan Paauwen burg neemt hiervan 130 hectare in, het plan Lammerenburg 100 ha, een uit breiding van West-Souburg van 55 ha en een uitbreiding van Oost-Souburg met 50 ha. Het gehele door het plan omvatte gebied, dat nu huisvesting biedt aan 38.00» personen zal, wanneer de ontworpen woonwijken tot stand zijn gekomen, huisvesting bieden aan ong. 80.000 personen. Tussen „Lammerenburg" en West- Souburg werd een gebied van 30 hec tare geprojecteerd, bestemd voor bij zondere voorzieningen, zoals scholen sluitend op de bestaande bebouwing en liggend aan het kanaal, werd voor bijzondere doeleinden een gebied be stemd, groot 8 hectare. Het ligt in de bedoeling, dat op deze plaats het Cen traal Station van Vlissingen komt te liggen. Het bestaande station aan de Buitenhaven blijft gehandhaafd, doch nader overleg moet nog met de Ne derlandse Spoorwegen plaats vinden. Drie nieuwe winkelcentra werden ontworpen (n.1. een in Vlissingen, om sloten door Scheldestraat, Badhuis straat, Glacisstraat en P. Krugerstraat, een winkelcentrum tussen Paauwen burg en Lammerenburg en een win kelcentrum in West-Souburg). Het industriegebied bij Ritthem, groot 230 hectare, zal aan de noord zijde ontsloten worden door een hoofd- verkeer-as, die de woonstad met de werkstad verbindt. Deze hoofdver keersweg zal beginnen bij Westduin, loopt langs de zuidgrens van Paau wenburg en Lammerenburg, kruist 't Kanaal door Walcheren ter hoogte van het ontworpen nieuwe Centraal Sta tion (tussen de bestaande PZEM-cen- trale en de Souburg se brug), gaat langs het zuiden van Oost-Souburg, langs het noorden van Ritthem en zo rechtstreeks naar het Zuid-Sloe. Bo vendien streeft Rijkswaterstaat ernaar, om zo spoedig mogelijk te komen tot de aanleg van de nieuwe rijksweg Buitenhaven-Nieuwland, zodat ook deze hoofdweg ter ontsluiting en ver binding zal bijdragen. Het kruisen van de hoofdweg West- duin-Zuid-Sloe met het kanaal zal óf geschieden door een tunnel óf door een brug. verbinding met Zeeuwsch-Vlaanderen heeft men rekening gehouden met de mogelijkheid, dat deze vaste verbin ding via Vlissingen zal lopen, zodat bij het krekengebied van Ritthem een strook werd opengehouden, die even tueel bestemd kan worden voor de aanleg van afrijhellingen. In het structuur-plan werd het In het streekplan Walcheren opgenomen vliegveld bij Ritthem gehandhaafd, terwijl er een mogelijkheid blijft be staan, dat een helicopterveld bij West- Souburg kan worden aangelegd. Niet alleen heeft het structuurplan zich bezig gehouden met industrie terreinen voor grote havens etc. Opge nomen is ook het plan der binnenha vens, die nu werden teruggebracht tot twee en komen te liggen in een gebied van 20 hectare, gelegen tussen het Kanaal door Walcheren en de Be graafplaats, het gebied waardoorheen nu nog de nieuwe Vlissingse weg van Keersluis tot Souburg loopt De bin nenscheepvaart en de beurtdiensten krijgen dan een zo gunstig mogelijke ligging ten opzichte van het stads centrum. Tussen de ontworpen nieuwbouw, die als een ring rond de bestaande be bouwing zal liggen en geheel West- en Oost-Sonburg in zich zal opnemen, werd een groenstrook ontworpen, waarin zowel voor. passieve als aktie- ve rekreatie ruimte is te vinden. B. en W. van Vlissingen hebben dit structuurplan voorgelegd aan en be sproken met de college's van. Oost- en West-Souburg, Koudekerke en Rit them. Volgende week maandag zal de Ten aanzien van een vaste oever- raad zich hierover moeten uitspreken. De gistermiddag vrij plotseliig op- rgestoken west-zuid-westenwind, die 'n e.d. Ten zuiden van Clost-Souburg, aan-sterkte bereikte van windkracht ze- Zoals wij reeds eerder berichtten (Z.D. van 4 jan. j.l., gaat Goes zeer binnenkort een enorme primeur beleven: op 16, 17 en 18 januari a.s. zal voor het eerst in de geschiedenis de grote nationale bonds- tentoonstelling voor inlandse vogels, kleur- en zangkanaries, exoten, papegaaiachtigen en bastaarden worden gehouden. Deze expositie, welke wordt ver zorgd door de nog jonge, maar van activiteit bruisende vereniging „De Vogelvrienden" te Goes, zal door nie mand minder dan de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot worden geopend. En, indien onverwachte omstan digheden geen spaak in het wiel zullen steken zal deze opening ook worden bijgewoond door een te levisiestaf van de Ned. Televisie Stichting, die aan deze nationale ge beurtenis veel waarde hecht en op namen voor het journaal zal maken. Zoals valt te begrijpen zijn de Goese vogelliefhebbers en in het bijzon der het bestuur, met de secretaris, de heer J. Stadhouders als stuwende kracht bijzonder trots, dat zij deze tentoonstelling mogen en kunnen ver zorgen. Dc inzendingen Het aantal Inzendingen overtreft momenteel al de stoutste verwachtin gen, daar het getal 700 bijna is gena derd. Uit alle hoeken van het land zijn inschrijvingsformulieren binnengeko men; zoals uit Harlingen, Sneek, De venter, Roermond, Den Helder. Zo zullen er zo'n 250 kleurkanari.es, 150 zangkanaries, 150 tropische vogels en nog diverse soorten fraaie exemplaren te bezichtigen zijn. Zelfs uit België is van een lid, dat bij de Nederlandse bond is aangesloten, een buitengewoon fraaie collectie toegezegd (o.a. toe- kan's). Ook een show Naast deze expositie, die zoals ge bruikelijk in de zalen Krijger zal wor den gehouden, en waarvoor vele ere prijzen beschikbaar zijn, zal ook een grootse show op touv? worden gezet. Honderden soorten vogels zullen er te bezichtigen zijn. Het geheel zal wor den opgeluisterd met bloemen en planten,terwijl landschappen en vij vers het geheel zullen completeren. Het is dan ook geen wonder, dat de verwachtingen ook wat het aantal bezoekers uit en van buiten de pro vincie betreft hoog gespannen zijn. Wij hebben de stellige verzekering, dat „De Vogelvrienden" op organisa tiegebied hun mannetje kunnen staan" zo schreef de bondsvoorzitter, de heer J. H. Noordzjj uit Alphen aan de Rijn, in het hondsblad. „Ik zal zeker van de party zijn". ven, heeft niet veel schade aangericht aan de dijken en duinen in Zeeland. De nijlondam in de Pluimpot liep geen ogenblik gevaar. Het werk is daar inmiddels zover gevorderd dat er voor en achter de nijlondam een zanddam is opgespoten, zodat de sterk- belangrijk is vergroot. De werkput.bij Kats liep eveneens geen gevaar en hier werd zoveel ver trouwen in de opgeworpen ringdijk gesteld, dat het instellen van een wachtpost des nachts overbodig werd geacht. OP DRIFT Een 35 meter lange lichter van het aannemingsbedrijf, dat werkzaam heden verricht voor de nieuwe veer haven van Breskens is gisteravond omstreeks half tien losgeslagen en op drift geraakt. De vrijwel onverlichte bak, die de Westerschelde op dreef, was een groot gevaar voor de scheep vaart, die via Radio-Scheveningen op de hoogte werd gesteld. Een half uur later wist een sleepboot de hak weer vast te maken en op te brengen naar de werkhaven hij Breskens. Het inwonertal van de gemeente Goes is in 1957 met slechts 89 geste gen en bedroeg op 1 januari j.l. 14.442 tegen 14.353 op 1 januari van het vorige jaar. Opmerkelijk is dat in 1957 meer mensen uit Goes vertrokken dan zich in deze stad vestigden. Uit Goes ver trokken 945 personen, terwijl er zich 842 vestigden. Dat niettemin toch het inwonertal steeg is een gevolg van het aantal geboorten (294), dat groter is dan de vermindering door overlijden (102). Tegenover de ver meerdering door geboorten en vesti gingen, in totaal 1136, staat een ver mindering door overlijden en vertrek van in totaal 1047. De laatste tijd blijkt er steeds meer belangstelling te komen voor de scheppende ambachten, zoals pottenbakken, sier- en edelsmeden, handweven, meubelmaken, ivoor- en leerbewerking, houtsnijden, ver vaardigen van handbedrukte stoffen, gebrandschilderd glas enz. Dit moet van aanzienlijke betekenis voor de samenleving worden geacht, zowel in cultureel, sociaal als in economisch opzicht. Met dit laatste voor ogen heeft de heer A. Korstanje, Rijksmidden- standsconsulent voor Zeeland contact opgenomen met het Centraal Orgaan voor het Scheppend Ambacht, gevestigd te Delft, om even tuele mogelijkheden in dit verband voor Zeeland te kunnen nagaan. Hierbij is komen vast te staan, dat er in verschillende provincies regio nale verenigingen van bovenge noemd orgaan zijn opgericht. Het hoofddoel van deze verenigingen is permanente tentoonstellingen moge lijk te maken, waar de beoefenaars van het edelambacht in de gelegen heid worden gesteld hun creatief vermogen te tonen, en tegelijkertijd hun werk exploitabel te maken. Te- durend de gelegenheid de prestaties van genoemde kunstenaars in ogen- sehouw te nemen en te beoordelen. Grote belangstelling Deze tentoonstellingen plegen gratis toegankelijk te zijn en in Delft, Leeu- versum zijn deze exposities reeds in gericht, die aldaar een grote belang stelling genieten. Ook scholieren van middelbare onderwijsinstellingen be zoeken periodiek zowel in collectief verband als individueel, deze manifes taties, waardoor inzicht inzake werke lijke kunstuitingen kan worden bijge bracht en onderscheidingsvermogen op dit gebied wordt verkregen. De heer Korstanje heeft het Cen traal Orgaan toegezegd een onder zoek in te stellen naar de bestaans mogelijkheid van een dergelijke ex positie in Zeeland. Gezien de omstandigheid, dat in an dere plaatsen deze tentoonstelling ook veelvuldig door toeristen worden be zocht, ligt het voor de hand, dat Zee land als toeristenoord hier eigenlijk niet achter kan blijven. Het buitenland heeft zelfs door mid del van deze tentoonstellingen ver schillende orders bij Nederlandse kunstenaars geplaatst, hetgeen in zo verre belangrijk is, dat het Nederlands kunstprodukt aldaar bekendheid gaat genieten, terwijl tevens een nieuwe, zij het nog een kleine, deviezenbron kon worden aangeboord. ZEVENTIEN NIEUWE middenstandswoningen in Goes-Oosl zijn voor de tweede maal een nieuw jaar ingetreden zonder ooit een meubelstuk, laat staan een bewoner te hebben „gezien". Die zeventien nieuwe woningen in de M. D. de Grootstraat staan daar nu al vanaf september 1956 op bewoners te wachten.. „Asjemenou", zullen lezers in Vlissingen, Middelburg of Zierik- zee uitroepen, „hebben ze in Goes de woningnood dan al opge lost Zegt u dat maar niet hardop, als u door de Goese straatjes loopt te winkelen. Want dan kon het best gebeuren, dat een trouwlustig paar tje u in de haren vliegt of dat een door de inwonmgmisère gekwelde huismoeder eens een hartig woordje met u wil spreken. Goes telt, pak weg, 3500 it 4000 woningen. Maar op het stadhuis ligt een lijst met een kleine achthon derd namen en achter zeker da helft van. 800 namen gaan kleine en grote tragedies schuil. Van inwo- ningsgevallen, waar het dagelijks slaande ruzie is en de vrouwen 's avonds in tranen uitbarsten als da echtgenoot thuiskomt, vanwege „dat nare mens van hieronder". Van kinderrijke gezinnen die zich moeten behelpen met lekkende hok ken van slaapkamers. Van verloof de paartjes, die nu al zoveel jaar op de wachtlijst staan, maar wier beurt nimmer schijnt te komen. Van die 800 woningzoekenden, zoals zij heel gemoedelijk te boek staan, zijn er bijna 200 „urgente" gevallen. Gevallen, die week-in- week-uit om een oplossing schreeu wen. „AANFLUITING" En die zeventien nieuwe wonin gen dan, die nu al anderhalf jaar leeg staan? Ja, daar zit men mee. Niet alleen al die woningzoekenden maar ook ons gemeentebestuur en niet in de laatste plaats de betreffende bouwonderneming. „Is het geen aanfluiting?" schreef een trouwlustige jongeman mij deze week. En omdat hij een van honderden in Goes en omge ving is, die zich geregeld ergeren aan „De straat zonder mensen" en zich afvragen is-daar-nou-echt-niks aan-te-doen?, daarom is Artemis zich eens wat gaan verdiepen in die trieste affaire. Want dat het een trieste zaak is, dat staat vast. „Deze woningen zijn te koop" staat er op een levensgroot bord geschilderd (zie foto), maar na an derhalf jaar heeft Brederode's Bouwbedrijf uit Utrecht nog maar zeven van de 24 zgn. „midden standswoningen" van de hand kun nen doen. „Te duur" zeggen de an dere liefhebbers, van wie er nog geregeld vooral tijdens het weekend in de M. D. de Groot straat verschijnen om hun neuzen tegen de smeriggeworden ruiten te drukken en zich te vergapen aan de lege kamers. „Het is een schandaal", zeiden de Goesenaars, „waarom worden die huizen dan niet gevorderd?" Welnu, daar is allang sprake van geweest, geachte lezers. Een jaar geleden heeft de huisvestingscom missie daar al op aangedrongen en toen begon het gemeentebestuur zijn voelhorens ook al uit te steken. VORDERING Het Bouwbedrijf voelde weinig voor vordering. Uiteraard, een aan nemer bouwt en verkoopt; woning- verhuur is een andere zaak. „Maar goed," sprak de fa. B.B.B., „als de gemeente inderdaad tot vordering zal overgaan, dan zullen de wonin gen een huurprijs van f140,per maand moeten doen En toen b. en w. van Goes eens onder de 800 woningzoekenden ging informeren, wie een dergelijke huurprijs wilde betalen, toen kwa men er geen liefhebbers. Met veel moeite werden er tenslotte vijf en een jaar later nog twee verkocht. Maar die overige zeventien huizen bleven leeg en wanneer de prijs niet daalt zal, als u het mij vraagt, dat misschien nog vele maanden zo blijven. De gemeente Goes bouwt mo menteel zelf zestig middenstands woningen, die een huur van f95,— per maand vragen. In april zullen dfe gereed zijn, maar nog steeds heeft men niet voldoende gegadig den. De laatste berichten zijn ge lukkig wat gunstiger (voor 50 zijn al gegadigden), maar als Goes in april de zestig haalt, dan knijpt de gemeenteraad de handen Ineen van blijdschap. Waar is hier de „Straat der lege huizen"??..,^ VRAGEN Maar goed, Goes en de aannemer, u en ik, wij allemaal zitten met dia zeventien lege woningen in onza maag. Maar bedenkt u wel, ook u die boze brieven hebt geschreven over „die afzetter van een aanne mer" de grootste strop is voor het bouwbedrijf. Ja, ingeval van vordering had de firnja al ruim f 40.000,aan huur kunnen ont vangen in al die maanden. Zo mag je het natuurlijk niet stellen, maar als we de afschrijving nu eens op 5 rekenen, dan hebben de wonin gen al zo'n f20.000,aan waarde ingeboet. En wat zou volgens u zo'n bouwbedrijf moeten doen? De verkoopprijs verlagen? En wat zou dat betekenen voor al die andere woningen, die het be drijf elders in ons land bouwt? O, zeg dat wel. Als u begrijpt wat ik bedoel. Ik zou alleen een. paar (dom me) vraagjes willen stellen. En wel deze: Voor de bouw van deze wo ningen heeft het rijk steun ver leend. Een deel van het huis, al is het misschien maar voor an derhalve steen, is dus gebouwd van onze centen. Wat doen „wij" en daarmee bedoel iki wat zegt het rijk in dezen? Voor de bouw van deze wo ningen heeft de gemeente Goes een flinke hap van haar bouw volume gegeven. De Goese naars hebben recht op dat vo lume, ook op die 17 lege wo ningen. Wat doet de gemeente?i „De huur moet f 140,— be dragen", zegt het bouwbedrijf. Heeft de minister zijn goedkeu ring daaraan gehecht? Of is er nog nimmer naar geïnformeerd, noch via de Huuradviescommis sie, noch via een rechtstreeks request aan de minister? Export mosselconserven De export van mosselconserven be droeg in de eerste tien maanden van 1957 in totaal 1,1 miljoen kg voor een bedrag van f2.850.000. (Vorig jaar 0,8 miljoen kg voor f 1.400.000,België en West-Afrika waren de grootste af nemers. 0 Frankrijk zal in de e.v. maanden kleine Zeeuwse zaaioesters invoeren. De laatste jaren is in Frankrijk weinig oesterbrood gevallen. RILLAND-BATH Oudste inwoner verjaarde. De oud ste inwoner van Rilland-Bath, de heer A. Magielse, vierde zaterdag zijn 99e verjaardag. Velen kwamen de krasse oude baas feliciteren. N.- EN ST.-JOOSLAND Burgerlijke stand. Geboren: zoon van J. FUpseGeldof; zoon van K. N. Weer- heijmBoogert; dochter van M. G. CrucqBlok. Gehuwd: J. Joosse, 25 j. en J. Anthau- nisse, 24 j.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2