Oorlog op het oude fort Rammekens Meisjesjurkje BUISMAN Christelijke „levensscholen" vangen fabriekskinderen op Men heeft de mond vol Eindhoven - voorbeeld voor overig Nederland J ongerenconf erende ,Door de Eeuwen Trouw' raó DOOR DE WERELD Maandag 6 januari 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Ingezonden Meded. (adv.) van koffie die pas lékker smaakt met BUISMAN. Extra fijne smaak en geur en boven dien besparing op dure koffie. ér Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet een beetje Buisman wonderen. Pi (Van een onzer verslaggeefsters) Jan is vijftien jaar. Elke morgen verdwijnt hij in de grote fabriek, waar hij uren achter elkaar hetzelfde, geestdodende werk moet doen. Hij is de jongste van de afdeling en de gesprekken, die daar gevoerd worden, zijn lang niet altijd geschikt voor zijn nog amper droge jongensoren. 's Avonds slentert hij met zijn vriendjes over straat, houdt gesprekken over voetbal en gaat naar de bioscoop, die meestal films vertoont over stoere revolverhelden en half blote juffrouwen, 's Zondagsmorgens ligt Jan lang in bed. 's Middags gaat hij voetballen en 's avonds gaat hij uit louter verveling maar weer naar de bioscoop. Zo is het leven van Jan en zo is het leven van talloze andere jongens, die, na dat ze van de lagere school afkomen, In de grote massa van de fabrieken verdwij nen. Maar Jan woont in Eindhoven en op een dag krijgt hij een grappig vouwblad in handen, een foldertje van de enige Protestants-Christelijke levensschool voor jongens in Nederland: „Het Anker". Er staan foto's in van jongens, die lezen, van jongens, die knutselen en van jon gens, die zo maar een beetje met elkaar praten. „Ga eens naar je baas en vraag of je hier ook één dag in de week naar toe magen anders kom je maar eens bij ons praten. We willen jou graag hel pen!!" leest Jan. Mmm, dat ziet er niet gek uit, het lijkt integendeel bijzonder aantrekkelijk, om de fabriek eens een dag te ruilen voor een moderne, lichte school Jan wordt één van de leerlingen, als de nieuwe cursus begint. En al gauw is de dinsdag in „Het Anker" voor hem de plezierigste dag van de week. Niet alleen om de mooie boeken, die er op de plan ken staan, niet om de sportuurtjes en niet om de leuke dingen, die hij er leert maken, maar ook om de gesprekken met de andere jongens en met de leider. Tot zijn grote verbazing merkt Jan, dat poli tiek, geloof en krantenberichten dingen zijn, waar je net zo lang over kunt pra ten, als over een interlandvoetbalwed- strijd en eerlijk gezegd ontdekt hij ook ttu pas, dat dit niet alleen onderwerpen zijn voor ernstige en gewichtige volwas genen. Vragen heeft Jan genoeg. Hij denkt veel na en hij is het lang niet altijd over al mee eens. Maar de leider, meneer Kosten, is altijd bereid om hem antwoord te geven, om dieper op het een of ander probleem in te gaan en om met hem te praten. Via Het Anker hoort Jan van „De Hei kant", een vakantieoord van de Protes tants-Christelijke Stichting Vorming Be- drijfsjeugd, dat midden in de bossen ligt, even buiten Eindhoven, Jan brengt er weekenden en vakanties door, hij be klimt het kraaiennest, helpt met het eten koken, slingert enthousiast aan de enige pomp, die De Heikant rijk is, geniet van de speurtochten, het kampvuur en van de gezellige avonden in de grote barak. Zijn leven krijgt steeds meer afwisse ling, want hfl is ook een trouw bezoeker geworden van alle voorstellingen, films en concerten uit de culturele cyclus, die onder auspiciën staat van de Commissie Vrije-Tijdsbesteding van de Stichting. Hij is kranten gaan lezen. Hij loopt op een zondag eens aarzelend een kerk binnen. De gewone doordeweekse en zondagse bioscoopbezoekjes schieten er steeds va ker bij in en het werk op de fabriek lijkt lang niet meer zo saai als eerst, nu hij weet, hoe het bedrijf precies in elkaar zit, en hoe de sociale en maatschappelijke achtergronden zijn. Groei Driekwart van de Eindhovense bevol king is rooms-kathollek en de helft van alle inwoners is beneden de één-en- twintig jaar. Toen de heer J. Kosten zich in deze stad van grote fabrieken als se cretaris van de Christelijke Bedrijfsgroe pen Centrale vooral met de jongeren ging bemoeien, hoefde hij dan ook niet naar werk te zoeken. Hij organiseerde met succes een zomerkamp voor fabrieksjon- gens. Om het contact, dat daar was ge legd, in stand te houden, opende hij in het najaar van 1950 een Instuif. De „In- stuivers" brachten zelf een deel van de zaalhuur bij elkaar door de verkoop van oud papier. De rooms-katholieken hadden toen al verschillende „levensscholen" in de licht stad. De heer Kosten kreeg waardevolle raadgevingen van hun jeugdleiders, die met dit werk al heel wat ervaring had den. Na een gesprek met de directeur van sociale zaken bij Philips, de heer J. G. Bavinck, werd er een Prot. Christelijke Stichting Vorming Bedrjjfsjeugd in het leven geroepen, de eerste in Nederland die het Prot. Christelijke vormingswerk onder jongens op zich nam. In het be- De jongens van „Het Anker" hebben zelf een poppenkast gemaakt om er de Suezcrisis mee uit te beelden. Of deze knaap Nasser aan het verven is, weten we niet stuur van de stichting zijn alle Christe lijke jeugdorganisaties, de werknemers- en werkgeversorganisaties en het onder wijs vertegenwoordigd. „Het Anker", de levensschool van de stichting, is hypermodern. Jongens van 14 tot 17 jaar komen er één dag in de week, terwijl het bedrijf hun loon nor maal doorbetaalt. Zij leren er sport, handvaardigheid en algemene vorming op sociaal, geestelijk-zedelijk en cultureel gebied en zij houden zich druk bezig met „de dingen van de dag". „Wij maken onze jongens weerbaar", zegt de heer Kosten, „bij ons wordt hun persoonlijkheid gevormd, bij ons leren ze zelf nadenken en niet maar te doen, wat iedereen doet en te denken, wat iedereen denkt en wij proberen, hen aan te passen aan de bedrijfssfeer, waarin zij elke dag moeten werken, door iets meer te vertel len over de achtergronden van dat be drijf". „Het Anker" is niet alleen een protes tants eiland in een overwegend rooms- katholieke stad, maar de school heeft ook een belangrijke evangeliserende taak: ongeveer een derde van de leerlingen is buitenkerkelijk, terwijl er bij de anderen veel zijn, die nog wel gedoopt, maar die verder „nergens meer aan doen". Ook voor meisjes Voor meisjes zijn er al twee Christelij ke levensscholen, n.l. te Utrecht en Hui zen (N.H.), terwijl er nog een in voorbe reiding is in Delft. De school In Utrecht gaat ook uit van een stichting, maar de opzet is toch weer anders dan die va n de levensschool voor jongens in Eindhoven. Naast meisjes uit fabrieken, komen hier n.l. ook één dag in de week meisjes, die bij de Spoorwegen op kantoor werken, kapsters, meisjes uit de huishouding en winkelmeisjes van vijftien tot een-en twintig jaar. Natuurlijk is het programma ook spe ciaal op vrouwen afgestemd: koken, naai en, kinderverzorging, medische voorlich ting, maatschappijleer en algemene vor ming, het zijn allemaal vakken, die voor al voor de fabrieksmeisjes erg belangrijk zijn. De meeste van hen tronwen name lijk zo snel mogelijk en het gebeurt vaak, dat ze dan nog nooit een naald in hun vingers hebben gehad en dat ze nog nooit een aardappel hebben geschild, Iaat staan, dat ze koken kunnen! De meisjes worden hier echter niet al leen voorbereid op hun toekomstige taak als huismoeder, zij krijgen ook een gro tere algemene ontwikkeling. Op het les rooster staat o.a. als vak „sociale en cul turele stromingen". Maar het leukst vin den de meisjes zelf de „vrije uren", de uren, waarin een lezing wordt gehonden over een onderwerp, dat zij zelf mogen kiezen. Lang niet alle meisjes komen uit Christelijke gezinnen. De Bijbelverhalen worden dan ook op een eenvoudige ma nier verteld. De lessen worden gegeven door lerares sen van de gewone nijverheidsschool. Heel belangrijk Is echter de taak van de leidsters, die de contacten moeten leggen tussen de fabrieken en de school, die een soort vraagbaak voor de meisjes zijn, die de ouders opzoeken en die het club- en vakantiewerk organiseren. Want ook in Utrecht wordt alles ge daan, om de bedrijfsjeugd een meer zin volle vrije-tijdsbesteding te geven: de vormingsschool heeft een gezellig club huis, waar zowel leerlingen als niet-leer- lingen zo maar mogen binnenvallen, waar rock 'n roll-platen worden afgewisseld met klassieke meesterwerken, waar wordt gehandwerkt, gepraat en gelezen. Vaak ook gaan de meisjes samen een weekend uit naar een conferentieoord in de buurt. Leuke taken Op school leren de meisjes ook allerlei dingen, die ze in, het dagelijks leven moeten weten. De leidster deelt dan „ta ken" uit, b.v.: vul een postwissel in schrijf een brief vertel wat deze vreemde woorden betekenen leg uit, waar die en die verkeersborden voor die nen wat moet je allemaal doen, als je een goede gastvrouw wilt zijn vertel lets over sociale verzekeringen, enz. De meisjes mogen er dan over schrijven en zij maken vaak hele plakboeken, die zij illustreren met plaatjes en foto's uit kranten en foldertjes. Leuk en tegelijker tijd bijzonder nuttig werk! De echte schoolse sfeer, die deze „wer kende vrouwen" naar alle waarschijn lijkheid allerminst meer zou bevallen, is gelukkig ver te zoeken. Een gezellig bab beltje is beslist niet verboden. Banken en lessenaars zijn vervangen door gewo- De protestanten in Eindhoven en omgeving hebben het moei lijk. Ze zijn klein in aantal en hun steun wordt gevraagd voor vele zaken. Maar de Prot.-Chris- télijke Stichting Vorming Be drijfsjeugd heeft juist veel geld nodig, om haar moeilijke, doch dankbare taak te kunnen vervul len. Het recreatiekamp van de stichting „De Heikan?', heeft maar één pomp. Er moet nodig een water- en een elektriciteits leiding komen. Er zijn maar 24 bedden en dit aantal zou voor lopig ten minste verdubbeld moeten worden, om alle werken de jóngeren, die dat graag wil len, een weekend of een vakan tie in het kamp te kunnen laten doorbrengen. De stichting zelf heeft een basistekort van f 25.000, terwijl er voor de uitvoering van allerlei nieuwe plannen (w.o. de instelling van een eigen cultureel centrum en een jeugdbioscoop) nog eens een bedrag van f50.000 nodig is. De protestanten in Bra bant kunnen dit geld, hoe graag zij dat zouden willen, natuurlijk nooit alleen bij elkaar brengen. Daarom heeft de Stichting beslo ten, de hulp te vragen van heel Christelijk Nederland. Nu eens niet door middel van een loterij, een kijk-u-rijk-puzzle of een an dere gokactie, met radio's, auto's en televisietoestellen voor de winnaars, doch alleen maar door aan alle protestantse Nederlan ders te vragen, een gulden of meer te storten op girorekening 397321 van de Prot. Christelijke Stichting Vorming Bedrijfsjeugd, Hazeloop 20 te Eindhoven. Het bestuur is er namelijk van over tuigd, dat men ook wel goede re sultaten kan bereiken zonder lo terijen en zonder gokacties. Het vertrouwt, dat men voor een goed doel, als dit, ook wel geld wil offeren, zonder de kans, daar voor een auto terug te krijgen. En daarom durft het ook zulke grote toekomstplannen te ma ken. Wij hopen, dat dit optimis me en dit vertrouwen niet zullen worden beschaamdl De stichting „Door de eeuwen trouw" heeft vrijdag in Utrecht een jongerejiconferentie gehouden. Circa driehonderd jongeren uit het gehele land waren aanwezig om zich te ver diepen in de vrijheidsstrijd van de Zuid-Molukkers, zoals de directeur van het centraal bureau, de heer A. Th. C. Schiebergen, als doel van de conferentie aangaf. Het Tweede Kamerlid voor de K.V. P., mr. K. T. M. van Rijckevorsel, gaf een uiteenzetting waarom het naar zijn mening plicht is de bevolking van de Zuid-Molukken te steunen in haar vrijheidsstrijd. Hij betoogde dat het Nederlandse volk steeds innige gene genheid heeft ondervonden van de Ambonezen, die de andere volken in het voormalig Nederlands Indië steeds zijn voorgegaan in het verlenen van steun aan ons land bij de behartiging van de belangen der bevolking. Achtereenvolgens spraken op de conferentie nog de Zuid-Molukker ds. W. H. Tutuarima en prof. dr. J. A. v. Hamel, de voorzitter van de Neder landse vereniging voor internationaal recht. De conferentie werd eveneens toe gesproken door een vijftal jongeren van de stichting. Nieuwe Russische ambassadeur in Washington Goedingelichte Amerikaanse func tionarissen hebben in Washington ver klaard, dat de Verenigde Staten hun goedkeuring zullen hechten aan de be noeming van de vroegere Sowjet-am- bassadeur in India, Mensjikof, tot am bassadeur in Washington. Mensjikof zou Zaroebin opvolgen, die al sedert 1952 ambassadeur in de Amerikaanse hoofdstad is. Vier mannen, die bij een nederzet ting 300 kilometer van de Australische stad Perth meewerkten aan het blus sen van een bosbrand, zijn vrijdag door de vlammen omsingeld en levend verbrand, Koken is een van de vakken, waar de fabrieksmeisjes het meest van houden. Aan het eind van de les verorberen ze samen hun eigen kunstprodukten. ne stoelen en tafeltjes, met fleurige kleedjes erop. Aan het eind van de cur sus, die twee jaar duurt, hoeven de meis jes ook geen examen te doen. Ze krijgen allemaal het getuigschrift van het Natio nale Centrum Vorming Bedrijfsjeugd. Het allerbelangrijkste doel van de school is, zoals de naam het al aangeeft, de persoonlijkheidsvorming. Je kunt dit moeilijk in één speciaal vak onderbren gen, of overlaten aan één bepaalde lera res of leidster. De persoonlijkheidsvor ming wordt beïnvloed door de omgeving, door de leiding en door de manier waar op alle andere vakken worden behandeld. Het is zo jammer dat er in ons land nog maar vier levensscholen op positief- Christelijke grondslag bestaan, omdat hier juist een kans ligt, om de zo moei lijk met het gewone jeugdwerk te berei ken bedrijfsjeugd op te voeden en bij de groei naar de volwassenheid te helpen in een Christelijke sfeer en vanuit een Christelijke geest. Helaas komt protes tants Nederland op dit gebied bescha mend ver achteraan bij de rooms-katho- lieken, die een eigen centrum hebben voor dit vormingswerk en die ook al veel meer levensscholen hebben opgericht. Zo langzamerhand komen gelukkig meer en meer organisaties (o.a. het C.N.V.) en particulieren tot de overtuiging, dat hier nog een heel groot en heel belangrijk ter rein braak ligt. TOEN HET FORT RAMMEKENS pas gebouwd was, werd het on* neembaar geacht. Ik Zeeburg werd, gesticht door 's vijfden Kareis zuster En was in 't orelog van Spanje groot van kracht, zong De la Rue erover. Wel groot van kracht, maar toch niet onneem baar, zoals we in dit artikel zullen zien. In ons vorig stukje zijn we de geschiedenis wat vooruitgelopen, we gaan nu weer terug naar de eerste jaren van het fort. Ingezonden mededeling (adv.) Angst voor iedere hap eten met dat zuurbranden in 't verschiet. Rennies blussen 't tuur in 'n ommezien. Menigeen kan geen eten meer zien, alleen om de angst in 't vooruitzicht van die zuurbrand op de maag. Ren nies nemen - zo nodig bij voorbaat. De hevigste zuurbrand stilt al, op 't mo ment dat- 'n Rennies begint te smelten op de tong. Druppel voor druppel - met Uw eigen speeksel - komen de zuurbrand dovende ingrediënten in de maag en brengen 't maarzuurgehalte weer in balans. Wg pijn.... Veroverd door de Geuzen Vlissingen, Veere en heel Walcheren hadden zich in 1572 voor de Prins ver klaard. Alleen Middelburg was nog Spaansgezind. Om dat te veroveren, sloegen de Geu zen het beleg voor de stad. Deze stor menderhand veroveren ging niet. Daar om paste men het systeem van uithon geren toe. Niet zo gemakkelijk, omdat Middelburg door zijn haven nog steeds aanvoer kreeg. Als de Geuzen Ramme kens maar hadden, zouden ze de haven kunnen afsluiten. Enkele pogihgen, om het fort te ver overen waren al mislukt. Eind juli 1573 zou men het nog eens proberen, nu door list. De Geuzen trokken naar Arnemuiden (toen In Spaanse handen), schijnbaar met de bedoeling het te veroveren. Het was echter een afleidingsmanoeuvre. De krijgslist slaagde uitstekend. De Spaanse bevelhebber van Ram mekens kreeg bevel, met zoveel moge lijk manschappen het fort te verlaten en naar Arnemuiden te gaan, om het te helpen verdedigen. Er bleven slechts 70 man in het kasteel achter. Gevaar was er niet, dachten ze. Daarom werd bovendien een deel van hen in het veld gezonden om koren te snijden. Nu was voor de Geuzen het Juiste ogenblik gekomen om door te zetten. De meeste Spanjaarden ln het veld werden gedood. Slechts enkelen konden het fort bereiken. Dat werd nu van alle kanten ingesloten en zowel van de land- als van de zeezijde beschoten. Het schieten op de dikke muren haalde niet veel uit. Bovendien hadden de belegeraars niet genoeg ammunitie om een beleg langdurig te kunnen vol houden. Daarom ging men een gang onder de muur graven, met een mijn erin om die juist onder de ihuur te la ten ontploffen. Kwam er een bres in de muur, dan konden de Geuzen daardoor misschien in het kasteel komen. Tot een ontploffing is het niet geko men. De Spanjaarden verloren de moed. Ze zagen wel, dat het een verloren zaak was. Ook was er geen voldoende zorg voor de gewonden (de bevelhebber was aan de arm gewond, doordat de wond heler was meegetrokken naar Arnemui den. Vóór zich op het water zagen ze de geuzenschepen in actie, aan de land zijde maakte de vijand toebereidselen voor een aanval. Uit Middelburg was geen hulp te verwachten en daarom vroegen ze om onderhandelingen. Met als resultaat de overgave op 4 augustus 1573. Niet door gebrek aan voedsel of ammunitie. Er was nog genoeg kruit en aan kogels hadden ze op het kasteel evenmin gebrek. Ook was er nog wel voor drie maanden voedsel, zoals koren, vlees, wijn. Maar door gebrek aan moed en vertrouwen in de toekomst. Met goed en wapens mochten ze de vesting uittrekken naar Middelburg, dat zich een half jaar later ook overgaf. Engelsen in Rammekens In 1585 heeft Engeland ons een beet je geholpen met de zending van Lei eester. Als pand eiste het toen Vlissin gen, Den Briel en het fort Rammekens. LEEFTIJD ca. 4/5-6 en 8 jaar. LENGTE 4/5 jaar 50 cm. Materiaal: 300 gram Scheepjes Kompas kl. 1236; 50 gram Kompas kl. 1248. Naal den no. 2 en no. 2%. Haaknaald no. 2 en 4 knoopjes. 30 steken zijn 10 cm breed, 44 naalden zijn 10 cm hoog, gebreid op naalden no. 2% in tricotsteek. Rug. Op naalden no. 2% met grijs op zetten 180-190-200 steken en tricotsteek Cd.i. heen recht, terug averecht) breien. Is er 6-8-10 cm gebreid, aan weertzijden 1 st. minderen. Deze mindering elke 8sté naald herhalen tot er 160-166-172 st. over zijn. Hierop breien tot de totale lengte 28-34-40 cm is. Vervolgens 4n 1 naald minderen tot 105-113-125 st. ij met naal den no. 2 vastbreien in tricotsteek, na 2-244-3 cm weer overgaan op naalden no. 244. Doorbreien tot de totale hoogte 36-43-50 cm is, dan voor de armsgaten aan elke kant 1 x 5, 6 x elke 2de naald 1 st. - (1 x 6, 6 x 1) - (1 x 8, 7x 1) st. tot de totale hoogte 43-52-60 cm Is, dan de middelste 27-29-31 st afkanten en aan de halskant nog 1x3, 2x2, 8x1 st., bij 42-50-58 cm hoogte aan de zijkant 1 st. meerderen en dit na elke 2 cm herhalen tot er 3 x 1 st. gemeerderd is. Bij 47-55-63 cm hoogte aan het begin van elke naald voor de schouder 4 st. afkanten, dit 4 maal, voor de andere leeftijden 4 x 4 en 1 x 2, 5 x 4. Andere helft ta spiegelbeeld breien. Voorpand. Tot 24-29-34 cm hoogte het rokje op dezelfde wijze breien als van de rug. Hierna aan elke kant 10-12-14 st. op een draad rijgen, 2 naalden breien, en aan elke kant 20-22-24 st. afkanten, daarna achtereenvolgens aan elke kant nog 1 x 4, 1 x 2, 6 x 1 (1 x 4, 1 x 2, 8 x 1) - (1 x 4, 1 x 2, 10 x 1) st. afkanten. Is de hoogte 28-34-40 cm, 2 st. afkanten en de overige steken op een stekenhouder zetten. Nu geheel afzonderlijk voor de binnenzakjes 2 lapjes breien, elk 40-42-44 steken en 8-10-10 cm hoog. By het 1ste lapje aan het begin van de rechte naald 3 st. afkanten, de overige steken naast de 10 eerste rechte steken van de steken houder op de naald nemen. Over deze 47- 51-55 steken doorbreien tot de zynaad 28-34-40 cm hoog is (aantal toeren natel len op rugrokje). De minderingen in elke 8ste naald gaan door. Van het zakje 3 st. afkanten aan het begin van de aver, nld en de overige steken naast de steken van het middenstukje weer op de naald ne men. Hetzelfde in tegenovergestelde vorm doen met het andere zakje. Daarna alle steken o p de naald nemen en in 1 naald minderen tot 105-113-125 st. Het bovenstuk je hetzelfde breien als van de rug. De halsuitronding begint echter reeds by 4144-50-57 cm hoogte. De mid delste 23-25-27 st. afkanten en aan de halszijde nog 1 x 3, 3 x 2, 8 x 1 st. Mouwtje. Met naalden no. 2 en rode wol opzetten 50-54-58 steken en 444 cm in 2 st. recht, 2 st. averecht breien, met in de laatste naald meerderen tot 62-68- 74 steken. Overgaan op naalden no. 244 en met grys in tricotsteek verder breien. Aan het begin en einde van de 1ste naald 2 st. bijopzetten, totaal 66-72-78 st. Na elke 4 cm aan weerszijden 1 st. meerde ren tot er 72-80-88 st. zyn. Hierop breien tot de totale hoogte 31-34-37 cm is, dan aan het begin van elke naald 2 st. afkan ten tot er 32 st. over zyn, deze ineens af kanten. Pasje en zakrandjes. Voor het pasje met rode wol en naalden no. 2 opzetten 186-198-210 st. Deze steken als volgt ver delen: 48 st. voorstukje, 2 st. schouder, 86 st. rugstukje, 2 st. schouder, 48 st voor stukje. Andere leeftijden: 52 plus 2 plus 90 plus 2 plus 52 - 56 plus 2 plus 94 plus 2 plus 56. In de 5de en daarna elke 4de volgende naald aan weerszijden van de 2 schou dersteken 1 st. minderen, dit 8 x boven elkaar, er zyn dan 33 naalden gebreid en totaal 32 st. geminderd, over 154-166- 178 st. Is de totale hoogte 6-7-8 cm, dan als volgt breien: X 2 st. recht, 2 st. ave recht samen, van X af herhalen, aan het einde 2 st. recht. Doorbreien tot de totale hoogte 9-1044-11 cm is, dan alle steken afkanten, de averechte steken ook ave recht breien. Langs de sluitingszijde (rechts) breit men 3 knoopsgaten. Het 1ste na 2 cm van onder af, elk volgend 3 cm hoger. Voor 1 knoopsgat 2 st. recht, 2 st. aver., 2 st. afkanten, de afgekante steken in de vol gende naald weer byopzetten. Voor elk zakrandje opzetten 58-62-63 st. en 244 cm in 2 st. recht, 2 st. aver, breien, daarna op de bekende wyze af kanten. Voor het ceintuurtje met naalden no. 244 met grijs opzetten 13 st. en 1 st. recht, 1 st. averecht breien. Is de lengte 58-62- 63 cm (iets gerekt gemeten) dan in het midden van elke 2de naald 2 st. minde ren tot er 7 st. over zijn, deze vast af kanten. Aan dit uiteinde een lusje haken. Afwerken. Alle delen onder een voch tige doek persen, behalve de manchetten, zakrandjes en pasje. Naden met een stiksteek dichtnaaien, de zakjes zo onzichtbaar mogehjk tegen- zomen. De onderzode van het rokje om- haken met 3 toeren vasten, bij de 2de en 3de toer insteken in de achterste helft van de lus van de vorige steek. Naden aan de binnenzyde even bypersen. Knoopjes aanzetten. In de zijnaad in de taille een lusje maken voor het ophou den van de ceintuur. Een bewijs, dat het een belangrijk punt was. De eerste Engelse bevelhebber, te vens goeverneur van Vlissingen, waa Philips Sydney. Voor deze Engelse bezettingstroepen werd het volgend jaar in Vlissingen een kerk gebouwd. Michiel de Ruyter heeft ze in zijn kwajongenstijd ook wel door de straten van Vlissingen zien lopen. Het was in deze bezettingstijd, dat Prins Maurits van Rammexens naar da Vlaamse kust vertrok. Bijna 2000 sche pen (vissersboten en platte roeischui ten) lagen hier op de rede, die een le ger van 12.000 man voetvolk en 3000 ruiters met toebehoren naar de over kant moesten brengen. Up last van da Staten-Generaal moest hy immers Duinkerken gaan veroveren. Zover is hy niet gekomen: na de overwinning by Nieuwpoort is hij teruggekeerd (1600). In 1616 werd met de Engelse koning Jacobus I een overeenkomst gesloten, om de twee pandsteden en Rammekens af te lossen. Toen verlieten de Engel sen voor goed het oude kasteel. Hun nazaten zijn nog eens teruggeko men. Dat was in 1809 in de Franse tyd. Ze landden bij Vrouwenpolder, verover den Middelburg en rukten op naar Vlis singen. Bij Rammekens verwachtten ze grote tegenstand van de Franse bezet ting. Daarom stuurden ze er een ster ke troepenafdeling onder luitenant-ge neraal Fraser op af. Maar het viel erg mee: Rammekens was met 100 Franse soldaten maar zwak bezet. Toen de Engelsen een battery in stel ling brachten, om tot de aanval over te gaan, zagen de Fransen dat het nut teloos was zich te verdedigen. Ze gaven zich over, juist op dezelfde datum (4 augustus) als de eerste overgave van de Spanjaarden aan de Geuzen in 1573. Van hieruit en van de dijk werd Vlis singen beschoten, evenals van de vloot op de Schelde. Een ontzettend bombar dement, waarbij Vlissingen o.a. zyn mooi stadhuis verloor. Ik zal u niet vermoeien met de Jaar tallen waarop het fort Rammekens al lerlei andera diensten heeft bewezen. Het 'is staatsgevangenis, hospitaal ten behoeve van zieke manschappen van de op de rede liggende schepen, quaran- tainy en kruitmagazyn geweest. Station In 1867 werd het als vesting opge heven. Het Sloe was geen doorvaart meer; voor de Zeeuwse spoorweg was het af gedamd. Ook lag het niet meer aan het eind van de haven van Middelburg. De ze plaats had immers een nieuw haven kanaal naar Veere gekregen. Het fort had zijn bestemming verloren. De Duitsers hebben er in 1940 een zoeklicht op geplaatst en bunkers in de buurt laten bouwen. Toen op 7 oktober 1944 vlak by het fort de dyk werd ka pot gebombardeerd, moesten ze weg vluchten. Het oude fort is er nog. Wel lees ik in een oude „Gids door Walcheren" (1922) over „het thans gesloopte fort „Rammekens", maar die voorstelling 18 er glad naast. Wie Nederland's historie duideiyker wil verstaan, moet eens op een mooie middag naar die oude vesting gaan. L. v. W, De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. R. G. A. Höppener heeft gisteren mr. R. Hotke geïnstalleerd als hoofddirecteur van de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg. Een aantal televisiekijkers te Lon den heeft van de Britse commerciële televisie een knop aan hun toestel ge kregen, waarop zij kunnen drukken, indien zij het programma niet goed vinden. Als iemand op deze knop drukt, hoort men in de studio een ge luidssignaal. In de bergen van Aumale (Alge- rië) zijn vijf Mohammedanen verdron ken toen hun woning werd wegge spoeld door een bergstroom, die was ontstaan door de hevige regenbuien in dit gebied. Er zijn nu in totaal 21 men sen om het leven gekomen bij de over stromingen in Algerië. Het gerechtshof te Cairo heeft prinses Faiza, een zuster van 'ex-ko ning Faroek van Egypte, bij verstek veroordeeld tot één maand dwangar beid en een boete van 220.000 gulden wegens de invoer van goederen uit Groot-Brittannië in 1950, waarvoor zij geen vergunning had. De galavoorstelling ter gelegenheid van de opening van het operaseizoen gebroken worden, omdat de beroemde in Rome moest na de eerste akte af- zangeres Maria Callas, die de titelrol zong, haar stem „verloor". Het publiek mw. president Gronchi, kon naar huis gaan.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4