Bezorgdheid op Tholen over overschot van werkkrachten ZEEUWSE UU Eilandbewoners uitten talrijke waardevolle suggesties r -en cdré oo& m Donwe Egberts tabaie iPeNö d^NmdeAi t^oed woix^ m BAAYENS Chr. Ulo Olmenlaan wint dam-beker voor 3e maal OESTERGIDS OEFENDE „PRAKTIJK UIT TIJDENS SCHORSING EN WEER ZIJN 'T DE ZEEUWSE VROUWEN PRACHTIGE VOGELTENTOONSTELLING OPENHAR TIGE BESPREKING TE POOR TVLIET GEVIERD PAD aars Artemis Katerdag 4 Januari 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 „Wij moeten nu tot daden komen" Vrees en noodzaak Samenwerking Bijbelse boodschap Discussie Vorming De speciaalzaak voor uw Bril Ik mag toch praten, Edelachtbare* Geen licht Bromfiets-ster Slip? De weg terug De 38-jarige matroos E. C. S., zon der bekende woonplaats is dezer dagen ingesloten in het huis van bewaring te Middelburg, dat hy enkele dagen te voren had verlaten. Deze snelle terug keer had 8. te danken aan het feit, Tent verdiende aan plagende familieleden EN HEREN OP TAFEL Half januari in Goes der op dat bouw van industriehallen door diverse gemeenten gezamen lijk wellicht wenselijk is. Er is op Tholen plaats voor agrarische indu strie. HET ZAL NIET mogelijk zijn het probleem van het overschot van werkkrachten op het eiland Tholen in één avond op te lossen. Niette min zijn wij er van overtuigd, dat het van het grootste belang is, dat wij tonen een open oog voor het zgn. probleem Tholen te hebben en dat het noodzakelijk is niet te berusten in de huidige situatie. Er is op het eiland Tholen een groot overschot van arbeidskrachten; er is in de winter seizoenwerkloosheid, velen gaan in Brabant in de in dustrie werken, terwijl ook het aantal arbeiders, dat in de Rotterdamse havens werkt aanzienlijk is, aldus burgemeester W. J. van Doorn van Poortvliet, in de gisteravond in het Verenigingsgebouw te Poortvliet gehouden bijeenkomst waarin vele facetten van het probleem-Tholen Uitvoerig werden belicht. Voor de pauze werden hierover vijf korte in leidingen gehouden en daarna besprak een forum talrijke vragen. Dat er voor het wel en wee van Tholen onder de eilandbewoners gro te belangstelling bestaat toonde de grote opkomst op de gisteravond ge houden bijeenkomst, die onder voor- E" >rschap stond van de burgemees- van Poortvliet, de heer W. J. van m. Hü sprak er zijn bijzondere vreug de over uit, dat ook van de zijde van de provincie de gang van zaken op Tholen nauwlettend wordt gadegesla gen, hetgeen bleek uit de aanwezig heid van de heren Homstra en Turk stra van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk. De heer E. Ph. Nieuwkerk, direc teur van een enkele jaren geleden in Poortvliet opgerichte banketfabriek, wekte in een enthousiast betoog de aanwezigen afkomstig uit alle ze ven Thoolse gemeenten op als werk gevers mede te werken aan het schep pen van kansen voor uitbreiding van de werkgelegenheid en als werkne- jners bij te dragen tot het bevorderen Van een geest van eensgezindheid. ANDERE MOGELIJKHEDEN Burgemeester J. van den Bos van Sint Annaland noemde het zeer ver drietig, dat men tot op heden het pro bleem van het overschot van werk krachten niet heeft kunnen oplossen. Industrialisatie is voor velen het to verwoord, dat het probleem moet op lossen. De heer Van den Bos wilde echter de moeilijkheden daarvan niet onderschatten. Naast vestiging van in dustrie en uitbreiding van ambacht tot industrie zag spr. ook andere mo gelijkheden. In Kapelle wordt, aldus de burge meester van Sint Annaland, veel fruit geteeld. Is dit ook in Tholen mogelijk? Spr. meende deze vraag in eerste instantie natuurlijk is wetenschappelijk onderzoek noodza kelijk bevestigend te moeten be antwoorden. Van particuliere zijde moet men echter met initiatieven kom die door de overheid gesti muleerd moeten worden. De heer Van den Bos wees er ver- Het nieuwe jaar heeft op de grens van Axel en Zaamslag aan leiding gegeven tot een vrolijke noot, waarmee de overwinning in de strijd om het Steenovens padje gevierd werd op een wijze die o.i. rancune uitsluit. Over dit pad is de laatste tijd, zoals men weet, heel wat te doen geweest. De bewoners van de Steenovens, die deels in Zaam slag, deels In Axel wonen, heb ben er jarenlang gebruik van mo gen maken. Het is een sintelpad, dat dwars door de landerijen van de landbouwer C. de R. uit Zaam slag loopt. Zo'n „overpad" geeft soms moeilijkheden uit het oogpunt van eigendomsverhoudingen. We gaan ons daar nu niet in verdiepen, maar De R. heeft dat wel gedaan. Enige tpd geleden heeft hij zijn zeggenschap over dit pad wil- len doen blijken, door het aan te duiden als „voetpad", waardoor de Steenovenaren er niet meer per fiets over zouden kunnen rijden. Maar hij ging verder en wend de zich tot het gemeentebestuur van zijn woonplaats, dat hem toestemming gaf, het pad om te ploegen. Toen dat bekend werd, kwa men de Steenovenaren in verzet. Zij maakten de zaak aanhangig bij Gedeputeerde Staten. Tenslot te kwam de kwestie zelfs bij de Kroon. De hoge rechters in Den Haag spraken „in naam der Koningin" uit, dat het gelijk was aan de zij de der Steenovenaren. Deze hebben dit voor hen heug lijke feit op nieuwjaarsdag waar dig gevierd. Toen stond bij de toegang van het pad aan beide zijden een bord, geflankeerd door de natio nale driekleur, waarop het zin volle opschrift: In 't nieuwe jaar een leder wat: de boer zijn land, en wij het pad! - De banketfabriek te Poöïtvliet enkele jaren geleden gesticht zal In 1958 worden uitgebreid. Nog twintig mensen zullen dit jaar in dit bedrijf werk kunnen vinden. De heer G. J. Moerlandt, voorzitter van de Algemene Nederlandse Agra rische Bond merkte op dat hem is ge bleken dat er op Tholen vrees bestaat dat de landelijke sfeer zal veranderen bij industrialisatie en dat de onkerke lijkheid zal toenemen. De heer Moer landt zei deze vrees niet te delen. Mo menteel zijn er vierhonderd werklozen en dit aantal zal na het einde van de herverkavelingswerken nog toenemen. Hier moet wat gebeuren, aldus spr. en is het dan niet logisch dat wij het zwaarst laten wegen, wat het zwaarst is en daarom minder vasthouden aan het willen behouden van het landelijk karakter? De heer W. L. Blindenbach, notaris te Sint Maartensdijk drong vooral aan op samenwerking tussen de diverse groepen op Tholen. Wij moeten hier zelf de handen In een slaan en niet wachten op initiatie ven van buiten ons eiland. Het Delta-p'.aats te bezetten. plan biedt voor Tholen geen perspec tief. De vrees is niet ongegrond,dat, doen wij niets, ons eiland op de duur zal leeglopen. De heer Blindenbach bepleitte ten slotte het vergroten van recreatiemo gelijkheden en het oprichten van een V.V.V.-contactorgaan. „Wij 'moeten bedenken de dingen die van boven zijn", zo begon de Her vormde predikant van Stavenisse, ds. H. Bouter zijn korte causerie. Op Tho len hebben wij lange tijd gedacht dat de zondag voor de kerk en de gods dienst was en dat de andere dagen van de week uitsluitend waren bestemd voor het gewone werk, voor de land bouw en de handel. Wij moeten van die gedachte af. De kerk, de Bijbel heeft een bood schap voor héél het leven, ook voor dat van de arbeid en daarom is het logisch, aldus ds. Bouter, dat de kerk geen voorkeur heeft voor de land bouw en de industrie zou schuwen. Het bedenken van de dingen, die van boven zijn houdt in, dat wij de naaste willen liefhebben, dat wij een dienst willen bewijzen aan de ge meenschap. Dat betekent, dat wy moeten stre ven naar een leefbaar bestaan en naar het bewoonbaar maken van de aarde, ook op Tholen. In de toekomstige ont wikkeling zoals wy die graag zouden zien, moeten wij echter, zo beklem toonde ds. Bouter, vooral aandacht be steden aan de vorming van de mens, die voor Gods aangezicht staat. Een forum, bestaande uit de reeds genoemde sprekers en mej. A. Paling te Scherpenisse, sociaal werkster en de heer C. Dronkers, directeur van het arbeidsbureau te Tholen, wisselde daarna van gedachten over tal van ge stelde vragen. O.a. werd uitvoerig ge sproken over de wenselijkheid van 't stichten en de mogelijkheid van het exploiteren van een conserveringsin- dustrie. Deze industrie zou de produk- ten van de geïntensiveerde landbouw en van de tuinbouw kunen verwerken. Voorts werden uitvoerig de mogelijk heden van industrievestiging bespro ken en werd gewezen op de noodzaak van eendrachtig samenwerken. De heer Dronkers deelde mede dat op 't ogen blik 250 werknemers van het eiland Tholen in de Rotterdamse havens wer ken en 250 mensen werk vinden bij de Heide Mij. Spreker meende dat het van groot belang is, dat de Thool se arbeiders zich meer gaan scholen. Ook werd de wenselijkheid van het Ingezonden mededeling (adv.) samenstellen van een sociologisch rap port onderstreept. De heer J. van Elsacker van de Stichting Eilandgemeenschap Tholen deelde mede, dat het in de bedoeling van de stichting ligt cursussen te or ganiseren, gericht op de ontwikkeling van de jongeren. Aan het slot van deze geanimeerde bijeenkomst, die zich kenmerkte door een zeer openhartige bespreking van de Thoolse problemen en door de wens te trachten door eendrachtige samen werking tot verbetering te komen, merkte burg. Van Doorn op, dat wel iswaar geen voor uitvoering gereed zijnde oplossing ter tafel is gebracht niemand mocht dat overigens ook verwachten doch dat tal van waar devolle suggesties zijn gedaan, die on getwijfeld van groot nut zullen zijn. Ingezonden mededeling (adv.) De Christelijke Uloschool aan de Olmenlaan te Middelburg is erin geslaagd voor de derde achtereenvolgende maal de wisselbeker van het Schooldammen in de Zeeuwse hoofdstad te veroveren. Deze prestatie werd geleverd door het eerste tiental, dat daarmee nu de prachtige wisseltrofee voorgoed in de me- daljekast mag zetten. Een fraaie prestatie van de „Olmenlaners". De kampioenen slaagden hierin door in de tweede ronde zo goed party te geven, dat de drie andere teams het loodje moesten leggen. De Olmenla ners I boorden zelfs hun tweede tien tal met 200 in de grond en de Chr. HBS moest het met 191 ontgelden. Om de tweede plaats is gevochten door laatstgenoemd team en Olmen laan II. In een derby moest tenslotte Olmenlaan II zich gewonnen geven, zij het dan met een uiterst klein ver schil (119). Voldoende echter voor de Chr. HBS om de eervolle tweede De laatste uitslagen van de tweede >-or,de, groep III (ouderen) luidde: Ulo DwarskaaiChr. HBS 1010; Chr. ulo Olmenlaan IIChr. ulo Ol menlaan I 020; Chr. ulo Olmenlaan IIUlo Dwarskaai 119; Chr. ulo Ol menlaan I—Chr. HBS 19—1; Ulo DwarskaaiChr. Ulo Olmenlaan I 4 16; Chr. HBSChr. ulo Olmenlaan II 11—9. De eindstand werd hierdoor: 1. Chr. ulo Olmenlaan I 12 punten 2. Chr. HBS 7 punten 3. Chr. nlo Olmenlaan n 6 punten 4. Ulo Dwarskaai 1 punt „Ik werd als een misdadiger meegenomen naar het politiebureau. Alle mensen spraken daar schande van". Dit zei vrijdag de 70-jarige G. P. uit Yerseke toen hij terecht stond voor de kantonrechter te Mid delburg, omdat hij zonder daartoe van b. en w. een vergunning te hebben gekregen, in het oesterdorp als gids was opgetreden. Wel was de man in het bezit van de benodigde papieren geweest, maar deze waren hem afgenomen, omdat hij de aan de vergunning verbonden voorwaarden niet had nageleefd. Hiervoor werd P. voor de tijd van veertien maanden geschorst. 1 week voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De fruitkweker J. L. uit Ovezande, die een auto onverlicht aan de lin kerkant van de weg zou hebben ge zet, was met verschenen. Wel had hij de kantonrechter een brief gestuurd, waarin hy zei de indruk te hebben, dat de verbalisant van een bekeu ringswoede was bezeten. L. had de auto er niet neergezet en hy was er bovendien niet eens de eigenaar van, stond er nog in het schrijven. Nadat de betreffende politieman een verklaring had afgelegd, achtte mr. Lebret het tenlastegelegde be wezen en vroeg 15,boete. De kantonrechter vonniste conform. Een boete van f 15,en toewij zing van een civiele vordering ten bedrage van 100,vorderde de of ficier tegen mevrouw H. P. B.-G., die de 10e augustus op de Lenshoekse- Dit verhinderde hem echter niet met zyn gidsenpraktijken door te gaan, hetgeen de politie vaststelde op 15 september en 1 oktober. „Ik mag toch praten, edelachtbare", sprak P. tot de kantonrechter. Mr. Moolen- burg beaamde dit „en de mensen zyn zo beleefd U daarvoor te betalen". De bejaarde gids kon echter nog maar steeds niet begrijpen, waarom hy de vreemdelingen niet „behulp zaam" mocht zijn, „want alle raads leden zijn voor mij". P. had ook aan de Commissaris der Koningin een brief over deze kwestie geschreven. „P. meent, dat hy ten onrechte die vergunning heeft verloren", zei de officier van justitie, mr. Th. Le bret, die evenwel van het tegendeel overtuigd was. En omdat P. deson danks op 15 september en 1 oktober voor gids had gespeeld, vroeg de of ficier een week voorwaardeiyk met twee jaar proeftijd en 5,boete. Mr. Moolenburg veroordeelde P. tot twee boetes van 5,en 24,of dyk te 's-Gravenpolder met haar bromfiets zo dicht langs een wielrij der was gereden, dat deze ten val kwam. Hy kwam terecht voor een uit de tegenovergestelde richting ko mende personenauto, waarvan de be stuurder, de aardappelhandelaar W. de K. uit Kwadendamme, nog maar juist op tijd kon remmen. De kan tonrechter veroordeelde mevrouw B. by verstek tot 10,boete en wees de civiele vordering van 100,toe. Toen de Westkappelse landbou wer F. D. op de avond van de der tiende november langs de Middel- burgseweg in zijn woonplaats reed, constateerde een opperwachtmeester van de rijkspolitie, dat het achter licht van de bromfiets niet brandde. D. deelde die mening echter niet, „want", zo zei hy, „toen ik na be keurd te zijn wegreed, brandde het licht wel. Vermoedelijk heeft een slip van de jas van mijn dochtertje, dat achterop zat, het licht voor korte tijd bedekt". „Uitgesloten", oordeelde de opper, waarna de officier 6, vroeg. De kantonrechter volstnod met 5, ER KOMT EEN belangrijke datum in zicht. Belangrijk voor het Youth for Christ-werk èn voor ons aller Tent-actie. Maar daar-» over later meer. Eerst moet ik u vertellen van spontane reacties uit Wolf aartsdijk, Veere en Goes, die ondanks alle feestelijk* heden rond Kerstmis en de jaarwisseling op mijn bureau te rechtkwamen. Hulde aan de dames van Wol- faartsdijk. Daar hebben de leden van de Hervormde en de Gerefor meerde Vrouwenverenigingen met gulle hand een bedrag van dertig gulden bijeengebracht als bijdrage voor de nieuwe Zeeuwse Youth for Christ-tent. Dit schreef een der da mes: „Onlangs hielden wij onze Kerst- wijdingsavond van de Hervormde en Gereformeerde Vrouwenvereni- niging. Wij hebben toen voor „De tent" gecollecteerd. De opbrengst bedroeg 30,die ik hierbij in sluit. Zou dit niet iets ter navol ging zijn voor andere Christelijke vrouwenverenigingen?" Heel hartelyk dank, Wolfaarts- dijkse dames! Het zal de mensen van Youth for Christ bijzonder goed doen te vernemen, dat ook in Wol- faartsdijk sympathie voor het mooie interkerkelijke evangelisatiejeugd werk bestaat. Het „zwakke" heeft zich hier weer prachtig van een zeer sterke kant laten zien. Harte lyk dank! Trouwens, onze actie wordt wel voor een belangrijk deel geschraagd door vróuwen- en meisjesorganisa ties. De mannenverenigingen blp- ven ver achterHeren - en dan bedoel ik niet direct de J.V.'s, want die werken prachtig mee! - heren, laten wy ons op de kop zitten???? Alweer de vrouwelijke sexe, die zicb by me komt melden met een spontane bydrage voor de Tent. En weer even origineel. Dat is zo ge gaan: Een meisje in Goes - naam en en leeftijd zqn me onbekend geble ven - vond de tyd gekomen om, zo als Marie er „Mieke" van maakt en Andriesje „Audry". En dus gebeur de dat ook hier. Maarzoals al tijd en overal, kunnen pa en moe niet zo snel omschakelen. En ook blijven er immer de plaagzieke broers en kennisjes, die altijd maar weer die oude naam (van de vorige week) blijven gebruiken. „Ik weet 'et goed gemaakt", sprak genoemde jongedame, „ieder die zich vergist, stopt elke keer een duppie in mijn spaarpot. En de op brengst is natuurlijk voor de Tent". Eerlijk gezegd, toen de afspraak eenmaal van kracht was geworden, vergisten de deelnemers zich ook nogal eens opzettelijk. Want zij gunden Youth for Christ al die dub beltjes van harte.- Gisteravond werd ik opgebeld. „We hebben al bijna een tientje", sprak meneer W., „om precies to zijn 9,90. Maar ze gaan door!" Ik kon alleen maar heel hard in de telefoon roepen: „Houwen zo! De (jonge) mannen van Veere houden zich ook prima. Zij gooiden op de J.V.-vergadering hun portemonnaies op tafel en kwamen tot een bedrag van 6,64. Via al lerlei omweggetjes kwam 't pas op mijn bureau terecht, inaar het is er niet minder welkom om. Goed werk J.V.-ers! Wie volgt? En tenslotte dan nog een chè- que van de heer J. C. F. uit Kapel le met f 2,50. Dank u zeer. Alles bij elkaar staan we nu op 1.486,43. Wie maakt de 1.500,rond? P.S. O ja, wat dje belangrijke da tum betreft, daarover vertel ik u in de volgende Babbelaars meer. A. Goes wacht op 16, 17 en 18 januari een bijzonder aantrekkelijk evenement: de nationale kampioenstentoonstelling van de Ned. Bond van Vogelliefhebbers, die dit jaar in de Ganzestad georganiseerd wordt door de Goese afdeling van deze bond „De Vogelvrienden". De tentoonstelling wordt gehouden in de zalen van Krijger, die voor deze gelegenheid met bloemen, planten en attractieve diorama's, waar tussen de volières staan opgesteld een bijzonder interieur zullen heb ben. Donderdagavond 16 januari zal de tentoonstelling geopend worden door de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Tot zaterdag avond is ze daarna opengesteld voor het publiek. Het eigenbjke doel van de tentoon stelling is uiteraard het kampioenschap voor de verschillende soorten en klas sen. Reeds is uit alle delen van het land dat hy een dag na zijn vrijlating ver schillende koperen kranen en nog en kele andere attributen uit het gemeen telijk zwembad te Middelburg had meegenomen. Op een schip van de Yacht Holidays Ltd.", dat aan de Los- kade in Middelburg lag gemeerd, stal de man, behalve een Engelse vlag, een kompas. De „buit" had hp in een auto geladen, waarmee hy vervolgens naar Utrecht reed. Tijdens de rit wierp hij enkele van de gestolen voorwerpen uit de wagen. Na aankomst in Utrecht meldde S. zich by de gemeentepolitie, die hem op transport naar Middelburg stelde. de verstkomende Inzender komt uit Oudeleye in Friesland, maar verder zijn alle provincies vertegenwoordigd toezegging gekomen voor de inzen ding van meer dan 600 vogels. Dit zijn dan de tentoonstellingsvogels, waarbij 250 kleurkanaries, 100 zangkanaries, bqna 150 tropische vogels en verder fasanten, kwartels, sierkippen, inland se vogels en diverse kruisingen. Naast deze 600 mededingers naar de kampioenprijzen komt er een grote vogelshow, waarvoor honderden soor ten vogels worden verwacht. Een bijzonder accent zullen ook de volières geven, waarbij heel grote van 12 en 8 meter lang. Daarnaast staan de miniatuurvolières, die door de le den vervaardigd ztjn naar grote en be kende voorbeelden. Ook zal er een miniatuurlandschap zpn opgesteld, met vijvers, bruggen, kerk, molen en huizen, gestoffeerd met levende vogels. Een byzondcre Inzending komt uit Antwerpen, een aantal Toekans, grote tropische vogels. Voor de wedstryden zijn door velen ereprijzen beschikbaar gesteld. Ook het gemeentebestuur van Goes liet zich daarby niet onbetuigd.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2