IN ZEELAND BIJNA ZEVENTIG BEJAARDENSOCIETEITEN Schouwen-Duiveland is het best voorzien Spannende wedstrijden (met veel verrassingen in verschiet Hoogtij voor het zaalhandbal BEJAARDEN MOGEN NIET EENZAAM ZIJN Zaterdagvoetbal in Zeeland WIE ZAL HET KAMPIOENSCHAP GRIJPEN? Veertig jaar als agent bij P.S.D. Schooldamtoemooi VLISSINGEN Burgelijke Stand GOES VLISSINGEN Vrijdag 3 januari 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 De Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk heeft een onderzoek ingesteld naar de bejaardenzorg en bejaardensociëteiten in onze provincie en daarover een rapport doen verschijnen. Het rap port handelt in eerste instantie over de bejaarden, die nog zelfstandig wonen en een belangrijk aantal uitmaken. Van de 30.000 bejaarden wonen er nog slechts 4 pet. in pension tehuizen. Wanneer eenmaal allen, die daarvoor in aanmerking komen, geplaatst zullen zijn in daarvoor geschikte tehuizen, dan zal hun aantal 10 pet. der bejaarden niet te boven gaan. Aan de resterende 90 pet. zal men dan velerlei hulp moeten bieden; hulp bij het wonen, hulp bij lichamelijke en hulp bij geestelijke moeilijkheden. De hulp bij het wonen en bij licha melijke moeilijkheden ligt gedeeltelijk op het terrein der tehuizen, waar ook veel gedaan kan worden aan de gees telijke problematiek. Voor de nog zelfstandige bejaarden is hulp bij het wonen in de vorm van de bouw van speciale bejaarden woningen het best van al te verwerkelijken. In vele Zeeuwse gemeenten worden deze wo ningen thans gebouwd, of worden wo ningen voor dit doel geschikt ge maakt. Het ouder worden geeft in vele op zichten lichamelijke moeilijkheden. Hierin kan op vele wijzen hulp wor den geboden door vrijwilligers. Dit is ook bij geestelijke moeilijkheden het feval. In het algemeen komt dit neer p hulp bij de tijdsbesteding. Met name vrijwilligsters kunnen hier veel doen. De TInie van Vrouwe lijke Vrijwilligers werkt reeds veel op dit terrein. Ook buiten Nederland be staat dergelijk werk, o.a. in Zweden, waar sedert 1948 het Bode Kruis de „Barmhartige Samaritaan-Organisatie" heeft gesticht, in het raam waarvan jongere vrouwen vrijwillig enkele uren per week bejaarde vrouwen helpen in het huishouden. Ook kent men in het buitenland de zgn. meals on wheels" waarbij (goedkope) maaltijden bij bejaarden worden rond gebracht. In Haarlem heeft men dit sedert 1955 ook door de TJ.V.V. geor ganiseerd, waarbij door medewerking van de gemeente de prijzen van de maaltijden zelf iets onder de kostprijs konden blijven (een persoon f 0.70, twee personen fl.20). Goes heeft zo zijn „tafeltje, dek je", voor achttien bejaarden, drie maal per week. De tijdsbesteding Naast dit alles staat de hulp bij de tijdsbesteding, eigenlijk een hulp in geestelijke moeilijkheden, bij de aan passing aan het nieuwe levenspatroon. De jaarlijkse „rijtoer", thans uitge groeid tot een grootse expeditie met autobussen, vindt slechts éénmaal per jaar plaats en lost, hoe aangenaam ook, voor de bejaarden geen proble men op. Het is zaak, zo veel mogelijk de belangstelling te activeren, welke na de jeugd in veel opzichten is ver dord. De bejaarden moeten in groepen bijeengebracht worden, om van elkaar te leren. Dit samenzijn is op zich zelf een belangrijk goed, daar vereenza ming hen vaak sterk treft. Het mooist maar vermoedelijk alleen in grotere woonkernen te verwezenlijken is het bejaardencentrum, zoals er b.v. in Amsterdam een bestaat. Eensdeels is zoiets een oriëntatie- en hulpcentrum, waar de nieuwe bejaarde allerlei in lichtingen kan krijgen, anderzijds kan hij hier gebracht worden tot allerlei vormen van zelfwerkzaamheid. Sociëteiten Medio 1957 waren er in Zeeland 54 bestaande bejaardensociëteiten en plannen bestonden voor de oprichting van 15 andere. De bijeenkomsten der bestaande sociëteiten werden in totaal door 2.547 personen bezocht (8,5 pet. der Zeeuwse bejaarden). De spreiding der sociëteiten was héél onregelmatig over de verschillende gebieden der provincie. Op Schouwen-Duiveland was er gemiddeld één sociëteit op 202 bejaarden, daarentegen op Walcheren één op 886! In West Zeeuwsch-Vlaan deren nam 14,9 pet. der bejaarden aan de bijeenkomsten deel, op Zuid-Beve- land slechts 5,2 pet. In 45 gemeenten waren er nog geen plannen tot de op richting van een sociëteit. Van deze 45 femeenten hadden er 25 minder dan .400 inwoners. Het percentage van de bejaarden, dat per gemeente deelnam, variëerde van ruim 50 (Ellewoutsdijk, Kattendijke en LJzendijke) tot 4 a 6 in de grote gemeenten, met uitzonde ring van Terneuzen), waar 27 procent deelnam. In het algemeen nam, naar mate de gemeenten kleiner waren, een groter percentage van de bejaarden, aan de bijeenkomsten deel, De grootte der sociëteiten varieerde tussen 10 en 140 deelnemers. Maar de meeste telden er tussen de 25 en 50. Er waren over het algemeen meer mannen dan vrouwen. Slechts bij een vijfde deel der sociëteiten waren de arbeiders sterker vertegenwoordigd dan de andere standen. Bij de andere namen alle lagen der bevolking aan de bijeenkomsten deel. 22 sociëteiten werden door kerke lijke groeperingen georganiseerd. De overige door neutrale, meest plaatse lijk geconstitueerde comité's. Het me rendeel had gratis de beschikking over zaalruimte. In 14 gemeenten subsidi- ëerde het gemeentebestuur (gemid deld f 200.per 50 bezoekers). In verband met het gratis beschik baar stellen van ruimte kwam men veelal bijeen in een aan een kerkge nootschap toebehorend gebouw; zel den in een dorpshuis en slechts in twee gevallen in een café. Variatie Schouwen-Duiveland met 2.828 be zit drie sociëteiten in oprichting. Nrd.- Beveland heeft 868 bejaarden en hier bezit men vier bejaardensociëteiten. Zuid-Beveland telt 6.170 bejaarden, heeft acht bestaande en zes in oprich ting zijnde bejaardensociëteiten, Wal cheren heeft 7.978 bejaarden, zeven bestaande sociëteiten en nog twee in oprichting. Het aantal bejaarden in West- en Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen is totaal 9.772 en hier beschikt men over 23 bestaande sociëteiten en twee in oprichting. Het gemiddeld aantal bejaarden per gemeente per gebied kan voor Noord- Beveland gesteld worden op 434, Wal cheren 420, Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren 405, Tholen en Sint Philipsland 264, Zuid-Beveland 257, W.-Zeeuwsch- Vlaanderen en Schouwen-Duiveland, waar het gemiddeld aantal bejaarden per gemeente laag is, hebben in meer dan de helft der gemeenten een soci ëteit. Hit een onderzoek, ingesteld naar de levensbeschouwelijke achtergrond en de bereidheid, een bejaardensociëteit in stand te houden, blijkt, dat van de 34 gemeenten met de hoogste percen tages Nederlands Hervormden er 16 geen bejaardensociëteit hebben. Van de Gereformeerden 22 en van de B.K. 12. Afgezien van gemeente-grootte en van het feit, dat slechts in een klein aantal gemeenten het percentage Ge reformeerden aanzienlijk is, wil dit dus zeggen, dat bjj de R.K. de bereid heid het grootst is, gevolgd door de Ned. Hervormden. De activiteiten der bijeenkomsten richten zich voornamelijk op het hou den- van spelletjes (48 pet.), lezingen volgen op de tweede plaats met 29 pet., doch aan Bijbelbespreking wordt slechts voor twee pet. gedaan. De strijd van het zaalhandbalseizoen zal zaterdagavond werden gestreden in de Veilinghal te Goes, waar bij de heren le klasse de favorieten van zeer velen, TONIDO 1 en HELLAS 1, elkaar zullen bekampen. In kracht verschillen Tonido dat nog steeds ongeslagen aan de leiding staat en Hellas dat slechts twee verliespunten heeft niet veel, zodat het een bijzonder span nende ontmoeting belooft te worden. Want wie zaterdagavond de overwinning weet te behalen, heeft daarmee het kampioenschap van de afdeling Zeeland voor het grijpen. Om nog even bij de wedstrijden in Goes te blijven; in de dames le klasse zal er eveneens een derby plaats vin den en wel tussen Tonido en Hellas I. In de dames 3e klasse zal Hellas II naar alle waarschijnlijkheid in staat zijn, de beide punten aan Volharding te ontfutselen en in de ontmoeting ODIHontenisse (dames 3e klasse) is Hontenisse ongetwijfeld het sterkst. Bij de dames junioren TonidoDe Meeuwen, zal Tonido wel met de winst gaan strijken, terwijl bij de heren ju nioren TonidoHellas I, de laatstge noemde ploeg Tonido wel zal weten te bedwingen. In de Veilingshal te Middelburg vindt eveneens een belangrijke ont moeting plaats, wel niet om de boven ste plaats, doch om van de onderste weg te blijven. In de heren le klasse binden daarvoor de ploegen van Ma rathon I en EMM I de strijd aan. Hoe de uitslag zal zijn, zal niemand dur ven te voorspellen. De onderste plaats wordt momenteel door Marathon I in genomen, dat evenveel wedstrijden heeft gespeeld als EMM, doch we twijr felen er niet aan, of Marathon zal ver woed vechten, om van zijn plaatsje weg te komen. In de ontmoeting Olympus I en Wal cheren (dames junioren) zal Olympus wel geen winst weten te behalen. Wal cheren kan bij een zege aan de leiding komen. In de heren 2e klasse krijgt Walcheren hét verre van gemakkelijk tegen het bezoekende Volharding en beide punten zullen wel naar Goes gaan. Bij de heren junioren Olympus I— Hellas II moet Olympus in staat zijn de winst weg te dragen, terwijl in de heren reserve le kasse, E.M.M. n Kon. onderscheiding voor J. I. de Waal, Terneuzen Op het kantoor van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland te Vlis- singen vond donderdagmorgen een bij zondere bijeenkomst plaats, waar de heer J. I. de Waal, agent der P.S.D. in Terneuzen gehuldigd werd in verband met zijn 40-jarig dienstverband bij de stoombootdienst. De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, bracht dank voor de correcte manier waarop hij het pu bliek steeds tegemoet is getreden en voor de bijzondere wijze, waarop hij zijn plicht heeft gedaan. De zilveren ere-medalje behorende bij de Orde van Oranje Nassau spelde de Commis saris hem persoonlijk op de borst. De wrtd. directeur der P.S.D., de heer G. H. Vierhout sprak gelukwen sen uit namens de directie en hoopte, dat de jubilaris in de resterende negen jaren, voordat pensionering moet ge schieden, zijn werkzaamheden als tot dusver zal mogen en kunnen voortzet ten. Hij overhandigde het gebruikelij ke geschenk onder couvert. Namens de personeelsvereniging „Ju bileum Spaar Fonds" werd de heer De Waal, die vergezeld was van z'n echtge note, door de voorzitter, A. C. v. d. Velde, gelukwensen aangeboden en een fraai bloemstuk. Tijdens deze bijeenkomst, die even eens werd bijgewoond door het lid van Gedeputeerde Staten, de heer M, J. van Poelje, heeft de Commissaris der Koningin zich ter gelegenheid van de jaarwisseling met een persoonlijk en spontaan woord gericht tot de aan wezige personeelsleden der P.S.D. en hen eveneens dank overgebracht na jaarden telt 13 bestaande sociëteiten mens Provinciale Staten van Zeeland en één in oprichting. Tholen met Sint voor hetgeen op zulk een voortreffe- Philipsland telt 2.108 bejaarden en be- lijke wijze wordt gepresteerd. Hellas II, verliezer voorlopig de rode lantaarn kan dragen. Bij de heren ju nioren zal een felle strijd ontbranden tussen twee gelijkwaardige ploegen: MarathonE.M.M. maar toch geloven we, dat Marathon een kleine overwin ning zal boeken. Al met al: aantrekkelijke en span nende zaalhandbalwedstrijden zowel te Goes als te Middelburg. Ingezonden Meded. (adv.) de schoen waar uw voet li zich in thuis voelt omfort voeten L. Vorststr. 85, Goes Telefoon 2175 RILL AND-BATH 40 JAAR IN DIENST DER KERK Op Nieuwjaarsdag is de heer J. van Driessen te zijnen huize gehuldigd, in verband met zijn langdurige en trou we diensten, bewezen aan de Ned. Her- vomde kerk alhier. Aanwezig waren o.a. burgemeester J. C. W. Jobse met beide wethouders, ds. C. den Engelse met volledige kerkeraad en de presj- dent-kerkvoogd met alle kerkvoogden, In verband met zijn leeftijd was de heer Van Driessen genoodzaakt, nu geen kandidatuur voor de kerkeraad meer te aanvaarden. Van 1909 af is hij onafgebroken lid geweest van de ker keraad als diaken of ouderling. Bo vendien was hij gedurende 26 jaar werkzaam als koster. Verder heeft hij zeer veel jaren als leider der Zondags school, jongelings- en knapenvereni- ging zijn krachten gegeven. Bovendien heeft hij ook jarenlang gewerkt voor Kinderzorg, kleuterschool en Groene Kruis. De burgemeester deelde mede, dat aan de heer Van Driessen door H.M. de Koningin de zilveren medalje, ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau is verleend. Dit eremetaal werd hem door de burgemeester op de borst gespeld. Ds. den Engelse sprak zijn dank uit voor het zeer vele, dat de heer Van Driessen zo lange tijd voor de kerk heeft verricht. De heer J. L. Boot roemde namens de kerkvoogdij de ac curatesse, tijdens het langdurige kos terschap. Dit alles geschiedde op de 71ste ge boortedag van de gedecoreerde, die zeer bewogen de sprekers dank bracht. Chr. Ulo damkampioen van Middelburg In Middelburg is het schooldamtoer- nooi geëindigd. De finale, welke in de zaal van De Schouwburg werd gehou den, had een bijzonder spannend ver loop. De Chr. Ulo Olmenlaan 3 won met 515 van de R.K. lagere school en met 911 van de Chr. lagere school Olmenlaan. De Hervormde school Zuidsingel won echter eveneens van de R.K. lagere school (146) en van de Chr. lagere school Olmenlaan (17 3). De wedstrijd tussen de Chr. Ulo en de Herv. school Zuidsingel moest dus de beslissing brengen. De Ulo-scholie ren wonnen tenslotte met 137 en werden daarmede dus kampioen. De strijd om de derde en vierde plaats tussen de Chr. lagere school en de R.K. lagere school eindigde na veel span ning in de kleinst mogelijke overwin- winning voor de Chr. lagere school (119). De eindstand was dus: 1. Chr. Ulo Ohnenlaan 3; 2. Hervormde school Zuidsingel; 3. Chr. lagere school Ol menlaan; 4. R.K. lagere school. Vijf ploegen van Nijverheids' school in finale Voor het Vlissingse schooldamtoer- nooi werd de vijfde en laatste ronde gespeeld. De uitslagen waren als volgt: Groep I: Chr. ulo DR.K. ulo D 12 0; Nijverheidsschool AR.K. ulo E 8—4; Chr. ulo B—R.K. ulo A 4—8. Eindstand: 1. St. Paulus ulo A 5 10; 2. Nijverheidsehool A 58; 3. Chr ulo B 56; 4. St. Paulus ulo E 52; 5, St. Paulus ulo D 50. Groep II: Chr. ulo ER.K. ulo C 12 0; Nijverheidsehool BChr. ulo A 8 4; Chr. ulo CR.K. ulo B 120. De eindstand: 1. Nijverheidsehool B 510; 2. Chr. ulo A 58; 3. Chr. ulo C 5—6; 4. Chr. ulo E 54; 5. R.K. ulo B 52; 6. R.K. ulo C 5—0. Groep III: St. Petrusschool DOran- jeschool A 210; Juliana v. Stolberg- school ANijverheidsehool C 210. Eindstand: 1. Nijverheidsehool C 5 10; 2. Oranjeschool A 58; 3. St. Pau- lusschool D 52; 4. Juliana van Stol- bergschool A 50. Groep IV: Vlissingse Schoolver. A VGLO A 66; Oranjeschool BSt. Petrusschool A 48; Juliana van Stol- bergschool BNijverheidsehool D 2 10. Eindstand: 1. Nijverheidsehool D 5 8; St. Petrusschool A 57; 3. VGLO A 55; 4. Juliana van Stolbergschool B 54; 5. Oranjeschool B 53; Vlis singse Schoolver. A 53. Groep V: Vlissingse Schoolver. B VGLO B 8—4; St. Jozefschool A—St. Petrusschool B 120; Juliana v. Stol bergschool CNijverheidsehool E 2 10. Eindstand: 1'. Nijverheidsehool E 5 8; 2. St. Jozefschool A 57; 3. Vliss. Schoolver. B 5—7; 4. VGLO B 5—5; 5. St. Petrusschool B 53; 6. Juliana van Stolbergschool C 50. Groep VI: Juliana v. Stolbergschool DSt. Petrusschool C 012; VGLO C Nijverheidsehool F 57. 'Eindstand: 1. Nijverheidsehool F 48; 2. VGLO C 45; 3. St. Petrusschool C 44; 4. Prins Willemschool 43; 5. Juliana v. Stolbergschool D 40. De finale is dus vrijwel uitsluitend een aangelegenheid geworden van de Nijverheidsehool, welke zich met haar B-, C-, D-, E- en F-ploeg in de eind ronde plaatste. Van de overige scho len kwam alleen de St. Paulus ulo A In de finale. Zaterdagmiddag zullen in de voetbalcompetitie tal van aantrekke lijke en spannende wedstrijden te zien zijn. Arnemuiden I bindt in de eerste klasse de strijd aan tegen Colijnsplaatse Boys I en zal zonder twijfel de twee puntjes thuis weten te houden. Zaamslag I komt op eigen veld uit tegen Krabbendijke I. De Zuidbevelanders zullen er wel niets voor voelen de winstpunten aan de overzijde van de Schelde te laten, maar Zaamslag zal wel alles op alles zetten om van de rode lantaarn af te komen. Derhalve zal ook de ontmoeting tussen Wemel- dinge I en Rillandia I zeker niet van spanning verstoken blijven. Nieuwdorp, dat thans leidt, komt op eigen veld uit tegen Spui I, even eens één der kopploegen. Het zou wel eens kunnen, dat de puntjes hier gedeeld worden. In de tweede klasse A gaat leider V.C. K. op bezoek bij Nieuwland. Naar wij aannemen zal VCK beide punten mee te rugnemen naar Koudekerke. „Meeuwen" gaat op bezoek bij Middelburg en dat zou kunnen betekenen, dat de punten in de Zeeuwse hoofdstad blijven. Serooskerke I en RCS IV zijn tegen elkaar opgewas sen, evenals Zeeland Sport VI en Veere I, doch we veronderstellen, dat de Vlis- singers de sterkste zijn. In de tweede klasse B zal de spannend ste wedstrijd worden geleverd tussen Mevo I en Yerseke III. Mevo kan de puntjes meenemen, doch het zal niet ge makkelijk gaan. Heinkenszand, de lan taarndrager in deze klasse, komt uit te gen Kapelle I en zal het niet gemakkelijk krijgen. Wissenkerke I ontvangt Kloetin- ge I, maar zal van de gastherenrol niet veel plezier beleven. In klasse 2 C zal de favoriet Nieuw dorp II geen moeite hebben met Wol- faartsdijk II. In klasse 2 D komt Sinoto I bij Bruse Boys I op bezoek en zal trach ten zijn positie te verstevigen, temeer daar Burgh III weinig moeite zal hebben met lantaarndrager Brouwershaven III. In de tweede klasse E gaat leider 's-H. Hendrikskinderen I op bezoek bij V.C.K. II en omdat de Walchenaren de winst niet cadeau zullen geven, zal het ons niet verwonderen, als hier een gelijk spel ont staat. In klasse 2 F krijgt Driewegen II zijn handen vol aan AZW III, bij wie het op bezoek moet. Winst Is voor de Bevelan ders teveel gedacht, terwijl Driewegen I, dat Hoek II op bezoek krijgt, eveneens danig zal moeten oppassen. Programma voor zaterdag: le klasse: Arnemuiden ICol. Boys I; Tem. Boys— A.Z.V.V. I; Zaamslag I—Krabbendijke I; Nieuwdorp ISpui I; Wemeldinge I Rillandia I. 2e klasse A: Middelburg VMeeuwen I; Nieuwland I—V.C.K. I; R.C.S. IV—Serooskerke I; Zeeland Sport VIVeere I. 2e klasse B: Goes VWolfaartsdijk I; Kapelle I Heinkenszand I; Wissenkerke IKloetin- ge I; Yerseke IIIMevo I; S.V.D. I Kats I. 2e klasse C: Kloetinge IIArnemuiden II; Col. Boys IIWemeldinge II; Rillandia IIKapelle II; Wolfaartsdijk IINieuwdorp II. OOSTKAPELLE GEMEENTELIJKE HERINDELING VRAAGT AANDACHT Gisteravond heeft burgemeester F. G. Sprenger bij de opening van de eer ste raadszitting in 1958 een nieuwjaars rede gehouden, waarin hij de raads leden een voorspoedig jaar wenste. Hij legde er de nadruk op, dat dit jaar een zware taak van hen gevraagd zal wor den, omdat vooral in verband met de samenvoeging van de gemeenten vaak een beroep op hen zal worden gedaan. Voorts memoreerde hij verschillende in 1957 tot stand gekomen werken, o. m. de voltooiing van de torenrestaura tie, van de kleedlokalen op het sport veld en de verbetering van de Molen weg. De financiële aspecten blijven som ber, aldus de burgemeester. Toch hoopt hij wat de kapitaalwerken betreft op realisering van o.a. de riolering, het zomerwoningenterrein en uitbreiding van de woningbouw, dit alles in goede samenwerking met de raad. Wethouder Z. Maljaars beantwoord de deze toespraak namens de raad met een wederkerige heilwens. Alvorens de raad overging tot af werking van de agendapunten, stelde de heer A. Don (P.v.d.A.) voor, punt 4, de gemeentelijke herindeling, van de dagorde af te voeren en aan de or de te stellen in een nader te bepalen raadszittin.g Deze zaak is van zulk een vér-dragende betekenis, dat de raads leden de nodige tijd gegeven moet worden, zich nader te beraden en de nodige deskundige voorlichting te ver krijgen. De voorzitter bestreed dit orde voorstel. Om verscheidene redenen moet dit punt behandeld worden wor den eventueel in besloten zitting. Nadat de raad in zulk een zitting ruim een half uur had gedelibereerd, deelde de burgemeester na heropening alleen mede, dat het punt binnen 10 dagen in openbare zitting zal bespro ken worden. Van de verdere punten vermelden wij, dat medegedeeld werd, dat de ron de bank in ere zal worden hersteld. Op zijn verzoek werd aan de heer J. Jobse eervol ontslag verleend als com mandant van de brandweer. Tot zijn opvolger werd benoemd de heer J. Janse. De heer Don pleitte voor een toe gangshek tot het sportveld en voorts voor een doeltreffende bemesting daar van. De voorzitter stelde met nadrnk vast, dat de gemeente zich grote financiële offers voor het sportveld heeft ge troost, doch dat helaas bij de gebrui kers weinig waardering daarvoor blijkt te bestaan, gezien de te vaak" gecon stateerde vernielingen. Dit zal moeten veranderen. 2e klasse D: Bruse Boys —Sinoto I; Mevo IIBruse Boys II; Brouwershaven IIIBurgh III. Op lrlqgqp Ti1* Serooskerke II—Beren I; VCK II—'s H. Heridrikskinderen I. 2e klasse F: AZW IIIDriewegen II; Driewegen I Hoek II; Hoek IZaamslag II; Spui I— Tern. Boys II. VOLGENDE WEEK STEDENWEDSTRIJD Eén van de belangrijkste jaarlijkse sportevenementen in Zeeland staat voor de deur. Het is de turnwedstrijd tussen de stedenploegen van Vlissin- gen, Goes, Bergen op Zoom en Breda, om de burgemeester Kolff-wisselbeker, welke op 11 januari te Goes wordt ge houden. De Vlissingse ploeg, geheel bestaan de uit V.T.V.'ers, heeft na de oorlog vrijwel steeds de toon aangegeven in deze wedstrijden. Tijdens de onlangs gehouden verenigingswedstrijden bleek echter, dat Breda het laatste jaar aan merkelijk aan kracht heeft gewonnen. Dat zal dus de spanning ten goede ko men, al mag worden aangenomen, dat Vlissingen met turners als Nel Fritz en Jaap van der Sande er ook nu wel weer in zal slagen, de trophee voor een jaar te bemachtigen. Candidaatstelling Staten Op 25 januari zal, aanvangende des morgens om half elf, in de „Prins van Oranje" te Goes een bijeenkomst ge houden worden van de Kamerkring Middelburg der C.H.U. Tijdens deze vergadering zal de kandidaatstelling plaats vinden voor de Provinciale Sta ten. De groslijst hiervoor is aan da kiesverenigingen toegezonden en deze dienen voor 15 januari a.s. deze te be handelen. De kandidaatstelling vindt plaats door de afgevaardigden der kiesver enigingen. HAVENBEWEGING LIËP TERUG Het aantal zeeschepen, dat in 1957 gebruik heeft gemaakt van de haven van Vlissingen is minder dan het aan tal in 1956. Voor een groot deel is dit het gevolg van het teruglopen van het aantal bunkerschepen tengevolge van de Suezcrisis aan het begin van het jaar, de geringe aardappelexport en een geringer aantal vissers. Van de ladende, lossende, repareren de en passagiersschepen bunkerden er tevens 20 olie, zodat het aantal olie- bunkerende schepen 1202 bedroeg te genover vorig jaar 1339. Ook dit jaar maakte de Italiaanse combinatie Fra- telli Grimaldi uit Genua weer een viertal afvaarten naar West-Indië en Zuid-Amerika. Deze dienst zal ook in 1958 weer in Vlissingen komen. In 1957 werd de haven gebruikt voor het lossen van Ierse ossen en be vroren en gekoeld vlees. De binnenscheepvaart was ongeveer hetzelfde als vorig jaar. Er waren nu 992 binnenschepen met een tonnage van 451.766 bruto reg. ton. tegenover vorig jaar 970 met 407.428 brt. ton. Het toeristenverkeer met België was dit jaar groter. Er werden 60 reizen ge maakt met 5440 passagiers. Vorig jaar 59 met 12.873. Deze schepen maakten 47 (v.j. 45) maal gebruik van de ge meentelijke voorhaven en 13 (v.j. 14) maal van de buitenhaven en binnen haven. Behalve door de bovengenoemde schepen werd van de havens druk ge bruik gemaakt door de schepen van de Kon. Marine, het loodswezen en de Prov. Stoombootdienst. In totaal hebben in 1957 2185 zee schepen met een gezamenlijke brt. ton nage van 4.890.141 gebruik gemaakt van de haven van Vlissingen, tegen over een aantal van 2643 met een brt. tonnage van 5.091.204 in 1956. Er waren aan oliebunkerschepen 1142 (1313 in 1956). Aan kolenbunkersche pen 184 (236). Aan bijleggers 617 (851) aan ladende en lossende stoom schepen 85 (83) en passagiersschepen 4 (9), aan reparatieschepen 37 (31), schepen van de Mij Zeeland 6 (6), di verse schepen 13 (2), vissersschepen 57 (113). De vroegere aanlegplaatsen ten oos ten van het spoorwegstation bleven nog steeds onhersteld. In de loop van 1957 werd er aan de buitenhaven een schoonmaakbedrijf gebouwd voor het reinigen van tankschepen. Dit bedrijf is gereed. De tankinstallatie, die 26.614 kub. m. groot Is, was zeer bevredigend bezet. Het stuwadoorsbedrijf van de N.V. Haven van Vlissingen verwerkte in 1957 een totaal van 126.367 ton tegen in 1956 159742 ton, zodat ook hier een teruggang Is te constateren. De terug gang komt grotendeels voor rekening van de mindere activiteit in het bouw bedrijf en de geringere aardappel- en ulenexport. De Volleybalcompetitie In de 1ste klasse A van de Walcher- se v'olleybalcompetitie werd de 'laatst? wedstrijd gespeeld. Michiel de Ruytèr won van HTS en legde daardoor be slag op de derde plaats. De eindstand is; MVC 7—12; VCU 7—10; Michiel de Ruyter 79; Marathon 78; Zuid westers 7—6; EWC 2 74; HTS 7—4; EMM 7—3. Er .zijn nu twee nieuwe afdelingen samengesteld, elk van vier teams, die een gehele competitie zullen spelen. In de 1ste klasse A komen uit: MVG, VCU, Michiel de Ruyter en Marathon. In de 1ste klasse B; Zuidwesters, EWC 2, HTS en EMM. Geboren: Abraham G„ z.v. F. J. da Lange en P. J. de Reiger; Adriana H„ d.v. D. J. Vermaas en C. M. Roozemond; Dignus, z.v. D. Ge'js en J. D. de Langhj Elisabeth P., d.v. W. P. Balkenende en T. Geerse; Agnes S. P., d.v. P. C. v. Eekelen en C. Goedegebuure; Maria E. T., d.v. D. van Damme en A. A. Schipper; Pieter J.,jZ.v. P. J. de Dreu en M. Huijsse; Maria A., d.v. W. van Dullemen en C. Hoog- strate; Catharina A. M., d.v. C. Alleme- kinders en A. Timmerman; Maria C., d.v. J. Pattinama en L. Risakotta te Kruinin- gen; Peter, z.v. C .Kloet en P. C. Meeuw- se te Wolphaartsdijk. Ondertrouwd: J. Kuzee, 22 j. en G. J. de Jongh, 20 j. Gehuwd: J. J. W. Lauret, 30 j. en W. J. Nagelkerke, 29 j. Overleden: D. de Ridder, 89 j., wedn. van M. C. Buijze; A. M. van Paassen, 84 j., wedn. van C. Jobse; P. de Vos, 79 j., wedn. van M. de Jonge; J. Weststrate,- 77 j., wedn. van J. P. Bazen; R. A. Wisse, 2 maanden. Geboren: Alfred H., z.v. H. J. Tax en G. Sluis; George A„'z.v. G. A. A. U. Ko- toun en G. H. van der Linden; Louis C. C., z.v. J. Boskeljon en M. M. L. Zuidema; Hans Chr., z.v. S. J. Bommeljé en P. M. Joziasse; Adriaan, z.v. J. de Wilde en L. C. de Pagter; Adriaan J. Chr., z.v. J. B. Keerssemeeckers en M. Walter; Andrieg P., z.v. P. J Goeseije en T. de Visser; Cornelis L„ z.v. C. J. Schipper en G. C. Marteijn; Maria E., d.v. F. E. Fagg en M. Hijman; Dennis E. A., z.v. D. E. A. Andries en A. J. Vermeulen; Johanna, d.v. J. K. Paczek en L. J. v. Flierenburg; Alex W., z.v. W. Mulder en J. M. van Schie; Francois A., z.v. J. J. Vader en P. C. v. d. Giezen; Jakoba H., d.v. H. Wieringa en H. Kuilder; Lodewijk P. F., z.v. C. F. Schelkers en P. W. de Haas. Ondertrouwd: C. A. van Velzen, 28 j.; A. P. Schuit, 21 j. en C. Struiwigh, 23 J. Gehuwd: G. Krieg, 26 j. en E. M. den Boer, 20 j.; M. Moes, 22 j. en W. B. Bron- ke, 17 j.; J. Inderwisch, 28 j. en C. C. van Marion, 21 j. Overleden: W. Langeraar, 68 j.; M. C. Somers, 67 j., e.v. W. C. Meijboom; J. van Peenen, .6 j., wedn. v. J. Risseeuw; L. Kesteloo, 66 j., e.v. W. Roelse; E. M. Roe- giers, 65 j., wed. V. E. P. F. Alleijn; J. S. Gillissen Verschage, 50 j., wed. v. Ch. A. Lute. RITTHEM Geboren: Maatje C„ d.v. C. Verhage en C. J. de Visser.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2